+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast TromsoReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Tromso - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 17.10.2022

Larseng - halibut ze zářijového rybolovu Larseng v září 2022
Dnes odlétá z Larseng domů dvojice rybářů, která se může pochlubit slušným výsledkem: za týden pobytu ulovili celkem 19 halibutů délky 80-170 cm.
To mi přijde jako skvělé skóre.
Původně jezdili do okolí Tromso na halibuty v červnu, pak v červenci a poslední dvě sezóny jezdí v září. Podobný trend pozorujeme u podstatné části rybářů, kterým nejde ani tak o tresky, jako právě o halibuty: původně nejoblíbenější červen byl postupně vyměněn za srpen nebo září.
Trine

Larseng v srpnu 2022
Velmi proměnlivé a deštivé letní počasí se nevyhnulo ani lokalitě Larseng nedaleko Tromso. Larseng je sice od volného oceánu chráněn masou ostrovů Senja a Kvaloya, ale i tady byly dny, kdy se dalo rybařit jen v závětří a s notnou dávkou nadšení. V srpnu míří do Larseng zejména štamgasti, kteří se zaměřují na lov halibutů. A zatím se daří - prakticky každý den někdo z hostů uloví halibuta nebo dva. Pár obrázků těch lepších kousků z první poloviny srpna zasílá Trine.

Larseng - treska obecná
Larseng - treska obecná
Larseng - treska obecná
Larseng - treska obecná
Larseng - halibut v lodi
Larseng - halibut v lodi
Larseng - halibut cca 125 cm
Larseng - halibut cca 125 cm
Larseng - Halibut
Larseng - Halibut

Larseng - halibut 165 cm, 60 kg
Larseng - halibut 165 cm, 60 kg
Transport velkého úlovku
Transport velkého úlovku
Transport velkého úlovku
Transport velkého úlovku
Halibut 165 cm
Halibut 165 cm
Západ slunce v kraji Troms
Západ slunce v kraji TromsVengsoy - mníkovec Vengsoy 15.-27.8.2022
Tak už sme sa vrátili z našej dlho očakávanej rybačky na ostrove Vengsoy.
Cesta tam bola bez najmenších problémov. Zo Slovenska sa nám osvedčil trajekt Gdaňsk-Nynäshamn. Aj keď to nie najrýchlejšie cestovanie, ale je veľmi pohodlné. Tri chaty na ostrove sú ideálne pre partie, ktoré uprednostňujú polosamotu a zároveň chcú vyšší štandard vybavenia.
Všetko bolo perfektne pripravené a čisté v chatách, filetárni ako i na móle a lodiach. Správca je veľmi milý a vždy ochotný vyhovieť požiadavkám hostí.
Patríme medzi partie, ktoré chodia do Nórska už mnoho rokov a pri pohľade na námorné mapy sme si veľa od tohto miesta sľubovali, ale nie všetko v rybárčine je jednoduché :-)
Podmorské hory a plošiny boli obsadené veľkým množstvom malých tresiek tmavých, ale ani toto nám zrejme pre modrú oblohu a silné slnko úspech neprinieslo.
Zmenili sme taktiku a začali loviť v noci čo sa aj oplatilo. Tresky obyčajné sme lovili v dĺžkach 70-90 cm.
Pred nástupom sme si stanovili lovnú mieru halibuta na 100 cm a tak sa stalo že dvoch cca 85-90 cm sme po ulovení ešte vo vode vyháčkovali a darovali im život. Jedného halibuta sme si privlastnili 101 cm (12,7 kg).
Naše celkové hodnotenie je, že každému kto si chce odpočinúť pri rybolove v Nórsku túto lokalitu vrele odporúčame.
Smutní, že to znovu ubehlo tak rýchlo sme so skvelým majitelom rozlúčili a vyštartovali smer SR.
Za zmienku stojí aj to, že na Nórsko-Fínskej hranici sme absolvovali váženie našich úlovkov.
Už sa tešíme na ďalšie zážitky v roku 2023.
Viliam H.Velký vlkouš z LarsengLarseng 28.6.-7.7.2022
V 6 rybářích jsme v Larseng ulovili:
Halibut: 4 ks (110cm-132cm)
Treska obecná: cca 10 ks (90-100cm)
Treska tmavá: 25ks (80-100cm)
Vlkouš: 1ks (80cm)
Mníkovec: 7ks
Treska jednoskvrnná: 10ks
Radim S.

