+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Diskuse o rybaření ve světě

Všechny příspěvky

V diskusi je celkem 2032 různých příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.

mvincik 01.09.2014 21:23

Švédsko, kraj Västerbotten

Včera jsem se s kolegy vrátil z výpravy ze severu Švédska. Oproti loňskému červnu nás čekalo zcela jiné chytání v jiných podmínkách, což je i celkem logické.
Ryby nebyly tak zcela naivní a neútočily na vše co se kolem hnulo, ale i tak se nechaly přelstít v hezkých velikostech a především druhové pestrosti.
Velice náročným, ale zároveň nezapomenutelným zážitkem je lov lososů na řece Vindelalven. Ikdyž je každá ryba opravdu těžce vydřená, stojí to za to. Já osobně žádného nechytil, ale za výpravu se povedly tři kusy, k tomu půlmetrový pstruh, lipan, jesen a velice slušní okouni a štiky. Ty byli samozřejmě zastoupeni v největším počtu.
Výprava rozhodně stála za to, i když jsme občas mokli více, než jsme si sami přáli. Pokud ale někdo váhá, určitě doporučuji se na sever na počátku podzimu vypravit.
Jinak co se týká zabezpečení, vše naprosto bez problémů. Tak, jak to má být. Díky!

Míra V.

img
img
img
img
Komentáře k tomuto příspěvku:
Zdenek 02.09.2014 15:29
Zdenek: Ahoj Míro! Já nejsem zrovna příznivcem lovu lososů a vím, že každý záběr je tvrdě odpracovaný a každý ulovený losos malým svátkem. Jaký je Tvůj názor - jel bys na Vindelalven na lososy na celý týden? Nebo považuješ lososy jako zajímavý doplněk k lovu štik a okounů?
02.09.2014 18:42
mvincik: Také zdravím Zdeňku. Po této výpravě musím říct, že spíše ano. Je to opravdová rybářská dřina, která ale když se zadaří, přinese opravdový boj s velice silnou rybou a je to nezapomenutelný zážitek. Však by jste měl vidět ty šťastné tváře kluků, kterým se ho povedlo zdolat.
Na druhou stranu, nedá se tak chytat celé dny, a tak je podstatné, aby byla možnost i dalšího rybaření. Tím myslím hlavně štiky a okouny třeba na jezerech, jako jsme to měli my. Člověk si pak třeba po půl dni bez kontaktu s rybou přeci jen spraví chuť a dobije energii na další dny. Je ale jasné, že pro každého to rozhodně nebude. Takže otázka je vlastně tak trošku nezodpovězena... :-)
CK PEPA 01.09.2014 16:15
CK PEPA

Dalton Trail Lodge 18.-24.8.
Podzim se pomalu, ale jistě blíží. První listy na stromech se začínají zbarvovat. Nicméně v uplynulém týdnu bylo počasí velmi příznivé, jezera dokonce chvílemi vypadala jako zrcadla, protože bylo skoro bezvětří. Ale nejen počasí bylo skvělé, skvělé bylo také rybaření. Skupinka rybářů, která lovila na jednom vzdálenějším jezeře, ulovila spoustu sivenů namaycush včetně dvou kusů nad metr délky – 101 a 106 cm. Největší ulovená štika tohoto týdne měřila 105 cm. U muškařů je lov lipanů v tomto období, kdy je voda v řekách čistá a relativně nízká, velmi oblíben. Jeden den jsme si chtěli malým letadlem udělat výpravu na lososy coho (losos kisuč) ma Aljašku, ale na základě aktuálních informací jsme výpravu zrušili – lososi sice již táhnou, ale v řekách jich je zatím relativně málo, takže ještě počkáme a výpravu zrealizujeme v brzké budoucnosti.
Z Daltonu zdraví Hardy

