+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoVindelalvenReportážeKrátké zprávy a komentáře

Švédsko - Vindelalven - Reportáže

Krátké zprávy a komentáře 20.9.2022

stika 102 cm ulovena na prutocnem jezereVindelalven – Gargon
21-26 června 2021


Závěrem června jsme se na severošvédský revír Gargon u řeky Vindelalven vypravili vyzkoušet pro nás do té doby neznámý úsek řeky a také překontrolovat chatu Gargon, kterou zdejší rybářský průvodce a výborný muškař Daniel koupil v loňském roce. Během podzimu a zimy Daniel chatu zrenovoval, nainstaloval solární panel, který je zdrojem energie pro ledničku, osvětlení a dobíječku telefonů a dal také do kupy saunu vedle chaty.
Cestovali jsme v neděli 20.6. večer letadlem z Prahy do Stockholmu, ve 20.00 jsme si na letišti vyzvedli Superba v kombíku, naplnili na maximum zavazadlový prostor a vyrazili směr sever.
Na předměstí Uppsala jsme dokoupili něco potravin a občerstvení na cestu, což byla naše jediná delší pauza a pak jsme devět hodin jeli a jeli a jeli... Skoro celou noc hustě pršelo, což na dlouhou cestu není úplně ideální, ale Superb se všemi asistenčními prvky poslušně chroupal stovky kilometrů a teprve po šesté ranní si řekl o doplnění nafty. A to už jsme byli v Laponsku, za námi bylo město Umea i pobřežní magistrála E4 a před nám údolí řeky Vindelalven a s ním nekonečná severská tajga.

stika 98 cm z ricky Gargan, cerven Pondělí 21.6.2021
V Gargnas jsme byli v sedm ráno, Danielův kamarád nás dle dohody čekal před supermarketem Ica a dovedl nás po lesní cestě na místo, kde na břehu ležely dvě lodě a druhé straně říčky Gargon už byla vidět naše chata. Hustě pršelo a po dlouhé cestě jsme byli dost unaveni. Není divu, že jsme pobyt zahájili osvěžujícím spánkem.
Odpoledne nám Daniel předal povolenky a kromě dvou lodí u chaty nám vysvětlil, kudy vede pěšinka k řece a u kterých dalších jezer si můžeme půjčit jeho lodě. Když popsal, kde všude můžeme rybařit, bylo nám jasné, že to v těch příštích šesti dnech nemůžeme stihnout prochytat.
Toho večera jsme vyrazili jen na říčku Gargon v nejbližším okolí chaty, tedy asi 2 km proti proudu do okolí silničního mostu, který zde Gargon kříží. Pršet už přestalo, vykouklo slunce a komáři si na nás brousili sosáky. Většinu ryb jsme nachytali nad proudným úsekem říčky asi 300 m nad mostem, tedy v místech, kde dříve stával starý silniční most. Pár štik 40-60 cm jsme chytli na hladinové nástrahy, většinu pak na twistery a plandavky na hloubce 1-3 m.
Saša – 8x štika, největší 98 cm, 93 cm a ostatní 30-50 cm
Zdeněk – 3x štika 30-50 cm a 7x okoun 10-20 cm
Martin 2x štika 30 a 65 cm a 10x okoun 15-35 cm
Tomáš 2x štika 45 cm a 65 cm, 7x okoun 10-25 cm a 1x plotice 12 cm na twister

stika 90 cm z jezera Hemsjon u Gargnas Úterý 22.6.2021
Jasno, slunečno, přes poledne vítr kolem 20 km/h, odpoledne bezvětší a chvílemi přes 25°C. Fakt vedro.
V plánu jsme měli, že nejprve pojedeme obě lodě od chat proti proudu říčky až k obci Gargnas (cca 6 km), pak budeme chytat na jezeře Hemsjon u Gargnas a odpoledne se jedna loď vrátí do chaty a druhá posádka lodě zůstane u Gargnas a loď tam pak nechá ukotvenou. Jenže v okolí Gargnas a na jezeře Hamsjon se nám rybářsky nikterak nevedlo (první dvě hodiny jsme zde byli úplně bez záběru) a tak jsme se odpoledne pomalu prochytali z Gargnas až zpátky do chaty.
Saša – 7x štika 40-65 cm, 2x okoun 10 a 20 cm a 1x jesen 40 cm na rotačku
Zdeněk – 6x štika, největší 90 cm a ostatní malé 30-55 cm, 10x okoun 12-16 cm a 1x jesen 45 cm na plandavku
Martin – 4x štika 35-60 cm, 6x okoun 12-20 cm a spálená pleška
Tomáš – 1x štika 45 cm, 12x okoun 12-25 cm

