+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

DiskuseŠvédsko

Diskuse - Švédsko

Příspěvky ze země Švédsko

U této země je 551 příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.

neregistrovaný uživatel 23.07.2024 14:28

Giman-Albacken 1.-10.7.2024
Dařilo se celkem "standardně". My už tam byli tolikrát, že je těžké něčím překvapit. Nám se ten revír líbí hlavně proto, že si rybaření můžeme rozdělit rovnoměrně na lov štik a okounů na řece a rozlitinách po cestě motorovou lodí, lehkou pstruhovou přívlač z veslice na jezerech, muškaření na lipany na peřeji Drogsjoforsen plus ještě nějaký doplněk na peřejích nad Albacken. Ryby nepočítáme, jistě to byly stovky, jenom štik bylo určitě dost nad 100 ks. Problém mohla být velikost - štiku kolem metru či nad letos nemáme (není to tím, že bychom je neměli na prutě, ale...). Potočáci byli i nad 45 cm, což jsou na místní poměry pěkné úlovky (dokonce si myslím, že větší jsme na těch jezírkách nechytili nikdy), lipani také dobře, bylo jich dost a 44 bylo maximum. Jako skoro vždy přišel velký siven, tentokrát měřil 66 cm. My jsme v Giman spokojení...
Počasí jsme měli takové střídavé, mezi 15 a 20°C, skoro nebyl den bez děšťové přeháňky (i vydatné), ale nikdy nepršelo nějak dlouhodobě. Komárů bylo jako obvykle, nic mimořádného.
Pavel N.

img
Siven 66 cm
neregistrovaný uživatel 15.07.2024 16:07

Vindelalven-Lillsebranna 29.6.-6.7.2024
Mě osobně nejvíce zaujalo to, že na stejnou rotačku Mepps č.2 spojenou s umělou rybičkou jsem chytil jak štiku 90 cm tak i lipana cca 28 cm. Kamarád Jirka byl zase unešen tím, že ačkoliv muškařil poprvé v životě, podařilo se nám padnout na místo, kde on cca během hodiny chytil přes 10 lipanů. Kamarád Mirek je zkušenější, ryb z nás nachytal nejvíce a fakt si užil, když během cca hodiny chytil určitě 20 lipanů na jednom místě, z toho 3 byli kolem 37 cm.
Bylo zajímavé vidět, do jak mělké vody dokážou středně velké (70-80 cm) štiky v proudech za lipany vyjíždět. I v proudu s hloubkou 50 cm jsme takové štiky chytili - ne v peřeji hlavního proudu, spíše v "bočním toku řeky".
My jsme nepočítali a neměřili štiky, které jsme celkem ulovili, každý z nás kolem deseti, největší byla těch 90 cm. Lipanů jsme celkem chytili zhruba do stovky, většinou cca 25-33 cm. Na osamnělých jezerech, kam asi nechodí moc lidí, jsme chytali menší štiky a na jednom malé okouny, bohužel žádného nad cca 35 cm. Zábava to ale byla.
Osvědčily se nám hlavně menší gumové nástrahy (spíše s ocáskem než s kopytem) a rotačky. Moc ne woblery - na ty větší jsme chytali z důvodu eleiminace záběrů malých ryb, ale pak zase člověku nic nebralo. Při muškaření byly úspěšné zatížené mouchy se stříbrnou či oranžovou hlavou. Já chytil dost lipanů i na takovou velkou suchou CDC hnědou chlupatou mouchu. Snažili jsme se chytat spíše na jednoháček z důvodu šetrnosti k rybám, ale to člověku malé ryby ukoušou dost ocásků na gumových nástrahách.
Našli jsme pár míst na řece, kde se vyskytovaly štiky - u vodních rostlin, kolem proudných úseků, na terénních zlomech.
Moc se nám nedařilo přímo ve velkých peřejích nebo pod nimi, tam jsme zapřáhli jen pár lipanů. Pstruhy jsme chytili tuším celkem jen 2, většího těsně nad 35 cm. Asi jich tam fakt moc není. Voda v řece byla čistá a odhadem teplá kolem 15-16°C.
Tomáš H.

