+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Sandnessjoen-Mo i RanaReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Sandnessjoen-Mo i Rana - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 22.6.2017

Halik z Helgelandu Helgeland Ferie, konec května a první polovina června 2017

Asi každý, kdo byl letos v první polovině května v Norsku zažil pár slabších dnů, kdy byl rád, že se ve zdraví vrací z vody. Počasí se v některých dnech velmi rychle měnilo a dokonce i v uzavřených fjordech byly dny s velmi silným větrem, který znemožňoval rybaření.
Ještě 28. května nám na pobřeží padal sníh a hned den po té svítilo sluníčko a bylo 20°C. Počasí jako na houpačce a člověk nevěděl, co si má vzít na sebe za oblečení.

Začátek června byl o poznání příjemnější, bez prudkých změn počasí a dalších extrémů. Příznivější a stabilnější počasí se v podstatě ihned projevilo i na úlovcích.

Tresky obecné se ještě v půlce června chytají v dobrých velikostech a skoro každý den někdo přivezl slušnou tresku. Když říkam slušnou, myslím tím rybu delší než metr.

V druhém červnovém týdnu se počasí stabilizovalo a naši zákazníci vozili zajímavé úlovky. Mezi ty nejzajímavější patří vlkouš 110 cm a mořský ďas 125 cm.
A pak samozřejmě halibuti - každý druhý den někdo halibuta uloví, ale zatím je letos vše do 120 cm.
Na velikosti ještě zapracujeme, víme, že zde jsou i větší, a to o hodně!

Z Helgelandu zdraví
Kay Rune

vlkous 110 cm
vlkous 110 cm
halibut 104 cm
halibut 104 cm
morsky das 125 cm
morsky das 125 cm
treska 111 cm
treska 111 cm
vlkous
vlkous
rijnova treska obecna od ostrova Hestoy-BlomsoyPodzimní Blomsoy
2.-10. října 2016


Protože jsme plánovali výpravu na Blomsoy až na říjen, kontrolovali jsme celkem důkladně předpověď počasí. Definitvní potvrzení termínu výpravy jsme nechali až na poslední chvíli – s ohledem na aktuální předpověď počasí. A dobře jsme udělali. Celý týden bylo naprosto parádní počasí.

Rybářský revír v okolí ostrovů Blomsoy-Hestoy je velice zajímavý, je tu spousta lovišť, kde se ryby zdržují, protože tu mají klid a hlavně díky mělčinám nejsou cílem velkých rybářských lodí.
V okolí do 15 km jsou krásné podmořské hory, které v určitou denní dobu jsou rybářským zážitkem!!
Ideální revír na vláčku!
I za horšího počasí se zde dá vyjet na moře.

Ve dvou jsme ulovili:
Makrela obecná 150 ks
Treska obecná cca 70ks, největší 95 cm
Halibut 118 cm
Mník mořský 10ks, největší 90 cm
Treska tmavá, mraky, největší 82 cm
Okouník mořský 3ks
Štítník obecný 1ks
Treska jednoskvrnná asi 6ks

Václav M.

rijnovy halibut 117 cm od ostrova Hestoy-Blomsoy


vlkous z kraje HelgelandYlvingen
30.5.-10.6.


Za 10 dní rybaření největší ryby byly: 1 ks halibut 108cm, 1ks halibut 98cm,
treska obecná 2 x 108cm, mnoho tresek 80 až 90 cm, občas polak 70-90 cm.
Trofejní halibuti na nás tentokrát nezbyli.
Lovit jsme jezdili převážně v noci a tresky obecné nejlépe braly v době od cca 01,00hod do cca 05,00hod. A to naprosto nezvykle v době po odeznění vrcholu přílivu a před začátkem vrcholu odlivu. A to pouze na hraně moře na lovišti cca 1km2. Jinde na tradičních místech ani ryba a to ani na echolotu.
Ale ta zima: max 2-4°C a vítr 6-10m/s!
2 dny jsme při ještě větším větru vůbec nevyjeli a to ani v noci.
Přívlač a velké gumové ryby tentokrát vůbec nefungovaly. Všechno bylo úplně jinak než předešlá léta.

