+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

DiskuseMaledivyÚlovky, trofeje, zajímavosti

Diskuse - Maledivy - Úlovky, trofeje, zajímavosti

Příspěvky ze země Maledivy, okruh "Úlovky, trofeje, zajímavosti"

Pro tento okruh je u této země 163 příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.

Zdenek 02.04.2021 17:20
Zdenek

Velký pátek, 2.4.2021
Byla krásná jasná noc, čtvrtý den po úplňku. Spal jsem na palubě a s potěšením pozoroval hvězdy a poslouchal občasné lovení delfínů okolo lodi. Snídáme před osmou, pak se přesouváme k ostrůvku, kde polovina z nás hodlá muškařit. Přichází však černý mrak doprovázený tropickým lijákem a tak raději vylodění odkládáme a hodinu trolujeme na oceánské straně atolu. Za dvacet minut je po dešti a po krátkém ochlazení na 27°C se teplota zase vrací ke třiceti.
V 10.00 probíhá vylodění muškařů na ostrůvku. Saša, Peťa a Zdeněk zůstávají na palubě a věnují se vertikální přívlači na rozhraní oceánu a kanálu. Je tam velmi ostrá hrana hloubky, kde dno padá z 10 metrů na 50 a o kousek dál hned na 100 m a hlouběji. Díky proudu je drift o rychlosti asi 5 km/h a tak musíme používat jigy 200-300 g, abychom se dostali na dno. Každý jsme měli nejméně 7-10 záběrů během dvou hodin rybaření, většinu na hloubkách kolem 70-90 m. Zdeněk ulovil jednoho kranase ostrovního 35 cm, červeného kanice 40 cm, kanice žlutoskvrnného 62 cm a jednu rybu mu pět minut po zdolávání ukousl žralok i s jigem. Peťovi ryby padaly, nakonec měl v lodi jen jednoho chňapala „ruby snapper“ 55 cm. Asi nejvíc ryb měl na udici Saša, ale měl štěstí nebo spíše smůlu na moc velké ryby, které mu třikrát zajely do korálů a přetrhly udici.
Krátce po poledni se vracejí na palubu muškaři. Neulovili žádnou velkou rybu, ale tentokrát nezlomili žádný prut. Každý měli 2-6 kranasů modroploutvých 20-30 cm a dál ulovili vidlatku skvrnitou 25 cm, o něco menšího kanice. Chtělo to přijet k ostrůvku o hodinu později, když už začala přibývat voda. Takhle byl příliv pořád v nízké fázi a laguny byly skoro na suchu. Žralůčkům černocípým délky 50-80 cm byly v laguně vidět hřbetní ploutve.
Mezi 12.30-13.00 se koupeme a šnorchlujeme v závětří na oceánské straně ostrůvku. Je zde krásně křišťálově čistá voda, průhlednost do 20-30 m. Viděli jsme spousty obvyklých korálových ryb a také jednoho skoro metrového „napoleona“ a v mělké vodě u příboje půldruhametrového žraloka útesového.
Krátce po jedné zdviháme kotvy a přesouváme se trollingem podél oceánské strany atolu. Občas vidíme zalovit plachetníka a vyskakovat barakudy, ale záběr nemáme na trolling ani jeden.
Oceán je krásně klidný a tak obědváme za jízdy. Kuchař nás pomocí kuřete, smažené ryby v těstíčku, salátu, pikantních těstovin, smažených brambůrek a chlazeného melouna opět uvádí do stavu přechodné apatie. Dostáváme půl hodiny na vytrávení a pak následují dvě hodiny usilovného poppingu v pravidelných táhlých oceánských vlnách. Bohužel fouká vítr proti nám nebo do boku a tak je nahazování a vedení nástrah velmi těžké. Přesto jsme ulovili pár pěkných ryb na popp – tři kranasy obrovské-GT: Libor 77 cm, Borek 78 cm a Zdeněk 105 cm a dva kanice měsíční: Saša 58 cm a Pavel 55 cm.
Díky sílícímu větru a proudu, který jde přímo proti nám, musíme za vrcholícího přílivu v 16.30 popping ukončit a trolujeme kolem „Chompaville“ k ostrůvku M, kde kotvíme. Za celých 1,5 hodiny večerního trollingu jsme neměli ani záběr. Viděli jsme jen pěkné hejno pár desítek delfínů, kteří si s potěšením hráli v blízkosti lodě.
Kotvíme u ostrůvku M na hloubce asi 40 m a chytáme na 45-50 m. Na 100-200 g jigy jsme večer ulovili několik bonit 30-50 cm a barakud 40-63 cm. Pak lodníci začali servírovat večeři v podobě kuřecí polévky, salátu, kuřecích nugetek ve sladkokyselé omáčce, kanice pečeného v páře, rýže, lilkového kari, dušené zeleniny, ananasu a papayi. Večeří nás dokonale vyautovali a my pod náporem chuťových požitků a zatížených břichů museli před dalším rybařením kapitulovat.

img
kanic zlutoskvrnny-obrovsky 62 cm uloveny na jig
img
kranas ostrovni uloveny na jig
img
kranas obrovsky-GT 77 cm na popp
img
kranas obrovsky-GT 105 cm na popp
Zdenek 31.03.2021 19:36
Zdenek