priprava lodi u jezera AbmotrasketStředa 23.6.2021
Jasno, slunečno a bezvětří. Odpoledne bylo brutální vedro, dokonce i ve stínu u řeky ukázal teploměr 28°C.
Někteří z nás (Saša s Martinem) si ráno zašli na tříhodinovou procházku vláčet pod peřej asi 300 m od chaty. A ráno jim tam ryby docela šly: Saša měl v proudu těsně pod peřejí štiky 75 cm a 80 cm, dva okouny 32 cm a lipana 28 cm, většina byla na rotačku, štiky na wobbler. Martin měl jednu štiku 80 cm. Na břehu řeky našel Martin zdechlinu soba, částečně už sežranou od medvěda nebo rosomáka.
okoun 37 cm z jezera AbmotrasketJá s Tomášem jsem moudře vyhodnotili, že do toho slunečního úpalu chytat nepůjdem (ono tady na severu vychází slunce už před třetí ráno a od šesti už smaží jako u nás v poledne...) a raději se budeme koncentrovat na skvělé výkony při odpoledním a večerním lovu.
Odpoledne jsme do našeho kombíka naložili dva elektromotory a dvě baterie a jeli jsme přes les k cca 25 km vzdálenému jezeru Ambotrasket, kde nás na břehu čekaly dva gumáky- něco jako Zodiac, ale s pevnou hliníkovou podlážkou. Cestou jsme potkali jednoho soba a na lesní cestě pěkně tlustou asi 70 cm dlouhou zmiji. Na břehu jezera nás v totálním bezvětří a odpoledním vedru čekala asi miliarda komárů, kteří nám „zpříjemňovali“ montáž motorů na lodě. Na jezerní hladinu jsme vyrazili kolem třetí, ale bylo takové vedro, absolutní bezvětří a slunce se tak opíralo do zrcadlové hladiny extrémně čistého jezera, že jsme rybaření vyhodnotili jako beznadějné.
vecerni lov okounu na jezere Já a Saša jsme se rozhodli vyčkat, dokud se slunce alespoň krapet neskloní k západu. Zamířili jsme ke břehu, našli jsme si pěkný rovný plácek ve stínu borovic (vyplašili jsme tam parádního kohouta tetřeva hlušce) a dali jsme si dvě hodiny spánku. Ale večer 20.00-22.00 to byl místy mazec – když jsme našli hejno okounů, bylo to: co nához to ryba nebo alespoň záběr. No prostě parádní večer. Nejlepší to bylo v té části u výtoku z jezera, která je vlastně téměř oddělená od hlavního jezera.
okoun 41 cm z jezera AbmotrasketTomáš s Martinem jsou krapet jiného názoru – neohlídali si kapacitu baterky a elektromotor večer před desátou přestal spolupracovat, resp. se marně dožadoval energie a tak hoši poslední hodinku na jezeře trávili veslováním. A zrovna se trochu rozfoukal vítr a jako na potvoru proti nim...
Večerní úlovky na Abmotrasket byly:
Saša – 6x štika 65-85 cm, 7x okoun 30-41 cm, většina na rotačku, štiky na wobblery a jerky, dvě štiky na hladinovky
Zdeněk – 1x štika 65 cm a 10x okoun 30-29 cm. Vše na plandavku a na twister, drtivá většina okounů byla 37-39 cm. Jeden z okounů mne málem připravil o prut: fotil jsem Sašova okouna a svůj prut s cca 1 m vytažené šňůry jsem položil přes bort. Twister tak byl asi 30 cm pod hladinou. A najednou Saša křičí: „Prut, prut!“. No, chytil jsem ho na poslední chvíli. I s okounem 37 cm.
Martin – 1x štika 55 cm
Tomáš – 1x štika 55 cm, 7x okoun 15-35 cm (většina 30-35 cm).

kamenite brehy jezera Abmotrasket
kamenite brehy jezera Abmotrasket
vecer na jezere Abmotrasket
vecer na jezere Abmotrasket
vecerni lov okounu na jezere
vecerni lov okounu na jezere
okoun 39 cm z jezera Abmotrasket
okoun 39 cm z jezera Abmotrasket
okoun 37 cm z jezera Abmotrasket
okoun 37 cm z jezera Abmotrasket

