+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAsieMaledivyMaledivyReportážeMaledivy - leden a únor 2021

Maledivy - Maledivy - Reportáže

Maledivy - leden a únor 2021 12.3.2021

chnapal, red snapper 78 cm, 7,02 kg uloveny na jerkMaledivy 8-16 února 2021

Většinou si obytnou loď na Maledivách pronajímají skupinky 3-6 rybářů, kteří se z dřívějška už znají. Tentokrát tomu bylo jinak a na palubě se sešli rybáři, kteří se zde setkali prvně v životě: Luboš, Jindra a Martin, kteří na Maledivách již dříve rybařili, Ruda – zkušený rybář, který si touto výpravou odbyl svou premiéru na Maledivách a Ivan – začínající rybář, který usilovně dohání zkušenosti studiem na internetu a intenzivním nakupováním nového vybavení. No a pak já, tedy ten, kdo se snažil sladit požadavky jednotlivých rybářů s plánovaným programem a počasím.

Pondělí
8. února 2021
Ráno v 8.00 vyzvedáváme Ivana v přístavišti v Hulhumale a o hodinu později i Jindru, Martina a Rudu na letišti. V 10.00 zdviháme kotvy a vyplouváme pryč od Male. Asi 2 hodiny trollujeme wobblery a povrchové nástrahy, ale zcela bez záběru. Fouká silný vítr až 30 km/h a uvnitř atolu se dělají krátké nepravidelné vlny výšky až 1,5 m. Po poledni kotvíme u písčiny, chvíli se koupeme a šnorchlujeme, obědváme a ano, většina z nás si po obědě dává šlofíčka.
chnapal velky 50 cm uloveny na poppPo třetí odpoledne vyplouváme průlivem z atolu na oceán, kde jsou díky směru proudu menší vlny než uvnitř atolu. Asi hodinu a půl trollujeme povrchové nástrahy a wobblery podél hrany atolu. Vyplašili jsme několik hejn létajících ryb, ale záběr jsme neměli žádný.
Asi půl hodiny před západem slunce vláčíme poppy a jerky v okolí thil jednoho z průlivů jižně od písčiny. U hladiny se objevují velká hejna rybek a spolu s nimi i dravci. Jindra s Martinem na lodní přídi měli každý dva nebo tři útoky na popp, Jindra zdolal kranase-GT 70 cm a Martin chňapala velkého 50 cm. Rudovi se neudělalo dobře a tak se odebral na záď, kde se loď méně houpe. Luboš ze střechy zdolal kranase 65 cm a já ve stejné chvíli zdolával malého kranase, ale i s nástrahou (modrým jerkem) mi ho ukousl žralok.
olihen - vecerni ulovekKotvíme u písčiny už skoro za tmy na hloubce 22 m. Je to jediné relativní závětří široko daleko, ale i tak se loď hodně houpe. Ivan, který se s rybařinou seznamuje poslední rok prostřednictvím příruček, nastražuje hlavu chňapala a po půl hodině zdolává žraloka rezavého-chůvičku délky 2 metry. Později se u lodě objevuje 40 cm oliheň, kterou Luboš úspěšné loví a na chvíli barví lodní záď černým inkoustem. Dnes v noci bude extrémní příliv a loď nás v těch vlnách bude kolíbat. Možná až moc…

Jindra – na přívlač (popp) 1x kranas obrovský-GT 70 cm
Martin – na přívlač (popp) 1x chňapal velký 50 cm
Ivan – večer na hlavu z chňapala 1x žralok rezavý-chůvička 2 m
Ruda - 0
Luboš – na přívlač 1x kranas obrovský-GT 65 cm.
Zdeněk – na přívlač 1x malý kranas-GT, kterého mu při tažení k lodi sežral žralok i s jerkem

zelva vysvobozena ze stare siteÚterý
9.2.2021
Celý den jasno, ale vítr 20 km/h od severovýchodu, 28°C.
Vyplouváme v 8.30 a hodinu trolujeme na loviště před resortem, kde hodláme jigovat.
Tři hodiny se trápíme s jigy na hloubkách mezi 50-120 m, ale výsledkem je pouze šest malých kaniců 25-45 cm, jedno bonito 45 cm a jeden ukousnutý jig (asi žralok). Před obědem asi hodinku trolujeme po vnější (oceánské) hraně atolu a pak tam i šnorchlujeme. Během šnorchlování jsem na mělčině našel utrženou starou síť zamotanou mezi korály. V síti byla uvízlá šedesáticentimetrová želva, kterou jsme ze sítě pomocí nože osvobodili. Luboš zatím na lehkou přívlač z lodě ulovil chňapala velkého.
Rovněž odpolední dvě hodiny trollingu k sousednímu atolu vyšly úplně naprázdno, zcela bez záběru. Za to přívlač v průlivu do atolu byla zábavná. Kromě třímetrových táhlých vln, které se sem valí od severu z oceánu, jsme každý měli na přívlač 1-3 záběry, ale vytáhnout se podařilo jen Martinovi jednoho kranase zlatého 92 cm a kanice 62 cm. Ostatní ryby se buď něpodařilo zaseknout nebo spadly.
kranasi 85-90 cm uloveni na trollingOd průlivu trolujeme 20 minut na kotviště u druhého průlivu a zhruba v polovině trasy narážíme na hejno kranasů zlatých a tři kousky 85-90 cm se nám na wobblery daří naráz zdolat.
Na kotvišti se rozpoutává obvyklý noční rybolov na jigy, lehkou přívlač a na kousky ryb. Kromě běžných barakud triumfuje Luboš, který na pěticentimetrové třpytky nachytal plný kýbl bonit (pelamida obecná) 35-45 cm a Ivan, který zabodoval kranasem obrovským-GT délky 87 cm.
V noci bude opět extrémní přiliv a tak se chystáme na velmi rozhoupanou noc. Jestli to bude jako včera, tak si v kajutě na spodní posteli raději uklidím rybařinu, kdybych v noci spadnul z bidla…

