+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAsieMaledivyMaledivyReportážeMaledivy - březen a duben 2021

Maledivy - Maledivy - Reportáže

Maledivy - březen a duben 2021 29.4.2021

vecerni privlac na lodni pridiMaledivy
28.3.–6.4.2021


Závěrečná desetidenní výprava maledivské sezóny 2020-2021 byla tak trochu „navíc“. Obvykle se na rybářské výpravy do Indického oceánu vydáváme od poloviny listopadu do března, tedy v období, které víceméně garantuje dobré, resp. rybáři preferované počasí: méně větru a méně deště. A protože období silného větru a častějších srážek začíná obvykle v dubnu a někdy i koncem března, končíváme zpravidla seriál rybářských výprav v březnu. Jenže letošní zima byla v Evropě zcela v režii koronaviru. Většina plánovaných zimních i jarních dovolených byla zrušena a společenský i pracovní život komplikovala protiepidemická opatření a všeobecná blbá nálada. A protože personál naší rybářské lodě byl proti koronaviru již naočkován a v partě otestovaných spolurybářů uprostřed oceánu nemá virus šanci, není divu, že jsme nakonec k původně plánovaným výpravám museli přidat další.
Borkuv kranas-GT 99 cm uloveny na poppPři pohledu na fotky se může zdát, že rybaření na přelomu března a dubna byla doslova žeň parádních úlovků, ale tak snadné to rozhodně nebylo. Zdaleka ne každý den se dařilo: jeden den bylo díky přechodu bouřkové fronty rybaření skoro nemožné a situaci zachránilo teprve muškaření na jednom z ostrůvků, který poskytoval alespoň částečné závětří. Dalších několik dnů byla některá loviště obklopena přikalenou vodou, kterou zakalilo vlnobití vyvolané frontou bouřek doprovázených silným větrem, navíc jsme se museli potýkat s úplňkem a sérií extrémních odlivů. Nepříjemnou zajímavostí byl třeba fakt, že 4 dny za sebou jsme na trolling neměli ani jeden jediný záběr. Ale dohnali jsme to v jiných dnech a především jsme nepřízeň podmínek doháněli zvýšeným úsilím a kombinací více rybolovných technik. Někdy je fajn mít s sebou kromě tradičního vybavení i muškařské nádobíčko.
jehlice delky 127 cm ulovena na poppA pak je to samozřejmě otázka rybářů a posádky. Když je posádka dostatečně schopná a ochotná pracovat podle přání rybářů a ne podle pracovní doby, je vše snazší. Nu a když sehraný personál doplňuje dobrá konstelace klientů, je na lodi pohoda. My jsme tentokrát byli velmi pestrou směsicí nátur: nováčci Pavel a Libor si vyzkoušeli nové rybolovné techniky i štěstí začátečníků, veteráni rybářských výprav Petr a Tomáš chytali na pohodu a s ohledem na své bolavé klouby, rytmus udával Saša se svým neutuchajícím tahem na branku a já s Borkem jsme si také občas nahodili, když ostatní začali odpadávat… Přesný výčet úlovků a sled událostí přinášíme níže:

hladinova privlac - popping na lodni pridiNeděle
28.3.2021
Dnes je úplněk a téměř bezvětří, uvnitř atolu hladina místy jako zrcadlo. Když v poledne vyjíždíme z atolu na oceán, tak jsou vlnky asi 10-20 cm. Celý den bylo jasno, chvílemi mírná oblačnost, slunečno.
V 7.30 přistává letadlo a v něm Libor, Pavel, Petr, Saša a Tomáš. Borek a Zdeněk jsou už na palubě.
V 10.00 vyplouváme z přístavu a míříme na okraj atolu k písčině. Cestou ulovil Libor na wobbler (X-Rap 14 cm v barvě plotice) pelamidu obecnou-bonito 68 cm.
Mezi 14.00-14.30 se koupeme a šnorchlujeme v extrémně teplé vodě – pod hladinou má 30°C. V 15.00 obědváme a hned pak vyplouváme do průlivu, kde probíhá zaškolování do základů hladinové přívlače-poppingu. Ačkoli je velmi klidná hladina, měli jsme několik záběrů, které se nepodařilo zaseknout a nakonec boduje Tomáš žralokem útesovým bělocípým 125 cm, který vzal tmavě modrý popp Strike-Pro.
kranas zlaty 80 cm uloveny na trollingPak asi hodinu trolujeme do sousedního malého atolu, ale bez záběru. V průlivu z oceánu dovnitř atolu pak máme dohromady asi 10 záběrů nebo útoků na poppy a jerky, ale daří se zdolat jen jednoho kranase obrovského-GT 70 cm (zase Tomáš). Protože už je skoro 18.00 ukončujeme popping a trollujeme směrem ke kotvišti u druhého kanálu. Stejně jako před dvěma měsíci a před 6 týdny, kdy jsme byli na tomto místě, i tentokrát při trollingu narážíme na hejno kranasů zlatých a kranasů obrovských-GT délky 60-90 cm. V jednu chvíli máme i 4 ryby na prutu současně. Celkem třikrát jsme se rozjeli a zase hned zastavili, když přišel záběr. Musí to být obrovské hejno, protože záběry máme i na stahované povrchové nástrahy-chobotnice nebo volně splývající wobblery (to když loď zastaví).
Na kotviště přijíždíme za úplné tmy, resp. při svitu úplňku v sedm večer.
zralok belocipy 125 cm uloveny na poppNásleduje výborná večeře a pak večerní chytání. Prý se chytlo pár malých chňapalů, ale o tom už nic nevím, protože jsem byl unavený a šel jsem spát.

