Diskuse o rybaření ve světě
Všechny příspěvky
V diskusi je celkem 2255 různých příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.
- CK PEPA 12.05.2021 14:35
-
- neregistrovaný uživatel 11.05.2021 22:59
-
Hokensas 1.-9.5.2021
Toto jaro se vůnec nevydařilo počínaje drobnýmy problémy při cestě-objížďky a 2,5hod. zpožděný trajekt. Švédi poctivě kontrolují každé auto v přístavu zde má posádka negativní test.
Ryby nebraly, také jsme neměli tři dny záběr. Rovněž vysazování ryb započalo až 3.5. Počasí bylo hodně chladné, napadl i sníh a chumělilo. To by měli pstruzi brát, ale oni ne. Ve čtyřech lidech uloveno 53 duháků, což jindy téměř chytne každý sám.
Jinak povolenka zdražila na 1340 SEK, o 80 SEK. Další zmatek při cestě zpátky ohledně informací z CK a TT line o povinném testování a vyplnění dotazníku. Nakonec tranzit přes Německo je volný bez testů a administrativy. Musí se na to upozornit při vydávání lístků v přístavu. Volný přůjezd je mimo provoz.Komentář k tomuto příspěvku:12.05.2021 09:31
CK PEPA: Občané ČR mají před návratem ze Švédska povinnost absolvovat antigenní nebo PCR-test a vyplnit on-line registrační formulář na stránce www.prijezdovyformular.cz
To není opatření německé a Němce také vůbec nezajímá, ale jedná se o opatření českých úřadů.
Pro tranzit Německem není potřeba žádné administrativy nebo testů. - CK PEPA 09.04.2021 18:35
-
Larseng 28.3.2021
A je to tady. Máme prázdný mrazák! Ani ryba.
Normálně na ryby vůbec nemusíme jezdit, protože nám naši zákazníci tu a tam nějakou tu rybu dají a tak máme ryb více než dost. Jenže koronavirová opatření uzavřela norskou hranici a nám se přísun ryb zastavil.
Nakonec jsme museli dát jednu z lodí na vodu a vyrazit do fjordu. Tresky nešly a ulovili jsme dva halibuty: takového normálního 22 kg a jednoho velkého - 64 kg. Mise splněna. Do doby, než se otevře norská hranice a přiletí opět hosté, máme snad ryb dost. Snad.
Mimochodem, ten 22 kg halibut vypadá mnohem menší než ten 64 kg. Ale převažovali jsme je opakovaně na dvou váhách a údaje jsou správné.
Zdraví Trine - Zdenek 07.04.2021 03:37
-
Maledivy, úterý 6.4.2021
Celý den bylo jasno, slunečno, mírný větřík 5-10 km/h od severozápadu, teplota 29°C.
Spal jsem na palubě, v noci si užíval pohled na hvězdy a šplouchání vody přerušované lovením ryb u hladiny. Ráno jsem se probudil za rozbřesku a nebyl jsem sám. Pavel už seděl na zádi a popíjel ranní kávu, kapitán si četl v koránu, kuchař připravoval snídani a z kajut se ozývaly šouravé kroky.
Ještě před snídaní vláčíme poppy kolem dvou thil, u jedné ulovil Borek na cikádu krásně zbarveného kranase měsíčního. Když kuchař servíruje snídani, měníme vláčecí pruty za trollovací a míříme na oceán. Trolujeme při severovýchodním pobřeží atolu, pohupují s námi táhlé oceánské vlny, občas se nad hladinou objeví skupinka delfínů, je krásné klidné ráno.