Maledivy, středa, 31.3.2021
Počasí se po dvou dnech ustálilo. Teplota mezi 28-31°C a celý den jen mírný větřík.
Dopoledne jsme se mezi 8.00-12.00 rozdělili: Borek, Pavel, Libor a Tomáš muškařili u ostrova Bangladéšanů a Rašíd s motorovou lodí jim byl k ruce, zatímco obytná loď se Sašou, Peťou a Zdeňkem trollovala, jigovala a poppovala na oceánské straně atolu. Na trolling byly jen dva nevydařené záběry – jeden z toho byl plachetník, který visel a háčku asi 30 vteřin a druhé rybě se podařilo ukousnout chobotničku s našitým filátkem z wahoo. Několikrát jsme viděli zalovit plachetníky nebo vyskakovat drobné rybky, ale to bylo vše. Na jig měl Zdeněk jednoho malého kanice 35 cm a Saša zdolával malou rybku, kterou mu vzala velká ryba. Podle stylu boje to byl asi velký kanic nebo chňapal, nakonec se ryba rozjela do korálů, kde celý návazec utrhla. Na popping nám zbylo dopoledne jen 30 minut času a za tu chvilku vytáhl Peťa kanice měsíčního 50 cm, Saša podělal jeden záběr a Zdeněk chvíli zdolával velkého chňapala, který si to pak rozmyslel a zajel do korálu, kde udělal s návazcem krátký proces. A Peťa pak zlomil při náhozu prut WTF - klasicky hned nad rukojetí. Tohle není povedený výrobek.
Borek, Pavel, Libor a Tomáš dopoledne mezi 8.00-12.00 muškařili u ostrova Bangladéšanů. Nejprve u jižního cípu a pak při ústí do laguny v severní části. Na obou místech viděli bonefish (albula liščí) a lovící kranasy GT, ale ani jednu z potenciálně atraktivních ryb se nepodařilo přimět k záběru. V teplé vodě u laguny viděli několik rejnoků-trnuch, pokoušeli se ulovit i malé žraloky černocípé, kteří v mělčinách vždy hledají potravu. Na břehu viděli volavku a ještěrku. Zatímco rybařili, Rašíd vyšplhal na palmu pro kokosy, které nám zpestřily nápojový lístek.
Borek chytal na imitaci krevety nebo kraba, ulovil 6 kaniců 15-25 cm, 4 kranasy modroploutvé 20-30 cm, 2 chrochtaly modropruhé (bananafish), 1 stříbrnou rybku podobnou pražmě 20 cm a 2 chrochtaly SP 20 cm.
Libor – 1x vidlatka skvrnitá (palometa) 25 cm
Pavel – 1x kanic 25 cm, 3x kranas modroploutvý 20-30 cm
Tomáš – 3x kranas modroploutvý kolem 25 cm a 1x chrochtal 20 cm
Mezi 12.00-14.00 jsme zakotvili na šnorchlování u ostrůvku severně od ostrova Bangladéšanů. Byla zde krásně čistá voda, na hloubce 5-10 metrů pěkné korály se spoustou korálových rybek, viděl jsem i několik kaniců kolem 70 cm, bluefiny a dva žraloky útesové 1-1,4 m.
Po obědě jsme mezi 15.00-16.30 bez záběru trolovali na oceánské straně atolu k severu. Tam jsme vláčeli poppy a jerky. Měli jsme každý 1-2 záběry nebo výjezdy, ale rybou na palubě končí jen Borkův chňapal 63 cm a Zdeňkův kranas obrovský-GT 75 cm.
Večer na jigy máme několik malých chňapalů (kolem 30 cm) a barakud (do 70 cm), na kousky masa malého žraloka útesového, kranasa duhového (rainbow runner) 60 cm, kranasa obrovského-GT 77 cm a žraloka rezavého-chůvičku, které do tří metrů moc nechybělo.
Pak ale přišla večere a kuchař Šadíz nás polévkou z chňapala, dvěma chody ryby a jedním chodem hovězího tak domordoval, že ještě před desátou většina odpadává a jde spát. Zítra je taky den…

img
muskareni u laguny na ostrove Bangladéšanů
img
chnapal - red snapper 63 cm uloveny na popp vlastni vyroby
img
kranas obrovsky-GT 75 cm uloveny na popp
img
vecerni rybareni z obytné lode
Zdenek 29.03.2021 19:46
Zdenek