Saša – na popp 4 záběry, ale žádná zaseknutá ryba, na trolling 1x kranas zlatý 80 cm a 1x kranas obrovský—GT 75 cm
Peťa – na popp jen dva záběry, na trolling 1x utržený celý návazec (asi špatně udělaná spojka)
Libor – na trolling 1x bonito 68 cm a 1x kranas obrovský-GT 90 cm (obě na Rapala X-rap 14 cm černošedý).
Pavel – na trolling (fialová povrchová chobotnice 18 cm) 2x kranas obrovský-GT 62 cm a 70 cm
Tomáš – na popp žralok útesový bělocípý 125 cm a kranas obrovský-GT 70 cm + 3 ryby spadly, na trolling (wobbler 14 cm X-rap) kranas zlatý 80 cm
Borek a Zdeněk nechytali, věnovali se trénování ostatních

muskareni z ostruvku, zdolavani zraloka utesovehoPondělí
29.3.2021
Zataženo, přecházela bouřková fronta od jihu doprovázená chvílemi vichřicí.
Podle předpovědi to měl být celkem normální den s proměnlivým počasím a přeháňkami. Realita však byla značně odlišná. V šest ráno jsme vstali a vyrazili trollovat přes oceán do sousedního atolu. Plánovali jsme snídani na osmou ranní a po osmé tak hodinku přívlače u jednoho z ostrůvků a pak zase trolling. Když lodníci servírovali snídani, přišel kapitán a řekl, že se mu počasí nějak nelíbí. Na jihu a východě bylo všude vidět postupující kupovitou oblačnost a obloha měla barvu olova. Dohodli jsme se, že tedy s přívlačí počkáme až do dalšího atolu a budeme dál trolovat. Oblačnost se stále přibližovala a sílil vítr, který jsme naštěstí měli v zádech. Když se atol, kam jsme mířili, objevil na obzoru, dohnala nás dešťová clona a vítr se změnil ve vichřici, která strhávala hřbety vln a pokrývala oceán pěnou. Prý nám za lodí dvakrát vyskočil mečoun, ale nikdo na ryby neměl moc pomyšlení. Vlny se zvedaly do hrozivé výšky 2-3 metrů, občas s námi některá hodila tak, že padaly židle, hrníčky a vlastně vše, co neleželo na zemi. Po další hodině jízdy kapitán dosurfoval s lodí do atolu, kde sice nebyl vítr o nic slabší, ale vlny byly jen metrové.
maly kranas modroploutvy, casty ulovek na streamerZakotvili jsme v relativním klidu za hranou korálového útesu, stejně jako trojice dalších lodí. Vichřice přišla bez varování a především od jihu, což nikdo nečekal a velká část zdejších přístavů je stavěná s ochranou proti větru od severu, východu a západu. Čistě jižní vítr takové síly je zde vzácností a tak napáchal hodně škod. Když kapitán volá do Male, je už hlášeno několik potopených lodí, většina přímo v Male v přístavu – vichřici od jihu nikdo nečekal. Zůstáváme přes oběd raději v bezpečí chráněni korálový útesem a když se ani kolem druhé vítr úplně neuklidnil a na hladině atolu jsou stále vlny s čepicema, přejíždíme k nedalekému písčitému ostrůvku, kde budeme muškařit. Jigovat nebo poppovat se za těchto podmínek nedá a trollovat se nikomu z nás moc nechce. Lodník Rašíd nás malou motorovou loďkou po dvojicích převáží na ostrůvek, který je asi 200 m dlouhý a třicet široký. Je zarostlý do výšky pasu křovím, ve kterém nalezlo útočiště asi tucet malých volavek-bukačů. Na mušky – streamery a imitace krevetek a krabů se brzy daří ulovit drobné palomety (vidlatka sp) 15-30 cm, o něco menší kranasy modroploutvé, pár půlmetrových jehlic a několik stříbřitých ryb podobných pražmám délky asi 15 cm. muskareni z ostruvkuSašovi se povedl i velmi hezký žralok černocípý délky asi 90 cm, ale bohužel překousl návazec dříve, než stačil zapózovat pro snímek. Žraloků černocípých křižuje v mělké vodě kolem písčitých břehů několik. Chvílemi se ocitají téměř na suchu, když nestačí odjet s ustupující vlnou, a to jim pak z vody trčí hřbetní ploutvičky. Krabi pobíhající po písku omývaném vlnami je ostražitě sledují a drží se od nich raději dál. Ze severního i jižního cípu ostrůvku vybíhají písčité kosy, kde je po kotníky vody, přes které zrovna proudí voda z oceánu takovou silou, že ani s ploutvemi se tam neudržím na místě. Ve vracáku na okraji proudu jsou zajetá hejnka drobných kranásků a vidlatek.
i nevelka vidlatka dokaze na musaku slusne vzdorovatPo dvou hodinách muškaření, když si každý ulovil několik rybek a ukojil tak své lovecké pudy, brodíme na hlubší vodu, kam si pro nás může dojet Rašíd s motorovou loďkou. Místy je voda po pás, místy nad kolena. Asi padesát metrů od ostrůvku je mělčina, kde je vody jen nad kotníky. Tam Borek zapřáhnul kranasa délky 60-70 cm. Jenže bojující ryba přitáhla pozornost něčeho mnohem většího. V mělčině, kde se vzal, tu se vzal, najednou tu byl dvoumetrový žralok. Kranas sice Borkův návazec přetrhl a zmizel, ale žralok tu zůstal a dokonce zamířil k Borkovi. Ten se dal na taktický ústup na mělčinu a napřaženým muškařským prutem žraloka zahnal. Dosáhl tak slavného vítězství a zakončil odpolední muškařskou seanci.
Kdesi za mraky zapadlo slunce, když kotvíme o kilometr dál, na místě, kde u rozestavěného resortu ze 40-metrové hloubky vystupují korálové thily. Vítr se utišil, s lodí pohupují pravidelné vlnky a brzy se rozpoutává večerní lov malých barakud, kranasů velkookých a malých chňapalů.

