+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaFinskoSouostroví AlandReportážeKrátké zprávy a reportáže

Finsko - Souostroví Aland - Reportáže

Krátké zprávy a reportáže 20.11.2023

Krásně zbarvená štika délky 105 cm Nordqvist 25.4.-4.5. 2023

Vítr a zima, do těchto dvou slov by se dal shrnout letošní zahajovací termín v revíru Nordqvist. Od poloviny dubna bylo na Alandu příjemné a celkem teplé počasí a ještě při našem příjezdu to vypadalo tak nadějně...

Na Aland jsme dorazili již v úterý 25.4. ráno a přivítalo nás celkem pěkné počasí. Cestou z letiště jsme jsme se zastavili v supermarketu pro zásobu potravin a piva a v půl desáté jsme již byli v kempu. Proběhla rychlá kontrola připravenosti lodí a stavu vody. Vody bylo o cca 30 cm méně, než je běžné. Ldě byly naprosto skvěle (jako vždy) připravené na sezónu včetně nově nalepených metrů k měření úlovku.

Po obědě, kdy to vypadalo spíše na odpočinek po celonočním čekání na letišti v Helsinkách, jsme se nakonec odhodlali jít na vodu. Nejdříve jsme ukázali nováčkům, jak vypadá náš revír, kudy se projíždí přes mělčiny, a pak jsme jeli chytat. Ryby moc nebraly, ale pár menších štiček a okounů jsme ulovili. Pak nás dohnala únava z cesty, kterou již nešlo dále ignorovat.

Jedna z větších štik ulovených na malou nástrahuPrvní čtyři dny foukalo od jihu nebo od jihozápadu, odpolední teploty se pohybovaly mezi 10-14°C. Hladina se vrátila zpět na normální úroveň. Na vodě bylo krásně, ale ryby i tak moc nešly, ale tak to bývá, první dny jsou slabší a z oteplující se vodou se aktivita štik zvyšuje. Za první 4 dny rybaření byly uloveny tři štiky přes 90 cm délky a jedna štika přes metr (109 cm). V přístavišti se objevilo několik snůšek okouních jiker a začalo se ukazovat nové rákosí v průplavu do rezervace.

Poslední dubnový den se vítr stočil od severu, v nárazech foukalo hodně přes 10 m/s, a byla fakt hnusná lezavá zima. Přes den bylo do 5°C, pocitově ještě méně i přes to, že většinou svítilo slunce. Ten den jsem strávil s Lubošem na lodi s místním rybářským průvodcem a správcem kempu Nordqvist v jedné osobě.
Nejdříve jsme jeli na sever revíru k Posranýmu kameni, kde jsme ulovili dva pěkné okouny a cca 30 cm jesena. Pak jsme se přesunuli západní stranou revíru kousek na jih, kde jsme tušili okouny, ale bez výsledku. Jen Luboš na malou gumu chytil plotici. V podvečer jsme dorazili do Krakonošova a pokoušeli se o štiku. Kromě pár jemných záběrů se nic nedělo. Na obrazovce echolotu, ale bylo vidět štik hodně, jen prostě nechtely žrát. Ležely v travách a naše nástrahy zcela ignorovaly.

Štika 92 cm - jedna z mála ulovených na velkou nástrahu A v tomto duchu to pokračovalo až do konce. Občas někdo zachytal na nějakém místě, jako třeba Ondra a Dan, kteří z jednoho místa v Krakonošovu chytili 30 štik během jedné hodiny, ale předtím i potom to žádná sláva nebyla.
Dvě posádky, které chytají na velké nástrahy, a obvykle nachytají nejvíce velkých štik, byly dokonce dva dny bez ulovené štiky. A letos se nakonec ani nedostaly přes 95 cm. Ryby na velké nástrahy skoro nereagovaly. Nejvíce štik se ulovilo na menší poměrně agresivně (škubání) vedené nástrahy. Ideální velikost nástrahy byla kolem 10 cm a bodovala hlavně bílá a stříbrná barva. Všechny tři štiky s délkou přes 100 cm (101, 105, 109 cm) byly uloveny na menší gumy. Pár štik bylo uloveno také na jerky a plandavky. Všechny ulovené štiky za celý pobyt byly ještě nevytřené. Standardně se minimálně ve druhé polovině pobytu chytají některé štiky již vytřené.