rybář 11.07.2024 19:26

Vindelalven-Gargan 22-29 června 2024
Jako vždy ve Švédsku vše proběhlo bez jakýchkoliv problémů.
Po příjezdu jsme se ubytovali v dobře připravené chatě a po koupi povolenek jsme vyrazili na ryby na peřej řeky Vindelaven. Stav vody byl velmi dobrý, podle zpráv byla před čtrnácti dny téměř o metr výš. Chytání na řece, ať už Gargon nebo Vindelaven bylo těžší, než v jiných revirech, které jsme ve Švédsku navštívili v minulosti. Lipani a pstruzi v proudech byli velmi opatrní a brali sporadicky. Nakonec úlovky byly, ale za celou výpravu jsme nechytili pstruha nad 50 cm a lipana nad 40 cm. Možná to souviselo i se silným rojením jepic, a ačkoli jsou dva z nás muškaři, prezentace mušek na Vindelavenu byla pro nás opravdu těžká z důvodu silného proudu a hloubky pro brození.
Střídali jsme se vždy na lodích dva na řece Gargon a dva na rozlitině Vindelavenu. Gargon je velmi pěkný na klasické chytání kolem trav, nejvíc ryb jsme nachytali začátkem pobytu, kdy bylo chladněji. Těžší bylo hledání ryb na rozlitině. Celé jezero vlastně pořád teče, někde silněji, někde méně, je tam spousta zpětných proudů. Ale je to rybářsky jedno z nejkrásnějších jezer, která jsem ve Švédsku viděl. Velké kameny v hloubce jeden metr padají zarostlými ostrými hranami do šesti až sedmimetrové hloubky, křišťálová voda s téměř úplnou absencí bahna. Ale i tak bylo těžké najít tady ryby. Na vyloženě tutových místech jsme často neměli ani záběr. Většinou jsme za den chytání ve dvou měli kolem dvaceti štik, které byly velmi vysoké a silné. Největší byly 109, 104, 101, 100, 98, 95, 91 cm a dost jich bylo mezi šedesáti a osmdesáti centimetry. Výrazně méně, než na jiných švédských revírech, bylo štik kolem padesáti. S okouny to bylo podobné - parádní, silné ryby, největší byli kolem 40 cm.
Zažili jsme nádherné noční chytání na jezeře při lovu okounů, kdy se velmi silně rojily jepky a celá hladina byla posetá kroužky a hřbetními ploutvemi lipanů, síhů a jesenů. V tu chvíli jsme litovali, že nemáme s sebou mušáky. Nakonec z toho bylo asi třicet okounů, pár štik a jedna metrovka na vertikál, která se ovšem utrhla, z části díky vybavení na okouny a zčásti přispěním kolegy.
Závěrem: úžasný, klidný revír, minimum lidí a nádherná příroda. Chytání a hlavně hledání ryb je zde možná těžší než na jiných švédských revírech, ale o to větší radost je pak úlovků.

Martin Č.

img
pereje reky Vindelalven v cervenci
img
stika z prutocneho jezera na rece Vindelalven
img
okoun z reky Vindelalven
img
lipan z pereje na rece Vindelalven
neregistrovaný uživatel 10.07.2024 16:11

V roce 2024 jsme opět jako již po několikáté absolvovali cestu za rybami do krásného Švédska. Naše výprava vždy vyjíždí na návštěvu dvou destinací, které nám jako vždy perfektně připravila cestovní kancelář PEPA.

Sundholmen 8.-15.6.2024
První týden jsme byli již po páté u skvělého člověka a majitele ostrova Sundholmen pana Gunnara, který nám byl jako vždy ve všech věcech plně nápomocen .
Zdolávání ryb na této destinaci bylo tento rok opravdu nejhorší za celé roky co jsme zde již zažili. Voda byla studená a stále se hýbala a to ani nebudu mluvit o teplotě vzduchu. Ale protože už nejsme začátečníci, rybu jsme našli, i když ne takových rozměrů jako v minulých letech. Byla štika, byl i okoun, takže vše tak, jak má být . Krásný týden.

Malung 15.-22.6.2024
Druhý týden jsme strávili na novém revíru, o kterém jsme nevěděli v podstatě vůbec nic. Na rozloze cca 90 km čtverečných se rozprostírá revír Malung, který nabízí možnosti rybolovu na 217 místech (jezera, lesních jezírka, řeky a spousty potoků). Tento revír je neskutečně členitý a krásný. Majitel Kempu, pan Bjorn pohodový a seriózní člověk, nám ve všem poradil a pomohl. Týdenní návštěva této destinace je málo času na tu rozlohu, ale přesto jsme byli na jezerech se štikami úspěšní, i když přes metr délky jsme se nedostali. Našli jsme dle mapy jezera pstruhová, kam nebylo jednoduché se dostat, ale zvládli jsme to a nakonec byli úspěšní. Na pstruhovi jsme si všichni pochutnali.
Po celkovém zhodnocení naší výpravy padla dohoda , že tento revír musíme v budoucnu ještě jednou navštívit. Je sice veliký, ale skrývá spousty míst, které my vyhledáváme a máme je rádi. Náš způsob rybolovu je založen více na sportu, takže se vám za celou naši rybářskou skupinu (Ostrovani 2024) omlouvám za chabé statistiky úlovků...
Míla M.

