Revíry - destinace ► Evropa ► Norsko ► oblast Lofoty-Vesterály ► Reportáže ► Krátké zprávy a postřehy
Norsko - oblast Lofoty-Vesterály - Reportáže
Krátké zprávy a postřehy 19.4.2023

Pobyt se vyvedl a za zmínku stojí hlavně úlovek tresky obecné
délky 135 cm (21 kg) ulovené na pilkr.
Jiří M.
Neshamn 17.-24.5.2023
4 dny jsme měli špatné počasí, nedalo se rybaři, když bylo možné rybařit tak braly tresky obecné 50 - 80 cm, tresky tmavé 40 - 60 cm, občas polak.
Ulovili jsme také pár okouníků a jednoho halibuta cca 80 cm.
Stanislav V.
Molnarodden 7-15 dubna 2023
Tak jak to bylo za pobytu předchozích skupin koncem března, tak to bylo úplně stejné během našeho pobytu:
Několik kusů skrei (cca 10ks) jsme ve Vestfjordu chytili, ale byly to jednotlivé ryby. Podle majitele domku byla velká hejna táhnoucích tresek až na volném oceánu.
Alespoň, že jsme našli velká hejna parádních kelerů 90-120 cm. Na ty jsme museli do leva pod most a pak sundem asi 40 minut až na mělčiny k ostrovům na otevřené moře (na druhé straně Lofot), na "35 m podmořské kopce". Tam ryby byly, ale za větru tam jezdit skoro hodinu je docela riziko...
Ve Vestfjordu až na jednoskvrnky (50-60 cm) a několik zatoulaných vytřených obecňaček nebylo vůbec nic. Keleři najeli do Vestfjordu až poslední den.
Počasí super, ale dost velký vítr.
Libor Č.

Z Prahy jsme odletěli 14.3. po poledni, přestup na letišti Oslo proběhl bez problému, do Bodo jsme přiletěli v 19 hodin večer, pak taxi do přístavu a 6 hodin čekání na trajekt Bodo-Moskenes. Trajekt měl při odjezdu sice více než hodinu zpoždění, ale díky zkrácené zastávce na ostrově Vaeroy jsme do Moskenes přijeli téměř na čas.
Majitel chaty Jim a jeho syn na nás už čekali v přístavu. Půl hodiny nato jsme byli "doma".
Původní plán byl odpočinek po cestě, ale nakonec jsme vyjeli alespoň do ústí fjordu vyzkoušet, jestli jsou skrei přítomny. Za hodinu a půl chytání jsme ulovili pár mníkovců, dvě tresky jednoskvrnné, mníka a tři tresky skrei. Ta největší, kterou ulovil Pepa na stříbrný 150 g pilkr, měřila 107 cm a vážila 16 kg.
Druhý den (16.3.) bylo krásně, svítilo slunce a foukalo málo, do 5 m/s, odpoledne bylo skoro bezvětří.
Ráno jsme byli na vodě už v 9 hodin a díky počasí jsme mohli i dál na volnou vodu v podstatě bez omezení. Prohledali jsme velkou plochu, mělčí místa, hloubky, kopce... A nic. Nenašli jsme žádná hejna tresek obecných, žádné skrei! Ulovili jsme jen pár kelerů do 70 cm, dva mníkovce a tři tresky jednoskvrnné.

17.3. bylo jasno, slunce svítilo, ale foukalo tak, že vítr zvedal sníh ze země a nedalo se skoro vyjít ani na terasu. Jediná alespoň trochu hodnotná aktivita (nepočítám-li nekonečnou debatu na jakékoliv téma) byla podvečerní návštěva supermarketu v Ramberg.
18.3. stále hledáme skrei a moc se nám to nedaří. Úlovky jsou ojedinělé. Druhá posádka se držela v ústí našeho fjordu a nachytala vždy alespoň nějaké kelery (do 70 cm), nějakou tu obecňačku nebo tresky jednoskvrnné. My jsme objížděli vzdálenější místa, která si pamatuji z minulých výprav. Ale výsledek byl stále nic moc. Tedy spíš nic, než moc...
Pozorovali jsme kutr, který byl vyzvednout nastraženou síť. Také nic moc. Pár skrei v síti bylo, ale bylo evidentní, že očekávali výrazně lepší úlovek. Napočítali jsme 10 ryb, a to byla z vody skoro polovina sítě.

