+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaKolumbieBahia SolanoReportážeRybaření v Pacifiku 8.-16. prosince 2019

Kolumbie - Bahia Solano - Reportáže

Rybaření v Pacifiku 8.-16. prosince 2019 4.3.2020

zdolavani kranase oceanskeho - amberjackKdyž jsme Pacifické pobřeží Kolumbie navštívili poprvé v listopadu 2017, zrovna si kapitání zdejších rybářských lodí užívali jízdy s novými motory a učili se používat moderní GPS-mapové plotry. Tehdy nám rybaření komplikovaly přívaly kalných vod, které se do oceánu valily ze všech řek a říček. Ryby jsme i tak zchytali, jen jsme se museli vyhýbat pásům kalné vody.
Tentokrát přistáváme v Bahia Solano za slunečného počasí a už z letadla je zřejmé, že voda v řekách je čistá a období dešťů je pryč. Termín výpravy jsme sice museli naplánovat na úplněk, což pro denní lov dravců na moři není právě ideální období, ale úplněk neúplněk, jsme připraveni ukázat čudlám z Tichého oceánu, že i my, suchozemci, rybařit umíme. Hlavní cílovou rybou výpravy je pro většinu z nás chňapal „cubera snapper“. Jirka o „kubeře“ dokonce tvrdí, že je to mytická ryba, o které všichni mluví, ale skoro nikdo ji ani neviděl. Příští dny nám maji ukázat, že „kubera“ je ryba zcela reálná. Je úlovkem stále vzácnějším a ne právě snadným, ale o to atraktivnějším. A jak už to při rybaření bývá, o překvapení není nouze ani tentokrát. Namísto plánovaného lovu kranasů a kohoutovců nás na pobřeží čekají dorada třídy XXL a hejna neuvěřitelně bojovných tuňáků barilette. Ale hezky popořádku:


pripravy zasob pro tydenni rybolov jsme nepodceniliSobota
7.12.2019
Odpoledne se scházíme v Medellínu. Saša a Petr přilétají z Prahy. Jirka, Luboš a Zdeněk přilétají od řeky Orinoko. Krátkou večerní procházku adventem pulsujícím Medellínem zakončujeme v lidové restauraci a ještě před půlnocí jdeme spát. Na dobrou noc nám „hrají“ ohňostroje a ozvuky odrhovaček z okolních putyk.

Neděle
8.12.2019
Po snídani na střešní terase našeho hotelu nás taxi odváží na místní letiště, odkud v 10.50 odlétáme přes hřebeny pobřežních hor a pás pralesů na pobřeží Pacifiku. V poledne přistáváme a po nákupu místního rumu (osvědčený poměr 1,5 litru na 5 rybářů a den) se přesouváme do kotviště lodí a dál do hotelu. Je jasno, slunečno a oběd na terase s výhledem na palmy obklopenou pláž nás dostává do příjemné nálady. Odpoledne navazujeme udice, připravujeme nástrahy a výstroj.

vystroj pripravenaPondělí
9.12.2019
Celý den je zataženo, oblačno, v noci trochu pršelo. V řekách teče čistá voda, je jasné, že deště v posledních dnech nejsou nijak nadprůměrné. Voda v oceánu při pobřeží je čistá. Když jsme tu byli ve stejném období před dvěma roky, byla zakalená přívaly vody z rozvodněných řek a potoků.
Chytáme v okolí mysů u hranice s Panamou, asi 1,5 hodiny svižné jízdy od hotelu (cca 50 km).
Viděli jsme delfíny a jednou vyskočit rejnoka – sibu. Okolo nás poletují tereji, pelikáni a fregatky.
Saša a Peťa jsou na lodi s průvodcem a kapitánem Andym a lodníkem Dubanem. Jirka. Luboš a Zdeněk na lodi s druhym kapitánem a lodníkem.
Dopoledne na poppy vůbec nic. Jen občas výjezd jehlice. Projíždíme krásná místa v okolí útesů a podmořských skal, ale nikde nic. Zdá se, že ryby jsou ochytané nebo prostě nereagují na vláčené nástrahy.
kanic rudohnedy - chernaAndyho loď pak chvíli trolluje a utrolované bonito se později rozporcované mění na nástahu. Na hloubce 160 m chytají hoši s olovy cca 250 g. Ulovili 1x kanice černého (cherna) 65 cm, 2x okouníka se žlutými ploutvemi délky 30-40 cm a chňapala průhledného ( snapper) 45 cm.
Druhá loď za 5 hodin poctivé přívlače měla jen tři plané výjezdy od zajímavých ryb a několik útoků jehlic. Pak se posádka zaměřila na jigging s jigy 150-180 g a na druhém stanovišti u poloostrova cca hodinu jízdy od hotelu měli 1x bonito 50 cm, kterým během zdolávání Jirka vydráždil metrové dorado, které vzalo Zdeňkův jig těsně pod hladinou a večer nám zpříjemnilo v podobě skvělého seviche.
V 17.15 se vracíme zpět do hotelu, což je tak akorát čas odsolit pruty a pak si dát krátkou koupel v moři. V 18.15 se stmívá a v 19.00 je večeře. Po krátké degustaci rumu jdeme všichni spát ještě před desátou.