img
siven namaycush
img
siven namaycush
img
Zdenek 28.08.2014 13:27
Zdenek

Storsjö, srpen
Nejteplejší červenec ve Švédsku za více než 100 let, tak alespoň hovoří meteorologické statistiky. Ještě v první polovině srpna bylo skoro pořád jen slunečno a na mnoha místech Švédska více než měsíc nepršelo. Některé řeky mají sotva poloviční průtok oproti normálu a dokonce i mnohá jezera trpí nedostatkem vody. A teplota vody? V řekách i v jezerech se pohybuje nad 20°C a to platí i pro horské revíry! Na koupání dobrý, ale co to udělá s rybami, hlavně se pstruhy si asi umíte představit.
Zkoušeli jsme s jedním španělským rybářem-novinářem lovit v okolí Storsjö táhnoucí jezeráky, ale byl to očistec. Na mušku jsem občas chytil nějakého malé potočáka a po třech dnech rybaření měl Miguel na kontě jednoho jezeráka délky 56 cm. Fakt dřina.
S lipany je to výrazně lepší - když najdete na řece jámu nebo ještě lépe tažný proud s hlubší a pokud možno prokysličenou vodou, máte o zábavu postaráno - lipani jsou stažení tam, kde je prokysličená a pokud možno hlubší voda.
V polovině srpna začalo konečně pršet a ochladilo se. Na rostoucí četnosti úlovcků to bylo hned vidět.
Zdeněk

img
pstruh obecny - tahnouci jezerak delky 56 cm
img
srpnovy vecer v Jamtlandu-Harjedalen
img
kotviste lodi ve Storsjo
img
Storsjo - pohled k pohori Anarisfjallen
CK PEPA 28.08.2014 12:34
CK PEPA

Einset 16-23 srpna
V neděli jsem se vrátil z Einsetu. Nejhorší rybaření za celých dvacet let a to znám Einset a jeho okolí dost dobře.
V prvním týdnu naší dovolené tam byla třicetistupňová vedra a ani na echolotu nebylo možné najít jedinou rybu. Celý týden jsem chodil v kraťasech od rána do setmění, bez kapky deště.
Až v druhém týdnu se ochladilo na normál (13-15°), pršelo a ryby se začaly vracet do fjordu. Vyšťoural jsem tedy nějaké makrely a tmavé tresky, takže alespoň z pohledu gurmánského jsme se trochu uspokojili.
Obě rodiny ale byly s pobytem maximálně spokojené.
Z Plzně zdraví
Jirka F.

Komentář k tomuto příspěvku:
Zdenek 28.08.2014 13:14
Zdenek: Někdy kolem 10-15. srpna se v celé Skandinávii začalo konečně ochlazovat a pršet. Po nejteplejším a nejsusším červenci za více než 100 let už bylo na čase... Vím, že se to dobře odrazilo na braní ryb v druhé polovině srpna ve Švédsku a i většina norských revírů hlásí v druhé polovině srpna lepší úlovky než počátkem měsíce.
Zdeněk
CK PEPA 27.08.2014 23:05
CK PEPA

Hökensas 16-23 srpna
Předposlední týden v srpnu se v Hökensas chytaly velice pěkné ryby (pstruh duhový), za týden uloveno cca 30 ks.
Pouze muškařím a tento týden jsem měl největšího pstruha 55 cm, ostatní byli 48-54 cm.
Roman M.

CK PEPA 26.08.2014 11:37
CK PEPA

Larseng 15-24 srpna 2014
Larseng je typickou ukázkou lokality, u které nikdo nečekal, že bude tak zajímavá pro lov halibutů, jak se ukazuje od chvíle, co sem začali jezdit sportovní rybáři.
Hosté Larsen sice nerybaří na oceánu, ale ve fjordech, nicméně, na křížení fjordů zde vzniká silné proudějí a halibutům se zde prostě líbí. Ačkoli je v Larseng ubytováno jen 6-10 rybářů, už od května je zde prakticky každý týden evidováno několik ulovených halibutů. Minulý týden to byli tři halibuti 120-130 cm. To je lepší, než všichni čekali.

img
srpnovy halibut 120 cm, 17 kg
img
srpnovy halibut 127 cm, 26 kg
img
srpnovy halibut 130 cm, 22 kg
CK PEPA 26.08.2014 08:01
CK PEPA

Steigen 22.8.
Do sítě se občas komerčním rybářům přimotají zajímavé úlovky.
Minulý týden to byl nedaleko Straumfjorden sedmimetrový žralok grónský (buskin shark).

