+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

DiskuseMaledivyVaše úlovky

Diskuse - Maledivy - Vaše úlovky

Příspěvky ze země Maledivy, okruh "Vaše úlovky"

Pro tento okruh je u této země 23 příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.

neregistrovaný uživatel 02.01.2023 18:35

Maledivy - 1.-8.12. 2022
Chytali jsme hlavně na trolling a večer na masíčko pod zakotvenou lodí. Zkoušeli jsme párkrát i jigging na vhodných místech, ale bez zásadních úspěchů. Poippovat jsme ani nezkoušeli.
Na trolling se podařilo ulovit několik wahoo a jeden plachetník (2,5 m), což je ryba, kvůli které jsme na Maledivy jeli.
Večerní rybaření pod lodí přineslo dost žraloků rezavých (chůvička) do 2,6 m délky a zdolali jsme i jednoho obrovského rejnoka, ale fotka se bohužel nepovedla.

Posádka fungovala dobře, kapitán a kuchař super, lodníci byli občas "trochu jelita", ale nakonec vždy udělali to, co bylo potřeba.

Hezky jsme si to užili.

Milan S.

img
Plachetník, celá naše parta a kuchař (ten uprostřed)
img
Wahoo ulovené na trolling
img
Wahoo ulovené na trolling
img
Dvě wahoo ulovené na trolling
Borek 05.04.2021 19:34
Borek

Maledivy, pondělí 6.4. 2021
Ráno šel po šesté hodině Zdeněk, Pavel a Libor muškařit na písčinu vzdálenou asi 300 m od nočního kotviště. Původně měl jít i Tomáš, ale nedokázali ho vzbudit. Než kuchař připravil snídani, byli zpět a hlásili úlovky vidlatek a malých bluefinů.
Po snídani zvedáme kotvu a jedeme poppovat. Jediná dopolední ryba ulovená při poppingu byl můj kranas modroploutvý délky cca 45 cm.
Viděli jsme minimálně osm obrovských krmících se mant, některé byly jen pár metrů od lodi.
Měníme popping za jigging na vnější straně atolu. Ryby, nebo spíše paryby tu jsou a koušou nám jiggy. Nakonec zdolává Tomáš žraloka bělocípého délky 160 cm. Pak mám záběr já a po čtvrt hodině zdolávám stejný druh žraloka, jen o 10 cm menšího. Mezitím Zdeněk přitáhl k lodi dalšího, výrazně většího žraloka stejného druhu, který mu jigg nakonec ukousl. Vzdáváme to, žraloky chytat nechceme a záběr od jiné ryby nepřichází.
Před obědem šnorchlujeme na mělčině obklopené temnou hlubinou. Mělčina je sice téměř bez života, ale na svazích, které ji lemují je celkem živo. Viděli jsme dvě krásné chobotnice a pár kaniců, ryby podobné malým úhořům, kteří mají zadní část těla zahrabanou ve dně, přední polovina se tyčí kolmo k hladině, vlaje v mořském proudu a jen hlava se rozhlíží po okolí. Bylo jich tam desítky.
Po obědě chvilku trollujeme (na slehnutí) a pak zpět do práce. Popping! Ryby jsou oproti ránu aktivnější a záběry nebo alespoň výjezdy za nástrahou máme hned od prvních hodů.
Výsledek je, že se nakonec podařilo odpoledne zdolat 4 kranasy obrovské-GT (Saša 89 cm, Petr 84 cm, Tomáš 82 cm, Zdeněk 68 cm). K tomu vytáhl Tomáš krásného 65 cm chňapala (red snapper), Pavel vypoppoval bonito a Petr chňapala délky 50 cm. Jinak záběrů bylo mnohem víc, ale ryby padaly nebo byly v průběhu souboje atakovány žraloky, Zdeněk takhle přišel o GT i s poppem. Mě až k lodi přijel za poppem zhruba metrový tuňák jednobarvý (dogtooth), ale nedobral. Jedna ryba, asi chňapal, bohužel utrhla mého oblíbeného doma dělaného poppa, kterého chvíli předtím atakovala jehlice a žralok. Budiž mu maledivská temná hlubina lehká!