I když jsme intenzivně a poctivě prohledávali Vestfjord i poslední dva dny, skrei jsme stejně nakonec nenašli. I lodí profesionálních rybářů ve Vestfjordu viditelně ubylo. Všichni sbalili sítě a jezdili skoro 40 km daleko na volnou vodu západně od pobřeží (na vnější straně Lofot), kam jsme neměli sebemenší šanci v našich (byť dobrých) lodích v daných podmínkách dojet. Ale i tak jsme si rybolov v Molnarodden užili a někteří z nás si odvezli plný limit 18 kg ryb složený z kelerů, jednoskvrnnek a tresek obecných z místní populace. A pár kusů skrei nám nakonec věnoval Jim, majitel domku a profesionální rybář v jedné osobě.
Přesto, jak jsme dopadli, lze hodnotit akci SKREI 2023 poměrně kladně. Rybám se poručit nedá a vše ostatní bylo tak, jak být mělo.
Borek Zajíček
Lofoty-Molnarodden 23.-30.3. 2023
Bohužel musím potvrdit zkušenost skupiny před námi. Skreje ve Vestfjordu nebyly ani v našem termínu a nenašli jsme tam ani berné kelery. V den odjezdu, tj. 29.3. nám Norové říkali, že se v ten den skreje ve Vestfjordu poprvé od začátku března ukázaly ve větším množství.
Naštěstí se trochu uklidnila situace na volné vodě ve dnech 27. a 28.3. (dlouhé vlny okolo dvou metrů... takže šlo hlavně o žaludky) a tam jsme si dobře zachytali kelery a skreje cca 5-15 kg. Vše na zlomu na hloubkách od 65 do 90 m a cca 23-25 km od mola. Prakticky každý nához něco zabralo. Během 2x třech hodin na moři jsme měli limit s přehledem nachytaný.
Museli jsme dávat pozor, neboť všude bylo plno sítí a rybářských lodí. Každý den jich okolo Molnarodden mířilo na vodu několik desítek.
Závěrem mohu říci, že lokalita Molnarodden se nám opravdu líbila a servis od majitele byl perfektní.
Zdeněk Z.
Lofoty-Molnarodden 7.-15.4. 2023
Tak jak to bylo za pobytu předchozích skupin koncem března, tak to bylo úplně stejné během našeho pobytu:
Několik kusů skrei (cca 10ks) jsme ve Vestfjordu chytili, ale byly to jednotlivé ryby. Podle majitele domku byla velká hejna táhnoucích tresek až na volném oceánu.
Alespoň, že jsme našli velká hejna parádních kelerů 90-120 cm. Na ty jsme museli do leva pod most a pak sundem asi 40 minut až na mělčiny k ostrovům na otevřené moře (na druhé straně Lofot), na "35 m podmořské kopce". Tam ryby byly, ale za větru tam jezdit skoro hodinu je docela riziko...
Ve Vestfjordu až na jednoskvrnky (50-60 cm) a několik zatoulaných vytřených obecňaček nebylo vůbec nic. Keleři najeli do Vestfjordu až poslední den.
Počasí super, ale dost velký vítr.
Libor Č.






Tak jsme se konečně dočkali a můžeme vyrazit na rybolov do Norska na vymodlenou lokalitu Elgsnes. Vyjíždíme v dobré náladě a ani cvičení německých celníků a policajtů před Rostockem na lov teroristů nás neotrávilo. Čekání na nalodění bylo otravné, v době po plánovaném odplutí (cca 30 min) nás nacpali do posledního patra na koleje u vlaku. Pak už bylo všechno v pohodě až na to, že nestihli uklidit jednu kajutu a už to nebylo kde reklamovat.
Dále cesta dobrá se spaním ve Švédsku, na místo přijíždíme pozdě večer, ale pan profesor (domácí) je v pohodě a domlouváme předání lodí na ráno.
Pan profesor vše obsáhle, ale trochu chaoticky vysvětluje až nám neřekl o nesmyslném hlášení před odjezdem na vodu a jenom zdůzazňoval zapsání ryb do systému.

