+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaAljaškaAljaškou na vlastní pěstReportážeJak na Aljašku?

Aljaška - Aljaškou na vlastní pěst - Reportáže

Jak na Aljašku? 12.1.2005

Většina čtenářů si jen posteskne, že Aljaška je rybářským snem, na který oni pravděpodobně nikdy nenašetří. Tato představa je však zčásti mylná. Můžete samozřejmě pobývat v některém z prestižních rybářských kempů nebo se účastnit nákladných rybářských výprav vedených profesionálními průvodci. Při troše snahy a důkladné přípravě se však na Aljašku můžete vypravit doslova s několika dolary v kapse.

Jaké doklady potřebujete pro návštěvu Aljašky?
Postačí platný cestovní pas, americké vízum a zpáteční letenka. Vízum můžete získat na Velvyslanectví USA v Praze na Malé Straně. K přidělení víza potřebujete platný cestovní pas, dvě fotografie, pečlivě vyplněný formulář (obdržíte na velvyslanectví) a 20 USD. Někdy je nutné doložit i účel cesty (potvrzení cestovní kanceláře o zajištění služeb, pozvání apod.).

Kde koupit letenku?
Chcete-li letět z Prahy, je v současné době nejvýhodnější využít služeb leteckých společností Lufthansa-Condor resp. Thomas Cook, Delta Airlines nebo KLM. Při včasném zakoupení letenky zaplatíte za zpáteční letenku včetně poplatků okolo 30.000 Kč. Letenky bývá výhodnější nakupovat u prodejců letenek (ne u letecké společnosti), prodejci letenek nabízejí často výhodné slevy a dají vám zpravidla vybrat z několika variant spojení. Doba letu z Prahy do Anchorage včetně alespoň dvou přestupů se pohybuje okolo 22 hodin.

Pohodlný přímý let na Aljašku z Frankfurtu nebo Kolína nad Rýnem zajišťuje společnost Condor, resp. Thomas Cook. K devíti hodinám letu je však nutné připočíst dalších pár hodin na dopravu do Frankfurtu.

Jak se dopravovat po Aljašce?
Bez auta se neobejdete. Cenově nejvýhodnější půjčovny (Dolar Rent a Car, Alamo) bývají často ve velkém předstihu zarezervovány. Pro informaci uvádím přibližnou výši týdenního půjčovného včetně pojištění, poplatků a neomezeného počtu najetých mil: osobní automobil pro 4 osoby - 8000 Kč, minibus pro 7 osob - 15.000 Kč, jeep pro 4-5 osob 16.000 Kč.
Stále populárnější je cestování po Aljašce v obytných automobilech, kdy máte vyřešen nejen problém dopravy, ale i ubytování. Denní pronájem obytného automobilu s kuchyňkou, sprchou, WC a 4-6 lůžky včetně pojištění a 150 mil se pohybuje mezi 4000 - 6000 Kč. Mezi velmi dobré půjčovny obytných automobilů patří např. ABC Motorhomes and Car Rentals, RV Alaska, Alaska Panorama.
Zapůjčení automobilů na Aljašce lze v Čechách zajistit prostřednictvím cestovní kanceláře PEPA. Rezervaci cenově atraktivních automobilů je nutné provádět několik měsíců před odletem. Při převzetí automobilu se musí vypůjčovatel (řidič) prokázat vlastní kreditní kartou (Mastercard, VISA, American Express apod.). Bez kreditní karty není 95 % půjčoven ochotno auto předat.

Kde na Aljašce bydlet?
Ubytujete-li se v hotelu, rybářské lodge nebo najmete-li si chatu u vody během rybářské sezóny, musíte být připraveni zaplatit od 1000 Kč za nocleh. Čím atraktivnější je poloha místa ubytování, tím vyšší je cena. Prestižní rybářské hotely či lodge nabízejí jeden den pobytu i za 300 dolarů. Většina evropských návštěvníků Aljašky dává přednost ubytování v obytných autech nebo pod stanem. Při kempování je nutné respektovat soukromé pozemky. Na Aljašce je dostatek místa pro volné táboření, dobrá je i síť veřejných tábořišť (poplatek okolo 10 USD za auto včetně osob za den) a kempů (denní poplatek okolo 25 USD za auto včetně spotřeby vody a elektřiny).