kanic 62 cm uloveny na poppJindra – na přívlač-popp jen dva záběry. Večer na jig barakudy.
Martin – na přívlač-popp 1x kranas zlatý 92 cm a 1x kanic 62 cm. Na jig 1x kanic 45 cm a na trolling 1x kranas zlatý 85 cm.
Ivan – večer na hlavu z bonita 1x kranas-GT 87 cm
Ruda – na jig 1x kanic 40 cm a na trolling 1x kranas zlatý 90 cm.
Luboš – na přívlač 1x chňapal velký 45 cm, večer na přívlač asi 12x bonito 35-45 cm. Na jig 3x kanic 25-45 cm a 1x bonito 45 cm. Na trolling 1x kranas zlatý 85 cm.
Zdeněk – na přívlač-jerk 1x ztracený velký kranas přes 10 kg, na jig 1x kanic 40 cm

Středa
10.2.2021
Jasno, slunečno, mírný vítr cca 12 km/ od severu-severovýchodu, teplota 28°C. Dnes je nov a měsíc vychází v 5.00 a zapadá v 17.00 hodin. V 17.00 je velmi nízký odliv a ve 23.00 vysoký příliv. Ryby dopoledne naprosto neaktivní a naopak velmi aktivní po cca 16.00 hodině.
Ráno vyjíždíme z malého atolu ještě za šera, abychom stihli přejet přes oceán do sousedního atolu dříve, než začne foukat vítr (kdyby začal foukat vítr). Během pěti hodin trollingu jsme neměli ani záběr, ale viděli jsme stádečko 6 nebo 7 velryb délky cca 6-8 m včetně matky s mládětem. Křížily cestu naší lodi a nenechaly se vůbec rušit, propluly přímo pod lodí.
Po příjezdu k sousednímu atolu zkoušíme jigovat jižně od ostrova na hloubkách 50-110 m, ale výsledkem jsou jen dva utržené jigy a několik zmařených záběrů.
Na oběd kotvíme u ostrova na hraně z cca 15 m na 40 m. Na lehkou přívlač ze zakotvené lodě chytli Ruda s Lubošem několik malých kaniců 25-40 cm. Já šnorchloval ke korálům a pak po hraně, kde se hloubka láme z 10-15 m na 40 m. Viděl a filmoval jsem želvu cca 70 cm, skupinky chrochtalů, vidlatky Blochovy, kranasy velkooké, kanice…
kranas obrovsky-GT 105 cm, 15,8 kgPo obědě od 14.00 trolujeme „na růžek“ k majáku na jihovýchodním okraji atolu po vnější hraně atolu a za celé 2 hodiny trollingu ani potah. Nic.
Mezi 16.00-17.30 vláčíme poppy a jerky na vnější hraně atolu. Já byl dnes úplně marnej: nejprve jsem vypnul kranasa delšího než metr po cca 3 minutách souboje, pak jsem měl na ten krásný fialový jerk Tropic 150 ještě dva parádní útoky velkých kranasů a nakonec jsem zdolával kanice kterého mi i s tím jerkem ukousla obrovská barakuda cca 130-150 cm. Jindra bodoval krásným kranasem obrovským-GT 105 cm (15,8 kg), pak ještě přihodil 85 cm a pak mu popp jeden kranas utrhnul + 2 záběry neproměnil. Martin a Luboš byli také marní, jen dva neproměněné záběry. Ruda a Ivan simulovali přívlač na zádi a nevím, kolik piv při té dřině vypili. Během poppigu jsme dvakrát viděli velké manty, jak brázdí pod hladinou podél hrany atolu.
Večer v 18.00 kotvíme na thile (kotva v cca 25 m a chytáme v cca 45-50 metrech). Hned po zakotvení jdou na 100-150 g jigy krásně malí kranasi, barakudy, chňapali a bonita. Chytli jsme na jigy i tuňáky dogtooth do 60 cm, ale velké ryby (asi tuňáci dogtooth nebo velcí kanici) nám to utrhli nebo ukousli. Opakovaně jsme měli jízdy délky 20-50 m, které končí ukousnutým hákem nebo jigem, nebo překousnutým návazcem či šňůrou. Někteří z nás si na konec návazce začali přidělávat i lanka, ale přesto končí souboje většinou překousnutým návazcem. Zřejmě se okolo nás pohybuje příliš mnoho žraloků a tuňáků dogtooth. Jednoho žraloka 130 cm nám Luboš přivedl na ukázku. Slabší kusy odpadávají po 22. hodině, fanatici dnes asi nepůjdou spát.