Pokusy o hlubinou přívlač v dalších dnech nebyly žádná sláva při větru a dešti jež panoval, byl problém dostat nástrahu ke dnu. A pokud se tam dostala, tak tam byl mníkovec do 80 cm.
Díky větru jsme se aspoň podívali na vedlejší stranu našeho výběžku kde jsou docela zajímavé ruiny po pevnosti, kterou tu vybudovali Němci za války na ochranu námořní cesty.
Po každodenních rybích degustacích jsme na konec pobytu vyhlásili stopku na ryby domů, nicméně stejně kluci nedokázali odolat a tresku 115 cm a kelera 106 cm přivezli.
Při balení ryb nám bylo jasné, že máme nad limit. A jako by čert nespal při přejezdu Norsko-švédské hranice má řidič zkrat a snižuje jenom na 50 km/h a vůbec nezaregistruje třicítku. Zhruba po 12 km nás dojíždějí norští celníci a jdeme na filcunk. Máme něco málo přes povolené množství ryb, bedny jsou fest narvané.
Dusí nás tam asi 45 minut a vypočítávají postihy které nás asi neminou, ale nakonec nás osm zkroušených rybářů propustí, ať vše zase naložíme a hlavně, ať se to už neopakuje.
Konec dobrý, všechno dobré!
Pepa Šupina
Skrei 2022 - jak sedláci u Chlumce


První dvě hodiny jsme se trápili, tresky-skrei ne a ne najít. Chytili jsme akorát malého mníkovce a pár jednoskvrnnek. Teprve radikální změna místa přinesla úspěch a začali jsme chytat to, kvůli čemu jsme sem přijeli. Asi dvě hodiny jsme chytali skoro rybu za rybou (85-105 cm), pak ve vzdálenosti cca 100 m od lodi projela kosatka a s rybami byl šlus. První den na vodě vypadal nakonec celkem optimisticky.

Předposlední den na vodě to konečně šlo. Počasí slušné, vlny sjízdné. Vyjeli jsme daleko na volnou vodu za pás posledních výraznějších podvodních kopců, pak už je dno skoro rovné a hloubky přes 120 metrů. Tady, asi 8 km od pobřeží, jsme je opět našli. Na každý drift jsme minimálně jednu skrei ulovili. Byla to dřina, ale alespoň korunovaná nějakým úspěchem. Široko daleko nebyla vidět jediná síť a ani rybářský kutr. Jedinou společnost nám dělala vojenská loď norského námořnictva.


Co je příčinou toho, že skrei do Vestfjordu nedojely nebo proč dojely jen tam, kam dojely, jestli do Vestfjordu připlují později nebo vůbec, jestli se toto bude opakovat i v příštích letech... na to nedokážu odpovědět. Nedokázal to ani Jim, který na Lofotech žije celý život a nikdy se neživil ničím jiným, než rybolovem. Na každou otázku jen pokrčil rameny a řekl „uvidíme“. Doufám tedy, že skrei 2023 proběhne tak, jak jsme zvyklí a že příště zase „uvidíme“ na echolotu obrovská hejna skrei stejně jako při několika předchozích výpravách.
Borek Zajíček