Ptáci na Ptačích ostrovechOkounů se chytalo méně, než v předchozích výpravách, ale i tak se ulovilo několik krásných okounů s délkou přes 40 cm.
Poslední den před odjezdem, jsme se šli s Lubošem ještě rozloučit s vodou na Buzerák. Během hodiny a půl jsme zdolali 18 štik (do 65 cm) a zhruba stejné množství okounů. I když to byly malé ryby, zachytali jsme si na rozloučenou docela pěkně.

V den odjezdu byla ráno strašná zima. Teploměr na okně chaty ukazoval -3°C a v kempu byla jinovatka. Řidič taxíku, který nás vezl na letiště říkal, že u něj doma v Godby bylo ráno dokonce -6°C.

Škoda toho severního větru a ochlazení vody, kdy teplota v Krakonošovu klesla z cca 9°C při našem příjezdu na cca 7,5°C a pak se už přes studený severní vítr nestihla ohřát, i když svítilo slunce. Takové ochlazení obvykle znamená několikadenní neaktivitu štik, což můžeme potvrdit. Fakt nebraly. Ale alespoň jsme tam nechali hromadu nepopíchaných ryb pro další návštěvníky.

Statistiku úlovků z letošního zahájení na Alandu si můžete prohlédnout zde: statistika úlovků v zahajovacím termínu roku 2023 v revíru Nordqvist

Borek Zajíček

Dan a hubená devadesátka
Dan a hubená devadesátka
Standardní úlovek
Standardní úlovek
Okoun z Nordqvist
Okoun z Nordqvist
Martin a 109cm štika
Martin a 109cm štika
Místní rybářský průvodce Kjell s okounem
Místní rybářský průvodce Kjell s okounem
Štika 73 cm
Štika 73 cm
Trojmužná posádka "v boji"
Trojmužná posádka "v boji"
Dan a pěkná štika
Dan a pěkná štika
Ondra a pěkná štika cca 85 cm
Ondra a pěkná štika cca 85 cm
Návrat po šichtě
Návrat po šichtěŠtika cca 90 cm z Nordqvist Aland - Nordqvist 4.-11. listopadu 2022
Pohoda a balzám na nervy: v kempu jsme byli sami, na vodě jsme nepotkali ani jednu loď s rybáři.
Ve třech rybářích jsme ulovili asi 70 štik celkem a minimálně dalších 20 nám popadalo těsně u lodi. Většina štik byla menších, kolem 70 cm, ale dvě mohly mít možná i přes metr. Nevím přesně, neměřili jsme je nijak pečlivě. Nelovíme rekordy, lovíme ryby.
Většinu štik jsme chytili severně od Nordqvist. Buď u severního vraku nebo hned naproti u rákosí. Celé to rákosí táhnoucí se od Buzeráku na sever bylo dobré. Hned u něj je celkem hloubka a to se štikám v tomto období líbilo.
Okouni přišli jenom dva, jeden mohl mít 35 cm, druhý s bídou 20 cm.
Bylo to hezký a povedený týden!
Antonín F.


listopadova devadesatka z NordqvistAland-Nordqvist 6.-8. listopadu 2022
Konečně se voda začíná ochlazovat. Sice je pořád nezvykle teplo a přes den máme i kolem 15°C, ale v noci už je zima a tak se teplota vody rychle snižuje. Zatímco v jiných letech občas v listopadu pěkně mrzne nebo padá sníh, letos je krásně.
Jezdil jsem na štiky od září prakticky každý víkend a teprve začátkem listopadu se štiky začaly stahovat do mělkých zátok za rybičkami a přibylo úlovků. Vlastně celé září i říjen to bylo s úlovky dost slabé, což přičítám teplotně nadprůměrnému podzimu a teplé vodě. Za 10 dnů na vodě v průběhu října jsem měl jen jednu štiku nad 100 cm. To je proti jiným podzimním sezónám dost slabota. Zkoušel jsem místa s čistou vodou i přikalené zátoky, hluboké pasáže i mělčiny kolem rákosí, všude to bylo víceméně stejné.
Ale včera jsem se bavil s Čechy, kteří přijeli v sobotu 5.11. a už mají dvě štiky přes metr. Měřili to jen nahrubo, ta větší byla 105 cm.
Z Nordqvist zdraví
Kjell


