Diskuse ► #Alandy - souostroví Aland
Diskuse o rybaření ve světě
Příspěvky označené tagem "Alandy - souostroví Aland"
Pro tento tag existuje 174 příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.
- neregistrovaný uživatel 09.06.2026 11:27
- neregistrovaný uživatel 08.06.2026 13:53
-
Nordqvist, Aland 16.-23.5.2026
štiky: cca 10ks na osobu 60-80 cm
Největší ulovené štiky byly 92 a 89 cm.
Podařilo se ulovit i jednoho cejna 62 cm.
Petr K. - neregistrovaný uživatel 28.05.2026 14:10
-
Nordqvist 15-23.5.2026
Celkem jsme ve čtyřech rybářích ulovili:
Candát - 4 ks (délka 45-49 cm)
Štika - 123 ks (z toho 5 ks 80 cm a 1 ks 90 cm)
Okoun - 46 ks (30-38cm)
Michal B. - rybář 21.05.2026 21:56
-
Aland - Nordqvist 21. května 2026
Dnes se nám podařilo nachytat několik velkých ryb nad 90 cm kolem Ptačích ostrovů - vevnitř v tom kamenném průplavu, kde normalně jen projíždíme. Ale na echu tam dnes byla hejna rybek, tak jsme to zkusili a štiky samozřejmě byly kolem.
Fouká jižní vítr, takže Krakonošovo je zase úplně mrtvé.
Kjella jsme dnes potkali - byl s jeho rychlou lodí na kontrole revíru.
Jsme tu potřetí a nikdy mi žádníá jiná severská lokace tak nepřirostla k srdci, jako tady. A že jsme Švédsko projeli x-krát.
Ota K. - rybář 21.05.2026 19:42
-
Aland - Nordqvist 16-20 května 2026
Zdravím z Alandu a posílám pár fotek po prvních dnech lovu. Letos bylo Krakonošovo a celý ten volny drift ze začátku úplně vyplý. Vůbec nechápeme proč. Štiky byly úplně jinde.
Ryby vyloženě žerou. Jinak se v půlce pobytu otevřela ta volná plocha. Chytáme klasické dlouhé drifty s velkými nástrahami. Od úterního večera tam začaly jít pěkné štiky včetne 90+. Přes metr zatim ne. Asi je probrala ta pondělní fronta s celodenním deštěm.
Zatím nej candát byl 82 cm - ulovený na bigbait.
Ota K. - neregistrovaný uživatel 20.05.2026 12:51
-
Aland-Nordqvist 9.-16.5.2026
Byli jsme celkem kamarádi ve 4 chatách a co vím, tak největší úlovky přes 90 cm měli ve skupině pana Votruby. Za naši chatu tam byla největší štika 87 cm. Já měl 80 cm a letos jsem byl nejslabší článek výpravy. Jak píšete i ve Vaší reportáži měl jsem asi 25 kusů za celý týden. Ale užil jsem si to i přes nepřízeň štik. Tam kde ostatní chytali a já použil jimi doporučené nástrahy, jsem zaznamenal max. jeden kus nebo nic. Všem to bralo hlavně na stříbrné rotačky. Na gumy prakticky nic – asi jsme neměli ty správné Red Bass. Ostatní kamarádi z chaty byli na průměru kolem 15 štik za den. Jsem rád, že jsem tedy nevybočil i z Vašich statistik nejslabších rybářů.
Oldřich Š. - neregistrovaný uživatel 20.05.2026 12:23
-
Aland-Nordqvist 9.-16.5.2026
Cesta na sever nám začala zvesela defektem asi 20min po odjezdu z Brna. Ve 2hod ráno je docela problém sehnat nějaký otevřený pneuservis, ale nakonec se zadařilo a nic dalšího nepředvídaného nás nepotkalo. Dohodnuté ubytování a servis byl opět v pohodě a bez výhrad. Jen trochu zlobil motor (2x první den klekl) od jedné z lodí, ale majitelé byli poměrně pružní a po výměně lodě už taky vše fungovalo. Počasí bylo za nás opět proměnlivé víc, než by jsme si přáli a změna počasí měla velký vliv na aktivitu ryb. Sobota a neděle byly rybářsky poměrně slušné, polojasno, voda měla místy 12-13°C, na severu sice pod 11, ale i tady jsme u rákosin něco chytili. V pondělí se během dne hodně ochladilo, zalezlo slunce, úterý a středa do toho déšť, ve se přidal čtvrtek vítr kolem 10-15m/s. Pátek už to moc nezachránil i když se udělalo hezky. Měli jsem echolot, takže šlo vidět, jak jsou ryby po ochlazení přilehlé ke dnu v travinách a na nástrahy z vysoka …… Před ostrovem v Krakonošovu jsme štiky v týdnu až na pár výjimek v podstatě nenašli. Ve středu jsme byli celá chatka bez štiky, což nepamatuji. Jestli do pondělí fungovaly středně velké gumy super, tak později nám ryby atakovaly pouze menší gumky a rotačky. Zkoušeli jsem i ráno od 6hod, ale nic.