Po snídani zastavujeme při ústí průlivů spojujících oceán s vnitřkem atolu a jiggujeme na hloubkách 50-90 m. Po chvilce měl Borek jeden planý záběr a po pár minutách začínají odpadávat první unavení a málomyslní. Nakonec jiguji jen já s Borkem, Liborem a Sašou. Saša boduje žralokem bělocípým-hedvábným délky asi 170 cm, kterému se podařilo odkousnout háček od nástrahy, když jsme se ho snažili pustit. Já nejprve v intervalu asi 10 minut vytahuji tři kranasy ostrovní 30-45 cm a po chvíli k nim přidávám tuňáka jednobarvého-dogtooth 75 cm a kanice 30 cm a 52 cm.
Na oběd přejíždíme opět do vnitřní části atolu, nejprve trollujeme a pak vláčíme kolem jedné thily. Během trollingu zapřáhnul Pavel wahoo cca 110 cm, ale spadlo mu, když ho dotahoval k lodní zádi. Těsně před zastávkou na koupání a oběd se mi podařilo na modrý jerk BF140 ulovit kranasa obrovského-GT délky 104 cm a jeden ve stejné velikostní kategorii zaútočil i na Sašův popp.
Po obědě následuje mezi 14.00-16.00 vláčecí maratón kolem thil. U každé máme několik záběrů, je jasné, že ryby jsou opět aktivní. Většina ryb nám padá, máme i pár rybou utržených nástrah, ale na lodi nakonec končí Peťův kranas 90 cm a po dlouhém boji i Borkův parádní kranas 99 cm, který byl seknutý za skřeli a dostat ho k lodi, byla opravdu dřina. V 16.00 ukončujeme rybaření a vyplouváme směr Male. Do přístavní laguny přijíždíme v 18.10, ještě za světla kotvíme a balíme naše rybářské nádobíčko. Ve 20.00 servíruje kuchař večeři, srovnáváme účty za útratu na baru, předáváme zpropitné, loučíme se s naší skvělou posádkou a ve 21.00 nás dvě motorové lodě odvážejí k molu, kde už čekají tři taxíky. Za čtvrt hodny se ocitáme na letišti a ještě před půlnocí zaburácí letecké motory. Souostroví Maledivy mizí kdesi ve tmě pod námi. - Borek 05.04.2021 19:34
-
Maledivy, pondělí 6.4. 2021
Ráno šel po šesté hodině Zdeněk, Pavel a Libor muškařit na písčinu vzdálenou asi 300 m od nočního kotviště. Původně měl jít i Tomáš, ale nedokázali ho vzbudit. Než kuchař připravil snídani, byli zpět a hlásili úlovky vidlatek a malých bluefinů.
Po snídani zvedáme kotvu a jedeme poppovat. Jediná dopolední ryba ulovená při poppingu byl můj kranas modroploutvý délky cca 45 cm.
Viděli jsme minimálně osm obrovských krmících se mant, některé byly jen pár metrů od lodi.
Měníme popping za jigging na vnější straně atolu. Ryby, nebo spíše paryby tu jsou a koušou nám jiggy. Nakonec zdolává Tomáš žraloka bělocípého délky 160 cm. Pak mám záběr já a po čtvrt hodině zdolávám stejný druh žraloka, jen o 10 cm menšího. Mezitím Zdeněk přitáhl k lodi dalšího, výrazně většího žraloka stejného druhu, který mu jigg nakonec ukousl. Vzdáváme to, žraloky chytat nechceme a záběr od jiné ryby nepřichází.
Před obědem šnorchlujeme na mělčině obklopené temnou hlubinou. Mělčina je sice téměř bez života, ale na svazích, které ji lemují je celkem živo. Viděli jsme dvě krásné chobotnice a pár kaniců, ryby podobné malým úhořům, kteří mají zadní část těla zahrabanou ve dně, přední polovina se tyčí kolmo k hladině, vlaje v mořském proudu a jen hlava se rozhlíží po okolí. Bylo jich tam desítky.
Po obědě chvilku trollujeme (na slehnutí) a pak zpět do práce. Popping! Ryby jsou oproti ránu aktivnější a záběry nebo alespoň výjezdy za nástrahou máme hned od prvních hodů.
