Revíry - destinace ► Evropa ► Finsko ► Souostroví Aland ► Reportáže ► Krátké zprávy a reportáže
Finsko - Souostroví Aland - Reportáže
Krátké zprávy a reportáže 10.5.2025

6. května 2014
Po několika dnech větrného počasí mne v sedm ráno probudilo podezřelé ticho – venku naprosté bezvětří, modrá obloha zcela bez mráčku, teplota těsně nad nulou a hladina zátoky jako zrcadlo.
Část lodí využila bezvětří a vyrazila do západní a severní části revíru, kde se však ulovilo jen pár štik délky 55-70 cm. Většina velkých štik byla opět z Krakonošova (104 a 103 cm, 95, 94, 90 cm...).
Ačkoli bylo dnes po několika větrných dnech konečně hezké počasí a teplota o 5°C vyšší, ryb se v průměru nachytalo méně. Většina dvojic ulovila jen 5-10 štik, jen dvě lodě se dostaly na 28, resp. 29 štik.
Kromě štik byl dnes mezi úlovky i jeden cejn 55 cm a celá řada okounů, největší měřil 41 cm.
Ačkoli se večer opět ochladilo na 4°C, bylo v bezvětří na vodě celkem příjemně a některé lodě vydržely rybařit až do šera, tedy do deseti večer.


5. května 2014
Ranní severák a 4°C, to po ránu nebylo nic příjemného. A přes den to nebylo o moc lepší. Vydržet na vodě déle než tři hodiny znamenalo vrátit se do kotviště lodí se zimou vibrujícíma rukama a zmrzlou hubou. Odpoledne sice svítilo ostré slunce, ale zima byla pořád, takže kdo se nenamazal krémem proti sluníčku, ten si k promrzlým končetinám přidal ještě spálený nos, uši a ruce.
Ačkoli byla zima jak v Čeljabinsku na nádraží, tak štiky kupodivu žraly a nachytaly se krásné ryby. Asi nejvíc kusů štik se nachytalo v rákosině u garáže, ale málokterá ryba tam byla přes 65 cm. Za to v Krakonošovu se dnes opět konala přehlídka trofejí a čtyři lodě, které tam byly odpoledne, ulovily ryby délky 106 cm, 101 cm, 87 cm, 91 cm, 90 cm a dalších 6 štik délky 80-89 cm. Prostě paráda. Drtivá většina velkých štik byla na gumy (různé variace bílé, modré a červené v délkách 7-15 cm).
Většina lodí však dnes zůstala bohužel v kotvišti, protože mnohým z nás se do zimy a větru nechtělo.
Škoda, byl to nakonec velmi vydařený den a nejúspěšnější dvojice Dan+Ondra zdolala celkem 39 štik.


4. května 2014
Neděle přinesla rychlé změny v počasí. Zatímco ráno po sedmé bylo jasno a foukal studený vítr od severu, během dopoledne se zatáhlo, občas zasněžilo, krátce padaly i kroupy, prostě nádhera. Odpoledne se pak opět vyjasnilo a studený severní vítr vyčistil oblohu do blankytně modré. Celý den byla taková zima (hlavně na ruce), že vydržet na vodě déle než 4-5 hodin byl opravdu hrdinský čin.
Ti, co vyrazili na vodu hned ráno po sedmé, na tom byli s úlovky bídně. Okolo poledne pak byla aktivita ryb větší a úplně nejvíce se nachytalo večer mezi 18.00-21.00.
Více se chytá na menší nástrahy (malé bílé a bíločervené gumy do 10 cm a malé stříbrné plandavky).
Nejvíce štik se nachytalo na pláni jižně od garáže a v okolí rákosiny u garáže (ale vesměs to byly ryby do 65 cm). Až na výjimky všechny velké štiky byly z Krakonošova.
Na počet štik dnes kraloval Jirka, který sám měl 30 kusů (z toho asi třetina nad 60 cm), na ostatních lodích bylo 12-28 štik na dvojici rybářů. Největší ryby se dnes podařily dvojici Jarda-Martin, která sice ráno neulovila skoro nic, ale během večerního chytání měli během tří hodin štiky 104 cm, 90 cm, 90 cm a 5 štik mezi 80-89 cm.


