+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast ViknaReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Vikna - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 8.6.2022

Somnesvika 22.-29.9.2023

V tomto termínu druhovost rozmanitá, avšak s nastupujícím podzimem již větších kusů ubylo. Dle informaci pana domácího přispěla k tomu změna počasí, přesto rybolov byl vydařený. Prý to týden před námi bylo rybářsky lepší, ale i tak jsme dobře zachytali, pořád ještě šli polaci na přívlač (většinou 50-70 cm), samozřejmě nějaké tresky, keleři, makrely, povedlo se i pár okouníků a poněkud netradičně jsme zachytali štítníky.
Podařil se i hezký halibut cca 150 cm. Zběžně změřen, nevážen a nakonec puštěn.
A jeden menší, ten šel do kuchyně.

Vít S.


Somnesvika 10.-22.9.2023

Počasí se zdařilo, prostředí a krajina krásné. Ryb málo, co se týče tresek, ale makrel dostatek. Vzhledem k tomu, že jsme na tomto místě byli poprvé, tak dobré. Lodě bezpečné, správce super - vždy, když byl nejaký problém, řešil ho hned. Měli jsme problém s echolotem, neukazoval hloubku ani ryby, takže jsme byli tak zvaně slepí. Super to musí být na jaře, když najedou tresky, jinak jsme si to užili jako vždy, když vyrazíme do Norska. Já osobně mám radši podzim, kolegové spíš jaro. Líbilo se nám!

Martin N.


Somnesvika - halibut Somnesvika 7.-17.6.2023

Letošní rybářská dovolená v Norsku se velmi vydařila. Cesta tam bez problémů, akorát jsme jeli tzv. suchou cestou, takže přes hory, které byly ještě zasněžené a teplota 3,5°C. Cestu zpět jsme zvolili trajektem přes záliv, což bylo kratší a hlavně pohodlnější. Cestou zpět malá nehoda, vrána šedá asi chtěla vzít na výlet
do Čech, takže skončila chudák v přední mřížce vozidla před chladičem...
Počasí po celou dobu pobytu bylo pěkné, takže jsme na moře vyráželi každý den. S úlovky to bylo také dobré, nachytali jsme hlavně tresky obecné, ale i další druhy ryb (keller, jednoskvrná, mník, polak, halibut, okouník).
Co se týče ubytování, tak to též bylo velmi kvalitní, zvažujeme, že by jsme tam příští rok vyrazili ještě jednou, nebo možná vybereme jinou lokalitu...

Stanislav Š.


Somnesvika 27.5.-6.6.2023

Chytáme tzv. českou vláčku s nástrahami do 30 g a soustřeďujeme se na polaky. Ale chytili jsme i tři kelery okolo 80 cm na vláčku v poměrně malé hloubce. To se nám dříve nestalo. Tresky a polaky jsme nachytali.
Domácí v pohodě, typický Nor. Benzín jsme si kupovali sami u benzínky - jak chtěl pan domácí. Bylo by dobré, kdyby se trošku zajímal o ryby a třeba poradil kde kdo co nachytal před náma.
Naším hlavním cílem byli v Somnesvice mořští pstruzi. A ty jsme zachytali, kvůli nim jsme tam vlastně jeli. Pstruzi se poměrně dobře dali chytat na muškařský prut. Kamarád chytil např. 3 na mušák za 4 hodiny chytání. Takových míst v Norsku moc není.

Josef V.


Asplia 27.5.-3.6.2023

Tuto norskou výpravu mohu hodnotit jediným slovem - fiasko. Po celou dobu vítr nad 7 m/s hnal vodorovný déšť a vyjet se prakticky nedalo. Kolega tam týden před námi nachytal, my jsme mohli vyjet s bídou na dvě chvíle kousek od zátoky a ryby tam nebyly. Snad příště.
Domácí OK, zajistil vše včetně benzínu do lodí.

David V.


