+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaFinskoSouostroví AlandReportážeKrátké zprávy a reportáže

Finsko - Souostroví Aland - Reportáže

Krátké zprávy a reportáže 16.5.2023

Krásná štika z AlanduAland-Nordqvist
13.-20.5.2023


Počasí nádhera od příjezdu do úterý azůro a až 22°C, stálý JV vítr a štikám se vůbec nechtělo, bylo to pracně vyházené s max počtem 10 ryb na den. jak spočítali kluci vycházelo na jednu štiku cca 400 hodů. Od úterý konečně změna zatáhlo se zapršelo, vítr JZ a zesílil na 25-35km/h a štiky konečně projevili aktivitu a utvrdili nás že tu jsou. Nárůst úlovků byl ve středu na 20 a čtvrtek až na 30 kusů a den. Ulovené štiky byly nacpaný sledi a okouny které často vyvrhovaly při zdolávání, raritou viz foto je úlovek štiky 96 cm, která vyvrhla štiku cca 60 cm a byla napůl natrávená no a mamka si ještě zobla 14 cm wobler. Nicméně záběry většinou opatrné, ryby chyceny jen za jeden háček na kraji tlamy a nebo zvenku, takže bylo dost záběrů neproměněno. Paradoxně mi letos nefungovaly osvědčené barvy jako karkulka, nebo okoun v přírodní či svítivé barvě ačkoli je štiky evidentně žraly a gumy už vůbec ne, čím větší guma tím menší štika a uloveno cca 10ks.
Okoun 43 cmChytali jsme vesměs na jižní části revíru (Krakonošovo a Zdendův kolík) jelikož sever a rákosiny ač jsem mlátil jerkem tak pouze malé štičky do 70 cm max a nemělo tedy smysl plýtvat energií zde. Nejúspěšnější nástrahou byla hnědá barva (cejn) a bílo šedá. Nachytalo se i dosti okounů, kdy kluci kteří se jim věnovali měli celkem přes 40 kusů a velikost byla od 35-43cm. Závěrem pár čísel, celkem uloveno ve 4 lidech 255 štik, z toho bylo 139 nad 60cm. 45 ks bylo nad 70cm, 11ks nad 80cm a 3 ryby nad 90cm (96,97,98) metrovka letos žádná. Okounů celkem 46 a největší 2x42 a 1x 43cm.
Závěrem byly Alandy z hlediska úlovků průměr, zažil jsem horší i lepší výsledky kdy jsme ve 4 lidech měli i přes 500 štik na týden a nebo taky 100 štik za týden, to jsou prostě ryby. Jinak pobyt fajn vše fungovalo perfektně až na zkažený pátek kdy do revíru najela ruská banda 7 lodí a udělali tam takovej brajgl, že ryby přestaly brát.

Zdraví Míra


Štika 103 cm - pouštění na svoboduAland - Nordqvist 13.-20.5.2023

Bylo to fajn, jako každý rok!
Počasí se oproti zahajovacímu týdnu opravdu zlepšilo, voda se nám ohřála na 14 až 16 stupňů. Co se týče úlovků, tak nejlepší bylo úterý 16.5., kdy se zatáhlo, trochu sprchlo a ryby braly.
Byly dny, kdy bylo víc okounů než štik, možná to bylo tím, že jsme dost chytali na rotačky vel. 3 - 5, žádné velké gumy, z těch po pár hodech moc bolí záda. Příští rok už tam snad 120g prut ani nevezu.
Většinu štik jsme chytili právě na rotačky, pár na woblery - vlastně jen na dva woblery, oba stříbrné, velikosti cca 20 cm.
Jedno dopoledne jsme strávili lovem sledíků, těch se nachytalo dost, jako vždy. Ne echolotu jsme pod hejny sleďů viděli větší ryby, na hladině pak opět tuleně (už tam byl loni).

Celkem jsme ve dvou rybářích chytili 93 štik a nepočítaně okounů. Většina štik byla v rozmezí 50 až 70 cm, pár kudliček pod 50 cm, 13 ks 70 - 80 cm, 4 ks 80 - 90 cm, 1 ks 103 cm. Většina okounů okolo 20 cm, cca 10 kolem 30 cm, největší kousek 43 cm.

Druhá loď z chaty na tom byla podobně co do počtu, i když většinou chytali trochu menší ryby.

