+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Sandnessjoen-Mo i RanaReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Sandnessjoen-Mo i Rana - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 16.8.2023

Lokta - treska polakVevelstad 3.8.2021
Cesta do Vevelstad uplne bez problemu, jedina kontrola covid certifikatu byla na Norských hranicich na prechodu Charlottenberg. Nebylo pred nami ani jedno auto a po kontrole QR kodu nam poprali hezky pobyt a hodne ulovku.
Po prijezdu nas vřele privital majitel Ole s manzelkou Sigrid vse vysvetlili a doporucili rybarske top mista.
Po tydenim rybareni jsme vsichni vysileni a uzivame si prochazky, houbareni, sber boruvek a brusinek.
Nase top ryby: halibut 117cm 20 kg, treska tmavá 106 cm, treska obecná 95 cm, mnik morsky 92 cm a spousta tlustých makrel. Při poslednim výjezdu nám spadl velký halibut po několikaminutovém boji.
S pozdravem z Vevelstad tým Vandráků


Aldersund - halibutLokta 30.7.2021
Tady na Loktě je to super. Včera jsme byli na POLACÍCH u ostrova DONNA a byl to neskutečný zážitek. Co nához, to ryba ve velikosti od 70-100 cm. Nestihli jsme je počítat. Dnes trochu foukalo a chytli jsme cca 10 tresek a polaka už žádného. Ještě se tady začínají objevovat i makrely.
Od zítra se má měnit počasí tak uvidíme co bude.
Jiří K

Aldersund 11.-19.7.2021
Cesta celkem v klidu. V Německu, Dánsku a ve Švédsku žádné kontroly nebyly.
V Norsku jsme všichni podstoupili antigenní testy.
Ubytování slušné. Domácí je původem Dán, ale úplně v pohodě.
Rybolov hodně dobrý - za dva dny limit.

Nachytali jsme:
treska polak: cca 150 kusů, délka od 70 do 87cm
Halibut: 3 kusy, od 100 do 109 cm
obecňačky: kolem 70 až 90 cm
makrely a sledi
Richard V.


Aldersund 10.7.2021
V Norsku vše super, žádné dramatické kontroly. Snad jen Švédi-celníci byli více zvědaví, takže za mne super.
Chytli jsme už i prvního halibuta a kluci se po příjezdu koupali po vzoru Norů v moři. Teplota vody docela vysoká 15,4C. Z rybaření mám takové rozporuplné pocity: hromada malých ryb, kolísavé teplota vody nekdy 13,5, pak 15,5 a zatím žádná opravdu zajímavá rybka.
Ale za mne i tak spokojenost, konečně někde na rybách a Norsko je nádherné.
Tomáš Z.

Tomma - treska polak
Tomma - treska polak
Lokta - treska polak
Lokta - treska polak
Lokta - halibut 86 cm
Lokta - halibut 86 cm
Lokta - halibut 81 cm
Lokta - halibut 81 cm
Helgeland Ferie - halibut 165 cm (60 kg)
Helgeland Ferie - halibut 165 cm (60 kg)
Blomsoy - treska 110 cm
Blomsoy - treska 110 cm
Blomsoy - makrely
Blomsoy - makrely
Aldersund - polární záře
Aldersund - polární záře
Lokta - kotviště
Lokta - kotviště
Lokta - ostrov s majákem
Lokta - ostrov s majákem
Lokta - filetárna,m kotviště
Lokta - filetárna,m kotviště
Lokta - večer na vodě
Lokta - večer na vodě
Lokta
Lokta
Lokta - loď 80 HP
Lokta - loď 80 HP
Vevelstad - krajina
Vevelstad - krajina
Tohle nemůže omrzet!Hestoysund 8.-17.7. 2021

Po nekonečné nejistotě a spoustě probdělých nocí jsme se 5. července dozvěděli, že můžeme vyjet na vytouženou dovolenou. Nabalili jsme auta a v úterý 6.7. jsme vyrazili směr Norsko.
Cestou do Rostocku šlo vše podle plánu, jen Německé dálnice nám připadaly víc rozbité, než naše D1.
Před trajektem jsme byli požádáni o testy nebo potvrzení o očkování. Ne, že by tomu paní za okýnkem rozuměla, ale byla spokojená, že jsme vše měli připravené a bez problémů nás vpustila do areálu přístaviště.

