+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Diskuse o rybaření ve světě

Všechny příspěvky

V diskusi je celkem 1483 různých příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.

Zdenek 28.03.2021 19:06
Zdenek

Neděle, 28.1.2021
Dnes je úplněk a téměř bezvětří, uvnitř atolu hladina místy jako zrcadlo. Když vyjíždíme z atolu na oceán, tak jsou vlnky asi 10-20 cm. Celý den bylo jasno, chvílemi mírná oblačnost, slunečno.
V 7.30 přistává letadlo a v něm Libor, Pavel, Petr, Saša a Tomáš. Borek a Zdeněk jsou už na palubě.
V 10.00 vyplouváme z přístavu a míříme na okraj atolu k písčině. Cestou jsme na trolling (na wobbler 14 cm) ulovili pelamidu obecnou-bonito 68 cm.
Mezi 14.00-14.30 se koupeme a šnorchlujeme v extrémně teplé vodě – pod hladinou má 30°C. V 15.00 obědváme a hned pak vyplouváme do průlivu, kde probíhá zaškolování do základů hladinové přívlače-poppingu. Ačkoli je velmi klidná hladina, měli jsme několik záběrů, které se nepodařilo zaseknout a nakonec boduje Tomáš žralokem útesovým bělocípým 125 cm, který vzal tmavě modrý popp Strike-Pro.
Pak asi hodinu trolujeme do sousedního malého atolu, ale bez záběru. V průlivu z oceánu dovnitř atolu pak máme dohromady asi 10 záběrů nebo útoků na poppy a jerky, ale daří se zdolat jen jednoho kranase obrovského-GT 70 cm (zase Tomáš). Protože už je skoro 18.00 ukončujeme popping a trollujeme směrem ke kotvišti u druhého kanálu. Při trollingu narážíme na hejno kranasů zlatých a kranasů obrovských-GT délky 60-90 cm. V jednu chvíli máme i 4 ryby na prutu současně. Celkem třikrát jsme se rozjeli a zase hned zastavili, když přišel záběr. Musí to být obrovské hejno, protože záběry máme i na stahované povrchové nástrahy-chobotnice nebo volně splývající wobblery (to když loď zastaví). Zdolat se nám daří jen 5 kranasů, většina nám padá po záseku nebo během zdolávání, ale byl to mazec.
Na kotviště přijíždíme za úplné tmy, resp. při svitu úplňku v sedm večer.
Následuje výborná večeře a pak večerní chytání, ale o tom už nic nevím, protože jsem byl unavený a šel jsem spát. První den výpravy byl dlouhý, ale nakonec vydařený.

img
zralok utesovy belocipy 15 cm uloveny na popp
img
kranas "zlaty" 80 cm uloveny na wobbler
img
kranas obrovsky-GT uloveny na trolling
img
kranas obrovsky-GT 90 cm uloveny na trolling - wobbler
Borek 28.03.2021 16:59
Borek

Maledivy, sobota 26.3. 2021
Už podle toho, jak se loď začala houpat v průběhu noci, bylo jasné, že bezvětří skončilo. Ráno jsme dokonce museli hledat alternativní cestu z atolu skrz úzký průplav u vesnice, který je dělaný spíš na menší lodě. Uvnitř atolu se i přes vítr a vlny dalo poppovat i ze střechy, sice to občas bylo trochu o hubu, ale šlo to. Ryby se díky větru a vlnám probraly z letargie po dnech totálního klidu a výsledek byl, že Martin zdolal během chvíle GT-kranase obrovského délky 80 cm. Pak přišlo několik výjezdů na naše nástrahy a konečně jsem dostal záběr i já, na plný odhoz na poppa s agresivním chodem. Hned bylo cítit, že ryba není z kategorie dorostu. Během pár minut byl u lodi kanic uťatý, metr nakonec ukázal rovných 90 cm.
Petr chytil na poppa v barvě mahi-mahi cca 70 cm chňapala. Když bylo poppování dost, zamíříli jsme na místo, kde jsme se chtěli vykoupat. Hned jak jsme vyrazili, nastražili jsme pruty na trolling. Po pár minutách přišel záběr, wobbler zaujal kranase obrovského délky 90 cm.
Po půl hodině trollingu jsme dorazili na koupací místo, ale jen co jsme zakotvili loď, přišla bouřka a silný vítr. Raději jsme místo koupání zase zvedli kotvu a vyrazili do Male v obavách, jestli vůbec dojedeme včas. Kapitán Ibrahim vedl loď s jistotou, ale jeli jsme výrazně pomaleji, než obvykle. Trollovací pruty zůstaly v držácích, nikdo se neodvážil pro ně na záď lodě v tom lijáku a ve vlnách dojít. Věci létaly po palubě, jedna židle nevydržela nápor sedícího a houpání, kuchař nebyl schopen připravit oběd, což zas tak moc nevadilo, stejně nikdo neměl myšlenky na jídlo. Na dohled Male bylo moře již výrazně klidnější, tak jsme konečně poobědvali a do Male jsme dojeli nakonec po čtvrté hodině, vyhoupaní a vyřízení. Zbývalo jen, aby si Martinova parta sbalila věci, dala si lehkou večeři a po osmé hodině se vydali na letiště.