Výsledek je, že se nakonec podařilo odpoledne zdolat 4 kranasy obrovské-GT (Saša 89 cm, Petr 84 cm, Tomáš 82 cm, Zdeněk 68 cm). K tomu vytáhl Tomáš krásného 65 cm chňapala (red snapper), Pavel vypoppoval bonito a Petr chňapala délky 50 cm. Jinak záběrů bylo mnohem víc, ale ryby padaly nebo byly v průběhu souboje atakovány žraloky, Zdeněk takhle přišel o GT i s poppem. Mě až k lodi přijel za poppem zhruba metrový tuňák jednobarvý (dogtooth), ale nedobral. Jedna ryba, asi chňapal, bohužel utrhla mého oblíbeného doma dělaného poppa, kterého chvíli předtím atakovala jehlice a žralok. Budiž mu maledivská temná hlubina lehká! - Zdenek 04.04.2021 19:40
-
Maledivy, Velikonoční neděle 4.4.2021
Ráno to v 6.00 vypadalo na děšť, ale ještě před snídaní se vyjasnilo a celý den bylo jasno, mírný vítr 5-12 km/h od západu.
Mezi 6.00-9.00 přejíždíme z kotviště do atolu North Male. Cestou snídáme a trollujeme. Pavel ulovil na Rapalu magnum 18 cm v barvě dorada makrelu Solandrovu-wahoo 112 cm a v průlivu do atolu pak ulovil Peťa tuňáka jednobarvého-dogtooth 107 cm (na X-rap 16 cm v barvě bonita).
Po snídani vláčíme poppy okolo thil ve vnitřní části atolu. Ačkoli je odliv, máme spousty záběrů a výjezdů za nástrahami. Voda je zde krásně čistá a tak jsou útoky ryb moc hezky vidět. U jedné thily pozorujeme i skupinu asi třiceti kranasů, kteří loví v mělké vodě. Hážeme mezi ně a je dobře vidět, jak se pár ryb občas oddělí od hejna, vyrazí za nástrahou, pak se jim něco nezdá a jeden po druhém opadávají v loveckém nadšení. Za 1,5 hodiny jsme každý měli nejméně 3-5 záběrů, ale zdolat a dovést na palubu lodě se podařilo jen jednoho kranase-GT 77 cm (Tomáš), 1x chňapala-red snapper 73 cm (Zdeněk) a 1x obrovskou jehlici 127 cm (Pavel).
V 10.30 končíme s přívlačí a trollujeme do Male, kde nás čeká PCR-test, který je podmínkou pro nástup do letadla. Cestou jsme si dali oběd a ulovili dvě pelamidy-bonita 45 cm (Saša a Libor).
Ve 13.30 jsme v Male, za hodinu a 47 USD/osobu máme test za sebou, vracíme se zpět na palubu a v 16.00 už zase trollujeme. Míříme na kotviště u ostrůvku-písčiny. Cestou zastavujeme u dvou thil. Ačkoli vrcholí příliv a doba mezi 17.30-18.00 bývá ideální, neměli jsme za tu půlhodinku ani záběr. Na kotviště připlouváme v 18.40 za úplné tmy.
Krátce po zakotvení se rozpoutává lov na položenou na kousky bonita a občas někdo i zajiguje. Byl jsem po večeři poněkud indisponován přívalem kalorií a usínal jsem vsedě u počítače, ale zaregistroval jsem dva žraloky rezavé 2 m a 2,6 m, asi tři žraloky bělocípé 60-90 cm, několik malých kaniců a pruhatců kolem 30 cm… - Borek 03.04.2021 19:16
-
Maledivy, sobota 3.4. 2021
Po poměrně větrné noci jsme ráno vyrazili na několikahodinový přejezd mezi atoly. Vyjeli jsme po šesté ranní a chvílemi to nehezky houpalo. Před desátou jsme posnídali v závětří u jediného ostrova, který se během přejezdu míjí. Po snídani jsme ještě asi hodinu trollovali, jen aby nám po snídani slehlo.