zlak nachovy - dorado 166 cm ulovene na trollingÚterý
10.12.2019
Celý den zataženo, chvílemi prší. Loď se Sašou a Peťou jede cca 30 mil od pobřeží do čistě modré oceánské vody, kde je pás s proudy unášenými stromy a v nich spousty dorad, malých žraloků a tuňáků. Nejprve trolovali a když našli dorada, tak vláčeli jerky 14 cm (FT).
Na trolling (na chobotnicve) měli 4x dorado 128, 150, 153 a 166 cm
Na jerky měli čtyři dorada 28-116 cm.
Na přívlač pak měli asi 10 bonit, ale jen 2 vytáhli celé, z ostatních vytáhli jen hlavy, zbytek odkousli žraloci, kterých bylo okolo hej bonit spousty (většina byla cca 100-130 cm, černocípý útesový žralok).
Tam, kde pluly větve, stromy, staré palety apod, tam bylo spousty ryb – od bonit po žraloky. Viděli na hladině i žraloka tygřího cca 3.5 m, ale k záběru se nenechal vyprovokovat. Asi spal.

chnapal - cubera snapper 74 cm uloveny na jerkLoď s Jirkou, Lubošem a Zdeňkem se zaměřila na hladinovou přívlač asi 1 hodinu jízdy lodí (20 mil) jižně od hotelu.
Nejprve vláčeli na mysu mezi hotelem a městečkem při ústí řeky, kde Jirkovi utrhla nástrahu cubera a Luboš chytil kranasa dvouskvrnného 60 cm a spadlo několik kranasů a jehlic. Pak se loď přesunula ke skalnatým ostrovům a útesům mezi Bahia Solano a Nuquí. U hejn rybek a výběžků na oceán byly záběry od velkých chňapalů cubera a u skal na pobřeží záběry od menších chňapalů do 60 cm.

Jirka – 1x metrové dorado na malý popp u hejn tuňáků a 63 cm tuňák žlutoploutvý. Jedna velká kubera to Jirkovi utrhla po ránu malý jerk.
Luboš – 3x chňapal cubera 55, 60 a 74 cm (vše na jerk Savage šedo-modro-stříbrný spravený elektrikářskou páskou), 1x kranas dvouskvrnný 60 cm, 1x španělská makrela 80 cm, 1x bonito 55 cm, 2x tuňák žlutoploutvý 63 cm (tuňáci byli na malé popíky 12-14 cm)
Zdeněk – 1x chňapal cubera 50 cm na modrobílý jerk a 2x velký chňapal přetrhl 50-kilovou šňůru. Oba velcí chňapali byli na 15 cm popp (jeden žlutý, druhý růžový). Spousty útoků jehlic a sledovaček kranasů, ale používal velký jerk, takže to ryby nebraly, jen sledovaly.

zlak nachovy - dorado 136 cm ulovene na privlac-stickbaitStředa
11.12.2019
Polojasno, odpoledne čerstvý vítr od jihu a udělaly se asi dvoumetrové vlny. Dnes je úplněk.
Loď s rybáři Peťou a Sašou jela k severu. Chytali v pobřežních vodách, kde bývají tarponi, ale za celé dopoledne neudělali záběr na popp ani na jig. V poledne a odpoledne chytali na volném moři cca 15 mil od pobřeží v zóně, kde plavou torza stromů a bordel unášený mořským proudem. Tam zachytali dorada a pak jigovali a chytali na maso na 150 m – na maso měli kanice (cherna) a jednoho tuňáka pruhovaného (ne bonito, ale opravdového tuňáka a byl moc dobrej).
Obě lodě končily dopoledne s nulou – dnes je úplněk, měsíc zapadá asi ve 4 ráno, takže se ryby podle všeho nažerou v noci a přes den máme holt smůlu...
Viděli jsme pařící se želvy.
Loď s Jirkou, Lubošem a Zdeňkem dopoledne vláčela podél útesů asi 5 km jižně od hotelu a pak jigovala na místech do 20 minut lodí od hotelu.