kranas obrovsky-GT 82 cmÚterý
30.3.2021
Celý dusno, skoro bezvětří, teplota 29-31°C. Přes den byly na oceánu malé vlny a jen mírně zčeřená hladina, večer se udělal v atolu na hladině úplný olej.
Ráno vyrážíme hned trollovat a snídáme až v průběhu rybolovu. Je skoro bezvětří a strašné dusno. V průběhu dopoledne střídame trolling s poppingem na vnější straně atolu. Před obědem jsme chtěli šnorchlovat, ale po včerejší bouřce je voda kalná a není nic moc vidět. Po obědě zkoušíme poppovat na thilách uvnitř atolu, při přejezdech mezi nimi trollujeme.
Popping dnes vyhrál Saša, který nejprve přišel o slušnou rybu v korálech a o chvíli později zdolal kranase obrovského úctyhodné délky 103 cm (cca 15 kg) a v podvečer ještě přidal kranase modroploutvého délky 55 cm a jedna pěkná ryba mu spadla.
obed na palubePři poppingu bylo výjezdů za nástrahou poměrně dost. Poppy a jerky ryby zajímaly, ale většinou to skončilo jen u sledovačky bez útoku. Já měl minimálně 10 výjezdů, ale jen jednu rybu – kanice měsíčního délky kolem 30 cm. Ani jsem nevěděl, že na háčku je, myslel jsem si, že se nástraha po útoku pouze zamotala. Tomáš měl kromě sledovaček dva plané záběry, ale zásek neseděl. Pavel jeden záběr, Libor a Petr bez záběru.
Při trollingu měl první záběr Libor, ale bylo to jen malé bonito délky cca 40 cm. Později bylo uloveno wahoo délky 112 cm (Tomáš), 128 a 130 cm (Pavel). To větší wahoo vzalo wobbler při stahování prutu na trolling, takže je otázka, jestli bylo uloveno na trolling nebo na přívlač. Každopádně to byl celkem šok, záběr přišel 5 m od lodi a následoval výskok, kdy byla ryba celá ve vzduchu.
kanic mesicni 58 cm uloveny na poppVečer na maso zdolal Libor malého (cca 90 cm) žraloka a teď se snaží zdolat velkého rejnoka. To bude ještě dlouhá noc.

Saša – na přívlač-jerk BF180 kranas obrovský-GT 103 cm a kranas modroploutvý-bluefin 55 cm + jedna utržená ryba, která zajela do korálů a jeden velký kranas spadl krátce po záseku.
Peťa – 0
Libor – na trolling 1x bonito 40 cm
Pavel – na přívlač jen jeden záběr. Na trolling 2x makrela Solandrova-wahoo 128 cm a 130 cm. To větší wahoo ulovil uvnitř atolu, když stahoval wobbler k lodi, vzalo mu nástrahu cca 5 m od lodi a ihned po záseku vyskočilo asi metr do výšky.
Tomáš – na popp jen dva plané záběry. Na trolling wahoo 112 cm.
Borek – na jerk 1x kanic měsíční 30 cm
Zdeněk se věnoval se školení.

sklizen kokosu na vrcholku palmyStředa
31.3.2021
Počasí se po dvou dnech ustálilo. Teplota mezi 28-31°C, mírný větřík od jihu se stočil od západu a nakonec od severu. Ráno extrémní odliv, velká část korálového rifu u ostrova Bangladéšanů byla na suchu, v poledne naopak relativně vysoký příliv (skoro o metr více vody, než při odlivu)-
Dopoledne jsme se mezi 8.00-12.00 rozdělili: Borek, Pavel, Libor a Tomáš muškařili u ostrova Bangladéšanů a Rašíd s motorovou lodí jim byl k ruce, zatímco obytná loď se Sašou, Peťou a Zdeňkem trollovala, jigovala a poppovala na oceánské straně atolu. Na trolling byly jen dva nevydařené záběry – jeden z toho byl plachetník, který visel a háčku asi 30 vteřin a druhé rybě se podařilo ukousnout chobotničku s našitým filátkem z wahoo. Několikrát jsme viděli zalovit plachetníky nebo vyskakovat drobné rybky, ale to bylo vše. Na jig měl Zdeněk jednoho malého kanice 35 cm a Saša zdolával malou rybku, kterou mu vzala velká ryba. Podle stylu boje to byl asi velký kanic nebo chňapal, nakonec se ryba rozjela do korálů, kde celý návazec utrhla. Na popping nám zbylo dopoledne jen 30 minut času a za tu chvilku vytáhl Peťa kanice měsíčního 50 cm, Saša podělal jeden záběr a Zdeněk chvíli zdolával velkého chňapala, který si to pak rozmyslel a zajel do korálu, kde udělal s návazcem krátký proces.
muskareni v melcinachBorek, Pavel, Libor a Tomáš dopoledne mezi 8.00-12.00 muškařili u ostrova Bangladéšanů. Nejprve u jižního cípu a pak při ústí do laguny v severní části. Na obou místech viděli bonefish (albula liščí) a lovící kranasy GT, ale ani jedna z potenciálně atraktivních ryb se nepodařila přimět k záběru. V teplé vodě u laguny viděli několik rejnoků-trnuch, pokoušeli se ulovit i malé žraloky černocípé, kteří v mělčinách vždy hledají potravu. Na břehu viděli volavku a ještěrku. Zatímco rybařili, Rašíd vyšplhal na palmu pro kokosy, které nám zpestřily nápojový lístek.
Borek chytal na imitaci krevety nebo kraba, ulovil 6 kaniců 15-25 cm, 4 kranasy modroploutvé 20-30 cm, 2 chrochtaly modropruhé (bananafish), 1 stříbrnou rybku podobnou pražmě 20 cm a 2 chrochtaly SP 20 cm. Celkem na mušku:
Libor – 1x vidlatka skvrnitá (palometa) 25 cm
Pavel – 1x kanic 25 cm, 3x kranas modroploutvý 20-30 cm
Tomáš – 3x kranas modroploutvý kolem 25 cm a 1x chrochtal 20 cm
chnapal 63 cm uloveny na popp vlastni vyrobyMezi 12.00-14.00 jsme zakotvili na šnorchlování u ostrůvku, resp u písčiny (severně od ostrova Bangladéšanů). Byla zde krásně průzračná voda, na hloubce 5-10 metrů pěkné korály se spoustou korálových rybek, viděl jsem i několik kaniců kolem 70 cm, bluefiny a dva žraloky útesové 1-1,4 m.
Po obědě jsme mezi 15.00-16.30 bez záběru trolovali na oceánské straně atolu směrem k resortu. Tam jsme vláčeli poppy a jerky. Měli jsme každý 1-2 záběry nebo výjezdy, ale rybou na palubě končí jen Borkův chňapal 63 cm a Zdeňkův kranas obrovský-GT 75 cm.
Krátce po šesté kotvíme u thily na hloubce 25-35 cm (podle toho, jak nás posouvá večerní větřík nad okrajem thily).
Večer na jigy máme několik malých chňapalů (kolem 30 cm) a barakud (do 70 cm), na kousky masa malého žraloka útesového, kranasa duhového (rainbow runner) 60 cm, kranasa obrovského-GT 77 cm a žraloka rezavého-chůvičku, které do tří metrů moc nechybělo.
lodnik sklizi kokosy v korune palmyPak ale přišla večere a kuchař Šadíz nás polévkou z chňapala, dvěma chody ryby a jedním chodem hovězího tak domordoval, že ještě před desátou většina odpadává a jde spát. Zítra je taky den…