stika 96 cm ulovena pod pereji Rastrandsforsen Čtvrtek 24.6.2021
Pořád jasno, slunečno, odpoledne vedro.
Naplánovali jsme si celý den na domácí vodě, tedy na řece Vindelalven pod peřejí Rostrandsforsen, kde je úsek dlouhý asi 700 m dobře přístupný z našeho břehu. Chytali jsme jen v nízkých holinkách nebo v normálních botách, protože řeka je v této roční době natolik plná vody, že brodit mezi velkými balvany nemá smysl – zabrodit dál než cca 2 m od břehu stejně není možné. Ale faktem je, že v tom proudu mezi balvany je docela vysoká úmrtnost nástrah ve vázkách. Ale s tím se holt nic nenadělá...
Byli jsme chytat pár hodin dopoledne a přes poledne.
stika 85 cm ulovena pod pereji RastrandsforsenOdpoledne jsme si pak roztopili saunu, ohřáli si tam vodu na umytí a saunovali jsme se a koupali v řece. Voda v řece má asi 25°C, takže to byl skvělý relax. A přes poledne a odpoledne nebyli u řeky ani komáři. Ti se nejvíc mobilizují večer mezi 20.00-23.00. Když se pak přes půlnoc ochladí (teplota klesla třeba až na 12°C), tak dají zase pokoj.
Zejména večer byl u řeky moc fajn. Viděli jsme losa, který zabrodil do řeky z našeho břehu a pak přeplaval na druhou stranu.
Saša – 3x okoun 25-30 cm (hodně pauzíroval)
Zdeněk – 1x štika 85 cm a 10x utržená guma
Martin – 1x štika 96 cm a 10x okoun 30-35 cm
Tomáš – 2x štika 75 cm a 80 cm

pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen - veslice pod soutokem s Gargan
pereje Rastrandsforsen - veslice pod soutokem s Gargan
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
vecerni rybareni pod pereji Rastrandsforsen
vecerni rybareni pod pereji Rastrandsforsen
vecerni rybareni pod pereji Rastrandsforsen
vecerni rybareni pod pereji Rastrandsforsen
srpnove rano v pereji Rastrandsforsen
srpnove rano v pereji Rastrandsforsen
srpnove rano nad pereji Rastrandsforsen
srpnove rano nad pereji Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen v srpnu
pereje Rastrandsforsen v srpnu
rozlitina nad pereji Rastrandsforsen
rozlitina nad pereji Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen od usti ricky Gargan
pereje Rastrandsforsen od usti ricky Gargan
mapka okoli pereje Rastransforsen
mapka okoli pereje Rastransforsen
mapka reviru Gargnas-Rastrand
mapka reviru Gargnas-Rastrand

stika 102 cm pousteni na svoboduPátek 25.6.2021
Konečně přišla změna počasí, zatáhlo se, chvílemi drobně, ale hustě pršelo, foukal jen mírný větřík. Chvílemi byla nízká oblačnost.
Protože nám Daniel nechal jednu gumovou loď s hliníkovým dnem asi 4 km od chaty, na rozlitině Kallbackselet (nad peřejí proti proudu od chaty), rozhodli jsme se tam odvézt jeden z našich motorů a vyzkoušet rybaření na této rozlitině a pod peřejí Torviksforsen. A dobře jsme udělali. Ačkoli je v řece pořád asi 50 cm vody nad běžný stav (a to v předchozích dnech klesala hladina Vindelalven o 10 cm denně!), je voda v řece absolutně čistá. I při vysokém stavu vody se totiž voda v průtočných jezerech stihne krásně odsedimentovat a pročistit.
stika 93 cm z prutocneho jezera pod TorviksforsenStředem rozlitiny Kallbackselet, kterou proti proudu ohraničuje peřej Torviksforsen a dole po proudu silniční most se vlastně všude táhne zóna mírně proudící vody. Ze břehu má člověk pocit, že se dívá na jezero s několika ostrovy, ale v korytě je docela služný proud, se kterým si však náš nadupaný dvoukoňový motor hravě poradil. Nejhlubší místa jsou v rozlitině na korytě za dvěma ostrovy, tam je hlouka kolem 8-10 metrů (a tam se také krásně líhly velké jepice – májovky, které sbírali nejen okouni, ale i velcí síhové). Místy jsou však v rozlitině i mělčiny kolem metru a všude jsou balvany, na kterých se dá krásně zničit motor, takže je nutné, aby jeden člen posádky pořád hlídal situaci před přídí. Naštěstí je voda v řece krásně čistá, takže jsou mělčiny a kameny dobře vidět.
K rozlitině jsme jeli chytat já se Sašou ráno a dopoledne a pod vlivem úspěchů jsme tam nakonec po poledni dostali i Martina s Tomášem, ale těm se tam moc nedařilo, což mohlo být tím, že se zase začalo měnit počasí a oni tam také moc dlouho nevydrželi.
stika 107 cm ulovena na jerk Salmo SliderNa rozlitině Kallbackselet jsme chytali menší štiky ve spodní části v okolí ostrovů, pak jsme se potkali s velkými štikami a pěknými okouny v zátokách při severním břehu, ale nejlíp jsme si zachytali na okrajích peřeje, zejména při dojezdu peřeje Torviksforsen a vpravo od dojezdu peřeje. Tam je zvlněné dno, resp. byla tam hloubka 1,5-4 metry, místy ze dna rostou vodní rostliny, resp. trávy. Prakticky všude v těch kytkách na hloubce 2-3 m jsme si dobře zachytali. Přímo v peřeji spadl ve výskoku Sašovi pstruh odhadem 65-70 cm, kterýmu zabral na 12 cm Salmo Slider a chytli jsme tam pár lipanů 30-40 cm a malých pstruhů kolem 25 cm. Večer jsme na ryby nešli – já potřeboval zajet do sousedního revíru navštívit naše kolegy a Saša si dal pauzu.
Saša – 5x štika, vše na potápivý Salmo Slider-plotice 10-12 cm: 102 cm, 102 cm, 100 cm, 85 cm a 65 cm, 2x lipan 38 cm a 40 cm a 1x spadlý pstruhu 65-70 cm.
Zdeněk – 7x štika 93 cm, 91 cm, 91 cm, 90 cm, 88 cm, 55 cm a 30 cm, 11x okoun 32-39 cm (většina kolem 35 cm), 1x lipan 34 cm a 2x pstruh 25 cm. Vše uloveno na plandavku 26 g BlueFox
Martin – 1x štika 70 cm, 1x pstruh 25 cm a 2x lipan 40 cm a 43 cm
Tomáš – 1x okoun 37 cm

