+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaFinskoSouostroví AlandReportážeKrátké zprávy a reportáže

Finsko - Souostroví Aland - Reportáže

Krátké zprávy a reportáže 20.11.2023

Štika cca 90 cm z Nordqvist Aland - Nordqvist 4.-11. listopadu 2022
Pohoda a balzám na nervy: v kempu jsme byli sami, na vodě jsme nepotkali ani jednu loď s rybáři.
Ve třech rybářích jsme ulovili asi 70 štik celkem a minimálně dalších 20 nám popadalo těsně u lodi. Většina štik byla menších, kolem 70 cm, ale dvě mohly mít možná i přes metr. Nevím přesně, neměřili jsme je nijak pečlivě. Nelovíme rekordy, lovíme ryby.
Většinu štik jsme chytili severně od Nordqvist. Buď u severního vraku nebo hned naproti u rákosí. Celé to rákosí táhnoucí se od Buzeráku na sever bylo dobré. Hned u něj je celkem hloubka a to se štikám v tomto období líbilo.
Okouni přišli jenom dva, jeden mohl mít 35 cm, druhý s bídou 20 cm.
Bylo to hezký a povedený týden!
Antonín F.


listopadova devadesatka z NordqvistAland-Nordqvist 6.-8. listopadu 2022
Konečně se voda začíná ochlazovat. Sice je pořád nezvykle teplo a přes den máme i kolem 15°C, ale v noci už je zima a tak se teplota vody rychle snižuje. Zatímco v jiných letech občas v listopadu pěkně mrzne nebo padá sníh, letos je krásně.
Jezdil jsem na štiky od září prakticky každý víkend a teprve začátkem listopadu se štiky začaly stahovat do mělkých zátok za rybičkami a přibylo úlovků. Vlastně celé září i říjen to bylo s úlovky dost slabé, což přičítám teplotně nadprůměrnému podzimu a teplé vodě. Za 10 dnů na vodě v průběhu října jsem měl jen jednu štiku nad 100 cm. To je proti jiným podzimním sezónám dost slabota. Zkoušel jsem místa s čistou vodou i přikalené zátoky, hluboké pasáže i mělčiny kolem rákosí, všude to bylo víceméně stejné.
Ale včera jsem se bavil s Čechy, kteří přijeli v sobotu 5.11. a už mají dvě štiky přes metr. Měřili to jen nahrubo, ta větší byla 105 cm.
Z Nordqvist zdraví
Kjell


Nordqvist - Štika Aland-Nordqvist 15.-29.10.2022
Voda byla ještě dost teplá, počasí bylo až moc pěkné. Asi jako tou dobou doma v Čechách - některé dny šlo přes den chytat i v tričku.

Ve dvou rybářích jsme ulovili za 14 dní 65 štik a asi desítku okounů. Standardně touto dobou chytáme na Alandu minimálně dvojnásobek, spíš trojnásobek. Tentokrát fakt moc nebraly.
A ani s velikostí to nebylo nic úžasného. Tři štiky měřily lehce přes 80 cm, jinak byla většina 45-60 cm a měli jsme i dost letošních, cca 30 cm štiček. Dva okouni měřili kolem 35 cm, ostatní byli znatelně menší.
Škoda toho počasí. Kdyby bylo hnusně, mrzlo a foukalo, určitě bychom dopadli lépe!
Ale zase by to nebyla taková pohoda.
Michal Š.


Okouni z Nordqvist Aland - Nordqvist 24.9.-1.10.2022
Aktivita ryb byla tentokrát velmi nízká.
Na čtyři rybáře vytaženo cca 25 štik za celý týden, většina do 60 cm.
8 štik bylo přes 60 cm, největší měřila 91 cm.
Antonín Z.


Aland-Nordqvist 24.9.-1.10.2022
Nevím co se stalo, ale v našem týdnu ryby vůbec nebraly. Nebralo to nikomu z přítomných rybářů. Někteří přítomní byli v Nordqvist poněkolikáté a říkali, že se jim zde takové rybářské fiasko stalo poprvé.

Já osobně jsem chytil čtyři malé štiky a tři okouny, kamarád chytl jednoho Okouna a ostatní dva kamarádi nechytili vůbec nic...

Přírodě prostě neporučíš. Proto jsme na Nordqvist určitě nezanevřeli.
Karel C.


