+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast SteigenReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Steigen - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 12.8.2020

Letní halibut ze Straumfjordu Straumfjorden 28.7.-6.8.2020

V této lokalitě jsme každý rok úspěšní. V letošním roce pravděpodobně vzhledem k teplotě vody 17 - 18 stupňů ryby nešly tak hltavě jako jiné roky. Absolutně jsme tentokrát nepotkali makrely....

Ubytování dostatečně zařízené, lodě včetně echolotu ve výborné kondici. Majitel se vždy zeptá zda může něco vylepšit. Lokalita výborně popsaná, už při první návštěvě se dá dobře orientovat, navíc jsou k dispozici mapy celého fjordu.

Celkově bylo poměrně hodně kellerů 90 - 100cm, tentokrát menší výskyt velkých dorschů, myslím 110cm a více, nachytáno cca deset kusů. Objevila se jen jedna kočka. No a halibuti, tentokrát dvanáct kusů, nejvíce mezi 90 - 105cm, z těch větších po jednom kuse 108,112,121 a 142cm.
Naprostá spokojenost.

A vzhledem k tomu, že v den našeho odjezdu ze Straumfjorden došlo z karanténních důvodů k omezení vstupu do Norska pro občany ČR, jsme asi první i poslední čeští zákazníci ve Straumfjorden v roce 2020.

Pavel O.

Léto ve Straumfjorden
Halibut před upečenímStraumfjorden 18.-28.7. 2019

Ubytování bezvadné, oproti minulému pobytu ve stejném domku bezvadně opravený prostor na zamražení úlovků, bezvadně a účelně přestavěná filetárna. Všechny tři lodě Kverno ve skvělé kondici, dokonce i s českým nastavením echolotů.
Nachytáno celkem deset druhů ryb, velké množství halibutů a tresek obecných ve více jak metrové velikosti.

Halibut – 16 ks v rozpětí od 90 do 138cm
Platýz – 1 ks 75cm
Treska obecná - nepočítaně ryb nad jeden metr, největší 128cm
ostatní úlovky: makrely, 1x vlkouš, okouníci, treska tmavá (hlavně menší exempláře, jeden kus 107cm), jednoskvrnky, mníků a mníkovců nepočítaně
Pavel O.
Straumfjorden
Straumfjorden
Pobřeží u Straumfjorden
Pobřeží u Straumfjorden
Halibuti a platýz
Halibuti a platýz
Nová filetárna
Nová filetárna
Nová filetárna
Nová filetárnaTreska u lodiStraumfjorden 2.-9.6. 2019

Opět paráda, chytali jsme většinou na gumy, i v dost teplé vodě (až 11°C), několik dní krásně braly obecné i tmavé tresky. Několikrát jsme trefili lovící hejno, velikostně byly od 70 cm do metru, braly od hladiny do 20 m a pod nimi byly velké obecňačky. Na pilkr se nám podařilo současně vytáhnout 4 velké kelery (na úhoříky) a obecňačku 115 cm na koncový pilkr, na prutu bylo tedy celkem cca 30 kg ryb.

Podařil se jeden malý okouník, několik mníkovců bělolemých a jeden mník mořský. Zmizely tresky od hrany mělčin na druhé straně Sagfjordu, přímo v mělčinách byla spousta obecňaček 50-60 cm se zelenými skřelemi a hřbety. Podle místní rybářky bylo zapbarvení z řas, které mělčiny obarvily do zelena (tvrdila, že tyhle ryby nemáme jíst, že jsou jedovaté).

Halibuta máme jednoho metrového, s druhým se není co chlubit, protože jsme ho po 20 minutách dostali k lodi, ale nebyli jsme připraveni na tak velkou rybu, navíc nemáme praktickou zkušenost s tak velkou rybou, neměli jsme smyčku na ocas a vytáhnout ho rukama a gafem se nám nepodařilo. Měl kolem 150 cm a nedokázal jsem ho zvednout z hladiny. Při tomto představení se nám podařilo přeříznout napnutou šňůru o gaf a bylo vymalováno.

Jeden den odpoledne foukalo přes 10m/s, ale dalo se chytat alespoň v malém fjordu v relativním závětří, kde jsme čekali mořské pstruhy. Chytil jsem jednoho malého, asi za hodinu dorazil místní rybář, který chytal kolem břehu za mostem vpravo ve fjordu a měl kýbl pstruhů kolem 40 cm. Chytal na vláčecí pilkr 30 g, modrostříbrný, lehce esovitě prohnutý, který se dá běžně koupit na benzínkách v okolí.