Pondělí, 29.3.2021
Zataženo, přecházela bouřková fronta od jihu doprovázená chvílemi vichřicí.
Podle předpovědi to měl být celkem normální den s proměnlivým počasím a přeháňkami. Realita však byla značně odlišná. V šest ráno jsme vstali a vyrazili trollovat přes oceán do sousedního atolu. Plánovali jsme snídani na osmou ranní a po osmé tak hodinku přívlače u jednoho z ostrůvků a pak zase trolling. Když lodníci servírovali snídani, přišel kapitán a řekl, že se mu počasí nějak nelíbí. Na jihu a východě bylo všude vidět postupující kupovitou oblačnost a obloha měla barvu olova. Dohodli jsme se, že tedy s přívlačí počkáme až do dalšího atolu a budeme dál trolovat. Oblačnost se stále přibližovala a sílil vítr, který jsme naštěstí měli v zádech. Když se atol, kam jsme mířili, objevil na obzoru, dohnala nás dešťová clona a vítr se změnil ve vichřici, která strhávala hřbety vln a pokrývala oceán pěnou. Prý nám za lodí dvakrát vyskočil mečoun, ale nikdo na ryby neměl moc pomyšlení. Vlny se zvedaly do hrozivé výšky 2-3 metrů, občas s námi některá hodila tak, že padaly židle, hrníčky a vlastně vše, co neleželo na zemi. Po další hodině jízdy kapitán dosurfoval s lodí do atolu, kde sice nebyl vítr o nic slabší, ale vlny byly jen metrové. Zakotvili jsme v relativním klidu za hranou korálového útesu, stejně jako trojice dalších lodí. Vichřice přišla bez varování a především od jihu, což nikdo nečekal a velká část zdejších přístavů je stavěná s ochranou proti větru od severu, východu a západu. Čistě jižní vítr takové síly je zde vzácností a tak napáchal hodně škod. Když kapitán volá do Male, je už hlášeno několik potopených lodí, většina přímo v Male v přístavu – vichřici od jihu nikdo nečekal. Zůstáváme přes oběd raději v bezpečí chráněni korálový útesem a když se ani kolem druhé vítr úplně neuklidnil a na hladině atolu jsou stále vlny s čepicema, přejíždíme k nedalekému písčitému ostrůvku, kde budeme muškařit. Jigovat nebo poppovat se za těchto podmínek nedá a trollovat se nikomu z nás moc nechce. Lodník Rašíd nás malou motorovou loďkou po dvojicích převáží na ostrůvek, který je asi 200 m dlouhý a třicet široký. Je zarostlý do výšky pasu křovím, ve kterém nalezlo útočiště asi tucet malých volavek-bukačů. Na mušky – streamery a imitace krevetek a krabů se brzy daří ulovit drobné palomety (vidlatka Blochova) 15-30 cm, o něco menší kranasy modroploutvé, pár půlmetrových jehlic a několik stříbřitých ryb podobných pražmám délky asi 15 cm. Sašovi se povedl i velmi hezký žralok černocípý délky asi 90 cm, ale bohužel překousl návazec dříve, než stačil zapózovat pro snímek. Žraloků černocípých křižuje v mělké vodě kolem písčitých břehů několik. Chvílemi se ocitají téměř na suchu, když nestačí odjet s ustupující vlnou a to jim pak z vody trčí hřbetní ploutvičky. Krabi pobíhající po písku omývaném vlnami je ostražitě sledují a drží se od nich raději dál. Ze severního i jižního cípu ostrůvku vybíhají písčité kosy, kde je po kotníky vody, přes které zrovna proudí voda z oceánu takovou silou, že ani s ploutvemi se tam neudržím na místě. Ve vracáku na okraji proudu jsou zajetá hejnka drobných kranásků a vidlatek. Po dvou hodinách muškaření, když si každý ulovil několik rybek a ukojil tak své lovecké pudy, brodíme na hlubší vodu, kam si pro nás může dojet Rašíd s motorovou loďkou. Místy je voda po pás, místy nad kolena. Asi padesát metrů od ostrůvku je mělčina, kde je vody jen nad kotníky. Tam Borek zapřáhnul kranasa délky 60-70 cm. Jenže bojující ryba přitáhla pozornost něčeho mnohem většího. V mělčině, kde se vzal, tu se vzal, najednou tu byl dvoumetrový žralok. Kranas sice Borkův návazec přetrhl a zmizel, ale žralok tu zůstal a dokonce zamířil k Borkovi. Ten se dal na taktický ústup na mělčinu a napřaženým muškařským prutem žraloka zahnal. Dosáhl tak slavného vítězství a zakončil odpolední muškařskou seanci.
Kdesi za mraky zapadlo slunce, když kotvíme o kilometr dál, na místě, kde u rozestavěného resortu ze 40-metrové hloubky vystupují korálové thily. Vítr se utišil, s lodí pohupují pravidelné vlnky a brzy se rozpoutává večerní lov malých barakud, kranasů velkookých a malých chňapalů.

img
muskareni z pisciteho ostruvku
img
vidlatka ulovena na musku
img
zdolavani zraloka na streamer
img
ostenec
Zdenek 28.03.2021 19:06
Zdenek