Aland - Nordqvist 10.-17.9.2022
Chytali jsme hlavně štiky a okouny. Štik bylo celkově okolo 40 ks, okounů o něco více. A přišel i jeden malý candát - asi 30cm.
Největší štiky měřily kolem 80 cm a největší okoun měl 42 cm.
Užili jsme si to a asi to nebyla naše poslední rodinná dovolená ve Skandinávii.
Renata H.


Štika 104 cm ulovená 2.7. na 15 cm gumuAland-Nordqvist 2.-9.7.2022
Naše letošní letní (druhá) výprava na Aland se opět velmi vydařila. Byla to čistě pánská výprava ve dvou a zároveň jsme oba již staří harcovníci na Alandu, takže vše se točilo pouze kolem ryb a objevování nových míst, kde hledat především štiky.
Počasí nám poměrně přálo, byť dost foukalo a teploty šly po příjezdu postupně dolu.
Voda při příjezdu měla téměř 25 st, na konci týdne se blížila k 21 st. Ale ty teploty neměly na braní téměř žádný vliv. Pouze na počátku, kdy kolega Láďa chytil metrovku a bylo i dost teplo, dalo po focení dost práce štiku rozdýchat, ale povedlo se a jistě udělá ještě někomu letos či napřesrok radost.
Já jsem vytouženou metrovku nechytil, dokonce jsem se nedostal ani přes 80 cm, ale zato jsem si úžasně zachytal na povrchové nástrahy. Ty útoky štik na hladinu jsou ještě o level výš než záběr pod hladinou.
Štika 78 cmNeuvěřitelný byl čtvrtek, kdy bylo zataženo a foukal dost silný vítr, vlny byly kolem 20-30 cm. Myslel jsem že to na popy nemá smysl, ale zkusil jsem párkrát hodit. Nástrahu jsem v těch vlnách pořádně neviděl, zato jsme neustále cítil záběry a tahal jsem spousty krásných velkých okounů.
Bylo to opravdu poetické chytání, zvlášť když v celém revíru Nordqvist jsme byli pouze my dva.
Tak snad za rok, či dříve.

Celkem ve dvou uloveno:
štika do 60 cm - nepočítali jsme, velké množství, denně tak 25-30 ks každý
štika mezi 61 až 70 - celkem 48 ks
štika mezi 71 až 80 - celkem 39 ks
štika mezi 81 až 90 - celkem 1 kus
štika mezi 91 až 100 - celkem 0 kusů
štika nad 100 cm - 1 ks, 104 cm, nevážena, ulovena 2.7. v ranních hodinách, nástraha 15 cm guma shad - přívlač
Největší okouni byli 46 cm, 44, 42, 40, 39, 36 cm...
A pak se chytil i jeden sleď - podseknut při přívlači
František N.


Štika 105 cm z revíru Nordqvist Květen na Alandu
První dva letošní turnusy na Alandu foukal poměrně silný vítr, který komplikoval rybolov, ale v polovině května se vítr značně sklidnil a rybářům tak konečně dopřál pohodu při rybaření. Úlovky štik zatím mají vzestupnou tendenci a velkých štik se loví v průměru více, než v předchozích letech.
V severní části revíru se začaly štiky chytat ve třetím květnovém týdnu, do té doby byl výrazně úspěšnější jih revíru, který se ohřívá rychleji.
Letošní první turnus (27.4.-7.5.) byl zatím druhý nejlepší na úlovky candátů, a i teď, v průběhu května, se občas nějaký candát uloví. S okouny to začátkem sezóny tak slavné nebylo, a ani teď nedosahují úlovky okounů obvyklého květnového standardu, ale přesto se občas slušný okoun nechá ulovit.
Dá se říci, že absence rybářů v revíru Nordqvist v posledních dvou letech štikám prospěla.