Lenangen 25.6.-3.7.2022
Poloha domků Lenangen je super, díky poloze hlouběji ve fjordu se nechá i za silnějšího větru.
Asi i díky poměrně vysokým teplotám jsme měli ve fjordu úlovky jen menších ryb. Vetší ryby byly až na otevřeném moři.
Úlovky ve fjordu byly z 90% tresky obecné kolem 60cm.
Za zmínku stojí ulovení vlkouše délky 95 cm (uloven 1.7.)
Vít S.

Havnnes Handelssted 25.5.-4.6.2022
Díky covidu a uzávěrám hranic jsme nakonec jeli do Havnnes místo v roce 2021 až letos. Bylo vidět, že majitelé během covidu nezaháleli a udělali řadu investic a zlepšení. Chata Wagen je nově renovovaná, i v domku Per Arne a Mary jsou nějaká drobná zlepšení. Třeba nová pračka se sušičkou potěšila. Přijet domů s vypraným prádlem namísto hromad obleků vonících rybami je prima. Taky přikoupili lodě a vyměnili další motory. Myslím, že 50-ka už tam žádná není, na všech lodích jsem viděl jen 60 HP nebo 70 HP motory.
Počasí nám skvěle vyšlo a díky tomu bylo v pohodě i rybaření. Přes den bylo až 24°C a tak jsme občas chytali jen v tričku. V druhé půlce pobytu už jsme chytali jen pro zábavu, nachytáno jsme měli. Největší treska obecná byla 115 cm, hodně bylo kelerů kolem 80 cm, také se mi jednou povedla tripleta a vše keleři 85 cm. Halibuti tentokrát jen malí, ale hezky jsme zachytali menší platýse několika druhů.
Cestou domů jsme jeli Finskem přes Rovaniemi (vesnička Santa Klause na polárním kruhu) a u jedné lososí řeky jsme zastavili krátce před půlnocí. Byl tam otevřený kiosek, u něj pár rybářů. Když jsme viděli, jak pěkné burgery tam dělají, tak jsme si také dali burgery nebo kebab. Úžasné porce a vše parádně čerstvé včetně hranolek. Platili jsme 8 Euro / osobu, což mi přijde super. Už se těším, jak se tam za rok zase zastavíme!
Petr M.

Ringvassoy 22.-29.5.2022
Chata Ringvassoy i majitel nad očekávání - dobrá vybavenost i čistota. Majitele jsme viděli každý den a staral se. Registrace úlovků a výjezdů přes tablet v kanceláři u filetárny úplně v pohodě.
Na Norsko v květnu jsme měli extrémně teplé počasí i 12-14°C místy i bezvětří!
Hodně tresek obecných, největší 126cm a 17,8kg
Kupodivu absence tresek tmavých i malých (keler)
Prvně v životě mě kontrolovali na norských hranicích, ale papíry byly v pořádku a vše proběhlo v klidu. Tak až na to, že to bylo krátké, tak se nám to moc líbilo.
Měl jsem sebou dva rybáře kteří byli v Norsku poprvé a jsou nadšení, už plánují další cestu.
Jirka K.

Halibut - monstrum ulovené v Larseng
Halibut - monstrum ulovené v Larseng
Larseng - halibut
Larseng - halibut
Larseng - treska tmavá
Larseng - treska tmavá
Larseng - halibut
Larseng - halibut
Půlnoc v kraji Troms
Půlnoc v kraji TromsVlkouš z LarsengKvěten v okolí Tromso