img
Petr - GT 84 cm
img
Tomáš - žralok 160 cm
img
Saša - GT 89 cm
img
Tomáš - GT 82 cm
Borek 03.04.2021 19:16
Borek

Maledivy, sobota 3.4. 2021
Po poměrně větrné noci jsme ráno vyrazili na několikahodinový přejezd mezi atoly. Vyjeli jsme po šesté ranní a chvílemi to nehezky houpalo. Před desátou jsme posnídali v závětří u jediného ostrova, který se během přejezdu míjí. Po snídani jsme ještě asi hodinu trollovali, jen aby nám po snídani slehlo.
Pak začala pořádná dřina. Kapitán navedl loď nad zlom v hloubce kolem 100 metrů a my začali jiggovat. Máme několik záběrů, ale většina má stejný konec, překousnutý návazec. Saša dotáhl až k lodi skoro dvoumetrového žraloka bělocípého a pod lodí to naštěstí ukousl. Tomáš přitáhl k lodi cca 130 cm wahoo, ale závěrečná fáze nedopadla dobře, spadlo při podebírání. A aby toho nebylo málo, zlomil Tomáš při další rybe „nezlomitelný“ jiggovací prut JigWrex od Shimana. Pak přijeli delfíni a jiggování byl konec.
Popojeli jsme kousek blíže k ostrovu a necelou hodinu jsme poppovali. Uloveni byli dva kranasi obrovští-GT 61 cm (já) a 74 cm (Saša). Libor přišel o velkou rybu po pár vteřinách boje. Pak se začala blížit bouřka, nastal čas vyrazit do druhé etapy přejezdu mezi atoly.
Na trolling při přejezdu se zase nechytilo nic, jenom z 40 cm bonita, které vláčel za lodí Saša, zbyla polovina. Asi wahoo nebo barakuda.
Koupačka v kanálu spojující vnitřek a vnějšek atolu byla po houpavé cestě osvěžující. Po obědě šel Zdeněk, Libor a Pavel muškařit na mělčinu na hraně atolu. Kromě bluefinů do 30 cm a malých kaniců se na vzduch podívala i 50 cm jehlice.
Zbytek výpravy nejprve trolloval, hned po spuštění jedné z nástrah přišel záběr a ryba si nekompromisně brala metry z navijáku, ani přibrzdit nešla. Pak spadla a v nástraze zbyly pouze otisky zubů. Jediný výsledek odpoledního trollingu byl cca 50 cm chňapal velký, jediná dnešní ryba, kterou ulovil Petr.
Po trollingu následoval popping z vnější strany atolu. Saša s Petrem vepředu, já s Tomášem na střeše. Střecha vyhrála na plné čáře. Mě potěšil kranas obrovský 70 cm, Tomáš vypoppoval u vjezdu do atolu žraloka cca 85 cm. Saša s Petrem na přídi bez záběru.
Po večeři zkoušíme jiggovat a podaří se ulovit pár bonit, Pavel na gumu nezastavil rybu. Sportex do 80 g je sice z pohledu našich ryb „strašnej vykošťovák“, ale místní ryby si myslí něco jiného.

img
GT 70 cm na popp
img
bluefin na mušku
img
Náš dočasný domov
img
GT 74 cm na popp
Borek 01.04.2021 19:30
Borek

