+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaFinskoSouostroví AlandReportážeKrátké zprávy a reportáže

Finsko - Souostroví Aland - Reportáže

Krátké zprávy a reportáže 4.5.2020

stika 103 cm ulovena na gumu 30.dubnaDuben 2017

Led na Alandu sice roztál již v březnu, ještě před Velikonocemi rozkvetly petrklíče a vše nasvědčovalo tomu, že jaro dorazí dříve než jindy. Ale pak do střední i severní Evropy koncem dubna přišlo prudké ochlazení a 28.dubna na Alandu (ale i u nás na Šumavě) dokonce napadlo 20 cm sněhu. Mokrý sníh sice rychle roztál, ale i za slunečného počasí bylo jasné, že opravdové jaro na Alandu ještě nezačalo. Teplota vody v zátokách byla okolo 7°C, na břízách ani lístečku, v rákosinách žádné zelené výhonky a foukal zatraceně studený vítr. Zatímco jindy Nordqvistovi, kterým patří podstatná část rybářského revíru, který každoročně navštěvujeme, vyhánějí ovce na pastvu, letos si ovce na volný výběh budou muset ještě dva týdny počkat.
Když jsem s Tomášem na Aland přiletěl 27.dubna na prodloužený víkend, bylo už z letadla vidět, že místy ještě leží sníh, který přineslo ochlazení minulých dnů. Ačkoli hned další den bylo zcela jasno a slunečno, na vodě byla pořádná zima, kterou další dva dny umocňoval vítr dosahující 40 km/h. Jenže my přiletěli na Aland jen na prodloužený víkend a tak jsme využívali každou volnou minutu dne – nebyl čas ztrácet čas.
stika 68 cm ulovena na modrobilou gumuŠtiky i v té studené vodě překvapivě žraly a hned první den jsme měli 12 ryb, největší 70 a 73 cm. Naši kolegové z Nordqvist včetně nováčků ulovili několik štik přes 90 cm, což nás samozřejmě motivovalo. Další den za silného větru sice štiky možná aktivní byly a Jarda (ten, podle kterého se malým štikám na Alandu přezdívá „Jarušky“) trumfoval štikou 118 cm, ale nám silný vítr natolik komplikoval rybaření, že jsem do lodě dostal jen 6 štik, největší 75 cm. Tomášovi se ten den nedařilo vůbec a končil s nulou, aby další den začal štikou 103 cm a pěti menšími. Třetí-pro nás závěrečný den víkendové výpravy a poslední den dubna jsme měli v lodi celkem 12 štik. Tedy nic moc, ale jiné posádky (Dan s Ondrou nebo Jirka s Jardou a další) se dostaly i přes 30 zdolaných štik. 30.dubna se v Nordqvist kromě Tomášovy 103-ky chytly ještě štiky 113 cm a 104 cm.
Štiky se v posledních dubnových dnech chytaly především na „Buzeráku“ severně od kotviště lodí, podél rákosiny naproti garáži a v Krakonošovu. Největší štiky byly uloveny na západním okraji revíru Svartsmara (118 cm), na okraji rákosiny jihovýchodně od garáže (113 cm a 103 cm), v Novákovu (104 cm) a v Krakonošovu (99 cm). S ohledem na teplotu vody jsme vůbec nezkoušeli rybařit v severní části revíru v okolí „Hraničního ostrůvku“ nebo „U Posranýho kamene“. Většina štik byla ulovena na světlé nebo pestré gumy délky 12-18 cm, pár pěkných ryb bylo i na velké gumy délky okolo 20 cm. Ale výsledky byly i na jerky a plandavky. Obecně platilo, že bylo třeba vodit vláčené nástrahy pomalu u dna – jako vždy, když se zjara ochladí…
Okouni koncem dubna ještě nebyli vytření a chytlo se jich jen málo. Kdo se na jejich lov zaměřil, dokázal za den ulovit 20-30 okounů délky 15-30 cm, ale chytlo se i pár ježatců okolo 40 cm, největší 41 cm.
Sleďů bylo všude v revíru spousty a štiky, které už byly vytřené nebo se teprve třely, čeká pořádná hostina.
Nejsilnější dojem z celého víkendu: zatracený vítr a svinská zima. Ale i tak tam bylo hezky.