stika 97 cm ulovena pod pereji na prutocnem jezereSobota 26.6.2021
Zase se vyjasnilo a zase slunečno a odpoledne vedro kolem 25°C. Protože nám zítra večer letí ze Stockholmu letadlo zpátky do Prahy a v neděli ráno musíme opustit chatu a vydat se na cestu, rozhodli jsme se, že si uděláme pořádný oběd, trochu se předbalíme, pak se zajedem podívat na muškařský úsek říčky Gargon, který je asi 15 km od naší chaty a teprve večer pojedeme na ryby. Z předchozích dnů máme všichni docela opálené-spálené krky a uši a tak se nám na silné polední slunce nechce. A tak dopoledne se Saša s Martinem a Tomem šli projít s prutem kolem peřeje pod chatou, já jsem vařil a pak jsem se byl vykoupat v řece.
Také se za námi zastavil Daniel, který vypravoval o srpnovém lovu lososů i o jeho kariéře muškaře, který to ze samoty u řeky dotáhl až do švédského národního repre-teamu.
stika 107 cm ulovena na prutocnem jezere pod perejiNo prostě den uběhl a najednou bylo pět odpoledne. Chvíli nám zabrala návštěva supermarketu v Gargnas a prohlídka muškařského a vláčecího úseku na horním Garganu a nakonec jsme se Sašou dorazili k loďce u rozlitiny Kallbackselet až po osmé večer. Chytali jsme jen dvě hodiny, ale byl to mazec: Saša parádní, krásně rostlou a po celém těle typickým štičím vzorem vybarvenou štiku 107 cm a já 97 cm, 95 cm a 75 cm, jednoho okouna 36 cm + něco nám spadlo.
Bylo to nádherné finále ve večerním slunci, nad řekou létal orlovec a později večer přeletovaly sluky.
Vrátili jsme se do chaty až po jedenácté večer, tam už čekala večeře a Tomáš s Martinem, kteří už byli skoro zabalení, vzali si od nás auto a vyrazili na Kallbackselet. V noci se ale ochladilo na cca 10°C, chytli jen jednoho pěkného okouna, pak Tomáš vodil kolem lodě metrovku, ale při podebírání se něco zvrtlo a ryba byla fuč.