Michal V.


Candát ulovený na streamerAland-Nordqvist 13.-20.5.2023

Počasí bylo ok, ryby braly. Občas jsme na vodě potkávali více lodí, než by se nám líbilo. Obzvláště ruští a litevští rybáři ze sousedního kempu se neumějí na vodě chovat, o dodržování předpisů nemluvě. Musím říci, že nás to párkrát dokázalo slušně otrávit.

Ale jinak vše v pořádku a ryb jsme chytili dost. Já v podstatě jenom muškařím
a tentokrát jsem byl úlovkem docela překvapen. Na streamery jsem chytil kromě hromady štik i několik candátů, největší měřil 72 cm. Byly chvíle, kdy nezatížený streamer na plovoucí šňůře s potápivým koncem dokázal vyprovokovat ryby, které se na přívlač chytit nedaly. Na lodi se mnou byl vláčkař a občas jsem přechytal já jeho, někdy on mne...

Radek H.


Aland - lov sleďůSouostroví Aland (Nordqvist) 13.-20.5.2023

Myslím, že počasí nám vyšlo nadmíru dobře. Většinou slunečno,samozřejmě na vodě vítr, ale vše v jakémsi normálu. Jezdím sem s Vámi myslím od 2015 a tento rok řadím jednoznačně k těm lepším co se počasí týká. No a ryby. Musely se hledat. Něco jsme chytili na mělčině u rákosí, něco v hlubší vodě. Ale pohledem minulých let šlo tentokrát převážně o menší štiky 45 – 55 cm. Těch byla převážná většina. Pak asi 20% byly štiky o velikosti kolem 60-65 cm. A co se týká těch větších, tak já měl pouze jednu štiku přes 80 cm. ( měřila 87 cm ),kolega z druhé lodí z naší skupiny měl pokud vím jednu štiku cca 92 cm a to bylo vše. Jinak nějací okouni, ale většinou tak kolem 20 cm. Z naší skupiny tam chytili candáta přes 70 cm a to bylo tak asi vše co se úlovků týkalo.
To je takové shrnutí, co se rybaření týká,myslím,že jsme si zarybařili dobře,tedy pokud mohu mluvit za sebe. Mám takový pocit, že jsem chytil celkem za ten týden kolem 50 ti ryb,takže naprostá spokojenost.
A teď ta negativa: Rusové
Jezdí tam neomaleně s velkými loděmi. Naprosto ignorují veškeré zásady rybářské etiky a slušnosti. Chytají na živé rybky,zajíždějí do zakázaných pásem, celé dny trolují. Mají nahozeno několik prutů, křižují jezero sem a tam a samozřejmě chlastají a jsou hluční. Vím,že asi nemohu všechny házet do jednoho pytle. Ale z mého pohledu je to dobytek. Ano, použiju slova K.H.Borovského:
Rusko je země bídy, zmaru a chlastu a rozsáhlých literárních děl o bídě, zmaru a chlastu a bohužel světu mohou nabídnout jen výše zmíněné. Nicméně, tito se zřejmě vymykají té bídě, o to více asi mohou chlastat.
Jinak také člověka zamrzí, když najde v odpadových kádích ( tedy letos tam toho odpadu tolik nebylo) hlavičky od štíhlat. Stane se, že někdy je asi nutné rybu usmrtit,aby se netrápila pokud je chycena tak,že je po náročném vyjmutí nástrahy poškozena natolik,že to pro tu rybu není k žití, ale člověku se nechce sahat nikomu do svědomí jak to skutečně bylo. A je to také otázka nástrahy.
Většinu ryb jsem však chytil na rotačku, co se voblerů týká, tak z mého pohledu horší. A když máte zmáčknutý protihrot, není většinou problém ještě ve vodě rybu vyháknout.
A to je už asi tak všechno.
Bohužel, letos jsme nic nefotili, protože nebylo čím se chlubit.

Vladimír V.


Malej rybář, malej okoun!Aland-Nordqvist 13.-20. května 2023

Za nás jihočechy to bylo opět maximálně oddechové a pohodové.
V naší chatě největší štika 105 cm a jinak spokojenost i s počtem úlovků. Více záběrů až od poloviny týdne, kdy bylo tepleji. Počasí nádhera mimo těch dvou trochu deštivých dnů, ale jinak teplo.
Za naši 17 letou historii na Alandu jsme se shodli, že to bylo jedno ze tří nejteplejších počasí, co jsme tu zažili.