Povolenou kvótu jsme nachytali bez problémů, větší množství ryb se pustilo.

Halibut - závěrečná fáze zdoláváníLetos jako novinka ve Straumfjordenu je kryté filetovací místo s vodou a osvětlením, což je super. Majitel také opravuje stodolu s mrazáky, už je bezpečná, čistá a mrazáky šlapou. Ve velkém domku vše při starém, sprchový kout by potřeboval vyměnit, kličky na oknech opravit, ale to jsou drobnosti.
Majitel přijel na skok i s celou rodinou, moc příjemné setkání. V menším domku byla parta Rusů, trochu jsme měli obavy z alkoholu, ale vše klapalo, žádné problémy, při náhodném setkání u filetování vždy uvolnili prostor.

Musím se ještě vrátit k cestě. Jako každý rok i letos jsme jeli obytňákem, takže návštěva muzea a ponorky v Peenemünde, královského hradu Fredriksborg v Dánsku, zajížďky k vodopádům... moc pěkné. Poslední roky jezdíme vnitrozemím Švédska kvůli přírodě, letos jsme nově zvolili přejezd z E 45 do Norska silnicí č.296 za Vilhelminou směrem na Dikanäs, přes něj do norského Hattfjelldal. Úchvatné okolí, na silnici jsme potkali postupně 3 dospělé losy, u silnice hejno jeřábů, slepice tetřevů, prostě krása. A závěr této "zkratky" údolím řeky Vefsna - paráda. Kdo nespěchá, ať to zkusí. Sama silnice bez vad, přestože je to obyčejná okreska. A že jsme cestou zpátky v severním Švédsku potkali dva mladé medvědy (společně), byla jen pomyslná třešnička na dortu.

Takže celkové hodnocení báječné!

Petr O.

Dypingkaia - halibut 143 cm, 31 kgDypingkaia 19.-29.5. 2019

Chytali jsme převážně tresky obecné, jednoskvrné a polaky.

21.5. se nám povedlo ulovit slušného halibuta, který měřil 143 cm a vážil 31 kg.

Jaromír Ž.Desetiletá rybářka a treska obecná 85 cmSteigen 2018 v květnu

První polovina května byla v oblasti Steigen slunná a teplá.

Skupina Petra O. zachytala velmi slušně ve Straumfjordenu. V šesti rybářích ulovili cca 500 ks tresky obecné a minimálně 100 ks tresky tmavé. Zdolali také tři halibuty (největší měřil 110 cm). Jako zajímavost se jim podařilo chytit mořského pstruha (nebo spíš pstroužka – 35 cm) u výtoku z jezera Straumfjordvattnet.
Jen ten domek by potřeboval trochu více údržby, začíná vypadat trochu opotřebovaně, a podlaha ve stodole, kde jsou uloženy mrazáky, přestává být místy bezpečná.

Lokalitu Nordskot si vybral Václav Š. k tomu, aby seznámil svou desetiletou dceru rybářku s mořským rybolovem.
Za pokřiku "Táto to je obrrrr tresskkááá, pomóóóóccc!!!!“ zdolala spoustu tresek a za ty největší by se nemusel stydět ani kdejaký ostřílený rybář. Sama zdolala tresku tmavou délky 82 cm a tresku obecnou délky 85 cm, menší nepočítaje. Nakonec měla možnost si naživo prohlédnout i halibuta, kterého zdolal její táta.
Vše klaplo na jedničku, cesta, lodě, ubytování, filetárna... vše perfektní. „Opravdu jsme si to užili. Dcera byla fakt nadšená...“

Ve druhé polovině měsíce se zvedl silný vítr, který v podstatě znemožnil na většině míst vyjet na vodu, někteří majitelé zabavili rybářům i klíčky od lodí. V ještě kousek severnějších oblastech zuřila vichřice o rychlosti i přes 45 m/s a dle aplikace windyty.com se na volném moři nedaleko pobřeží místy dělaly i vlny o výšce cca 9 m, tedy počasí, že bys ani mořského vlka ven nevyhnal...
Březen 2018 v Nordskot
Ačkoliv v březnu vrcholí lov skrei (arktický tresek) ve vodách Vestfjordu mezi oblastí Steigen a Lofotami, u břehů nedaleko Nordskot se skrei vyskytovaly pouze občas. Zato na protějším břehu Vestfjordu, u východního břehu souostroví Lofoty, se skrei lovily jako na běžícím pásu.
Skrei z Nordskot
Skrei z Nordskot
Halibuti z březnového lovu u Nordskot
Halibuti z březnového lovu u NordskotČervenec v oblasti Steigen