kranas sestipruhy uloveny na jigJindra – na přívlač-popp 2x kranas obrovský-GT 105 cm (15,8 kg) a 85 cm, 2x záběr a 1x rybou utržený popp. Večer na jig kranasi velkoocí 30-50 cm, barakudy 30-50 cm, 1x bonito 45 cm.
Martin – na přívlač jen jeden záběr. Večer na jig barakudy, kranasi velkoocí a red snapper, vše do 50 cm
Ruda – 0, jen utržený jig
Luboš – na přívlač jen 1x záběr, na jig jen utržený jig a na lehkou přívlač z lodě kanic 30 cm. Večer na kus ryby žralok útesový bělocípý 130 cm.
Zdeněk – na přívlač – jerk 1x spadl velký kranas 1 m+ a 1x barakuda 130 cm+ ukousla kanice i s popem + 3x záběr na jerk. Večer na jig barakudy 30-50 cm, kranas šestipruhý 30 cm, chňapal „ruby snapper“ 40 cm, bonito 45 cm, tuňák jednobarvý-dogtooth 60 cm

troling v okolí ostrovuČtvrtek
11.2.2021
Jasno, slunečno, mírný větřík 10-15 km/h od severovýchodu, 28°C.
Vstáváme už před sedmou a vyrážíme trollovat po vnější hraně atolu podél dlouhého rifu k ostrovu Bangladéšanů. Moře je úplně klidné a tak snídáme během trollingu Dvě hodiny trollujeme, ani záběr. Pak přijíždíme na růžek k majáku, kde do korálového útesu naráží proud a vznikají zde třímetrové vlny. Asi o kilometr dále začínáme vláčet poppy a jerky. Voda je krásně čistá a na každý druhý hod nám vyjíždějí kranasi modroploutví a GT, ale nástrahy nedobírají, jen sledují. Bylo pár záběrů, ale drtivá většina ryb nám padá. Jen Luboš boduje jedním kranasem obrovským-GT 70 cm a kranasem modroploutvým 65 cm. Dvakrát jsme viděli podél pobřeží proplouvat skupinky několika mant, viděli jsme i tři želvy. Pak hodinu a půl trolujeme, míjíme i místa, kde jsme před týdnem ulovili celou řadu wahoo a dva plachetníky, ale máme jediný záběr – Ivanovi vzala wobbler RH 23 cm makrela Solandrova-wahoo cca 90 cm, ale spadla mu při gafování.
kranas modroploutvy-bluefin 63 cmPři vjezdu průlivem do atolu chvíli ještě vláčíme – Jindra ulovil na popp chňapala velkého 67 cm a Martin cejnovku žlutopyskou 58 cm. Tu cejnovku mu během zdolávání něco chňaplo a zatáhlo do korálů (asi chňapal nebo kanic). Nakonec musel naskočit do malé motorové lodě a pochroumanou cejnovku z korálu vyprostit.
Přes oběd stojíme u ostrova Bangladéšanů. Rašíd s Jindrou, Martinem, Rudou a Ivanem zajeli na ostrov pro kokosy. Rašíd se opět osvědčil jako skvělý stromolezec a sběrač kokosů, k obědu bylo čerstvé kokosové mléko (a dva druhy ryby, salátek, těstoviny, smažené hranolky…). Při šnorchlování jsem narazil na korálový suk, v jehož děrách bylo zalezlých pět velkých langust, každá nejméně půlkilová. Ale ven se jim nechtělo…
jehlice 95 cm ulovena na jerkPo obědě vyplouváme na oceán, kde jsou krásně pravidelné táhlé třímetrové vlny. Hodinku trolujeme podél pobřeží, jednou jsme viděli zalovit plachetníka, ale záběr jsme neměli žádný. Pak vláčíme poppy a jerky na oceánské straně korálového útesu, Jindra ulovil na popp žraloka útesového-bělocípého 85 cm. Pak se chvíli nic neděje, máme jen několik planých výjezdů za nástrahami a okolo šesté, když se slunce kloní k západu, jsem na modrý jerk BF14 ulovil jehlici 95 cm, pak kranasa modroploutvého 60 cm a nakonec chňapala-red snapper 78 cm (7,05 kg). Vtipné bylo ulovení kranasa modroploutvého: hned po náhozu mi na jerk zaútočil velký kranas-GT. Zasekl jsem a prut se mi ohnul až k rukojeti. Dvakrát jsem přitáhl a pak tah ryby náhle povolil. To už lodníci začali křičet, že je to velká ryba. Už už jsem si myslel, že jsem o rybu přišel (a také ano), když jsem na konci udice přeci jen ucítil nějaký odpor. Ale zdaleka to nebyl tak mocný tah, jako před pár vteřinami. Přisekl jsem a k lodi dotáhl zcela bezmocného bluefina délky 63 cm, pod jehož odporem se mi prut skoro ani neohnul. Lodníci s překvapením zírali na drobnou rybku, než nám všem došlo, že tahle ryba rozhodně není ta, kterou jsem původně zasekl.
chnapal - red snapper 78 cm, 7,05 kgNa kotviště přijíždíme za šera, stojíme nad hloubkou 38 m a za chvíli začíná přehlídka ulovených barakud 40-80 cm, kranasů velkookých 30-45 cm, malých chňapalů, lodivodů… K lodi jsme přivedli i jednoho žraloka rezavého-chůvičku 260 cm, který byl seknutý za krajíček a podařilo se nám ho vypnout ve vodě. Dostavuje se únava a zřejmě dnes většina z nás půjde spát už před půlnocí.