Somnesvika 30.4.-8.5.2023

Na jedné lodi jsme za 8 dní ulovili:
Treska obecná - cca 400 ks (z toho minimálně 250 tresek vráceno zpět do moře)
Treska Polak - 6 ks
Halibut - 1 ks (108 cm, 13,5 kg)
V roce 2024 plánujme jet do stejné lokality.

Milan N.


Asplia - polární zářeAsplia 3.-10.9.2022

Chytali jsme převážně makrely (200 ks) a tersky merlan (150 ks), okrajově tresky obecné, tmavé, jednoskvrnné, polak, mníky, mníkovce a okouníky.
Tresky merlan jsme trefili v takovém počtu poprvé a cca 10 ks jich bylo pres 50 cm.
Viděli jsme krásnou polární záři.

David V.


Somnes-Berg 13-27 srpna 2022

Letos jsem byl v Norsku 2x a to v červnu v Somnesvika a v srpnu v Somnes-Berg. Lokality vzdálené cca 800 m od sebe, vlastní je dva bratři - každý jednu. V prvním případě v obsazení 4 lidí a v druhém jsem byl pouze s manželkou. Jen pro srovnání: Somnesvika bez připomínek. Somnes-Berg je pro 4 lidi nevyhovující. Tento dům se mi zdá nedodělán. Nevyhovující druhá "ložnice", žádné odkládací prostory, žádná možnost usušení mokrých věcí. Co se týká filetárny - max pro 2 lidi. Mytí lodě bez hadice na vodu atd.
GPS jsem nastavoval při každém startu a při každém vypnutí motoru cca 500x. Po upozornění na špatné zapojení echolotu-GPS mi bylo sděleno, že to tak má být. Nerad píši negativní recenze. Pokud bych jel znovu do této oblasti, volil bych první ubytování Somnesvika. Somnes-Berg bych zcela vyloučil. Organizování z Vaší strany je vždy perfektní. Jezdím s Vámi od roku 2004 a nikdy jsem neměl žádný problém.
S přátelským pozdravem

Jaroslav P.


Rostou hřiby jako deštníkySomnesvika 1-11 srpna 2022

Počasí bylo tentokrát celkově v Norsku rybářsky dost zoufalé - bylo dost větrno a nejen u nás v Somnesvika. Co jsme slyšeli od kolegů, tak na Blomsoy i na Sule to bylo podobné nebo ještě horší... V podstatě jsme měli pouze 1,5 dne opravdu hezky a slunečno.
Nicméně dovolenou jsme si i tak užili - měli jsme spolu s přáteli a dětmi všechny tři chaty pro sebe -naprosto perfektní, že jsme měli soukromí pro 2 rodiny i s dětmi - větší část expedice cestovala po různých turistických atrakcích - jeli trajektem 2 x na celodenní výlet na Vegu, do Bronnoysund a lodí jsme je také dovezli během cca 15-20 minut na Torghatten, kde se dá projít skrz celou horu a je možné tam u mola bez problémů zaparkovat lodí /za poplatek se tam dá i parkovat
déle/, a sami jsme s kolegou mezitím chytali ryby.
Co se týká hub: rostly tam počátkem srpna v podstatě jen hřiby a pěkné. Překvapivě kozáky a křemenáče jsme téměř neviděli. Bylo dost deštivo a hodně velkých hub bylo již plesnivých.
Chaty byly krásné, prostorné a uklizené, vše OK ,jen chybí mrazáky v chatách a mikrovlnka, ale 3 mrazáky jsou ve filetárně.
Co se týká kuchárny a lodí: majitel je starší pán a již asi nemá moc energie něco uklízet - kuchárna svůj účel plní, ale byl tam dost nepořádek, mrazáky by mohly být čistší, majitel je pro nás ještě nakonec lehce vyčistil. Na jedné lodi byly zoxidované kabely a na oceánu nešlo kolegovi vůbec nastartovat. Jelikož je technik tak to trochu rozebral, očistil zoxidované kontakty a povedlo se. Jinak vše bez
problémů.
Štítník - zajímavý úlovekRyby se i navzdory počasí chytat daly, většinu velkých ryb jsme nachytali během výjezdu na oceán na 10-20 metrech na lehkou přívlač: pěkné cca 90 cm polaky i větší - opravdu hodně. Na oceán je to cca 35 minut s motorem 60 HP (jiné nejsou k dispozici), ale loď s menším nákladem jede až 42 km/hod - to je lepší situace než např. na Hestoy nebo Blomsoy, kde jezdíme při pěkném počasí s motorem cca 115 HP min. hodinu.
Pěkné polaky jsme nachytali i ve fjordu před výjezdem na oceán a bedny jsme nakonec ještě doplnili makrelami které byly letos místy obří - až 45 cm.
Poslední dva dny bylo extrémní počasí, ale to jsme již balili a odpočívali před cestou.
Nakonec ještě část výpravy jela cestou zpět přes Norsko, kde se zastavovali v přírodě na různých zajímavých místech a ještě několikrát přespali v kempech - dnes je již situace ohledně Covidu celkem normální takže žádný problém.
Do Somnesviky se asi vrátíme, je to moc pěkná lokalita pro rodiny s dětmi a oproti jiným místům velká výhoda že nejsme závislí na trajektech.