Maledivy, čtvrtek 1.4. 2021
Od rána je vedro, dusno a zataženo. Skupina A (Borek, Tomáš, Libor a Pavel) vyráží po snídani muškařit na ostrůvek, kde byla předd cca 14 dny ulovena bonefish. Skupina B (Zdeněk, Petr a Saša) jede na oceán trollovat, jiggovat a poppovat.
Muškaření na ostrůvku je debakl. Libor zlomil prut během pár prvních náhozů, ale dále statečně bojoval s torzem mušáku v ruce. Výsledek? Bez ryby.
Pavel s Tomášem také bez ryby, ale alespoň beze ztrát.
Já ulovil kranase modroploutvého 40 cm na malého černého streamera a jednoho malého kanice. Pak se při náhozu ozvala rána a ze čtyřdílného prutu se stal prut pětidílný.
S ohledem na výsledky muškařské seance jsme rádi, že vidíme v dáli vracející se skupinu B.
Mezitím, co jsme skoro nic nechytili a zlomili dva pruty přišel Zdeněk při jiggování o velkou rybu a Saša zdolal 45 cm kanice měsíčního. Jak se „sedá na lopatu“ musel ukázat při jiggingu kuchař Šadýz. Vzal prut s růžovým 250 g jiggem a zdolal 150 cm žraloka bělocípého.
Dopolední poppování bez záběru, stejně jako trolling.
Před obědem jsme šnorchlovali uvnitř atolu, viděli jsme želvy, langustu a spousty korálových ryb. Saša ulovil malého kanice na jigstreamer.
Po obědě jsme asi hodinu a půl trollovali. Bez záběru. Poslední dvě hodiny před zakotvením jsme poppovali z vnější strany atolu. Mě za poppem vyjel solidní žralok, ale ani nadvakrát poppa nevzal, následovalo několik výjezdů a tři záběry na cikádu. Bez ryby.
Tomášovi se podařilo vyprovokovat a zdolat kranase obrovského-GT délky 65 cm, pár výjezdů..., prostě MzK.
Pavel si konečně chytil rybu na popp. Na poddimenzovaný cajk zdolal kranase obrovského délky 59 cm, bůhví jak by to vypadalo, kdyby byl větší.
Zdeněk chytil na stickbait triggerfish (ostenec) délky 48 cm, což je značně netypický úlovek na přívlač.
Petr i přes to, že více odpočíval než chytal, zdolal GT 72 cm na popp.
Pavel a Libor byli odpoledne bez ryby.
Jen co jsme zakotvili, zkoušíme jiggovat. Libor chytil malou barakudu, Zdeněk kranase modroploutvého 50 cm a mě se podařilo na odhozeného jigga zdolat GT délky 60 cm.
To byl zas den...

img
Támhle taky nejsou...
img
Žralok 150 cm na jigg
img
Pavlova první ryba na popp - GT 59 cm
img
Ostenec ulovený na stickbait
Borek 30.03.2021 18:48
Borek

Maledivy, úterý 29.3. 2021
Ráno vyrážíme hned trollovat a snídáme až v průběhu rybolovu. Je skoro bezvětří a strašné dusno. V průběhu dopoledne střídame trolling s poppingem na vnější straně atolu. Před obědem jsme chtěli šnorchlovat, ale po včerejší bouřce je voda kalná a není nic moc vidět. Po obědě zkoušíme poppovat na thilách uvnitř atolu, při přejezdech mezi nimi trollujeme.
Popping dnes vyhrál Saša, který nejprve přišel o slušnou rybu v korálech a o chvíli později zdolal kranase obrovského úctyhodné délky 103 cm (cca 15 kg) a v podvečer ještě přidal kranase modroploutvého délky 55 cm a jedna pěkná ryba mu spadla.
Při poppingu bylo výjezdů za nástrahou poměrně dost. Poppy a jerky ryby zajímaly, ale většinou to skončilo jen u pronásledovačky bez útoku. Já měl minimálně 10 výjezdů, ale jen jednu rybu – kanice měsíčního délky kolem 30 cm. Ani jsem nevěděl, že na háčku je, myslel jsem si, že se nástraha po útoku pouze zamotala. Tomáš měl kromě sledovaček dva plané záběry, ale zásek neseděl. Pavel jeden záběr, Libor a Petr bez záběru.
Při trollingu měl první záběr Libor, ale bylo to jen malé bonito délky cca 40 cm. Později bylo uloveno wahoo délky 112 cm (Tomáš), 128 a 130 cm (Pavel). To větší wahoo vzalo wobbler při stahování prutu na trolling, takže je otázka, jestli bylo uloveno na trolling nebo na přívlač. Každopádně to byl celkem šok, záběr přišel 5 m od lodi a následoval výskok, kdy byla ryba celá ve vzduchu.
Večer na maso zdolal Libor malého (cca 90 cm) žraloka a teď se snaží zdolat velkého rejnoka. To bude ještě dlouhá noc.

img
GT-kranas obrovský 103 cm
img
Wahoo 130 cm na trollingúpřívlač
img
Bluefin-kranas modroploutvý 55 cm
img
Žralok ulovený na kus rybího masa
Borek 28.03.2021 16:59
Borek