Oldřich Š.


Finsko - Nordqvist 6-13 května 2023

Celý týden bylo nádherné počasí, i když bylo trochu větrno. Začátek týdne byl vítr ještě poměrně studený a rybám se příliš nechtělo. Nicméně ve středu se vítr stočil více z jihu a zároveň se oteplil a štiky začaly být aktivnější.
Drtivá většina ulovených štik ale byla v rozmezí cca 30-60 cm. Poměrně se dařilo s okounama, mezi kterými se objevily i pěkné kousky kolem 35 cm. Také jsme si zpestřili rybolov na sledích.
Štika délky 75 cmTakže dovolená na Alandách jako vždy super! Co se týká úlovků tak bychom hodnotili průměrem. Bylo to výrazně lepší, než naše dvě poslední podzimní výpravy, ale zažili jsme i lepší týden.
Celkový počet štik na čtyři rybáře cca 60, největší bohužel jen jeden kousek 80 cm a jeden 75 cm. Jinak pár bylo přes 60 cm, drtivá většina menších. Okounů cca 40, sledě nepočítáme.

Antonín Z.


Aland, Nordqvist 6.-13.5.2023

Naše sedmičlenná výprava (celkem tři lodě) ulovila okolo 160 kusů ryb. Vše vráceno zpět vodě!!!
Největší ulovená štika měřila 95 cm. Ulovena byla na gumu.

Jíří Č.

17.5. štika 97 cm
17.5. štika 97 cm
Okoun 43 cm
Okoun 43 cm
Štika 96 cm, která při zdolávání vyvrhla natrávenou štiku cca 60 cm
Štika 96 cm, která při zdolávání vyvrhla natrávenou štiku cca 60 cm
Candát ulovený na streamer
Candát ulovený na streamer
Okounek z Nordqvist
Okounek z Nordqvist
Štika ulovená v revíru Nordqvist
Štika ulovená v revíru Nordqvist
Štika ulovená za deště
Štika ulovená za deště
Štika 103 cm - pouštění
Štika 103 cm - pouštění
Štika - zdolávání
Štika - zdolávání
Pobřeží Alandu
Pobřeží AlanduKrásně zbarvená štika délky 105 cm Nordqvist 25.4.-4.5. 2023

Vítr a zima, do těchto dvou slov by se dal shrnout letošní zahajovací termín v revíru Nordqvist. Od poloviny dubna bylo na Alandu příjemné a celkem teplé počasí a ještě při našem příjezdu to vypadalo tak nadějně...

Na Aland jsme dorazili již v úterý 25.4. ráno a přivítalo nás celkem pěkné počasí. Cestou z letiště jsme jsme se zastavili v supermarketu pro zásobu potravin a piva a v půl desáté jsme již byli v kempu. Proběhla rychlá kontrola připravenosti lodí a stavu vody. Vody bylo o cca 30 cm méně, než je běžné. Ldě byly naprosto skvěle (jako vždy) připravené na sezónu včetně nově nalepených metrů k měření úlovku.

Po obědě, kdy to vypadalo spíše na odpočinek po celonočním čekání na letišti v Helsinkách, jsme se nakonec odhodlali jít na vodu. Nejdříve jsme ukázali nováčkům, jak vypadá náš revír, kudy se projíždí přes mělčiny, a pak jsme jeli chytat. Ryby moc nebraly, ale pár menších štiček a okounů jsme ulovili. Pak nás dohnala únava z cesty, kterou již nešlo dále ignorovat.

Jedna z větších štik ulovených na malou nástrahuPrvní čtyři dny foukalo od jihu nebo od jihozápadu, odpolední teploty se pohybovaly mezi 10-14°C. Hladina se vrátila zpět na normální úroveň. Na vodě bylo krásně, ale ryby i tak moc nešly, ale tak to bývá, první dny jsou slabší a z oteplující se vodou se aktivita štik zvyšuje. Za první 4 dny rybaření byly uloveny tři štiky přes 90 cm délky a jedna štika přes metr (109 cm). V přístavišti se objevilo několik snůšek okouních jiker a začalo se ukazovat nové rákosí v průplavu do rezervace.

