+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Diskuse#muškaření

Diskuse o rybaření ve světě

Příspěvky označené tagem "muškaření"

Pro tento tag existuje 187 příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.

neregistrovaný uživatel 20.05.2026 13:07

Hokensas 9.-16. května 2026
Jak jsme si zachytali… No,ono to není nikdy jednoduché,navíc jsme byli v termínu,kdy běžně nejezdíme,a ještě spíš můžu mluvit sám za sebe.

Tidan: Pondělí 11.5. - málo vody,jednička jako už několikátý rok po sobě málo zarybněná (dlužno dodat,že už tam prakticky nejsou místa,kde by se ryba mohla udržet – koryto se postupně zanáší),velký rybářský tlak,konec dvojky a trojky asi i líp,ale jelikož jsme chytali většinou na drobné nymfy a tato místa jsou „oleje“,neumím přesně posoudit,i když jsme moc ryb neviděli.Dá se říct 2-3 duháci na jednoho za cca půl dne chytání (k tomu jsem chytl třeba pět potoků do 35).Mluvili jsme tam s početnou skupinou Švédů k večeru,ti byli bez úlovku.

Pátek 15.5. – po zarybnění, ovšem také po deštích a sněžení (ze středy na čtvrtek napadl sníh) celkem vysoká voda, prakticky stejný průběh jako v pondělí, ryby se chytli pouze na vrchu jedničky (v díře pod líhní) a konci a trojky, i počet ryb 2-3 byl stejný jako v pondělí.
Celkově Tidan ryby větší, od 50 do 63cm, ta byla asi největší za celý týden.

Jezera: 10,12,13,14.5 Lille Havsjon, Sydvatnet, Nordvatnet, vše z boatu.
Lille Havsjon: prakticky jediné jezero, kde to „žilo“, ryby byly aktivní a ukazovaly se, pásly se patrně na pakomárech a daly se „přemluvit“, ovšem pouze na drobné nymfičky a tenké silony, takže až 80 % to „upálilo“, ale to k rybaření patří.
Sydvatnet: ryby se ukazovaly pouze na konci zátoky po levé straně u vstupu, s kolegou jsme jich tam pár dostali na prut, ale úspěšnost vytažení ryby stejná jako na Lille, hlavní část jezera vysloveně „mrtvá“, tam se ryba neulovila ani na lury či bobiny ze dna.
Nordvatnet: tam jsme nebyl, ale vím, že tam kolega chytl ze dna vysloveně „na těžko“ dvě ryby, ostatní nic, ryby se vůbec neukazovaly.

Co bych ale chtěl podotknout (možná i vytknout), popřípadě se zeptat: na Lille i Sydvatnetu byly připevněny cedulky „Chyť a pusť“ (to jediné bylo v angličtině) s textem pouze ve Švédštině. Cedulku jsme vyfotili, pokusili se ji přeložit přes AI (následně přes translator), kde bylo celkem nesrozumitelně „důsledně doporučujeme“ (přes translator byl překlad „důsledně nedoporučujeme“) a odkaz na nějaký morální kodex, který jsme nenašli a že toto platí do odstranění cedulek. To je co? Bylo tam přidáno telefonní číslo na případné dotazy, ovšem i přes asi 15 pokusů během tří dnů bylo toto nedostupné, při dotazu v rybářské prodejně přímo v kempu na nás prodavač (zároveň i povolenek) hleděl jak na mimozemšťany a zopakoval nám všeobecné pravidla pro červené či žluté jezera, ovšem o tomto nevěděl zhola nic! Takže vlastně ani nevíme,co všechno jsme porušili, protože to prostě a jednoduše nebylo možné zjistit ani na oficiálních stránkách! Toto tedy považujeme za vážné selhání majitele revírů, jelikož chytat v nejistotě, jestli něco porušujete buď pouštěním nebo přisvojením si úlovku je krajně nepříjemná záležitost, obzvlášť v zahraničí, kde ani netušíte,jaký případný postih vám hrozí… A na jezerech mimo nás nikdo nechytal, což jsme vlastně nikdy nezažili….