Karel J.


metrovy polak Donna Boteriet
20.-30.5.


Nastal čas na závěrečnou zprávu z lokality DONNA Boteriet. První den vzhledem k tomu že preferujeme vláčení, tak se zkusili mělké vody poblíž výjezdu z fjordu směrem k LOVUNDU. Konkrétně se chytalo po levé straně ve směru na Lovund, kde se podařilo pár pěkných tresek obecných. Na stejném místě jsme si i každý den nachytali malé kellery, které jsme pak v průběhu dne používali jako nástražní rybky. Následně jsme pak vyzkoušeli námi natipovaná místa podmořských skalisek zasahujících do hloubek 12 m. Na každém místě se nám podařilo nachytat pěkné polaky i několik tresek obecných.
Dle mého názoru top místem bylo malé podmořské skalisko u ostrova napravo od Lovundu ve směru příjezdu. Je u něj kolík s bambulou, nelze to přehlédnout. Na tomto místě se podařilo nachytat nádherné tresky polak atakující několika málo centimetry metrovou délku. Na přívlač velice suprová bojovná ryba a celá naše company byla spokojena. No a když po osmém driftu nic nešlo přejelo se na jiné místo a při návratu dom opět zkouška na místě a opět nádherné souboje. Vzhledem k tomu jsme pak brzo tresky obecné odsunuli na druhou stranu a lovili převážně polaky.
keler z DonnyCo se pak týká hloubek, tak ty nám prostě nejdou,žádné suprové úspěchy nemáme za zmínku stojí pouze několik mníků v hloubkách kolem 50-60m ulovených na maso a asi 8 mníkovců také na maso z nichž jeden byl celkem obstojný po změření 92cm.
Halibut ani kočička se nám nepodařila ulovit. K ulovenému kellerovy, kterého jsem zde umístil na fotografii mohu říci, že ten se podařil ulovit pod lovenými nástražními kelírky na přívlač. Vláčelo se na jigové hlavy o velikostech od 30g do max 60g s použitím gumových nástrah vlastní výroby hodně podobných komerčně prodávaným nástrahám, a to jak ve tvaru rybky nebo červa s dlouhým ocáskem. Barvy se osvědčila červená, modrá a výrazná zelená. Zkoušel jsem na přívlač i malé pilkříky ve tvaru šikmo řezaného salámu vyrobené z nerezky a i tyto se na polaky osvědčily.
Lodě zde výborné. Filetárna na mole hned u lodí, nemusíš to nikam tahat daleko. Ve filetárně elektřina a tekoucí voda. Vedle restaurace malý domek na dočištění a balení filet a uložení do mrazáku taktéž s elektřinou a tekoucí vodou. Vedle domku místo se dvěma mrazáky a možností odložení rybářských oděvů, pozor, když prší tak zde oblek neuschne. Co se pak týká ubytování v klasickém starším norském stylu jen ty schody do patra, sice jich není tolik ale když něco zapomeneš tak si rychle rozmyslíš co ještě vzít abys nelítal nahoru a dolu.
zapad slunce Vedle domku přistaven nový dům se čtyřmi apartmány který byl podle slov Majitele Svera byl dostavěn někdy v lednu loňského ruku. Stavba trvala 4 měsíce a po nahlédnutí do prostor apartmánů se zde pohodlně vejdou 4 rybáři. Sver dále uvedl, že přibudou ještě 2 lodě sice menší, než ty dosavadní ale budou tu. Jedna už je dokonce u mola a používají jí soudruzi ze SRN.
Ve vybavení kuchyně jsme postrádali několik malých lžiček a menších hrnců. Vyšlo se i s tím málem co zde bylo, pro 5 rybářů to bylo dostatečné. Sver je velice vstřícný majitel a po zavolání ohledně problému s echolotem ihned poslal náhradní a opraváře, takže do 30 min po nahlášení poruchy jsme odjížděli na vodu.
Toť zatím vše. Dnešním dnem se loučíme z touto lokalitou budeme balit a uklízet a zejtra brzo ráno vyrážíme k domovům.