Maledivy, sobota 26.3. 2021
Už podle toho, jak se loď začala houpat v průběhu noci, bylo jasné, že bezvětří skončilo. Ráno jsme dokonce museli hledat alternativní cestu z atolu skrz úzký průplav u vesnice, který je dělaný spíš na menší lodě. Uvnitř atolu se i přes vítr a vlny dalo poppovat i ze střechy, sice to občas bylo trochu o hubu, ale šlo to. Ryby se díky větru a vlnám probraly z letargie po dnech totálního klidu a výsledek byl, že Martin zdolal během chvíle GT-kranase obrovského délky 80 cm. Pak přišlo několik výjezdů na naše nástrahy a konečně jsem dostal záběr i já, na plný odhoz na poppa s agresivním chodem. Hned bylo cítit, že ryba není z kategorie dorostu. Během pár minut byl u lodi kanic uťatý, metr nakonec ukázal rovných 90 cm.
Petr chytil na poppa v barvě mahi-mahi cca 70 cm chňapala. Když bylo poppování dost, zamíříli jsme na místo, kde jsme se chtěli vykoupat. Hned jak jsme vyrazili, nastražili jsme pruty na trolling. Po pár minutách přišel záběr, wobbler zaujal kranase obrovského délky 90 cm.
Po půl hodině trollingu jsme dorazili na koupací místo, ale jen co jsme zakotvili loď, přišla bouřka a silný vítr. Raději jsme místo koupání zase zvedli kotvu a vyrazili do Male v obavách, jestli vůbec dojedeme včas. Kapitán Ibrahim vedl loď s jistotou, ale jeli jsme výrazně pomaleji, než obvykle. Trollovací pruty zůstaly v držácích, nikdo se neodvážil pro ně na záď lodě v tom lijáku a ve vlnách dojít. Věci létaly po palubě, jedna židle nevydržela nápor sedícího a houpání, kuchař nebyl schopen připravit oběd, což zas tak moc nevadilo, stejně nikdo neměl myšlenky na jídlo. Na dohled Male bylo moře již výrazně klidnější, tak jsme konečně poobědvali a do Male jsme dojeli nakonec po čtvrté hodině, vyhoupaní a vyřízení. Zbývalo jen, aby si Martinova parta sbalila věci, dala si lehkou večeři a po osmé hodině se vydali na letiště.

img
GT-kranas ob r
img
Chnapal velky cca 70 cm
img
Kanic utaty 90 cm na popp
img
Cesta ndo Male
Borek 26.03.2021 16:36
Borek

Maledivy, pátek 25.3. 2021
Snídani jsme tentokrát posunuli na osmou ranní a v podstatě hned po snídani zkoušíme poppovat. Podle meteoradaru byla v oblasti Male v noci na 25.3. solidní bouřka a moře není zdaleka tak klidné, jako předchozí dny. Dokonce je voda lehce zakalená. Takže vkládáme do rybolovu více nadějí. Na mělčinách jsou vidět neuvěřitelná hejna malých rybek.
Jediný dopolední záběr nakonec proměnil Martin v kranase obrovského délky 80 cm.
Po koupání a obědě vyrážíme směr sever. Na trolling byl jeden jediný záběr, ale bez vytažené ryby. Kolem páté hodiny zkoušíme opět poppovat v kanálu, když vjíždíme dovnitř atolu. Bylo pár výjezdů, tři ryby spadly hned po záběru a jediný úspěch nakonec slaví Bobo. Bluefin měří krásných 75 cm!
Vzápětí kotvíme, gratulace, panáček...

img
GT 80 cm - zdolávání
img
GT 80 cm
img
GT 80 cm - pouštění
img
Bobo a bluefin délky 75 cm
Borek 26.03.2021 16:33
Borek

Maledivy, čtvrtek 25.3. 2021
Je 6:30 a kapitán Ibrahim startuje lodní motor, Rašíd s Ubirem vytahuje kotvu a soustavným trollingem míříme do Male na PCR testy nutné před odletem. Cestou jsme chytili jen jednu barakoudu, spíš barakudku délky 70 cm. Ve 13:00 jsme v přístavu, jdeme do nedaleké nemocnice na testy a ve 14:30 už obědváme na lodi a míříme co nejdál od Male. Stíháme před setměním ještě koupání.
Noční lov na maso přinesl několik korálových rybek, jednoho netopýrníka a chůvičku délky cca 150 cm.