Zdeněk
Aland na obzoru
Aland na obzoru
30 dubna - voda 7 stupnu, na brizach ani listecku a studeny vitr
30 dubna - voda 7 stupnu, na brizach ani listecku a studeny vitr
zdolavani stiky
zdolavani stiky
stika 68 cm ulovena na modrobilou gumu
stika 68 cm ulovena na modrobilou gumu
stika 68 cm - bezna velikost alandskych stik
stika 68 cm - bezna velikost alandskych stik
Tomasova stika 103 cm ulovena na 8 cm ripper
Tomasova stika 103 cm ulovena na 8 cm ripper
stika 99 cm ulovena 28 dubna v Krakonosovu
stika 99 cm ulovena 28 dubna v Krakonosovu
stika 99 cm ulovena 28 dubna v Krakonosovu
stika 99 cm ulovena 28 dubna v Krakonosovu
stika 99 cm ulovena 28 dubna v Krakonosovu
stika 99 cm ulovena 28 dubna v Krakonosovu
stika 99 cm ulovena 28 dubna v Krakonosovu
stika 99 cm ulovena 28 dubna v Krakonosovu


28.března 2017 - roztál led
Po dvou velmi teplých dnech doprovázených silným větrem od severu úplně zmizel led z okolí Nordqvist i sousedních revírů.
To je docela brzo, ale žádný extrém to není: v roce 2016 roztál led 10.března a v roce 2015 až koncem dubna.
V každém případě už se podle Petera, který dělá hospodáře revíru a rybářskou stráž, už dokonce místy štiky začínají třít.

Z Nordqvist zdraví Erja


stika 101 cm ulovena 26.9.Září na Alandech

Na Alandech v revíru Nordqvist vládlo ještě v září skoro léto a někteří návštěvníci dokonce tvrdili, že tam bylo úplné vedro. To je asi dobré brát s rezervou, ale i tak bylo letošní září na Alandech o něco málo teplejší než obvykle.
Dvojice pravidelných hostů Jaroslav a Silvie (otec a dcera), kteří společně navštívili Nordqvist již po patnácté a revír velmi dobře znají, ulovili nespočet štik a okounů.
Slečna Silvie je dobrá rybářka a jak nám sama řekla, není lepší oslavy patnácté návštěvy kempu Nordqvist, než úlovek pěkné ryby. Silvie ulovila nejprve pěknou štiku „přesmetrovku“ (přesně 101 cm) a následující týden nádherného okouna, který měl centimetr přes bájnou hranici padesáti centimetrů. Obě ryby byly uloveny na 9 cm dlouhého plovoucího woblera od firmy Salmo.
Uvidíme, čím slečna Silvie oslaví příští rok šestnáctou návštěvu Nordqvistu, tipuji, že ten okoun bude mít přes šedesát...

okoun 51 cm uloveny 3.rijnaHonza a Radek s devadesatkouAland-Nordqvist
27.4.-7.5. 2016


Na letišti se scházíme ve skoro stejné sestavě jako loni. Před polednem nastupujeme do letadla a s přestupem v Helsinkách jsme po osmé večerní na Alandech.
Po příletu nás vítá slušné počasí. Skoro nefouká a podle předpovědi počasí na následující dny nemá ani pršet. Krátká zastávka v supermarketu a jdeme ladit formu - navázat klacky a zkouknout, co kdo má nového.
Ve čtvrtek ráno jdeme konečně na to.

Čtvrtek - první den chytání je o malých štikách a o okounech. Okouni berou spolehlivě. Boduje jak klasický lov na gumy s hlavičkami kolem 5g, tak i dropshot. Ten funguje hlavně v hlubších částech revíru. U průplavu potkáváme české rybáře ze sousedního revíru, kteří přijeli o tři dny dříve. Dozvídáme se nepříliš pozitivní informaci - dva dny foukal studený vítr a teplota vody šla o dva a půl stupně dolů a nyní je jen 7 stupňů.

Jirkova 105 cmV pátek fouká studený vítr a většina lodí se drží blízko přístavu v závětří za jedním z ostrovů. Na volné vodě jsou velké vlny a takový vítr, že nás ani kotva nedokázala udržet na místě. Odpoledne se vítr trochu utišil a tak jsou dostupná i slibná místa v Krakonošovu. S vidinou pěkné štiky jsme házeli skoro do tmy, za což byla odměnou jirkova 92 cm a pár dalších záběrů od menších štik.