Jirka N.


Somnes-Berg 2.-9.7.2022

Chytali jsme klasickou sestavu norských druhů ryb: tresky obecné, tresky tmavé, polaky, mníky, mníkovce, makrely... a povedl se i krásný štítník.

Ladislav R.


Cestou do Norska nedaleko Dalsnibba Somnesvika 4.-12.6.2022

Ve čtvrtek 2.6. jsme vyrazili z Val.Mezu. po dlouhém očekávání konečně na rybářskou výpravu do Norska, lokalita Somnesvika.
Výpravu absolvují Sváťa a Matteo, coby úplní novicové v oblasti mořského rybolovu a pak Tomáš a já Libor co jsme na moři již byli.
Po Norsku jsme zvolili klasickou cestu po E6 ale pak jsme na křižovatce v Ottě odbočili na cestu směr Trollstigen s tím, že navštívíme orlí a trollí stezku, což je i pro mě pořád jeden z nejhezčích výletů v Norsku.

Po cestě na Trolstigen jsme se vydali na vyhlídkovou terasu na Dalsnibbu.Na Dalsnibbě jsem byl tentokrát již po třetí, ale to co nás tam všechny čekalo byl celkem šok. Cesta byla sice zprůjezdněná, ale pěti až devítimetrové koridory odfrézovaného sněhu nikdo z nás nečekal. Byl to super zážitek, ač bez jakýchkoliv výhledů. Byla totální mlha a sem tam zapršelo. Ale toho sněhu v černu?

Po dalších 25-ti kilometrech sešupu z Dalsnibby (cca 30-ti minutách jízdy) jsme dojeli do úplně jarního Geirageru bez sněhu, se zelenou trávou a kvetoucími stromy. Neuvěřitelné a krásné zároveň!
V Geirangeru jsme přespali v kempu s obrovským vodopádem přímo vedle chaty ve které jsme spali.

Somnesvika - na rybáchRáno jsme vyrazili plní očekávání z krásných vyhlídek na další lokalitu-Trollstigen. Po ujetí necelých 150 km jsme dojeli do údolí Trollstigenu kde nás bohužel překvapila cedule zákazu vjezdu na horu s vyhlídkou a dvoumetrová bariéra sněhu na silnici. Waze navigace i všechna média udávala, že je Trollstigen průjezdný, ale prostě nebyl… Zbytečná zajížďka 300 km, cca 5 hodin jizdy. A POZOR: lavina, která zničila část silnice byla tak velká, že není jisté, zda Trollstigen bude v letošním roce průjezdný!
Takže bohužel zpět na E6 a pak už hurá na ryby.