Na trajektu bylo alespoň pocitově míň lidí než normálně, obchod a restaurace byly otevřeny omezeně, ale ničemu to nevadilo. Všude čisto, žádný nedostatek jsme nepocítili.
Po vylodění v Trelleborgu nebyly žádné kontroly, tak jsme přímou cestou upalovali směr Norské hranice.
Na Norských hranicích jsme se dostali na řadu po asi desetiminutovém čekání, kde zjišťovali informace kudy a kam, jestli máme očkování atd. My co jsme byli naočkovaní a měli jsme potvrzení v telefonu jsme mohli bez problémů projet. Naši synové měli pouze testy a ty nebrali vůbec v potaz. Byli nuceni jít na jejich testování. Všechno proběhlo v pořádku a my jsme mohli asi po hodině a půl opustit hranice a pokračovat k cíli.

Se Stigem na rybáchNa cestě na sever jsme jednou přespali a 8.7. jsme přijeli v pořádku na místo.
Bylo to, jako bychom odjeli včera. Vše bylo na místě, jen přibyly nějaké lodě. Jediná změna byla posunutý stůl ve filetárně...

Ještě v den příjezdu jsme vyjeli na vodu, protože touha nahodit byla větší, než únava po cestě. "Pojedeme jen tak na chvilku" prohodil Jožka. Jasně, asi za šest, sedm hodin jsme byli zpátky, ale to asi každý zná.
Zažil jsem tady mnoho světlých nocí a ještě víc západů slunce, ale letos to vypadalo, že ta obloha při západu opravdu shoří.
Úlovky na sebe nenechaly dlouho čekat a začali jsme si užívat rybářskou dovolenou.
Tresky obecné snad počítat ani nejdou. Byly všech velikostí. Od deseti centimetrů až po ty, co měly přes metr. Co nás ale překvapilo, jak se dařilo chytat halibuty. My jsme jich letos chytili 9. Největšího chytil František. Po 45-ti minutovém boji vytáhl krásného, 144cm měřícího a 44kg vážícího macka. Neskutečný zážitek!!! Ostatní už byli menší, ale i ti velmi potěšili. Vedle nás byli dva Němci a ti jich za týden chytili 22. Prostě mazec.
Na makrely jsme letos moc štěstí neměli. Byly to opravdu jen kusové záležitosti.
Taky ostatní druhy ryb moc nešly, snad jen dva mníci a okouník.

Poslední halibut výpravy, 85 cmJeden den jsme se domluvili se Stigem (majitel chat), že s ním vyjedeme na moře, aby nám ukázal, kde se chytají pořádné ryby. Jeli jsme asi 50 km od chat. Na jeho člunu to byl zážitek, ale jen do chvíle, kdy v plné rychlosti začal skákat přes pětimetrové vlny a nechtělo se mu zpomalit. Chvílemi to vypadalo jak na leteckém dni. Najednou na širém moři zastavil a zavelel "chytejte". Nástrahy letěly do vody a začalo to. Jeden keler za druhým a navíc parádní velikosti, prostě rybářův sen. Jen ty vlny nám po pravdě nedělaly moc dobře, tak jsme se na chvilku přesunuli ještě na jedno místo a poté jsme stejnou rychlostí mířili zpět. Když jsem byl na místě, tak jsem se zařekl, že tohle už nikdy nechci. Pětimetrové vlny, chvilku nad vámi, chvilku pod vámi..., ale dnes už bych jel zase, stálo to za to.
Ke konci pobytu se nám pokazilo počasí a jeden den jsme dokonce nevyjeli, ale jak jsem četl na různých diskuzích, nebyli jsme na tom až tak špatně, někteří nevyjeli třeba týden.

Byl poslední den, počasí nám vůbec nepřálo, ale i tak jsme si řekli, že se s vodou přece musíme rozloučit. Bylo to opravdu náročné, ale odměna na sebe nenechala dlouho čekat. Kluci pochytali ještě nějaké tresky a se mnou se připlul rozloučit halibut. Měl "jen" 85 cm ale bojoval úžasně.

Po návratu jsme umyli lodě a šli pomalu balit. V sobotu, ač neradi, jsme opět sedli do aut a vyrazili domů. Celá cesta proběhla bez problémů a nikdo po nás už po celé trase nic nechtěl.