kranas oceansky-amberjack 102 cmSaša – 3x dorado 105-136 cm na přívlač (firetiger 14 cm jerk), 4x kanic-cherna 40-70 cm na maso
Peťa – 5x dorado (2x na trolling a 3x na přívlač na 12 cm jerk v barvě plotice), 1x tuňák pruhovaný 65 cm a 3x kanic-cherna 45-60 cm a 4x chňapal 40-45 cm
Jirka – 1x tuňák albacore 62 cm na jig (moc nechytal, ale hodně toho přečetl)
Luboš – nedařilo se, dnes jen výjezdy, bez pořádného záběru
Zdeněk – 2x kranas oceánský-amberjack 60 a 102 cm na jig, tři amberjaci spadli při zdolávání (jeden narovnal háček už těsně pod lodí a jeden se zapletl do nějaké staré šňůry nebo sítě), 1x kranas dvouskvrnný 81 cm na modrý jerk BF14. Vše odpoledne. Dopoledne jen 6 závěrů, či spíše výjezdl na jerk a popp. 2x to byl kohoutovec okolo 120 cm, 2x metrová kubera a to ostatní byli asi kranasi.

kranas dvouskvrnny - jurel 88 cm uloveny na poppČtvrtek
12.12.2019
Ráno leje, ale prší jen nad pevninou, pár set metrů od břehu už neprší, ale až do poledne je zataženo. Odpoledne se vyjasnilo, resp. bylo polojasno.
Obě lodě jely ráno chytat směrem k jihu. Mezi hotelem a městečkem El Valle vláčely obě posádky okolo pobřežních skal. Jedna loď měla jen výjezdy kranasů a druhá, resp. Peťa chytil kranase dvouskvrnného 88 cm a spadli mu dva tuňáci žlutoploutví. Loď s Peťou a Sašou jela k jihu na chňapaly cubera. Loď s rybáři Jirkou, Lubošem a Zdeňkem jela do zóny cca 12 mil od pobřeží a pak na sever hledat dorada. 4 hodiny nemohli narazit ani na rybku a pak začal příliv a objevila se dorada a tuňáci.
V 15.30 se na Andyho lodi porouchal motor a pak spadla celá elektrika. Musela přijet druhá loď a odtáhnout nepojízdnou loď i s posádkou do přístavu, což zabralo skoro hodinu.

plaz pred rybarskym hotelemSaša – 1x španělská makrela – sierra mackarela 70 cm
Peťa – 2x kranas dvouskvrnný-jurel 50 a 88 cm, 1x tuňák žlutoploutvý 65 cm a 1x tuňák barilete 62 cm a šest ryb mu spadlo (jedna z toho byla velká cubera a dva byli tuňáci žlutoploutví).
Jirka – 3x tuňák barillette (pruhovaný, tlama bez zubů) 62-64 cm Vše na modrý stickbait cca 12 cm
Luboš – 1x bonito 55 cm a 7x tuňák barillette 60-70 cm Vše na jerk Savage 14 cm (černostříbrný)
Zdeněk – 1x dorado 129 cm a 3x tuňák barillette 62-66 cm, vše na růžový stickbait Nambas 12 cm
Tuňáci barillette jsou neuvěřitelní bojovníci. Ryby okolo 62 cm váží asi 4 kg a jsou velmi rychlé a silné,

