+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaFinskoSouostroví AlandReportážeKrátké zprávy a reportáže

Finsko - Souostroví Aland - Reportáže

Krátké zprávy a reportáže 25.5.2022

Candát 80 cm z Nordqvist Květen na Alandu

První dva letošní turnusy na Alandu foukal poměrně silný vítr, který komplikoval rybolov, ale v polovině května se vítr značně sklidnil a rybářům tak konečně dopřál pohodu při rybaření. Úlovky štik zatím mají vzestupnou tendenci a velkých štik se loví v průměru více, než v předchozích letech.
Letošní první turnus (27.4.-7.5.) byl zatím druhý nejlepší na úlovky candátů, a i teď, v průběhu května, se občas nějaký candát uloví. S okouny to začátkem sezóny tak slavné nebylo, a ani teď nedosahují úlovky okounů obvyklého květnového standardu.


Aland - Nordqvist 14.-21.5.2022
Vše proběhlo hladce a bez problému a dokonce jsme i slušně nachytali.
Já jsem letos celou dobu jenom muškařil a největší štiku jsem ulovil 95 cm.
Už teď se těšíme na Aland v roce 2023.
Radek H.


Jednou se z ní stane vrcholný predátor alandských vod Aland-Nordqvist 14-21 května 2022
Krátký report z Aland. Počasí bylo supr až na první 3 dny silnějšího severního větru (50 km/h). Od středy se počasí zlomilo a bylo až 20 stupňů, což mělo pozitivní vliv na braní ryb (až 45 kusů na den). Jinak sever opět mrtvej a když se ryba povedla tak malá a ještě byly poloviční oproti jihu. Celkem jsme ve 4 lidech ulovili 370 štik a z toho 210 bylo nad 60 cm. Králem lovu byl dlouho Tonda, který ulovil candáta 80 cm a štiku 102 cm, ale v čtvrtek byl sesazen z trůnu Tomem, který chytl krásnou štiku 117, takže se stal lovcem nejmenší a největší ryby. Okouni jen okrajově 26 kusů max 40 cm.
Ahoj Mirda


Alandy 14-21.5.2022
Tentokrát byla výprava na Alandy skoro jen o štikách. Okounů se letos chytalo velmi málo.
Můj denní úlovek byl od 2 do 12 štik, největší 90 cm a několik kolem 75 cm.
Vše na přívlač guma a rotačky.
Petr Š.


Finsko, Nordqvist 14-21 května 2022
Dovolená byla super, přestože jsem nechytil žádnou štiku přes metr. Ale zase jich bylo hodně, měl jsem určitě přes 50 štik. Při chytání štik jsem ulovil i cca 20 okounů. Také jsme jezdili na sledě a tentokrát jsme během sleďování pozorovali i tuleně. Byl docela drzý a plaval k nám, třeba i jen 3 metry od lodě.
Moje největší byla tentokrát "jen" 86 cm, většinu jsem ulovil na rotačky 5 a 7, pár na woblery nebo gumy. Největší ryba naší chaty byla kamarádova 105 cm (zlatá rotačka vel.5) na mělčině "U rákosí".
Zajímavý úlovek byl u severního vraku, opět na rotačku 5, myslel jsem si nejdříve, že je to bolen, ale byl to jelec jesen.
Pak dost štik bylo poškozených (pokousaných ze tření).
Michal V.


Štika 117 cm, zatím letošní největší štika z Alandu Aland, Sodero 7.-14. května 2022
Celkem jsme (8 rybářů) ulovili cca 250 štik.
Těch největších mezi 90-99 cm bylo 10 kousků.
Okounů jsme chytli jen cca 30, největší byli 37-36 cm.
Celkově jsme byli spokojeni, jaro bylo tentokrát chladné a větrné, ale jinak bez větších problémů.
Jakub M.


