+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoVindelalvenReportážeKrátké zprávy a komentáře

Švédsko - Vindelalven - Reportáže

Krátké zprávy a komentáře 20.9.2022

Losos 88 cm ulovený na plandavkuVindelalven - Gargon 4.-11.9.2022

Voda v řece byla při našem příjezdu již skoro na normálu a nám se podařilo ulovit tři lososy.
Jednoho samce délky 88 cm na plandavku, jikrnačku délky 85 cm na wobler a jednoho malého.
Další tři lososi, které jsme měli na prutu, se s náma úplně odmítli bavit...

Na říční rozlitině jsme chytali okouny (největší 42 cm) a štiky (největší 100 cm) i když najít je nebylo snadné. Čekali jsme je na úplně jiných místech, než nakonec byli.

Všude bylo neuvěřitelné množství hub, brusinek a borůvek.

Ačkoliv to na počet ryb nebylo úplně vydařené, my jsme si to nadmíru užili. Bylo to tam opravdu luxusní.
Je to krásný revír a to jsme ho ani celej nestihli vyzkoušet.

Průvodce Daniel je taky super chlap. Už přemýšlíme, že bychom to tam příští rok zas zopakovali.

Jiří Z.
Losos 85 cm - jikrnačka ulovená na wobler
Losos 85 cm - jikrnačka ulovená na wobler
Štika 100 cm z říční rozlitiny
Štika 100 cm z říční rozlitiny
Borůvky a brusinky
Borůvky a brusinky
Houby byly všude
Houby byly všude
Řeka Vindelalven
Řeka VindelalvenSíh ulovený na gumu na říční rozlitině Vindelälven 21.8.-4.9.2022

Letošní výprava za lososy řeky Vindelälven dopadla naprosto jinak, než jsme plánovali. Někteří z nás si představovali hromady lososů, jak se perou o naše nástrahy. Realita však byla jiná.
Letos do řeky natáhlo jen cca 3.000 lososů a to je méně než třetina loňského nebo předloňského počtu.

Díky vydatným dešťům na hranicích s Norskem se řeka před naším příjezdem navíc zvedla o metr, což znamená skoro trojnásobný průtok. Do toho bylo pořád jasno a slunce svítilo. Místa, která byla v loňském roce na lososy úspěšná, byla díky průtoku zcela nedostupná. Přesto jsme to zkoušeli. Chodili jsme házet do peřejí každý den, ale po pár dnech spíš už jen s cílem chytat lipany a pstruhy. Za první týden jsme lososa ani nezahlédli. V peřejích jsme ulovili celkem dost lipanů (do 40 cm) a pár krásných potočáků do 55 cm. Jarda si zde chytil prvního lipana v životě a zvýšil osobáček potočáka.

Peřej na řecePři chytání na rozlitině mezi peřejemi se podařilo ulovit několik štik spíše menších velikostí a relativně dost krásně zbarvených okounů. Někteří měřili i přes 40 cm (nej 45 cm, Jarda). Do lodi se podíval i jeden cca 60 cm síh, který vzal ze dna malou okounovou gumu.

Kdyby Štěpán poslední den nechytil štiku 110 cm, asi bych ani nevěřil, že tam taková ryba je. Tolik hodů, tolik vyzkoušených nástrah, hloubky, mělčiny, kamenité dno, bahno, tráva... nic nepřinášelo úspěch. A když, tak to byla malá štika kolem 50 cm nebo okoun.
Jediného lososa jsem nakonec ulovil já, dokonce na umělou mušku. Měřil neuvěřitelných 7 cm (sedm centimetrů!) a vzal nymfu při chytání lipanů. Za úspěch to ale nepovažuji.

Celkem jsme ve čtyřech rybářích ulovili 147 ryb za týden (Jarda dělal vzorně statistiku): 57 štik, 32 okounů, 11 pstruhů obecných, 44 lipanů, 1 lososa (strdlici), jednoho síha a jednoho proudníka.

Krásný okoun z řeky VindelalvenViděli jsme soby, hejna bernešek, orlovce, potáplice, jeřáby, bobry, norka a několik lišek. Los ani medvěd se na nás tentokrát nepřišli podívat.

V neděli 28.8. přišlo střídání rybářů. První skupina byla odvezena na letiště a nová vzápětí přiletěla. 800 km na letiště a ještě ten samý den 800 km zpět k řece, jen ne do chaty Gargon, ale do chaty Sandsele.
Voda v řece sice každým dnem klesala, ale pořád měla viditelný nadstav. A stále bylo převážně jasno. První den s novou skupinou proběhl guiding s profesionálním rybářským průvodcem. Ten nám ukázal místa na lososy trochu výše proti proudu řeky, než jsem strávil předchozí týden.