Neděle, 28.1.2021
Dnes je úplněk a téměř bezvětří, uvnitř atolu hladina místy jako zrcadlo. Když vyjíždíme z atolu na oceán, tak jsou vlnky asi 10-20 cm. Celý den bylo jasno, chvílemi mírná oblačnost, slunečno.
V 7.30 přistává letadlo a v něm Libor, Pavel, Petr, Saša a Tomáš. Borek a Zdeněk jsou už na palubě.
V 10.00 vyplouváme z přístavu a míříme na okraj atolu k písčině. Cestou jsme na trolling (na wobbler 14 cm) ulovili pelamidu obecnou-bonito 68 cm.
Mezi 14.00-14.30 se koupeme a šnorchlujeme v extrémně teplé vodě – pod hladinou má 30°C. V 15.00 obědváme a hned pak vyplouváme do průlivu, kde probíhá zaškolování do základů hladinové přívlače-poppingu. Ačkoli je velmi klidná hladina, měli jsme několik záběrů, které se nepodařilo zaseknout a nakonec boduje Tomáš žralokem útesovým bělocípým 125 cm, který vzal tmavě modrý popp Strike-Pro.
Pak asi hodinu trolujeme do sousedního malého atolu, ale bez záběru. V průlivu z oceánu dovnitř atolu pak máme dohromady asi 10 záběrů nebo útoků na poppy a jerky, ale daří se zdolat jen jednoho kranase obrovského-GT 70 cm (zase Tomáš). Protože už je skoro 18.00 ukončujeme popping a trollujeme směrem ke kotvišti u druhého kanálu. Při trollingu narážíme na hejno kranasů zlatých a kranasů obrovských-GT délky 60-90 cm. V jednu chvíli máme i 4 ryby na prutu současně. Celkem třikrát jsme se rozjeli a zase hned zastavili, když přišel záběr. Musí to být obrovské hejno, protože záběry máme i na stahované povrchové nástrahy-chobotnice nebo volně splývající wobblery (to když loď zastaví). Zdolat se nám daří jen 5 kranasů, většina nám padá po záseku nebo během zdolávání, ale byl to mazec.
Na kotviště přijíždíme za úplné tmy, resp. při svitu úplňku v sedm večer.
Následuje výborná večeře a pak večerní chytání, ale o tom už nic nevím, protože jsem byl unavený a šel jsem spát. První den výpravy byl dlouhý, ale nakonec vydařený.

img
zralok utesovy belocipy 15 cm uloveny na popp
img
kranas "zlaty" 80 cm uloveny na wobbler
img
kranas obrovsky-GT uloveny na trolling
img
kranas obrovsky-GT 90 cm uloveny na trolling - wobbler
Zdenek 18.02.2021 18:53
Zdenek

Maledivy 16.-17.2.2021
Zatímco většina z nás už byla tak unavená, že neměla síly na noční chytání, Ivan vstal v úterý už o páté, sesbíral létající ryby, které nám přes noc naskákaly na palubu a pak lovil barakudy na jig. Za rozbřesku okolo šesté postupně vstávají i ostatní a posádka. Kapitán včera zajel dál od Male, než jsme čekali, protože se snažil najet na zajímavější loviště. My dnes potřebujeme být v Male o třetí odpolední, abychom stihli letadlo. A tak nám nezbývá, než hned zvednout kotvy a ještě před snídaní vyrazit zpět směrem k Male. Trolujeme podél západního pobřeží atolu, moře je úplně klidné, vánek od severovýchodu jen mírně čeří hladinu. Krátce před osmou, zrovna když lodníci servírují snídani, nám kousek před lodí zalovil plachetník, ale o naše nástrahy zájem nejeví.
Mezi 9.30-11.30 vláčíme poppy a jerky na hranách mělčin v průlivech mezi atolem a oceánem. Hned na první hod jsem ulovil hezkého chňapala – red snapper délky 69 cm, ale pak už nic. Na hladině se sice objevují hejna drobných rybek a na mělčinách mezi korály jsme viděli i skupinky bluefinů, ale o naše nástrahy nejeví zájem. Možná je to tím, že jsme relativně blízko Male a ryby jsou ochytané, ale také se projevuje určitá míra naší opotřebovanosti – poppy dost často nepracují, jak by měly a vyskakují na hladinu, hody nejsou dostatečně dlouhé, nahozené nástrahy nezřídka dopadají na hladinu s návazcem zamotaným do nástrahy. Prostě nám dochází energie, a jak to u většiny výprav bývá, v myšlenkách jsme už od rána na cestě a někteří možná i doma nebo v práci.
Před polednem jsme zakotvili u thily v severní části atolu South Male a čekáme na loď, na kterou přestupují Ivan s Martinem – na rozdíl od nás se nemusejí vracet do práce a čekají je ještě dva týdny cestování po Maledivách.
Při šnorchlován na hraně thily pozoruji a filmuji langusty, perutýna a žraloka útesového délky cca 2,5 m, který ležel na písčitém plató na hloubce asi 5 m, a o kterém jsem si myslel, že to je chůvička. Zanořil jsem se k němu, abych ho nafilmoval z blízka, on se vzbudil a ejhle, nebyla to chůvička. Nejprve se ke mně přiblížil, aby si mne prohlédl, ale jakmile jsem se dostal na jeho úroveň a začal plavat směrem k němu, dal se zbaběle na ústup. Že se mi ale ulevilo…
Po jedné hodině, když už máme většinu věcí zabalených a k rybaření necháváme připravené jen trollovací pruty, se konečně objevuje loď, která vyzvedává Ivana s Martinem. Oni míří k jihu a my na opačnou stranu, na letiště Male.
V 15.00 jsme v přístavu, po šesté večerní odlétáme a ve středu 17.2. v poledne už jsme zase na letišti v Praze, obklopeni realitou. Ach jo…

img
vecerni privlac z lode
img
nocni ulovek na nasrazeny kus ryby - kranas velkooky 72 cm
img
chnapal 69 cm uloveny na privlac
img
kotviste obytnych lodi u letiste
Zdenek 15.02.2021 20:21
Zdenek

