+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Sandnessjoen-Mo i RanaReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Sandnessjoen-Mo i Rana - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 16.8.2023

Chata Lokta - podzim Lokta 5.-15.10.2023

Na Loktě bylo jako vždy perfektně, ten náš říjnový termín je pro nás nerybáře naprosto skvělý, protože tam kromě nás nikdo jiný není, a i vetšina ryb "odjede" na moře. A taky je večer brzy tma a tak si v klidu sedneme k televizi a pustíme si nějaký pěkný film při otevřené lahvince vína.

Dost foukalo a tak já jsem s klukama na moře nejezdil /bojím se/ a chytal jsem pod mostkem na příjezdové cestě a vždy jenom při přílivu a nachytal jsem toho vždy víc než kluci ve třech na moři (předposlední den za hodinu 12 tresek obecných v průměru 60 cm).
Domácí jsou jako vždy v naprosté pohodě, jednou jsme byli na večeři u nich, jednou oni u nás, pak vzal svoji velkou loď a celý den jsme byli spolu na moři.

Petr A.


Aldersund - polární záře Aldersund 21-30 září 2023

Náš pobyt v Aldersundu byl i letos absolutně skvělý. Neuvědomuji si, že bychom něco postrádali a nebo chtěli upozornit na nějaké nedostatky. Možná jen to, že jsme s majitelem areálu diskutovali, proč letos na jaře nedal na web slevu na pobyty od 15. září a on nám řekl, že tuto slevu (10 dní za cenu 7) dává vždy každý rok. Pobyt v Aldersund brygge koncem září jsme si, podle něj, mohli zarezervovat za zvýhodněných podmínek klidně už rok předem a nemuseli jsme čekat do léta.
Nicméně rádi bychom se do Aldersundu vrátili, lokalita se nám velmi líbí a rybolov v tamních vodách nás velmi baví. Nedá se říci, že bychom něco opravdu zajímavého chytili, na to je asi konec září už pozdě, ale i tak jsme si to užili.

Počasí bylo většinu dní poměrně větrné a deštivé, ale kromě jednoho dne jsme byli na vodě každý den. Na déšť jsme byli připraveni a byly dny, kdy bylo i polojasno.
Jednu noc se dokonce vyjasnilo a ukázala se nám znovu polární záře.

Milan Š.


Vikalia u Sandnessjoen 9.-18.9.2023

V podstatě pouze treska tmavá 60 - 100cm, nebyl problén nalovit povolené množství. Okrajově makrela, treska obecná, jednoskvrnná, mník.

David V.


Vyvrcholení makrelího masakru Brasoy 2.-9.9.2023

Vrátili jsme se z Brasoy – vše ok, loď Kassboll 7,5m s kabinou naprosto luxusní. Vzhledem k tomu, že polovinu týdne bylo počasí hrozné (vítr, déšť), tak s touto lodí ještě jde jezdit na ryby. Celou výpravu jsme pojali jako výpravu na makrely a to se vskutku zadařilo. V příloze posílám fotku ulovených makrel za půl dne...

Vladimír N.


Blomsoy - západ slunce Blomsoy 14-21 srpna 2023

V Norsku bylo opět krásně. I ryby jsme nachytali a energii načerpali.

Jirka N.


Norsko-Blomso 11-19 srpna 2023

V Blomso na ostrově Hestoy u Sandnessjoen už jsme byli po několikáté. A asi nebudeme měnit. Okolí je pro letní lov na přívlač ideální.
Letos jsme mimo jiné zachytali na modré gumy hezké polaky do 90 cm a na malou gumu jsme měli i halibuta 130 cm.

Václav K.

Polak 93 cm ulovený u ostrova Hugla Tomma 6.-14. srpna 2023

Z Čech jsme odjeli v sobotu 5.8. a krome asi 200 km dlouhé časti cesty kolem Sunsvallu, kdy byla hustá mlha, uběhla cesta rychle a v pohodě.
Po příjezdu na Tommu jsme se, ač pekelně unavení, vydali na dvě hodiny na vodu. Chytali jsme u sousedního ostrova Lokta, na místě, které si dobře pamatuji z návštěvy Lokty v minulosti. Zdolali jsme několik makrel a malých tresek obecných, pak nám došla energie úplně.