Pak začala pořádná dřina. Kapitán navedl loď nad zlom v hloubce kolem 100 metrů a my začali jiggovat. Máme několik záběrů, ale většina má stejný konec, překousnutý návazec. Saša dotáhl až k lodi skoro dvoumetrového žraloka bělocípého a pod lodí to naštěstí ukousl. Tomáš přitáhl k lodi cca 130 cm wahoo, ale závěrečná fáze nedopadla dobře, spadlo při podebírání. A aby toho nebylo málo, zlomil Tomáš při další rybe „nezlomitelný“ jiggovací prut JigWrex od Shimana. Pak přijeli delfíni a jiggování byl konec.
Popojeli jsme kousek blíže k ostrovu a necelou hodinu jsme poppovali. Uloveni byli dva kranasi obrovští-GT 61 cm (já) a 74 cm (Saša). Libor přišel o velkou rybu po pár vteřinách boje. Pak se začala blížit bouřka, nastal čas vyrazit do druhé etapy přejezdu mezi atoly.
Na trolling při přejezdu se zase nechytilo nic, jenom z 40 cm bonita, které vláčel za lodí Saša, zbyla polovina. Asi wahoo nebo barakuda.
Koupačka v kanálu spojující vnitřek a vnějšek atolu byla po houpavé cestě osvěžující. Po obědě šel Zdeněk, Libor a Pavel muškařit na mělčinu na hraně atolu. Kromě bluefinů do 30 cm a malých kaniců se na vzduch podívala i 50 cm jehlice.
Zbytek výpravy nejprve trolloval, hned po spuštění jedné z nástrah přišel záběr a ryba si nekompromisně brala metry z navijáku, ani přibrzdit nešla. Pak spadla a v nástraze zbyly pouze otisky zubů. Jediný výsledek odpoledního trollingu byl cca 50 cm chňapal velký, jediná dnešní ryba, kterou ulovil Petr.
Po trollingu následoval popping z vnější strany atolu. Saša s Petrem vepředu, já s Tomášem na střeše. Střecha vyhrála na plné čáře. Mě potěšil kranas obrovský 70 cm, Tomáš vypoppoval u vjezdu do atolu žraloka cca 85 cm. Saša s Petrem na přídi bez záběru.
Po večeři zkoušíme jiggovat a podaří se ulovit pár bonit, Pavel na gumu nezastavil rybu. Sportex do 80 g je sice z pohledu našich ryb „strašnej vykošťovák“, ale místní ryby si myslí něco jiného. - Zdenek 02.04.2021 17:20
-
Velký pátek, 2.4.2021
Byla krásná jasná noc, čtvrtý den po úplňku. Spal jsem na palubě a s potěšením pozoroval hvězdy a poslouchal občasné lovení delfínů okolo lodi. Snídáme před osmou, pak se přesouváme k ostrůvku, kde polovina z nás hodlá muškařit. Přichází však černý mrak doprovázený tropickým lijákem a tak raději vylodění odkládáme a hodinu trolujeme na oceánské straně atolu. Za dvacet minut je po dešti a po krátkém ochlazení na 27°C se teplota zase vrací ke třiceti.
V 10.00 probíhá vylodění muškařů na ostrůvku. Saša, Peťa a Zdeněk zůstávají na palubě a věnují se vertikální přívlači na rozhraní oceánu a kanálu. Je tam velmi ostrá hrana hloubky, kde dno padá z 10 metrů na 50 a o kousek dál hned na 100 m a hlouběji. Díky proudu je drift o rychlosti asi 5 km/h a tak musíme používat jigy 200-300 g, abychom se dostali na dno. Každý jsme měli nejméně 7-10 záběrů během dvou hodin rybaření, většinu na hloubkách kolem 70-90 m. Zdeněk ulovil jednoho kranase ostrovního 35 cm, červeného kanice 40 cm, kanice žlutoskvrnného 62 cm a jednu rybu mu pět minut po zdolávání ukousl žralok i s jigem. Peťovi ryby padaly, nakonec měl v lodi jen jednoho chňapala „ruby snapper“ 55 cm. Asi nejvíc ryb měl na udici Saša, ale měl štěstí nebo spíše smůlu na moc velké ryby, které mu třikrát zajely do korálů a přetrhly udici.