Nordqvist - candát 65 cmAland - Nordqvist 28.5.-4.6.2022
Za týden rybaření v revíru Nordqvist jsem chytil:
Okoun: 2 ks (23 cm a 36 cm)
Štika: 64 Ks (25 ks do 60 cm, 21 ks do 70 cm, 17 ks do 80 cm, 1 ks nad 80 cm (82cm)
Co se týče mých úlovků, tak to byl ve srovnání s předchozími výpravami spíše podprůměrný týden. Největší štika 82 cm není nic moc, ale nestěžuji si, zachytal jsem si. Spíš je to o výběru místa a takhle na jaře jsem na Alandech ještě nebyl. Snažil jsem se o velké štiky, používal 25 cm návnady, jenže to klidně vezme i 57 cm štika, takže jsem si moc nepomohl. Prý velké štiky braly na severu. Já se spíš orientoval na jih (Krakonošovo).
Co se týče změn v Nordqvist, žádné jsem nepozoroval. Spíše si myslím, že se noví majitelé snaží, aby vše fungovalo stejně či lépe. Třeba benzín Bertil doplňoval třeba po 2 až 3 dnech, tentokrát jsem měl nádrž stále plnou. V chatě také vše jak má být. Paní Erja se podívat nepřišla. Jediné, co mně malinko tentokrát vadilo, byly ovečky, resp. jejich výkaly, kterých bylo po cestách opravdu víc než jindy. Ale zase je to pro mnohé návštěvníky Alandu setkání s přírodou, zvlášť když ovečky vyváděly jehňata, což už se v létě nevidí.
Takže celkově to byl zase moc prima týden, pouze jsem byl zklamán, že nešly (mně) větší štiky. Ale ještě tam letos v létě jednou jedu, takže naděje na kapitální rybu stále žije.
Fantišek N.


Aland, Nordqvist 21.-28.5.2022
Nejlepší sezóna pro nás, co jsme na Alandech už chytali. Chytalo se hodně štik.
Ulovili jsme hodně štik mezi 80 - 90 cm, čtyři štiky mezi 90 a 95 cm, dokonce se povedl jeden candát 65 cm. Chytil ho kamarád Milan, který byl na Alandech prvně a jinak ryby nechytá.
Největší rybu naší skupiny chytil 15 letý Matyáš. Štika měla 105 cm a chytil ji na gumovou imitaci sledě.
Zajímavý byl také úlovek cejna cca 50 cm na malou modrobílou plandavku.
Nordqvist je perfektní revír, rád se se do něj každý rok vracím.
Pavel N.


Štika ulovená na streamerAland – Nordqvist 21.-28.5.2022
Letošní alandskou výpravu jsme si užili nádherně, krásné počasí, dost chycených štik, i když já měl všechny podměrečné, opravdu krásný týden. Důležité bylo počasí. A to vyšlo.
O lodě bylo postaráno naprosto skvěle, chaty v dokonalém pořádku...
Množství ulovených štik za všech dvaceti rybářů nevím, ale co jsem zaslechl vždy večer tak určitě bylo chyceno přes 150 štik a dost okounů.
Největší ulovená štika měřila 98 cm, chycena byla tuším 25.5.
Zdraví Jaroslav H. a jeho Hobrteam


Aland-Nordqvist 14.-21.5.2022
Za týden jsem na Alandu ulovil 22 štik (max. 85 cm) a 13 okounů (max. 29 cm).
Tentokrát jsem s sebou vzal manželku a té se to opravdu líbilo.
Antonín J.


Aland - Nordqvist 14.-21.5.2022
Vše proběhlo hladce a bez problému a dokonce jsme i slušně nachytali.
Já jsem letos celou dobu jenom muškařil a největší štiku jsem ulovil 95 cm.
Už teď se těšíme na Aland v roce 2023.
Radek H.


Jednou se z ní stane vrcholný predátor alandských vod Aland-Nordqvist 14-21 května 2022
Krátký report z Aland. Počasí bylo supr až na první 3 dny silnějšího severního větru (50 km/h). Od středy se počasí zlomilo a bylo až 20 stupňů, což mělo pozitivní vliv na braní ryb (až 45 kusů na den). Jinak sever opět mrtvej a když se ryba povedla tak malá a ještě byly poloviční oproti jihu. Celkem jsme ve 4 lidech ulovili 370 štik a z toho 210 bylo nad 60 cm. Králem lovu byl dlouho Tonda, který ulovil candáta 80 cm a štiku 102 cm, ale v čtvrtek byl sesazen z trůnu Tomem, který chytl krásnou štiku 117, takže se stal lovcem nejmenší a největší ryby. Okouni jen okrajově 26 kusů max 40 cm.
Ahoj Mirda


Alandy 14-21.5.2022
Tentokrát byla výprava na Alandy skoro jen o štikách. Okounů se letos chytalo velmi málo.
Můj denní úlovek byl od 2 do 12 štik, největší 90 cm a několik kolem 75 cm.
Vše na přívlač guma a rotačky.
Petr Š.