Jindra - na přívlač-popp 1x chňapal velký 67 cm, 1x žralok útesový bělocípý 85 cm. Večer na jig kranasi velkoocí 30-40 cm.
Martin – na přívlač-jerk 1x cejnovka žlutopyská 58 cm, kterou mu vzal velký chňapal nebo kanic a zatáh jí do korálu, ale nakonec se jí podařilo dostat ven. Večer na jig barakudy.
Ruda – večer na jig 4x barakuda 45-80 cm a kranasi velkoocí 30-45 cm
Ivan – na trolling 1x wahoo 90 cm spadlo u lodě při gafování
Luboš – na přívlač-černý jerk 17 cm 1x kranas obrovský-GT 70 cm a kranas modroploutvý 65 cm a dva záběry
Zdeněk – na přívlač-modrý jerk BF14 1x chňapal-red snapper 78 cm (7,05 kg), kranas modroploutvý 63 cm a jehlice 95 cm a 4x nezaseknutý záběr. Večer na jig barakudy 30-45 cm a kranasi velkoocí 30-45 cm.

kanic uloveny na jigPátek
12.2.2021
Celý den jasno, slunečno, svěží větřík 10-20 km/h od severovýchodu.
Martin s Jindrou nemohli dospat a ještě za tmy kolem 5. hodiny šli rozhýbat svá atletická těla pomocí jigů. Kupodivu skvěle bodovali a během hodiny měli uloveno celkem 5 kranasů obrovských-GT 99 cm, 77 cm, 67 cm, 2x 60 cm a k tomu dva tuňáky jednobarvé-dogtooth 55 cm a 65 cm.
A že to měl dnes být Martinův den, se ukázalo hned po snídani, kdy konečně prolomil smůlu trollingu ulovením kanice měsíčního 60 cm na růžový wobbler X-Rap 18 cm. To bylo ještě uvnitř atolu, když během snídaně směřujeme k severnímu výjezdu na oceán. Trolovali jsme pak v pravidelných metrových vlnách po severovýchodním okraji atolu, ale neměli jsme ani záběr. Jednou jsme viděli zalovit plachetníky, kteří honili barakudy, ale ačkoli jsme se k nim vraceli, našim nástrahám nevěnovali pozornost.
makrely Solandrovy-wahoo 119 cm a 110 cm ulovene na trollingMezi 9.00-12.00 projíždíme napříč atolem k vesnici a cestou se zastavujeme u pěti thil, kde vláčíme poppy a jerky. U dvou jsme narazili na hejnko kranasů modroploutvých a GT, ale ulovili jsme jen tři kranasy modroploutvé 55-65 cm. Jednoho kranasa obrovského-GT jsem zasekl a zdolával, ale podle všeho mu nástrahu ukradl od huby kranas modroploutvý-bluefin, kterého jsem pak vytáhl. Jindrovi vyjel po poppu žralok útesový-bělocípý cca 150 cm, ale Jindra mu popp raději hodně rychle odtáhl od útočící tlamy. Protože si ve vesnici potřebujeme dnes po polední modlitbě vyzvednout náhradní baterku do lodního motoru, dojíždíme závěrečnou třetinu cesty trollingem. V jednu chvíli Lubošův wobbler vyskočil nad hladinu a tak jsem vzal jeho prut a chtěl wobbler vytáhnout. Jen jsem ho popotáhl asi pět metrů, začal zase normálně chodit. Chtěl jsem dát prut zpět do držáku, když wobbler znovu vyskočil nad hladinu, ale zdálo se mi, že se okolo něj mihlo tělo ryby. Navinul jsem tedy do navijáku dalších cca 5 metrů vlasce a opět se mi zdálo, že se okolo wobbleru něco pohybuje. Zase jsem navinul pár metrů a další výpad. A tak to šlo až do okamžiku, kdy se wobbler ocitl u malého motorového člunu, který vlečeme za lodí na pětimetrovém lanu. Tam ryba wobbler popadla a mazala s ním do strany. Přisekl jsem a vzápětí začaly z multiplikátoru mizet desítky metrů vlasce a záběr přišel i na Martinův wobbler. Zaseklé dvě ryby naráz, to si vyžadovalo svinout ostatní tři nastražené udice. Předal jsem prut se zaseklou rybou Rudovi a věnoval se svému prutu. Po pěti minutách byla v lodi dvě wahoo 119 cm a 110 cm.
obed na palube rybarske lodePřes oběd kotvíme před vesnicí, protože do přístavu kvůli karanténě nesmíme. Šnorchluji a pozoruji želvu, žraloka útesového-čenocípého, spousty korálových rybek-zejména velké poskozubce, kranasy šestipruhé a bluefiny.
Po obědě trolujeme podél atolu na oceánské straně ostrovů, pozorujeme velká hejna delfínů, kteří nám předvádějí svou eleganci při výskocích, saltech, piruetách a soutěžení s lodní přídí. Michalovi se v průlivu před vesnicí podařilo na wobbler ulovit kranase-GT 70 cm, ale tím pro dnešek záběry na trolling končí.
Mezi 17t.00-18.00 zkoušíme ještě vertikální přívlač u ostrova na hloubkách 50-100 m. Hned na první drift jsme narazili na hejno ryb, ze kterého jsme ulovili kranase duhového 60 cm, chňapala ruby snapper 45 cm (toho při zdolávání už na dohled pod lodí pochroumal útočící žralok) a dvě bonita. Jindrovi vzal asi tuňák, protože velmi rychle vytočil cca 40 m šňůry a pak ukousl háčky.
kranas velkooky 58 cm uloveny na jigKotvu spouštíme v 18.00 na cca 10 metrech a loď posouváme nad hloubku 50-60 m. Rozpoutává se večerní vertikální přívlač a lov na kusy nastražených ryb u dna. Lovíme každý několik barakud 40-60 cm, kranasů velkookých 40-55 cm, kranase ostrovního 30 cm, pár bonit, žraloka útesového bělocípého 120 cm. Na prutu se ocitá i velký rejnok, ale po čtvrt hodině strašné dřiny se paryba rozjela do korálů a udici i přes spojený odpor Martina, Jindry a Rašída přervala. Když tohle v deset večer píšu (zmožen rybařením i bohatou večeří), tak se mi únavou zavírají oči, někteří z nás už spí, jen Martin s Jindřichem poháněni rybářskou vášní nebo čím se stále potácejí po lodní zádi a střídavě jigují, loví na kusy ryb a zdolávají mořské obludy.