Noví rybáři byli natěšení a v plném zápalu. Hlavně Standa, který se během první hodiny nahánění lososů dokázal komplet vykoupat. Když jsem ho viděl, jak běhá vodou, aby našel to správné místo na nához, byla to jen otázka času.

Chytání lipanů na francouzskou nymfuUž v průběhu průvodcování jsme viděli 3x lososa, jak se otočil na hladině. Pak jsme na tom stejném místě viděli to samé ještě několikrát v následujících dnech. Jediného lososa měl nakonec na prutu Luděk. Bohužel vybavení nevydželo a losos nebyl zdolán. Další záběr už nepřišel, i když jsme objížděním lososích peřejí strávili každý den dopoledne nebo odpoledne. Ve druhé části dne jsme vždy šli chytat lipany do peřejí nebo štiky a okouny z lodi na rozlitině mezi peřejemi. Okouni a štiky brali ještě hůře, než první týden. Nepovedla se dokonce ani jedna štika přes 75 cm.

Za těch 14 dní sice voda v řece výrazně klesla, ale během našeho pobytu se na normální stav nedostala, při našem odjezdu byla pořád přibližně 25 cm nad normálem.

Světlé okamžiky jsme zažili až na jednom menším zarostlém jezeře, kde jsme chytili hodně krásných okounů a pár štik do 70 cm. Jenže to jezero je celkem malé a nedá se na něj chodit chytat každý den.
Nakonec to bylo krásných 14 dní, jen o lososech to úplně nebylo. Zato brusinek, borůvek a švédského babího léta jsme si užili ažaž.

Borek Zajíček

Jardův okoun z rozlitiny
Jardův okoun z rozlitiny
Pstruh cca 50 cm ulovený na přívlač
Pstruh cca 50 cm ulovený na přívlač
postruh obecný cca 45 cm ulovený na přívlač
postruh obecný cca 45 cm ulovený na přívlač
Jardův první lipan
Jardův první lipan
Potočák 45 cm ulovený při pokusu ulovit lososa
Potočák 45 cm ulovený při pokusu ulovit lososa
Okoun ze zarostlého jezera
Okoun ze zarostlého jezera
Standa pár minut před koupelí
Standa pár minut před koupelí
Okoun 40 cm ulovený na popp
Okoun 40 cm ulovený na popp
Okoun z jezera
Okoun z jezera
Sob na druhém břehu
Sob na druhém břehusrpnova 40-ka okoun z reky VindelalvenSandsele, Vindelälven
18.–27.8.2022


Cestovali jsme přes Polsko, trajektem Gdaňsk- Nynäshamn a pak 900 km na místo. Cesta v pohodě, na trajektu jsme se vyspali, najedli a pak už po známé silnici přes Stockholm-Sundsval-Umea k řece.
Z ubytování v chatě Sandsele jsme měli trochu obavy. Už nám není dvacet a jsme prostě zvyklí na elektřinu a teplou vodu bez starostí. Vše ale fungovalo bez větších problémů. Solární panel zvládal světlo v chatách, sauně i dobíjení telefonu bez problémů. Po zatopení v sauně byla krásně teplá voda a ruční sprcha na baterii byla super překvapení.
Jediný zádrhel jsme měli s motorem na lodi. Jeden den oprava se zavzdušňováním a jeden den se startérem motoru (startovací mechanizmus tažné šňůry). Domácí naštěstí rychle opravil.