Co se týká štik a okounů tak nakonec jsme vlastně něco chytili. Velikostně byly štiky z 85 % mezi 50-60cmm, zbytek mezi 60-70cm. Pouze 2 štiky jsme měli 75 ( 2 rotačka) a 98cm (okounový mikrosmáček 4cm). Středně velké štiky jsme prostě netrefili. Celkem jsme chytili ve čtyřech asi 190 štik. Okounová velikost byla klasická 10-25cm, 15kousků přes 30cm, max 34. Celkem cca 220 kousků. Co příjemně potěšilo, byli candáti, kterých jsem letos ve 4rybářích chytili 10ks, velikostně 45-64cm. Cílený lov na šutrech a hranách. Candoši jsou tam krásně sametově černí a pěkně stavění. Pobavili jsem se lovem sleďů, kteří jsou na grilu a v troubě luxusní (asi 250ks za 2 hoďky).
Bohužel stále mají někteří jedinci co na Alandy jezdí, potřebu brát i ryby malé - pod nebo na hranici 60cm (podle skeletů ve filetárně). Nebo jsou dokonce takoví frajeři, kteří jsou schopni přijet lodí ke břehu mimo kemp a něco kuchnout v lese s pocitem jak to ojeba… Chlapi co se v tom poznáte, zamyslete se nad sebou a začněte se chovat podle pravidel. To že Vás nikdo nekontroluje přece neznamená, že si můžete dělat co chcete. Kvůli masu raději jezděte na moře a nekažte tak krásný ale hodně vytížený revír.
Když to shrnu - rybářské žně se sice nekonaly, očekávání bylo standardně vyšší, ale byl to opět příjemný týden v hezké severské přírodě na rybách s přáteli. Co víc si přát v té dnešní pomatené době.
Už se budeme těšit na příští rok
Zdeněk P. - Michal 18.05.2026 22:04
-
Aland-Nordqvist 9-16 května 2026
Letošní druhý turnus na Alandech se opět vydařil.
Počasí bylo proměnlivé, při sobotním příjezdu, v neděli a pondělí polojasno až zataženo, pak v úterý a středu deštivé přeháňky, ve čtvrtek už opět bez deště polojasno a v pátek skoro jasno. Celý týden byl bez větších teplotních výkyvů, teplota vody na povrchu podle kolegů z vedlejší chaty, kteří byli vybaveni sondou, byla kolem 12°C. Jeden den bylo větrno, v nárazech přes 50 km/h a to už byly situace, kdy jsme nechtěně driftovali i se dvěma kotvami.
Počet ulovených ryb byl vyšší než v loňském roce a pohyboval se na úrovni roku 2024.
Statistika za naši chatu (4 rybáři) je celkem 192 štik a cca 150 okounů.
Štika letos nebyla žádná přes metr, 2 ks 95 cm, 5 ks 80-90 cm, pár štiček bylo do 50 cm a naprostá většina chycených ryb byla velikosti 50-80 cm.
Nemáme úplné informace od ostatních z kempu, ale ani nikdo ze známých z dalších třech chat se letos přes metr nedostal.
Většina ryb byla ulovena na rotačky různých barev i velikostí. Na gumy nebo woblery jen pár kusů. Ale podle nás je to o tom, že se chytá na vše, každý má nějaké oblíbené nástrahy, kterým věří a spíše je důležité štiky najít a trefit se do času, kdy mají o nástrahy zájem. Byly chvíle, kdy se během pár desítek minut nachytalo hodně ryb a pak byla vždy nějaký čas pauza.
Okouni byli v naprosté většině do 30 cm, nelovili jsme je cíleně, od někteří rybáři z kempu, kteří chytali často na Buzeráku na malé gumy nebo rotačky, nachytali okounů mnohem více. V každém případě bylo okounů daleko více než loni. V jižní části revíru jsme viděli rybáře z jiných kempů, jak cíleně loví okouny a každou ulovenou rybku hážou do pytle. Národnost těchto rybářů neznámá. Tak snad po nich nějací okouni zbydou i pro další roky....
Štiky byly vytřené, většina z chycených měla břicha nacpaná k prasknutí, i když jedna štika nám při podebírání pustila jikry do lodi.
Příští rok doufáme ve větší počet větších ryb.
Michal V. - Zdenek 08.05.2026 20:54
-
Aland - Nordqvist 7. května 2026
Ráno klesla teplota na -3°C, lodě a přístavní molo byly za východu slunce namrzlé a nad hladinou se povalovaly polštáře mlhy. Celý den bylo úplně jasno, téměř bezvětří a teplota se odpoledne vyšplhala na 15°C. Přes den jsme bylo možné chytat jen v košili, ale večer jsme si zase s potěšením oblekli zimní doplňky.