Krátce po poledni se vracejí na palubu muškaři. Neulovili žádnou velkou rybu, ale tentokrát nezlomili žádný prut. Každý měli 2-6 kranasů modroploutvých 20-30 cm a dál ulovili vidlatku skvrnitou 25 cm, o něco menšího kanice. Chtělo to přijet k ostrůvku o hodinu později, když už začala přibývat voda. Takhle byl příliv pořád v nízké fázi a laguny byly skoro na suchu. Žralůčkům černocípým délky 50-80 cm byly v laguně vidět hřbetní ploutve.
Mezi 12.30-13.00 se koupeme a šnorchlujeme v závětří na oceánské straně ostrůvku. Je zde krásně křišťálově čistá voda, průhlednost do 20-30 m. Viděli jsme spousty obvyklých korálových ryb a také jednoho skoro metrového „napoleona“ a v mělké vodě u příboje půldruhametrového žraloka útesového.
Krátce po jedné zdviháme kotvy a přesouváme se trollingem podél oceánské strany atolu. Občas vidíme zalovit plachetníka a vyskakovat barakudy, ale záběr nemáme na trolling ani jeden.
Oceán je krásně klidný a tak obědváme za jízdy. Kuchař nás pomocí kuřete, smažené ryby v těstíčku, salátu, pikantních těstovin, smažených brambůrek a chlazeného melouna opět uvádí do stavu přechodné apatie. Dostáváme půl hodiny na vytrávení a pak následují dvě hodiny usilovného poppingu v pravidelných táhlých oceánských vlnách. Bohužel fouká vítr proti nám nebo do boku a tak je nahazování a vedení nástrah velmi těžké. Přesto jsme ulovili pár pěkných ryb na popp – tři kranasy obrovské-GT: Libor 77 cm, Borek 78 cm a Zdeněk 105 cm a dva kanice měsíční: Saša 58 cm a Pavel 55 cm.
Díky sílícímu větru a proudu, který jde přímo proti nám, musíme za vrcholícího přílivu v 16.30 popping ukončit a trolujeme kolem „Chompaville“ k ostrůvku M, kde kotvíme. Za celých 1,5 hodiny večerního trollingu jsme neměli ani záběr. Viděli jsme jen pěkné hejno pár desítek delfínů, kteří si s potěšením hráli v blízkosti lodě.
Kotvíme u ostrůvku M na hloubce asi 40 m a chytáme na 45-50 m. Na 100-200 g jigy jsme večer ulovili několik bonit 30-50 cm a barakud 40-63 cm. Pak lodníci začali servírovat večeři v podobě kuřecí polévky, salátu, kuřecích nugetek ve sladkokyselé omáčce, kanice pečeného v páře, rýže, lilkového kari, dušené zeleniny, ananasu a papayi. Večeří nás dokonale vyautovali a my pod náporem chuťových požitků a zatížených břichů museli před dalším rybařením kapitulovat. - Borek 01.04.2021 19:30
-
Maledivy, čtvrtek 1.4. 2021
Od rána je vedro, dusno a zataženo. Skupina A (Borek, Tomáš, Libor a Pavel) vyráží po snídani muškařit na ostrůvek, kde byla předd cca 14 dny ulovena bonefish. Skupina B (Zdeněk, Petr a Saša) jede na oceán trollovat, jiggovat a poppovat.