3. května 2014
Ráno bylo nejen mrazivé, ale také zcela bez větru. Slunce mi už od šesti svítilo do postele, takže jsem nejprve zatáhnul závěsy a pak šel najít krém-Daylong proti slunci. Už po prvních dvou dnech rybaření mám spálené hřbety rukou i obličej a bez krému bych to už další den asi nevydržel.
Celý den byl jen mírný vítr, takže jsem chytali buď zcela bez kotvy nebo jsme použili padák-driftovací kotvu. Prakticky na všech místech v jižní půlce revíru, kam jsme dnes s Tomášem přijeli, se nám dařilo – nejprve na pláni před rákosinou u garáže, pak během driftu při západním okraji Svartsmary, u Zdeňkova kolíku a nakonec v Krakonošovu. Tomáš chytal na 10 cm rippery bíločerné a žlutočerné, já na fluo-zelený ripper 12 cm a modrobílý ripper 14 cm. Nepovedla se nám sice žádný ryba nad 80 cm, ale z jedenácti štik ulovených během pěti hodin přívlače bylo deset délky přes 60 cm.

A když jsme u těch okounů: většina ještě není vytřená. Loví se relativně málo okounů a jen výjimečně má některý přes 30 cm. Uvidíme, zda se velikost lovených okounů v dalších dnech zlepší.
V podvečer využíváme s Tomem bezvětří a chytáme mezi ostrovy jižně od Krakonošova sledě. Dali jsme si závazek 100-ky a nakonec jich za 2 hodiny máme asi 120. Část nasolíme a pozítří dáme do kyselého nálevu a část večer usmažíme.
Výsledky jednotlivých lodí jsou dnes velmi rozdílné – celkem měly posádky 2, 5, 8, 11, 17, 20 a 32 štik. Prim drží dnes Ondra se svou štikou 107 cm a druhý za ním je jeho táta – Dan s metrovkou.


2. května 2014
Severní vítr sice vytrval, ale trochu ztratil na síle. Po včerejším odpoledni máme od slunce trochu spálené nosy a tváře a dnes bude slunce ještě ostřejší. Na nebi nikde ani mráček.
Protože jsme ráno vyrazili na vyhlídkovou věž v severní části poloostrova, zůstáváme v chatě až do oběda a na do jižní části revíru vyplouváme až okolo jedné po poledni. Na otevřené ploše nejsou nikterak velké vlny a tak míříme s Tomášem do Krakonošova. Chytá tady už Jarda s Jirkou a později přijíždějí i Dan s Ondrou. Jarda s Jirkou hrdě hlásí, že už mají čtyři ryby přes osmdesát – 85, 90, 91 a 92 cm. Asi po hodině chytání je Tomáš přebíjí štikou 94 cm a po chvilce přidává ještě jednu 82 cm. Na počet vítězí Dan s Ondrou – celkem ulovili za dnešek 25 štik, největší 90, 82 a 80 cm. Posádky ostatních lodí ulovily 4, 5, 18, 13 a 22 štik.
Večer se vítr zcela uklidňuje a jasná noc slibuje mrazivé ráno.

1. května 2014
Ráno jsme si chtěli jít zaběhat, ale když jsem v sedm vykouknul z okna, tak jsem se zase rychle vrátil zpátky do postele – venku bylo bílo, fičel vítr a hustě chumelilo. Po druhé jsem se probudil po deváté – padal sníh s deštěm vítr ohýbal břízy před naší chatou. Otočil jsem se na druhý bok a spal dál.
Když v jedenáct snídáme, tak už venku sníh sice neleží, ale stále fičí severák.
Po poledni přijeli naši kolegové z Ústí a Prahy, kteří cestovali autem. Od Stockholmu do přístavu trajektů v Kapellskaru jeli skoro tři hodiny – na silnici leželo více než 5 cm čerstvě napadlého sněhu, místy byly popadané stromy.

Ačkoli vítr večer trochu polevuje, pocit chladu je velmi intenzivní a jsme rádi, že máme v chatě saunu.