V sobotu bylo nádherně. Celý sen svítilo slunce a bylo až nezvykle teplo. Ryby braly o něco lépe než předchozí den. Pochytali jsme několik štik u jižního vraku na jerky i na gumy a spousty menších a malých a ještě menších okounů. Den jsme zakončili opět v Krakonošovu. Při pomalém driftu jsme udělali asi 8 záběrů a Jirka si zvenul štičí osobáček na 105 cm. Honza z Krakonošova vydoloval během půl hodiny jednu přesdevadesátku a jednu metrovku. Já se nedostal přes 75 cm i když jsem měl několik slibných záběrů na 30 cm dlouhého gumového úhoře, ale štiky tuto nástrahu pravdpodobně jen odháněly a tak na háčku neskončila žádná.

Jarda a 97 cmPříjemné počasí pokračuje, v neděli na 1. Máje dopoledne fouká jen málo a k večeru vítr sice na síle trochu přidává, ale fouká právě tak akorát, aby se dělaly ty správné "štičí" vlny a drift s plovoucí kotvou byl rychlý tak akorát. Slunce opět svítí celý den. Krakonošovo vydává další pěkné ryby. Na lodi č. 19 byla po dlouhém boji úspěšně vylovena štika 107 cm na jemný prut a malou gumovou nástrahu.
Jarda zdolal fakt pěknou štiku dlouhou 97 a Honza během pár desítek minut vyházel z rozlehlé plochy tři štiky - 92, 93 a 111 cm, což je doposud největší štika pobytu. Jak to dělá, že snad nemá rybu pod 90 cm…
I na úlovcích ostatních posádek je znát, že teplo braní ryb prospívá. A nejen rybám. I nám je samozřejmě na lodích lépe, než kdyby pršelo a byla zima.

V pondělí je stejně krásně jako v neděli. Jižní část revíru, tedy Krakonošovo, vydává další slušné ryby - 99, 97, 89, 90, 88, 86... cm. Ryba dne, ale byla tentokrát ulovena u rákosí nedaleko můstku. Posádka lodě č. 14 ulovila na nastraženou plotici štiku o délce 113 cm.
Je vidět vzestupná tendence ve velikosti lovených ryb a i posádky, které neměly ze začátku tolik štěstí, začínají chytat více štik. Počasí se nemá v následujících dnech měnit, což zní slibně.

Dalibor se stopetkouÚterý, zatímco v Čechách slušně prší, my se na lodích opalujeme. Někteří dokonce nahoře bez. Denní teplota je sice "jen" cca 15-17 stupňů, ale když zrovna moc nefouká, pocitově je ještě o dost tepleji. Štiky jezdí v hejnech a pronásledují sledě, záběry většinou přicházejí během krátké chvíle a pak se zase nějakou dobu nic moc neděje. Dalibor s Davidem měli záběr současně a vytáhli dvě solidní štiky - 105 a 100 cm.
I na naší lodi byly uloveny dvě skoro stejně velké štiky během pár minut.
Středa byla jako přes kopírák. Teplo. Slunečno. Mírný vítr.
Za úterý a středu se sice chytlo „jen“ 6 štik přes 90 cm, ale celkový počet ulovených štik za úterý a středu je vysoký - přes 160 štik na 13 lodích a to zdaleka ne všichni se věnují lovu celý den a někteří na vodě nebyli vůbec a udělali si výlet do Mariehamnu.

Čtvrtek, už i já chytám v krátkém rukávu. Jirka mě na lodi demoralizoval tak, že jsem už ani neměl chuť dál nahazovat. Měl každou chvíli rybu nebo aspoň záběr, já nic. Stejná nástraha, stejné vedení nástrahy… je to rukama. Nakonec jsem nachytal aspoň sledě na pozdní oběd, který mi značně zvedl náladu.
Jarda s Danem objevili, že štiky jsou na místě, kterému nikdo doteď nevěnoval žádnou pozornost, ale tentokrát tam vytáhli dost štik.

110+V pátek to bylo s Jirkou jako přes kopírák. Na jeho 15 štik mám jednu a jednu spadlou... už nemám chuť ani nahazovat.
Některé posádky chytaly v oblasti, kde byl ve čtvrtek Dan s Jardou, a zažily neskutečnou rybačku, která se nebude jen tak opakovat.
Ten den bylo uloveno 24 štik přes metr, z toho 3 přes 110 cm. Největší měřila neuvěřitelných 118 cm a byla dokonce před puštěním zvážena - 15,2 kg.
Rekordní den jak na velikost, tak i na počet velkých štik!