Nordqvist 14.-21.5.2022
Po třech letech, kdy jsme na Alandech nebyli, respektive dva roky nemohli, to byl balzám na nervy. Příroda a taky počasí vyšlo nádherně. Z počátku sluníčko a studený vítr, ale od středy krásné slunko a teplo.
Jelikož nejsem žádný profík na přívlač, tak mi každá štika dala trochu úsilí, ale stálo to za to. Měli jsme i pár velkých okounů a nádherné chytání sledíků. Ryby nám braly spíše na hloubce, než u břehu a hlavně na rotačky. Což bylo prý podle zkušených kolegů přívlačářů proto, že to s woblerem a gumou tak neumím.
Za naši skupinu vím o největší štice 105 cm a 103 cm. My jsme měli se synem největší 75 cm z Krakonošova. Ke konci týdne se aktivita štik ještě zvyšovala, takže od všech z naší skupiny vím, že byli s počty ulovených štik spokojeni.
Oldřich Š.


Štika 101 cm od Ptačích ostrovůNordqvist 7.-14.5. 2022
Nakonec jsme dopadli docela dobře. Ačkoliv jsme měli původní info o braní štik u Krakonošova, první 4 dny jsme projížděli známá místa na severu revíru. Na severu jsme ale nechytili ani jednu štiku. Nějaké menší štiky jsme během prvních dní chytili na Buzeráku a u Zdeňkova kolíku.

V průběhu pobytu jsme hodně zápasili s větrem, spousta míst byla díky větru nechytatelná. Až ve středu jsme poprvé jeli do Krakonošova a výprava byla zachráněna. Nakonec jsme většinu štik nachytali tam, ale v pátek se štiky chytaly i u Ptačích ostrovů (asi jak se oteplovalo).
Vítězná štika naší výpravy měřila 109 cm (z Krakonošova) a u Ptačích ostrovů se chytila druhá štika přes metr, přesně 101 cm. Ulovena byla takzvaně „na Vágnera“, prostě na fakt úplně poslední nához.
Celkem jsme ulovili 7 štik přes 90 cm a dvě přes metr (101 a 109 cm). Na partu kaprařů docela dobrý!

Gumy nám na štiky fungovaly zelené a bílé a topka na okouny byly gumy Fox s bílým twistrovým ocáskem. Závidíme následujícím dvoum-třem turnusům po nás, štiky se opravdu hezky rozhýbaly. Držíme pěsti rybářům v dalších turnusech!
Zdeněk D.
Štika 109 cm
Štika 109 cm
Štika 95 cm ulovená muškařením
Štika 95 cm ulovená muškařením
Štika 101 cm
Štika 101 cm
Štika cca 90 cm
Štika cca 90 cm
Zdolávání štiky
Zdolávání štiky
Štika 95 cm
Štika 95 cm
Štika 93 cm s mohutnou stavbou těla
Štika 93 cm s mohutnou stavbou těla
Jelec jesen
Jelec jesen
Štika po vytření
Štika po vytření
Tuleň nedaleko "Posranýho kamene"
Tuleň nedaleko "Posranýho kamene"Candát 86 cm (lovec Dan Š.) Nordqvist 27.4.-7.5. 2022

Led letos odtál minimálně tři týdny před naším příjezdem, ale na stinných a závětrných místech na břehu v rezervaci byly vidět zbytky ledu ještě poslední den rybolovu. Celou dobu bylo až na pár chvil jasno, zcela bez deště, ale foukal studený severní vítr. Jen tři dny foukal vítr od jihu nebo jihozápadu a voda se mohla rychleji prohřívat. Denní teploty se pohybovaly mezi 6°C a 16°C. V noci bylo mezi 2°C a 8°C.

Při našem příjezdu měla voda v Krakonošovu 8°C, poslední den rybaření měla již 11,5°C a štiky se začaly třít. V úterý 3.5. foukal vítr tak silný, že se až do odpoledne nedalo jít na vodu. Stabilně foukalo 15 m/s a v nárazech hodně přes 20 m/s, jinak byl vítr takový, že se dalo chytat.