img
zralok gronsky - 7 m
CK PEPA 25.08.2014 21:28
CK PEPA

Asplia 9-17 srpna
S ohledem na roční období obrovské množství makrel, velmi urostlých, takže zabíraly i na velké nástrahy určené na tresky.
Zpočátku pravidelné úlovky poměrně pěkných polaků, později jako když utne.
Úlovky celkem: S ohledem na termín a lokalitu, značné množství makrel, velice hmotných jedinců až 0,75 kg.
Tresky polak na přívlač (ripper s hlavičkou 20 g) 70-75 cm a několik dalších menších.
Tresky obecné max. 80 cm
Mníkovci do 80 cm
Ubytování je dobré, odpovídá standardu v Norsku. Problém je trochu ta druhá loď s motorem 20 HP, která je pomalá - cesta do vzdálenějších lovišť je možná pouze při dobrém počasí a zabere spoustu času.
Zdeněk B.

CK PEPA 25.08.2014 21:21
CK PEPA

Aland - Nordqvist 9-16 srpna
Letošní srpnová výprava na Aland se mimořádně vydařila. Tentokrát jsme začínali za nádherného, letního počasí, ale brzy jsme zjistili, že voda, která má více jak 23 st.C, nebude také nic jednoduchého k lovu dravců. Buď byly štiky velice hluboko v rákosí, takže je bylo pouze slyšet a nic na světě je nevylákalo ven nebo byly na hloubce od 1 do 2 metrů – tam alespoň přicházely záběry. Z hloubek kolem 4 a víc metrů ani záběr. Na sonaru tam bylo ryb dost, ale zřejmě to nebyly štiky nebo byly tak nažrané, že na na naše nástrahy prostě nereagovaly.
Samozřejmě, jistě se to nedá srovnávat s jarním nebo podzimním lovem, kdy jsou štiky mnohem hladovější a mnohem aktivnější, ale na letní týden, kdy se teploty šplhaly až k 26°C, nebyly naše výsledky vůbec špatné.
Vrcholem byla jedna krásná „metrovka“ – 105 cm. Přišla k večeru, těsně před 21 hodinou a sebrala malou zlatou plandavku 5 cm velkou.
Ještě jsem nenapsal, že jsme byli 2 rybáři. Jezdíme takhle již od roku 2008 a většinou chytáme každý ze své lodě, abychom byli opravdu svobodní v rozhodování výběru místa.
Děkujeme paní Erje a panu Bertilovi za perfektní služby a trvalé vylepšování i drobných detailů, prostě, díky za krásnou dovolenou.
František

Za dva rybáře - štiky:
1 ks 105 cm
4 ks > 80 cm
16 ks > 70 cm
48 ks > 60 cm a menší jsme nepočítali

img
srpnova metrovka z Alandu
img
srpnova metrovka z Alandu
img
pusteni metrovky na svobodu
CK PEPA 22.08.2014 14:18
CK PEPA

15. srpna 2014
V polovině srpna jsem měl na tři dny dva hosty z USA - New Jersey, otce a syna. Gene a Aaron cestují za rybami po světě pravidelně a patří mezi zkušené rybáře.
První dva dny chytali hodně jeseterů, ale vše bylo do 205 cm. Hned ráno třetího dne jsem měl pocit, že dneska se něco stane a měl jsem k oběma rybářům takový proslov ve stylu, že "i ten nejjemnější záběr může znamenat velkou rybu...". No prostě jsem je hned ráno vynervoval tak, že prvních pět záběrů jsme prošvihli. Pak přišla jedna ryba 160 cm, jedna ryba 210 cm a v 16.45 čtrnáctiletý Aaron zasekl monstrum.
Zkrátím to: délka od špičky nosu do rozdvojení ocasní ploutve 314 cm, obvod přes prsa 134 cm, předpokládaná hmotnost 300 kg. Délka měřená po "evropsku" by byla 350 cm. Podle údajů chipu, který ryba v sobě měla, byla již ulovena v roce 1997 a za tu dobu vůbec nerostla! Odhadované stáří ryby: 200-300 let.
Více později v reportážích z revíru Fraser.
Z Vancouveru zdraví
Chris Ciesla

img
jeseter bily delky 314 cm, obvod pres prsa 134 cm
img
jeseter bily delky 314 cm, obvod pres prsa 134 cm
img
jeseter bily delky 314 cm, obvod pres prsa 134 cm
img
jeseter bily delky 314 cm, obvod pres prsa 134 cm