Revíry - destinace ► Evropa ► Finsko ► Souostroví Aland ► Reportáže ► Krátké zprávy a reportáže
Finsko - Souostroví Aland - Reportáže
Krátké zprávy a reportáže 10.5.2025

Zní to neuvěřitelně, ale na Alandu vše nasvědčuje tomu, že jaro je za dveřmi. Zatímco v jiných letech mizí led ze zátok až v polovině dubna, letos se vodní hladina v revíru Nordqvist otevřela již počátkem března. V neděli 8.3. vystoupala teplota na některých místech Alandu na 14°C (nejteplejší 8. březen na Alandu za posledních 100 let).
V noci sice mrzne, ale na slunných místech v závětří začaly kvést petrklíče a místní znalci očekávají, že štiky se začnou třít během příštího týdne.
Ale z minulých let víme, že zima se na Aland ještě může vrátit. Přesto se zdá, že hladina zátok již nezamrzne a start rybářské sezóny koncem dubna by mohl být, jak se patří.

27.9.-4.10.2014
Tak jsem se vrátil z akce kulový blesk alias "Alandy na poslední chvíli" a musím konstatovat, že pro mne vinikající. Alandy mne konečne odměnily za ten nespočet hodů a ztracených ryb, nádhernou štičí matkou 117 cm. Chytl jsem jí u horního vraku a sem jsme se zajeli se schovat do závětří. Nástaraha byl jerk GT-tiger od Salma 12 cm. Byl to parádní souboj a to ještě 2x vyskočila, z toho jednou málem do lodi jak sem se do ní musel opřít, aby nás nezatáhla do rákosí. Udělali jsme čtyři fotky, pak došla baterka ve foťáku a rybu jsme pustili zpět. Příští rok bude mít 120...
Jinak počasí supr nato že jsme byli na přelomu září a října.
Celkem jsme v lodi s Tondou chytli 116 štik, z toho 35 bylo nad 60 cm, no a zhruba 20 okounků do 30 cm. Bylo to o vytrvalosti a píli házet a házet do rákosin, jelikož volná plocha byla téměř mrtvá. Proto se ve výpravě našli i tací, kteří to psychicky nevydrželi, brečeli za ostrovem a radši jezdili do Marienhamu na hambáče, jak říkali "něco zobnout".
Tímto děkuji Tondovi za neustálé hecování, kdo že chytl největší rybu, ať to řeknu nahlas a podobně. Čímž jsem byl vyburcován k maximálnímu výkonu a soustředění.
Zdraví
Mirda

23-30 srpna 2014
Poslední srpnový týden bylo sice na Alandu počasí velmi proměnlivé a některé dny se ochladilo a silně pršelo, ale právě za zhoršeného počasí štiky tentokrát výborně braly.
Byli jsme v Nordqvist na rodinné dovolené s přáteli už podruhé a tentokrát jsme štiky zachytali lépe, než jsme čekali.
Celkem jsem já osobně v posledním srpnovém týdnu ulovil 70 štik a 12 okounů. Naše čtveřice rybářů měla dohromady přes 200 štik.
To je na srpen překvapivě dobré, přímo výborné.
Největší štika měřila 96 cm, byla ulovena 27.8.2014 na přívlač - na plandavku, největší okoun měřil 35 cm.
Jaroslav H.