V pondělí jsme na vodě strávili cca 7 hodin. Chytali jsme podél jihovýchodního břehu Tommy. Chytili jsme asi 15 tresek obecných do 80 cm, pár makrel a malých kelerů. Dva halibuti byli na prutu, ale v lodi neskončil ani jeden. První držel menší obecňačku, kterou u lodi pustil a ten druhý vzal gumu volně vlající pod lodí. Bohužel se po prvním výpadu osvobodil, protože lovec právě telefonoval.

V úterý dorazil extrémní vítr a vysoké teploty. Foukalo přes 15 m/s a v nárazech minimálně dvojnásobek. Teploměr ukazoval 28°C. Pocit, jako když máte naplno puštěný fén před obličejem. Na vodu se jít nedalo. Autem jsme objeli ostrov, dali si zmrzlinu v Husby, pobrouzdali pár pláží a vyfoukaní a opískovaní jsme se vrátili domu.

Další den foukalo úplně stejně, jen bylo chladněji, kolem 20°C. Koukali jsme z okna, jak vítr zvedá vodu z hladiny, hráli karty a vyhlíželi sedmou večerní, kdy se měl vítr uklidnit na přijatelnou rychlost s tím, že pak aspoň na dvě hodiny vyjedeme. Nevyjeli jsme, vítr se uklidnil až v noci.

Polak ulovený ze břehu na malý streamerPo dvou dnech brutálního větru jsme konečně mohli zase na vodu. Vyrazili jsme směrem k volnému moři u dominanty okolí, ostrova Lovund. Občas jsme narazili na tresky obecné přijatelné velikosti, ale neulovili jsme nic, co by mělo smysl fotit.
Další den jsme objeli a obchytali ostrov Lokta a přivezli pár jedlých tresek obecných (do 85 cm) a macatých makrel.

Následující výjezd na vodu směřoval ke skále na severozápadním pobřeží sousedního ostrova Hugla. A konečně se podařila ryba, která stojí za zmínku. Zelenožlutou gumu sebral 93 cm dlouhý polak. A v zápětí kolega ulovil malého okouníka, který vytažení z hloubky nepřežil a pro zpracování byl příliš malý. Nechali jsme ho na hladině s tím, že alespoň zasytí břicho nějakého opeřence. Když byl okouník asi 5 metrů od lodi, ze skály nad námi vzlétl orel mořský, velkou rychlostí klesl k hladině a milého okouníka si odnesl. Vidět to takto z blízkosti je opravdu silný zážitek. Chvíli to vypadalo, že orel útočí na naší loď. Cestou domu jsme se zastavili v mělké zátoce hned vedle přístaviště a děly se věci. Všude bylo spousty tresek cca 60-80 cm na hloubce mezi 4 a 8 metry. Často bylo vidět, jak ryby v čisté vodě atakují naše nástrahy pod lodí.

Tomma - kotviště Poslední dva dny jsme strávili pokusy o halibuta. Chytali jsme na tutových místech a na osvědčené nástrahy, ale od halibuta jsme neměli ani záběr. Cestou k domovu jsme se vždy zastavili v zátoce vedle přístaviště a tresky tam pokaždé byly. Díky tomu, že byly mělko, dařilo se je úspěšně lovit i s muškařským prutem na streamery.

Zajimavé bylo, že tresky byly na velmi mělkých místech do cca 12 m. Hlouběji jsme snad žádnou tresku rozumné velikosti nechytili. Na typických místech, jako jsou podvodní kopce v okolí větších hloubek, byli jen malí keleři.

Musím vyzdvihnout kvalitu vybavení domku, bylo tam opravdu vše, co může člověk potřebovat, včetně obrovské trouby na pečení, kam se vleze snad i metrová ryba vcelku. Lodě jsou vybaveny velkou (95 l) vestavěnou nádrží a 80 HP motory Honda jsou velmi tiché a úsporné. Za celou dobu jsme spotřebovali cca 100 litrů benzínu a to jsme poměrně často přejížděli a nijak jsme se neomezovali ve vzdálenosti a rychlosti přesunu. Velmi oceňuji i kvalitní echoloty Lowrance Elite Ti2 s 9‘‘ obrazovkou.

