+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Sandnessjoen-Mo i RanaReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Sandnessjoen-Mo i Rana - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 10.3.2020

Vikalia - březnový mníkovecBřezen 2020

První letošní nedočkavci již vyrazili do Norska a vzápětí začaly přicházet první zprávy o slušných úlovcích.
Březnové počasí rybářům zatím celkem přeje, vítr je přiměřený, vlny malé, teplota na norské poměry celkem příjemná.
I druhová pestrost úlovku je na březen velmi dobrá. Chytají se tresky obecné, mníci, mníkovci a občas se chytne i vlkouš-mořská kočka. Je jen otázka času, kdy dorazí zpráva o ulovení halibuta. Nejlepší část sezóny na halibuty je sice červen až září, ale ani v jarních měsících není úlovek halibuta zcela vyloučen.
V lokalitě Vikalia na ostrově Hugla (asi 20 km severovýchodně od města Sandnessjoen) byl uloven velký mník mořský, který měřil 180 cm a vážil 40 kg. Hezký začátek sezóny.
Březnoví mníci
Březnoví mníci
Březnový úlovek - vlkouš
Březnový úlovek - vlkouš
Treska obecná ulovená v březnu
Treska obecná ulovená v březnu
Březen 2020 - mník mořský 180 cm (40 kg)
Březen 2020 - mník mořský 180 cm (40 kg)
Mník mořský - březen
Mník mořský - březen


Lokta 2019 - konec května

Studio KOČAFILM, legenda českého rybářského filmu, uvádí krátký film z výpravy na Loktu koncem května 2019.
Ylvingen - das morsky Květen až začátek července 2019 v okolí Snadnessjoen

V okolí norského města Sandnessjoen je k dispozici bezpočet možností pro rybáře. Vhodná místa zde naleznou jak rybáři lovící přívlačí na mělčinách, tak i „pilkraři“ hledající hloubky. V lokalitách, které leží v souostroví blíže k otevřenému oceánu, bylo rybaření celý květen i červen úspěšné. Bohužel v lokalitách, které jsou od oceánu více vzdálené, bylo obtížné v některých obdobích ulovit slušnou rybu. Za normálních okolností nám z těchto lokalit chodí zprávy o zajímavých úlovcích od dubna do října, ale letos ryby opustily své pozice koncem května a nejedna výprava měla problém ulovit alespoň 20 kg limit. Přitom ve stejném období byli rybáři blíže k oceánu úspěšní.

Helgeland - halibut, červenLokta 26.6.-5.7.
Počasí nebylo úplně ideální, ale to už tak v Norsku bývá.
Nachytali jsme nespočet tresek tmavých, nejdelší 92 cm a spousty tresek obecných do 82 cm. Ze zajímavějších úlovků: halibut 111 cm a okouník 43 cm ulovený na vláčený pilkr 125 g.
Richard K.

Havkant 15.-24.6.
Havkant - zatím jednoznačně nejlepší ubytování co jsme kdy v Norsku byli, vše super.
Majitelé jsou dva bratři a jeden z nich je zvukař. Během našeho pobytu zvučil v Bodo koncert Roberta Planta a pak jel zpátky z Bodo do Havkant (přibližně 190 km po vodě) v normálním kvernu, se kterým se jezdí na ryby. Cesta mu trvala 6 hodin ve větru jak hrom, tak jsme se ho po příjezdu ujali at nám nepromrzne...
Někde okolo Trondheimu zvážili celníci kolegům auto, měli cca 200 kg nad max. povolenou hmotnost, tak je dál nepustili. Dva si museli zavolat taxi.
Tomáš Z.

