+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Diskuse o rybaření ve světě

Všechny příspěvky

V diskusi je celkem 1483 různých příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.

Borek 18.03.2021 20:42
Borek

Maledivy, čtvrtek 18.3. 2021
7:00, vstávat, nasadit ploutve, brýle (masku, kdyby to náhodou četl nějaký potápěč) a šnorchl a hurá do vody. Snídaně a pak popping. Projeli jsme krásná místa, ale bez efektu. Pak jsme potkali manty, bylo jich tam nejméně sedm a byl to zážitek. Jejich ladné pohyby jsou fascinující stejně jako jejich velikost. Ale znovu do práce, popping není procházka po kolonádě. Pár výjezdů za poppem bylo, ale jedinou rybu zdolal Martin. Bohužel GT délky cca 75 cm se Martinovi pomstilo za háček v hubě tím, že mu rozřízlo dlaň ruky ostrými výstupku u ocasu. Takže ani fotka nebyla pořízena, byly jiné starosti.
Před obědem jsme si šli znovu zašnorchlovat a byla to pecka. Krásný korálový útes, plný ryb a rybek všech tvarů a barev. Kromě korálových rybek byli vidět i bluefini, barakudy, jehlice, langusty... Díky proudu, který směřoval přímo k lodi, jsme se ani nenadřeli. Rašíd nás odvezl loďkou k útesu a za třičtvrtě hodiny jsme se ocitli u lodi plni zážitků.
Po obědě jsme šli zase poppovat. Dohromady jsme měli asi deset výjezdů, dvě ryby spadly během pár vteřin po záběru. Nic víc. V půl šesté jsme zakotvili, vykoupali a navečeřeli se. K večeři byl kanic, kterého chytil včera večer „nerybář“ Honza. A protože to byla jeho první ulovená ryba v životě, byl mu uspořádán rituál, při kterém byl pasován pomocí meče z plachetníka, pádla, dvou woblerů a mořské vody mezi vyznavače Petrova cechu. A to bylo potřeba zapít. Vypadá to na dlouhou noc.

img
manta
img
zapad slunce
img
kanic - Honzova první ryba
img
Honza je pasován na rybáře
Borek 17.03.2021 19:00
Borek

Maledivy, středa 17.3. 2021
Hned po snídani (v 7:00) vyrážíme poppovat a cestou trollujeme. Po pár km přichází dva záběry naráz od malých tuňáků, ale jeden spadl u lodi, druhý, kterého zdolal Lukáš byl k obědu.
Poppovat začínáme kolem půl desáté a na každém místě máme alespoň výjezd za poppem. Davidovi pronásledoval poppa dokonce žralok délky kolem 1,5 m. Ve většině případů se ryby jezdily na nástrahu jen podívat, ale pár nepodařených útoků také bylo. Jen jedna ryba nástrahu trefila a nechala se zdolat. Tentokrát zabodoval Martin kranasem obrovským (GT) délky 77 cm. Kolem poledne vyrážíme směr Male na PCR test před odletem. Odlétáme pozítří. Na dohled Male jsme dostali záběr na jeden z trollovaných woblerů. Prutu se ujal David a jeho poznámka, že se jedná o něco malého se vzápětí ukázala jako lichá. Naprosto lichá. David se nechal opásat zdolávacím pásem a bez zaváhání rybu zdolal během několika minut. Když je ryba v lodi, jde z ní strach. V životě jsem takovou zubatou mrchu neviděl a dle dohledaných informací se jedná i o největší barakudu, která byla za dobu maledivských safari na této lodi zdolalána rukou a prutem českého rybáře. Doposud byla největší barakuda 133 cm z dob již dávno minulých. Tahle měla rovných 150 cm a způsobila na lodi pozdvižení a všeobecnou radost. A taky pomohla nakonec doplnit zásoby masa v již zase skoro prázdném mrazáku.
Po obědě jsme přistáli v Male a šli do nedaléké nemocnice na test. Za hodinu a něco jsme zpět na lodi a jedeme se vykoupat k jedné z písčin na druhém konci atolu. Po cestě jsme na trolling neudělali ani záběr, ale to ve finále zas tak nevadí. Dnes už bylo zážitků ažaž.
Večerní jigging po večeři se změnil v malé drama. Matymu výletl jigg z vody a háček mu prošil předloktí z vnitřní strany paže. Dva drží ruku, třetí v kleštích háček, čtvrtý svítí baterkou, pátý tahá pilku... a Maty zatím statečně a bez hlesnutí trpí. Operace je nakonec úspěšná, pacient zákrok přežil a za pár dní o tom už nebude ani vědět.
Asi je nejvyšší čas jít spát a nasbírat síly na poslední celý den rybaření.