Poslední dubnový den se vítr stočil od severu, v nárazech foukalo hodně přes 10 m/s, a byla fakt hnusná lezavá zima. Přes den bylo do 5°C, pocitově ještě méně i přes to, že většinou svítilo slunce. Ten den jsem strávil s Lubošem na lodi s místním rybářským průvodcem a správcem kempu Nordqvist v jedné osobě.
Nejdříve jsme jeli na sever revíru k Posranýmu kameni, kde jsme ulovili dva pěkné okouny a cca 30 cm jesena. Pak jsme se přesunuli západní stranou revíru kousek na jih, kde jsme tušili okouny, ale bez výsledku. Jen Luboš na malou gumu chytil plotici. V podvečer jsme dorazili do Krakonošova a pokoušeli se o štiku. Kromě pár jemných záběrů se nic nedělo. Na obrazovce echolotu, ale bylo vidět štik hodně, jen prostě nechtely žrát. Ležely v travách a naše nástrahy zcela ignorovaly.

Štika 92 cm - jedna z mála ulovených na velkou nástrahu A v tomto duchu to pokračovalo až do konce. Občas někdo zachytal na nějakém místě, jako třeba Ondra a Dan, kteří z jednoho místa v Krakonošovu chytili 30 štik během jedné hodiny, ale předtím i potom to žádná sláva nebyla.
Dvě posádky, které chytají na velké nástrahy, a obvykle nachytají nejvíce velkých štik, byly dokonce dva dny bez ulovené štiky. A letos se nakonec ani nedostaly přes 95 cm. Ryby na velké nástrahy skoro nereagovaly. Nejvíce štik se ulovilo na menší poměrně agresivně (škubání) vedené nástrahy. Ideální velikost nástrahy byla kolem 10 cm a bodovala hlavně bílá a stříbrná barva. Všechny tři štiky s délkou přes 100 cm (101, 105, 109 cm) byly uloveny na menší gumy. Pár štik bylo uloveno také na jerky a plandavky. Všechny ulovené štiky za celý pobyt byly ještě nevytřené. Standardně se minimálně ve druhé polovině pobytu chytají některé štiky již vytřené.

Ptáci na Ptačích ostrovechOkounů se chytalo méně, než v předchozích výpravách, ale i tak se ulovilo několik krásných okounů s délkou přes 40 cm.
Poslední den před odjezdem, jsme se šli s Lubošem ještě rozloučit s vodou na Buzerák. Během hodiny a půl jsme zdolali 18 štik (do 65 cm) a zhruba stejné množství okounů. I když to byly malé ryby, zachytali jsme si na rozloučenou docela pěkně.

V den odjezdu byla ráno strašná zima. Teploměr na okně chaty ukazoval -3°C a v kempu byla jinovatka. Řidič taxíku, který nás vezl na letiště říkal, že u něj doma v Godby bylo ráno dokonce -6°C.

Škoda toho severního větru a ochlazení vody, kdy teplota v Krakonošovu klesla z cca 9°C při našem příjezdu na cca 7,5°C a pak se už přes studený severní vítr nestihla ohřát, i když svítilo slunce. Takové ochlazení obvykle znamená několikadenní neaktivitu štik, což můžeme potvrdit. Fakt nebraly. Ale alespoň jsme tam nechali hromadu nepopíchaných ryb pro další návštěvníky.

Statistiku úlovků z letošního zahájení na Alandu si můžete prohlédnout zde: statistika úlovků v zahajovacím termínu roku 2023 v revíru Nordqvist

Borek Zajíček

Dan a hubená devadesátka
Dan a hubená devadesátka
Standardní úlovek
Standardní úlovek
Okoun z Nordqvist
Okoun z Nordqvist
Martin a 109cm štika
Martin a 109cm štika
Místní rybářský průvodce Kjell s okounem
Místní rybářský průvodce Kjell s okounem
Štika 73 cm
Štika 73 cm
Trojmužná posádka "v boji"
Trojmužná posádka "v boji"
Dan a pěkná štika
Dan a pěkná štika
Ondra a pěkná štika cca 85 cm
Ondra a pěkná štika cca 85 cm
Návrat po šichtě
Návrat po šichtěŠtika cca 90 cm z Nordqvist Aland - Nordqvist 4.-11. listopadu 2022
Pohoda a balzám na nervy: v kempu jsme byli sami, na vodě jsme nepotkali ani jednu loď s rybáři.
Ve třech rybářích jsme ulovili asi 70 štik celkem a minimálně dalších 20 nám popadalo těsně u lodi. Většina štik byla menších, kolem 70 cm, ale dvě mohly mít možná i přes metr. Nevím přesně, neměřili jsme je nijak pečlivě. Nelovíme rekordy, lovíme ryby.
Většinu štik jsme chytili severně od Nordqvist. Buď u severního vraku nebo hned naproti u rákosí. Celé to rákosí táhnoucí se od Buzeráku na sever bylo dobré. Hned u něj je celkem hloubka a to se štikám v tomto období líbilo.
Okouni přišli jenom dva, jeden mohl mít 35 cm, druhý s bídou 20 cm.
Bylo to hezký a povedený týden!
Antonín F.