Maledivy 15.2.2021
Celý den jasno až polojasno, mírný větřík 5-15 km/h od severu, teplota konstantních 28-29°C. Měsíc pomalu dorůstá do první osminy.
Vstáváme ráno v 6.00 a v 6.30 opouštíme kotviště lodí u Hulhumale. Kolem Male a Viligili jedeme do atolu South Male. Oceán je jak rybník, jen u průlivů do atolů dělají proudy trochu vlny. Původně jsme chtěli chytat na severním okraji atolu South Male, ale protože zde byla voda zakalená vlivem stavby nových ostrovů, jedeme dál na jih až k jihozápadnímu cípu atolu. Jediným úspěchem dnešního trollingu bylo, že jsme 2x viděli lovící plachetníky a 3x se nám zamotaly wobblery. Jinak ani záběr. Mezi 11.00-13.00 (když je před vrcholem přílivu) chvíli jigujeme na hloubkách 60-100 m. Během 10-minutového prvního driftu jsme ulovili tři kanice 30-48 cm, chňapala ruby snapper 62 cm a kranase šestipruhého 55 cm. Pak jsme dali ještě dva drifty, ale kromě dvou ukousnutých jigů a Ivanovy metrové barakudy, kterou mu nechtěně osvobodil při gafování Rašíd, už jsme žádný další body do skóre nepřidali. Asi hodinu pak vláčíme poppy v průlivu a u thil na okraji atolu. Jindra a Luboš loví každý jednoho 70 cm kranase-GT, Luboš doplňuje ještě kanice měsíčního 58 cm a já přidávám kranase modroploutvého 72 cm a cejnovku 30 cm. Přes poledne kotvíme a šnorchlujeme na thile u resortu – pozoroval jsem zde netopýrníky, hejno asi 50 kranasů modroploutvých, žraloka útesového černocípého…
Po skvělém obědě (pikantní těstoviny s tuňákem, smažené brambory, salát, ryba v těstíčku a pikantní rybí kuličky z wahoo) trolujeme asi 30 minut na jihozápadní cíp atolu, kde vláčíme kolem thily. Ulovili jsme zde na jerky cejnovku 48 cm, jehlici 70 cm a pár ryb nám spadlo. Na Jindru s Martinem se přijel podívat plachetník, který vyskočil asi 20 m před lodí, ale o nabízené nástrahy zájem nejevil. Z korálových mělčin jsme měli i několik výpadů velkých kranasů, bluefinů, kaniců a jehlic, ale nástrahy nedobírali.
Když krátce po šesté zapadá slunce, kotvíme na thile v průlivu a chytáme na jigy i na nastražené kusy ryb na hloubce 40-55 m. Nejprve ryby nejdou, ale po deváté už chytáme jednu barakudu za druhou (40-60 cm) a kranasy velkooké 45-72 cm. Jedna barakuda, kterou něco pronásledovalo, nám vyskočila dokonce na střechu lodě, tedy do výšky 4 metry!

img
cejnovka ulovena na privlac-jerk
img
kanic mesicni uloveny na jerk
img
kranas modroploutvy-bluefin 72 cm
img
kranasek a chnapal ruby snapper uloveni na jerk
Zdenek 13.02.2021 19:39
Zdenek

Maledivy 13.2.2021
Jasno, slunečno, čerstvý vítr 10-16 km/h od severovýchodu.
Údajně už okolo třetí ranní byli Martin s Jindrou na palubě chytali na jigy kranasy velkooké (50-60 cm), malé barakudy, žraloky útesové 130-150 cm a chytli i jednoho kranasa ostrovního 40 cm. Později se k nim připojil Ivan chytající na kousky ryb (1x žralok útesový).
Ještě před východem slunce v 6.00 vyplouváme na oceán a míříme zpět k Male atolu. Cestou jsme jednou viděli delfíny, Ruda ulovil na povrchovou nástrahu-chobotnici tuňáka pruhovaného 45 cm.
V 8.00 snídáme za jízdy a pak půl hodiny vláčíme v dvoumetrových vlnách poppy a jerky u východního pobřeží ostrova. Chvílemi je těžké udržet se na palubě a k tomu ještě nahazovat, ale přinejmenším se nám daří nespadnout do vody. Z vln na mělčině nám občas vyjíždějí bluefini a vidíme i lovící barakudy a jehlice. Jindra zdolává na popp krásného, skoro celého černého kranasa-GT 72 cm, Martin přidává GT 70 cm a já pak GT 90 cm.
Po půlhodince přívlače pokračujeme v trollingu přes oceán, ale až k sousednímu atolu jsme bez záběru. Zkoušíme asi půl hodiny vláčet poppy a jerky na vnější hraně atolu, ale nemáme ani výjezdy. Tak měníme popping za jigging, ale ani ten nám nepřináší žádný úspěch a proto volíme raděii koupání a polední pauzu.
Po třetí odpolední se trollingem přesouváme k Male atolu. Protože je na přídi hezký stín, výhled na oceán a občas vyskakující létající ryby i kolem plující manty, relaxujeme na lehátkách na lodní přídi a spoléháme, že trollovací pruty na zádi hlídá Ruda. Ruda je opravdu hlídal, ale Ivanův prut s elektrickým multiplikátorem měl mimo zorný úhel, a protože elektrika nemá cvrčka a při záběru jen slabě pípá, což hravě přehluší zvuk lodního motoru, nevšiml si, že na Ivanově prutu visí ryba. Když zastavujeme loď a chceme stáhnout udice, zjišťuje Ivan, že namísto původně nastavené vzdálenosti 40 m ukazuje naviják přes 100 m. Trochu se tomu divil a teprve, když elektrika přitáhla nástrahu cca 20 m za loď, bylo jasné, že na udici je chycená ryba. Bylo to hezké 110 cm dorado (zlak nachový-koryféna), které bylo tak utahané, že se při dotažení do lodě ani nebránilo.
Večerní přívlač v průlivu do atolu je velmi intenzivní. Nejprve mi jedna ryba padá po záseku, pak další utrhne Jindrovi popp, který po chvilce nalézáme plovoucí na hladině. Lubošovi zaútočila ryba na nástrahu hned třikrát, vypadalo to, že se celé hejno kranasů o černý jerk doslova rve. Když nástrahu vytáhl, zjistil, že oba trojháky i s kroužky jsou fuč. A nejednalo se o žádné slabé kroužky – zřejmě se o nástrahu přetahovaly dvě ryby a háky z nástrahy strhly. Pak Jindrovi ukousla popp 70 cm jehlice, ale zamotala se do šňůry, takže se ji i s poppem podařilo vytáhnout. Když už se pomalu blížíme ke kotvišti u písčiny, má další záběr Luboš, ale ryba padá. V zápětí úspěšně zasekává Martin a než stihne přejít na záď, mám na jerk další rybu i já. V mém případě to byl kranas-GT 95 cm a v Martinově kranas modroploutvý 70 cm. Obě ryby fotíme, pouštíme a o deset minut později jsme už na kotvišti. Měníme vláčecí pruty za jigovací a na hloubce kolem 35 m lovíme na jigy barakudy kolem 50 cm a později večer i malé kranásky velkooké.