Období covidu, kdy měli majitelé chat a domků v Norsku nedostatek hostů, alespoň někteří využili ke zvelebování svých ubytovacích kapacit. Například v Maribell bylo opraveno mnoho drobných nedostatků, nově zasazena tráva tam, kde již byla vyšlapaná, zázemí pro rybáře bylo vybaveno vakuovačkou, prosvětlovacím pultem pro kontrolu přítomnosti parazitů ve filetech a nově také přibylo zařízení pro šokové mražení úlovku. Alespoň k něčemu pozitivnímu ten covid přispěl.
S rybařením to v květnu nebyla ze začátku žádná sláva, chytali se hlavně malé tresky obecné. Chytit metrovou obecňačku byl problém. S postupujícím květnem však větší ryby najely a ve druhé polovině již byly hlášeny úlovky slušných tresek obecných z volné vody. Ve fjordech a sundech byly stále loveny spíše menší tresky, ale i tam se začaly objevovat pravidelné úlovky blížící se metru délky.
Z Larseng jsme dostali několik zpráv o úlovku krásných vlkoušů a halibutů. Loviště u Larseng nevypadá dle mapy nijak extra zajímavě, ale vlkouši a halibuti se zde chytají pravidelně a ve slušných počtech. Možná to bude tím, že Trine (majitelka Larseng) dokáže svým hostům dobře poradit ta správná místa.


Maribell 18.-25.5.2022
V okolí chat Maribell byly spíše menší ryby, ale ve slušném množství. Jak počasí dovolilo, jeli jsme na volné moře, kde jsme chytali chvílemi rybu za rybou. Obvyklá velikost tresek z volné vody byla 80-115 cm.
V Maribell jsme si spravili chuť po rybářsky nevydařené výpravě na Lofoty v letošním dubnu, kde nám počasí nepřálo a k tomu ještě nežraly ryby.
Velmi kladně (jakožto pravidelný návštěvník) hodnotím práci, kterou si majitel dal se zvelebením svých chat a dalších věcí v Maribell. Teď to má ještě vyšší úroveň.
Jura N.

Larseng, druhá polovina května 2022
Mezi halibuty a vlkouši se začínají chytat i lepší tresky obecné.
Už bylo na čase!
Z Larseng zdraví
Trine

Začátek května v Larseng
Měli jsme tady opět skupinku rybářů z Německa, která se specializuje na lov vlkoušů a halibutů. A dařilo se jim, nachytali krásné vlkouše i slušné halibuty.
Pozdrav z Larseng posílá
Trine

Tromso - Maribell 13.-20.4.2022
Tak jsme se vrátili z tradiční jarní výpravy do Maribell.
Celkem jsme ve čtyřech rybářích ulovili:
treska obecná 35 ks - od 50 do 120 cm
keller - 34 ks - 50-80 cm
mník - 6 ks - 50-80 cm
Ryba výpravy byla treska obecná délky 120 cm, kterou jsem ulovil na pilkr.
Luboš Š.
Treska 120 cm z Maribell - konec dubna
Treska 120 cm z Maribell - konec dubna
Larseng - vlkouš
Larseng - vlkouš
Lepší treska z Larseng
Lepší treska z Larseng
Larseng - Halibut, květen
Larseng - Halibut, květen
Larseng - Vlkouš (mořská kočka)
Larseng - Vlkouš (mořská kočka)
Larseng - halibut
Larseng - halibut
Larseng - halibut u lodi
Larseng - halibut u lodi
Larseng - halibut
Larseng - halibut
Larseng - halibut, závěrečná fáze zdolávání
Larseng - halibut, závěrečná fáze zdolávání
Larseng - super počasí na vodě
Larseng - super počasí na voděTromso z ptačí perspektivyOkolí Tromso 2021

Tak, jako v celém Norsku, i na severu v okolí města Tromso, začala letošní sezóna se značným zpožděním. Standardně sem přijíždějí první nedočkavci už koncem dubna a v květnu je sezóna za normálních okolností v plném proudu. Letos však začala až v červenci a poslední „naši“ rybáři navštívili tuto oblast ve druhé polovině září.
Rybaření mělo světlé i tmavší chvilky, někdo zachytal tak, jak je v Norsku zvyklý, a někdo se holt bohužel trefil do období, kdy to s rybami taková sláva nebyla. Nejen úspěchy, ale i neúspěchy patří k rybaření, Norsko nevyjímaje.

Larseng 18.-25.9.

V sobotu po poledni jsme do sedli na letiště v Tromso. Trocha zdržení na letišti. Kontrola covid passu. Vše proběhlo v pořádku. Následovala cesta do Larseng přes obchod a následné zabydleni, předání lodí. Na vodu jsme vyrazili až v neděli. Počasí bylo úžasné, jasná obloha, bezvětří prostě super.