Finsko, Nordqvist 14-21 května 2022
Dovolená byla super, přestože jsem nechytil žádnou štiku přes metr. Ale zase jich bylo hodně, měl jsem určitě přes 50 štik. Při chytání štik jsem ulovil i cca 20 okounů. Také jsme jezdili na sledě a tentokrát jsme během sleďování pozorovali i tuleně. Byl docela drzý a plaval k nám, třeba i jen 3 metry od lodě.
Moje největší byla tentokrát "jen" 86 cm, většinu jsem ulovil na rotačky 5 a 7, pár na woblery nebo gumy. Největší ryba naší chaty byla kamarádova 105 cm (zlatá rotačka vel.5) na mělčině "U rákosí".
Zajímavý úlovek byl u severního vraku, opět na rotačku 5, myslel jsem si nejdříve, že je to bolen, ale byl to jelec jesen.
Pak dost štik bylo poškozených (pokousaných ze tření).
Michal V.


Štika 117 cm, zatím letošní největší štika z Alandu Aland, Sodero 7.-14. května 2022
Celkem jsme (8 rybářů) ulovili cca 250 štik.
Těch největších mezi 90-99 cm bylo 10 kousků.
Okounů jsme chytli jen cca 30, největší byli 37-36 cm.
Celkově jsme byli spokojeni, jaro bylo tentokrát chladné a větrné, ale jinak bez větších problémů.
Jakub M.


Nordqvist 14.-21.5.2022
Po třech letech, kdy jsme na Alandech nebyli, respektive dva roky nemohli, to byl balzám na nervy. Příroda a taky počasí vyšlo nádherně. Z počátku sluníčko a studený vítr, ale od středy krásné slunko a teplo.
Jelikož nejsem žádný profík na přívlač, tak mi každá štika dala trochu úsilí, ale stálo to za to. Měli jsme i pár velkých okounů a nádherné chytání sledíků. Ryby nám braly spíše na hloubce, než u břehu a hlavně na rotačky. Což bylo prý podle zkušených kolegů přívlačářů proto, že to s woblerem a gumou tak neumím.
Za naši skupinu vím o největší štice 105 cm a 103 cm. My jsme měli se synem největší 75 cm z Krakonošova. Ke konci týdne se aktivita štik ještě zvyšovala, takže od všech z naší skupiny vím, že byli s počty ulovených štik spokojeni.
Oldřich Š.


Štika 101 cm od Ptačích ostrovůNordqvist 7.-14.5. 2022
Nakonec jsme dopadli docela dobře. Ačkoliv jsme měli původní info o braní štik u Krakonošova, první 4 dny jsme projížděli známá místa na severu revíru. Na severu jsme ale nechytili ani jednu štiku. Nějaké menší štiky jsme během prvních dní chytili na Buzeráku a u Zdeňkova kolíku.

V průběhu pobytu jsme hodně zápasili s větrem, spousta míst byla díky větru nechytatelná. Až ve středu jsme poprvé jeli do Krakonošova a výprava byla zachráněna. Nakonec jsme většinu štik nachytali tam, ale v pátek se štiky chytaly i u Ptačích ostrovů (asi jak se oteplovalo).
Vítězná štika naší výpravy měřila 109 cm (z Krakonošova) a u Ptačích ostrovů se chytila druhá štika přes metr, přesně 101 cm. Ulovena byla takzvaně „na Vágnera“, prostě na fakt úplně poslední nához.
Celkem jsme ulovili 7 štik přes 90 cm a dvě přes metr (101 a 109 cm). Na partu kaprařů docela dobrý!