zdolavani kranase oceanskeho - amberjackPátek
13.12.2019
Polojasno, chvílemi zataženo. Nad horami prší, ale na moři pršelo jen místy a vždy jen pár minut. Ráno 25°C, odpoledne 29°C. Dnes nyl na moři jen mírný vánek, chvílemi bylo krapet vedro.
Loď s Tirsem, průvodcem Camilem , Peťou a Sašou jela nejprve k bóji, resp. k Piedra del Norte, kde na stickbait Saša ulovil tuňáka barilette a na jig měl Saša amberjacka 93 cm (teklo z něj mlíčí) a plachetníka cca 2,5 m. Plachetník měl jig zaseklý v koutku tlamy, ale po dvou výskocích se mu ho podařilo vyklepat.
kranas oceansky-amberjack 105 cmPak hledali dorada v pásu proudem unášených stromů a větví, ale nepodařilo se žádné najít. Jediný úlovek tam byl mořský had, kterého Peťa podsekl. A pak od 10.00 až do večera neměli ani záběr, nic. Teda kromě policejní kontroly, která si prověřila jejich doklady, překontrolovala loď a zmizela na své třemi dvousetkoňovými motory osazené lodi.
Loď Puteria (Andyho loď je kvůli elektrice v opravě) s rybáři Jirkou, Lubošem a Zdeňkem jela k jihu. Ranní přívlač v okolí skal při výběžcích poloostrova mezi hotelem a vesnicí El Valle vyšla na prázdno, rep. Jirka měl na stickbait jedno bonito.
tunak pruhovany - barilette 64 cm uloveny na privlacPak cestou k poloostrovu u kterého bývají malí tuňáci žlutoploutví narazili na několik plovoucích stromů u kterých byla dorada, ale ulovili jen jedno malé 40 cm. U poloostrova na jigy 100-250 g chytali bonita, kranasy, makrely. Ale rybaření kazil asi tucet lovících delfínů, Viděli tam i mořskou želvu. Odpoledne chytali u skalnatých ostrovů na jihu až k ústí řeky, kde se nachází vesnice, ale měli úlovky jen u hejna tuňáků, na které náhodou narazili. Jinak ani záběr. U ostrovů spousty fregatek a terejů.
V 17.30, když přijíždíme k hotelu, je vysoký příliv, fotíme ve vsi.

Saša – na fialový jig 200 g kranas oceánský-amberjak 93 cm (stříkalo z něj mlíčí a bylo z něj vynikající seviche) a na jig měl na prutu i plachetníka cca 2,5 m, který se vypnul po druhém výskoku.
Na růžový BF70 g (12 cm) 1x tuňák barilette 62 cm.
Jirka – na modrý stickbait 12 cm 1x bonito 55 cm a 1x tuňáka žlutoploutvého 70 cm
Luboš – na trolling (wobbler Rapala X-rap 12 cm) španělská makrela 60 cm, na jig 150 g 1x kranas dvouskvrnný 50 cm a 1x bonito 50 cm
Zdeněk – na stickbait modrý BF10 1x dorado cca 40 cm a na jig 150 g 1x španělská makrela 85 cm a bonito 50 cm.

jehlice 143 cm ulovena na privlac - jerkSobota
14.12.2019
Vstáváme v 5.30, snídáme 6.00-6.30 a před 7.00 vyrážíme na moře.
Polojasno až jasno. Nad horami pršelo, ale nad mořem bylo slunečno a chvílemi oblačno. Mírný vítr od jihozápadu udělal odpoledne skoro dvoumetrové vlny, ale dalo se v nich dobře jezdit s lodí.
Loď Puteria (původní je kvůli elektrice v opravě) s rybáři Lubošem, Sašou a Zdeňkem jela nejprve jigovat k bóji, kde asi 2 hodiny chytali na hloubce 50-60 m amberjacky a tuňáky albacore. Pak se přesunuli k poloostrovu a skalám, kde do 13.00 jigovali na hloubkách 50-65 m s jigy 110-150 g (amberjack, tuňák albacore a pruhovaný). Mezi 13.00 a 16.00 chytali na poppy a stickbaity v okolí skal a útesů. Měli zdolanou jen 1x velkou jehlici 143 cm a několik záběrů.
Loď s rybáři Jirkou a Petrem jela trolovat na otevřený oceán asi 20 km od pobřeží. Trolling chvílemi proložili přívlačí na dorada a tuňáky pruhované, když viděli lovící hejna a na závěr chytali kanice, ropušnice a chňapaly na maso na hloubce asi 140 m.

tunak albacore 73 cm uloveny na jigJirka – 2x dorado 100-110 cm na trolling, 1x dorado 125 cm a tuňák pruhovaný (barilete) na přívlač (stickbait). Na maso nastražené u dna na hloubce cca 140 m ulovil: 2x kanic (cherna) 40-45 cm, 8x okouník/červená ropušnice 20-30 cm, 1x mníkovec (marluza) 60 cm, 3x chňapal (red snapper) 30 cm
Petr – 1x dorado 120 cm na trolling, 6x tuňák pruhovaný (barilete) 55-63 cm na přívlač-stickbait,
Na maso nastražené u dna na hloubce cca 140 m 4x kanic (cherna) 40-60 cm, 6x okouník/červená ropušnice 20-30 cm, 3x chňapal (red snapper 30-40 cm)
Saša – 1x kranas oceánský-amberjack 105 cm a jedna mikrorybka na 150 g modrý jig
Luboš – 2x kranas oceánský-amberjack 93 a 104 cm a 2x tuňák albacore (atun sierra) 66 a 63 cm, vše na jig 110 a 150 g,
Zdeněk – 2x kranas oceánský-amberjack 50 cm a 88 cm, 2x tuňák albacore (atun sierra) 66 a 73 cm, 1x tuňák pruhovaný (atun barilette) 61 cm (vše na jig modrobílý 150 g). 1x jehlice 143 cm na modrý jerk BF140