img
GT 77 cm, které zdolal Martin
img
Pouštění GT
img
Barakuda 150 cm
img
Barakuda 150 cm
Borek 16.03.2021 19:00
Borek

Maledivy, úterý 16.3. 2021
Ráno jsme byli opět muškařit, tentokrát se nám podařilo díky jen mírnému větru chytat na oceánské straně atolu. I přes to jsme chytili ryb méně. Maty vytáhl bluefina kolem 50 cm, David s Hugem několik malých kaniců, mě se podařil kranas obrovský cca 50 cm, jeden malý bluefin a jeden kranas velkooký, který mohl mít lehce přes 40 cm. Ale zážitek to byl, to jo. Brodili jsme v příboji a jak příboj sílil a vlny se zvětšovaly, bylo čím dál obtížnější stát na nohou a občas už prostě stát ani nešlo. Poslední zbytky sil jsme spotřebovali na šnorchlování, které následovalo hned po muškaření.
Ve 12:30 naskočil lodní motor, nastražili jsme čtyři pruty na trolling a podával se oběd. Před námi byl pětihodinový přejezd mezi atoly. První záběr, respektive o prvního woblera jsme přišli po pár minutách. Prut se jen narovnal a bylo po něm. Brzda ani necvrkla.
Všichni prospali skoro celou cestu a asi to ani nevadí, další záběr přišel až u cílového atolu. Dopadlo to naprosto stejně. Prut se prostě narovnal a bylo po dalším wobleru. S největší pravděpodobností to byl následek útoku od wahoo. Jinak nic, nic a nic.
Zakotvili jsme půl hodiny před soumrakem. Hned jak se setmělo, začali do světla kolem lodě najíždět malý tuňáci. Pár jsme jich chytili na jiggy a Martin dokonce jednoho na mušku. Po večeři šli skoro všichni hned spát... dneska se na masíčko chytat nebude.

img
Návrat z muškaření v příboji
img
Muréna uvězněná v lagunce čeká na příliv
img
Spánek při přejezdu
Borek 15.03.2021 19:09
Borek

Maledivy, pondělí 15.3. 2021
Ráno jsme opět věnovali několik hodin muškaření z jednoho z neobydlených ostrůvků s krásnou písčinou. Po písčině se potulovali dva rejnoci a několik hejn bonefishí (albula liščí). Bonefish je něco, co si chci chytit od chvíle, kdy jsem zjistil, že to existuje. Specifická je svou ohromnou rychlostí a nenápadností. Muškaři z celého světa navštěvují destinace v tropech s cílem lovit tyto ryby. Že mám konečně bonefish na prutu, jsem poznal okamžitě po záběru. Takhle rychle nikdy muškařská šňůra naviják neopustila. Těch odjezdů bylo nakonec minimálně pět a nakonec jsem ji měl. Krásná ryba a ještě nebyla vůbec malá, respektive jsem ani nedoufal, že bych mohl chytit takhle velkou. Měla 66 cm.
Po muškaření jsme šnorchlovali nedaleko ostrůvku a hned pak vyrazili vnitřkem atolu na cestu. Po obědě vzal kapitán za kormidlo a vyjel ven z atolu. Trolujeme dvě povrchové chobotnice (malou a velkou) a dva woblery. První záběr přišel na wobler, ale ryba hned spadla. Nebyla velká. pak se notnou dobu nic zásadního nedělo. Najednou přišel záběr na 18 cm rapalu, bleskem zmizelo z navijáku několik desítek metrů šňůry a zhruba 100 m za lodí vyskočil plachetník. Po druhém skoku bohužel spadnul. Asi dvacet minut nato přišel znovu záběr, tentokrát na menší z chobotniček. Za lodí znovu vyskočil plachťák. Prutu se ujal Martin a přesně po 22 minutách ho zdolal. Metr ukázal 265 cm (celková délka), od špičky spodní čelisti do vykrojení ocasu měl rovné dva metry. Nádherná ryba. Díky zdržení při zdolávání a focení kotvíme až za tmy. Po večeři chytají kluci na maso a občas někdo vezme do ruky jiggovací prut a něco chytne, většinou malou barakudu nebo kranase velkookého, ale spletl se i jeden tuňák žlutoploutvý cca 55 cm.