kranas ostrovni uloveny na jigJindra - na přívlač-jerk 1x kranas modroploutvý-bluefin 60 cm. Ráno na jig 2x kranas obrovský-GT 67 cm a 60 cm a tuňák jednobarvý-dogtooth 55 cm. Večer na jig 3x barakuda 35-45 cm, 4x kranas velkooký 40-50 cm.
Martin – na přívlač-jerk 1x kranas modroploutvý-bluefin 65 cm a 2x spadryba po záseku. Na trolling 1x kanic měsíční 60 cm, 1x makrela Solandrova-wahoo 110 cm a 1x kranas obrovský-GT 70 cm. Ráno na jig 3x kranas obrovský-GT 99 cm, 77 cm a 60 cm a tuňák jednobarvý-dogtooth 65 cm. Večer na jig 3x barakuda 35-45 cm, 2x kranas velkooký 40 cm.
Ivan – večer na jig 1x kranas ostrovní 30 cm. Na kusy ryb na položenou 1x žralok útesový bělocípý 120 cm
Ruda –na jig 1x kranas duhový-rainbowrunner 60 cm, 5x barakuda 40-60 cm.
Luboš – na trolling (wobbler X-Rap 14 cm modrá makrela) 1x makrela Solandrova-wahoo 119 cm
Zdeněk – na privlač-jerk jen 1x kranas modroploutvý 55 cm a 2 ryby spadly po záseku. Na jigging 1x bonito 40 cm, 1x chňapal-ruby snapper 45 cm, kterého poškodil pod lodí žralok, 6x barakuda 35-55 cm, 5x kranas velkooký 40-58 cm

kranas obrovsky-GT 95 cm a modroploutvy 70 cm, uloveni na jerkSobota
13.2.2021
Jasno, slunečno, čerstvý vítr 10-18 km/h od severovýchodu.
Údajně už okolo třetí ranní byli Martin s Jindrou na palubě a chytali na jigy kranasy velkooké (50-60 cm), malé barakudy, žraloky útesové 130-150 cm a chytli i jednoho kranasa ostrovního 40 cm. Později se k nim připojil Ivan chytající na kousky ryb (1x žralok útesový). Ještě před východem slunce v 6.00 vyplouváme na oceán a míříme zpět k Male atolu. Cestou jsme jednou viděli delfíny, Ruda ulovil na povrchovou nástrahu-chobotnici tuňáka pruhovaného 45 cm.
V 8.00 snídáme za jízdy a pak půl hodiny vláčíme v dvoumetrových vlnách poppy a jerky u východního pobřeží ostrova. Chvílemi je těžké udržet se na palubě a k tomu ještě nahazovat, ale přinejmenším se nám daří nespadnout do vody. Z vln na mělčině nám občas vyjíždějí bluefini a vidíme i lovící barakudy a jehlice. Jindra zdolává na popp krásného, skoro celého černého kranasa-GT 72 cm, Martin přidává GT 70 cm a já pak GT 90 cm.
Po půlhodince přívlače pokračujeme v trollingu přes oceán, ale až k sousednímu atolu jsme bez záběru. Zkoušíme asi půl hodiny vláčet poppy a jerky na vnější hraně atolu, ale nemáme ani výjezdy. Tak měníme popping za jigging, ale ani ten nám nepřináší žádný úspěch a proto volíme raděii koupání a polední pauzu.
zlak nachovy - koryfena neboli dorado 110 cmPo třetí odpolední se trollingem přesouváme k Male atolu. Protože je na přídi hezký stín, výhled na oceán a občas vyskakující létající ryby i kolem plující manty, relaxujeme na lehátkách na lodní přídi a spoléháme, že trollovací pruty na zádi hlídá Ruda. Ruda je opravdu hlídal, ale Ivanův prut s elektrickým multiplikátorem měl mimo zorný úhel, a protože elektrika nemá cvrčka a při záběru jen slabě pípá, což hravě přehluší zvuk lodního motoru, nevšiml si, že na Ivanově prutu visí ryba. Když zastavujeme loď a chceme stáhnout udice, zjišťuje Ivan, že namísto vzdálenosti 40 m ukazuje naviják přes 100 m. Trochu se tomu divil a teprve, když elektrika přitáhla nástrahu cca 20 m za loď, bylo jasné, že na udici je chycená ryba. Bylo to hezké 110 cm dorado (zlak nachový-koryféna), které bylo tak utahané, že se při vytažení do lodě ani nebránilo.
Večerní přívlač v průlivu do atolu je velmi intenzivní. Nejprve mi jedna ryba padá po záseku, pak další utrhne Jindrovi popp, který po chvilce nalézáme plovoucí na hladině. Lubošovi zaútočila ryba na nástrahu hned třikrát, vypadalo to, že se celé hejno kranasů o černý jerk doslova rve. Když nástrahu vytáhl, zjistil, že oba trojháky i s kroužky jsou fuč. A nejednalo se o žádné slabé kroužky – zřejmě se o nástrahu přetahovaly dvě ryby a háky z nástrahy strhly. Pak Jindrovi ukousla popp 70 cm jehlice, ale zamotala se do šňůry, takže se ji i s poppem podařilo vytáhnout. kranas obrovsky-GT 90 cmKdyž už se pomalu blížíme ke kotvišti u písčiny, má další záběr Luboš, ale ryba padá. Vzápětí úspěšně zasekává Martin a než stihne přejít na záď, mám na jerk další rybu i já. V mém případě to byl kranas-GT 95 cm a v Martinově kranas modroploutvý 70 cm. Obě ryby fotíme, pouštíme a o deset minut později jsme už na kotvišti.
Slunce už zapadlo, když měníme vláčecí pruty za jigovací a na hloubce kolem 35 m lovíme na jigy barakudy kolem 50 cm a později večer i malé kranásky velkooké.