rybarsky hotel na pobrezi Pacifiku
rybarsky hotel na pobrezi Pacifiku
vyhled z terasy hotelove restaurace
vyhled z terasy hotelove restaurace
plaz pred rybarskym hotelem
plaz pred rybarskym hotelem
vecer na plazi pred vesnici a rybarskym hotelem
vecer na plazi pred vesnici a rybarskym hotelem
ranni nalodeni na rybarske lode
ranni nalodeni na rybarske lode
chnapal - cubera snapper 74 cm uloveny na jerk
chnapal - cubera snapper 74 cm uloveny na jerk
jehlice 143 cm ulovena na privlac - jerk
jehlice 143 cm ulovena na privlac - jerk
kranas dvouskvrnny - jurel 88 cm uloveny na popp
kranas dvouskvrnny - jurel 88 cm uloveny na popp
kranas oceansky-amberjack 102 cm
kranas oceansky-amberjack 102 cm
vertikalni privlac - jigging
vertikalni privlac - jigging
zdolavani kranase oceanskeho - amberjack
zdolavani kranase oceanskeho - amberjack
kranas oceansky-amberjack 104 cm
kranas oceansky-amberjack 104 cm
kranas oceansky-amberjack 105 cm
kranas oceansky-amberjack 105 cm
tunak zlutoploutvy 62 cm
tunak zlutoploutvy 62 cm
tunak pruhovany - barilette 63 cm
tunak pruhovany - barilette 63 cm
tunak albacore 73 cm uloveny na jig
tunak albacore 73 cm uloveny na jig
makrela spanelska ulovena na jig
makrela spanelska ulovena na jig
zlak nachovy - dorado 129 cm ulovene na jig
zlak nachovy - dorado 129 cm ulovene na jig
zlak nachovy - dorado 136 cm ulovene na privlac-stickbait
zlak nachovy - dorado 136 cm ulovene na privlac-stickbait
zlak nachovy - dorado - koryfena 153 cm
zlak nachovy - dorado - koryfena 153 cm
zlak nachovy - dorado 166 cm ulovene na trolling
zlak nachovy - dorado 166 cm ulovene na trolling
mnikovec - marluza
mnikovec - marluza
okounik uloveny na hloubce 120 m
okounik uloveny na hloubce 120 m
kanic rudohnedy - cherna
kanic rudohnedy - cherna
uplnek vychazi nad pobrezim
uplnek vychazi nad pobrezim

Skodovka na brehu Pacifiku V neděli se budíme automaticky ještě za šera, v 5.30 ráno. Už před včerejším koktejlem a slavnostní večeří jsme si umyli všechny pruty, navijáky a nástrahy ve sladké vodě a nezbývá, než vše zase zabalit do krabic, tubusů a tašek.
Ale ještě úplně nejdřív je zde samozřejmě Saša s posledními pár deckami rumu na probuzení. A když z láhve mizí poslední kapka, tak je jasné, že náš výlet se chýlí ke konci. Někteří si jdou ještě zaplavat do oceánu a pořídít něco fotografií květin a kolibříků do hotelové zahrady.
Po snídani nás loď odváží do přístavu, odkud se lodí přesouváme na letiště.
odlet z Bahia SolanoPřed budovou místního letiště nás čeká malý pozdrav z domova, přesněji z Mladé Boleslavi. Je s podivem, že tahle škodověnka si našla cestu až sem, na pobřeží Pacifiku. Do místa, kde se pouze v nejbližším okolí městečka nachází jen několik kilometrů betonem zpevněných silnic a ne více než třicet kilometrů prašných cest. O několik minut později nás od upíjení piva vytrhne hukot motorů dalšího krajana - kunovického turboletu. Ten zde každý den zajišťuje transport pošty, nákladů a několika cestujících. A jen co turbolet zmizí na obloze při své cestě nad pralesy a pobřežím, už je zde další letadlo, tentokrát to naše, které nás z tropického zapadákova za necelou hodinku dopraví do životem kypícího Medellínu. Tam se však zdržíme jen přes noc a další den už zde mnohem větší letadlo a cesta zpátky přes oceán, domů do předvánoční Evropy.

Reportáž sepsal Zdeněk Edelmann, 26.12.2019, aktualizováno 4.3.2020