Ač s šestihodinovým zpožděním, přijíždíme na Somnesviku po dvou dnech cestování. Unavení, ale šťastní, že jsme konečně tady. 2500 km prostě mazec.
O půlnoci nás již očekává majitel chaty.
Rychlé přivítání s omluvou za pozdní příjezd, domluva na ranním předáním lodě a konečně padáme do postelí. KONEČNĚ!

První den rybolovu
Nevydržíme dlouho spát a v 8.30 již čekáme na převzetí lodě. Vše proběhlo rychle a bez problémů, takže v 10.00 již vyrážíme na moře.
Vzhledem k silnému větru cca 15 m/s sice jen kousek od chaty, ale lovíme.
Somnesvika - keler 75 cmZa čtyři hodiny vláčení a pilkrování chytám tři obecňačky velikosti pětníku a ostatní kluci po jedné rybě stejné velikosti. Tak se raději jdeme dospat po náročné cestě.
Spaní se nám nějak protáhlo a tak jsme se rozhodli vyrazit na ryby na pozdní večer. I v deset večer je tu světlo, tak vyrážíme. Matteovi se konečně podařilo vyladit echolot, což bylo vlastně to nejdůležitější, protože dopoledne vůbec nefungoval.
A ejhle. Najednou jsme našli ryby a začalo to jít. Tresky obecné i Keleři a to v obstojné velikosti 80-90 cm, ode dna i ze sloupce, a postupně začali přibývat v lovné bedně.
Svaťa i Matteo si ulovili první ryby v životě na moři a ranní nezdar byl zažehnán.

První den nočního rybolovu:
Matteo-2x treska obecná 75 a 80 cm, keler 75cm
Svaťa – 1x treska obecná 75 cm a keler 75 cm
Tomáš – 1x mník 70 cm
Já (Libor) – 4x treska obecná 70-90 cm, 2x keler 75 cm.

Další den rybaření v lokalitě Somnesvika
Včerejší den rybaření raději v popisu vynecháváme. Kluci jsou natěšení a jedeme v dvoufázovém rytmu rybaření. Dopoledne výjezd na moře, ve tři zpět,
V sedm večer opět na moře a v jednu ráno zpět. Sem tam se nějaká ryba chytla.
Podstatně lepší rybaření nám vychází přes noc.
Za celý den jsme ulovili asi 15 tresek obecných velikosti 60-70 cm a dvakrát tolik jsme pustili. Prostě žádná sláva s velikostí lovených ryb, ale byli jsme na moři a užívali si zdejších krás a trochu i ryb. Nejvíce rozmrzelí jsme z nefungujícího echolotu, se kterým si zatím nikdo neví rady a to nejen naše výprava, ale ani sousední kolegové z Prahy, ale ani němečtí rybáři z třetí chaty a to je co říct, protože Němci nejenže chytají ryby po celém světě, ale také je před našimi zraky tady přímo před chatou harpunují v neoprenech. Taky pěkný zážitek!!

Z výletu na širé moře7.6.2022
Stále stávkují echoloty. Jsme celkem bezradní a nejen my. Stejně ale v 10 hodin vyrážíme směr volné moře, a to až tam, kam nám bylo doporučeno. Takže cca 15-20 km od baráku.
Přibíráme jeden kanystr benzínu (snad nám bude 60 l stačit) a vyrážíme na předpokládaný celodenní výlet za rybama.
Jedeme sice naslepo bez echolotu, ale budeme prostě zkoušet po cestě místa dle mořských zvyklostí.
A ejhle. Pět hodin rybolovu na nejvzdálenějších a nejslibnějších místech téměř bez ryby. První depky, tady nejsou snad žádné ryby, proč nic nechytáme, co je špatně... znáte to. Prostě jsme se otočili a jeli zpět na barák.
Po cestě zpět jednoho z nás napadlo navštívit jeden minifjord s délkou asi 300 m a hloubkou 17-25 m.
Nepochopitelné. Přijeli jsme do rybí špajzky. První drift a všichni čtyři taháme jednu tresku za druhou. Žádné obry, ale opravdu jedna za druhou. Na třetí drift máme v lodi 20 tresek o velikosti 60-85 cm. Asi dalších 40 tresek jsme pustili. Depka je zažehnána a s veselou se vracíme zpět na barák.