Saša – na jig 1x velká utržená ryba v korálu po cca 3 minutách zdolávání a na popp spadl večer jeden kranas. Při večerním chytání na položenou žralok rezavý-chůvička 2,5 m a na jig barakuda 70 cm.
Peťa – na popp 1x kanic měsíční 50 cm
Libor – jen ryby na mušku viz výše a večer na položenou kranasa-GT 77 cm
Pavel – jen ryby na mušku viz výše
Tomáš – jen ryby na mušku viz výše a večer jeden záběr na popp
Borek – na popp 1x chňapal – red snapper 63 cm + ryby na mušku
Zdeněk – na jig 1x kanic 35 cm a na popp 1x kranas obrovský-GT 75 cm + 1x utržený popp od velkého chňapala, který zajel do korálů. Večer na jig malí chňapali do 30 cm.

muskari vyplouvaji k ostruvkuZelený čtvrtek, 1.4.2021
Ustálené počasí – polojasno, teplota 29-32°C, mírný vánek až větřík do 10 km/h od severozápadu.
Ráno opět na místní poměry velmi nízká hladina odlivu – obnažené korály. Příliv začíná před polednem a vysoká hladina drží až do 18.00 hodin.
Polovina z nás jde ráno muškařit na ostrůvek Mario Island, kde Borek před dvěma týdny ulovil bonefish. Bonefishe, bluefiny i kranasy GT zde sice i dnes hoši pozorovali, ale byl odliv, ryby velmi opatrné a nebraly. Za to se podařilo zlomit dva muškařské pruty.
kranas 84 cm uloveny na poppAni druhá polovina posádky, která trollovala a jigovala, na tom nebyla o mnoho lépe. Po hodině trollingu nebyl ani záběr, tak jsme začali jiggovat. Měli jsme každý 2-3 plané záběry a teprve když jsme dodriftovali k ústí kanálu jižně od Mario Islandu, zapřáhl Zdeněk velkou rybu. Asi minutu se s ní přetahoval, než si to ryba rozmyslela, zamířila ke dnu, vytočila z navijáku přes 30 m šňůry, našla korál, o který přervala návazec.
Pavluv prvni kranas obrovsky-GT, 75 cmPozději ulovil Saša jednoho kanice měsíčního 45 cm a ve finále se nás zželelo kuchaře, který si od nás půjčil prut, dvakrát spustil jig, na druhé spuštění zasekl malou rybku, než ji vypumpoval ze sedmdesátimetrové hloubky, tak ji něco chňaplo a to něco zdolal Šadíz po patnácti minutách. Byl to pěkně macatý žralok útesový bělocípý délky 150 cm. Udělali jsme mu s Peťou fotečku a následně jsme zubatce pustili zpátky na svobodu.
Polední šnorchlování probíhalo na thile hned vedle proudu K-express. Borek viděl dvě želvy a langustu, Zdeněk tři pěkné kanice, jeden mohl mít možná skoro metr.
Po vydatném obědě hodinu trávíme při trollingu (bez záběru) a pak skoro dvě hodiny vláčíme poppy a jerky na vnější hraně atolu. Ulovili jsme tři kranasy obrovské-GT (59 cm, 65 cm a 72 cm – Pavel, Tomáš a Peťa) a jednoho ostence-triggerfish 48 cm (Zdeněk).
Večer chvíli jiggujeme u thily asi 20 minut jízdy od kanálu u ostrova Bangladéšanů (Zdeněk kranas modroploutvý 50 cm, Borek kranas-GT 60 cm a Libor barakuda 50 cm). Na kousky ryb přicházejí později na řadu malí chňapali a chrochtali.
ostenec - triggerfishDvě hodiny po západu slunce následuje večeře a série chodů od sashimi z bluefina přes salát, kuřecí kari, řízečky z wahoo, rýži a dva malé kanice v páře až po skvěle vyzrálou papayu. Zmoženi jídlem upadáme brzy do letargie a postupně mizíme v kajutách.

Saša – na jig 1x kanic měsíční 45 cm, na přívlač-jigstreamer 1x kanic 45 cm a na popp jen dva záběry. Večer na kousek ryby malé chňapaly-red snapper.
Peťa – na přívlač-popp 1x kranas obrovský-GT 72 cm, na jig 1x žralok bělocípý 150 cm
Libor – ráno při muškaření 1x zlomený prut a večer na jig brakuda a na kousky masa malí chňapali. Pavel – Dopoledne na mušku nic, odpoledne na přívlač-malý poppp 1x kranas obrovský-GT 59 cm
Tomáš – na přívlač-modrý jerk BF140 1x kranas obrovský-GT 65 cm, ale jinak MzK
Borek – dopoledne na mušku 1x kranas modroploutvý 40 cm, malý kanic 15 cm a zlomený prut.
Na přívlač-popp jen 4 záběry, ale ryba vždy spadla. Na jig 1x kranas obrovský-GT 60 cm
Zdeněk – na jig 1x kranas modroploutvý 50 cm a jedna velká ryba vymotala asi 30 m šňůry, pak se dostala do korálů, kde přetrhla návazec. Na přívlač-jerk 1x ostenec-triggerfish 48 cm.