Naše úlovky:
Při každé výpravě na vodu nachytáno:
cca 20ks tresek polak - ve velikostech od 60 do 94cm,
cca 30ks tresek obecných ve velikostech od 60-95cm,
15 ks tresek tmavých ve velikostech od 50-95cm,
dále chytáno v průměru na den 5-10 mníků a mníkovců ve velikostech od 70-93 cm.

Největší úlovky:
treska polak 94 cm váha 12,8 kg ulovena 22.5.2016 na přívlač
treska tmavá keller 95 cm váha 13,2 kg ulovena 23.5.2016 na přívlač
mníkovec 93,5 cm nevážen

Zekonhofi

Donna ubytovani
Donna ubytovani
pohoda na lodi
pohoda na lodi
netradicni ulovek - hvezdice
netradicni ulovek - hvezdice
Donna - okoli
Donna - okoli
Donna - pohled na ostrov Lovund
Donna - pohled na ostrov Lovund
los
los
sobi
sobi
"majak"
"majak"
zapad slunce nad ostrovem Lovund
zapad slunce nad ostrovem Lovund
makrely - ulovek pro celou rodinuVega 25.6.-3.7.

Letos žádný trofejní kus, relativně málo makrel, nejčastějším úlovkem byla treska obecná /5-7kg/.
Ale rybaření si užila celá rodina, viz foto.

Kateřina J.


Aldersund, duben

Počasí bylo fakt strašné. Jezdím do Norska od roku 95, ale tohle bylo skutečně maso :o). Ale užili jsme si to se vším, takže všechno OK.
Co tedy musím ale pochválit je ten hoch (je možný že mi nenaskočí jméno? to jsme doma teprve 3 dny ... :o(), co tam funguje místo nabručenýho Knuta. Tak super servis si za těch 20let taky nepamatuju. První dva dny pro nás neměl loď, ten vichr rozbil co mohl, ale stejně nešlo ani udržet dveře od chalupy :o) přesto nás chodil informovat o stavu oprav několikrát za den, nabízel "výlety" vlastním autem, dovoz nákupů ... v okamžik kdy "to lehlo", loď připravená u mola, zařizoval vše obratem - olej do hydrauliky, benzín, atd., chodil pokecat. Toho můžu směle doporučit komukoli ...

Petr K.


treska obecna 125 cm, srpenAldersund ´
11.-22.8.


Během našeho pobytu se nám podařilo ulovit celou řadu tresek, největší byla treska obecná 125 cm a 30 kg.
Bez zajímavosti není ani úlovek 40 cm okouníka na pilkr.

Květoslav P.
okounik 40 cm

Lokta 14.-21.7.

Celý týden pršelo a bylo ne moc příjemné počasí. Jinak vše v pořádku.
mníkovec bělolemý 2 ks malí
makrely, mnoho - některé téměř trofejní
halibut 1 ks 92 cm
tresky obecné a tmavé...
Největší treska obecná měla 102 cm, 10,5 kg, ulovena 15.7. na twister, přívlač, ve 30 m hloubky.
Největší makrela obecná měřila 45 cm, ulovena 21.7. na stříbrný pilkřik 25 g, přívlač, 25 m hloubka.

Vladimír Louda


Nordland - zapad slunceAldersund 6.-13.7.

Předem musím pochválit toto příjemné a zajímavé místo. Krajina nádherná (jo, ty scenérie). Ubytování a lodě skvělé. Pan majitel je také příjemný chlapík. Vše měl připraveno, vše fungovalo jak mělo.
K rybám a rybaření. Jelikož šlo vlastně o moji první rybářskou výpravu do Norska s pilkrem a další "těžkou" rybařinou, mohu konstatovat dopadlo to "docela" dobře. Chyby už vidím a možná ještě na další přijdu. Ryb jsme nachytali docela dost a to i přes důkladné rozmary tamnějšího počasí, pršelo a dost foukalo prakticky po celou dobu našeho pobytu. Místy byl déšť již velice těžko snesitelný. Ryby jsme chytali spíše náhodně a to asi hlavně přičiněním počasí (vítr nás nepustil, na podle mne zajímavá místa) a možná také trochu naší ne příliš propracovanou taktikou. Ale chybami se člověk učí. Tak snad jindy lépe. Úlovky spíše menší tresky ob. do 70 cm největší 78 cm, sem tam treska tmavá také do 70 cm, podařilo se několik t. jednoskvrných ve velikosti přes 60 cm, z ostatního několik mnikovců, mníků a po jednom vlkoušovi a okouníkovi. Makrel by se nachytalo asi víc než dost, ale po počáteční euforii z nich jsme se ji příliš nevěnovali.
Cestování tam i zpět a pobyt na místě bez chyb, žádný problém jsme nemuseli řešit. Pokud hodnotím naši výpravu, mohu konstatovat bylo to dobrý a z chyb se poučit.