img
kranas obrovsky-GT 72 cm uloveny na popp
img
kranas obrovsky-GT 90 cm uloveny na jerk
img
zlak nachovy - koryfena - dorado 110 cm
img
kranasi: modroploutvy 70 cm a GT 95 cm uloveni na jerky
Zdenek 12.02.2021 20:24
Zdenek

Maledivy 12.2.2021
Celý den jasno, slunečno, svěží větřík 10-20 km/h od severovýchodu.
Martin s Jindrou nemohli dospat a ještě za tmy kolem 5. hodiny šli rozhýbat svá atletická těla pomocí jigů. Kupodivu skvěle bodovali a během hodiny měli uloveno celkem 5 kranasů obrovských-GT 99 cm, 77 cm, 67 cm, 2x 60 cm a k tomu dva tuňáky jednobarvé-dogtooth 55 cm a 65 cm.
A že to měl dnes být Martinův den, se ukázalo hned po snídani, kdy konečně prolomil smůlu trollingu ulovením kanice měsíčního 60 cm na růžový wobbler X-Rap 18 cm. To bylo ještě uvnitř atolu, když během snídaně směřujeme k severnímu výjezdu na oceán. Trolovali jsme pak v pravidelných metrových vlnách po severovýchodním okraji atolu, ale neměli jsme ani záběr. Jednou jsme viděli zalovit plachetníky, kteří honili barakudy, ale ačkoli jsme se k nim vraceli, našim nástrahám nevěnovali pozornost. Mezi 9.00-12.00 projíždíme napříč atolem k vesnici a cestou se zastavujeme u pěti thil, kde vláčíme poppy a jerky. U dvou jsme narazili na hejnko kranasů modroploutvých a GT, ale ulovili jsme jen tři kranasy modroploutvé 55-65 cm. Jednoho kranasa obrovského-GT jsem zasekl a zdolával, ale podle všeho mu nástrahu ukradl od huby kranas modroploutvý-bluefin, kterého jsem pak vytáhl. Jindrovi vyjel po poppu žralok útesový-bělocípý cca 150 cm, ale Jindra mu popp raději hodně rychle odtáhl od útočící tlamy. Protože si ve vesnici potřebujeme dnes po polední modlitbě vyzvednout náhradní baterku do lodního motoru, dojíždíme závěrečnou třetinu cesty trollingem. V jednu chvíli Lubošův wobbler vyskočil nad hladinu a tak jsem vzal jeho prut a chtěl wobbler vytáhnout. Jen jsem ho popotáhl asi pět metrů, začal zase normálně chodit. Chtěl jsem dát prut zpět do držáku, když wobbler znovu vyskočil nad hladinu, ale zdálo se mi, že se okolo něj mihlo tělo ryby. Navinul jsem tedy do navijáku dalších cca 5 metrů vlasce a opět se mi zdálo, že se okolo wobbleru něco pohybuje. Zase jsem navinul pár metrů a další výpad. A tak to šlo až do okamžiku, kdy se wobbler ocitl u malého motorového člunu, který vlečeme za lodí na pětimetrovém lanu. Tam ryba wobbler popadla a mazala s ním do strany. Přisekl jsem a vzápětí začaly z multiplikátoru mizet desítky metrů vlasce a záběr přišel i na Martinův wobbler. Zaseklé dvě ryby naráz, to si vyžadovalo svinout ostatní tři nastražené udice. Předal jsem prut se zaseklou rybou Rudovi a věnoval se svému prutu. Po pěti minutách byla v lodi dvě wahoo 119 cm a 110 cm.
Přes oběd kotvíme před vesnicí, protože do přístavu kvůli karanténě nesmíme. Šnorchluji a pozoruji želvu, žraloka útesového-čenocípého, spousty korálových rybek-zejména velké ploskozubce, kranasy šestipruhé a bluefiny.
Po obědě trolujeme podél atolu na oceánské straně ostrovů, pozorujeme velká hejna delfínů, kteří nám předvádějí svou eleganci při výskocích, saltech, piruetách a soutěžení s lodní přídí. Michalovi se v průlivu před vesnicí podařilo na wobbler ulovit kranase-GT 70 cm, ale tím pro dnešek záběry na trolling končí.
Mezi 17.00-18.00 zkoušíme ještě vertikální přívlač u ostrova M na hloubkách 50-100 m. Hned na první drift jsme narazili na hejno ryb, ze kterého jsme ulovili kranase duhového 60 cm, chňapala ruby snapper 45 cm (toho při zdolávání už na dohled pod lodí pochroumal útočící žralok) a dvě bonita. Jindrovi vzal asi tuňák, protože velmi rychle vytočil cca 40 m šňůry a pak ukousl háčky. Kotvu spouštíme na cca 10 metrech a loď posouváme nad hloubku 50-60 m. Rozpoutává se večerní vertikální přívlač a lov na kusy nastražených ryb u dna. Lovíme každý několik barakud 40-60 cm, kranasů velkookých 40-55 cm, kranase ostrovního 30 cm, pár bonit, žraloka útesového bělocípého 120 cm. Na prutu se ocitá i velký rejnok, ale po čtvrt hodině strašné dřiny se paryba rozjela do korálů a udici i přes spojený odpor Martina, Jindry a Rašída přervala. Když tohle v deset večer píšu (zmožen rybařením i bohatou večeří), tak se mi únavou zavírají oči, někteří z nás už spí, jen Martin s Jindřichem poháněni rybářskou vášní nebo čím se stále potácejí po lodní zádi a střídavě jigují, lovi na kusy ryb a zdolávají mořské obludy.