Myslel jsem si, že toho budou mít kluci po filetování a večeři plné brýle, ale spletl jsem se. Už zase plánují večerní výlet.
Rybářští nezmaři!

Úlovek tresek obecných8.6.
Echoloty nemakají ani jedné posádce. Někde podle mě děláme v nastavení chybu a nikdo neví kde. Ani Němci ve třetí chatě a to jsou fakt machři a mají s mořským rybolovem a potápěním značné zkušenosti.
Na echoloty vyhledávání hejn ryb jsme se úplně vysrali a jezdíme na slepo dle zvyklostí. Plytčiny přívlač gumy a malé pilkry, (ryby od 30 do 50 cm) hlubší vody od 40 do 80 m pilkry, ryby jen sporadicky od 40 do 85 cm. Včera celý den vítr 50-60 km/h,takže koštovačka slivky a na podvečer výlet 50 km na děravou horu, která je z chaty vidět a je od nás asi 10 km, ale dojet k ní se musí autem oklikou. Dali jsme si vysokohorskou turistiku a skálou v její výškové půlce jsme prolezli otvorem na druhou stranu hory. Mazec. Úžasný zážitek. Přitom túra jen 2 nebo 6 km podle volby okruhu. Moc se mi nechtělo šplhat tady po skalách, ale když nešly chytat ryby kvůli větru a bylo hezky slunečno, nechal jsem se přemluvit na malý okruh a nakonec jsme všichni dali velký, protože to bylo něco monstrózního.
Po návratu z výletu (ve 22 hod.) jsme začali pokukovat po vodě zda by to přeci jen nešlo a nešlo.
Ve 23.00 hod se vítr utišil na 7 m/s a to už jsem ogary na chatě neudržel. Tak jsme zase vyjeli na ryby na noční (nebo spíš ranní) rybolov. Vrátili jsme se v 7.00 ráno, ale úspěšní jsme nebyli. Za 7 hodin 8 tresek obecných velikosti 65-80 cm a asi 30 malých, byl pro kluky velkým zklamáním.
Dnes má zase celý den foukat v nárazech až 18 m/s, tak se zkusíme hodit do nabíječek a po probuzení půjdeme za odlivu zkusit pstruhy pod most.

Budeme rozmotávat...Poslední tři dny jsme chytali opět dvoufázově. Od rána do oběda, pak odpočinek a od 8 večer do 2-3 do rána. Kluci byli neutahatelní, protože s určitými přestávkami (zejména v čase 2 hodiny před a 2 hodiny po maximálním odlivu) ryby aspoň trochu braly.
Největší aktivita byla hodinu před aaž hodinu po maximálním přílivu. Přesně tak, jak se říká.

Denně (10-12 hodin rybolovu) jsme ve čtyřech lidech chytali 100 až 140 ryb. Nejčastější rybou byla treska obecná ve velikosti 30-50 cm. Zhruba každá desátá se dostala k 75-80cm. Největší tresky obecné 2 ks 87cm.
Tresky obecné jsme chytali převážně v mělkých vodách od 10 do 40 metrů a to jak na pilkry, tak na vláčku na gumy 7-20 centimetrů hlavně stříbrno modré a stříbrno červené provedení. Velikost nástrah vůbec neovlivňovala velikost lovených ryb.

