Diskuse o rybaření ve světě
Všechny příspěvky
V diskusi je celkem 2255 různých příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.
- neregistrovaný uživatel 03.11.2020 11:05
-
Komentář k tomuto příspěvku:
08.01.2023 15:28
Skrblik001: Zdravím Lubomírem jelikož se chystáme do dané lokality letos v červenci mám dotaz jak je to ohledně paliva do lodi na mapách není na Ylvingen ani jedna benzinka a to samé je i s obchodem dík za info Jirka ???????????????? - CK PEPA 02.11.2020 15:53
-
Norsko 2021 – kontroly na silnicích
Norská policie oznámila, že v příštím roce ztrojnásobí silniční kontroly a zaměří se na nedodržování maximální povolené rychlosti na silnicích.
Tak jen pro zajímavost výše pokut za rychlou jízdu:
Rychlostní limit 30-60 km/h
překročení limitu o (pokuty jsou v NOK):
do 5 km/h 800,-
do 10 km/h 2.100,-
do 15 km/h 3.800,-
do 20 km/h 5.500,-
do 25 km/h 8.500,-
Od 25 km/h odebrání řidičského průkazu na místě i pro cizince
Rychlostní limit 70-80 km/h
překročení limitu o (pokuty jsou v NOK):
do 5 km/h 800,-
do 10 km/h 2.100,-
do 15 km/h 3.400,-
do 20 km/h 4.700,-
do 25 km/h 6.400,-
do 30 km/h 8.500,-
do 35 km/h 10.200,-
od 35 km/h odebrání řidičského průkazu na místě i pro cizince
Rychlostní limit 90-110 km/h
překročení limitu o (pokuty jsou v NOK):
do 5 km/h 800,-
do 10 km/h 2.100,-
do 15 km/h 3.400,-
do 20 km/h 4.700,-
do 25 km/h 6.400,-
do 30 km/h 8.500,-
do 35 km/h 10.200,-
do 40 km/h 10.650,-
od 40 km/h odebrání řidičského průkazu na místě i pro cizince - neregistrovaný uživatel 22.10.2020 14:00
-
Roan 25.9.-5.10. 2020
Cestou do Norska i v Norsku vše fungovalo normálně a v pohodě, jen s rybama to bylo slabší.
Na výjezd na volné moře byly vhodné jen 3 dny a asi jsme měli jet ještě dál, cca 20 km, kde byly rybářské lodě.
Ale nebyla k tomu na lodi dostatečná vůle...
Zájezd jsme brali spíš jako možnost se letos podívat do Norska, zúčastnit se.
Halibut se nepovedl,snad někdy příště.
Celkem jsme nakonec ulovili (4 rybáři):
treska obecná 30 ks, nej 95 cm
treska tmavá 100 ks
polak 30 ks, nej 75cm
makrela 70ks do 45cm
Zdeněk M. - neregistrovaný uživatel 14.10.2020 18:17
-
Syrsan 20.-27.9. 2020
Syrsan je těžký revír s velkými plochami a hlubokými vodami. Velké plochy s brakickou vodou vyžadují specifické chytání štik na hloubkách číhajících na sledě. S rybařením na tomhle typu vody nemáme zkušenosti a 90% ryb jsme ulovili jen v jedné zátoce.
Ulovili jsme jen polovinu ryb v porovnání s předchozí výpravou do Helesjo a všechny jen do 80 cm, i když jsme zkoušeli i "Big bait".
Ubytování v Syrsan je OK, jídlo vlastní vynikající.
Majitel ostrova Peter nám dal nejdřív loď s motorem, který dosáhl jen rychlosti do 4 km/h, ale vyměnil ji bez řečí. Následně nám přestal fungovat echolot, který také vyměnil bez řečí. Lodě hezké, jen mi přijdou dost zanedbané.
Celkově bych rybaření zhodnotil slovy: ...tý práce... a tak málo ryb (Celkem jsme měli 49 štik za týden ve 2 lidech, největší 80 cm. Největší okoun měl 44 cm).
Jinak krásné odreagování od KORONASTRESU.
Jakub K. - rybář 14.10.2020 12:23
-
Syrsan 19.9.-3.10.2020
Letošní rybářská dovolená byla silně ovlivněna pandemickou situací. Původní záměr jet na Aland byl bohužel nereálný, Finové nás na své území nepustili. Využili jsme tedy nabídky jet do Švédska na Syrsan. Než se dostanu k vlastnímu revíru a našim pokusům o rybaření, musím zmínit cestu přes Německo a Dánsko. Jeli jsme připraveni se prokazovat jak v Německu, tak v Dánsku, že pouze tranzitujeme, avšak k našemu překvapení jsme vůbec nikoho nezajímali. V Německu nás nikdo nikde nezastavil, při čekání na trajekt žádná Dánská kontrola nebyla. Na lodi byly povinné roušky, ale když jsme si zaplatili all iclusive do buffetu, mohli jsme pochopitelně celou dobu konzumovat a přitom nelze roušku mít na obličeji. Abychom nemuseli někde jezdit přes noc, zajistili jsme si ve Švédsku přenocování v Kalmaru, hotel Rasta Kalmar. Ani zde nebyl žádný problém, v hotelu ani nikdo nechtěl naše pasy případně občanský průkaz.