privlac-popping v pribojove zoneVelký pátek, 2.4.2021
Byla krásná jasná noc, čtvrtý den po úplňku. Spal jsem na palubě a s potěšením pozoroval hvězdy a poslouchal občasné lovení delfínů okolo lodi. Ráno se přehnaly dvě přeháňky s tropickým lijákem. Za dvacet minut spadlo tak 3 cm vody a ochladilo se z 30°C na 27°C, ale za hodinu bylo zase jasno, teplota se vrátila na ustálených 31°C a celý den pak bylo skoro jasno. Mírný vítr 5-8 km/h od severu se měnil na západní a nakonec jihozápadní.
Snídáme před osmou, pak se přesouváme k ostrůvku, kde polovina z nás hodlá muškařit. Přichází však černý mrak doprovázený tropickým lijákem a tak raději vylodění odkládáme a hodinu trolujeme na oceánské straně atolu podél ostrova Bangladéšanů. Za dvacet minut je po dešti a po krátkém ochlazení na 27°C se teplota zase vrací ke třiceti.
Liboruv prvni kranas-GT na privlac - 77 cmV 10.00 probíhá vylodění muškařů na ostrůvku. Saša, Peťa a Zdeněk zůstávají na palubě a věnují se vertikální přívlači na rozhraní oceánu a kanálu u ostrůvka. Je tam velmi ostrá hrana hloubky, kde dno padá z 10 metrů na 50 a o kousek dál hned na 100 m a hlouběji. Díky proudu je drift o rychlosti asi 5 km/h a tak musíme používat jigy 200-300 g, abychom se dostali na dno. Každý jsme měli nejméně 7-10 záběrů během dvou hodin rybaření, většinu na hloubkách kolem 70-90 m. Zdeněk ulovil jednoho kranase ostrovního 35 cm, červeného kanice 40 cm, kanice žlutoskvrnného 62 cm a jednu rybu mu pět minut po zdolávání ukousl žralok i s jigem. Peťovi ryby padaly, nakonec měl v lodi jen jednoho chňapala „ruby snapper“ 55 cm. Asi nejvíc ryb měl na udici Saša, ale provázelo ho štěstí nebo spíše smůla na moc velké ryby, které mu třikrát zajely do korálů a přetrhly udici.
kranas "zlaty" 79 cmKrátce po poledni se vracejí na palubu muškaři. Neulovili žádnou velkou rybu, ale tentokrát nezlomili žádný prut. Každý měli 2-6 kranasů modroploutvých 20-30 cm a dál ulovili vidlatku 25 cm, o něco menšího kanice. Chtělo to přijet k ostrůvku o hodinu později, když už začala přibývat voda. Takhle byl příliv pořád v nízké fázi a laguny byly skoro na suchu. Žralůčkům černocípým délky 50-80 cm byly v laguně vidět hřbetní ploutve.
Mezi 12.30-13.00 se koupeme a šnorchlujeme v závětří na oceánské straně ostrůvku. Je zde krásně křišťálově čistá voda, průhlednost do 20-30 m. Viděli jsme spousty obvyklých korálových ryb a také jednoho skoro metrového „napoleona“ a v mělké vodě u příboje půldruhametrového žraloka útesového.
Krátce po jedné zdviháme kotvy a přesouváme se trollingem podél oceánské strany atolu. Občas vidíme zalovit plachetníka a vyskakovat barakudy, ale záběr nemáme na trolling ani jeden.
kranas obrovsky-GT 105 cm uloveny na poppOceán je krásně klidný a tak obědváme za jízdy. Kuchař nás pomocí kuřete, smažené ryby v těstíčku, salátu, pikantních těstovin, smažených brambůrek a chlazeného melouna opět uvádí do stavu přechodné apatie. Dostáváme půl hodiny na vytrávení a pak následují dvě hodiny usilovného poppingu v pravidelných táhlých oceánských vlnách. Bohužel fouká vítr proti nám nebo do boku a tak je nahazování a vedení nástrah velmi těžké. Přesto jsme ulovili pár pěkných ryb na popp – tři kranasy obrovské-GT: Libor 77 cm, Borek 78 cm a Zdeněk 105 cm a dva kanice měsíční: Saša 58 cm a Pavel 55 cm.
Díky sílícímu větru a proudu, který jde přímo proti nám, musíme za vrcholícího přílivu v 16.30 popping ukončit a trolujeme kolem „Chompaville“ a ostrůvku A k M, kde kotvíme. Za celých 1,5 hodiny večerního trollingu jsme neměli ani záběr. Viděli jsme jen pěkné hejno pár desítek delfínů, kteří si s potěšením hráli v blízkosti lodě.
kanic 62 cm uloveny na jigKotvíme u ostrůvku M na hloubce asi 40 m a chytáme na 45-50 m. Po západu slunce se opět trochu rozfoukal vítr kolem 10 km/h, což není moc, ale fouká přímo od západu, takže se v noci budeme krásně houpat. Na 100-200 g jigy jsme večer ulovili několik bonit 30-50 cm a barakud 40-63 cm. Pak lodníci začali servírovat večeři v podobě kuřecí polévky, salátu, kuřecích nugetek ve sladkokyselé omáčce, kanice pečeného v páře, rýže, lilkového kari, dušené zeleniny, ananasu a papayi. Večeří nás dokonale vyautovali a my pod náporem chuťových požitků a zatížených břichů museli před dalším rybařením kapitulovat.

Saša – na jig jen tři velké utržené ryby. Na přívlač-jerk kanic měsíční 58 cm.
Peťa – na jig 1x chňapal „ruby snapper“ 55 cm.
Libor – na mušku 6x kranas modroploutvý-bluefin 20-28 cm, 1x vidlatka skvrnitá 25 cm.
Na přívlač-popp kranas obrovský-GT 77 cm a dva větší kranasi, z toho jeden hodně velký kolem metru. Oba mu spadli, resp. se je nepodařilo zaseknout.
Pavel – na mušku 1x kanic 20 cm a 1x kranas modroploutvý-bluefin 30 cm. Na přívlač-popp kanic měsíční 55 cm.
Borek – na mušku 6x kranas modroploutvý-bluefin 20-35 cm.
Na přívlač-popp kranas obrovský-GT 78 cm.
Tomáš – na mušku 3x kranas modroploutvý-bluefin 25-35 cm a papouščí ryba-ploskozubec 30 cm.
Na přívlač jen záběr od bluefina, jinak MzK. Večer na jig barakuda 63 cm.
Zdeněk – na jig 1x kranas ostrovní 35 cm, 1x červený kanic 40 cm a 1x kanic žlutoskvrnný 62 cm.
Na přívlač-popp 1x kranas obrovský-GT 105 cm