Zázemí, přístup domácích, lodě, prostě vše bylo tak jak má být a asi bychom těžko hledali nějakou výtku. Nebyla!

Musím říct, za nás za všechny, že se nám to zase vydařilo. Přijeli jsme spokojeni!

Petr J.
Halibut 144 cm, 44 kg
Halibut 144 cm, 44 kg
Hestoy - mník mořský
Hestoy - mník mořský
Keleří den
Keleří den
Poslední halibut výpravy - 85 cm
Poslední halibut výpravy - 85 cm
Hoří? Ne, jen slunce zapadá...
Hoří? Ne, jen slunce zapadá...
Podzim v Helgeland FerieOkolí Sandnessjoen – závěr sezóny 2020

Protože byla hlavní část letošní sezóny poznamenána omezením cestování, prodloužily některé destinace podzimní sezónu až do konce října. Ale jenom některé, protože ne každý majitel dokázal s místním úřadem vyjednat možnost karanténního ubytování zahraničních hostů nebo nebyl schopen splnit určené podmínky karantény. Někteří to dokázali, ale nakonec cukli, protože je děsila představa, že ubytují hosta, který si s sebou přiveze covid a někoho místního nakazí. To se dá pochopit. Mezi ty, kteří se nebáli a splnili podmínky pro zajištění pobytu v podmínkách karantény, patří Ylvingen a Helgeland Ferie. Prodloužená sezóna skončila na konci října a tak jsou již poslední letošní rybáři z Norska doma. Níže naleznete krátké reporty těch šťastlivců, co se do Norska letos na poslední chvíli podívali a měli navíc fakt kliku na počasí. Ve druhé polovině září a ještě začátkem října bylo ve středním Norsku opravdu hnusné počasí, ale od druhého říjnového týdne bylo nádherně. Teplo a jen slabý nebo skoro žádný vítr. Kdo by to v Norsku v říjnu čekal, že?

Ylvingen - mořský ďasYlvingen 18.-29.10.2020

Vše proběhlo v pohodě a bez komplikací.
Domácí je ochotný, ubytování pěkné, slabinou je jen malý prostor filetárny.

Počasí vyšlo, nechytali jsme jen jeden den. Bohužel se už rychle stmívalo a tak jsme už večerní příliv nestíhali.

Lokalita zajímavá, na pevninský šelf ještě cca 30 km, tam jsme ale raději nevyjeli. Ale i kolem 5-7 km od domků je hodně dobrých míst.
Chytali jsme tresky obecné, pár kusů bylo kolem metru, uloveno na hloubkách.
Dále jsme ulovili pěkné kelery, podařil se 2x ďas kolem 1 m a v lodi skončil i halibut 21,5 kg, cca 130 cm.

Třešničkou na dortu bylo pozorování kulohlavců. Jeli jsme 2 hodiny na "bublačku" uprostřed obrovského hejna, které dorazilo. To byl opravdu zážitek!

Na to, jak pozdě jsme vyrazili, můžu snad za celou naši partu prohlásit, že se "covidový" Ylvingen vydařil.
Doufám, že příští rok už vyrazíme bez omezení.

Lubomír K.


Helgeland Ferie 4.-14.10.2020

Naše cesta do destinace Helgeland Ferie proběhla naprosto bez problémů. Zastavil nás pouze celník v Dánském Gedseru po vyjetí z trajektu. Po dpovědi, ze jedeme do Norska na ryby, nám popřál hezkou dovolenou a ani nás nepočítal v autě. Většinou je pro ně dodávka s černými skly jak červený hadr pro býka, letos ne. Projeli jsme Dánsko, Švédsko a Norsko. Nikdo nás nezastavil.
Na chatu jsme přijeli okolo 16:00 hodiny a už na nás čekal pan domácí. Převzali jsme chatu, lodě a vše ostatní.

První den jsme bohužel museli zůstat na břehu, foukalo hodně, a tak jsme ze skal chytali obecňačky. Zbytek pobytu bylo naštěstí krásně. Teploty kolem 15 stupňů. Až poslední dny se začalo ochlazovat. Při odjezdu byla 0 a sníh na vršcích kopců.
Zachytali jsme si dost, sice nic trofejního, ale i ryby kolem 1 m se povedly.
Uloven byl jeden halibut, tresky obecné, tmavé, okouníci, makrely a mníci.
Zázemí úplně v pohodě. Filetárna, místnost na sušení a uskladnění věcí jsou prostorné.
Domů jsme jeli Norskem po A6 a zastavil nás celník až v Německu, nejvíc ho zajímalo, co jsme chytli.