Ylvingen - halibut 157 cmYlvingen 7-15 června 2019
Nejdřív to prvních pět dnů nebyla žádná hitparáda, kelerů sice hodně, ale spíš malý a náhodně jsme trefili jen dvě metrový doršky.
A v druhý půlce pobytu se ryby rozežraly. Chytli jsme kelera, teda tresku tmavou 110 cm a nějaký obecňačky okolo metru. A k tomu Aleš dva halibuty 100 a 110 cm. Skoro všechno na vláčák, vlastně jsme chytali hlavně na přívlač.
No a pak nám Aleš poslední den opět dokázal, že halibuty umí.
Tentokrát to byl u západního břehu Ylvingen placák délky 157 cm a k tomu jeden malinkej - metrovej. Oba na přívlačovej prut.
Ylvingen - das morskyChtěli jsme toho velkýho pustit, ale když začal při zdolávání krvácet, bylo rozhodnuto, že se podívá do Plzně. Ale dostat ho do lodě nebyla sranda - nejdřív se klukům zlomil gaf, pak i Alešův prut a nakonec ho po hodině přetahování s posledním očkem na prutu dostal Aleš rukama v rukavicích do lodě.
Jarda

Helgeland Ferie 31.5.-7.6.
Bohužel jsme nenachytali ani limit 20 kg, neboť již minimálně 2 týdny před našim příjezdem ryby zmizely z lokality.
Celkem jsme ulovili:
treska obecná 20 ks, vše kolem 70 cm
halibut 5 ks z toho 3 puštěni, největší měl 86 cm
Petr P.

Ylvingen 27.5.-7.6.
Chytali jsme převážně tresky obecné, letos spíše menší ryby cca 70-90cm, pouze 2ks přes metr. Polaky jsme našli spíše ojediněle a velikostně cca do 70 cm. Tresky tmavé jsme ulovili pouze malé do 40 cm. Do lodě se podívali dva halibuti, 113cm a 93cm. Podařilo se také ulovit jednoho mořského ďasa (mého naprosto prvního ďasa v životě – a to do Norska jezdím 20 let) délky 50 cm na přívlač v hloubce cca 10 m na gumu, dále pak pár menších mníků do 70cm. Letos žádná velká sláva. Dřina ve dne v noci, teplota vzduchu do 7st. C, nustálé dešťové přeháňky, vítr obvykle 5-8m/s. Jistá místa z předešlých let naprosto selhala, a větší ryby byly většinou na hloubkách 70-100m ale ve vzdálenosti až 15 km od ostrova, odkud sousedi přivezli pár větších obecňaček cca do 90-95cm. Prostě letos to byla bída.
V okolí ostrova VEGA je dostatek příležítostí k rybolovu jakoukoliv technikou. Je tu nádherná příroda, někdy orli, papuchalci, delfíni ale i velryby. A když se zadaří, dají se každý rok nachytat různé druhy ryb a když je štěstí, tak i trofejních. Rybařina je dřina - a to denně ve dne v noci. Ryby se vždy nácházejí někde jinde než předešlá léta a loví na jiný druh nástrah, ale v tom je ta rybařina krásná. Ryby nakonec vždy nachytáme a jsme spokojeni.
Karel J.

Treska 104 cm z HestoysundHestoysund 24.5.-1.6.
Od 2015 sa na ubytovani nič nezmenilo, neskutočne vrzgajuce a nepohodlné postele, zastaralé plynové rúry, ešte staršie hliníkové hrnce. Z pohľadu ženy mínus, ale chatka pomerne pekná, krásna terasa a výhľad super, tak to čiastočne kompenzuje nedostatky. Idem tam aj budúci rok.
Chytali jsme prevažne tresky, priemerne 14 ks na jeden lov, menej ako predosle roky, ale dali sa uloviť zasa väčšie kusy.
Halibuti nesklamali, uloven halibut 110 cm (14 kg) na medovu gumenou nástrahu 12 cm, na privlac. Najvätšia treska mala 104 cm a 10 kg.
Zuzka K.
Helgeland - treska a vlkouš
Helgeland - treska a vlkouš
Hestoysund - halibut 110 cm a 15 kg
Hestoysund - halibut 110 cm a 15 kg
Helgeland - halibut 134 cm
Helgeland - halibut 134 cm
Helgeland - halibut 130 cm a 21 kg
Helgeland - halibut 130 cm a 21 kg
Helgeland - halibut 100cm
Helgeland - halibut 100cm
Treska polak 82 cm Lokta 6.-16.8. 2018