vecerni privlac ze strechy obytne lodeBílá sobota
3.4.2021
V noci bylo větrno a houpavo. Polojasno, míjely nás dvě přeháňky a jedna lokální bouřka. Mírný vítr 5-15 km/h od západu.
Ráno mezi 6.00-9.00 trolujeme od ostrova M k ostrovu K. Za celou dobu ani záběr, jen u K (cca 1 km od jižního břehu) pozorujeme hejno lovících tuňáků žlutoploutvých, ale než jsme tam dojeli, byli pryč. Mezi 10.00-12.00 zkoušíme jigovat. Máme celou řadu záběrů, ale většina končí překousnutým nebo přetrženým návazcem (asi velcí tuňáci dogtooth nebo žraloci). Saša dotáhl jednoho dvoumetrového žraloka bělocípého až pod loď, kde konečně překousl návazec. Tomáš dotáhl k lodi wahoo cca 130 cm, které spadlo při gafování. Pak Tomáš zlomil prut jigwrex při zdolávání velké ryby a nakonec najeli delfíni a se záběry byl konec.
kranas obrovsky-GT uloveny na poppMezi 12.00-12.30 vláčíme poppy, Saša ulovil kranase GT 74 cm a Borek 61 cm. Pak se od západu začala blížit bouřka, proto jsme K opustili a trolovali k malému atolu, kam jsme dorazili v 15.00. Saša celou dobu troloval po hladině třiceticentimetrové bonito, ale když jsme ho vytáhli, zbýval na udici už jen háček a hlava bonita.
Kotvíme a šnorchlujeme u malého kanálu, pak jsme poobědvali a v 16.00 Libor, Pavel a Zdeněk jeli s malou loďkou muškařit k ostrůvku-korálové výspě při vjezdu do kanálu a ostatní půl hodinku trolovali a pak vláčeli na severním pobřeží oceánské strany atolu.
Muškaři si mezi 16.00-18.00 hezky zachytali malé kranasy modroloutvé-bluefiny 20-30 cm, kanice 10-20 cm, parmice kolem 15 cm a ulovili i pár jehlic 40-60 cm a jednu trubkotlamku 85 cm.
Vláčkařská sekce ulovila na trolling jednoho chňapala velkého 60 cm (Peťa) a na poppy kranase obrovského-GT 70 cm (Borek), chňapala-red snapper 40 cm (Saša) a žraloka bělocípého 85 cm (Tomáš).
kranas ostrovni uloveny na jigVečer je na všech vidět celková únava umocněná večeří, po které se na lodní zádi rozpoutává jen opatrný rybolov. Na jigy a přívlač lovíme bonita 30-40 cm, občas nějakou malou barakudu nebo kanice do 40 cm.

Saša – na jig 1x dvoumetrový žralok bělocípý dotažený po 15 minutách k lodi a tam překousl návazec. Na přívlač-jerk 14 cm žlutý 1x chňapal-red snapper 40 cm, 1x kranas obrovský-GT 74 cm a jedno GT spadlo. Při přejezdu oceánu trolloval třiceticentimetrové bonito a po dvou hodinách z něj vytáhl jen hlavu.
Peťa – nedařilo se, jen 1x chňapal velký 60 cm na trolling (na wobbler X-rap)
Libor – Na popp mu po pár vteřinách zdolávání spadlo slušné GT. Odpoledne na mušku 3x bluefin 20-25 cm, 4x kanic 10-15 cm, 1x jehlice 50 cm
Pavel – Na popp jen jeden záběr. Odpoledne na mušku 4x kranas modroploutvý 20-30 cm, 7x kanic 10-15 cm, 1x parmice 20 cm, 1x trubkotlamka 85 cm
Borek – Na jigging 2x ukouslý jig a 1x ukouslé oba háčky. Na přívlač-popp 2x kranas obrovský-GT 61 cm a 70 cm. Na trolling 1x barakuda 60 cm.
Tomáš – Na jigging 1x makrela Solandrova-wahoo cca 130 cm upadlá při gafování a 1x zlomený prut jigwrex po 5 minutách zdolávání a pak to ryba utrhla. Při odpoledním poppingu 1x žralok útesový-bělocípý 85 cm
Zdeněk – na jig 2x ukouslá/utržená ryba po pár minutách zdolávání. Odpoledne na mušku 2x kranas modroploutvý-bluefin 20-28 cm, 6x kanic 10-20 cm, 1x parmice 15 cm, 1x jehlice 45 cm.

tunak jednobarvy-dogtooth 107 cm uloveny na trollingVelikonoční neděle
4.4.2021
Ráno to v 6.00 vypadalo na děšť, ale ještě před snídaní se vyjasnilo a celý den bylo jasno, mírný vítr 5-12 km/h od západu.
Mezi 6.00-9.00 přejíždíme z kotviště do atolu North Male. Cestou snídáme a trollujeme. Pavel ulovil na Rapalu magnum 18 cm v barvě dorada makrelu Solandrovu-wahoo 112 cm a v průlivu do atolu pak ulovil Peťa tuňáka jednobarvého-dogtooth 107 cm (na X-rap 16 cm v barvě bonita).
Po snídani vláčíme poppy okolo thil ve vnitřní části atolu. Ačkoli je odliv, máme spousty záběrů a výjezdů za nástrahami. Voda je zde krásně čistá a tak jsou útoky ryb moc hezky vidět. U jedné thily pozorujeme i skupinu asi třiceti kranasů, kteří loví v mělké vodě. Hážeme mezi ně a je dobře vidět, jak se pár ryb občas oddělí od hejna, vyrazí za nástrahou, pak se jim něco nezdá a jeden po druhém opadávají v loveckém nadšení. Za 1,5 hodiny jsme každý měli nejméně 3-5 záběrů, ale zdolat a dovést na palubu lodě se podařilo jen jednoho kranase-GT 77 cm (Tomáš), 1x chňapala-red snapper 73 cm (Zdeněk) a 1x obrovskou jehlici 127 cm (Pavel).
chnapal - red snapper 73 cm uloveny na poppV 10.30 končíme s přívlačí a trollujeme do Male, kde nás čeká PCR-test, který je podmínkou pro cestu domů a nástup do letadla. Cestou jsme si dali oběd a ulovili dvě pelamidy-bonita 45 cm (Saša a Libor). Ve 13.30 jsme v Male, za hodinu a 47 USD/osobu máme test za sebou, vracíme se zpět na palubu a v 16.00 už zase trollujeme. Míříme severozápadním směrem k písčině. Cestou zastavujeme u dvou thil. Ačkoli vrcholí příliv a doba mezi 17.30-18.00 bývá ideální, neměli jsme za tu půlhodinku ani záběr. Na kotviště připlouváme v 18.40 za úplné tmy.
Krátce po zakotvení se rozpoutává lov na položenou na kousky bonita a občas někdo i zajiguje. Byl jsem po večeři poněkud indisponován přívalem kalorií a usínal jsem vsedě u počítače, ale zaregistroval jsem dva žraloky rezavé 2 m a 2,6 m, žraloka bělocípého 80 cm, několik malých kaniců a pruhatců kolem 30 cm…
kranas obrovsky-GT 89 cm uloveny na popp
Saša – na přívlač jen dva výjezdy, na trolling 1x bonito 45 cm a večer na hlavu z bonita 2x žralok rezavý-chůvička cca 2 m a 2,6 m a 1x žralok útesový-bělocípý 80 cm
Peťa – na trolling (wobbler saltwater X-rap v barvě bonita 16 cm) 1x tuňák jednobarvý-dogtooth 107 cm
Libor - na přívlač jen tři výjezdy, na trolling 1x bonito 45 cm
Pavel – na přívlač jen planý záběr a za pomoci kuchaře jehlici 127 cm,
na trolling 1x makrela Solandrova-wahoo 112 cm (wobbler Rapala Magnum v barvě dorada 18 cm)
Tomáš – na přívlač-popping 1x kranas obrovský-GT 77 cm a asi 3 neproměněné záběry
Borek – na přívlač jen tři ryby na prutu, ale žádná vytažená. Jedna ryba byl žralok, který překousl návazec 1,5 m před poppem.
Zdeněk – na přívlač-popping 1x chňapal-red snapper 73 cm a 2 neproměněné záběry