Gumy nám na štiky fungovaly zelené a bílé a topka na okouny byly gumy Fox s bílým twistrovým ocáskem. Závidíme následujícím dvoum-třem turnusům po nás, štiky se opravdu hezky rozhýbaly. Držíme pěsti rybářům v dalších turnusech!
Zdeněk D.
Štika 109 cm
Štika 109 cm
Štika 95 cm ulovená muškařením
Štika 95 cm ulovená muškařením
Štika 101 cm
Štika 101 cm
Štika cca 90 cm
Štika cca 90 cm
Zdolávání štiky
Zdolávání štiky
Štika 95 cm
Štika 95 cm
Štika 93 cm s mohutnou stavbou těla
Štika 93 cm s mohutnou stavbou těla
Jelec jesen
Jelec jesen
Štika po vytření
Štika po vytření
Tuleň nedaleko "Posranýho kamene"
Tuleň nedaleko "Posranýho kamene"
candát 80 cm
candát 80 cm
štika 87 cm
štika 87 cm
štika 85 cm
štika 85 cm
štika 92 cm
štika 92 cm
štika 105 cm
štika 105 cmCandát 86 cm (lovec Dan Š.) Nordqvist 27.4.-7.5. 2022

Led letos odtál minimálně tři týdny před naším příjezdem, ale na stinných a závětrných místech na břehu v rezervaci byly vidět zbytky ledu ještě poslední den rybolovu. Celou dobu bylo až na pár chvil jasno, zcela bez deště, ale foukal studený severní vítr. Jen tři dny foukal vítr od jihu nebo jihozápadu a voda se mohla rychleji prohřívat. Denní teploty se pohybovaly mezi 6°C a 16°C. V noci bylo mezi 2°C a 8°C.

Při našem příjezdu měla voda v Krakonošovu 8°C, poslední den rybaření měla již 11,5°C a štiky se začaly třít. V úterý 3.5. foukal vítr tak silný, že se až do odpoledne nedalo jít na vodu. Stabilně foukalo 15 m/s a v nárazech hodně přes 20 m/s, jinak byl vítr takový, že se dalo chytat.

Díky studenému severnímu větru se jaro trochu opozdilo. Břízy v kempu začaly dělat listy až v polovině pobytu a v den našeho odjezdu ještě nebyly plně rozbalené. První výhonky nového rákosí v průjezdu z přístaviště do rezervace se objevily až v pondělí 2.5.. Prvních nakladených jiker v mělčině u přístaviště jsem si všiml ve středu 4.5..
Nebýt studeného severního větru, rybolov by byl o dost snadnější a pravděpodobně i o něco úspěšnější, i když špatné to rozhodně nebylo!

Statistiku úlovků a další informace naleznete zde:
Aland - statistika úlovků zahajovacího termínu 2022

Borek Zajíček
Štika 101 cm
Štika 101 cm
Štika 92 cm
Štika 92 cm
Štika při západu slunce
Štika při západu slunce
Štika cca 95 cm
Štika cca 95 cm
Štika 100+
Štika 100+
Štika 101 cm
Štika 101 cm
Štika 102 cm
Štika 102 cm
Štika cca 95 cm
Štika cca 95 cm
Candát 84 cm
Candát 84 cm
Candát 70 cm
Candát 70 cm
Candát 75 cm
Candát 75 cm
Candát 75 cm
Candát 75 cm
Okoun 41 cm
Okoun 41 cm
Okoun 40+
Okoun 40+Mladý a nadějný rybář! Aland v září 2021

První letošní rybáři mohli na Aland přijet až koncem července, kdy Finsko konečně otevřelo svoje hranice pro zahraniční turisty.
Kromě toho, že sezóna začala o tři měsíce později, se nic moc oproti předchozím letům nezměnilo.
Občas foukalo hodně, někdy zase moc málo a zcela výjimečně tak přesně akorát. Některé dny se dala štika chytit na každém místě, kde si ji rybář představil a jindy člověk čekal na závěr půl dne.
Bohužel jsme opět jsme dostali několik zpráv jak od majitelů revíru, tak i od rybářů, že někteří naši kolegové nedodržují základní předpisy a hranice revíru.
A opět jsou vidět velké rozdíly ve výsledku jednotlivých výprav.
Je docela zajímavé, že někteří v podzimním termínu dobře zachytali a někteří nikoliv. Přitom se jedná o rybáře, kteří revír velmi dobře znají a mají za sebou několik úspěšných alandských výprav (pravda většinou v květnu a červnu).
Holt někomu podzimní rybolov v brakických vodách souostroví sedne lépe a někomu hůře, je to jen o tom, jak se rybář dokáže adaptovat na aktuální podmínky.