9.-16. srpna 2014
Letošní srpnová výprava se mimořádně vydařila, zejména co se počasí týče. Asi se nám chtěl Aland omluvit za předchozí výpravu, poslední červnový týden, kdy to spíš vypadalo jako první zimní, nikoliv letní týden.
Tentokrát jsme začínali za nádherného, letního počasí, ale brzy jsme zjistili, že voda, která má více jak 23°C, nebude také nic jednoduchého k lovu dravců. Osobně jsem očekával, že budou štiky zalezlé buď v rákosí, nebo se budou stahovat do hloubek. Oboje se ukázalo tak trochu napůl. Buď byly štiky velice hluboko v rákosí, takže je bylo pouze slyšet a nic na světě je nevylákalo ven nebo byly na hloubce od 1 do 2 metrů – tam alespoň přicházely záběry. Z hloubek kolem 4 a víc metrů ani záběr. Na sonaru tam bylo ryb dost, ale zřejmě to nebyly štiky nebo byly tak nažrané, že na na naše nástrahy prostě nereagovaly.
Jakmile jsme si tohle „ošahali“, trvalo nám to sobotu odpoledne, kdy jsme chytili jen několik drobnějších štiček do 63 cm, zahájili jsme cílené prochytávání v mělčích částech na jihu a výsledky se rychle dostavovaly. Samozřejmě, jistě se to nedá srovnávat s jarním nebo podzimním lovem, kdy jsou štiky mnohem hladovější a mnohem aktivnější, ale na letní týden, kdy se teploty šplhaly až k 26°C, většinu dne svítilo sluníčko a foukal příjemný, jižní a jihozápadní (chvilku i západní) vítr a pouze 2 dny se jeho intenzita přehoupla přes 33 km/hod., nebyly naše výsledky vůbec špatné.
Vrcholem byla jedna krásná „metrovka“ – 105 cm. Přišla k večeru, těsně před 21 hodinou a sebrala malou zlatou plandavku 5 cm velkou. Opět přišel záběr na nepříliš hluboké vodě, cca 1,6 m, takže po záseku se tahle kráska vyhoupla na hladinu a na vzdálenost přibližně 50 m byla jasně vidět na hladině a hned mi bylo jasno, s kým mám tu čest. Po nádherných 8 minutách byla už tak utahaná, že to u lodi vzdala a nechala se bez odporu vyzvednout do lodě. Sahat do takové „tlamičky“ není vůbec jednoduché, naštěstí to neměla příliš daleko, takže pevné kleště, jedno cuknutí a už byla vysvobozená. Pak už jen rychle pár fotek na památku, jednu vzdušnou pusu a už opět mohla brázdit brakické vody Alandu. Nádherný zážitek a nový osobní rekord. Háčky na plandavce dost narovnala
Ještě jsem nenapsal, že jsme byli 2 rybáři, Láďa a já. Jezdíme takhle již od roku 2008 a většinou chytáme každý ze své lodě, abychom byli opravdu svobodní v rozhodování výběru místa. Ale na vodě se velmi často potkáváme, sdělujeme si, na co to bere, kde to bere a jak jsme byli úspěšní. Večer to pak probereme vše na základně, připravíme strategii na další den, zejména podle předpovědi počasí a už se těšíme na další den.
Takže už jsem prozradil tu největší rybu, tedy 105 cm, pak bylo několik 80-tek (85 největší) a v drtivé většině pak jsme chytali docela hezké štiky od 72 do 77 cm. Velké množství bylo i mezi 60-70 cm, ale to už jsou opravdu malé štiky, v naprosté většině (dokonce snad všechny) mají šrámy od svých větších příbuzných, což znamená, že těch velkých štik (a teď myslím hodně přes metr) tam musí být také velké množství. A na ty se už moc a moc těšíme. Tak zase příští rok.
Děkujeme paní Erje a panu Bertilovi Nordqvistovým za perfektní služby a trvalé vylepšování i drobných detailů. Prostě, díky za krásnou dovolenou. Vše fungovalo jako v minulosti a rozhodně se nic nezhoršilo – právě naopak.
Děkujeme!
František

21.-28. června 2014
Bohužel počasí nám absolutně nepřálo, byla zima, foukal celý týden silný severní vítr (až 36 km/hod.) a 3 dny pršelo, teplota od 8 st. do 14 st. Na začátek léta to byla síla, svetry a kulichy byly na místě.
Najít štiky bylo někdy poměrně složité, když nepočítám malé, trvale nenažrané štičky. Přesto bylo spoustu zábavy a rozhodně se těšíme na další výpravu v létě.
Ulovili jsme cca 6 okounů kolem 30 cm, 3 štiky na 80 cm, 4 štiky nad 70 cm a do 70 cm jsme to nepočítali, ale velké množství bylo kolem 55 cm (nechápeme, proč je zde již několikátou sezónu povoleno brát 55 cm štiky).
František N.