img
bonefish 66 cm
img
muškaření v ráji
img
plachetník
img
plachetník - detail
neregistrovaný uživatel 14.03.2021 19:03

Maledivy, neděle 14.3.2021
Budíček v 6:00 a dvě hodiny trollingu. Bez záběru, ale viděli jsme alespoň skákat plachetníka. Následuje rychlá snídaně a odjezd na ostrůvek s cílem muškařit. Chytali jsme hlavně bluefiny (kranas modroploutvý), obvyklá velikost kolem 30 cm, jehlice, trubkotlamky a několik druhů malých kaniců. Každý si vytáhl desítky ryb. Já měl největší rybu 50 cm bluefina, když nepočítám skoro metrovou jehlici.
Po muškaření jsme se vykoupali, zaskákali z lodě do vody, naobědvali a po obědě jsme vyrazili poppovat uvnitř atolu. Poppovali jsme na celkem 5 slibných místech, ale na dvou žádná aktivita nebyla, na dvou jsme měli jen pronásledovačku bez záběru a na posledním místě byly dva záběry. Jednou se rybu nepodařilo trefit a druhý záběr byl proměněn v GT (kranas obrovský) délky 70 cm.
Po příjezdu na noční stanoviště jsme měli netradiční večeři-kuře a žádnou rybu... holt když nechytneme na trolling, tak není zásoba v mrazáku....
Po večeři kluci nahodili z lodě na maso a během pár minut přišel záběr. Takové malé a nenápadné ohnutí špičky prutu. Zásek a následoval tupý tah těžké ryby. Nicméně Maty se nevzdal a s drobnou pomocí táty ve finále zdolávání zdolal žraloka rezavého-chůvičku délky cca 260 cm. Po rychlém focení a puštění následuje bujaré veselí a gratulace úspěšnému lovci. Z láhve whisky ubývá rychleji, než obvykle...

img
Hugo a trubkotlamka
img
Muškařská výprava
img
GT (kranas obrovský) 70 cm
img
žralok rezavý-chůvička cca 260 cm
Borek 13.03.2021 18:18
Borek

Maledivy, sobota 13.3.2021
Po snídani jsme se nechali odvézt na jeden z neobydlených ostrovů s cílem zamuškařit si ze břehu. Muškařili jsme až do poledne, kdy byl vrchol přílivu a ryby začaly být znatelně méně aktivní. Na návětrné straně ostrova bylo dost větrno, tak se všichni kromě mne přesunuli na druhou stranu, kde se dalo snáze házet. Na malé streamery v modro-černé kombinaci brali kranasi modroploutví a malí kranasy obrovští-GT. První ryba, kterou jsem ulovil byl kranas obrovský délky cca 65 cm. Na muškařském prutu to byla celkem zábava. Kromě toho, jsem ještě zdolal 8 bluefinů (do 35 cm) a dva malé chňapaly. Kluci na druhé straně ostrova tahali sice menší rybky, ale zachytali si dosyta. V poledne skončil příliv a s ním i muškaření.
Po výborném obědě jsme jeli poppovat uvnitř atolu, protože na vnější straně jsou už třetí den velké vlny. Unaveni z muškaření jsme se do poppingu museli trochu nutit, ale nakonec jsme se zase dostali do formy. My ano, ryby ne. Popovali jsme celkem tři a půl hodiny (s přestávkami na přejezd na další vhodné místo), ale první kontakt s rybou se odehrál až po dvou hodinách. David vyprovokoval 95 cm žraloka, který mu nadvakrát vzal popp. Podruhé už zůstal na háčku. Na předposledním místě, kde jsme dnes chytali, zdolal Martin na wobler kranase duhového (rainbow runner) délky cca 70 cm.
V půl šesté jsme zakotvili nedaleko místa, kde jsme spali včera. Kluci (mladým se holt ty baterky vybíjejí o dost pomaleji) skákali skoro do tmy ze střechy lodě. A po večeři chytají ze zádě na jiggy.
Od zítřka se má stabilizovat počasí na jasno s mírným větrem, už žádné přeháňky a bouřky, které jsou sice příjemné, ale rybám evidentně moc nesvědčí, protože se často mění atmosférický tlak. A také by mohly přestat být tak velké vlny, ať můžeme ven z atolu. Kapitán vkláda do zítřka velké naděje. Uvidíme ráno.