img
Sundholmen - štika
img
Sundholmen - okoun
img
Malung - štika
img
Malung - pstruzi (večeře)
neregistrovaný uživatel 25.06.2024 17:22

Giman 15.-22.6.2024
4 rybáři: štika cca 20ks, okouni cca 15ks, lipani cca 10ks, pstruzi 8ks.
Top ryba: Štika cca 1m+, datum ulovení 16.6.2024, nástraha wobler Rapala 15cm. Váhu nevím, nevážena, puštěna.
Jirka K.

img
Jedna z lepších
img
TOP štika 1m+
neregistrovaný uživatel 25.06.2024 16:58

Lesjon 15.-22.6.2024
Když v rychlosti shrnu naši výpravu do Lesjonu, tak vše probíhalo dle našich představ, jen velikostně jsme se nedostali se štikou přes 85 cm. Bylo to ale spíše naším zkoumáním a poznáváním pro nás nového revíru než zarybněním, neb okolní chaty byly úspěšnější. Nemalé množství záběrů zůstalo také nevyužito, ale to je spíše o našem umění. Ve třech jsme nachytali cca 60 štik většinou do 60cm, velké množství okounů a malého lipana.
Každopádně revír je to krásný, příroda nádherná a správce revíru velmi ochotný a sdílný. Jak jsem napsal již na počátku, vše se vydařilo dle představ.
Petr Š.

neregistrovaný uživatel 21.06.2024 12:42

Helesjo-Karlsnaset 8-15 června 2024
Výlet na sever se povedl a užili jsem si volno s rybařinou.
Cesta autem z Brna přes Polsko do Gdaňsk, trajekt přes noc do Nynashamnu a pak dojezd na místo jen nějakých 550km, to byla dobrá volba a cesta byla pro nás komfortnější než přes Trelleborg. I přes vyšší cenu za trajekt. Příště asi už jen tudy i přes částečnou jízdu po tankodromu polských dálnic, hlavně na jihu.
Ubytování bylo ve standardu a správce Sten byl opět spolehlivý a přátelský. Lokalitu jsme znali z dřívějška, kdy jsme bydleli v Klokaru.
A už k rybolovu. Počasí nám moc nepřálo, hlavně první tři dny téměř propršely, teplota vzduchu někde mezi 8-11°C, voda byla někde na 15°C, kosa a na ryby to myslím mělo vliv. Od středy pršelo jen přeháňkově, ale kolem se honily bouřky a tlak dost lítal až do konce našeho turnusu.
I přesto jsme si to užili a něco nachytali. Velikostně byly štiky až na výjimky velikostně menší než minule a přes 90% bylo od 30-60cm. Okouni opět na výjimky prckové do 25cm a spíš 10-20 (ale 3-ka rotačka pro ně nebyla problém). Ale těch pěkných velkých jsme nakonec chytili více než dříve. Částečně to je tím, že jsme chytali převážně rákosiny a jejich mělké okolí a spíš nástrahy light a UL. Na otevřené vodě záběry z počátku nebyly žádné a házet dlouho na prázdno nás moc nebaví.
Nejvíc ryb a největší jsme našli na spodním jezeře. První a třetí jezero byla spíš na zábavu na menší ryby. Druhé jezero (to u domku Karlsnaset) bylo letos za mě rybářsky nejslabší. Minule však patřilo k TOP!
Ale i přesto se pár větších ryb povedlo, některé nádherné.
A již tradiční statistika, 2lodi, 4 rybáři:
Okoun - 469ks , z toho nad 30cm 16ks ( max 39, 3x40, 42, 43 – na žábu)
Štika - 210 ks z toho nad 60cm pouze 19ks (max 82,97, TOP 115cm - opravdu vyžraná mamina, dle lovce Honzy odhadem 15-17kg)
2x plotice a 1x cejn (cca 55cm)
Potkali jsme u vody losa a nej kuriozitou byla krátká zdolávačka Honzy, kdy mu na rotnu zabral okoun(ek), který po cestě k lodi nejprve jednou ztěžknul, následně ještě víc a nabral pořádně na síle. Po přitažení k lodi se nám naskytl neobvyklý a zajímavý pohled. Okoun cca 15 cm visí na rotačce, v hubě ho drží nějaká 50-tka a tu v půlce drží štika +90. Než jsem vytáhl podběrák s cílem chytit tripletu, tak se holky odporoučely a okoun zůstal na třpytce viset sám. Moc zajímavý pohled a myslím, že přes obecnou laxnost k záběrům se ukázalo, že jsou ty větší ryby schopny zaútočit kdykoli, pokud je jiná ryba v blízkosti vyprovokuje.
Plusem počasí bylo, že jsme se moc nespálili a nebyli téměř vůbec komáři.
Pstruhová jezírka jsme nezkoušeli, ten týden byl zase nějak krátký...
Díky za služby, které byly opět na výbornou a už se těšíme na příští rok.
Zdeněk P.