Jindra – na přívlač-popp 1x kranas obrovský-GT 72 cm a 1x jehlice 75 cm. Ráno na jig 2x kranas velkooký 50-55 cm a 1x žralok útesový bělocípý 150 cm.
Martin – na přívlač-modrý jerk 1x kranas obrovský-GT 70 cm a 1x kranas modroploutvý-bluefin 70 cm. Ráno na jig 2x kranas velkooký 50-60 cm, 1x kranas ostrovní 35 cm a 1x žralok útesový bělocípý 130 cm.
Ivan – na trolling-wobbler Rapala Magnum RH 23 cm 1x zlak nachový-koryféna 110 cm
Ruda – na trolling-hladinovou nástrahu-chobotničku 1x tuňák pruhovaný 45 cm
Luboš – na přívlač jen 3 ryby spadly po záseku z toho jedna odešla i s oběma trojháčky a kroužky z jerka. Večer nchytal, relaxoval.
Zdeněk – na přívlač-modrý jerk BF14 2x kranas obrovský-GT 90 cm a 95 cm + 2 ryby spadly po záseku. Večer na jig jen barakudy.

vecerni privlac ze strechy obytne lodeNeděle
14.2.2021
Jasno, slunečno a mírný vítr 10 km/h od severovýchodu, 29°C.
Ranní rybaření bylo po několika dnech neúspěšné a jediné drobné úspěchy v podobě malých barakud sklízel Ruda. Po snídani vyplouváme vláčet okolo thil v Male atolu. Jsou úplně ideální podmínky – mírný větřík čeří hladinu, blíží se vrchol přílivu, korálové útesy vykresluje dopolední slunce a hned u prvního z nich zdolává Jindra jednoho kranasa obrovského-GT 70 cm a jedna ryba mu padá. A tím to také končí. Dalších pět thil objíždíme téměř bez záběru. Já měl za celé dopoledne dvě sledovačky bluefinů, Luboš jednu, Jindrovi pak ještě jedna ryba padá a Martin pochybuje, že zde nějaké ryby vůbec jsou. Občas zahlédneme u korálového útesu želvu nebo mantu, ale to je asi tak všechno. Jestli je to kolísáním tlaku nebo tím, že už jsme v Male atolu a tedy v relativně prochytávaných vodách, těžko říci. V každém případě, byl ten jeden ranní kranas jedinou ulovenou rybou za celé dopoledne.
Přes oběd kotvíme u východního pobřeží Male atolu v místech, kde čínský investor z mělčin dělá ostrovy a na nich bude stavět hotelové resorty. Šnorchluji na hraně thily, kde je hezky čistá voda a spousty korálových rybek. U jednoho korálového útvar jsem našel žraloka rezavého délky asi 1,5 metru. Byl částečně schovaný mezi korály a tak jsem ho taháním za ocas přiměl, aby změnil polohu. Líně se přesunul k vedlejšímu korálu a tam zase zalehl a tvářil se nepříiš komunikativně.
makrela Solandrova-wahoo 114 cmPo obědě ve 14.00 zdviháme kotvu a míříme k Male. Při výjezdu z atolu na oceán se vlivem proudu zdvihají krátké dvoumetrové vlny, ve kterých se skoro nedá jet, ale dál na oceánu už jsou podmínky příznivé. Nicméně po téměř čtyřech hodinách trollingu máme na kontě jen jedno wahoo, které na růžový wobbler X-Rap 20 cm ulovil Martin. Jinak ani záběr.
V 18.00 vplouváme do přístavní laguny v Hulhumale, vystupujeme u mola jdeme do nemocnice nechat si udělat covid-test. V Male je od 18.00 zákaz provozu osobních automobilů a od 20.00 zákaz vycházení. V nemocnici nám udělali test během 20 minut a pak se vracíme zase zpět na palubu lodě, kde nás ve 20.00 čeká večeře.
Za test jsme každý platili 78 USD. Výsledky nám pošlou zítra během dne. Když negativní, tak se letí domů a když pozitivní, tak hurá, můžeme ještě 10 dnů zůstat v bungalovu v karanténním hotelu na ostrově!