Jeden den jsme zkoušeli hloubky od 80 do 120 metrů, ale bez jakýchkoliv kontaktů z rybami.
Z ostatních ryb jsme chytli i několik tresek tmavých velikosti od 60-80 cm, pár polaků od 30-70 cm.

Torgattholet - krásné místo na výletDvakrát se nám vyplatilo dojet k lovícím ptákům z hladiny. Vypadali jak o málo větší vlaštovky, ale byli celí bílí s černým delším zobákem.
Tam, kde chytali ptáci rybky pod hladinou, lovili tresky, keleři i polaci úhoříky velikosti 7-10 cm a ryby jimi byly doslova přecpané. Přesto nepohrdly gumovou rybkou nebo pilkrem. V těchto případech to byl opravdu co nához, to záběr na všech čtyřech prutech.

Pro dva kluky, kteří byli poprvé na mořském rybolovu to byl opravdu nepochopitelný zážitek. A pro mně vlastně taky.
První tři dny nás moře nepustilo na ryby dál jak 3 km od chaty, jeden den jsme museli zůstat na chatě bez výjezdu. Jak se ale počasí začalo zlepšovat, tak jsme se postupně pouštěli dál a dál směrem k otevřenému moři, a to až 20 km daleko.
Je zvláštní, že jsme ryby nacházeli převážně v různých minifjordech s hloubkou kolem 15-20 m a na místech kde bych je nečekal.

Poslední den se Tomášovi podařil i úlovek halibuta. Žádný obr to nebyl, měl 80 cm, ale tolik radosti a spokojenosti jsem na rybách snad ještě nezažil. Byl jsem moc rád, že se mu to povedlo.

Všeobecně se výprava na Somnesviku povedla. Sice žádný kapitální úlovek nebyl, ale ryb jsme zachytali dost.
Velmi pěkná lokalita s mnoha ostrůvky a fjordy, skvělé pro vláčkaře. Velmi pěkné ubytování a příjemné zázemí. Filetárna i lodě hned u chaty. Blízko do obchodu. Nejhorší ze všeho je snad jen ta vzdálenost. 2600 km a téměř 38 hodin cesty s přestávkama je fakt až dost.

Libor N.
Cestou na Torgattholet
Cestou na Torgattholet
Torgattholet
Torgattholet
Torgattholet, už jen kousek na druhou stranu
Torgattholet, už jen kousek na druhou stranu
Torgattholet, pruchozi otvor ve skale
Torgattholet, pruchozi otvor ve skale
Torgattholet - výhled na druhou stranu
Torgattholet - výhled na druhou stranuSomnesvika 31.5.2022

Počasí se opravdu povedlo. Slunce přes den svítí až moc, tak jezdíme většinou na ryby spíše odpoledne-večer. Když je večer příliv, tak najedou keleři skoro až do přístavní zátoky a za hodinu se dá chytit několik kelerů 70-80 cm. Paráda.
Holanďané, kteří bydlí vedle, jezdí někam dvě hodiny daleko a vozí pěkné polaky, ale my to máme více na pohodu a takhle daleko nám nepřijde ani bezpečné jezdit.
Povedl se nám úlovek pěkného ďasa délky 115 cm o hmotnosti 22 kg. Fotku obludy posílám.
Jirka D.

Mořský ďas 115 cm, 22 kg
Mořský ďas 115 cm, 22 kg
Mořský ďas 115 cm, 22 kg
Mořský ďas 115 cm, 22 kg
Mořský ďas 115 cm, 22 kg
Mořský ďas 115 cm, 22 kg
Mořský ďas 115 cm, 22 kg
Mořský ďas 115 cm, 22 kg
Domky Somnesvika a přístaviště
Domky Somnesvika a přístavištěSomnesvika 3-13 července 2021

Cesta byla v pohodě, všichni jsme byli očkovaní, takže na hranicích bez zdržování a zbytečné administrativy.
Měl jsem přes 100 makrel a asi 60 tresek, nejvetsi k metru.
Trofejního nic.

Zdeněk P.