Celá výprava proběhla naprosto v pohodě a mimo mého zdoláváním ryb pochroumaného ramene se nic špatného nepřihodilo.
Již teď se těšíme a doufáme, že odjedeme do Norska v květnu příštího roku.

Josef M.

Mořský ďas - Ylvingen
Mořský ďas - Ylvingen
Ylvingen - kulohlavci
Ylvingen - kulohlavci
Tresky z Ylvingen
Tresky z Ylvingen
Helgeland Ferie - klid na vodě
Helgeland Ferie - klid na vodě
Helgeland Ferie - duha
Helgeland Ferie - duhazatoka pred BrasoyOkolí Sandnessjoen, červenec a srpen 2020

Brasoy 6.-15.8.2020

V Brasoy se nám líbilo. Domácí byli milí, přátelští a při odjezdu se ptali, proč nezůstaneme déle. Na moři jsme potkávali jenom domorodce a rybářské chaty zely prázdnotou.
Užili jsme si krásné počasí, rybolov, prostě dovolená super. Stejně jako loni, předloni, jako před deseti lety.
Kromě dezinfekce u obchodů nikdo pandemii neřešil, všude pohoda.
Lovili jsme jako vždy, převážně na mělčinách na lehkou přívlač.
Většinu úlovků tvopřila treska obecná, největší měla 1 m.
Největší polak 85 cm, makrely do 45 cm, mníkovci do 80 cm a byl i jeden metrový halibut.
Domek Strandstu je hodně moderní, skoro bych řekl takový spíš obytný kontejner pro rodiče s dětmi, malé židličky, stoleček, ložnice v podkroví po žebříku. Není to žádná typická norská chatka a někteří skalní rybáři by mohli být nepříjemně překvapeni.
Mám dilema, zda objednat pobyty v Norsku na příští rok. Jednak je to hodně obsazené a pak je tu nejistota, jaká pandemie vypukne příští rok? Něco vybereme a pak se uvidí. Norsko bylo před koronavirem a bude i po něm!

Děkujeme V.+Z. Loudovi

rekni aaaaa
rekni aaaaa
srpnove makrely
srpnove makrely
leto v Norsku
leto v Norsku
treska obecna
treska obecna
taky treska obecna
taky treska obecna

Hestoysund- tresky tmavéHestoysund 8.-18.8.2020
Mali sme troška obavy z cestovania ohladom covidu ale ked sme prisli do Polska tak pred trajektom nam merali len teplotu a pri vylodeni vo Švedsku nebola žiadna kontrola (ani policajti a ani colníci) a tak isto aj počas cesty Švédskom zase prišli obavy ked sme prichadzali na Norske hranice ale neboli ziadne kontroly ani zátarasy ako sme čakali ani tam, skratka žiadne kontroly ohladom Covid-19.
Čo sa týka rybarčenia boli sme celkom spokojný hoci z 3 dni z pobytu sme nechytali ohladom silného vetra a dažda ale potom sa dalo.
K úlovkom asi tolko: Chytili sme 5 ks Halibútov z toho 2 boli malé, to sme vrátili vode, a 3 ks boli už v norme: mal 123 cm (23 kg), 118 cm (18 kg) a 108 cm (16 kg). Pochytali sme aj dake obecnačky, samozřejmě pár polakov, boli aj dáke makreli, ale bolo ich málo. Chytili sme aj 3 miene. To by bolo asi tak všetkom ohladom rybolovu.
Na ceste domov opet neboli žiadne kontroly a cesta prebehla ok až na to rozkopané Polsko...

Milan B.


Donna boteriet - metrovy halibut Donna Boteriet 1.-5.8. 2020
Na otevřené moře (za poslední ostrovy) to je více jak 20 km a v reálném dosahu není moc míst, kde by se daly tresky chytat.
Chytil jsem jednoho halibuta cca. metr a tresku také metrovou, ostatní ryby jsou průměrné.
Ještě není konec týdne, nicméně v porovnání s lokalitami na severu, je toto slabší.
Snad se nám podaří chytit nějakou pěknou rybu, která ještě bude stát za foto.

Lubomír Z.