Díky studenému severnímu větru se jaro trochu opozdilo. Břízy v kempu začaly dělat listy až v polovině pobytu a v den našeho odjezdu ještě nebyly plně rozbalené. První výhonky nového rákosí v průjezdu z přístaviště do rezervace se objevily až v pondělí 2.5.. Prvních nakladených jiker v mělčině u přístaviště jsem si všiml ve středu 4.5..
Nebýt studeného severního větru, rybolov by byl o dost snadnější a pravděpodobně i o něco úspěšnější, i když špatné to rozhodně nebylo!

Statistiku úlovků a další informace naleznete zde:
Aland - statistika úlovků zahajovacího termínu 2022

Borek Zajíček
Štika 101 cm
Štika 101 cm
Štika 92 cm
Štika 92 cm
Štika při západu slunce
Štika při západu slunce
Štika cca 95 cm
Štika cca 95 cm
Štika 100+
Štika 100+
Štika 101 cm
Štika 101 cm
Štika 102 cm
Štika 102 cm
Štika cca 95 cm
Štika cca 95 cm
Candát 84 cm
Candát 84 cm
Candát 70 cm
Candát 70 cm
Candát 75 cm
Candát 75 cm
Candát 75 cm
Candát 75 cm
Okoun 41 cm
Okoun 41 cm
Okoun 40+
Okoun 40+Mladý a nadějný rybář! Aland v září 2021

První letošní rybáři mohli na Aland přijet až koncem července, kdy Finsko konečně otevřelo svoje hranice pro zahraniční turisty.
Kromě toho, že sezóna začala o tři měsíce později, se nic moc oproti předchozím letům nezměnilo.
Občas foukalo hodně, někdy zase moc málo a zcela výjimečně tak přesně akorát. Některé dny se dala štika chytit na každém místě, kde si ji rybář představil a jindy člověk čekal na závěr půl dne.
Bohužel jsme opět jsme dostali několik zpráv jak od majitelů revíru, tak i od rybářů, že někteří naši kolegové nedodržují základní předpisy a hranice revíru.
A opět jsou vidět velké rozdíly ve výsledku jednotlivých výprav.
Je docela zajímavé, že někteří v podzimním termínu dobře zachytali a někteří nikoliv. Přitom se jedná o rybáře, kteří revír velmi dobře znají a mají za sebou několik úspěšných alandských výprav (pravda většinou v květnu a červnu).
Holt někomu podzimní rybolov v brakických vodách souostroví sedne lépe a někomu hůře, je to jen o tom, jak se rybář dokáže adaptovat na aktuální podmínky.

Zaujetí při lovuFinsko - Nordqvist
23.-30.9. 2021


Když jsme na Alandy přijeli, bylo dost hnusné počasí, ale každým dnem se počasí lepšilo a stoupal tlak. Tak, jak se lepšilo počasí, postupně začaly žrát i štiky.
Chytali jsme hlavně na gumy poblíž rákosí, na otevřenou vodu jsme se kvůli nejmladšímu rybářovi moc nehrnuli.
Za pět dní, které jsme strávili na vodě, jsme ve čtyřech rybářích (3 dospělí a jeden osmiletý kluk) ulovili cca 130 štik a pár okounů.

Z těch 130 štik byla většina do 60 cm, ale tak zhruba desítka štik byla v rozmezí 75-85 cm a pak jich bylo několik, které mělo smysl změřit přesně: 88, 90, 94 a rovných 100 cm. Mě i Jardovi spadla štika přes metr.

Chytit okouna byl kupodivu dost problém a za celou dobu jsme jich chytili do deseti kousků. Nejvíce štik jsme nachytali u rákosí nedaleko průplavu pod silnicí a v zátoce na severu revíru jihovýchodně od "posranýho kamene".