Letošní norská výprava byla pojata spíše jako pohodová dovolená. Otec před časem projevil přání vidět Norsko, tak jsem naplánoval výpravu do Norska místo do Švédska, kam jezdíme v tomto složení obvykle.
Sestava členů výpravy obsahovala tři rybáře Norskem absolutně netknuté (otec, bratr, bratranec) a šlo tedy hlavně o to, aby si to užili. Ale ambice na pěknou rybu přesto nechyběly.

 treska polak cca 70 cmHned po příjezdu na místo, po převzetí chaty a lodě a vytvoření přístupu k online registraci úlovků, jsme přemohli únavu z cesty a šli vyzkoušet loď a chytit pár ryb. Chytali jsme pouze na dohled od chaty a během těch asi dvou hodin, než počáteční euforii opět přemohla únava, jsme chytili několik tresek obecných do cca 70 cm, pár malých kelerů, asi dvě makrely a jednoho pidi halibuta, sotva padesátníka.

První regulérní den na vodě byl idylický, mírný vítr, sluníčko, teplo. Zkusili jsme nejdřív chytat na několika slibných místech nedaleko od chaty, mezi ostrovy Tomma a Hugla. Občas jsme něco chytili na hloubkách do 40 m, ale nic velkého, všechno malé obecňačky kolem 50 cm.
Nakonec jsme zakončili den mezi ostrůvky na západním pobřeží ostrova Tomma, kde bylo ryb dost, jen ta velikost byla pořád celkem slabá.

Lovund a bourka Následující den přišla odpoledne bouřka, při prvním náznaku jsme se sice vydali k domovu, ale loď jsme stejně parkovali v neskutečném lijáku.
Dva dny nonstop pršelo, na vodu jsme šli vždy jen na chvíli, když se večer utišil vítr. Za dvě hodiny jsme zase byli doma. Za oknem to vypadá vždy lépe, než když je člověk venku.

Další výjezdy na vodu jsme se stále více přibližovali k ostrovu Lovund a tím i k volnému moři. Prochytávali jsme hloubky 15 až 35 metrů, zlomy, hrany... občas se chytila trochu lepší treska, ale v průměru nic moc. Tam, kde jsme si jeden den zachytali, další den nebylo nic. Výsledky nic moc, Štěpán přišel o pěknou rybu během souboje, tipoval jsem halibuta kolem 8 kg, mě se podařila treska délky 112 cm a hezký polak lehce přes 80 cm.

Skoro každý návrat jsme zakončovali jedním nebo dvěma drifty na místě asi 3 km od chaty, které někdo v echolotu označil jnako „masna“. Mělčina s pouze 8-12 metry hloubky byla vždy plná ryb, převážně makrel, ale na malého 50 g pilkra jsme tam zdolali i jednu tresku 93 cm.

halibut ulovený z kajaku Jak se chytají ryby nám na pár dní přijeli ukázat Kuba s Maschou, kteří chytají v podstatě pouze z rybářských kajaků. Kuba má přezdívku „human fishfinder“ a své pověsti dostál i tentokrát. Nedaleko chaty na vyústění zátoky, kde bylo naše přístaviště, jednoho halibuta netrefil při záseku a jednoho metrového vytáhl. Mascha chytil na tomtéž místě o pár cm menšího halibuta další den a metrovou tresku k tomu. Jinak měli úplně stejný problém jako my, velké ryby se jim vyhýbaly.

Celkově se nám sice rybářsky moc nezadařilo, budu-li tuto výpravu hodnotit v kontextu výprav minulých s jinou posádkou, ale dojem je z pohledu norských nováčků i tak velmi kladný. Viděli krásnou norskou přírodu, zažili norské počasí se vším všudy (tedy kromě sněhu), viděli tuleně (jednoho) a sviňuchy (desítky)... a ve finále i nějakou tu rybu chytili (a taky sežrali)... a už po cestě zpět se ptali, kam že to pojedeme příště. Zatím sice nevím kam, ale vypadá to opět na Norsko a protože je mi okolí Sandnessjoen velmi sympatické díky velkému množství ostrovů, ostrůvků a mělčin, bude to pravděpodobně zase někam do této oblasti.