30. dubna 2014
Celkem osm se nás dopoledne sešlo na pražském letišti, zatímco dalších osm už bylo na cestě autem do přístavu Rostock. My, co jsme cestovali letadlem, jsme v sedm večer již seděli v lodích a pokoušeli štiky a naši kolegové cestující auty právě v Trelleborgu vyjížděli z trajektu.
Na Alandu byl krásný tichý večer. V minulých dvou týdnech dosahovaly denní teploty na Alandu až 20°C a okolní příroda vypadá spíše na polovinu května než na konec dubna – břízy již mají zelené lístky, tráva vesele roste a mladé rákosí už vyčnívá 20 cm nad vodní hladinu.
Slunce zapadalo, z okolních lesů bylo slyšet zpěv kosů a brávníků. Celkovou pohodu teplého jarního večera kazil jen fakt, že začal foukat vánek od severu, který během hodiny srazil teplotu z příjemných patnácti na velmi nepříjemných pět a když jsme se po deváté večer vraceli zpět k chatám, byli jsme zmrzlí jak drozdi. Ale každý jsme si chytil pár štik a nálada byla výborná. Jarda ten večer rovnou nasadil laťku vysoko a to štikou 93 cm.
Když před půlnocí usínám, je venku silný a pořádně ledový vítr.
Nordqvist 10. března 2014
Poslední led zmizel z okolí Bergo včera, tedy v neděli 9. března! Jen pro srovnání – minulý rok roztál led až 20. dubna...
Začaly kvést krokusy, dokonce i přes noc se teploty drží nad nulou a všude zpívají ptáci. Zdá se, že jaro je opravdu tady!
Sice nám meteorologové příští týden slibují občasné sněžení, ale mrazy by se už vrátit neměly a tak je před námi opravdu časné jaro.
Z předjarního Alandu zdraví
Erja
Jezdíte po souostroví Aland automobilem?
Pak jezděte předpisově, protože na Alandu mohou pokuty za porušení dopravních předpisů dosáhnout astronomických výšek.

Nordqvist
3. března 2014
Celá letošní zima byla divná. Už od Vánoc je relativně teplo a většinou zataženo.
Zatímco v jiných letech rybaříme na dírkách nejméně 2 měsíce v roce, tak letos jsme mohli na led jen na 4 týdny. Na všech místech, kde mezi ostrovy vzniká proudění je už od února rozmrznuto a málokde sahá led až ke břehu.

Bertil zaučuje Zeldu - nového loveckého psa a tak jsme v lese a na louce, kde není žádný sníh, skoro každý den. Všechno okolo vypadá, jako-by mělo jaro začít už zítra. A proč ne, my máme na jaro už vše připraveno.
Z Alandu zdraví
Erja

22.-29.6.2013
Dovolená jako vždy nádherná, paní Erja jako vždy milá, její manžel na nás čekal i do 23:30, aby nám dolil benzín. Bylo totiž vidět celou noc a ryby braly právě ve večerních hodinách. Nepřipojili jsme se na internet, tak jsme při odjezdu paní Erje napsal dopis, aby nechala zkotrolovat wifi router – znám to i z domova, jednou tak za 2–3 roky mu dojde životnost a pak se chová tak, že signál tak kolísá, že se nikdo nepřipojí.
Byli jsme se synem dva rybáři a měli jsme tyto úlovky:
78 štik – největší 100 cm, nejmenší 15 cm, nad 60 cm pouze 12
12 okounů, většinou do 20 cm
1 candát 64 cm
Největší ryby: 23.6.2013 – candát 64 cm, nevážen, chycen na Slider 10 cm S,
27.6.2013 – štika 100 cm, nevážena, chycena na gumového jerka 15 cm
František N.


Zdravím příznivce Alandů!
Dodržuji tradici a posílám ti pár informací o naší výpravě, která střídala tu vaší méně úspěšnější.
Zájezd nás tentokráte po menších problémech nakonec absolvovalo jen 6 (3 matadoři a 3 nováčci), ale zase na druhou stranu bylo více pohodlí jak při cestování tak na chatkách.
Celý zájezd jsem zahájil pro ucelení týmu poslechem příhodné hudby v duchu ruských národních písní což přineslo ihned nejen zmiňované krásné počasí (píseň buď vsekdá budět solnce jak se zdá funguje dokonale), ale i menší rozkol v týmu. Celý týden na Alandách bylo od 19-23 oC ve stínu a pobyt byl zakončen tropickou nocí.
Teď již konečně něco k rybám. S naším příjezdem jsme přivezli krásné počasí, které nás provázelo celý týden a vyvrcholilo zmiňovanou tropickou nocí z pátku na sobotu. Teplota vody se v severní části (U Posranýho Kamene) pohybovala na 17 oC a na jihu jsme ji pro jistotu radši ani neměřili.