Nejmladší člen výpravy mile překvapil. Jeden den, když jsme večer přijeli na chatu, se klepal zimou a měl totálně studené nohy i ruce. Na otázku, proč něco neřekl, když je mu zima, odpověděl: "Já se táto bál, že ty bys chtěl jet z ryb domů do chaty...". Každý den juniora bolelo rameno ze zdolávání. Rybu, kterou zasekl, sám zdolal a občas zdolal i rybu, kterou jsem zasekl já.
Tak snad z něj jednou bude „pan rybář“, má dobře nakročeno!

Tomáš P.

Jedna z těch lepších štik
Jedna z těch lepších štik
Štika 75+
Štika 75+
Kdo z koho?
Kdo z koho?
Štika cca 90 cm.
Štika cca 90 cm.
Zácvik řízení lodě
Zácvik řízení lodě
Sice je zima, ale berou!
Sice je zima, ale berou!
Fish on!
Fish on!
Jarda a štičí hlava
Jarda a štičí hlava
Výlet na rozhlednu na ostrově
Výlet na rozhlednu na ostrově
Štika 80+
Štika 80+


Nordqvist 18.9.-2.10.2021

Největší mizérie, kterou jsem na Alandech zažil. Ryby nám nástrahy skoro nežraly, okounů jsme chytili pár a štik jen o málo více. Navíc jsme nechytili štiku přes 60 cm a to jsme objeli celý revír dokola. A ne jednou...
Obvykle jezdíme do Nordqvistu v květnu a tohle bylo něco úplně jiného.
Ale dáme podzimnímu Alandu ještě šanci a příští rok si tady zachytáme v květnu i v září.

Jaroslav G.


Štika 96 cmNordqvist 18.9.-2.10.2021

Letošní podzimní výprava byla zatím moje nejdelší na Alndu v kempu Nordqvist - 14 dní. Jelikož očekávání bylo veliké, těšil jsem se především na možnost vylepšení osobního rekordu. Nicméně především štiky s tím evidentně nesouhlasily a tak jsem se opět rekordu nedočkal. Počasí bylo vysloveně podzimní, některá rána byla mrazivá. Foukal až na výjimky silný vítr, takže bylo nutné hledat zastíněná místa, kde se loď udržela a necestovala i s kotvou.

První týden bylo počasí ještě relativně přívětivé a tak se mi podařilo chytit krásnou štiku 96cm. V úterý mi nejprve zabrala těsně u lodi, ale to jsem bohužel nebyl schopen zaseknout, takže se po krátkém boji zase uvolnila. Ale viděl jsem a odhadoval kolem 80 – 90 cm. Druhý den, ve středu prvního týdne, jsem opět vyjel na stejné místo a pokoušel se o její vyprovokování, byť vím, že štiky na Alandu nejsou až tak zvyklé držet delší dobu jedno teritorium. Nejprve jsem byl odměněn okounem 46 cm. Jen pro zajímavost, chytal jsme na Jackson Active shad 15 cm (gumová nástraha). Ten okoun nasál nástrahu tak, že ocas gumy jsem mu vytahoval z jícnu.

okoun 36 cmV následujícím týdnu na stejnou nástrahu chytil můj syn také okouna, ale jen 36 cm. To jen pro ilustraci, jak tihle okouni jsou žraví a na jak velké rybičky si troufnou.
Ve čtvrtek prvního týdne lilo a fučel vítr, takže proběhla návštěva Mariehamnu a odpočinkový den.

Od pátku prvního týden se postupně lepšilo počasí a v neděli se udělalo ideální počasí. Bezvětří, sluníčko a teplo. Bylo to ovšem ideální počasí pro rybáře, ale absolutně ne pro ryby. Objel jsem celé Bergo, celý revír Svartsmara a navečer utrmácen jsem zakotvil loď v přístavu. Za celý den jsem neměl jediný záběr. Ani okoun, ani sebemenší štička, prostě čistá nula.