Muškaření na ostrůvku je debakl. Libor zlomil prut během pár prvních náhozů, ale dále statečně bojoval s torzem mušáku v ruce. Výsledek? Bez ryby.
Pavel s Tomášem také bez ryby, ale alespoň beze ztrát.
Já ulovil kranase modroploutvého 40 cm na malého černého streamera a jednoho malého kanice. Pak se při náhozu ozvala rána a ze čtyřdílného prutu se stal prut pětidílný.
S ohledem na výsledky muškařské seance jsme rádi, že vidíme v dáli vracející se skupinu B.
Mezitím, co jsme skoro nic nechytili a zlomili dva pruty přišel Zdeněk při jiggování o velkou rybu a Saša zdolal 45 cm kanice měsíčního. Jak se „sedá na lopatu“ musel ukázat při jiggingu kuchař Šadýz. Vzal prut s růžovým 250 g jiggem a zdolal 150 cm žraloka bělocípého.
Dopolední poppování bez záběru, stejně jako trolling.
Před obědem jsme šnorchlovali uvnitř atolu, viděli jsme želvy, langustu a spousty korálových ryb. Saša ulovil malého kanice na jigstreamer.
Po obědě jsme asi hodinu a půl trollovali. Bez záběru. Poslední dvě hodiny před zakotvením jsme poppovali z vnější strany atolu. Mě za poppem vyjel solidní žralok, ale ani nadvakrát poppa nevzal, následovalo několik výjezdů a tři záběry na cikádu. Bez ryby.
Tomášovi se podařilo vyprovokovat a zdolat kranase obrovského-GT délky 65 cm, pár výjezdů..., prostě MzK.
Pavel si konečně chytil rybu na popp. Na poddimenzovaný cajk zdolal kranase obrovského délky 59 cm, bůhví jak by to vypadalo, kdyby byl větší.
Zdeněk chytil na stickbait triggerfish (ostenec) délky 48 cm, což je značně netypický úlovek na přívlač.
Petr i přes to, že více odpočíval než chytal, zdolal GT 72 cm na popp.
Pavel a Libor byli odpoledne bez ryby.
Jen co jsme zakotvili, zkoušíme jiggovat. Libor chytil malou barakudu, Zdeněk kranase modroploutvého 50 cm a mě se podařilo na odhozeného jigga zdolat GT délky 60 cm.
To byl zas den... - Zdenek 31.03.2021 19:36
-
Maledivy, středa, 31.3.2021
Počasí se po dvou dnech ustálilo. Teplota mezi 28-31°C a celý den jen mírný větřík.
Dopoledne jsme se mezi 8.00-12.00 rozdělili: Borek, Pavel, Libor a Tomáš muškařili u ostrova Bangladéšanů a Rašíd s motorovou lodí jim byl k ruce, zatímco obytná loď se Sašou, Peťou a Zdeňkem trollovala, jigovala a poppovala na oceánské straně atolu. Na trolling byly jen dva nevydařené záběry – jeden z toho byl plachetník, který visel a háčku asi 30 vteřin a druhé rybě se podařilo ukousnout chobotničku s našitým filátkem z wahoo. Několikrát jsme viděli zalovit plachetníky nebo vyskakovat drobné rybky, ale to bylo vše. Na jig měl Zdeněk jednoho malého kanice 35 cm a Saša zdolával malou rybku, kterou mu vzala velká ryba. Podle stylu boje to byl asi velký kanic nebo chňapal, nakonec se ryba rozjela do korálů, kde celý návazec utrhla. Na popping nám zbylo dopoledne jen 30 minut času a za tu chvilku vytáhl Peťa kanice měsíčního 50 cm, Saša podělal jeden záběr a Zdeněk chvíli zdolával velkého chňapala, který si to pak rozmyslel a zajel do korálu, kde udělal s návazcem krátký proces. A Peťa pak zlomil při náhozu prut WTF - klasicky hned nad rukojetí. Tohle není povedený výrobek.