Helgeland Ferie 26.7.2020
Moc rybářů tu zatím letos nebylo, ale když už někdo přijede a na ryby vyrazí, tak si slušně zachytá. Zrovna včera přijeli dva hosté a hned se vydali na vodu. Po pár hodinách na vodě přivezli slušné tresky a k tomu 33 kg halibuta. Vypadá to, že ryby moc neřeší, co se děje nad vodou...

Pozdrav z Helgelandu posílá
Kay Rune


Ylvingen - treska obecna Ylvingen 14.-21.7.2020
Když Norové otevřeli ve středu 15.7. hranice pro turisty, byli jsme již na trajektu z dánského Hirtshals do Larviku. Na trajektu bylo pět aut z Čech, pár Dánů a Norů, jinak skoro samí Němci. V Larviku se vylodění trochu protáhlo, protože policisté kontrolovali pas nebo občanku každého cestujícího. Ale jinak se na nic neptali, žádné další kontroly nebyly.
Cesta z Oslo do Ylvingen byla velmi dlouhá a byl velký provoz.

Máme příjemné ubytování. Zatím nám vychází počasí.
Hned první den byl úspěšný lov. Nejmladší účastník naší výpravy, který je v Norsku poprvé, chytil na přívlačový prut pěknou tresku. K „první české pokovidové větší tresce“ pak přibyly další.

Zbyněk
Helgeland ferie - cervencovy halibut
Helgeland ferie - cervencovy halibut
Helgeland ferie - tresky obecne
Helgeland ferie - tresky obecne
Ylvingen - treska obecna
Ylvingen - treska obecna
Ylvingen - treska obecna
Ylvingen - treska obecna
Donna Boteriet - treska obecna
Donna Boteriet - treska obecna
Hestoysund - treska obecná
Hestoysund - treska obecná
Hestoysund - halibut 123 cm
Hestoysund - halibut 123 cm
Hestoysund - keleři
Hestoysund - keleři
Hestoysund - treska obecná
Hestoysund - treska obecná
Halibut 108 cm
Halibut 108 cm
Vikalia - březnový mníkovecBřezen 2020

První letošní nedočkavci již vyrazili do Norska a vzápětí začaly přicházet první zprávy o slušných úlovcích.
Březnové počasí rybářům zatím celkem přeje, vítr je přiměřený, vlny malé, teplota na norské poměry celkem příjemná.
I druhová pestrost úlovku je na březen velmi dobrá. Chytají se tresky obecné, mníci, mníkovci a občas se chytne i vlkouš-mořská kočka. Je jen otázka času, kdy dorazí zpráva o ulovení halibuta. Nejlepší část sezóny na halibuty je sice červen až září, ale ani v jarních měsících není úlovek halibuta zcela vyloučen.
V lokalitě Vikalia na ostrově Hugla (asi 20 km severovýchodně od města Sandnessjoen) byl uloven velký mník mořský, který měřil 180 cm a vážil 40 kg. Hezký začátek sezóny.
Březnoví mníci
Březnoví mníci
Březnový úlovek - vlkouš
Březnový úlovek - vlkouš
Treska obecná ulovená v březnu
Treska obecná ulovená v březnu
Březen 2020 - mník mořský 180 cm (40 kg)
Březen 2020 - mník mořský 180 cm (40 kg)
Mník mořský - březen
Mník mořský - březen


Lokta 2019 - konec května

Studio KOČAFILM, legenda českého rybářského filmu, uvádí krátký film z výpravy na Loktu koncem května 2019.
Ylvingen - das morsky Květen až začátek července 2019 v okolí Snadnessjoen

V okolí norského města Sandnessjoen je k dispozici bezpočet možností pro rybáře. Vhodná místa zde naleznou jak rybáři lovící přívlačí na mělčinách, tak i „pilkraři“ hledající hloubky. V lokalitách, které leží v souostroví blíže k otevřenému oceánu, bylo rybaření celý květen i červen úspěšné. Bohužel v lokalitách, které jsou od oceánu více vzdálené, bylo obtížné v některých obdobích ulovit slušnou rybu. Za normálních okolností nám z těchto lokalit chodí zprávy o zajímavých úlovcích od dubna do října, ale letos ryby opustily své pozice koncem května a nejedna výprava měla problém ulovit alespoň 20 kg limit. Přitom ve stejném období byli rybáři blíže k oceánu úspěšní.