Nordqvist - Štika Aland-Nordqvist 15.-29.10.2022
Voda byla ještě dost teplá, počasí bylo až moc pěkné. Asi jako tou dobou doma v Čechách - některé dny šlo přes den chytat i v tričku.

Ve dvou rybářích jsme ulovili za 14 dní 65 štik a asi desítku okounů. Standardně touto dobou chytáme na Alandu minimálně dvojnásobek, spíš trojnásobek. Tentokrát fakt moc nebraly.
A ani s velikostí to nebylo nic úžasného. Tři štiky měřily lehce přes 80 cm, jinak byla většina 45-60 cm a měli jsme i dost letošních, cca 30 cm štiček. Dva okouni měřili kolem 35 cm, ostatní byli znatelně menší.
Škoda toho počasí. Kdyby bylo hnusně, mrzlo a foukalo, určitě bychom dopadli lépe!
Ale zase by to nebyla taková pohoda.
Michal Š.


Okouni z Nordqvist Aland - Nordqvist 24.9.-1.10.2022
Aktivita ryb byla tentokrát velmi nízká.
Na čtyři rybáře vytaženo cca 25 štik za celý týden, většina do 60 cm.
8 štik bylo přes 60 cm, největší měřila 91 cm.
Antonín Z.


Aland-Nordqvist 24.9.-1.10.2022
Nevím co se stalo, ale v našem týdnu ryby vůbec nebraly. Nebralo to nikomu z přítomných rybářů. Někteří přítomní byli v Nordqvist poněkolikáté a říkali, že se jim zde takové rybářské fiasko stalo poprvé.

Já osobně jsem chytil čtyři malé štiky a tři okouny, kamarád chytl jednoho Okouna a ostatní dva kamarádi nechytili vůbec nic...

Přírodě prostě neporučíš. Proto jsme na Nordqvist určitě nezanevřeli.
Karel C.


Aland - Nordqvist 10.-17.9.2022
Chytali jsme hlavně štiky a okouny. Štik bylo celkově okolo 40 ks, okounů o něco více. A přišel i jeden malý candát - asi 30cm.
Největší štiky měřily kolem 80 cm a největší okoun měl 42 cm.
Užili jsme si to a asi to nebyla naše poslední rodinná dovolená ve Skandinávii.
Renata H.


Štika 104 cm ulovená 2.7. na 15 cm gumuAland-Nordqvist 2.-9.7.2022
Naše letošní letní (druhá) výprava na Aland se opět velmi vydařila. Byla to čistě pánská výprava ve dvou a zároveň jsme oba již staří harcovníci na Alandu, takže vše se točilo pouze kolem ryb a objevování nových míst, kde hledat především štiky.
Počasí nám poměrně přálo, byť dost foukalo a teploty šly po příjezdu postupně dolu.
Voda při příjezdu měla téměř 25 st, na konci týdne se blížila k 21 st. Ale ty teploty neměly na braní téměř žádný vliv. Pouze na počátku, kdy kolega Láďa chytil metrovku a bylo i dost teplo, dalo po focení dost práce štiku rozdýchat, ale povedlo se a jistě udělá ještě někomu letos či napřesrok radost.
Já jsem vytouženou metrovku nechytil, dokonce jsem se nedostal ani přes 80 cm, ale zato jsem si úžasně zachytal na povrchové nástrahy. Ty útoky štik na hladinu jsou ještě o level výš než záběr pod hladinou.
Štika 78 cmNeuvěřitelný byl čtvrtek, kdy bylo zataženo a foukal dost silný vítr, vlny byly kolem 20-30 cm. Myslel jsem že to na popy nemá smysl, ale zkusil jsem párkrát hodit. Nástrahu jsem v těch vlnách pořádně neviděl, zato jsme neustále cítil záběry a tahal jsem spousty krásných velkých okounů.
Bylo to opravdu poetické chytání, zvlášť když v celém revíru Nordqvist jsme byli pouze my dva.
Tak snad za rok, či dříve.