8 dní na Tommě jsme si užili, a i přes to, že nepřišel nějaký vyloženě zajímavý nebo trofejní úlovek, jsme si nakonec dobře zachytali.

Borek Zajíček

Duha nad ostrovem Hugla
Duha nad ostrovem Hugla
Západ slunce
Západ slunce
Mrak nad ostrovem
Mrak nad ostrovem
Mělčina mezi Tommou a Donnou - dobré místo na polaky
Mělčina mezi Tommou a Donnou - dobré místo na polaky
Severozápadní pobřeží Tommy
Severozápadní pobřeží TommyJeden polak na dve nastrahy Aldersund 15-22.7.2023

V 30 m hloubce pod lodí jsem zapřáhl polaka a během zdolávání zežral ještě kolegovu nástrahu, takže jsme ho nakonec zdolali dvojmužně. Obě nástrahy až v jícnu.
Tomu by člověk neuvěřil!

Richard V.


Aldersund 12.-22.7.2023

Za mě má Norsko svůj půvab, ale připadá mi poslední roky, že nějak těch rybek ubývá a je to více o ježdění a hledání. Ale i tak samozřejmě ryby nachytáme. Nachytali jsme tresky, mníky, 2 halibuty, vedle nás Poláci dokonce 4 halibuty za den. Připluly makrely, takže nakonec fajn. Žádná trofejní ryba. No a počasí: snad pořád nepříjemný nárazový vítr. Ale cesta proběhla dobře, všichni byli spokojeni. Tak jsem zvědavý na příští rok, mám tam vybranou Solviku, tam jsem ještě nebyl, tak uvidíme.

Tom Z.


Brasoy 1.-8.7.2023

Ulovili jsme asi 100 tresek obecných od 30 do 80 cm.
Na gumovou imitaci makrely jsme 5.7. vytáhli krásného polaka 85 cm.

Robert N.DonnaDonna Boteriet 1.-10.6.2023

Termín pobytu jsme měli výborný, ale bohužel se špatným počasím. První dva dny na chalupě při pokru kvůli velkému větru. Pak už každý den výjezd, ale na dobrá loviště ven z fjordů a souostroví jsme však kvůli silnějšímu větru nedojeli.
Vzhledem k tomu ,že jsme zde byli již před 10 lety vím, že jsou zde skvělá loviště se spoustou i velkých ryb, ale tentokrát se nepodařilo nic trofejního. Největší treska obecná 83 cm a mníkovci do 85 cm, nic, co by stálo za řeč.
Na fotkách působí ubytování dobře, ale realita je trochu odlišná. Vybavenost apartmánu je podle mne nedostačující. O drobných opravách majitel ví, jak na každou říká, ale otázkou je jak dlouho toto dalším a dalším výpravám vypráví. Příkladně: v pokojích není kam uložit věci, koupelna bez poliček na uložení, bez háčků na ručníky, chybí systém na třídění odpadů. Chybějící nádobí, sklo a příbory musel přinést z jiného apartmá. Ale budiž, byl pozitivní, vše řešil s širokým úsměvem na tváři.

Petr H.


Lokta 9-19 června 2023

Letos se nám jarní Norsko povedlo. Cesta přes Polsko v pohodě, nové dálnice a malý provoz, relax na trajektu z Gdaňsku do Nynashamnu a hezká cesta Švédskem a Norskem na Loktu. Jen nás kontrolovali na hranicích, jestli nevezem zbraně nebo drogy. A ty jsme nevezli, takže v pohodě.
Na Loktě vše připraveno podle objednávky, včetně hezkého počasí. Na vodu jsme se kromě jednoho dne dostali vždycky a některé dny bylo vyloženě krásně.
Zaměřili jsme se zejména na lov polaků a halibutů.
Největší halibut byl 193 cm a pak bylo pár metrových. Měli jsme na prutu i dva asi ještě větší halibuty, ale nepodařilo se jer otočit, resp. zastavit. Oba vzali na zdolávanou rybu. Jeden vzal polaka 80 cm, kterého jsme pak celého podraného vytáhli.
Nachytali jsme hezké polakly 70-83 cm. Žádný nebyl vyloženě trofejní, ale pěkné ryby.
Makrely ještě nebyly, ale všude bylo spousty tresek obecných kolem 30 cm. Místní říkali, že takové záplavy malých obecňaček nepamatují.
Už se těšíme na Loktu 2024!