Následující dny se počasí „umoudřilo“, vrátilo se k normálu, tedy zima a vítr. V tomto počasí se už dalo občas chytit relativně hezkou štiku kolem 80 cm. Ale znamenalo to neskutečnou trpělivost a víru, že jsem na správném místě. Většinou jsem na jednom místě házel více než hodinu a teprve poté přišel záběr. Mezi tím přišlo několik menších štik, ale ani menší štiky nebyly vysloveně aktivní.

Už několik let si nevedu statistiku, nejde o závody a tak mohu jen konstatovat, že jsem se synem, který ale nemohl chytat každý den, protože řešil pracovní povinnosti, chytil 1 štiku 96cm, přibližně 7 štik nad 80 cm, cca 14 štik nad 70 cm a dva krásné okouny – 46 cm a 36cm.

S Alandy jsme se rozloučili a pokračovali do naší vlasti přes Švédsko a Německo. Dnes už mohu jen vzpomínat a těšit se na příští rok, zda se mi podaří překonat rekordy (štika 105 cm a okoun 46cm z letoška).

František N.

okoun 46 cm
okoun 46 cm
štika cca 80 cm
štika cca 80 cm
štika cca 85 cm
štika cca 85 cm
Chata Nordqvist
Chata Nordqvist
zapad slunce
zapad slunceAland 18.-25.9.2021

Rybaření bylo super.
Celkem slušné počasí, zataženo, okolo 10 stupňů.
Akorát ve čtvrtek pršelo.

Celkem chyceno v 6 lidech:
cca 100 štik, z toho 1x 103cm
10x 80-95cm
zbytek 30-80 cm.
Asi 10 okounů, z toho dva trofejní (1,5 a 1,8 kg).
Takže celkově super!

David L.


stika 93 cm, září na AlanduAland 8.-10. září 2021

Sedmého září večer jsem se po dvouleté pauze konečně dostal zase na Aland. Pro cestující očkované proti covid-19 už je Finsko normálně přístupné od července, standardně funguje vnitrostátní letecká doprava a do značné míry jsou obnoveny i mezistátní lety. Letěl jsem v úterý v poledne z Prahy přes Helsinki až na Aland, vše fungovalo normálně, jen na letištních je otevřeno méně obchodů a restaurací než obvykle. Na letišti v Praze a v Helsinkách mi čtečkou překontrolovali evropský digitální covid-certifikát, upozornili mne, že po celou dobu letu a na letišti musím nosit respirátor a to byla všechna koronavirová opatření, která jsem zaznamenal.
Na Aland jsem přiletěl dohodnout pokračování naší spolupráce po přestávce způsobené epidemií koronaviru a bohužel jsem se přijel rovněž rozloučit s Kyrkslatovými, kteří nám v minulých letech pronajímali domky Bjorkbacken a Bjorkudden. Tyhle dva domky v revíru Bambole už nadále rybářům k dispozici nebudou, protože v nich budou bydlet noví majitelé. Rovněž rybářské chaty Nordqvist přebírají noví majitelé – nastupující generace, ale Erja s Bertilem se budou o chaty nadále ještě pár let starat a jejich děti se alespoň zpočátku zaměří na péči o rodinné lesy a farmu.
A ryby?
obed pred chatou - Aland, to je pohodaDíky šesti rybářům z Plzně a Rakovníka jsem se kromě pracovních a společenských povinností dostal na tři dny i na ryby. Voda byla stále ještě velmi teplá (nad 15°C) a navíc po ochlazení na přelomu srpna a září, se opět oteplilo a denní teploty atakovaly 20°C. Štiky se lovily ojediněle, denně ulovil každý z nás 1-6 štik, většina byla délky 40-55 cm. Ale chytly se i pěkné ryby, štiky 84 cm, 90 cm a 93 cm (všechny shodou okolností na plandavku), candát 56 cm a okouni 43 cm a 41 cm (jeden na rotačku a druhý na twister). V pátek 10.9. se ochladilo, zatáhlo a foukal mírný vítr kolem 15 km/h, což se pozitivně projevilo na aktivitě ryb – záběrů bylo více a byly i razantnější. Rybáři, kteří zde rybařili celý týden, měli pocit, že záběrů bylo více vždy, když foukal vítr nebo bylo zataženo a chladnějí.
vecerni odlet z AlanduPodle kalendáře a odpoledních teplot máme sice pořád léto, nicméně v noci se ochlazovalo na 5-10°C a večer obvykle zakryla obzor i hustá studená mlha. Za týden nebo dva, až se ještě o pár stupňů ochladí, budou ideální podmínky pro lov štik.
Jinak se mi zdá, že se za dva roky mojí absence na Alandu nic nezměnilo. Pořád je tu krásně a v lesích spousta hub, borůvek a brusinek, tam kde jsme před dvěma lety lovili malé štiky, tam byly zas malé, kde jsme chytávali velké štiky, jsme ulovili pár ryb nad 80 cm, a kde se dříve zdržovala hejna okounů, tam je najdete i teď. Je fajn být zase zpátky a jsem rád, že Aland je takový, jaký ho známe z předchozích let. Už se těším na Aland 2022!

