+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Úvodní stránkaReportáže

Reportáže

Finsko – Souostroví Aland

Krátké zprávy a reportáže 4.5.2020

Postřehy, krátké reportáže a zprávy ze souostroví Aland

Norsko – oblast Steigen

Na Sever – útěk od reality 20.4.2020

„Cestu znám a neměním směr, dojdu k řece plný ryb až tam na Sever“. Nemůžu si pomoci, a zase se uchyluji ke slovům „Kabátů“. Tak to bylo každý rok, ale pokaždé jinak. První naše cesta vedla s taťkou a bratrem Tomem na ostrov Hitra, naskládáni jako sardinky v „pohodlném“ autobusu. To bylo poprvé a naposledy. Každý, kdo za svými sny cestuje autem, ví, že to bývá docela sranda. To se vám motor začne přehřívat, to píchnete kolo a v „lepším“ případě rovnou dvě, to vám takhle dochází palivo a vy nevíte, kdy bude další čerpací stanice, sob vběhne do cesty nebo vám vypoví službu navigace...

Kostarika – Nicoya

Kostarika s nadšením i v pohodě 24.3.2020

kohoutovec 122 cm uloveny na poppJsou rybáři, kteří touží po trofejích a zajímavých úlovcích, ale jsou i tací, kteří si na rybařině vychutnávají pohodu uprostřed přírody a na velikosti úlovku jim až tak nezáleží. Jsou rybáři ochotní s vizí úlovku vstávat před rozbřeskem a pro ryby z kategorie „nej, nej, nej...“ nelitují peněz ani vydané energie. Jiní jsou spíše pohodáři a za skvělou rybařinu považují zejména tu, která začíná chutnou snídaní a za hezkého počasí s výhledy do kraje pokračuje v příjemné společnosti až do večerní oslavy úlovků, třeba i nevalných. Ale okolnosti dovedou řádně zamíchat pořadím priorit a z lovců trofejí se pak přechodně stávají leniví požitkáři a z pohodlných kliďasů adrenalinem sršící dravci.

Maledivy – Maledivy

Maledivy - souhrn sezóny 2020 20.3.2020

kranasi obrovsti - GT, 6 a 10 kgKrátké zprávy a souhrn výsledků rybářských výprav na Maledivách v sezóně 2020.

Norsko – oblast Senja

Na sever - to je tak, když to nemáš v krvi 11.3.2020

Sedím úplně vzadu, v poslední lavici a kreslím podvodní svět. Je to můj oblíbený rybáři zapomenutý rybník plný línů, okounů a štik. Kapři tu skoro nejsou a tak revír v podstatě nikdo nenavštěvuje. Maluji si a sním tak o velkých úlovcích už od dětství, i když v tuto chvíli jsem už na gymplu a fyzikáři moc pozornosti nevěnuji. Říkám si, co tady ksakru dělám, že nejsem u vody. Z mého podvodního klidu mě probouzí křída, kterou po mně pan profesor Hřebačka hodil: “Majere, přestaň si kreslit a dávej pozor!“. Nezachránilo mě ani to, že každá řada lavic je o stupeň výš a já tedy v poslední lavici neměl být odhalen.

Norsko – oblast Tromso

Na ryby do Norska letadlem? 5.3.2020

Severni Norsko z letadlaDrtivá většina středoevropských rybářů, kteří se každoročně vydávají rybařit do Norska, cestuje sice na sever po silnici a trajektem, ale každoročně přibývá těch, kdo volí rychlejší a pohodlnější cestu vzduchem. S nárůstem obliby revírů v nejsevernějších končinách Norska, které se nacházejí dále, než 2.500 km od naší hranice, se mezi rybáři stále častěji skloňují názvy letišť, jako jsou Bodo, Evenes, Tromso nebo Alta. Navíc je dnes letecká doprava cenově dostupnější než před deseti či dvaceti lety a přibylo i leteckých spojení na daleký sever. A právě rybářům, kteří se rozhodnou cestovat na sever letadlem, jsou určeny následující řádky.

Norsko – oblast Lofoty-Vesterály

Skrei na Lofotech 4.3.2020

Výprava na jarní tresky v březnu loňského roku byla velmi úspěšná. Dokonce tak úspěšná, že jsme se rozhodli tuto akci v lehce změněné sestavě zopakovat i v roce letošním. Tah tresek v roce 2019 byl výjimečný a nám teď nezbývá než doufat, že neméně dobrý bude i tah v roce letošním. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by to mělo být jinak.

Kolumbie – přítoky Orinoka

Předvánoční Orinoko 4.3.2020

cichlida ocasooka 77 cmPo velmi úspěšné výpravě za cichlidami přítoků Orinoka v prosinci 2018 jsme se rozhodli vrátit se na stejná místa o rok později. Stejná místa a téměř stejný termín. K řece jsme dorazili jen o devět dnů dříve než loni, ale jaký to byl rozdíl! Téměř o dva metry vyšší hladina vody, několikanásobný průtok a řeka rozlitá do okolních pralesů. Ryb bylo v řece spousty, ale přimět je k záběru nebylo zase tak snadné. A zdolat cichlidy prchající do zaplavených keřů a stromů, to vyžadovalo nejen pevnější vybavení, trochu zkušeností a špetku šikovnosti, ale rovněž dávku štěstí.

Kanada – Řeka Fraser

Jesetery a lososy z rieky Fraser 4.3.2020

Špička prútu hrubá ako malíček sa zachvela. Miloš sa zohol nad udicu a očami ju hypnotizuje. Šnúra sa opäť napne a nasleduje zásek o sile katovho šľahu. Prút sa zohol do oblúku a rybár skoro vypadol z lode. "Miloš, zostaň!"- povelom brzdím kamaráta. Rýchlo odvíjajúca sa šnúra prezrádza bojovného protivníka. Sila brzdy by zastavila aj rozbehnutého cyklistu.

Kolumbie – Bahia Solano

Rybaření v Pacifiku 8.-16. prosince 2019 4.3.2020

zdolavani kranase oceanskeho - amberjackKdyž jsme Pacifické pobřeží Kolumbie navštívili poprvé v listopadu 2017, zrovna si kapitání zdejších rybářských lodí užívali jízdy s novými motory a učili se používat moderní GPS-mapové plotry. Tehdy nám rybaření komplikovaly přívaly kalných vod, které se do oceánu valily ze všech řek a říček. Ryby jsme i tak zchytali, jen jsme se museli vyhýbat pásům kalné vody. Tentokrát přistáváme v Bahia Solano za slunečného počasí a už z letadla je zřejmé, že voda v řekách je čistá a období dešťů je pryč. Termín výpravy jsme sice museli naplánovat na úplněk, což pro denní lov dravců na moři není právě ideální období, ale úplněk neúplněk, jsme připraveni ukázat čudlám z Tichého oceánu, že i my, suchozemci, rybařit umíme. Hlavní cílovou rybou výpravy je pro většinu z nás chňapal „cubera snapper“. Jirka o „kubeře“ dokonce tvrdí, že je to mytická ryba, o které všichni mluví, ale skoro nikdo ji ani neviděl. Příští dny nám maji ukázat, že „kubera“ je ryba zcela reálná. Je úlovkem stále vzácnějším a ne právě snadným, ale o to atraktivnějším. A jak už to při rybaření bývá, o překvapení není nouze ani tentokrát. Namísto plánovaného lovu kranasů a kohoutovců nás na pobřeží čekají dorada třídy XXL a hejna neuvěřitelně bojovných tuňáků barilette.