img
GT-kranas ob r
img
Chnapal velky cca 70 cm
img
Kanic utaty 90 cm na popp
img
Cesta ndo Male
Borek 26.03.2021 16:36
Borek

Maledivy, pátek 25.3. 2021
Snídani jsme tentokrát posunuli na osmou ranní a v podstatě hned po snídani zkoušíme poppovat. Podle meteoradaru byla v oblasti Male v noci na 25.3. solidní bouřka a moře není zdaleka tak klidné, jako předchozí dny. Dokonce je voda lehce zakalená. Takže vkládáme do rybolovu více nadějí. Na mělčinách jsou vidět neuvěřitelná hejna malých rybek.
Jediný dopolední záběr nakonec proměnil Martin v kranase obrovského délky 80 cm.
Po koupání a obědě vyrážíme směr sever. Na trolling byl jeden jediný záběr, ale bez vytažené ryby. Kolem páté hodiny zkoušíme opět poppovat v kanálu, když vjíždíme dovnitř atolu. Bylo pár výjezdů, tři ryby spadly hned po záběru a jediný úspěch nakonec slaví Bobo. Bluefin měří krásných 75 cm!
Vzápětí kotvíme, gratulace, panáček...

img
GT 80 cm - zdolávání
img
GT 80 cm
img
GT 80 cm - pouštění
img
Bobo a bluefin délky 75 cm
Borek 26.03.2021 16:33
Borek

Maledivy, čtvrtek 25.3. 2021
Je 6:30 a kapitán Ibrahim startuje lodní motor, Rašíd s Ubirem vytahuje kotvu a soustavným trollingem míříme do Male na PCR testy nutné před odletem. Cestou jsme chytili jen jednu barakoudu, spíš barakudku délky 70 cm. Ve 13:00 jsme v přístavu, jdeme do nedaleké nemocnice na testy a ve 14:30 už obědváme na lodi a míříme co nejdál od Male. Stíháme před setměním ještě koupání.
Noční lov na maso přinesl několik korálových rybek, jednoho netopýrníka a chůvičku délky cca 150 cm.

img
PAN kapitán Ibrahim
img
Barakuda 70 cm
img
Male na obzoru
img
Netopýrník
Borek 25.03.2021 06:26
Borek

Maledivy, středa 24.3. 2021
Od rána je strašné dusno, hladina oceánu je jako zrcadlo a dělá se opar. Nebe na obzoru splývá s hladinou. Od rána trollujeme, ale totální klid panuje i pod hladinou. Občas vyskočí malá jehlice nebo létající ryba a občas zahlédneme delfíny.
Kolem jedné hodiny zastavujeme na šnorchlování, pod hladinou se odehrává nádherné divadlo. Martin viděl dva žraloky belocípé. Přede mnou prchnul do díry kanic, ze které ho okamžitě vyhnala slušná muréna. A koukat na krmící se želvu byl také velký zážitek.
Jen co jsme vylezli z vody, začalo velmi intenzivně pršet a zvedl se konečně vítr. Po obědě jsme plni nadějí vyrazili opět trollovat na oceán. Na hlubokopotápivého wobblera se spletlo jedno wahoo délky 116 cm. Další ryba se nekonala.
Jen co jsme zakotvili na noc, najeli do světla na zádi lodi žraloci rezaví, kteří se u lodní zádě zdrželi až do brzkých ranních hodin. Bylo jich tam chvíli až osm. Nejmenší měřili kolem metru, ti největší dosahovali zcela jistě trojnásobku. Byli neskutečně zvědaví a nechali se nakonec drbat na hlavě a na zádech mopem (smeták by byl asi ještě lepší).
Na jiggy bylo chyceno několik barakud, kranasů velkookých a jeden kranas oceánský. Bobo měl hezkou rybu na prutě, ale po pár minutách o ní přišel, vytáhl sice jigg, ale bez háčku. Na to konto vzal Martin svou oblíbenou úspěšnou cikádu Sebile a po pár náhozech dostal záběr, jehož finále byl kranas obrovský (GT) délky 60 cm. Zkoušel jsem i poppovat se svítícím poppem, ale bez záběru.