img
Jedeme muškařit
img
Hugo a jeho úlovek
img
Žralok 95 cm ulovený na popp
img
Kranas duhový - rainbow runner
Borek 12.03.2021 19:29
Borek

Maledivy, pátek 12.3.2021
V noci pěkně foukalo a loď se houpala až tak, že někteří raději spali na spodním patře palandy.
5:45 budíček a odjezd z nočního kotviště. Připravil jsem pruty na trolling, když ještě ostatní ještě spali, tedy kromě Lukáše, který vstal chvíli po mě. Čekal nás několikahodinový přejezd do sousedního atolu a jen co loď vyjela z relativního bezpečí vnitřku atolu, začala Matějská pouť. Houpalo to místy až dost. Snídali jsme na cestě přes volnou vodu a nebylo to úplně jednoduché. Hugovi se udělalo z houpání zle, ale třetí pokus o udržení prášku proti nevolnosti v žaludku zabral, Hugo přestal potřebovat kýbl a vzápětí usnul. Za celou dobu jsme měli na trolling jen dva záběry a ulovili jsme jedno dorado délky 90 cm.
Kolem poledne jsme dojeli do sousedního atolu, kde jsme si zašnorchlovali a vyhodnotili situaci u oběda. Nemělo smysl se trápit ve vlnách na vnější straně atolu, proto jsme zvolili rybaření uvnitř, v klidnější vodě. Poppovali jsme na mělčinách a v podstatě všichni měli alespoň záběr nebo útok. Nejlépe se s tím popasoval David, který vypoppoval dva kranasy modroploutvé (65 a 70 cm). Mě zabral slušný kranas obrovský, který zaútočil na zamotaný popp, ale spadl během pár vteřin (alespoň jsem ho ze střechy viděl...) a druhou rybu jsem ani nezahlédl a spadla asi po minutě (pravděpodobně kranas modroploutvý).
Zakotvili jsme třičtvrtě hodiny před soumrakem a šli jsme se ještě vykoupat a zaskákat ze střechy do vody.
K večeři byl ten větší kranas modroploutvý.
Večerní jigging přinesl několik kranasů velkookých a pár malých barakud. Kluci ještě zkoušejí chytat na maso, ale já sotva stojím na nohou, bolí mě celý člověk z vyrovnávání vln a poppování, tak se vzápětí půjdu uložit do horizontální polohy. Máme dobré místo na spaní a lze tedy očekávat klidnou noc. Zítra vstáváme brzy a jdeme zkusit muškařit z ostrůvku, u kterého spíme.

img
dorádo (mahi-mahi) 90 cm
img
Kranas modroploutvý - bluefin 70 cm
img
Kranas modroploutvý - pouštění na svobodu
img
Ta střecha je výš, než se zdá...
Borek 11.03.2021 19:39
Borek