kranas velkooky 72 cm uloveny na kus rybyPondělí
15.2.2021
Celý den jasno až polojasno, mírný větřík 5-15 km/h od severu, teplota konstantních 28-29°C.
Měsíc pomalu dorůstá do první osminy.
Vstáváme ráno v 6.00 a v 6.30 opouštíme kotviště lodí u Hulhumale. Kolem Male a Viligili jedeme do atolu South Male. Oceán je jak rybník, jen u průlivů do atolů dělají proudy trochu vlny. Původně jsme chtěli chytat na severním okraji atolu South Male, ale protože zde byla voda zakalená vlivem stavby nových ostrovů, jedeme dál na jih až k jihozápadnímu cípu atolu. Jediným úspěchem dnešního trollingu bylo, že jsme 2x viděli lovící plachetníky a 3x se nám zamotaly wobblery. Jinak ani záběr. kranas modroploutvy-bluefin 72 cm uloveny na jerkMezi 11.00-13.00 (když je před vrcholem přílivu) chvíli jigujeme na hloubkách 60-100 m. Během 10-minutového prvního driftu jsme ulovili tři kanice 30-48 cm, chňapala ruby snapper 62 cm a kranase šestipruhého 55 cm. Pak jsme dali ještě dva drifty, ale kromě dvou ukousnutých jigů a Ivanovy metrové barakudy, kterou mu nechtěně osvobodil při gafování Rašíd, už jsme žádný úspěch nezaznamenali. Asi hodinu pak vláčíme poppy v průlivu a u thil na okraji atolu. Jindra a Luboš loví každý jednoho 70 cm kranase-GT, Luboš doplňuje ještě kanice měsíčního 58 cm a já přidávám kranase modroploutvého 72 cm a cejnovku 30 cm. Přes poledne kotvíme a šnorchlujeme na thile u resortu – pozoroval jsem zde netopýrníky, hejno asi 50 kranasů modroploutvých, žraloka útesového černocípého…
Po skvělém obědě (pikantní těstoviny s tuňákem, smažené brambory, salát, ryba v těstíčku a pikantní rybí kuličky z wahoo) trolujeme asi 30 minut na jihozápadní cíp atolu, kde vláčíme kolem thily. Ulovili jsme zde na jerky cejnovku 48 cm, jehlici 70 cm a pár ryb nám spadlo. Na Jindru s Martinem se přijel podívat plachetník, který vyskočil asi 20 m před lodí, ale o nabízené nástrahy zájem nejevil. Z korálových mělčin jsme měli i několik výpadů velkých kranasů, bluefinů, kaniců a jehlic, ale nástrahy nedobírali.
cejnovka zlutopyska ulovena na jerkKdyž krátce po šesté zapadá slunce, kotvíme na thile v průlivu a chytáme na jigy i na nastražené kusy ryb na hloubce 40-55 m. Nejprve ryby nejdou, ale po deváté už chytáme jednu barakudu za druhou (40-60 cm) a kranasy velkooké 45-72 cm. Jedna barakuda, kterou něco pronásledovalo, nám vyskočila dokonce na střechu lodě, tedy do výšky 4 metry od vodní hladiny!

Jindra – na přívlač 1x kranas obrovský-GT 71 cm. Večer na jig barakudy 40-55 cm.
Martin – na vertikální přívlač v.z. 1x kranas šestipruhý 55 cm. Na přívlač jen 1x barakuda cca 80 cm mu spadla při zvedání do lodě. Večer na jig jen malé barakudy 45-55 cm.
Ruda – jen 2x ukousnutý jig od barakudy
Ivan – na vertikální přívlač 1x barakuda cca 1 m, kterou Rashid neúmyslně osvobodil gafem. Večer na položenou-na kus ryby 1x kranas velkooký 72 cm
Luboš – na vertikální přívlač 2x kanic 45 a 51 cm. Na přívlač (černý jerk) 1x kranas obrovský-GT 70 cm, 1x kanic měsíční 58 cm a 1x jehlice 70 cm. Večer na lehkou přívlač s plandavkou, resp. pilkinem
Zdeněk – na vertikální přívlač (150 g jig) 1x chňapal ruby snapper 62 cm, 1x kanic 30 cm a 1x kanic měsíční 48 cm. Na přívlač 1x kranas modroploutvý 72 cm, 2x cejnovka 30 a 48 cm. Večer na jig malé barakudy 35-60 cm a kranasi velkoocí 40-55 cm.