zralok utesovy belocipy 160 cm uloveny na jigPondělí velikonoční
5.4.2021
Ráno vstáváme se sluncem. Zatímco Pavel, Saša a Libor muškaří okolo písčiny, já asi hodinu šnorchluji. Libor zabodoval: 6x vidlatka 20-25 cm a 3x kranas modroploutvý 15-25 cm. Saša 3x vidlatka 20 cm a 1x kranas modroploutvý 15 cm. Pavel tahal krevetku, ale ta se rybám nelíbila. Při šnorchlování jsem viděl spousty korálových rybek včetně půlmetrových netopýrníků, několik kranasů modroploutvých, skupinky chňapalů a 3 želvy (každá s délkou krunýře 60-80 cm).
Po snídani vláčíme v okolí thil v proudech průlivu. Měli jsme několik záběrů a výjezdů na poppy a jerky, nahazujeme i do obrovských žlutých hejn banánových rybek, ale na palubu doputoval jen jeden kranas modroploutvý 45 cm (Borek). Ale za to jsme v proudech pozorovali skupinky 2-5 mant, které se krmily na planktonu.
kranas obrovsky-GT 75 cm uloveny na poppProtože je odliv v minimální úrovni, odkládáme vláčecí pruty a jigujeme na místech s hloubkou 65-110 m. Echolot ukazuje hodně ryb na hloubkách kolem 80 m, ale máme jen několik ukousnutých nebo utržených jigů a Tomáš s trpělivostí sobě vlastní dotáhl na palubu jednoho žraloka bělocípého (hedvábného) délky 160 cm (cca 40 kg). Pak asi hodinu trollujeme na loviště při ústí sousedního průlivu do oceánu. Zde máme každý opět 1-2 záběry během necelé půlhodiny, ale končí to buď utrženým/překousnutým návazcem nebo zdolaným žralokem (Borek 150 cm na palubě, Zdeněk 180 cm ukousnutý před podebráním). Vyhodnocujeme jigging v tomto podání jako příliš nákladný a monotónní sport a přesouváme se k jedné z thil v průlivu na polední koupání. Kromě běžných korálových ryb a několika téměř metrových kranasů jsme pozorovali stovky úhoříků vykukujících z písku a na mělčině dvě chobotnice. Jedna měla poctivý metr, druhá byla si poloviční.
Po obědě vláčíme poppy a jerky se střídavými úspěchy u thil ve vnitřní části atolu mezi resortem a velkou thilou.
kranas obrovsky-GT 77 cm uloveny na poppU každé thily jsme měli několik záběrů, u té první byly chvíle, kdy jsme zdolávali i dvě ryby současně. Moc jsme toho sice nechytili, ale hodně utrhli nebo vypnuli: Saša ulovil GT 89 cm, ale dvě velké ryby utrhnul, Peťa ulovil chňapala velkého 50 cm a GT 84 cm + tři záběry zpařil, Tomáš bodoval kranasem.GT 82 cm a chňapalem 65 cm, Pavlovi tři ryby spadly a nakonec upopoval bonito 52 cm, Borkovi zaútočil na nástrahu přímo u lodě metrový tuňák-dogtooth a pak utrhl vlastnoručně vyrobeného poppa o velkého chňapala a Zdeněk vytáhl jednoho kranase –GT 68 cm a dva velké zprasil. Tříhodinový přívlačový marathon ukončujeme po západu slunce úplně vyřízení.
Kotvíme uvnitř „bluehole“ na hloubce asi 32 m. Po osmé hodině najela kvanta kranásků a makrel délky 15-25 cm. Pár jsme si jich chytli na jig, ale nikdo nemá sílu ani chuť věnovat se rybařině intenzivně. A po předchozích dnech už máme i žraloků nachytaných tolik, že se o jejich ulovení nikdo nesnaží. Ale když se v okolí lodní zádě objeví hejna makrel délky 20-30 cm, neodolá Libor a vytáhne mušák. Po chvilce máme na palubě hromádku makrel – náš zítřejší oběd. Krátce po desáté halas na palubě utichá, včerejší testy máme všichni negativní, takže se nedá nic dělat: zítra je poslední den chytání a večer musíme zpátky domů.