Maledivy 11.3.2021
Po naprosto bezproblémové cestě nás na Maledivách přivítalo zamračené počasí. Lodní taxi nás zavezlo na naši loď a bez jakýchkoliv prostojů jsme rovnou vyrazili pryč od Male. Před osmou ranní jsme přistáli a po desáté byla silueta města sice stále rozeznatelná, ale naštěstí už byla dost daleko.
Namířili jsme si to k písčitému ostrůvku na druhém konci atolu, kde jsme se vykoupali (většina šnorchlovala), naobědvali jsme se a vyrazili zase o kus dál. Už od Male jsme trolovali (spíš jen já, ostatní usnuli), ale bez jediného kontaktu. Po obědě jsme asi dvě hodiny trolovali, opět bez záběru. Následný popping dopadl o něco lépe. Nejprve se Davidovi ryba netrefila, ale hned o pár náhozů později zdolal sice malého, ale svého prvního kranase obrovského (GT) v životě. Mohl mít tak 65 cm. Myslím, že byl David docela překvapen, jak ryba této velikosti dokáže bojovat.
Výjezdů na popp bylo nakonec několik, ale bez finálního útoku. Při trollingu na noční kotviště zdolal Martin jednoho tuňáčka-bonito na 18 cm Rapalu Magnum, pro praktický nácvik používání trollingového multiplikátoru ideální.
Jen co se setmělo, začali do světla na lodní zádi najíždět tuňáčci a lovili drobné rybky. Na jig jsme sice neudělali záběr, ale na malého streamera na vláčecím prutu útočili tuňáčci celkem spolehlivě a tak jich kluci nakonec pár chytili.
Teď je potřeba dospat deficit z cesty, protože zítra už jedeme naostro!

img
první kranas obrovský-GT výpravy ulovený na popp
img
kluci s večerním úlovkem
Zdenek 18.02.2021 18:53
Zdenek

Maledivy 16.-17.2.2021
Zatímco většina z nás už byla tak unavená, že neměla síly na noční chytání, Ivan vstal v úterý už o páté, sesbíral létající ryby, které nám přes noc naskákaly na palubu a pak lovil barakudy na jig. Za rozbřesku okolo šesté postupně vstávají i ostatní a posádka. Kapitán včera zajel dál od Male, než jsme čekali, protože se snažil najet na zajímavější loviště. My dnes potřebujeme být v Male o třetí odpolední, abychom stihli letadlo. A tak nám nezbývá, než hned zvednout kotvy a ještě před snídaní vyrazit zpět směrem k Male. Trolujeme podél západního pobřeží atolu, moře je úplně klidné, vánek od severovýchodu jen mírně čeří hladinu. Krátce před osmou, zrovna když lodníci servírují snídani, nám kousek před lodí zalovil plachetník, ale o naše nástrahy zájem nejeví.
Mezi 9.30-11.30 vláčíme poppy a jerky na hranách mělčin v průlivech mezi atolem a oceánem. Hned na první hod jsem ulovil hezkého chňapala – red snapper délky 69 cm, ale pak už nic. Na hladině se sice objevují hejna drobných rybek a na mělčinách mezi korály jsme viděli i skupinky bluefinů, ale o naše nástrahy nejeví zájem. Možná je to tím, že jsme relativně blízko Male a ryby jsou ochytané, ale také se projevuje určitá míra naší opotřebovanosti – poppy dost často nepracují, jak by měly a vyskakují na hladinu, hody nejsou dostatečně dlouhé, nahozené nástrahy nezřídka dopadají na hladinu s návazcem zamotaným do nástrahy. Prostě nám dochází energie, a jak to u většiny výprav bývá, v myšlenkách jsme už od rána na cestě a někteří možná i doma nebo v práci.
Před polednem jsme zakotvili u thily v severní části atolu South Male a čekáme na loď, na kterou přestupují Ivan s Martinem – na rozdíl od nás se nemusejí vracet do práce a čekají je ještě dva týdny cestování po Maledivách.
Při šnorchlován na hraně thily pozoruji a filmuji langusty, perutýna a žraloka útesového délky cca 2,5 m, který ležel na písčitém plató na hloubce asi 5 m, a o kterém jsem si myslel, že to je chůvička. Zanořil jsem se k němu, abych ho nafilmoval z blízka, on se vzbudil a ejhle, nebyla to chůvička. Nejprve se ke mně přiblížil, aby si mne prohlédl, ale jakmile jsem se dostal na jeho úroveň a začal plavat směrem k němu, dal se zbaběle na ústup. Že se mi ale ulevilo…
Po jedné hodině, když už máme většinu věcí zabalených a k rybaření necháváme připravené jen trollovací pruty, se konečně objevuje loď, která vyzvedává Ivana s Martinem. Oni míří k jihu a my na opačnou stranu, na letiště Male.
V 15.00 jsme v přístavu, po šesté večerní odlétáme a ve středu 17.2. v poledne už jsme zase na letišti v Praze, obklopeni realitou. Ach jo…