24.-31. května 2014
Musím konstatovat, že letos prvně jsme zde zažili takový vítr, trvající 2 dny (úterý - středa 10m/s), že i já mořský vlk se bál jestli vůbec dojedem a bude nám stačit benzín. Návrat z Krakonošova nám trval 1.5 hodiny a byli jsme mokří jako myši.
Nicméně popořadě: sobota až pondělí bylo nádherné počasí s teplotou až 25 stupňů, prostě pařák a voda měla 18 stupňů.
Ryb se chytalo celkem dost ačkoli foukal teplý jižní vítr. Ryby byly hlavně kolem rákosin, kde se začínali třít cejni. Úlovky se pohybovaly u těch nejlepších kolem 25 ryb na osobu a den.
No a pak to přišlo, v pondělí navečer došlo ke změně větru na severo-východní a pak severní. Teplota spadla z 25 stupňů na nějakých 13 a bylo vidět jak se po vodě valí hustá mlha. Tato změna měla velký vliv i na chování ryb, kde i díky odlivu, ochlazení a poklesu vody zhruba o 20cm se ryby stáhly z rákosin na volnou vodu a přestaly brát.

Čtvrtek se naštěstí počasí začalo umoudřovat a i ze slibovaného deště nakonec také sešlo. Alandy nám zase ukázaly lepší tvář, kdy poslední den jsme si nádherně zachytali na buzeráku konečně i trochu větší ryby.
Exceloval kolega v lodi Karel, který na poslední nához poslední den, samozřejmě za mojí průvodcovské asistence, vytáhl nádhernou štiku 105cm.
Tomu se prostě říká klika.
Resumé celkem jsme v 8 lidech ulovili 539 štik a z toho bylo 171 kusů nad 60 cm. 39 kusů bylo od 70-80 cm, 11 kusů od 80-90 cm, 2 kusy nad 90 cm a 1 kus 105 cm.
Musím konstatovat, že letos se oproti minulým rokům chytalo dost malých ryb od těch 50 -70 cm a zcela chyběla sorta ryb od 90-100 cm. S okouny to byla velká bída chytlo se jen 37 kusů a max. velikost byla 32cm. No a i se sledi to byla celkem tragédie, kdy se nám taky povedlo chytit jen 3 sledě za půl hodiny, takže musím vyzdvihnout v tomto směru borce z Moravy (Tonda a Pavel), kteří dokázali během hodiny nachytat 300 sledíků. Nicméně druhý den pak zas excelovali jen s 10kusy.
Z nejúspěšnějších nástrah byly ze začátku jerky, nicméně po změně počasí pak už jen voblery a případně třpytky. Vůbec nefungovaly gumy.
Míra B.
Nordqvist
17.-24. května 2014
Na Aland jsem letos jel už počtvrté. Letos jsem ulovil asi cca 45 štik, ale jen tři mírové (přes 60 cm).
Nepodařil se mi žádný trofejní úlovek, v termínu bylo již příliš teplo, koupali jsme se u přístaviště! Úlovky sice hojné ale menších rozměrů, i tak skvělé.
Největší štiku výpravy ulovil 18.5. Kulas Láďa ml. - 103 cm na plandavku. Jinak ostatní ulovili poměrně dost štik přes 90 cm.
Petr J.

9. května 2014
Zataženo, mírný vítr od jihu a občas déšť – takový byl scénář počasí závěrečného dne naší desetidenní výpravy na Aland. Když si k tomu přidáte teplotu 5-6°C, žádná velká pohoda na rybaření z toho nevyleze. Není divu, že většina lodí stála většinu dne v přístavu a někteří na vodu ani nevyjeli. To však byla rozhodně chyba, protože v pátek 9. května štiky v Nordqvist parádně žraly a ulovila se opět celá řada zubatic okolo jednoho metru.
Ráno jsme na dvou lodích vyjeli do Krakonošova. Během rybaření přicházely chvíle, kdy jsme dva nebo dokonce tři rybáři současně zdolávali štiku. Pak třeba půl hodiny, hodinu nic a pak zase přišla série záběrů. Vlny záběrů zřejmě odpovídají tomu, jak se v okolí pohybují hejna sleďů pronásledovaná štikami. Během tří hodin chytání zdolala naše čtveřice rybářů 4 štiky délky 90-96 cm a dalších asi 10 od 60 do 80 cm. Kdyby nám nehrozilo, že vystydne oběd, plánovaný na druhou hodinu, chytali bychom tam asi do večera.