img
trolling u atolu
img
makrela Solandrova-wahoo 119 cm a 110 cm
img
kranas modroploutvy-bluefin 65 cm
img
kranas velkooky - nocni jigging
Zdenek 11.02.2021 20:31
Zdenek

Maledivy 11.2.2021
Jasno, slunečno, mírný větřík 10-15 km/h od severovýchodu, 28°C.
Vstáváme už před sedmou a vyrážíme trollovat po vnější hraně atolu k ostrovu Bangladéšanů. Moře je úplně klidné a tak snídáme během trollingu Dvě hodiny trollujeme, ani záběr. Pak přijíždíme k majáku, kde do korálového útesu naráží proud a vznikají zde třímetrové vlny. Asi o kilometr dále začínáme vláčet poppy a jerky. Voda je krásně čistá a na každý druhý hod nám vyjíždějí kranasi modroploutví a GT, ale nástrahy nedobírají, jen sledují. Bylo pár záběrů, ale drtivá většina ryb nám padá. Jen Luboš boduje jedním kranasem obrovským-GT 70 cm a kranasem modroploutvým 65 cm. Dvakrát jsme viděli podél pobřeží proplouvat skupinky několika mant, viděli jsme i tři želvy. Pak hodinu a půl trolujeme, míjíme i místa, kde jsme před týdnem ulovili celou řadu wahoo a dva plachetníky, ale máme jediný záběr – Ivanovi vzala wobbler RH 23 cm makrela Solandrova-wahoo cca 90 cm, ale spadla mu při gafování. Při vjezdu průlivem do atolu chvíli ještě vláčíme – Jindra ulovil na popp chňapala velkého 67 cm a Martin cejnovku žlutopyskou 58 cm. Tu cejnovku mu během zdolávání něco chňaplo a zatáhlo do korálů (asi chňapal nebo kanic). Nakonec musel naskočit do malé motorové lodě a pochroumanou cejnovku z korálu vyprostit.
Přes oběd stojíme u ostrova Bangladéšanů. Rašíd s Jindrou, Martinem, Rudou a Ivanem zajeli na ostrov pro kokosy. Rašíd se opět osvědčil jako skvělý stromolezec a sběrač kokosů, k obědu bylo čerstvé kokosové mléko (a dva druhy ryby, salátek, těstoviny, smažené hranolky…). Při šnorchlování jsem narazil na korálový suk, v jehož děrách bylo zalezlých pět velkých langust, každá nejméně půlkilová. Ale ven se jim nechtělo…
Po obědě vyplouváme na oceán, kde jsou krásně pravidelné táhlé třímetrové vlny. Hodinku trolujeme podél pobřeží, jednou jsme viděli zalovit plachetníka, ale záběr jsme neměli žádný. Pak vláčíme poppy a jerky na oceánské straně korálového útesu, Jindra ulovil na popp žraloka útesového-bělocípého 85 cm. Pak se chvíli nic neděje, máme jen několik planých výjezdů za nástrahami a okolo šesté, když se slunce kloní k západu, jsem na modrý jerk BF14 ulovil jehlici 95 cm, pak kranasa modroploutvého 60 cm a nakonec chňapala-red snapper 78 cm (7,05 kg). Vtipné bylo ulovení kranasa modroploutvého: hned po náhozu mi na jerk zaútočil velký kranas-GT. Zasekl jsem a prut se mi ohnul až k rukojeti. Dvakrát jsem přitáhl a pak tah ryby náhle povolil. To už lodníci začali křičet, že je to velká ryba. Už už jsem si myslel, že jsem o rybu přišel (a také ano), když jsem na konci udice přeci jen ucítil nějaký odpor. Ale zdaleka to nebyl tak mocný tah, jako před pár vteřinami. Přisekl jsem a k lodi dotáhl zcela bezmocného bluefina délky 60 cm, pod jehož odporem se mi prut skoro ani neohnul. Lodníci s překvapením zírali na drobnou rybku, než nám všem došlo, že tahle ryba rozhodně není ta, kterou jsem původně zasekl.
Na kotviště přijíždíme za šera, stojíme nad hloubkou 38 m a za chvíli začíná přehlídka ulovených barakud 40-80 cm, kranasů velkookých 30-45 cm, malých chňapalů, lodivodů… K lodi jsme přivedli i jednoho žraloka rezavého-chůvičku 260 cm, který byl seknutý za krajíček a podařilo se nám ho vypnout ve vodě. Dostavuje se únava a zřejmě dnes většina z nás půjde spát už před půlnocí.