Tolik asi zhodnocení letošní výpravy. Počasí nic moc, protože i přes výhled bylo spíš chladno a deštivo, dokonce napadl sníh, což nepamatujeme, ale to je prostě neovlivnitelný činitel, ryby spíš míň než obyčejně, ale zase – může to být vysazováním, brzkým termínem, počasím… My si to přesto, že už jsme starší ročníky, užíváme,po těch letech, co tu jezdíme, nemáme „velké oči“ a spíš se snažíme na něco přijít,než rezignovat.
Martin S.

Zdenek 05.05.2026 11:49
Zdenek

Aland-Nordqvist 4. května 2026
Ráno pršelo a ochladilo se na 7°C. Vlezlá zima nás přiměla nasadit zimní čepice a rukavice. Celý den bylo sychravo, vítr od jihu, občas zapršelo a večer se na obloze objevila krásná duha, kterou později vystřídala jasná obloha plná hvězd. Teplota se celý den držela pod 10°C a voda u hladiny se ochladila z předvčerejších 12-13°C na 11°C.
Většina hostů revíru Nordqvist dnes trávila na vodě méně času a mnozí se kolem poledne vydali na výlet na rozhlednu nebo jeli do Mariehamn doplnit zásoby.
V mělčinách u rákosí, kde se v předchozích dnech nachytalo nejvíce ryb, to nebralo. Celkově byla aktivita štik výrazně nižší, než v předchozích dnech, což se s ohledem na postupné snižování teploty vody dalo i čekat. Ale kdo chytal okouny na hloubce 2-3 metry v blízkosti porostů vodních rostlin, ten si zachytal. Mezi okouny se daly nachytat i malé štiky a na malou gumu byl dnes uloven i jeden půlmetrový jesen. Velké štiky byly dnes uloveny víceméně náhodně v blízkosti hlubších rákosin.
Posádky 19 lodí dnes ulovily celkem 137 štik, tři štiky byly v kategorii 90-91 cm a čtyři 80-89 cm. Většina velkých štik byla dnes ulovena na Buzeráku a u rákosin kolem Severního vraku (severně od Buzeráku). Dvě lodě končily den s nulou a jen tři posádky dnes ulovily více než 20 štik.
Hosté, kteří do Nordqvist jezdí pravidelně, si všimli, že v některých částech revíru, kde dříve byl porost vodních řas a travin, je téměř čisté dno (a chytá se tam méně ryb). Když jsem se o tom znímil místním rybářům, tak mi to potvrdili a připojili i vysvětlení: když v lednu-únoru klesla hladina vody o 75 cm, byly zároveň silné mrazy a silný led dosáhl leckde až ke dnu. Při pohybech ledu a během tání pak ledové kry na mnoha místech doslova přeoraly dno a zlikvidovaly porosty vodních rostlin.
U příjezdové silnice do Nordqvist jsem dnes našel smrže.

img
40-centimetrový okoun, 4. května v Nordqvist
img
ranní 75-ka z Nordqvist
img
slunce zapada po devate vecer
img
smrz kuzelovity nalezeny u prizjezdove cesty do Nordqvist
Zdenek 04.05.2026 09:58
Zdenek