Rybářsky to byla, ale kalamita. Za celý den 4 ryby v 6 lidech. Večer jsme zasedli na poradu a domluvili se co další den. Projeli jsme všechna známá místa na Mallangenu a nikde žádné ryby. Ani jeden keler, prostě nikde nic.
Úterý je ve znamení větru. Od rána foukal silný vítr a nevyjela žádná loď. Po poledni jsme se přesto rozhodli s Jarkem vyrazit na halibuty za pruliv, kde je vždy voda klidnější. Podařil se nám jeden záběr a do lodi se podíval náš první halík výpravy. Dál už se nedělo nic, tak uvidíme další den.

Larseng - treska tmaváVe středu se nám trochu změnilo počasí. Ráno déšť, vítr 10-16 m/s. V poledne přestalo pršet, tak jsme vyrazili za pruliv na halibuty. Problém nastal ihned při lovu nastrazek. Nikde nebyl ani jeden malý keler (velký už vůbec ne) osvědčené melciny i jiné melciny nikde žádný keler. Nakonec jsme chytli pár malých obecných a šli jsme na to. Po 6 hodinách na vodě ani záběr ve 3 rybářich. Těžko říct co se děje, ale ryby tu momentálně nejsou.

Poslední dva dny našeho rybolovu v Larseng byly ve stejném duchu. Ryby vůbec nešly. Ve čtvrtek se chytlo pár obecných u ponorkove základny, max 70cm. Pulka dne driftovani na ha halibuta před majakem, zcela bez záběru. Druhá lod na malangenu, bez úspěchu. Nebyly žádné hejna keleru, jako loni a ani při lovu halibuta nepřišel žádný záběr.

V pátek jsme vyrazili za pruliv a věnovali se celý den lovu halibutu. Vyzkoušeno mnoho gum různých velikostí a barev. V poslední jízdě přišel dlouho očekávaný záběr, ale byla to treska obecná cca 70cm. Druhá lod na tom byla velmi podobně. Halibut žádný. Kluci narazili na hejno, tak zkoušeli a chytli 2ks kelera cca 70cm a pod hejnem přišla jedna obecná 105cm. Na nic dalšího již nebyl čas. Odpoledne jsme zabalili věci, dopili a dojedli zásoby a v sobotu ráno jsme odletěli domu.

Fulan (Martin R.)

Larseng - treska obecnáAmber 1.-8.9.2021

Rybolov byl fajn, nicméně ovlivněn počasím - deštivo a větrno po valnou část pobytu.
Revír je to krásný, vyžaduje alespoň 30 minutové dojíždění, což ale není v Norsku nijak výjimečné, spíše naopak.

Dovolená se povedla, skoro ve všech směrech. Pouze problém s uzavřenou komunikací nás donutil opustit destinaci o noc dříve (jinak bychom nestihli letadlo), ale poslední dobou jsme nuceni překonávat jiné překážky, takže toto bylo k překonání a tak v pohodě.

Uloveno nejméně 120 nádherných, velmi bojovných, velkých makrel, 6 jedlých tresek obecných (60-80cm) 1 okouník a spousta drobotě - tresek obecných a bezvousých.
Ač jsme se zaměřili na halibuta, tento uloven nebyl. Jeden malý byl viděn pod lodí. Tak příště. Zajímavostí bylo, že nebyl uloven ani jeden kus tresky tmavé! To se nám za 20 let v Norsku nestalo a nedokážeme si to vysvětlit.

Martin Č.

Halibut z LarsengAmber 26.8.-2.9.2021

Kemp Amber je z hlediska zázemí, ubytování, lodí, echolotů... super, je na úrovni, není to žádný kutloch pro ožraly, je vyžadován řád ohledně třídění odpadu, manipulace s odpadem z ryb, pro "špinavé" oblečení je separátní vytápěná větraná místnost, krytá filetárna u mola, splachování hadicemi s pitnou vodou, stoly čisté z polyamidu, dobré osvětlení.
Ubytování prostorné, čisté, žádné palandy, kuchyně OK.