Další den, tedy 19.9. jsme už vyrazili přímo do místa, které se pak stalo naším domovem na 14 dnů. Jelikož jsme si vezli vlastní loď, po spuštění na vodu jsme bagáž rozdělili k Peterovi a na naši loď a vyrazili jsme na ostrov. Počasí bylo úžasné, pravé babí léto. Peter nám předal domek, který byl vzorně připraven, vše super čisté.
Ještě odpoledne jsme vyjeli na první pokus. Peter nám něco poradil, ale skutečnost byla přeci jen trochu složitější. Problémů bylo mnoho: neznámý revír, naprosto čistá voda (průhledná do 5 m), sluníčko, které bylo příjemné, ale ryby nás musely vidět na velkou vzdálenost a v neposlední řadě jsme zjistili, že je voda naprosto plná medúz a tak jsme přestali věřit echolotu, který byl všude plný ryb.
Další dny se v podstatě opakovaly co do počasí a naše trápení občas vysvobodila menší štika nebo okoun. Petera jsem se ptal na candáty. Říkal, že v Syrsanu nejsou žádní candáti a zdůvodňoval to nějakou elektrárnou. Víc jsem mu bohužel už nerozuměl, ale informace to byla zásadní. Na druhou stranu nám pomohl, protože volal svému známému, rybářskému průvodci a ten nám doporučil jet poměrně daleko za most směrem na Vastervick, kde prý jsou mělké vody (ale také plné skal) a zkoušet to hledat štiky na 70 – 80 cm hloubku. Hned další den jsme tam vyrazili a opravdu intenzita záběrů se ihned zlepšila. Štiky byly ale tak maximálně do 65 cm, většinou ale kolem 55 cm. Přesto nás to povzbudilo, a když další den konečně přestalo svítit slunce a bylo pod mrakem, vyrazili jsme opět do vzdálených míst. Loď, kterou jsme měli s sebou má 60 K motor a při optimálních otáčkách 4200 jsme jeli 20 minut. Při podmračeném počasí jsem se rozhodl, že na tu hodně mělkou vodu nasadím pop up nástrahu a vyplatilo se. Adrenalinové záběry na sebe nenechaly čekat. Byla to jedna ze dvou účinných metod. Druhou nástrahou byla „plandavka“ ve tvaru půlměsíce (jako se dělají do rákosí), ovšem bez drátku a jednoháčku a na konci byl trojháček. Měla zářivě žlutou barvu s černými pruhy.
V další dny jsme střídali Syrsan a vzdálené mělké plochy. Na Syrsanu pak fungovaly téměř jakékoliv nástrahy, ale pouze a jen tehdy, pokud se povedl naprosto přesný hod na hranu rákosí a měl člověk to štěstí, že tam štika byla. Pak přišel záběr téměř okamžitě. Ovšem žádné trofejní ryby, všechno mezi 50 až 65 cm.
Velkou neznámou jsou nám místní okouni. První dny brali na ouklejky, které jsme si u břehu nachytali. Jak šly dny, záběrů ubývalo. Na přívlač jsme chytili pouze 2 okouny a to podle mě docela náhodou. Jednoho na relaxku a druhý přišel mně na velkou těžkou plandavku (rákosku s pérkem a jednoháčkem). Cílené vláčení menšími nástrahami (gumy, třpytky) bylo naprosto bez úspěchu. Ale je pravdou, že okouni v Syrsanu jsou nádherně zbarvení a jsou to bojovníci.
Když to tedy shrneme suma sumárum, tak po rybářské stránce jsme žádnou díru do světa rekordů neudělali, ale výborně jsme se bavili a odpočinuli a díky možnosti mít vlastní loď jsme mohli být dost rychle i na velmi vzdálené vodě.
14 dní uteklo opravdu až moc rychle, všechno zázemí a pomoc od Petera, včetně toho, že jsme si občas normálně pokecali bylo moc fajn. Mimochodem, říkal mi, že on už je šestá generace, která na tomto ostrově žije.
František N. - CK PEPA 13.10.2020 16:15
-
Larseng v říjnu 2020
Letos se říjen zatím více než jen vydařil. No, v každém případě byl u nás na severu díky počasí rybářsky zajímavější než září a dokonce možná i lepší než srpen.
Mořská rybařina na norském pobřeží je hodně o počasí a to bylo zrovna letos v září, hlavně v jeho druhé polovině velmi větrné. 1.října se počasí uklidnilo a hned to bylo vidět na úlovcích. myslím, že úspěchy letošního října přesvědčí část našich hostů o tom, že říjen může být dobrou volbou.
Hned 1.10. ulovili naši hosté v proudu západně od Larsengu halibuta 171 cm a halibuti kolem metru byli loveni skoro každý den, takže mi je zákazníci ani nehlásili jako nějakou zvláštnost. Do Malangen-fjordu, kde jsou skoro vždy velká henja sleďů, najely v říjnu velké tresky obecné. Obecňaček 100-120 cm tam bylo mezi 1-12 říjnem uloveno každý den několik. Zatím chybí mezi říjnovými úlovky velcí keleři, ale co není, může být.