Průměrně se pak chytalo kolem 20 ryb denně s maximem 33 štik na osobu a den. Jinak tolik dojezdů pod loď za nástrahami či ataků nástrah bez záseku nepamatuji.
Štiky jsme chytali jak v jižní části (Krakonošovo) tak i ve větší hloubce u horního vraku, řekl bych, že hloubka až tak nerozhodovala jako spíš hodina. Aktivita štik se pohybovala brzy ráno max do 8h a pak večer s vrcholem od 20-21h.
Štiky byly vytřené a plné sleďů, nejúspěšnější nástrahy byly menší voblery kolem 9cm, paradoxně velké modrobílé gumové ryby a v neposlední řadě jerky. I když bych konstatoval, že čím větší nástraha tím menší štika, tedy alespoň u mě.

598 štik
z toho 185 nad 60cm
117 štik bylo délky 60-70 cm
53 štik bylo 70-80 cm
10 štik bylo 80-90 cm
2 štiky 90-100 cm
3 štiky nad 100 cm (104, 105, 106 cm)
a 1 candát 47 cm.
Jinak nemohu konstatovat jako obvykle, že Češi porazili Moravu, jelikož za Čechy jsem byl jediný zástupce.
Okouni byli bohužel zas pouze okrajovou záležitostí, nicméně jsme jich ulovili 101 a největší Tondův okoun měl pěkných 42cm. Z těch lepších pak stojí za zmínku okouni 38 a 37cm jinak se velikost pohybovala kolem 28-32cm.
Výsledky jmenovitě:
matadoři
Mirda - 171 kusů, 68 nad 60 cm, nej 2x 95cm
Jarin - 125 kusů, 21 nad 60 cm, nej 105cm
Tonda - 65 kusů, 29 nad 60 cm, nej 81cm
nováčci
Eva - 23 kusů, 6 nad 60 cm, nej 72 cm
Petr (řečený Peet) - 130 kusů, 42 nad 60 cm, nej 104 a 106 cm + candát 47 (král lovu samozřejmě pod mím vedením)
Vlasta (řečený Spejbl) – 75 kusů, 19 nad 60 cm, nej 83cm
Závěrem musím konstatovat, že šlo o velmi zdařilý zájezd, i když trochu pokažený zjištěním, že majitelé revíru snížili míru štiky z 60 cm na 55 cm!!! (proboha proč). Dále pak pohledem na zmasakrované okounky (z bídou 20 cm veliké) v bednách bohužel českých rybářů. Jakoby nestačili všudy přítomní ruští rádoby rybáři, kteří se nežinýrují brát vše co dostanou do lodě, chytat v našem revíru i v zakázaných zonách, které jsou velmi jasně označeny.
Mirda

Bylo nás v Nordqvist celkem 22 osob a ulovili jsme 300 štik délky 55-100 cm. Největší štika měřila rovný metr.
Velmi rádi jsme napsali hodnocení rybářské výpravy. To, že jsme zaškrtli v jedné kolonce trojku (tedy hodnocení jako ve škole za tři a nikoli výborně), bylo opravdu dáno tím, že první dojem a jednání s paní majitelkou chat v nás vyvolalo dojem, že nic zde se nesmí. Mapka na chytání kolen dokola začervenalá, tady se nesmí, jak uvidíte molo v okruhu sto metrů se nesmí, jak uvidíte obydlený domek v okruhu sto metrů se nesmí... To byl ten úvod, který kazil dojem celé naší "expedice".
Musím říci za celou naší skupinu že jsme opravdu dodržovali míry a počet chycených ryb neb jsem ostatním pohrozil, že kdo toto poruší, příště nejede. Nikdo si tyto zážitky určitě nechce nechat ujít. Můj názor, ale jen názor je, že když je tam "skoro chyť a pusť", tak by mohlo být těch ostatních zákazů méně.
K výpravě letošní ještě tolik, že všem se ubytování líbilo, jedno z nejhezčích co jsme navštívili - to cituji i ostatní naše rybáře. S ovečkama jsme se po čase spřátelili a šlo jen o zvyknout si na mečení. Vybavení chat perfektní a asi spousta našich rybářů se tam bude chtít patrně podívat znovu.
Děkuji moc a těšíme se na další skvělou spolupráci s Vámi.
S pozdravem
Jaroslav Houdek