Kvality revíru: vždy to bude subjektivní věc závislá na zkušenostech rybáře, ročním období, aktuálním počasí a momentální migraci rybí potravy a tím i ryb větších. V Amberu (platí i pro sousední Maribell) jsou v zásadě 2 možnosti rybolovu, chytání mimo fjord na otevřeném moři, hledání hejn ryb echolotem, relativně náhodný proces.
Nebo chytání ve fjordu, kterým natéká voda k Tromso. V době největšího přílivu (nebo odlivu) je to téměř nechytatelné, drift cca 8,5 km/hod, na 20ti metrech nelze dostat 400 gr nástrahu ke dnu, dá se chytat na konci přílivu nebo odlivu, ovšem to je zase aktivita ryb téměř nulová. Halibut se v tomto případě nedá cíleně chytat, ale vetšina posádek během týdne zaznamenala alespoň náhodný úlovek halibuta na pilker při zdolávání jiné rybky na přívěsu.
Vše, co jsem popsal, platí pro období přelom srpen/září, v jednotlivých letech se může zejména oblast volného moře dost lišit.
Srpnový halibut z LarsengPředpokládám, že jarní zájezdy, či ty na počátku léta, mohou být na moři zajímavější, protože se budou líhnout kvanta potěru na mělčinách u pevniny a tyhle rybičky zase následují ty větší a pro halibuty je zde mraky písčin. Neovlivnitelný je vliv větru od moře-sever, severozápad, který v případě fjordu zcela zamezí možnosti chytání, na moře se nedá ani vyjet.

Proto asi doporučení "chytací" čas alespoň 9 dní pro všechny ty rybáře, kteří na tuto lokalitu jedou poprvé, je tak větší šance chytit dny s menším větrem a více zachytat.
Z hlediska krajinářského či vyžití rodiny s dětmi- samotný kemp je ryze rybářská záležitost, okolí je vhodné pro méně i více náročné treky a jsou i vyznačeny v přírodě a na mapách.
Dovolenkové atrakce pro děti jsem poblíž neviděl, ale logicky ani nehledal.

Vladimír F.

Larseng 18.7.2021
Zdá se, že vlna extrémně teplého počasí (to tady znamená nad 25°C) je asi za námi. V posledních dnech bylo na úlovcích vidět, že kdo nechytal dost hluboko, ten se k větším treskám nedostal. Ale za to jsem mezi úlovky viděla v závěru týdne několik vlkoušů kolem 90 cm a pár halibutů do 25 kg. Halibutů je letos zas o něco více, než v předchozích sezónách. Zejména těch kolem 50-60 cm se dá za den na malou gumu chytit v mělčinách třeba i tucet.

Z Larseng zdraví

vlkouš z LarsengLarseng, začátek července 2021

Začátkem roku jsme měli prázdný mrazák, protože žádní rybáři k nám na ryby dlouho nemohli a my sami na ryby moc nejezdíme. Ale tentokrát jsme museli, aby jsme mohli mít rybu na talíři. Naštěstí jsou vody v okolí bohaté na ryby a tak jsme si rybu nakonec snadno obstarali.

Letošní sezóna začala kvůli protiepidemickým opatřením až koncem června, ale teď už je v plném proudu.

Léto je u nás na severu letos jak ve Středomoří: modrá obloha a přes den teploty někdy i přes 25°C. Protože je voda teplejší než obvykle a také bývá dost často bezvětří, je obecně úspěšnější rybařina přes noc, tedy mezi 20.00-04.00 hodin.

Větší tresky se chytají spíše na hloubkách, zhruba od 60 do 110 m. V mělké vodě je hodně malých tresek a kelerů. A občas nějaký halibut, jak ukazují i obrázky z prvního červencového týdne.
A mezi běžné úlovky patří i slušní vlkouši.

Z Larseng zdraví Trine
Larseng - halibut 25 kg (cca 130 cm)
Larseng - halibut 25 kg (cca 130 cm)
Larseng - treska obecná 24 kg
Larseng - treska obecná 24 kg
Larseng - halibut 20 kg (cca 120 cm)
Larseng - halibut 20 kg (cca 120 cm)
Larseng - halibut
Larseng - halibut
Larseng - výhled na přístaviště
Larseng - výhled na přístaviště
Larseng - halibut
Larseng - halibut
Treska obecná z okolí Tromso
Treska obecná z okolí Tromso
Keler - treska tmavá, Larseng
Keler - treska tmavá, Larseng
Halibut z Larseng
Halibut z Larseng
Tromso z kopce za městem
Tromso z kopce za městem