Borek Zajíček

Výhled na chatu Lokta a Lovund
Ryba na prutě
Ryba na prutě
Lovund
Lovund
Treska 112 cm
Treska 112 cm
Lod u ostrova Tomma
Lod u ostrova Tomma
Pohoda na lodi
Pohoda na lodiVevelstad - halibut Červen 2018 v okolí Sandnessjoen

Na konci května a začátkem června komplikovalo rybaření poměrně nepříznivé počasí, především silný vítr a náhlé ochlazení. Druhý červnový týden se však počasí ustálilo, do sundů a fjordů v okolí Sandnessjoen začalo najíždět množství sleďů a spolu s nimi i hejna makrel, tresek obecných a tmavých. Výrazně přibylo i úlovků polaků a k radosti rybářů také halibutů. Navíc díky tomu, že se ryby přesunuly do mělčin, bylo rybaření příjemnější a i méně náročné, celkově vhodnější pro vyznavače lovu přívlačí v hloubkách do cca 40 m s lehčími nástrahami.

červen - treska obecnáNa přelomu května a června byl na svém prvním norském rybolovu Petr J. se svou skupinou v lokalitě Hestoysund a rybolov v Norsku předčil jejich očekávání a nadšeni byli hlavně z úžasného prostředí a z možností rybolovu mezi ostrůvky, kterých je u Hestoysundu požehnaně.
Lovili převážně tresky obecné a tmavé běžných velikostí, ale podařilo se jim ulovit i dva vlkouše a tři halibuty. Některým českým rybářům se zatím halibuta nepodařilo ulovit i přes to, že v Norsku byli již několikrát...

Další skupina rybářů pod vedením Jiřího J. byla 6.-14.6. na ostrově Lokta, kde lovili převážně tresky tmavé a obecné a mníky. Na prutě měli i dva velké halibuty. Oba se sice podívali k lodi, ale ne do lodi. Jeden zlomil při zdolávání prut a při pokusu o zdolání na zbytek prutu natáhl karabinku s psanou nosností 40 kg.
Druhý halibut se s nástrahou v hubě krátce podíval na posádku lodi a vzápětí zmizel zpět v hloubce, kde nakonec utrhl celý návazec.

Polak 97 cm z YlvingenTou samou dobou byl v Ylvingen (mezi ostrovem Vega a pevninou) Karel J., který tuto lokalitu navštívil již 5x v posledních pěti letech (a na 2019 má Ylvingen již objednán).
Letos sice nachytali o něco méně velkých ryb, než v předešlých letech, ale stejně se jim podařilo ulovit 2 halibuty (88 a 119 cm). Ten větší vážil 22 kg a byl uloven na gumovou nástrahu v mělčinách. Za zmínku stojí i dva polaci k metru délky (95 a 97 cm), menších ryb nepočítaně.

Z lokality Helgeland Ferie nám průběžně přicházely zprávy o červnových úlovcích. Nejčastěji o halibutech, ale nechyběly zprávy o ulovení pěkných mníků, tresek a vlkoušů. Je až neuvěřitelné, kolik pěkných úlovků tato lokalita vydává.

Mezi rybáři navštěvujícími střední Norsko se největší popularitě těší období na přelomu května a června. Jenže v letošním roce právě těch pár týdnů koncem května a začátkem června bylo naprosto nevyzpytatelné počasí a skoro každý den foukal silný vítr. Zato začátek léta, ten se povedl.
treska polak z okolí Sandnessjoen
treska polak z okolí Sandnessjoen
Halibut z Helgeland Ferie
Halibut z Helgeland Ferie
treska obecná z Vevelstad
treska obecná z Vevelstad
Vlkouš
Vlkouš
mníkovec bělolemý
mníkovec bělolemý
kvetnovi halibuti 125 cm a 145 cm, Ylvingen, kraj Nordland Květen 2018 v okolí Sandnessjoen

Květen byl v oblasti kolem města Sandnessjoen úspěšný. Květnové počasí dovolilo narozdíl od severního Norska rybařit téměř bez omezení.
Velmi pozitivní zprávy přicházejí z lokality Helgeland Ferie, kde si rybáři pochvalují nejen přístup pana domácího, kvalitu ubytování a lodí, ale hlavně kvalitu rybaření.
I přes nedostupnost volného moře se v okolí Helgeland Ferie lovili pravidelně (dá se říci, že denně) halibuti (obvyklá velikost do 120 cm), slušní vlkouši (až 100 cm) a velké tresky obecné (až 110 cm).
Proudy, které se tvoří na křížení fjordů jsou pro ryby evidentně velmi zajímavé a poskytují jim dostatek potravy. Tak dobré výsledky jsme v této lokalitě při uvedení do nabídky v loňském roce ani nečekali.