Systém doplňování benzínu má pan domácí nově vyřešen takto:
Nádrže jsou zamknuté a o doplňování se stará sám. Když jsme přijeli, měl pro nás připraveno 6 plných nádrží (cca 75 litrů na loď). Všechny byly zamčené visacím zámkem. Na konci pak nádrže vzal a s jedním z nás zajel na pumpu kde se vše dotankovalo na plný stav. Kolega to poplatil svou VISA kartou. Systém podle mne dobrý a zamezí tankování chybného paliva, resp. dolévání nekvalitního beznínu, který si něktěří spořivci vozí do Norska.

Ještě jednou děkuji za příjemný pobyt v Aldersundu, a někdy třeba zas na sever.
Honza S.


Blomsoy - červenHestoysund - krajina na pobreziHestoysund
24.-31.5.


Dobrý deň,
zasielam fotografie z tohtoročnej rybačky na Hestoysunde.

Neskutočne krásne miesto plné rýb, ochotní ľudia a božský kľud.
Som rád že som si nechal poradiť a išiel som na toto miesto. O rok sa sem určite vrátim.
Veľká vďaka aj Vám za bezproblémovú organizáciu z Vašej strany.

S pozdravom
Ľubor Kucek
vecerni nalada v kraji Nordland

treska obecna, kveten v kraji NordlandFlostad 5.–14.5.

Ryb bylo v okolí Flostadu, Hestoysundu a Blomsoy dostatek, zejména treska obecná v mírách 65-105 cm. Trofej však letos žádná.

Jaroslav P.

tresky obecne, kveten v kraji Nordland


Aldersund 2.–11.5.

treska obecna, kveten v kraji NordlandVýsledky naší již třetí výpravy do Aldersundu:
Tresky obecné – denně na jednu loď: 50–70cm 10–30ks, 70–90cm 5–15ks 90–100cm když bylo dobře tak jsme jich par chytili.
100cm a víc - „celkem za pobyt“ 8ks

Treska tmavá- spousty malých, největší ale ojediněle 70cm, asi brzy na ně :(

Největší treska obecná měřila 122cm, 16kg – ulovena na tvister 12 cm, na hloubce 15–2O m.

Dále uloveno:
dva vlkouši 92 a 85cm
2ks Halibut 110 a 75cm
Ten větší halibut byl vydrážděn až k hladině na zdolávanou tresku obecnou cca 65cm a když jsme přestali řvát „hele halibut :)“ chycen na následně nabídnuté kopyto na magické kouli!

Aldersund dobrý, ale třikrát mi už asi stačí. Do budoucna chci určitě nad polární kruh.

Martin P.


Sandnessjoen, říjen a listopad
Vím, že říjen a listopad rozhodně nepatří mezi měsíce, kdy do Norska jezdí turisté a rybáři. Počasí může být opravdu nepříjemné a může se stát, že rybáři několik dní nemohou na vodu. Navíc je den velmi krátký...
Jenže já bydlím přímo na břehu fjordu a tak si na ryby zajedu, když je hezky a klidně třeba jenom na hodinku na dvě. Letošní říjen a listopad slavím nebývalé úspěchy s lovem halibutů. V okruhu do 500 m od mola jsem měl za dva měsíce už tucet halibutů 25-80 kg. Jen pro upřesnění - halibuty lovím do sítě, ale to nic nemění na faktu, že zde jsou a není jich tu málo!