Díky nevídaně teplému počasí jsme během pobytu mohli pozorovat, jak se břízy v kempu zazelenaly. Když jsme přijeli, byly úplně holé, v den odjezdu měly hotové listy. V průplavu u kempu vyrostly nové výhonky rákosí o dobrých 25-30 cm. Teplota vody se během těch devíti dní zvedla o 6 stupňů, ze 7 na 13.

Letošní zahajovací pobyt na Alandech lze hodnotit jen kladně. Počasí a nakonec i ryby stály na naší straně (až na výjimky jako jsem já).

Statistiku úlovků naleznete zde:
statistika 2016

Borek Zajíček


110 cm
110 cm
Dan a 107 cm
Dan a 107 cm
Jarda a 99 cm
Jarda a 99 cm
Na vode
Na vode
75 cm na 30cm uhore
75 cm na 30cm uhore
Jirka a 74cm
Jirka a 74cm
Stika a uhor
Stika a uhor
Slusnej okoun
Slusnej okoun
Jarda a 104cm
Jarda a 104cm
Jeden z mala candatu
Jeden z mala candatu
Petr a 110cm
Petr a 110cm
Jirka a 96cm
Jirka a 96cm
Petr a 110+
Petr a 110+
80+ cm
80+ cm
Dan a 107cm
Dan a 107cm
Jarda a 106 cm
Jarda a 106 cm
Snad vyroste
Snad vyroste
Sledi k obedu
Sledi k obedu
Nordqvist - lode
Nordqvist - lode
Zapad slunce na Alandem
Zapad slunce na Alandem
Nordqvist 29.4.-4.5.2015

Středa 29. dubna
Když přistáváme na Alandu, fouká silný vítr, je 7°C a chvílemi prší. Večer je v Nordqvist takový vítr, že na vodu vyrážejí jen ti největší nedočkavci. Odměnou je jim několik malých štik.
Podle našich kolegů, kteří do Nordqvist dorazili už v sobotu 25.4., bylo rybaření až do dnešního ochlazení velmi dobré a ulovili několik štik délky přes 90 cm.

devadesatka ze 4.kvetnaČtvrtek 30. dubna
Prudké ochlazení, které včera zasáhlo Evropu, se nevyhnulo ani Alandu. Celý březen a duben byly teplotně nadprůměrné a denní teploty v Nordqvist přesahovaly často i 15°C, ale včera se ochladilo na 7°C a dnes ráno bylo jen 5°C a pěkně ostrý vítr. Na každé lodi jsme chytli 1-5 štik a jen jedna z pěti byla mírová (nad 60 cm). Výjimkou byli Dan s Ondrou, kteří díky stoprocentnímu nasazení a skvělé formě udělali přes 20 štik.

Nordqvist 4.5. - 98 cm1.-3. května
Pokles teplot se negativně projevil na aktivitě štik. V podstatě se opakoval scénář ze čtvrtka:
Na každé lodi jsme denně chytli 1-5 štik (výjimečně přes 10 štik) a jen jedna z pěti byla mírová (nad 60 cm). Výjimkou byli Dan s Ondrou – ti každý den ulovili 20-35 štik. A podařily se jim i dvě devadesátky.
Voda v jižní a jihovýchodní části revíru (Krakonošovo, u Vraku...) má jen 9°C, voda u hraničních ostrůvků a u „Posranýho Kamene“ má jen 7°C.
Nejproduktivnější části revíru jsou zatím: mělká část „Buzeráku“ okolo tyče asi 300 m severně od kotviště lodí a rákosina naproti garáži asi 400 m jihovýchodně od můstku. Úplně bez záběru jsme byli v Krakonošovu, v okolí mělčiny u tyče severovýchodně od Buzeráku a v severní části revíru (hraniční ostrůvky, Posraný Kámen). V Novákovu jen sporadické záběry.
Nejvíce štik bylo uloveno na malé gumy do 7 cm – vlastně na okouní nástrahy. Může to být i tím, že okouni jsou na rozdíl od štik velmi aktivní a jejich lovu se věnuje více rybářů než obvykle. Většina okounů měří jen okolo 20 cm, dva okouni byli přes 40 cm (41 a 42 cm).