Novinka v naší nabídce, Fagervika, která leží na pevnině na dohled od ostrova Lokta, přinesla zatím největšího letošního halibuta, o kterém víme. Halibut byl uloven pouhých 4-5 km od domku s apartmá na magické oko při lovu v oblasti mělčin. Měřil skvělých 197 cm a jeho hmotnost byla 122 kg.
Limit nachytali rybáři během prvních cca 3 dní a část úlovku nakonec ze soucitu ještě věnovali Polákům z vedlejšího apartmá, kteří z nějakého důvodu nedokázali chytit kloudnou rybu.
Slabší je, co se Fagerviky týká, vybavenost jednotlivých apartmá. Zcela chybí skříně na věci, háčky na pověšení oblečení apod., takže již druhý den se oblečení válí všude...
Nicméně věříme, že toto je jen dočasné a majitel dovybaví apartmá o pár skříní a nějaké ty věšáčky.

Velmi dobře zachytal i Jarda s Alešem a spol. v Ylvingen. Celý týden chytali jednu tresku za druhou (obvyklá velikost 80-90 cm) a ještě pár minut před ukončením lovu byla největší ulovená ryba halibut délky 125 cm. Posledním hodem (fakt!) ale Aleš trefil halibuta délky 145 cm, čímž zcela zvrátil již téměř vyhlášené výsledky devítidenního rybolovu.
Z rybaření v okolí Ylvingen byli tak nadšení, že si již v průběhu pobytu objednali pobyt v Ylvingen na rok 2019.
Helgeland Ferie - halibut 14 kg
Helgeland Ferie - halibut 14 kg
Helgeland Ferie - treska obecna
Helgeland Ferie - treska obecna
Helgeland Ferie - halibut 26,5 kg
Helgeland Ferie - halibut 26,5 kg
Helgeland Ferie - vlkouš 90 cm a 6 kg
Helgeland Ferie - vlkouš 90 cm a 6 kg
Mnik a mnikovec
Mnik a mnikovecHalik z Helgelandu Helgeland Ferie, konec května a první polovina června 2017

Asi každý, kdo byl letos v první polovině května v Norsku zažil pár slabších dnů, kdy byl rád, že se ve zdraví vrací z vody. Počasí se v některých dnech velmi rychle měnilo a dokonce i v uzavřených fjordech byly dny s velmi silným větrem, který znemožňoval rybaření.
Ještě 28. května nám na pobřeží padal sníh a hned den po té svítilo sluníčko a bylo 20°C. Počasí jako na houpačce a člověk nevěděl, co si má vzít na sebe za oblečení.

Začátek června byl o poznání příjemnější, bez prudkých změn počasí a dalších extrémů. Příznivější a stabilnější počasí se v podstatě ihned projevilo i na úlovcích.

Tresky obecné se ještě v půlce června chytají v dobrých velikostech a skoro každý den někdo přivezl slušnou tresku. Když říkam slušnou, myslím tím rybu delší než metr.

V druhém červnovém týdnu se počasí stabilizovalo a naši zákazníci vozili zajímavé úlovky. Mezi ty nejzajímavější patří vlkouš 110 cm a mořský ďas 125 cm.
A pak samozřejmě halibuti - každý druhý den někdo halibuta uloví, ale zatím je letos vše do 120 cm.
Na velikosti ještě zapracujeme, víme, že zde jsou i větší, a to o hodně!

Z Helgelandu zdraví
Kay Rune

vlkous 110 cm
vlkous 110 cm
halibut 104 cm
halibut 104 cm
morsky das 125 cm
morsky das 125 cm
treska 111 cm
treska 111 cm
vlkous
vlkous