img
chnapal - red snapper 78 cm, 7,05 kg
img
jehlice 95 cm
img
jehlice 95 cm
img
kranas modroploutvy - bluefin 65 cm
Zdenek 10.02.2021 19:45
Zdenek

Maledivy 10.2.2021
Jasno, slunečno, mírný vítr cca 12 km/ od severu-severovýchodu, teplota 28°C. Modrá obloha, modrý oceán, no prostě nuda.
Ráno vyjíždme z malého atolu ještě za šera, abychom stihli přejte přes oceán do sousedního atolu ještě než začne foukat vítr (kdyby začal foukat vítr). Během pětihodin trollingu jsme neměli ani záběr, ale viděli jsme stádečko 6 nebo 7 velryb délky cca 6-8 m včetně matky s mládětem. Křížily cestu naší lodi a nenechaly se vůbec rušit, propluly přímo pod lodí.
Po příjezdu k sousednímu atolu zkoušíme jigovat jižně od ostrova na hloubkách 50-110 m, ale výsledkem jsou jen dva utržené jigy a několik zmařených záběrů.
Na oběd kotvíme u ostrova na hraně z cca 15 m na 40 m. Na lehkou přívlač ze zakotvené lodě chytli Ruda s Lubošem několik malých kaniců 25-40 cm. Já šnorchloval ke korálům a pak po hraně, kde se hloubka láme z 10-15 m na 40 m. Viděl a filmoval jsem želvu cca 70 cm, skupinky chrochtalů, vidlatky Blochovy, kranasy velkooké, kanice…
Po obědě od 14.00 trolujeme „na růžek“ k majáku po vnější hraně atolu a za celé 2 hodiny trollingu ani potah. Nic.
Mezi 16.00-17.30 vláčíme poppy a jerky na vnější hraně atolu. Já byl dnes úplně marnej: nejprve jsem vypnul kranasa delšího než metr po cca 3 minutách souboje, pak jsem měl na ten krásný fialový jerk Tropic 150 ještě dva parádní útoky velkých kranasů a nakonec jsem zdolával kanice kterého mi i s tím jerkem ukousla obrovská barakuda cca 130-150 cm. Jindra bodoval krásným kranasem obrovským-GT 105 cm (15,8 kg), pak ještě přihodil 85 cm a pak mu popp jeden kranas utrhnul + 2 záběry neproměnil. Martin a Luboš byli také marní, jen dva neproměněné záběry. Ruda a Ivan simulovali přívlač na zádi a nevím, kolik piv při té dřině vypili. Během poppingu jsme dvakrát viděli velké manty, jak brázdí pod hladinou podél hrany atolu.
Večer v 18.00 kotvíme na thile (kotva v cca 25 m a chytáme v cca 45-50 metrech). Hned po zakotvení jdou na 100-150 g jigy krásně malí kranasi, barakudy, chňapali a bonita. Chytli jsme na jigy i tuňáky dogtooth do 60 cm, ale velké ryby (asi tuňáci dogtooth nebo velcí kanici) nám to utrhli nebo ukousli. Opakovaně jsme měli jízdy délky 20-50 m, které končí ukousnutým hákem nebo jigem, nebo překousnutým návazcem či šňůrou. Někteří z nás si na konec návazce začali přidělávat i lanka, ale přesto končí souboje většinou překousnutým návazcem. Zřejmě se okolo nás pohybuje příliš mnoho žraloků a tuňáků dogtooth. Slabší kusy odpadávají po 22. hodině, fanatici dnes asi nepůjdou spát.

img
kanic uloveny pri polední pauze
img
strava stridma, ale pestra - rizecky z wahoo, medailonky z tunaka, salatek, pikantni testoviny
img
kranasi-GT 105 cm-15,8 kg uloveni na privlac
img
kranas sestipruhy - vecerni jigging
Předchozí 1 4 5 6 7 8 17 Další