kranas obrovsky-GTSaša – na přívlač-popp 1x kranas obrovský-GT 89 cm, 1x utrhlá ryba asi GT a 1x spadlý asi tuňák
Peťa – na přívlač-popp 1x chňapal velký 50 cm a 1x kranas obrovský-GT 84 cm
Tomáš – na jig 250 g růžový 1x žralok bělocípý (hedvábný) 160 cm
Na přívlač-popp 1x kranas obrovský-GT 82 cm a chňapal-red snapper 65 cm.
Pavel – ráno na mušku jen záběry, ale ryby spadly.
Na přívlač-malý popp 1x bonito 52 cm vytažené a dva kranasi a 1x chňapal
Libor – ráno na mušku 9x vidlatka skvrnitá 15-25 cm a 3x kranas modroploutvý 15-25 cm
Borek – na jig 1x žralok bělocípý (hedvábný) 150 cm a 2x ukouslá ryba (asi žralok)
Na přívlač 1x kranas modroploutvý 45 cm (na modrobílou cikádu), 1x útok žraloka, 1x útok metrového tuňáka jednobarvého-dogtooth a 1x utržená velká ryba
Zdeněk – na jig 1x žralok bělocípý-sametový 1,8 m dotažený až k lodi, kde před podebráním překousl návazec a 1x ukouslý jig u dna.
Na přívlač 1x kranas-GT 68 cm, 1x kranas ukouslý pár vteřin po záseku žralokem i s poppem a 3x spadlý velký kranas hned po záseku.

tunak jednobarvy-dogtooth 75 cm uloveny na jigÚterý 6.4.2021
Dnes večer letíme domů.
Celý den bylo jasno, slunečno, mírný větřík 5-10 km/h od severozápadu, teplota 29°C.
Spal jsem na palubě, v noci si užíval pohled na hvězdy a šplouchání vody přerušované lovením ryb u hladiny. Ráno jsem se probudil za rozbřesku a nebyl jsem sám. Pavel už seděl na zádi a popíjel ranní kávu, kapitán si četl v koránu, kuchař připravoval snídani a z kajut se ozývaly šouravé kroky.
Ještě před snídaní vláčíme poppy kolem dvou thil, u jedné ulovil Borek na cikádu krásně zbarveného kranase měsíčního. Když kuchař servíruje snídani, měníme vláčecí pruty za trollovací a míříme na oceán. Trolujeme při severovýchodním pobřeží atolu, pohupují s námi táhlé oceánské vlny, občas se nad hladinou objeví skupinka delfínů, je krásné klidné ráno.
kanic 52 cm uloveny na jigPo snídani zastavujeme při ústí průlivů spojujících oceán s vnitřkem atolu a jiggujeme na hloubkách 50-90 m. Po chvilce měl Borek jeden planý záběr a po pár minutách začínají odpadávat první unavení a malomyslní. Nakonec jiguji jen já s Borkem, Liborem a Sašou. Saša boduje žralokem bělocípým-hedvábným délky asi 170 cm, kterému se podařilo odkousnout háček od nástrahy, když jsme se ho snažili pustit. Já nejprve v intervalu asi 10 minut vytahuji tři kranasy ostrovní 30-45 cm a po chvíli k nim přidávám tuňáka jednobarvého-dogtooth 75 cm a kanice 30 cm a 52 cm.
Na oběd přejíždíme opět do vnitřní části atolu, nejprve trollujeme a pak vláčíme kolem jedné thily. Během trollingu zapřáhnul Pavel wahoo cca 110 cm, ale spadlo mu, když ho dotahoval k lodní zádi. kranas obrovsky-GT 104 cm uloveny na jerkTěsně před zastávkou na koupání a oběd se mi podařilo na modrý jerk BF140 ulovit kranasa obrovského-GT délky 104 cm a jeden ve stejné velikostní kategorii zaútočil i na Sašův popp.
Po obědě následuje mezi 14.00-16.00 vláčecí maratón kolem thil. U každé máme několik záběrů, je jasné, že ryby jsou opět aktivní. Většina ryb nám padá, máme i pár rybou utržených nástrah, ale na lodi nakonec končí Peťův kranas 90 cm a po dlouhém boji i Borkův parádní kranas 99 cm, který byl seknutý za skřeli a dostat ho k lodi, byla opravdu dřina. V 16.00 ukončujeme rybaření a vyplouváme směr Male. Do přístavní laguny přijíždíme v 18.10, ještě za světla kotvíme a balíme naše rybářské nádobíčko. Ve 20.00 servíruje kuchař večeři, srovnáváme účty za útratu na baru, předáváme zpropitné, loučíme se s naší skvělou posádkou a ve 21.00 nás dvě motorové lodě odvážejí k molu, kde už čekají tři taxíky. Za čtvrt hodny se ocitáme na letišti a ještě před půlnocí zaburácí letecké motory. Souostroví Maledivy mizí kdesi ve tmě pod námi.

zralok utesovy belocipy 150 cm uloveny na jigSaša – na jig 1x žralok bělocípý (hedvábný) 170 cm. Na popp 5 záběrů velkých kranasů přes 70 cm, z toho tři docela dlouho tahal, ale na palubu nakonec nedoputoval žádný. Smolný den.
Peťa – na prívlač-popp 1x kranas obrovský-GT 90 cm
Tomáš – na jig bez záběru, na popp jen plané výjezdy
Pavel – na přívlač – malý popp 7 záběrů, tři ryby i nějakou dobu zdolával, ale vše nakonec spadlo. Nenechal si rozmluvit používání relativně měkkého prutu do 140 g a záseky prostě neseděly.
Libor – na jig 1x kanic 30 cm.
Na přívlač-popp jen tři záběry, jedno velké GT přes 10 kg i nějakou dobu zdolával, ale spadlo.
Borek – na přívlač: na jerk-cikádu 1x kanic měsíční 48 cm, na popp 1x kranas obrovský-GT 99 cm
Zdeněk – na jig 3x kranas ostrovní 35-45 cm, 2x kanic 30 a 52 cm a 1x tuňák jednobarvý-dogtooth 75 cm.
Na přívlač-jerk modrý BF140 kranas obrovský-GT 104 cm a dvě ryby spadly.

poledni pauza u ostrova
poledni pauza u ostrova
privlac-popping z lodni pride
privlac-popping z lodni pride
netopyrnik likvidujici zbytky z lodni kuchyne
netopyrnik likvidujici zbytky z lodni kuchyne
privlac ze strechy obytne lode
privlac ze strechy obytne lode
vecere - kanic v pare se zeleninou
vecere - kanic v pare se zeleninou
vecerni privlac na lodni pridi
vecerni privlac na lodni pridi
cerstve orechy z pusteho ostrova
cerstve orechy z pusteho ostrova
ostenec-triggerfish, netradicni ulovek na jerk
ostenec-triggerfish, netradicni ulovek na jerk
tunak jednobarvy-dogtooth 107 cm
tunak jednobarvy-dogtooth 107 cm
zdolavany kranas
zdolavany kranas