Aland - Nordqvist 3. května 2026
V noci se zatáhlo a nad ránem i trochu sprchlo. Byl to první déšť po několika týdnech sucha. Po předchozích slunečných a nezvykle teplých dnech jsme si konečně odpočinuli od ostrého jarního slunce a byli jsme rádi, když chvílemi vykouklo zpoza mraků a zahřálo nás. Teplota dnes nevystoupila nad 10°C a foukal nepříjemný severní vítr, který se odpoledne utišil.
Po zprávách o včerejší zvýšené ranní aktivitě štik dnes několik lodí vyjelo na vodu ještě před východem slunce, tedy kolem páté ranní. A ranní vstávání se i tentokrát vyplatilo: ještě před osmou mi David s Markem hlásili štiky 98 cm, 92 cm, 76 cm a po hodině k nim přidali ještě další kousky přes 80 cm.
Aktivit ryb však byla celkově nižší než včera, ochlazení se jim nezamlouvalo o nic více, než nám.
Jedna z lodí dnes končila den zcela bez úlovku a žádná z lodí neulovila více než 21 štik.
Posádky 19 lodí dnes ulovily celkem 105 štik, největší 98 cm, čtyři štiky byly v kategorii 90-98 cm a devět štik 80-89 cm. Největší štika byla ulovena na 20-ticentimetrovou modrobílou nymfu od nástrahycz a opět ji ulovil Marek, který od včerejška ani jinou nástrahu nepoužívá. Většina ryb nad 80 cm délky byla ulovena podél rákosin v Průplavu a U rákosí. Na velkých plochách kolem Zdeňkova kolíku a v Krakonošovu jen ojedinělé ryby, Na severu revíru kolem Hraničního ostrůvku nikdo nechytal. Mezi posádkami vláčkařů jsou i tři lodě, kde rybáři občas vymění přívlačové vybavení za muškařské. Na streamery mají v podstatě stejnou úspěšnost jako na přívlač a v mělčinách u rákosin někdy vláčkaře i přechytávají.
Okounů se nachytala ani ne třetina ve srovnání se včerejškem, největší okouni měli 40 cm. Podseknuto bylo náhodně několik cejnů 40-45 cm, měli na sobě třecí vyrážku.
U příjezdové silnice v rezervaci Husö kvetou orchideje-prstnatce bezové (Dactylorhiza sambucina). Tahle orchidej dostala druhové jméno podle vůně svých květů, která připomíná černý bez. Na Alandu má hezký lidový název „Adam a Eva“, protože často rostou vedle sebe barevně výrazně odlišní jedinci žluté a purpurové barvy.

img
okoun 40 cm, Nordqvist 3. kvetna
img
okoun 40 cm, Nordqvist 3. kvetna
img
stika 92 cm, ranni rybareni 3. kvetna, Nordqvist
img
kvetoucí orchideje - prstnatec bezovy, kveten v Nordqvist
Zdenek 03.05.2026 13:19
Zdenek

Aland-Nordqvist 2. května 2026
Jasno, slunečno, čerstvý vítr od jihozápadu se odpoledne změnil na mírný. Teplota vzduchu vystoupila během dne nad 20°C, teplota vody u hladiny byla 12-13°C a v přístavní zátoce dokonce 15°C! Několik odvážlivců v přístavní zátoce vlezlo do vody a někteří udělali i pár temp! Kdo dnes nepoužil krém proti sluníčku, ten se hezky opálil nebo nepříjemně spálil. U mola v kotvišti lodí se objevily okouní jikry a v rákosině u vjezdu do rezervace vykoukly nad hladinu první zelené výhonky letošního rákosu. Z údajů o počasí a teplotě vody by se mohlo zdát, že lepší podmínky jsme si ani nemohli přát. Ale realita rybaření vůbec nebyla snadná. Na volných plochách Krakonošova nebo Buzeráku, kde se obvykle chytávají velké štiky, se zatím loví jen ojedinělé ryby a nejvíce úlovků přináší lov na malé nástrahy v okolí rákosin. Posádky 17 lodí dnes ulovily celkem 196 štik, největší 101 cm, devět štik bylo v kategorii 80-89 cm, žádná 90-99 cm. Největší štika byla ulovena na velkou 20-centimetrovou modrobílou nymfu RedBass, ale na počet lovených štik byly dnes nejúspěšnější posádky, které používaly spíše jemné okounové vybavení a nástrahy a některé lodě si připsaly na konto 25-40 malých štik do 60 cm. Ale kdo nebyl na vodě ve chvílích zvýšené aktivity štik (zejména 5.00-7.00, 12.00-14.00 a 19.00-21.00) nebo vsadil výlučně na velké nástrahy, tak končil den bez ryby nebo s jednotlivými úlovky. Kromě štik bylo dnes uloveno i několik set okounů, většinou v kategorii 20-30 cm, ale bylo chyceno i pár okounů 35-40 cm, největší 43 cm. Sportovně založená dvojice Ondra a Zdenda si dala interní závod a na malé gumy ulovila celkem přes 100 okounů. Podstatná část ryb byla dnes ulovena u ostrůvku v Průplavu, U rákosí a v Novákovu. V severní části revíru kolem Hraničního ostrůvku a Posranýho kamene zatím nikdo lovit nezkoušel.
Na příjezdové cestě do Nordqvist jsem našel 20-centimetrovou zmiji. Nad revírem občas přelétli orli mořští, jeřábi, skupinky hus velkých, hoholů severních a morčáků. Večer táhla hejna několika desítek kormoránů směrem od Bastö zřejmě k ostrůvkům Ivarskär. Na březích bylo slyšet nebo vidět ústřičníky, vodouše a čejky. Břízy, které byly ještě předevčírem zcela bez listí, se během posledních dvou teplých dnů zazelenaly.