kanic mesicni uloveny na jerkÚterý a středa
16.-17.2.2021
Zatímco většina z nás už byla tak unavená, že neměla síly na noční chytání, Ivan vstal v úterý už o páté, sesbíral létající ryby, které nám přes noc naskákaly na palubu a pak lovil barakudy na jig. Za rozbřesku okolo šesté postupně vstávají i ostatní a posádka. Kapitán včera zajel dál od Male, než jsme čekali, protože se snažil najet na zajímavější loviště. My dnes potřebujeme být v Male o třetí odpolední, abychom stihli letadlo. A tak nám nezbývá, než hned zvednout kotvy a ještě před snídaní vyrazit zpět směrem k Male. Trolujeme podél západního pobřeží atolu, moře je úplně klidné, vánek od severovýchodu jen mírně čeří hladinu. Krátce před osmou, zrovna když lodníci servírují snídani, nám kousek před lodí zalovil plachetník, ale o naše nástrahy zájem nejeví.
chnapal - red snapper 69 cm uloveny na jerkMezi 9.30-11.30 vláčíme poppy a jerky na hranách mělčin v průlivech mezi atolem a oceánem. Hned na první hod jsem ulovil hezkého chňapala – red snapper délky 69 cm, ale pak už nic. Na hladině se sice objevují hejna drobných rybek a na mělčinách mezi korály jsme viděli i skupinky bluefinů, ale o naše nástrahy nejeví zájem. Možná je to tím, že jsme relativně blízko Male a ryby jsou ochytané, ale také se projevuje určitá míra naší opotřebovanosti – poppy dost často nepracují, jak by měly a vyskakují na hladinu, hody nejsou dostatečně dlouhé, nahozené nástrahy nezřídka dopadají na hladinu s návazcem zamotaným do nástrahy. Prostě nám dochází energie, a jak to u většiny výprav bývá, v myšlenkách jsme už od rána na cestě a někteří možná i doma nebo v práci.
Před polednem jsme zakotvili u thily v severní části atolu South Male a čekáme na loď, na kterou přestupují Ivan s Martinem – na rozdíl od nás se nemusejí vracet do práce a čekají je ještě dva týdny cestování po Maledivách.
ostenec - triggerfishPři šnorchlován na hraně thily pozoruji a filmuji langusty, perutýna a žraloka útesového délky cca 2,5 m, který ležel na písčitém plató na hloubce asi 5 m, a o kterém jsem si myslel, že to je chůvička. Zanořil jsem se k němu, abych ho nafilmoval z blízka, on se vzbudil a ejhle, nebyla to chůvička. Nejprve se ke mně přiblížil, aby si mne prohlédl, ale jakmile jsem se dostal na jeho úroveň a začal plavat směrem k němu, dal se zbaběle na ústup. Že se mi ale ulevilo…
Po jedné hodině, když už máme většinu věcí zabalených a k rybaření necháváme připravené jen trollovací pruty, se konečně objevuje loď, která vyzvedává Ivana s Martinem. Oni míří k jihu a my na opačnou stranu, na letiště Male.
V 15.00 jsme v přístavu, po šesté večerní odlétáme a ve středu 17.2. v poledne už jsme zase na letišti v Praze, obklopeni realitou. Ach jo…

ostrovy jednoho z atolu
ostrovy jednoho z atolu
zelva zachranena za stare site
zelva zachranena za stare site
chnapal - red snapper  69 cm uloveny na popp
chnapal - red snapper 69 cm uloveny na popp
kranas modroploutvy - bluefin 72 cm uloveny na jerk
kranas modroploutvy - bluefin 72 cm uloveny na jerk
kranas obrovsky-GT 95 cm a modroploutvy 70 cm, uloveni na jerk
kranas obrovsky-GT 95 cm a modroploutvy 70 cm, uloveni na jerk
cejnovka zlutopyska ulovena na jerk
cejnovka zlutopyska ulovena na jerk
kanic mesicni uloveny na jerk
kanic mesicni uloveny na jerk
kanic uloveny na lehkou privlac z lode
kanic uloveny na lehkou privlac z lode
jehlice 95 cm ulovena na jerk
jehlice 95 cm ulovena na jerk
kranas a chnapal ruby snapper uloveni na jig
kranas a chnapal ruby snapper uloveni na jig
kranas obrovsky-GT 105 cm, 15,8 kg uloveny na popp
kranas obrovsky-GT 105 cm, 15,8 kg uloveny na popp
kranas obrovsky-GT 95 cm uloveny na jerk
kranas obrovsky-GT 95 cm uloveny na jerk
kranas obrovsky - GT 90 cm uloveny na jerk
kranas obrovsky - GT 90 cm uloveny na jerk
kranas obrovsky-GT 72 cm uloveny na popp
kranas obrovsky-GT 72 cm uloveny na popp
kranasi zlati 85-90 cm uloveni na trolling
kranasi zlati 85-90 cm uloveni na trolling
kranas sestipruhy uloveny na jig
kranas sestipruhy uloveny na jig
kranas velkooky uloveny na jig
kranas velkooky uloveny na jig
olihen - nocni ulovek
olihen - nocni ulovek
makrely Solandrovy-wahoo 119 cm a 110 cm ulovene na trolling
makrely Solandrovy-wahoo 119 cm a 110 cm ulovene na trolling
zlak nachovy - koryfena neboli dorado 110 cm
zlak nachovy - koryfena neboli dorado 110 cm


Reportáž sepsal Zdeněk Edelmann, 31.1.2021, aktualizováno 12.3.2021