pousteni metrovky do reky VindelalvenRyby:
Hned ráno po nočním příjezdu jsme vyrazili na ryby. Krásná řeka s neuvěřitelně čistou vodou nám ale nedala nic zadarmo.
První den jsme měli tři štiky a Petr přidal pstruha a pět okounů. Já jsem byl bez ryby.
Další den stoupla voda zhruba o 30 cm a další dny o dalších asi deset. Voda byla ale stále neuvěřitelně čistá a bylo hodně teplo. Přes den více než 20 stupňů a v noci 9 – 12.
Ryby jsme hledali jen velice těžce. Každý den byly „schované“ jinde. Nejvíce se ale dařilo nad vodními travinami na hranách proudu a v zátokách, kde byla teplejší voda.
Když druhý den chytil Jirka štiku 105 cm, zdálo se, že bude lépe. Nebylo.
Trápení pokračovalo i další dny ale každý den přece jen „něco“ přišlo. Celkově byl problém s tím, že bylo hodně vody, tak dvojnásobek normálu, co bylo loni. Někdy klesla voda za noc o 20 cm a pak zase další den šla o 30 cm nahoru... Nejvíc nám to šlo, když byl vítr - to loď v tý čistý vodě ryby asi neviděj. Když bylo jasno a bezvětří, tak to byla tragédie.
Celkem jsme chytili 95 štik, 68 okounů, 4 pstruhy a 9 lipanů.
Většina štik byla mezi 60–80 cm. Tři štiky přes metr: 102, 103 a 105 cm.
srpnovy okoun z reky VindelalvenVelikost okounů byla na naše poměry opravdu nadstandardní. Naprostá většina měla více než 30 cm, více než dvacet mělo nad 40 cm. Dva jsme si udělali osobní rekord okounem 46 cm. Petr chytal na smáčky se schovaným háčkem přímo v těch travách a já chytal na normální gumy na rozhraní trav a volné vody. Okouni a občas i nějaká štika stáli zřejmě v těch travách, protože tam v těch 60-120 cm vody bylo krásně vidět na dno. Nikde si žádnou rybu neviděl a najedou záběr a byl tam okoun, který musel být schovaný v té trávě!
Z loňska jsem byl samozřejmě nažhaven na lososy. Ale letos losos ani jeden! Na místech, kde jsem loni viděl, že se zvedlo nebo vyskočilo dohromady snad 10 ryb jsem letos neviděl žádného.
Myslím, že jsme nakonec byli všichni s celkovým počtem 176 ks chycených ryb spokojeni. A ti z nás, co jim losos stále „chybí“, si do Švédska budou muset zajet za rok.

Radek


Vindelalven-Lillsebranna 20-27 srpna 2022

Máme Švédsko rádi a tak nám zase tak moc nevadilo, že vlivem předchozích dešťů teklo v řece víc vody, než bylo zdrávo.
Bohužel z důvodů vysoké hladiny a slabého tahu, to s lososy bylo špatné. V době naší návštěvy bylo v řece jen 30% loňských počtů lososů (loni cca 10.000 kusů, letos slabých 3.000). Nakonec se nám podařili dva malí lososi 55-60 cm.
Ale zase jsme nachytali mnoho štik, denně každý tak 10-15 kousků. Největší měřená štika měla 95 cm.
Parádní byli krásně zbarvení okouni.
Na mušku jsme chytali jen menší lipany a pstruhy.

Petr P.

srpnovy okoun ze Sandsele, reka Vindelalven
srpnovy okoun ze Sandsele, reka Vindelalven
srpnova metrovka z Vindelalven, Sandsele
srpnova metrovka z Vindelalven, Sandsele
zdolana metrovka ulovena na wobler Salmo
zdolana metrovka ulovena na wobler Salmo
srpnova metrovka z Vindelalven, Sandsele
srpnova metrovka z Vindelalven, Sandsele
letni okoun ze Sandsele
letni okoun ze Sandsele
srpnova metrovka z Vindelalven, Sandsele
srpnova metrovka z Vindelalven, Sandsele
okoun z reky Vindelalven, srpen
okoun z reky Vindelalven, srpen
okoun z reky Vindelalven, srpen
okoun z reky Vindelalven, srpen
srpnovy den na Garganu, pritok Vindelalven
srpnovy den na Garganu, pritok Vindelalven
pozdni vecer na Garganu, pritok Vindelalven
pozdni vecer na Garganu, pritok Vindelalven

stika 110 cm, srpen na rece VindelalvenVindelalven-Gargan 21-27 srpna 2022

Letošní výprava na sever Švédska měla být hlavně o lososech, ale realita byla jiná. Prakticky celý srpen na horách, kde Vindelalven pramení, pořád pršelo a tak v řece teklo 2x víc vody než by mělo. Chytat v těch peřejích skoro nešlo. Navíc podle údajů na rybím přechodu sice do první půlky srpna byl normální tah lososů, ale pak táhnout přestali. Když jsme my chytali na Vindelalven, tak bylo na horním a středním toku jen cca 3000 lososů (oproti 10.000 kusů v loňském nebo předloňském roce). No, prostě na lososa jsme si nešáhli.
srpnovy okoun z reky Vindelalven
Tak jsme chytali v peřejích lipany a pstruhy a na průtočných jezerech a na Garganu štiky a okouny. Náš mladej si chyt životní štiku 110 cm a okouny přes 40 cm, což bylo skvělý. Na rozlitině mezi peřejema, kde jsme měli loď, jsme strávili většinu, ale měli jsme relativně málo záběrů, kolikrát jen pár záběrů za půl dne. Některý dny, když trochu foukalo, to docela šlo, ale když se pak udělalo bezvětří a nebe bylo bez mráčku, tak to bylo fakt hodně těžký chytání.