img
stika 78 cm, vecerni rybareni v Nordqvist
img
stika 84 cm, vecerni rybareni v Nordqvist
img
poledne 2. kvetna, vzduch 21 stupnu, voda 12 stupnu
img
stika 101 cm ulovena na modrobilou nymfu v Nordqvist 2. kvetna
Zdenek 03.05.2026 13:06
Zdenek

Aland-Nordqvist 1. května 2026
Jasno, dopoledne úplné bezvětří a hladina jako zrcadlo. Teplota vzduchu 10-18°C, teplota vody pod hladinou 12°C. Teoreticky ideální podmínky. Pocitově to na vodě bylo fajn, ale většinu dne štiky zoufale nežraly. Zachytaly jen posádky, které se přinutily vstát a rybařily za svítání mezi 5.00-8.00 a večer mezi 18.00-21.00. Ráno byla v Krakonošovu ulovena štika 106 cm, odpoledne a večer tam pak chytalo asi šest lodí, ale marně – chytly se tam jen dvě 60-centimetrové štičky.
David s Markem dnes jeli na vodu už v pět ráno a první dvě hodiny lovu štik si pochvalovali – každý měl asi deset záběrů a ulovili devět štik, největší lehce přes 80 cm. Pak však záběry ustaly a podařilo se ulovit jen pár kudliček. Mne ranní slunce, bezvětří a nainstalované koupací molo vyprovokovaly k pokusu o koupel v zátoce vedle kotviště lodí. Kupodivu voda nebyla tak studená, jak jsem se obával. Venku pak bylo takové teplo, že jsem s potěšením oschnul na sluníčku. To by se mi tedy před rokem nebo dvěma stát rozhodně nemohlo! Tehdy padal sníh s deštěm…
Posádky 17 lodí dnes ulovily celkem 74 štik, největší 106 cm a 100 cm, šest štik bylo 80-89 cm. Kromě štik bylo uloveno několik desítek okounů, největší 38 cm a jeden candát 40 cm. Večer byli v kotvišti lodí vidět okouni, kteří se třeli.

img
1. kveten v Nordqvist, cestou na loviste
img
prvomajovy obed v Nordqvist
img
vecerni rybareni v Nordqvist
img
ne kazdy ulovek je velky
neregistrovaný uživatel 01.10.2025 15:49

Září v Dalton Trail Lodge, Yukon, Kanada
Poslední letošní rybář, návštěvník naší lodge odjíždí zítra. Byla to další hezká a hlavně úspěšná sezóna, jejíž závěr byl úžasný. Celé září bylo dobré, ale druhá polovina byla naprosto dokonalá.
Siveni obrovští (namaycush) byli na velkém jezeře, kam jezdíme na dvoudenní výpravy, najetí v mělčinách s hloubkou do 2,5 m a naháněli hejna malých síhů. Spousty velkých sivenů byly uloveny muškařením na streamery a to i z hladiny. Když jsme našli síhy, tak bylo jen otázkou času, kdy bude uloven první siven. Skvělé bylo, že na řadě míst šlo kolem hejn síhů chytat ze břehu, resp. brozením, takže jsme nemuseli celý den trčet na lodi, ale také jsme si trochu protáhli nohy.
Na řece Tatshenshini, kam létáme z lodge malým letadlem nebo se tam dá dojet i na raftech s partnerskou vodáckou společností, byl (stále je) skvělý tah lososů kisuč (coho salmon). Někteří z rybářů zde dokázali zdolat i 20-30 lososů za den. Ale nebylo to úplně zadarmo: yejména večer a ráno je už dost chladno a jedno ráno bylo dokonce -9°C!
Také je v plném proudu sezóna lovu pernaté - někteří hosté vyměnili na pár dnů udice za brokovnice a k nám do kuchyně doputovalo několik bělokurů, kteří jsou opravdovou lahůdkou. Stejně jako čerstvě uzení lososi, které jsme připravili po výpravách na řeku Tatshenshini.
Z Dalton zdraví
Hardy

img
siven obrovsky - namaycush ze zaveru sezony
img
belokuri - zacala sezona lovu pernate
img
losos kisuc uloveny v zari
img
cerstve uzeni lososi jsou lahudkou zaveru sezony
rybář 25.09.2025 18:26