img
PAN kapitán Ibrahim
img
Barakuda 70 cm
img
Male na obzoru
img
Netopýrník
Borek 25.03.2021 06:26
Borek

Maledivy, středa 24.3. 2021
Od rána je strašné dusno, hladina oceánu je jako zrcadlo a dělá se opar. Nebe na obzoru splývá s hladinou. Od rána trollujeme, ale totální klid panuje i pod hladinou. Občas vyskočí malá jehlice nebo létající ryba a občas zahlédneme delfíny.
Kolem jedné hodiny zastavujeme na šnorchlování, pod hladinou se odehrává nádherné divadlo. Martin viděl dva žraloky belocípé. Přede mnou prchnul do díry kanic, ze které ho okamžitě vyhnala slušná muréna. A koukat na krmící se želvu byl také velký zážitek.
Jen co jsme vylezli z vody, začalo velmi intenzivně pršet a zvedl se konečně vítr. Po obědě jsme plni nadějí vyrazili opět trollovat na oceán. Na hlubokopotápivého wobblera se spletlo jedno wahoo délky 116 cm. Další ryba se nekonala.
Jen co jsme zakotvili na noc, najeli do světla na zádi lodi žraloci rezaví, kteří se u lodní zádě zdrželi až do brzkých ranních hodin. Bylo jich tam chvíli až osm. Nejmenší měřili kolem metru, ti největší dosahovali zcela jistě trojnásobku. Byli neskutečně zvědaví a nechali se nakonec drbat na hlavě a na zádech mopem (smeták by byl asi ještě lepší).
Na jiggy bylo chyceno několik barakud, kranasů velkookých a jeden kranas oceánský. Bobo měl hezkou rybu na prutě, ale po pár minutách o ní přišel, vytáhl sice jigg, ale bez háčku. Na to konto vzal Martin svou oblíbenou úspěšnou cikádu Sebile a po pár náhozech dostal záběr, jehož finále byl kranas obrovský (GT) délky 60 cm. Zkoušel jsem i poppovat se svítícím poppem, ale bez záběru.

img
Jediná vytrollovaná ryba - wahoo 116 cm
img
Kranas oceánský ulovený na jigg
img
GT 65 cm
img
Drbání žraloků mopem
Borek 25.03.2021 06:23
Borek

Maledivy, úterý 23.3. 2021
Plán byl, že v 6:00 vstaneme a budeme trollovat, třeba to bude lepší před tím, než slunce vystoupá a začne být strašné vedro. Bohužel se vyskytly technické komplikace na lodi a tak vyjíždíme až kolem sedmé. Hladina je jako zrcadlo a kdyby tu někde byl nějaký lísteček, tak se ani nepohne. K tomu je strašné dusno a dělá se opar, že na horizontu není poznat, kde končí moře a začíná nebe.
Strašnou dobu jsme bez záběru, nic nechce sežrat chobotničky ani wobblery. Po jedenácté hodině konečně přišel záběr na petrovu rapalu. Plachetník si vzal přes 200 metrů šňůry při prvním výpadu. Z Petra leje pot a naviják je stále skoro prázdný. Po asi dvaceti minutách má Petr sice dost, ale má nad plachetníkem navrch a za dalších pár minut je plachťák u lodi. Gratulujeme Petrovi k životní rybě, měří 201 cm od špičky spodní čelisti do „V“ vykrojení ocasu. Celková délka 266 cm.
Před obědem jsme šnorchlovali v kanálu, který spojuje vnitřek atolu s široširým oceánem. Jedno z nejhezčích míst na šnorchlování, které jsem kdy na Maledivách navštívil. Viděli jsme kvanta nádherných korálových ryb, rejnoky, bluefiny a chvíli mě pozoroval cca 130 cm dlouhý žralok bělocípý.
Večerní lov na maso příliš úspěšný nebyl, na palubu se podívala pouze malá muréna, malé barakudy a pár kranasů velkookých.

img
z Petra leje
img
Plachetník - detail hlavy
img
Plachetník a kompletní sestava
Předchozí 1 2 3 Další