pulnocni metrovka ulovena pod perejiV pět ráno se Tomáš s Martinem vrátili z ryb, hodinku si zdřímli a mezi 6.00-7.00 snídáme, balíme a nakládáme auto. Aby to s tím nakládáním auta nebylo jednoduché, tak zase začalo pršet a tak při stěhování věcí z chaty do lodě, lodí přes zátoku a pak do auta je všechno zase pěkně mokré.
Po sedmé vyrážíme zpět na jih: nejprve údolím řeky Vindelalven směrem na Vindeln a pak přes kopce na pobřeží u Ornskoldsviku a dál po E4 přes Sundsvall a Gävle na letiště Arlanda. Cestou zastavujeme na odpočívadlech s výhledem na jezera a užíváme si krásný slunečný den, který se z toho pošmourného rána nakonec vyklubal.
stika 98 cm ulovena pod pereji na prutocnem jezere Známe tuhle štreku švédským pobřežím jako své vlastní boty a tak posloucháme hudbu, koukáme do kraje, občas stavíme na kávičku nebo svačinku. Na předměstí Uppsaly klasicky nakupujeme v supermarketu švédské dobroty, které se u nás nedají běžně koupit, v sousední pizzerii si u Íránců dáváme tradiční velký švédský kebab rulle. Cesta ubíhá, nekonečné lesy postupně stále častěji střídají pastviny a políčka, až nakonec pole převlédnou a už tu jsou nákupní zóny a logistická centra a pak stockholmské letiště, vráce auta a dvouhodinový let zpátky do Čech.
Byl to krásný relax v chajdě na říčním ostrově. Bez elektriky a tekoucí vody, za to se zpěvem ptáků každé ráno, s hučením peřeje za lesíkem a s rybami, které se občas nechaly i chytit.

Úlovky zapisoval Zdeněk, volantem kroutili Martin a Zdeněk, ryby chytali Martin, Saša, Tomáš a Zdeněk.
A všechny nás šéfoval a bavil Tomáš.

prutocne jezero mezi perejemi reky Vindelalven
prutocne jezero mezi perejemi reky Vindelalven
prutocne jezero mezi perejemi reky Vindelalven
prutocne jezero mezi perejemi reky Vindelalven
stika 102 cm z prutocneho jezera, cerven
stika 102 cm z prutocneho jezera, cerven
okoun 39 cm z prutocneho jezera, cerven
okoun 39 cm z prutocneho jezera, cerven
lipan 38 cm uloveny na privlac na okraji pereje
lipan 38 cm uloveny na privlac na okraji pereje
stika 95 cm z prutocneho jezera, cerven
stika 95 cm z prutocneho jezera, cerven
stika 102 cm z prutocneho jezera, cerven
stika 102 cm z prutocneho jezera, cerven
stika 93 cm z prutocneho jezera pod Torviksforsen
stika 93 cm z prutocneho jezera pod Torviksforsen
metrovka z prutocne laguny na rece Vindelalven pod pereji Torvikforsen
metrovka z prutocne laguny na rece Vindelalven pod pereji Torvikforsen
metrovka z prutocneho jezera
metrovka z prutocneho jezera


losos z Vindelalven, srpen22.-29. srpna 2009
Hello Greger,
greetings from Prague from Petra and Radek J (Gargnas 22. - 29.08.)

At first we must say that Sweden is really beautiful country with wonderful nature and nice people and we really enjoyed our hollidays there.
As we promised at Gargnas we are sending you the photos of Radek´s salmon and nice pike 100 cm (many smallers - all of them evidentaly love this bait),
which he have caught on your bait - the green fish.
I will be happy if you could send me my photo with the salmon by mail. One more question could you please send us also the adress of Mats because Radek would like to send him some photo by mail also.
Of course we will be wery happy to welcome you at Prague anytime!!!

Looking forward to hearing from you soon.
Petra and Radek

lososi dorostenec 1,8 kg24. srpna 2009
Posílám krátký raport z jižního Laponska.
V Gargnäs právě tráví svatební cestu novomanželé z Prahy. Jestli tomu dobře rozumím, tak novomanžel je rybář a novomanželka se rozhodla rybaření jen zkusit.
V každém případě hned první večer ulovila paní Petra malého lososa a její manžel o jednoho velkého lososa přišel – ryba mu skoro zlámala úplně nový prut.
Druhý den ryby nebyly skoro vůbec aktivní. ON neměl ani záběr a ONA přišla při zdolávání o slušnou, odhadem asi pětikilovou rybu.
Myslím, že naši hosté onemocněli “lososí horečkou” a chtějí lovit lososy každý den. Já už se jim bohužel věnovat nemohu, ale můj kamarád Mats je snad zítra dovede k vytoužené “velké rybě”.
Už jsem při průvodcování rybářů zažil leccos, ale novomanžele jsem ještě nikdy nedoprovázel.

PS Klienti si s sebou přivezli krabici plnou nástrah, které koupili v Praze. Nástrahy to jsou hezké, ale bohužel ne úplně vhodné pro rybaření na našem úseku řeky – většina wobblerů jde moc hluboko. Ale mám s Matsem v našem obchodě nástrah dostatek, takže jsem jim půjčil podle mne ty nejvhodnější, které jim snad pomohou k úspěchu.
Vindelalven, srpen
Z Gargnäs zdraví
Greger