Sandsele u řeky Vindelalven 30.8.-6.9.2025

Týden rybaření ve Švédsku byl jako vždy parádní relax.
I přes předchozí velmi teplé počasí se nám podařilo chytit několik pěkných ryb:
losos atlantský - celkem 6 kusů, od 62 cm do 75 cm
štika - jen 15 kusů (teplá voda) od 40 do 96 cm
okoun - asi 30 kusů od 15 do 44 cm
lipan - 20 kusů od 20 do 38 cm

Určitě to nebyla naše poslední výprava za rybami země tří korun!

Miloš H.

neregistrovaný uživatel 23.09.2025 14:07

Chorvatsko, Kuti 5.-12.9.2025
Trofejní exemlář basse se nám pohužel nepodařilo chytit. Největší měl 44 cm. Ryb jsme chytali hodně, nejvíce od 30 do 40 cm.
Chytal jsem na streamery a úlovky byla srovnatelné s vláčkaři, někdy jsem byl i úspěšnější. Největší ryba byla chycena na streamer.
Jinak jsme byli vcelku spokojeni. Jako rybáři akceptujeme skromnější podmínky na ubytování.
Pavel Č.

Borek 28.08.2025 21:13
Borek

Vindelalven-Lillsebranna 28.8.2025
V noci bylo jasno a ráno byla zamrzlá okna u auta, ale jak vylezlo slunce, ihned se oteplilo. Přes den bylo až nepříjemné vedro.
Voda v řece klesla za poslední dva dny skoro o 30 cm a je křišťálově čistá.
David brzy ráno zdolal na dvouručák dalšího samce lososa cca 55-60 cm a Standovi podobný vyklepal plandavku ve výskoku.
Po snídani a ranní kávě jel David s Vaškem zkusit štiky, oba s mušákem. Za skoro pět hodin neudělali záběr. Měli pár pronásledovaček, jinak nic.
Já a Standa jsme jeli na okounové jezero. Okounů jsme ulovili několik desítek, ale velikost nic moc. Všichni měli do 20 cm a jen dva byli lepší velikosti.
Večer jsem se šel podívat k peřeji pod chatou, na mušák jsem na nymfy zdolal pár lipanů, nej těsně pod 40 cm. Pak jsem zhruba hodinu házel plandavku na lososa, ale bezúspěšně.
Jak zalezlo slunce za stromy, udělala se pěkná zima, teplota během pár minut klesla o 15 stupňů. V noci bude asi zase mrznout.

img
Davidův ranní losos
img
Standův okoun
img
Lipan na nymfu
img
Má-li losos tukovou ploutvičku, he z přirozeného výtěru
Borek 28.08.2025 09:21
Borek

Vindelalven-Lillsebranna 27.8.2025
Dnes jsme nechali ryby v řece Vindelalven odpočinout a vyrazili jsme 60 km na sever na jeden z přítoků chytat pstruhy a lipany. Během prvních pár náhozů zlomil Standa nohu navijáku a nemaje náhrady, byl dost rozladěn. Naštěstí splétaná šňůra s vteřinovým lepidlem dokáže vyřešit leccos a tak měl Standa nakonec s čím chytat. Je to pevnější, než předtím. Kde udělali soudruzi z Daiwy chybu?
Prochytali jsme troje krásné peřeje a na nymfy a menší streamery ulovili několik desítek lipanů a pár spíše menších potočáků. Obvyklá velikost lipanů byla 25-30 cm, ale podařilo se ulovit i několik ryb přes 40 cm.
Večer jsme dorazili do chaty tak uondaní, že v devět hodin večer se z chaty ozývalo už jen spokojené chrápání...

img
Jedez těch větších
img
Peřeje
img
Opraveno!
img
Lipan 40+
Předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19 Další