devadesatka nemohla zahnat smutek z unikle stodvacitky...Pondělí 4. května
Zdá se, že se ryby daly do pohybu a štiky začínají žrát. Několik dvojic na lodích dnes ulovilo 10-25 štik (Dan s Ondrou samozřejmě přes 30 ks) včetně 4 ryb délky přes 90 cm.
Okouni žerou jak vzteklí. Jedná se sice o drobné rybky 15-25 cm, ale některé dvojice rybářů ulovily za pár hodin lovu i více než 50 okounků.
Jardovi dnes utekla obrovská štika délky 120-130 cm. Jirka zdolávání ryby filmoval až do chvíle, kdy se Jarda pokusil rukou rybu vylovit uchopením za skřele. Bohužel v té chvíli praskla šňůra nad návazcem a ryba odplula. I z filmového záznamu je velmi dobře patrné, jak velká ryba to byla. O pár hodin později ulovil Jarda pěknou devadesátku, ale z výrazu jeho tváře na fotce je vidět, že to byla po předchozím zážitku jen velmi chabá náplast na jeho smutek.

pekny alandsky okoun Úterý 5. a středa 6. Května
Očekávaný pohyb štik zatím nenastal – na slunci je sice relativně teplo, voda se pomalu ohřívá, ale vítr je stále dost studený a často mění směr. Většina lodí nachytala do deseti štik za den. Do Krakonošova už nikdo ani nejezdí, zatím toto jindy tak produktivní místo na velké štiky letos nevydalo ani jednu. Okouni berou stále velmi dobře, jen ty velikosti nejsou nijak závratné i když se občas chytí nějaký větší. Ondra s Danem opět nezklamali, v úterý měli v lodi 25 štik (největší 80 cm) a ve středu dokonce 27 štik (největší 82), což bylo opět nejvíce ze všech. Bratia zo Slovenska se činili hlavně v úterý, kromě dvou pětasedmdesátek ulovili také metrovku (přesně 100 cm).

Ondra a zubataČtvrtek 7. Května
Žádná očekávaná revoluce se nekoná. Polojasné počasí s poměrně silným a chladným větrem, který komplikuje lov, není zrovná ideální. Voda má místy již 12 stupňů, ale rybám to je jedno. Jen dvě lodě nachytaly přes 20 štik, jinak ostatní obvykle do 10 kusů. Slováci ale opět slaví, zdolali jednoho z místních krokodýlů – rovných 110 cm a tak zatímco my balíme a uklízíme chaty, z jedné ze „slovenských“ chat se do ranních hodin ozývá bujaré veselí. Mohou si to dovolit, odjíždí až v sobotu...

Statistika úlovků:
Celkem bylo uloveno na 13 lodích za 8 dní 659 štik, z toho 224 přes 60 cm délky.
176 štik délky 60-69 cm
32 štik délky 70-79 cm
8 štik délky 80-89 cm
6 štik délky 90-99 cm
2 štiky nad 100 cm délky
Největší zdolaná štika měřila 110 cm.
Okounů nepočítaně, největší 42 cm.
Absolutními pomyslnými vítezi jsou Dan s Ondrou – sami dva nachytali z výše uvedeného množství 198 štik (98 cm, 90, 82, 80…), ale nutno podotknout, že na vodě trávili oproti většině ostatních posádek násobně více času a navíc opravdu umí!

pristani na Alandu
pristani na Alandu
okoun 42 cm
okoun 42 cm
kvetnovy den v Nordqvist
kvetnovy den v Nordqvist
stika 107 cm - kvetnovy ulovek v Nordqvist
stika 107 cm - kvetnovy ulovek v Nordqvist
stika 100 cm - kveten v Nordqvist
stika 100 cm - kveten v Nordqvist
stika 120+ ktera utekla Jardovi
stika 120+ ktera utekla Jardovi
stika cca 90 cm
stika cca 90 cm
pekna "presmetrovka"
pekna "presmetrovka"
sice mala, ale potesi
sice mala, ale potesi
vecerni "stodesitka"
vecerni "stodesitka"petrklice v Nordqvist - poslove jaraAland 10. března 2015

Zní to neuvěřitelně, ale na Alandu vše nasvědčuje tomu, že jaro je za dveřmi. Zatímco v jiných letech mizí led ze zátok až v polovině dubna, letos se vodní hladina v revíru Nordqvist otevřela již počátkem března. V neděli 8.3. vystoupala teplota na některých místech Alandu na 14°C (nejteplejší 8. březen na Alandu za posledních 100 let).
V noci sice mrzne, ale na slunných místech v závětří začaly kvést petrklíče a místní znalci očekávají, že štiky se začnou třít během příštího týdne.
Ale z minulých let víme, že zima se na Aland ještě může vrátit. Přesto se zdá, že hladina zátok již nezamrzne a start rybářské sezóny koncem dubna by mohl být, jak se patří.