Jak se stravovat?
Vzhledem k odlehlosti od civilizace je zpravidla nutné se připravit na vlastní vaření. Situaci mají ulehčenou cestující v obytných automobilech, kde je vždy dobře vybavená kuchyňka. Potraviny je výhodné nakupovat ve větších městech ve velkých obchodních domech. Ceny základních potravin zde jsou jen o několik desítek procent vyšší než v Čechách. Dovoz potravin do USA je velmi přísně omezen! Při stravování v restauracích (doporučujeme čínské a mexické restaurace) zaplatíte za oběd od 7 USD. Zvláště příjemné jsou programy "all you can eat" (vše co můžeš sníst), kdy v určitých hodinách můžete za částku okolo 10 USD hodovat co hrdlo ráčí.

Kdy na ryby na Aljašku?
Rybářská sezóna na Aljašce začíná v květnu, kdy se loví táhnoucí pstruzi duhoví (steelhead), v druhé polovině května začínají táhnout do většiny řek mohutní lososi královští (king salmon, čavyča, chinook). Tah "kingů" vrcholí v měsíci červnu, kdy do řek vstupují také lososi červení (sockeye, nerka) následovaní v červenci lososy psími (chum, keta) a gorbušou (pink). Koncem července, v srpnu a v září opanují většinu lososích řek bojovní lososi stříbrní (coho, kisuč). Lipani, duháci, siveni Dolly Varden a siveni američtí se loví prakticky po celou letní sezónu s ohledem na zeměpisnou polohu revíru. Při plánování cesty na Aljašku je dobré mít na paměti, že v září zde bývá velmi chladno, den je krátký a část revírů je pro rybolov již uzavřena. Červenec a srpen jsou zase obdobím vrcholné turistické sezóny, je zde hodně lidí.

Jaké povolení potřebujete k lovu ryb?
Státní povolenku k lovu ryb (fishing licence) zakoupíte ve většině rybářských obchodů, v informačních kancelářích nebo v kancelářích Department of Fish and Game. Dvoutýdenní povolenka stála v roce 1997 50 USD, příplatek za lov královského lososa činil 35 USD. Při zakoupení povolení k lovu ryb doporučujeme vyzvednout si rybářské řády jednotlivých oblastí Aljašky (Sport Fishing Regulations). Rybářský řád je nutné respektovat, především na poloostrově Kenai je systém pravidel dosti spletitý - na některých řekách jsou dny, kdy platí všeobecný zákaz rybolovu, jsou stanoveny maximální limity počtu ulovených ryb, vybrané úseky řek jsou pro rybolov zcela uzavřeny apod. K přečtení rybářského řádu je přirozeně nutná dobrá znalost angličtiny.

Jaké potřebujete rybářské vybavení?
Obecně vzato, nelze než doporučit nákup vybavení přímo na Aljašce. Výběr ve velkých prodejnách rybářských potřeb je dobrý a ceny spíše nižší než v Čechách. Rovněž nabídka vláčecích nástrah v místních rybářských obchodech je široká a muškaři si jistě před odletem sami připraví několik desítek lososích much podle osvědčených vzorů.

Kam na ryby?
Odpověď na danou otázku by si pravděpodobně vyžadovala rozšíření počtu stran tohoto časopisu. V zásadě je nutné respektovat rybářský řád, počasí, stav vody na řekách a rady zkušenějších. Jestliže nic z toho nepomáhá nelze než doporučit využití služeb některého z profesionálních rybářských průvodců. Většina z průvodců je honorována částkou alespoň 300 USD / den, ale tato investice se vždy velmi rychle projeví na rybářské úspěšnosti. Cestujete-li po Aljašce automobilem, prokáže vám dobré služby "The MILEPOST" - kilometráž aljašských silnic, kde nechybí ani rady a doporučení pro rybáře a mapový atlas Aljašky "Alaska Atlas and Gazetteer" se seznamem řek a označením lovených druhů ryb. Rovněž nabídka tištěných rybářských průvodců Aljaškou je velmi dobrá, nechybí ani průvodci pro muškaře, lovce lipanů apod.

Při výběru loviště je nutné mít na paměti, že řeky v těsné blízkosti silnic jsou obleženy pohodlnými americkými rybáři. Stačí však poodejít pěšky 300 m (více jen málokterý Američan ujde) a řeku máte většinou zcela pro sebe. Těm, kdo prahnou po naprosté divočině bez lidí, jsou k dispozici tisíce kilometrů aljašských řek. K jejich návštěvě však potřebujete buď hodně času a dobré boty nebo loď a nebo vrtulník. V každém případě je Aljaška nádherná země, hezkých řek je zde dost a ryb ještě víc.

Rybářství 1996

Reportáž sepsal Zdeněk Edelmann, 12.1.2005