img
Jediná vytrollovaná ryba - wahoo 116 cm
img
Kranas oceánský ulovený na jigg
img
GT 65 cm
img
Drbání žraloků mopem
Borek 25.03.2021 06:23
Borek

Maledivy, úterý 23.3. 2021
Plán byl, že v 6:00 vstaneme a budeme trollovat, třeba to bude lepší před tím, než slunce vystoupá a začne být strašné vedro. Bohužel se vyskytly technické komplikace na lodi a tak vyjíždíme až kolem sedmé. Hladina je jako zrcadlo a kdyby tu někde byl nějaký lísteček, tak se ani nepohne. K tomu je strašné dusno a dělá se opar, že na horizontu není poznat, kde končí moře a začíná nebe.
Strašnou dobu jsme bez záběru, nic nechce sežrat chobotničky ani wobblery. Po jedenácté hodině konečně přišel záběr na petrovu rapalu. Plachetník si vzal přes 200 metrů šňůry při prvním výpadu. Z Petra leje pot a naviják je stále skoro prázdný. Po asi dvaceti minutách má Petr sice dost, ale má nad plachetníkem navrch a za dalších pár minut je plachťák u lodi. Gratulujeme Petrovi k životní rybě, měří 201 cm od špičky spodní čelisti do „V“ vykrojení ocasu. Celková délka 266 cm.
Před obědem jsme šnorchlovali v kanálu, který spojuje vnitřek atolu s široširým oceánem. Jedno z nejhezčích míst na šnorchlování, které jsem kdy na Maledivách navštívil. Viděli jsme kvanta nádherných korálových ryb, rejnoky, bluefiny a chvíli mě pozoroval cca 130 cm dlouhý žralok bělocípý.
Večerní lov na maso příliš úspěšný nebyl, na palubu se podívala pouze malá muréna, malé barakudy a pár kranasů velkookých.

img
z Petra leje
img
Plachetník - detail hlavy
img
Plachetník a kompletní sestava
Borek 23.03.2021 12:29
Borek

Maledivy, pondělí 22.3. 2021
Od rána trollujeme se zastávkou na oběd a šnorchlování. Moře je klidné, místy hladina jak zrcadlo, vítr nefouká. Na ryby podmínky nic moc. A také to podle toho vypadá. Za celé dopoledne jsme měli jen jednu rybu, která spadla u lodi a ani jsme ji nezahlédli. Tipujeme, že to bylo slušné wahoo. Po obědě a šnorchlování byl jeden jediný záběr na povrchovou chobotnici, o kterou se pokoušel plachetník. Chvíli to dokonce vypadalo, že na háčku už visí, ale to netrvalo dlouho.
Večer bylo nahozeno z lodi několik nástrah v podobě kusu rybího masa a to nenechalo v klidu rodinku chůviček (žralok rezavý). Dvě byly nakonec zdolány, jedna spadla po několika minutách.
Na fosforeskující jiggy se chytilo několik malých barakud a kranasů velkookých.
Ve 2:30 v noci přišla slušná bouřka, která mě vyhnala z lehátka na přídi.

img
Žralok rezavý - chůvička
img
Druhá chůvička na prutě
Borek 23.03.2021 12:25
Borek