Zdeněk Edelmann

zari na Alandu
zari na Alandu
okoun 41 cm, zari
okoun 41 cm, zari
stika 93 cm, září na Alandu
stika 93 cm, září na Alandu
okoun 43 cm, zari
okoun 43 cm, zari
vecerni navrat z ryb, zari na Alandu
vecerni navrat z ryb, zari na Alandu
zari na Alandu a rakovnicka vydra
zari na Alandu a rakovnicka vydra
candatek ze zapadni casti reviru
candatek ze zapadni casti reviru
vydatna snidane, zaklad uspesneho lovu
vydatna snidane, zaklad uspesneho lovu
zari na Alandu a berounska vydra
zari na Alandu a berounska vydra
zapad slunce na Alandu
zapad slunce na Alandu


Štika 84 cmNordqvist 4.-11.9.2021

Po roce a půl čekání a odkladů kvůli Covidu jsme se konečně dočkali.
Počasí nám vyšlo krásné, bohužel možná až trochu moc. Bylo převážně jasno/polojasno, občas trochu přifouklo, takže počasí opravdu parádní, ale aktivita ryb tentokrát byla poměrně slabá.
Každá štika byla opravdu poctivě vyházená.

V celkovém součtu jsme v pěti rybářích vytáhli 3 štiky přes 80 cm (86, 84 a 82), cca 15 ks 60 - 80 cm a k tomu zhruba kolem 35-ti menších kousků.
Takže v průměru kolem 10 ti ks na rybáře. Takže s rybami to mohlo klidně být lepší, nicméně dovolená jako vždy super.
Už se těšíme na další výlet.

Antonín Z.


Nordqvist 21.-28.8.2021

Tentokrát to bylo hodně zajímavé – sobota odpoledne a neděle – jedno velké překvapení. Obrovské množství záběrů, štiky braly tempem, že mě už bolela ruka. Nikdy jsem tolik záběrů nezažil. Největší měla 74 cm, ale šedesátek hodně.

Střih – přišlo pondělí a do pátku to byla jedna velká neznámá. Štiky zmizely z míst, kde je vždy 100% najdu a záběry přicházely pouze z míst, kde by normálně člověk nechytal. Jestli v sobotu a neděli reagovaly na poppy, pak od pondělí ani výjezd. Samozřejmě jsme si zachytali, ale byla to opravdu řehole a každá štika byla velmi zasloužená – a to i malé štiky. Přes 75 cm jsme se nedostali, tak snad až při další návštěvě Nordqvistu, od 18.9.2021...

František N.