Nordskot - začátek července 2015 - zatím největší halibut roku 2015


Nordskot se ukazuje jako vynikající loviště halibutů - a to i těch velkých. Švédská rodinka tu během víkendu chytila 5 halibutů kolem 20 kg a jako třešničku na závěr pobytu zdolali halibuta 190 cm (100 kg), což je zatím letošní rekord v Nordskotu. Zajímavé je, že halibut byl uloven jen 2 minuty jízdy lodí od kotviště lodí u apartmánů.
Jen je škoda, že nebyli stejně rychlí s foťákem jako s fileťákem. Než někdo stačil udělat pár hezkých fotek, byla ryba naporcovaná... Škoda nejen kvůli fotce, ale i s ohledem na kvalitu masa – když si chcete nechat halibuta délky nad 120 cm, doporučuje se nechat ho v chládku pár hodin viset. Staří rybáři dokonce tvrdí, že halibut délky 130 cm by měl před zpracováním viset zavěšený za ocasní ploutev půl dne, halibut 150 cm by měl „uzrávat“ jeden den, halibut délky 2 m dva dny, halibut délky 3 m pak 3 dny...
halibut 19 kg, cerven

Skotsfjord 3-11 července 2015

Žádná trofejní ryba tentokrát ulovena nebyla, ale o to více jsme si užívali krásné přírody ve Skotsfjordu, v okrese Steigen.
Nejčastějším úlovkem byla treska obecná ryb od 50 cm do 85 cm bylo mnoho.
35x treska tmavá - 65-85 cm
1 halibut 85 cm
10 makrela 35-42 cm

Vladimír L.


Nordskot 26.6.

Minulý týden byl hosty z Holandska uloven halibut délky 186 cm (cca 80 kg). Ryba byla puštěna na svobodu a vypnuta ve vodě vedle lodě. Menší halibut takové štěstí neměl - viz foto. Čtveřice Holanďanů ulovila za týden pobytu celkem 12 halibutů.
K dnešnímu dni máme už provedenou výměnu všech lodí za nové modely - Kasboll 19 stop s motorem 70 HP a hlavně máme na všech lodích echolot-GPS-plotr Garmin 721xs a konečně také konektory 12V pro připojení elektrických navijáků. Na některé lodě jsme nechali namontovat i držáky pro trolling.

Z Nordskot zdraví
John


Straumfjorden 6-13 červen 2015

Rybolov dobrý i přes nepříznivé počasí. Bylo příliš větrno a nedalo se vyjet na vzdálenější loviště.
Naše úlovky:
tresky obecné 10 ks nad 1 m
tresky tmavé do 98 cm
treska polack 5 ks 80-92 cm
pět halibutů 80-110 cm
mníkovec bělolemý - vše kolem 80 cm
mník mořský do 90 cm

Josef T.


halibut z NordskotSteigen - duben a květen 2015

V okrese Steigen se letos rybářům daří. Zde je souhrn ohlasů návštěvníků oblasti z dubna a května 2015:

Nordskot 13.4.
Halibut 152 cm a 43 kg byl uloven v Nordskot jen 5 minut jízdy lodí od přístaviště!

Nordskot 18.-25.4. 2015
V Nordskot jsme i přes ne zrovna krásné počasí ulovili nepočítaně tresek obecných a jednoho vlkouše. Největší chycené tresky vážily 16-20 kg. Chytáme především na pilkery vlastní výroby a zde se nám nejvíce osvědčily pilkery kolem 600 g hmotnosti, na které jsme nachytali zdaleka nejvíce.
Jaroslav P.