Kvitnes na Vesterálech je krásně místo.
Chata, loď i domácí jsou bezva.
Tady je vítr kolem 13 m/s, prší a teplota 5-6 C.
Na hloubky se nedostaneme neb jsou velké vlny a když se vítr utiší, vyrazíme.
Něco málo nachytáno máme, ale žádné velké trofeje. Ale to nevadí, mi si Norsko užíváme i beztak.
Miroslav S.
Liland 18.-27.8.2021
Celkem jsme ulovili:
42 tresek obecných, 380 tresek tmavých a 1 halibuta
Zajímavé úlovky:
treska obecná 2x 105cm a 14Kg
treska tmavá 3x 110cm a 8Kg
halibut 100 cm a 9 kg
Lubomír Š.
Grytoy-Elgsnes 25-31 srpna 2021
Počasí poslední dva dny nic moc. Prakticky se nedá vyjet s lodí.
Ale před tím supr rybařina. Hloubky 150-200m u Grøtavær - hodně okouniků, tresky tmavé do 90 cm. A jako třešnička mník mořský-leng 122 cm.
Doporučuji všem rybarum cestujicim do Norska nechat se ockovat. Syn není a je s tím tady trochu problém (test na hranici, vyplnovani formulare a požadování karantény i když jsme ze zelené země). S očkováním je to bez problému.
Tak snad se počasí ještě umoudří
PS: Včera chytli Němci na druhé straně fjordu u Elgsnes halibuta 80 kg.
Jirka K






Rybářská parta byla velmi zkušená, co do počtu návštěv Norska, a docela jsem si to užil, i když jsem z dřívějších výprav znal jenom jednoho účastníka.
Cesta z Polska - Katowice do Norska:
Přílet do Osla, test na covid, 2h fronta. Nikoho nezajímá jestli je člověk očkovaný a kdy, všichni absolvují povinný PCR test při vstupu do Norska. Ten, kdo je očkovaný, jde jen do menší fronty.
Kdo chce letět do Norska přes Oslo s dvouhodinovým přestupem, nemá šanci to stihnout. Jak jsem vždycky nadával na 5-ti hodinovou čekačku na přestup v Oslu, tak dnes ji lze určitě kvitovat. Nakonec jsme to bez problému zvládli.
Přesun auty z Narviku trval asi 4 hodiny a byl určitě rychlejší než trajektem z Bodo, nicméně určitě ne levnější. Příjemné bylo, že jsme mohli dojet kdykoliv do obchodu pro potraviny, pivo a pilkry, kterých jsme potrhali fakt hodně. Tresky i Keleři se chytali hlavně o de dna a díky tomu byly velké ztráty pilkrů.

V úterý, ve středu, a částečně i ve čtvrtek ráno pršelo, ale na moře se vyjet dalo, takže jsem obě dvě posádky lodí přemluvil k výjezdu od 11.00 do 21.00 hod. Na ten hnus počasí ještě celkem slušná rybařina.
U nás na lodi bylo uloveno několik malých mníků a jeden slušnější (92 cm) ale jinak jen pár tresek obecných a tmavých do 80 cm.
Na druhé lodi to bylo obdobné, možná to ani nestálo za to mokré rybaření. Všichni jsme od Lofot čekali větší úlovky. Ale tak už to někdy bývá, prostě se těm velkým nechtělo.
Propršené dny jsme lovili na vnitřní straně Lofot (ve Vestfjordu) severně od ubytka. A to obě dvě posádky. Druhá posádka za celou dobu ani jinam lovit nejela.
My jsme se pustili od čtvrtka směr pod most a dál na otevřené moře na vnější stranu Lofot. Počasí přálo, vlny do metru, prostě ideální počasí pro rybaření, ale bez větších ryb. Malí mníci, malí keleři... jeden za druhým, prostě otrava. Ale pak to přišlo. Velcí keleři u dne i ve sloupci. Během dvou hodin zdoláno 9 ryb od 80 do 95cm. Dokonce jsem si v jednu chvíli myslel na kapitální rybu ale zdolaná dubleta dvou kelerů 75 a 89 cm mně tak nakonec trochu zamrzela.
Poslední dva dny jsme se specializovali na lov halibutů ale ani to se nám moc nedařilo. Já dva ztracené pod lodí a Vlasta byl nakonec jediný úspěšný s halibutem délky 82 cm. To snad ani nebyly Lofoty!
Nicméně jsme každý něco chytil, užili pěkného prosředí a přírody a hlavně se všichni v pořádku vrátili domů. Možná budou mít ostatní i jiný názor, ale s tím já nic nenadělám...
Zdraví Libor