Celkem ve dvou uloveno:
štika do 60 cm - nepočítali jsme, velké množství, denně tak 25-30 ks každý
štika mezi 61 až 70 - celkem 48 ks
štika mezi 71 až 80 - celkem 39 ks
štika mezi 81 až 90 - celkem 1 kus
štika mezi 91 až 100 - celkem 0 kusů
štika nad 100 cm - 1 ks, 104 cm, nevážena, ulovena 2.7. v ranních hodinách, nástraha 15 cm guma shad - přívlač
Největší okouni byli 46 cm, 44, 42, 40, 39, 36 cm...
A pak se chytil i jeden sleď - podseknut při přívlači
František N.


Štika 105 cm z revíru Nordqvist Květen na Alandu
První dva letošní turnusy na Alandu foukal poměrně silný vítr, který komplikoval rybolov, ale v polovině května se vítr značně sklidnil a rybářům tak konečně dopřál pohodu při rybaření. Úlovky štik zatím mají vzestupnou tendenci a velkých štik se loví v průměru více, než v předchozích letech.
V severní části revíru se začaly štiky chytat ve třetím květnovém týdnu, do té doby byl výrazně úspěšnější jih revíru, který se ohřívá rychleji.
Letošní první turnus (27.4.-7.5.) byl zatím druhý nejlepší na úlovky candátů, a i teď, v průběhu května, se občas nějaký candát uloví. S okouny to začátkem sezóny tak slavné nebylo, a ani teď nedosahují úlovky okounů obvyklého květnového standardu, ale přesto se občas slušný okoun nechá ulovit.
Dá se říci, že absence rybářů v revíru Nordqvist v posledních dvou letech štikám prospěla.


Nordqvist - candát 65 cmAland - Nordqvist 28.5.-4.6.2022
Za týden rybaření v revíru Nordqvist jsem chytil:
Okoun: 2 ks (23 cm a 36 cm)
Štika: 64 Ks (25 ks do 60 cm, 21 ks do 70 cm, 17 ks do 80 cm, 1 ks nad 80 cm (82cm)
Co se týče mých úlovků, tak to byl ve srovnání s předchozími výpravami spíše podprůměrný týden. Největší štika 82 cm není nic moc, ale nestěžuji si, zachytal jsem si. Spíš je to o výběru místa a takhle na jaře jsem na Alandech ještě nebyl. Snažil jsem se o velké štiky, používal 25 cm návnady, jenže to klidně vezme i 57 cm štika, takže jsem si moc nepomohl. Prý velké štiky braly na severu. Já se spíš orientoval na jih (Krakonošovo).
Co se týče změn v Nordqvist, žádné jsem nepozoroval. Spíše si myslím, že se noví majitelé snaží, aby vše fungovalo stejně či lépe. Třeba benzín Bertil doplňoval třeba po 2 až 3 dnech, tentokrát jsem měl nádrž stále plnou. V chatě také vše jak má být. Paní Erja se podívat nepřišla. Jediné, co mně malinko tentokrát vadilo, byly ovečky, resp. jejich výkaly, kterých bylo po cestách opravdu víc než jindy. Ale zase je to pro mnohé návštěvníky Alandu setkání s přírodou, zvlášť když ovečky vyváděly jehňata, což už se v létě nevidí.
Takže celkově to byl zase moc prima týden, pouze jsem byl zklamán, že nešly (mně) větší štiky. Ale ještě tam letos v létě jednou jedu, takže naděje na kapitální rybu stále žije.
Fantišek N.