Nordskot, konec dubna 2015
Berou velké tresky obecné kolem 15 kg a úlovky halibutů jsou na denním pořádku. Ulovili jsme nepočítaně tresek a hodně halibutů (největší zdolaný měl 24 kg)

Nordskot - květen 2015
Zatím největší letošní halibut v Nordskot uloven!
V minulých dnech jsme v Nordskot měli 22 rybářů – členů švédského rybářského klubu, kteří během 4 dnů ulovili 14 halibutů delších než 80 cm a spoustu menších kousků, které ani nepočítali. Největší ulovený halibut měl rovných 80 kg (180 cm) a je to současně zatím největší halibut ulovený v Nordskot v roce 2015. Jsou tady!
Z Nordskot zdraví John

Straumfjorden 28.5.-6.6. 2015
Cesta bez problémů (přes Švédsko) , počasí aprílové 5-16 st, prostředí krásné, rybářsky se celkem dařilo - tresek tmavých bylo tolik, že jsme je po cca dvou dnech přestali chytat – bylo nám to hloupé, všechny v kategorii 70-90 cm (max 92 cm) – klasika vertikální přívlač na pilkry 80-100 g nad hloubkami, obecňačky šly méně, ale poměrně hodně se jich nachytalo v kategorii 65-80 cm (max 124 cm, 17 kg – guma 25 cm, hloubka 40m), spousta mníkovců-brosma – někteří pěkní kolem 80 cm (max 85 cm, pilkr s masem) a mníků mořských (max 93 cm, pilkr s masem), 3 halibuti okolo 10 kg (max 103 cm, 12 kg – guma) a spousta neproměněných záběrů včetně „výjezdů“ až k lodi, žádné jednoskvrnky ani okouníci či vlkouši, bohužel jsme nezrealizovali výlet na pstruhy
Ubytování v pořádku, ale byli jsme rádi, že jsem nakonec nejeli v osmi – to považuji v tomto domku na hraně (zejm. 1xWC a sprcha), majitel by měl vylepšit místo na filetování a na zamyšlení je i vybavení kuchyně zejm. kuchyňské nože, gril apod., lodě a motory bez chybičky, nevyhovovalo to, že jsem museli v den odjezdu vracet kanystry naplněné benzínem (nešlo jen uhradit cenu benzínu – museli jsme cca hodinu strávit v autě na cestě k pumpě a zpět).
Celkově jsme byli spokojení a líbilo se nám.
S pozdravem
David K.

duben - tresky obecné
duben - tresky obecné
jarní klid v Nordskot
jarní klid v Nordskot
halibut 152 cm a 43 kg
halibut 152 cm a 43 kg
vlkous
vlkous
jarní treska
jarní treska
halibut 20 kg
halibut 20 kg
halibut 24 kg
halibut 24 kg
halibut 80 kg
halibut 80 kg
krasa strida nadheru
krasa strida nadheru
dubnova treska
dubnova treskaskrei 2015Skrei - březen a duben 2015

Stále více rybářů vyráží do Norska v brzkých jarních termínech s cílem ulovit skrei – arktické tresky táhnoucí k norskému pobřeží do oblasti kolem Lofot za třením. Dobrá loviště skrei nabízí například oblast Steigen na březích Vestfjordu. Velká hejna Skrei se u pobřeží objevují v lednu až březnu, což je období, kdy v Norsku panuje zimní počasí, které dokáže rybolov snadno zkomplikovat a dokonce i úplně znemožnit. Přesto rybářů toužících po tomto dobrodružství každoročně přibývá. Není neobvyklé, že se v tomto období uloví i jiné ryby než tresky, každoročně rybáři při svých cestách za skrei chytí i pěkné halibuty.

7. března 2015, Nordskot - Jarní oceánské tresky - skrei jsou tady!
Už od začátku března se ve vodách v okolí Nordskot běžně loví tresky obecné o hmotnosti okolo 20 kg a v prvním březnovém týdnu byli uloveni i první letošní halibuti délky okolo 100 cm. Bude-li počasí i nadále rozumné, pak profesionální rybáře v kraji Steigen i turisty-rybáře čeká v březnu a dubnu skvělé rybaření.

14.-15.3. 2015, Nordskot
Víkendové rybaření v Nordskot přineslo slušné množství zimních tresek obecných (skrei) kolem 15 kg, které do Vestfjordu touto dobou připlouvají za třením. Kupodivu se podařilo ulovit i šest halibutů. Největší halibut cca 50 kg byl puštěn zpět a bohužel se nepodařilo tuto rybu zvěčnit.
M. Ch.