listopadova devadesatka z NordqvistAland-Nordqvist 6.-8. listopadu 2022
Konečně se voda začíná ochlazovat. Sice je pořád nezvykle teplo a přes den máme i kolem 15°C, ale v noci už je zima a tak se teplota vody rychle snižuje. Zatímco v jiných letech občas v listopadu pěkně mrzne nebo padá sníh, letos je krásně.
Jezdil jsem na štiky od září prakticky každý víkend a teprve začátkem listopadu se štiky začaly stahovat do mělkých zátok za rybičkami a přibylo úlovků. Vlastně celé září i říjen to bylo s úlovky dost slabé, což přičítám teplotně nadprůměrnému podzimu a teplé vodě. Za 10 dnů na vodě v průběhu října jsem měl jen jednu štiku nad 100 cm. To je proti jiným podzimním sezónám dost slabota. Zkoušel jsem místa s čistou vodou i přikalené zátoky, hluboké pasáže i mělčiny kolem rákosí, všude to bylo víceméně stejné.
Ale včera jsem se bavil s Čechy, kteří přijeli v sobotu 5.11. a už mají dvě štiky přes metr. Měřili to jen nahrubo, ta větší byla 105 cm.
Z Nordqvist zdraví
Kjell


Nordqvist - Štika Aland-Nordqvist 15.-29.10.2022
Voda byla ještě dost teplá, počasí bylo až moc pěkné. Asi jako tou dobou doma v Čechách - některé dny šlo přes den chytat i v tričku.

Ve dvou rybářích jsme ulovili za 14 dní 65 štik a asi desítku okounů. Standardně touto dobou chytáme na Alandu minimálně dvojnásobek, spíš trojnásobek. Tentokrát fakt moc nebraly.
A ani s velikostí to nebylo nic úžasného. Tři štiky měřily lehce přes 80 cm, jinak byla většina 45-60 cm a měli jsme i dost letošních, cca 30 cm štiček. Dva okouni měřili kolem 35 cm, ostatní byli znatelně menší.
Škoda toho počasí. Kdyby bylo hnusně, mrzlo a foukalo, určitě bychom dopadli lépe!
Ale zase by to nebyla taková pohoda.
Michal Š.


Okouni z Nordqvist Aland - Nordqvist 24.9.-1.10.2022
Aktivita ryb byla tentokrát velmi nízká.
Na čtyři rybáře vytaženo cca 25 štik za celý týden, většina do 60 cm.
8 štik bylo přes 60 cm, největší měřila 91 cm.
Antonín Z.


Aland-Nordqvist 24.9.-1.10.2022
Nevím co se stalo, ale v našem týdnu ryby vůbec nebraly. Nebralo to nikomu z přítomných rybářů. Někteří přítomní byli v Nordqvist poněkolikáté a říkali, že se jim zde takové rybářské fiasko stalo poprvé.

Já osobně jsem chytil čtyři malé štiky a tři okouny, kamarád chytl jednoho Okouna a ostatní dva kamarádi nechytili vůbec nic...

Přírodě prostě neporučíš. Proto jsme na Nordqvist určitě nezanevřeli.
Karel C.


Aland - Nordqvist 10.-17.9.2022
Chytali jsme hlavně štiky a okouny. Štik bylo celkově okolo 40 ks, okounů o něco více. A přišel i jeden malý candát - asi 30cm.
Největší štiky měřily kolem 80 cm a největší okoun měl 42 cm.
Užili jsme si to a asi to nebyla naše poslední rodinná dovolená ve Skandinávii.
Renata H.