img
stika 115 cm z Hellesjo
img
pohoda u chaty
img
los v melcine jezera
img
jeden z lepsich okounu, cerven v Helesjo
rybář 20.06.2024 16:03

Aspviken 8-15 června 2024
V sobotu 8.6.ráno jsme opustili revír Hokensas a krásnou krajinou po západní straně jezera Vattern jsme se přesunuli dál na sever do Aspviken. Po přátelském přivítání s Gunarem a rychlém ubytování jsme okolo 17. hodiny vyrazili na vodu. A ejhle, teplota vody v jezeře klesla za poslední tři dny z 20 na 14 stupňů a ryby opustily mělčiny a rákosiny. Zdržovaly se na hloubce od 5 do 12 metrů a aktivitou zrovna nehýřily. Čekal nás fakt těžkej tejden. S ohledem na pokračující ochlazování to bylo se štikami den ode dne slabší. Ani velikost lovených krokodýlů nebyla nijak ohromující: kolega utroloval na dvanáctimetrové hloubce jednu osmdesátku a další dvě štiky nad 80 cm byly z hlubší vody (3-4m) před rákosem. Celkem jsme (6 rybářů) ulovili 136 štik. Prvně se nám stalo, že jste tu neulovili žádnou štiku nad 90 cm. A to jsme tento revír navštívili již třikrát. Dva kluci si koupili denní povolenku na řeku, která vytéká z jezera, ale chytali se jen malí pstroužci. Po rozpravě s Gunnarem jsme zajeli na pstruhové jezero (cca 40 min cesty autem), ale také jen malí pstruzi, největší 35 cm.
Po rybářské stránce to byla naše nejslabší výprava do Skandinávie (mám jich za sebou asi 25), ale vůbec toho nelituji, neboť týden v krásné přírodě, příjemném prostředí a mezi přáteli vždy potěší.

Václav P.

img
jedna z vetsich stik
img
vyrazne ochlazeni a siny vitr dovedou zamichat kartami
img
pstrouzek z jezera
Borek 18.06.2024 16:46
Borek

Malung 12.-14.6.2024
Počasí se stabilizovalo, přes den bylo 12-16°C, občas déšť, ale rybám se stále moc nechtělo nechat se ulovit. Ale přesto byla změna k lepšímu patrná. Navštívili jsme několik dalších jezer, v jednom z nich jsme ulovili hezké okouny i několik štik do 70 cm. Poslední den jsme vyrazili opět na řeku Vasterdalalven. Přímo v peřeji se ze břehu podařilo Přemovi chytit štiku cca 85 cm a já ulovil 7 krásných okounů kolem 35 cm. Pod peřejí ulovil karel ve vracáku 12 štik kolem 70 cm a jednu, která mohla mít k metru. Čím dál od peřejí, tím méně ryb...
Každopádně ale musím říci, že jezera v revíru Malung jsou nádherná a nebýt nepřízně počasí, tak bychom zcela jistě dopadli rybářsky výrazně lépe. Ryby jsme na echolotech viděli, ale chytit se nedaly. Rozhodně se do Malungu hodlám v budoucnu vrátit.

img
okoun 43 cm z jednoho z jezer
img
průjezd pod silnicí z jezera do jezera
img
Kájova štika z peřeje
img
Krásná rozlitina na říčce Uvan
rybář 17.06.2024 15:00

Hökensas 5-8 června 2024

V Hökensas jsme se zastavili jen na tři dny rybaření cestou na sever Švédska. Proto jsme odjížděli netradičně v úterý 4.6.2024 a do Hokensas dorazili ve středu ráno před 7. hodinou. Rybářský lístek jsme zakoupili v automatu vedle ryb. prodejny, která otvírá až v 8.00 (modrá vláčecí jezera za 290,-sec/den). Počasí velice proměnlivé, asi 5x za den pršelo a za chvílí zas bylo slunečno.
Komáři se letos ve Švédsku urodili a byli dost dotěrní, tak jsme zakoupili síťky proti moskytům. Ale ani jsem ji nepoužil, protože se ještě ten den ochladilo a začal foukat silný vítr.
Kemp byl poměrně dost obsazen, ale u jezer se vždy našlo místo k lovu. Za tři dny v 6 rybářích uloveno 6 pstruhů 45-52 cm a 10 štik 50-60 cm. Na počet hodin strávených u vody je to žalostně málo. Ale je třeba to vzít jako vycházku do krásné přírody, kde ryba není podmínkou.

Václav P.

img
cervnovy duhak z Hokensas
img
cervnovy duhak z Hokensas
img
cervnovy duhak z Hokensas
img
cervnovy duhak z Hokensas
Předchozí 1 2 3 56 Další