Honza K.


Halibut z okolí ostrova VegaYlvingen 1.-12.6.2023

Na Ylvingen jsme dojeli 1.6.2023 a to už bylo po výstrahách kvůli větru na moři. My jsme už pak vyjeli každý den, ve dne i v noci. Byla ale velká zima pouze 6°C a voda měla 6-7°C. Ryby nebyly moc aktivní. Obecňačky se hledaly hodně těžko a většina jich byla ve velikosti do 65cm, cca 10ks za celou dobu bylo ve velikosti kolem 80-90cm. Chaluhy na dně téměř nebyly, polaci na nekterých lovištích sem tam do 60cm, halibuty jsme ulovili pouze 3 ks, nejdelší měl 88cm. Obvyklá loviště selhala, museli jsme ryby hodně hledat ve větší vzdálenosti na moři (10-15km daleko) a nebyla tam velká hejna, spíš stanovištní ryby. Jezdili jsme v době přílivu, odlivu ale i mimo tuto dobu a bylo to v podstatě jedno. Úlovky byly spíše náhodné. Celou dobu byly deštivé přeháňky, nekdy i krupobiti. Ke konci pobytu se ze dne na den změnila teplota vody na 10°C - zřejmě mořské proudy. Vítr byl neustále a obvykle napříč proudům. U skal přívlač nefungovala, polaci ani obecňačky aktivní nebyli a to ani na podvodních horách. Ryby se obvykle chytily v hloubce 15-20m. Filety 18 kg na osobu jsme ale domů dovezli, i když to letos byla opravdu dřina. 5 hod rybolov, filetování, odpočinek, jídlo a znovu na vodu. Ve dne i v noci ve dvou týmech při 3 rybářích v lodi.

Karel J.


Blomsoy - treska obecná Blomsoy 27.5.-3.6.2023

Jazdíme do tejto oblasti na ostrovy Blomsoy-Hestoy už niekoľko rokov, vždy v rovnakom čase, ale tento rok bol pre nás iný. Prvykrát nám nevyšlo počasie, nevadil dážď, ale bol búrlivý vietor a spočiatku to vyzeralo tak, že ani nevyplávame na vodu. Vyšli sme až na 3 deň. Nakoniec sme boli za celý týždeň na vode 4x.
Halibuta sme chytili iba jedného, 94 cm, a inak tresky poväčšine okolo 55-60 cm, cez 70 cm bolo málo kusov. Neviem čo sa deje, už minulý rok boli podstatne menšie tresky. Chytali sme na gumy v menších hĺbkach okolo 10-30 m. Vo väčších hĺbkach nešlo skoro nič, 70-tky boli hlavne pri pobreží ostrovčekov, ale veľmi zanášalo loď k brehu, tak sa tam nedalo bezpečne loviť.

Zuzana K.


Norsko, Donna 10.5.2023

Na Donnu jsme nakonec vyrazili se synem na obvyklou pánskou jízdu. K naší převeliké radosti nepotřebujeme zimní doplňky, ale užíváme si téměř letní pohodu. Zatím je většinu dnů bezvětří nebo jen mírný odpolední větřík a docela slunečno. S úlovky to není úplně snadné - ta hladina jako zrcadlo není pro rybaření právě ideální, ale každý den máme pár pěkných tresek, které atakují hranici metru. A je tu krásně!

G.H.


Blomsoy - treska obecnáBlomsoy 27.8.-3.9.2022
Ryby jsme nachytali a jako bonus se nám večer nad obzorem objevila krásná polární záře. To je podívaná!

Jarda K.


Vevelstad 22.-30.8.2022
Letos nás překvapilo že se chytalo hrozně málo tresek oproti loňskému roku. Nevíme jestli to bylo tím že letos do Norska nepřišlo léto a bylo chladno, nebo jestli tím že jsme tam přijeli o měsíc později. Silný vítr a déšť nám bránil v chytání ve velkých hloubkách i s 500 gr pilkry.
Všude bylo spousty malých kelerů a obrovská hejna makrel.
Nej ulovené ryby: halibut 103cm, treska obecná 99cm, treska tmavá-keler 98cm, mníkovec-brosma 89cm, mník-leng 95cm.
Už se těšíme co nám přinese příští rok, který máme objednaný o měsíc dříve. Rádi se na toto nádherné a klidné místo vracíme. Budeme se těšit na příští rok a doufat v trofejní úlovky.