Maledivy, neděle 21.3. 2021
Od rána trollujeme z vnější strany atolu a na slibných místech zkoušíme i poppovat. Pár výjezdů na popp bylo, ale bez úspěšného finále. Martin zkoušel házet do vody velkou (140g) cikádu Sébile v barvě FT a dokázal vyprovokovat k útoku a následně zdolat pěkného chňapala (red snapper) délky 65 cm. Druhá ryba, nejspíš o něco menší kanic měsíční mu spadl u lodi. Už byl jasně vidět.
Po krátkém šnorchlování a obědě vyjíždíme opět trollovat. Konečně záběr, dokonce na dva pruty během pár vteřin. Na jednom ryba visí, druhý se jen narovnal aniž by proklouzla brzda navijáku. Kuchař Šadýz fandí a huláká na celé Maledivy: „Ryba na háčku, ryba na háčku“. Nakonec je zdoláno wahoo délky 115 cm a v ocase má zapíchnutého woblera z toho prutu, který se jen narovnal!
Večer kotvíme poblíž kanálu, který spojuje vnitřek atolu s volným oceánem. Nahozeno je několik prutů na maso a občas někdo obejde loď s jiggovacím prutem. Na jiggy berou akorát malé barakudy a spletl se jeden kranas ostrovní. Na maso se chytil malý žralok a chňapal. Několik záběrů se nepodařilo proměnit...

img
Martinuv redsnapper 65 cm
img
Wahoo 115 cm
img
Podvecerni jigging
img
Noční úlovek - žralok
Borek 23.03.2021 12:22
Borek

Maledivy, sobota 20.3 2021
Kolem půl osmé ráno vidím přistávat letadlo společnosti Emirates a o hodinu a půl později jsou již Martin a jeho skupina vítáni posádkou na lodi. Loď je připravená, dotankovaná, doplněno pivo..., nic tedy nebrání okamžitému vyplutí. Probíhá rychlá příprava a po pár desítkách minut už za lodí táhneme tři woblery a dvě povrchové chobotnice. Ale moře je jak rybník a trolling je bez efektu, ani záběr. V poledne zastavujeme na koupání a oběd.
Po obědě trollujeme směrem na první kotviště, zase bez záběru. Těsně před zakotvením zkoušíme krátce jigging. Bez záběru.
Večer je nahozeno několik prutů na maso a slušný záběr přišel Martinovi akorát při večeři. Jinak nic.
Na jiggy se později večer chytilo pár malých barakud a jeden kranas velkooký.
Kolem páté ráno jsem vzbuzen s požadavkem na asistenci při úlovku žraloka rezavého. Je obrovský, odhadem 3,5 metru. Žraloka jsem ve vodě osvobodil a on v klidu odplaval. Ráno u snídaně jsem se dozvěděl, že byl uloven ještě jednou. Evidentně si s tím velkou hlavu nedělal a do našeho odjezdu z místa kroužil hladově kolem lodi.

img
Zapady slunce jsou neopakovatelne
img
Petr a vyjiggovana barakuda
img
Chuvicka
Borek 23.03.2021 12:20
Borek

Maledivy, pátek 19.3. 2021
Ráno jsme vstali a po snídaní jsme začali vláčet, tedy David a já. Martin s pořezanou rukou ani moc nemůže a Lukáš je znaven a odpočívá. Vzhledem k tomu, že hladina v atolu je jak zrcadlo a popping nic nepřináší (kromě asi dvou výjezdů), měníme plány a zastavujeme na koupání u malé písčiny. Je to jedno z nejhezčích míst na šnorchlování, které jsme navštívili. A bez práce. Rašíd nás odvezl zhruba 300 metrů od lodi a díky proudu jsme doplavali k lodi téměř bez námahy. Viděli jsme kvanta různých korálových ryb, hejna bluefinů a slušnou barakudu.
Obědvali jsme v průběhu plavdy směrem k Male, po obědě došlo k vyrovnání účtu za pití, vyplnění odletových formulářů, poděkování posádce za skvěle odvedenou práci.
Chvilku před třetí hodinou vjíždíme do přístavu a jen o pár minut později opouštíme loď a jedeme na letiště. David, Hugo, Lukáš, Martin, Maty a Pepa odlétají zpět do Čech. Já se vracím na loď sbalit věci a připravit se na další skupinu, která přiletí hned zítra ráno.

img
Noc v Male v pristavu