Borek, Pavel, Libor a Tomáš dopoledne mezi 8.00-12.00 muškařili u ostrova Bangladéšanů. Nejprve u jižního cípu a pak při ústí do laguny v severní části. Na obou místech viděli bonefish (albula liščí) a lovící kranasy GT, ale ani jednu z potenciálně atraktivních ryb se nepodařilo přimět k záběru. V teplé vodě u laguny viděli několik rejnoků-trnuch, pokoušeli se ulovit i malé žraloky černocípé, kteří v mělčinách vždy hledají potravu. Na břehu viděli volavku a ještěrku. Zatímco rybařili, Rašíd vyšplhal na palmu pro kokosy, které nám zpestřily nápojový lístek.
Borek chytal na imitaci krevety nebo kraba, ulovil 6 kaniců 15-25 cm, 4 kranasy modroploutvé 20-30 cm, 2 chrochtaly modropruhé (bananafish), 1 stříbrnou rybku podobnou pražmě 20 cm a 2 chrochtaly SP 20 cm.
Libor – 1x vidlatka skvrnitá (palometa) 25 cm
Pavel – 1x kanic 25 cm, 3x kranas modroploutvý 20-30 cm
Tomáš – 3x kranas modroploutvý kolem 25 cm a 1x chrochtal 20 cm
Mezi 12.00-14.00 jsme zakotvili na šnorchlování u ostrůvku severně od ostrova Bangladéšanů. Byla zde krásně čistá voda, na hloubce 5-10 metrů pěkné korály se spoustou korálových rybek, viděl jsem i několik kaniců kolem 70 cm, bluefiny a dva žraloky útesové 1-1,4 m.
Po obědě jsme mezi 15.00-16.30 bez záběru trolovali na oceánské straně atolu k severu. Tam jsme vláčeli poppy a jerky. Měli jsme každý 1-2 záběry nebo výjezdy, ale rybou na palubě končí jen Borkův chňapal 63 cm a Zdeňkův kranas obrovský-GT 75 cm.
Večer na jigy máme několik malých chňapalů (kolem 30 cm) a barakud (do 70 cm), na kousky masa malého žraloka útesového, kranasa duhového (rainbow runner) 60 cm, kranasa obrovského-GT 77 cm a žraloka rezavého-chůvičku, které do tří metrů moc nechybělo.
Pak ale přišla večere a kuchař Šadíz nás polévkou z chňapala, dvěma chody ryby a jedním chodem hovězího tak domordoval, že ještě před desátou většina odpadává a jde spát. Zítra je taky den…
Začátek května v Nordqvistu
Květen začal pěkně chladně, protože foukalo hlavně od severu. Teprve 4. května se začaly ukazovat květiny v trávníku u chat, ale jen na závětrných a slunných místech. Jaro přišlo letos o něco později. V posledních dnech se vítr změnil na jižní a s ním i teplota. Dnes je v Nordqvistu přes 20°C a svítí slunce. Je tu sice krásně, ale je tu také prapodivný klid, na vodě není vidět jediná loď s rybáři a v kempu je pusto a prázdno.
Bertil s bráchou odlovili v dubnu do vězenců několik velkých štik, které pak vezli do líhně v Guttorpu. Tam rybám odebírají jikry a mlíčí k umělému výtěřu. Matečné ryby zase Bertil šoupnul zpátky do zátoky. Část čerstvě vykulených štiček z "našeho materiálu" pak z líhně zase odevzdávají nám. A tak můžeme každoročně dosadit do našich vod pár tisíc štiček. Zároveň je tak garantováno zachování genetického materiálu, protože nedostáváme násadu z Finska nebo z druhé strany Alandu, ale jsou to štičky z jiker a mlíčí našich ryb.
Z Nordqvistu posílá pozdravy
Erja