25. března, Nordskot
Vestfjord je plný tresek obecných a rybáři z Norska, Švédska, Čech, Slovenska a Německa si užívají od minulého týdne dobrého rybaření za příjemného počasí. Začátek března byl velmi větrný a některé dny nebylo možné na moře vyjet, ale od poloviny měsíce převažuje příjemné počasí s mírným větrem a teplotami okolo +5-10°C.
Chytají se hlavně tresky obecné-skrei okolo 10-20 kg, ale švédskému teamu "Fishing Bros" se zadařilo i při lovu halibutů. Včera ulovili 4 rybáři na jedné lodi za jediný den 8 halibutů délky 80-105 cm. Z toho čtyři halibuty ulovili v jediné chvíli, kdy všichni čtyři zdolávali současně každý jednoho halibuta. Březen není zpravidla dobrým obdobím pro lov halibutů, ale když se daří, tak se daří...
J. H.

Liland 29.3.-5.4. 2015
V nedeľu 29. marca nás Liland privítal veterným a zamračeným počasím. Pondelok však priniesol už len slabý vietor a zvýšenú aktivitu rýb. Dá sa povedať že náš prvý deň na vode bol aj z celého týždňa najúspešnejší. Môj 13 ročný syn zdolal na ľahký prívlačový prút halibuta o ktorom sníval celú zimu. 12kg halibut preveril jeho výstroj a skúsenosti v 15 minútovom boji. Najväčšou rybou celého týždňa bola 125cm treska(19kg), ktorá mi zabrala tiež v pondelok. Počasie v tomto ročnom období je premenlivé a tak sa počas týždňa striedalo sneženie s dažďom ale aj s jasnou oblohou. Z pohľadu vetra sme mali šťastie a z celého týždňa sa nedalo vyjsť na vodu len v jednom dni.
Liland ponúka veľmi priestranne chatky s nádherným výhľadom, výborne podmienky na spracovanie rýb a kotvenie lodí. Keď k tomu pridáme pohodového majiteľa chatiek Randulfa a zaujímavé rybárske miesta, ktoré nie sú veľmi vzdialené, tak mi z toho vychádza miesto ktoré je schopné ponúknuť pohodlnú a príjemnú dovolenku. Z našej strany veľká spokojnosť :)
L. J.

Skrei
Skrei
Skrei
Skrei
treska
treska
jarni halibut
jarni halibut
jarni halibutek
jarni halibutek
Skrei
Skrei
zimní pobřeží
zimní pobřeží
breznovy halibut
breznovy halibut
jarni halibut
jarni halibut
breznova traseka 22,5 kg - 118 cm
breznova traseka 22,5 kg - 118 cm
breznova treska
breznova treska
breznova treska z Vestfjordu
breznova treska z Vestfjordu
brezen - rybareni ve vanici
brezen - rybareni ve vanici
brezen - a je po vanici
brezen - a je po vanici
breznova treska z Vestfjordu
breznova treska z Vestfjordutreska obecna 15 kg, brezenNordskot
6. března 2015


Jarní oceánské tresky – skrei jsou tady!
Už v polovině února začali místní profesionální rybáři vyrážet s kutry na vodu a lovit tresky obecné – skrei z Barentsova moře a severního Atlantiku. Tresky, které se do vod Vestfjordu připlouvají v únoru, březnu a dubnu třít své počty v posledních letech zvyšují a zdá se, že i rok 2015 bude úspěšný, co se lovu skrei týče.
Za mírným zvýšením četnosti táhoucích tresek obecnýcy i jejich úlovků stojí zřejmě pečlivá ochrana Norsku náležejících lovišť. Doufejme, že se Norsku i nadále podaří ochránit své výsostné vody před rybářskými flotilami jiných zemí a norské tresky nepotká osud jejich kanadských nebo amerických příbuzných, jejichž loviště byla intenzivním lovem zcela zničena.
Už od začátku března se ve vodách v okolí Nordskot běžně loví tresky obecné o hmotnosti okolo 20 kg a v prvním březnovém týdnu byli uloveni i první letošní halibuti délky okolo 100 cm.
Bude-li počasí i nadále rozumné, pak profesionální rybáře v kraji Steigen i turisty-rybáře čeká v březnu a dubnu skvělé rybaření.
treska obecna 25 kg, brezen
treska obecna 25 kg, brezen