Jirka, se kterým jsem byl dnes na lodi, ulovil během této výpravy za 9 dní rybaření celkem 11 štik délky 90-100 cm. Jirka jezdí na Aland od roku 1997 a letošní výprava byla, co se velkých štik týče, jeho nejúspěšnější. Já jsem na tom byl podobně a pro Dana s Ondrou byla letošní výprava také nejúspěšnější, především, co se velikosti ulovených ryb týče.
Příští rok, pokud bude na Aland opět dobré letecké spojení, poletíme zase letadlem na prodlouženou devítidenní výpravu v termínu 30.4.-9.5.2015.


8. května 2014
Od rána bylo zataženo a východní nebo jihovýchodní vítr, který se večer po osmé utišil. Prakticky celé dopoledne a přes poledne pršelo či spíše mrholilo, ale v kombinaci s teplotou 5°C to rozhodně nebylo nic příjemného. Ráno drtivá většina lodí ani nevyjela a ti co vyjeli, tak se za 2-3 hodiny vrátili zpět, protože jim byla zima na ruce. Přes poledne a až do podvečerních hodin byly všechny lodě v kotvišti – všichni se sušili a nabírali síly na večer. Kromě Martina, který celý den poctivě chytal okouny v Krakonošovu. Martinovi se podařil jeden hezký úlovek – během twistrování narazil na utrženou šňůru a když ji vytahoval do lodi, tak se mu zacukala v ruce. Na konci byla štika délky 80 cm – jednalo se o šňůru (a štiku), kterou včera při záseku utrhnul Ondra z naší chaty.
Žádná supervelká štika dnes ulovena nebyla, ale spíše to bylo tím, že už jsme byli z větrného a studeného počasí unavení, do deště se nikomu nechtělo a chytali jsme výrazně méně než v předchozích dnech. Největší štiky dnes neměly ani 80 cm a byly uloveny na „Buzeráku“ severně od Nordqvist. V „Krakonošovu“ se dnes nachytaly štiky jen okolo 60 cm (a ta Ondrova osmdesátka, co ji Martin vytáhnul na utrženou šňůru) a v „Novákovu“ dnes nikdo neulovil ani šupinu.
Zajímavé bylo braní štik na Buzeráku – opakovaně půl hodiny nebo hodina nic a pak najednou několik záběrů za sebou. Zdá se, že zde podobně jako v Krakonošovu štiky honí sledě a pohybují se v hejnech – chvíli se nic neděje a když pak narazíte na hejno, tak jde jedna za druhou. Dvě štiky jsme dnes na Buzeráku brali – jedna měla v sobě dvacítku okouna a druhá sledě a jednoho čerstvě sežraného patnácticentimetrového candátka.


7. května 2014
Už od rána foukal zase vítr, ale tentokrát to nebyl severák. Kdo by čekal na Alandu teplý jižní vítr, ten se šeredně mýlí. Od jihu sice foukal, ale teplý určitě nebyl. Byl svinsky studený a teplota, přestože bylo slunečno nevystoupila na více než 7°C.
Jinými slovy, jestliže se během konce března a dubna ohřála voda v zátokách na 8-10°C, tak od našeho příletu 30.4. má teplota vody spíše klesající tendenci.
Věnovali jsme se s Tomášem lovu sleďů, protože je považujeme za chuťově vynikající. V severní části revíru mezi „Posraným kamenem“ a pevninou, resp. ostrovem Bergo jsme jich za dvě hodiny ulovili přes 200, čili index HPPH jsme měli asi 50, což nění žádná sláva, ale šlo to. Vesměs jsme je na systémek s peříčky chytali po jednom, spíše výjimečně po dvou. Všechno to byly rybky 8-15 cm. Očistit a nasolit nám je pak trvalo skoro hodinu.

Večer se komplet zatáhlo a na zítřek nám slibují déšť.