Teplota vody u hladiny byla sice ráno necelých 10°C, ale odpoledne už se držela nad 13°C, tedy stejně jako v prvních dnech našeho pobytu. Zvýšení teploty vody na úroveň jako před týdnem se pozitivně projevilo na počtu ulovených štik, navzdory bezvětří, které naopak snižuje reálné šance na ulovení štik, zejména těch větších.
Posádky 19 lodí ulovily celkem 163 štik, největší měřila 90 cm a 12 bylo v kategorii 80-88 cm. Většina posádek dnes měla v lodi jen několik štik, jedna loď byla bez štiky a nejúspěšnější posádky měly dnes v lodi přes 20 štik. Na Buzeráku, u Průplavu, u Zdeňkova kolíku, v Krakonošovu i na severu u Posranýho kamene brali okouni a u Zdeňkova kolíku, jižně od Průplavu a v Krakonošovu bylo dnes uloveno i 6 cadátů délky 45-60 cm.
Jedna z lodí se odpoledne zaměřila na rybaření v nejsevernějších částech revíru mezi Posraným kamenem a Hraničním ostrůvkem, kde dvojice rybářů ulovila 15 štik 55-80 cm. Zdá se, že oteplení vody už je dostatečné i pro úspěšný lov štik v severní části revíru. - Zdenek 07.05.2026 15:13
-
Aland-Nordqvist 6. května 2026
Ráno klesla teplota na 2°C a nad hladinou se v naprostém bezvětří neslo volání labutí zpěvných a jeřábů. Díky bezvětří a jasné obloze se už po osmé ranní pocitově oteplilo, ale reálná teplota nevystoupila za celý den nad 10°C. Občasný závan mírného větru studeně řezal do tváří a věčně mokrých rukou rybářů.
Zatímco v prvních dnech našeho pobytu se teplota vody u hladiny pohybovala mezi 12-13°C, dnes ráno klesla na necelých 10°C a jen celodenní snaha Slunce dosáhla zvýšení na úroveň 12°C.
Přesto se něco stalo a najednou začaly žrát štiky na Buzeráku, v Krakonošovu a u Zdeňkova kolíku, tedy nikoli u rákosí, ale na volných plochách. A nebyla to žádná štíhlátka, ale pěkné štiky 75-106 cm.
Posádky 19 lodí ulovily celkem 144 štik, největší měřila 106 cm, tři byly v kategorii 90-94 cm a jedenáct 80-89 cm. Většina posádek dnes měla v lodi jen několik štik, jedna loď byla bez ryby. Na Buzeráku, u Průplavu, u Zdeňkova kolíku, v Krakonošovu i na severu u Posranýho kamene brali okouni. Několik ulovených okounů bylo kolem 35 cm a na Buzeráku byl uloven okoun 41 cm. U Zdeňkova kolíku byl chycen jeden půlmetrový candát a v Krakonošovu sedmdesáticentimetrový candát.
Majitelé Nordqvist dnes přivezli dva nové lodní motory a tři zcela renovované. V provozu tak může být v revíru až 20 lodí a čtyři motory jsou připravené jako rezervní pro případ poruchy nebo střetu některého z motorů s kamenem ukrytým pod hladinou…Komentář k tomuto příspěvku:
07.05.2026 22:31
Michal: Dívám se na předpověď a doufám, že nejpozději od pondělí se začne voda oteplovat.
Držím palce na zbývající čas pobytu.































Nordqvist-Aland 23.-30.5.2026
Přestože jsme si hezky zachytali i když jsme 2 dny během dne
vzhledem k velikému větru ani nevyjeli, ze zajímavých úlovků nelze nic konkrétního vyzdvihnout. Nicméně, za těch 10 let co s PEPOU na Alandy jezdíme, jsme nikdy nechytli candáta, snad 2x vyjímečně. Až letos překvapivě celkem 28 ks, i když většinou menší velikosti.
Nejčastěji jsme měli záběry na třpytky ( rotačky) různé barvy,občas gumy a woblery. Ale většinou jen na menší velikosti.
Kvitujeme kontrolu revíru rybářskou stráží, která v minulosti až tak nefungovala a bohužel Rusové si na vodě dělali co chtěli.To že nedodržovali žádnou etiku rybolovu, o tom žádná,jezdili po vodě ve velikých člunech a nedbali jakýchkoliv zásad pravidel rybolovu. Tak Ti tam letos nebyli a nebo jsme se s nimi na vodě nesetkali. Tak to bylo letos jedno veliké Plus.
Celkem ve čtyřech rybářích uloveno:
Štika celkem 70ks od 35 cm do 91 cm
Candát 28ks od 33 cm přičemž nad 50 cm bylo 15 ks, největší 70 cm
Okoun cca 35 ks, největší 44 cm
Vladimír V.