Martin S.

Domek Blomsoy
Domek Blomsoy
Full house
Full house
Blomsoy - mník mořský
Blomsoy - mník mořský
Západ slunce
Západ slunce
Polární záře
Polární záře

Vevelstad, slušná treska obecná
Vevelstad, slušná treska obecná
Vevelstad, mníkovci
Vevelstad, mníkovci
Vevesltad, halibut
Vevesltad, halibut
Pobřeží u Vevelstad
Pobřeží u Vevelstad
Západ slunce
Západ slunce


Lokta 18.-26.8.2022
Klasika Norsko: polaci, obecňačky, makrely, okouníci, mníci a dokonce i halibut.

Jan M.


Treska polak z okolí ostrova YlvingenVega-Ylvingen 5-13 srpna 2022
Po dvaceti letech jsem si myslel, že už nás v Norsku nic nepřekvapí. A zase jsem se spletl. Tentokrát jsem zjistil, že jsme schopní rybařit i za větru o rychlosti 7-12 m/s. Sice byly vlny a mlátilo to s nám v Kvernu sem a tam, ale zachytali jsme.
Paradoxně jsme zachytali hlavně v těch dnech, kdy foukalo. Jak se pak udělal volej a nebyl drift, tak to s úlovky bylo moc špatné.
Chytali jsme většinou při západním pobřeží Vegy, nejvíce polaky (hodně ryb bylo 70-95 cm) a dost bylo i slušných tresek obecných 70-90 cm. Keleři kupodivu vůbec a makrely se objevily až poslední den. Myslím, že kdo bude na Ylvingenu a v okolí Vegy chytat v druhé polovině srpna, bude to super.

Jarda N.


Pobřeží a ostrovy středního NorskaVikalia 18-28 července 2022
Co se tyce letošního rybolovu, tak jsme celkem pohoreli, počasí bylo hrozne, cely pobyt neustale prselo, pan domaci sam rikal, ze toto nepamatuje.
Ulovky byly nahodne, pouze par peknych obecnych – prazdna bricha, občas keler, lengove a lumbove, zadny halibut...
Zdraví

Jindřich M.


Brasoy 20.-28.6.2022
Ranní trajekt ze Sovik na souostroví Brasoy jel o cca 45 minut dřív, než bylo uvedeno v jízdním řádu.
Počasí nám nedovolovalo jezdit víckrát k otevřenému moři, ale sousedé, kteří měli velkou kabinovou loď s 250 HP motorem, vozili pravidelně i velké halibuty.
My jsme chytali v okolí domku a ulovili jsme snad všechny druhy tresek, mníky, mníkovce, makrely...
Musím zmínit, že pan domácí byl velmi vstřícný, pozorný a ochotný.

Ivana H.Ylvingen 9.-18.6.2022
Všechno klaplo, jak mělo a v průběhu pobytu se braní ryb ještě zlepšovalo.
Dokonce jsme chytili tři halibuty, největší měřil cca 120 cm.
A také jsme úplně poprvé ulovili ďasa (cca 75 cm).

Martin S.


Blomsoy - halibut 135 cm (22 kg)Blomsoy 28.5.-4.6.2022
Chytali jsme prevažne tresky, ale pomerne malé, priemer okolo 60cm. Také malé sme v Norsku ešte nemali, neviem či to bolo dlhou zimou, alebo lokalitou.

Ale potešili halibuty: 135 cm, 122 cm a 95 cm.

Halibut 135 cm (22 kg) byl uloven na přívlač 29.5. na 14 cm gumovou nástrahu v "medové barvě".

Do Blomsoy pojedeme i na budúci rok, uvidíme, ako to bude s velkosťou tresek.

Zuzana K.
Halibut v lodi
Halibut v lodi
Halibut 130 cm (22 kg)
Halibut 130 cm (22 kg)
Blomsoy - halibut 95 cm
Blomsoy - halibut 95 cm
Halibut 135 cm, 22 kg
Halibut 135 cm, 22 kg
Blomsoy, halibut
Blomsoy, halibut