+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Úvodní stránkaReportáže

Reportáže

Irsko – jezero Corrib

Aktuality, postřehy a krátké zprávy 27.3.2019

Aktuality, postřehy, krátké zprávy a reportáže o rybaření v Irsku.

Norsko – oblast Lofoty-Vesterály

Skrei v Molnarodden 6.3.2019

breznova metrovka z LofotJako skrei jsou označovány tresky obecné, které se každoročně připlouvají třít z Barentsova moře k břehům severního Norska. Odhad množství skrei, které se každoročně v lednu až dubnu průměrně dostaví, je více než 400 miliónů kusů. Vzhledem k účinným regulacím norské vlády odloví komerční rybáři nejvýše kolem 10% z tohoto množství, což do budoucna nijak neohrožuje populaci tresek obecných v Barentsově moři. Úlovky sportovních rybářů nemá smysl jakkoliv započítávat, jsou zanedbatelné. Nejen protože v prvních třech měsících roku jede do Norska na ryby málokdo, ale i protože sportovní rybáři nemohou konkurovat komerčním lodím v množství odlovených ryb. Maso skrei je kvalitnější, než u tresek obecných žijících v příbřežních oblastech a je považováno za lahůdku. Restaurace po celé Evropě vyčkávají na začátek roku a pak se předhánějí ve vytváření lahodných pokrmů z této kulinářsky zajímavé varianty tresky obecné.

Rusko – Kamčatka

Kamčatské letní finále 22.2.2019

Zupanova river - upper partPo té, co na horách poloostrova Kamčatka v červnu a červenci letní slunce rozehřeje závěje sněhu a každoroční vodní příval vyčistí koryta řek, objeví se v kamčatských řekách a potocích lososi, aby na trdlištích zanechali oplodněné jikry a zakončili svou životní pouť. Závěr životního cyklu pacifických lososů je současně začátkem života nového i základem přežití dalších obyvatel kamčatské přírody: na lososí jikry se již v řekách těší milióny pstruhů duhových, lipanů a sivenů, na březích očekávají táhnoucí lososy medvědi a z oblohy vyhlížejí svou kořist orlovci i majestátní orli východní. A pak jsou zde samozřejmě lidé: svůj státem stále lépe kontrolovaný díl lososů odloví při ústích řek komerční rybáři, něco málo připadne na vrub pytláctví (které je díky zostřeným kontrolám i zlepšující se ekonomické situaci na ústupu) a nakonec jsou zde sezónní hosté – sportovní rybáři z celého světa, které na Kamčatku lákají nejen lososi, ale také úžasně bojovní pstruzi duhoví, barvami hýřící siveni malma a mohutní siveni východosibiřští.

Kolumbie – přítoky Orinoka

Advent u Orinoka 31.12.2018

cichlida ocasooka - tucunare asu, 80 cmPo výpravě na kolumbijské pobřeží Tichého oceánu v listopadu 2017 jsme byli rozhodnuti, že se do této jihoamerické země musíme co nejdříve vrátit. Nebylo to jen rybaření, čím nás Kolumbie zaujala. Získala si nás pulsující atmosféra téhle země, pozitivní přístup obyvatel, překvapivě dobře fungující služby, spojení a infrastruktura, no a samozřejmě nádherná exotická příroda. Ještě v listopadu a prosinci 2017 jsem se sešel s několika Kolumbijci, kteří se zabývají pořádáním rybářských pobytů a vybíral cíle budoucích výprav. Lokalitou pro letošní advent bylo zvoleno Orinoko a jeho přítoky na kolumbijsko-venezuelské hranici. A hlavní cílové ryby? Impozantní dravci říčních lagun a jezer, tedy cichlidy a neméně atraktivní predátoři říčních proudů – payary.

Kostarika – Nicoya

Krátké zprávy a postřehy 30.11.2018

zdolavani kohoutovce uloveneho na poppZprávy, postřehy, názory a krátké reportáže o rybaření při pacifickém pobřeží poloostrova Nicoya (Kostarika).

Norsko – oblast Soroya-Loppa

Loppa – Sor Tverrfjord 2.-9. října 2018 15.10.2018

rijnova treska obecna 90 cmNorsko je vždy o počasí a letos to platilo dvojnásob. Kdo jel do Norska v červnu a červenci, mohl mluvit o štěstí, když ho vítr pustil na vodu každý druhý den. A kdo čekal, že obvykle stálé počasí panující v září, bude přát pohodové rybařině konce léta, musel jen smutně sledovat, jak ustálená tlaková níže bičuje větrem větší část norského pobřeží. Koncem září jsme nedočkavě a s obavami sledovali vývoj počasí v severonorském kraji Finnmark: vítr střídal déšť a déšť přecházel občas ve sněžení. Ale pak se cosi stalo a na Václava vítr utichl, od Tromso po Kirkenes se vyjasňovalo a meteorologové se začali shodovat na tom, že svůj rybářský týden na Loppě si užijeme jak se patří. No, ale na pohádky už nemáme věk a nevěřte fotografiím, které ukazují jen krásně modrou oblohu: samozřejmě, že jsme zažili vítr, ranní mrazíky, déšť a občas i sněžení. Ale na vodu jsme se mohli vydat každý den, jen jsme se zpět do příjemně vytopené chaty vraceli večer někdy více, jindy méně zmoklí a prostydlí.

Rusko – Kamčatka

Kamčatka - řeka Županova 2018 12.10.2018

pstruh duhovyDo historie Kamčatky se léto 2018 zapíše rekordním tahem lososů gorbuša (pink salmon). Gorbuše, tedy nejmenší druh pacifických lososů, zaplavily většinu kamčatských řek. Údajně se jednalo o nejsilnější tah za posledních 105 let, tedy za dobu, po kterou jsou vedeny záznamy. Opravdovou lahůdkou obou výprav v závěru srpna i v první polovině září byli duháci a siveni východosibiřští-kundža. Obě naše výpravy sjížděly přítoky řeky Županova na horním toku, kde je řeka široká jen několik metrů, snadno broditelná a rafty se zde mohly pohybovat jen díky zvýšené hladině vody.

Aljaška – Pumice Creek Lodge

Krátce z Pumice 17.9.2018

Krátké reportáže, postřehy a zprávy o životě a rybaření na poloostrově Alaska Penninsula v okolí Pumice Creek Lodge.

Norsko – oblast Soroya-Loppa

Aktuality, postřehy a krátké zprávy 13.9.2018

Postřehy, krátké zprávy, aktuality a komentáře návštěvníků ostrova Sorroya.

Norsko – oblast Tingvollfjord

Krátké zprávy a postřehy 9.8.2018

Krátké reportáže, zprávy a postřehy návštěvníků Tingvollfjordu a jeho okolí.

Předchozí 1 3 4 5 6 7 41 Další