Aland, Nordqvist 21.-28.5.2022
Nejlepší sezóna pro nás, co jsme na Alandech už chytali. Chytalo se hodně štik.
Ulovili jsme hodně štik mezi 80 - 90 cm, čtyři štiky mezi 90 a 95 cm, dokonce se povedl jeden candát 65 cm. Chytil ho kamarád Milan, který byl na Alandech prvně a jinak ryby nechytá.
Největší rybu naší skupiny chytil 15 letý Matyáš. Štika měla 105 cm a chytil ji na gumovou imitaci sledě.
Zajímavý byl také úlovek cejna cca 50 cm na malou modrobílou plandavku.
Nordqvist je perfektní revír, rád se se do něj každý rok vracím.
Pavel N.


Štika ulovená na streamerAland – Nordqvist 21.-28.5.2022
Letošní alandskou výpravu jsme si užili nádherně, krásné počasí, dost chycených štik, i když já měl všechny podměrečné, opravdu krásný týden. Důležité bylo počasí. A to vyšlo.
O lodě bylo postaráno naprosto skvěle, chaty v dokonalém pořádku...
Množství ulovených štik za všech dvaceti rybářů nevím, ale co jsem zaslechl vždy večer tak určitě bylo chyceno přes 150 štik a dost okounů.
Největší ulovená štika měřila 98 cm, chycena byla tuším 25.5.
Zdraví Jaroslav H. a jeho Hobrteam


Aland-Nordqvist 14.-21.5.2022
Za týden jsem na Alandu ulovil 22 štik (max. 85 cm) a 13 okounů (max. 29 cm).
Tentokrát jsem s sebou vzal manželku a té se to opravdu líbilo.
Antonín J.


Aland - Nordqvist 14.-21.5.2022
Vše proběhlo hladce a bez problému a dokonce jsme i slušně nachytali.
Já jsem letos celou dobu jenom muškařil a největší štiku jsem ulovil 95 cm.
Už teď se těšíme na Aland v roce 2023.
Radek H.


Jednou se z ní stane vrcholný predátor alandských vod Aland-Nordqvist 14-21 května 2022
Krátký report z Aland. Počasí bylo supr až na první 3 dny silnějšího severního větru (50 km/h). Od středy se počasí zlomilo a bylo až 20 stupňů, což mělo pozitivní vliv na braní ryb (až 45 kusů na den). Jinak sever opět mrtvej a když se ryba povedla tak malá a ještě byly poloviční oproti jihu. Celkem jsme ve 4 lidech ulovili 370 štik a z toho 210 bylo nad 60 cm. Králem lovu byl dlouho Tonda, který ulovil candáta 80 cm a štiku 102 cm, ale v čtvrtek byl sesazen z trůnu Tomem, který chytl krásnou štiku 117, takže se stal lovcem nejmenší a největší ryby. Okouni jen okrajově 26 kusů max 40 cm.
Ahoj Mirda


Alandy 14-21.5.2022
Tentokrát byla výprava na Alandy skoro jen o štikách. Okounů se letos chytalo velmi málo.
Můj denní úlovek byl od 2 do 12 štik, největší 90 cm a několik kolem 75 cm.
Vše na přívlač guma a rotačky.
Petr Š.


Finsko, Nordqvist 14-21 května 2022
Dovolená byla super, přestože jsem nechytil žádnou štiku přes metr. Ale zase jich bylo hodně, měl jsem určitě přes 50 štik. Při chytání štik jsem ulovil i cca 20 okounů. Také jsme jezdili na sledě a tentokrát jsme během sleďování pozorovali i tuleně. Byl docela drzý a plaval k nám, třeba i jen 3 metry od lodě.
Moje největší byla tentokrát "jen" 86 cm, většinu jsem ulovil na rotačky 5 a 7, pár na woblery nebo gumy. Největší ryba naší chaty byla kamarádova 105 cm (zlatá rotačka vel.5) na mělčině "U rákosí".
Zajímavý úlovek byl u severního vraku, opět na rotačku 5, myslel jsem si nejdříve, že je to bolen, ale byl to jelec jesen.
Pak dost štik bylo poškozených (pokousaných ze tření).
Michal V.