Myslím, že úspěchy letošního října přesvědčí část našich hostů o tom, že říjen může být dobrou volbou.
Z Larsengu posílá pozdrav Trine - rybář 08.10.2020 14:19
-
Senja 20-30 září 2020
Chtěl jsem napsat reportáž z naší podzimní výpravy na Senju, ale ve finále není moc co napsat. Stručně řečeno jsme měli takové počasí, jaké jsme v Norsku dosud nikdy nezažili: 7 dní jsme byli v chatě, vítr 26-30 m/s a místní mluvili něco o tom že za 30 let tohle nepamatují. A centrum té větrné bouře bylo přímo nad námi.
Na chatě byla z jedné strany připevněna zateplovací těžká silná deska, kterou to utrhlo, co nebylo přivázané, to odnesl vítr nebo spadlo do moře apod.
Těsně před odjezdem se začalo dělat hezky, ale to jsme již měli zabaleno a koupené lososy z místní rybí továrny. Mimochodem i na ty lososy jsme museli 3 dny čekat, jestli vůbec kvůli té bouři budou, protože ani personál sádek nemohl s velkou lodí vyjet na moře.
Jediné plus snad bylo, že jsme si vyfotili polární záři...
Takže bohužel vzhledem k přetrvávajícímu větrnému počasí byl tohle jeden z našich rybářsky nejméně úspěšných zájezdů do Norska. Nedalo se však nic dělat.
Jirka N. - neregistrovaný uživatel 07.10.2020 20:18
-
Tjuonajokk 19-27 srpna 2020
Tjuonajokk to byl pro mne zatím nejlepší rybolov mého života. Nebo minimálně jeden z nejlepších. Oceňuji především absolutní propojení rybáře a přírody.
Ne nadarmo se o Tjuonajokku hovoří jako o nejlepším místě pro lov lipanů na světě.
Ve dvou jsme měli 30 pstruhů a přes 200 lipanů, několik největších mělo 48 cm.
Atmosféra, kterou personál vytváří v Tjuonajokk je skvělá. Jaká gastronomie se dá vytvořit na místě bez trvalého připojení k elektřině je až neuvěřitelné. Úžasné.
Kromě popsaného rybaření a atmosféry v kempu jsem zažil ještě jednu mimořádnou okolnost. A tou je úplné až absolutní propojení rybáře s přírodou. Povšiml jsem si, že tam není rybář návštěvníkem v přírodě, ale je její součástí. A to doslova. Kromě rybářského náčiní a vlastní šikovnosti už nepotřebujete nic jiného z prostředků moderní civilizace. Ani Vám to tam k ničemu není. A tohle mi dlouho zůstane zapsané v paměti.
V Tjuonajokku bylo s námi koncem srpna naráz max. 8 rybářů ze zahraničí: dva Švýcaři, jeden Fin, tři Němci a my z Čech. Jinak se během pobytu objevilo a pak zase odletělo několik Švédů.
Michal F. - rybář 02.10.2020 16:51
-
Sundholmen 12-19 září 2020
Majitel chaty na ostrově Sundholmen je velice vstřícnej chlap. Když je zazlobil motor ochotně půjčil svou ještě větší loď. Pobyt na ostrově jsme si užili, akorát rybaření mohlo být lepší. Mělká část jezera byla hodně zarostlá.
V pěti jsme ulovili 59 štik, z toho 26 nad 60 cm, 3x nad 70 cm a jedna byla pěkná - 102 cm.
Okouni jen malí. Shodli jsme se, že byla velká škoda, že jsme kvůli koronaviru tento revír nenavštívili v původním jarním termínu.
Ostrov Sundholmen ještě rádi znovu navštívíme.
Vašek - rybář 02.10.2020 13:38
-
Imarsund 26.8.-5.9.2020
Ylvingen 18.-29.10.2020
Vše proběhlo v pohodě a bez komplikací.
Domácí je ochotný, ubytování pěkné, slabinou je jen malý prostor filetárny.
Počasí vyšlo, nechytali jsme jen jeden den. Bohužel se už rychle stmívalo a
tak jsme už večerní příliv nestíhali.
Lokalita zajímavá, na pevninský šelf ještě cca 30 km, tam jsme ale raději
nevyjeli. Ale i kolem 5-7 km od domků je hodně dobrých míst.
Chytali jsme tresky obecné, pár kusů bylo kolem metru, uloveno na hloubkách.
Dále jsme ulovili pěkné kelery, podařil se 2 ks ďas kolem 1 m a v lodi skončil i halibut 21,5 kg, cca 130 cm.
Třešničkou na dortu bylo pozorování kulohlavců, jeli jsme 2 hodiny na
"bublačku" uprostřed obrovského hejna, které dorazilo. To byl opravdu
zážitek!
Na to, jak pozdě jsme vyrazili, můžu snad za celou naši partu prohlásit, že
se "covidový" Ylvingen vydařil.
Doufám, že příští rok už vyrazíme bez omezení.
Lubomír K.