img
vecerni privlac z lode
img
nocni ulovek na nasrazeny kus ryby - kranas velkooky 72 cm
img
chnapal 69 cm uloveny na privlac
img
kotviste obytnych lodi u letiste
Zdenek 15.02.2021 20:21
Zdenek

Maledivy 15.2.2021
Celý den jasno až polojasno, mírný větřík 5-15 km/h od severu, teplota konstantních 28-29°C. Měsíc pomalu dorůstá do první osminy.
Vstáváme ráno v 6.00 a v 6.30 opouštíme kotviště lodí u Hulhumale. Kolem Male a Viligili jedeme do atolu South Male. Oceán je jak rybník, jen u průlivů do atolů dělají proudy trochu vlny. Původně jsme chtěli chytat na severním okraji atolu South Male, ale protože zde byla voda zakalená vlivem stavby nových ostrovů, jedeme dál na jih až k jihozápadnímu cípu atolu. Jediným úspěchem dnešního trollingu bylo, že jsme 2x viděli lovící plachetníky a 3x se nám zamotaly wobblery. Jinak ani záběr. Mezi 11.00-13.00 (když je před vrcholem přílivu) chvíli jigujeme na hloubkách 60-100 m. Během 10-minutového prvního driftu jsme ulovili tři kanice 30-48 cm, chňapala ruby snapper 62 cm a kranase šestipruhého 55 cm. Pak jsme dali ještě dva drifty, ale kromě dvou ukousnutých jigů a Ivanovy metrové barakudy, kterou mu nechtěně osvobodil při gafování Rašíd, už jsme žádný další body do skóre nepřidali. Asi hodinu pak vláčíme poppy v průlivu a u thil na okraji atolu. Jindra a Luboš loví každý jednoho 70 cm kranase-GT, Luboš doplňuje ještě kanice měsíčního 58 cm a já přidávám kranase modroploutvého 72 cm a cejnovku 30 cm. Přes poledne kotvíme a šnorchlujeme na thile u resortu – pozoroval jsem zde netopýrníky, hejno asi 50 kranasů modroploutvých, žraloka útesového černocípého…
Po skvělém obědě (pikantní těstoviny s tuňákem, smažené brambory, salát, ryba v těstíčku a pikantní rybí kuličky z wahoo) trolujeme asi 30 minut na jihozápadní cíp atolu, kde vláčíme kolem thily. Ulovili jsme zde na jerky cejnovku 48 cm, jehlici 70 cm a pár ryb nám spadlo. Na Jindru s Martinem se přijel podívat plachetník, který vyskočil asi 20 m před lodí, ale o nabízené nástrahy zájem nejevil. Z korálových mělčin jsme měli i několik výpadů velkých kranasů, bluefinů, kaniců a jehlic, ale nástrahy nedobírali.
Když krátce po šesté zapadá slunce, kotvíme na thile v průlivu a chytáme na jigy i na nastražené kusy ryb na hloubce 40-55 m. Nejprve ryby nejdou, ale po deváté už chytáme jednu barakudu za druhou (40-60 cm) a kranasy velkooké 45-72 cm. Jedna barakuda, kterou něco pronásledovalo, nám vyskočila dokonce na střechu lodě, tedy do výšky 4 metry!

img
cejnovka ulovena na privlac-jerk
img
kanic mesicni uloveny na jerk
img
kranas modroploutvy-bluefin 72 cm
img
kranasek a chnapal ruby snapper uloveni na jerk