Z podzimního Leines zdraví
Finn-EriK


treska obecna, kraj NordlandAldersund 1.-7. červenec
Stačilo jen špatně uvázat loď v přístavu a vlny, které ji rozhoupaly, už vykonaly své - škoda byla za 8.000 NOK. Nepříjemné poučení pro příště - na moři se počasí nemá podceňovat a vše je potřeba dělat pořádně nebo ještě líp...
Až na tuhle chybu, proběhl celý norský výlet skvěle. (viz. moje maličkost a krásný úlovek tresky obecné)

Děkuji Vám za všechny zúčastněné.
Luděk G.


Aldersund 16.-26. červen
Aldersund, to je skělá rybařina pro ty, co si chtějí zarybařit a užít si krás Norska.
Ulovili jsme množství tresek obecných 60-100 cm, několik halibutů 7-12 kg, tresky tmavé 50-110 cm, mníky, mníkovce-lumby...
Pro nás jedinečný a i podle místních rybářů vyjímečný byl úlovek dvou lososů délky 90 cm na přívlač. Nádherná přírodní ryba.

Luboš H.


halibut 150 cm, 47,5 kg, Leines
Leines 1.-8. červen
Konečně začaly zase žrát ryby. Prakticky celý květen komplikovalo rybaření počasí a kdo si neuměl poradit, ten nezachytal.
První červnový týden bylo vše jinak a v Leines se nachytalo množství tresek obecných a tmavých a zaznamenal jsem i úlovek tří halibutů. Největšího zdolala skupina rybářů z Plzeňska, měřil rovných 150 cm, vážil 47,5 kg.

Z Leines zdraví
Finn-Erik


Blomsoy 1.-11. červen
Rád bych Vám touto cestou chtěl poděkovat za účinnou pomoc, kterou jsme z Vaší strany obdrželi v době, kdy jsme měli u Mosjoen autonehodu a každá pomoc v Norsku je k nezaplacení.
Zatím řeším veškeré náležitosti s pojišťovnou. Jsem pevně rozhodnut, pokud budete mít zájem, napsat článek do rubriky reportáže a popsat zkušenosti, které mám z této události. Jelikož asistenční služba absolutně vyhořela a zůstali jsme bez pomoci odkázáni jen na vlastní kontakty a Vaší pomoc, mohlo by to ostatním zájemcům rozšířit obzor, aby se na cestu opravdu vydali náležitě vybaveni.
V Blomsoy bylo vše OK, velmi vstřícní domácí. Ryb bylo dost i když letos žádné trofejní úlovky, ale kdo má Norsko rád, tak si pohodu a rybaření vždy vychutnává.

S pozdravem a přáním hezkého dne a ještě jednou s velkým díkem
Jan M.


halibut 9,9 kg, kveten v kraji NordlandHestoysund 21.-31. květen
Cestujeme s ck PEPA za rybami už niekoľko rokov. Vždy maximálna spokojnosť. Tak tomu bolo aj tentokrát, kedy sme na prelome mesiacov máj-jún navštívili Hestoysund.
Krásne nové chaty postavené priamo pri mori a okolo neskutočný kľud, málo obývaného ostrova. Majitelia, manželia Stig a Frid sú veľmi milí a starostliví ľudia. Lode Anioche s kajutou sú pohodlné a bezpečné.
V tejto lokalite sa dá loviť aj za silnejšieho vetra. Je tu mnoho ostrovčekov, kde sa dá schovať do závetria. Je to miesto, kde si prídu na svoje hlavne milovníci prívlače, ale aj tí čo pilkrujú určite nebudú sklamaní.
V našom turnuse prevažovala treska obyčajná 50 až 70 cm. Týchto sa dalo nachytať mnoho. Zriedkavejšie boli "metrovky", ale sú tam. Za desať dní sa podarili traja halibuti od 85 do 100 cm, taktiež na prívlač a 40 g udice. Pridávam foto: Tomáš Švec a jeho halibut 9,95 kg.
Hodnotenie lokality a majiteľov JEDNOTKA z HVIEZDIČKOU

Viliam a Mária H.