Nejlepší úlovky naší čtveřice byly:
štika 110 cm (Štěpán)
okoun 45 cm (Jarda)
potočák 55 cm (Borek)
síh cca 60 cm (Borek)

Radek D.

stika 105 cm z ricky Gargan, srpenVindelalven a Gargan 13-20 srpna 2022

Tak letos losos jen jeden záběr, který měl kamarád Martin na 3. náhod, ale spadl mu po 5 sekundách. Pak už nic i když jsme chytali usilovně, často i do 22 hod.
Povedli se nějací pstruzi a celkem dost lipanů do 40 cm.

Na říčce Gargan letos mraky malých štik do 65 cm na velkého poppera, jedna nezdolaná cca metrovka a Pavlovi se tam povedla pěkná štika 106 cm, velmi dobře vypasená. Ta říčka je dost úživná, samí šneci atd.
No a můj krokodýl, se kterým mám nevyřízené účty pod ostrovem na řece Vindelalven? Dvakrát na tom místě moc foukal vítr, takže rychlý drift… špatný. Třetí pokus byly podmínky ideální, ale štěstí stálo na straně Martina, které mu jsem místo ukázal. Chytil zde 95, 97 a 105 cm. I když žádná z nich nebyla ten krokouš, se kterým jsem tam prohrál minule. Já na rozlitině "jen" 97 a 99 cm.

Zdraví Filip a parta


peřeje na Vindelalven za vysokeho stavu vodyVindelalven 7-17 srpna 2022

Zatím je to rybářsky dost bída. V řece je hladina podle všeho o 50 cm výše, než by měla být, dokonce i před chatou Lillsebranna je dost proud. A aby toho nebylo málo, tak se pořád střídá počasí - jasno, pak zase dešťové přeháňky, občas vítr. Počasí jak na houpačce rybám určitě moc dobře nedělá.
Okouni neberou vůbec a štiky chytáme vesměs malé kolem 50-60 cm, největší zatím máme 88 cm. Spíše se jedná o náhodné a jednotlivé úlovky. Jednu štiku jsme brali na jídlo, byla úplně prázdná. Malých lipanů se dá nachytat hodně (jdou na mouchu i na přívlač) a mají kolem 25 cm, největšího máme na mouchu 45 cm. Nad peřejí pod chatou se mi povedl jeden pěkný pstruh přes 40 cm, jinak chytáme jen malé.
S lososy to bude letos asi těžké: my zatím 0. Ptali jsme se průvodce Daniela a hovořili jsme i s jedním z místních borců a oba se shodují, že lososů je zatím tady v okolí málo. Objeli jsme i peřeje od Gargnasu až po Blattnicksele a nikde nejsou žádní místní rybáři. U peřejí jsou připravé i lodě s motory, ale rybáři zatím nikde. Teprve včera nám náš domácí říkal, že viděl před Lillsebrannou lososa, jak se vyhoupl nad hladinu. Mysleli jsme si, že nás chce tak nějak utěšit nebo motivovat, ale dneska ráno viděl kolega před naší chatou taky vyskočit lososa a já po chvilce zahlédl evidentně jiného, jak se vyhoupl v proudu. To nám samozřejmě vlilo naději do žil. Máme ještě tři dny...

Karel J.


losos uloveny na privlac - zari na VindelalvenŘeka Vindelälven
11.-18. září 2021


Sezóna lovu lososů na řece Vindelälven končí zpravidla 31.8. V letošním roce, ale také v nadcházejících letech 2022 a 2023 bylo s ohledem na rostoucí počty i velikost táhnoucích lososů místními úřady rozhodnuto, že lov lososů bude povolen až do poloviny září.
Prodloužení lososí sezóny přivítala skupina středočeských rybářů, kteří svou výpravu chtěli původně zaměřit na lov štik a okounů. Ale když byl lov lososů povolen, dohodli si na první den rybaření s místním rybářským průvodcem, který je v okolí chaty Lillsebranna seznámil s několika dobrými pooly a pomohl i s výběrem nástrah a techniky lovu lososů. Vyplatilo se.
Hned v neděli, tedy první den rybaření, se podařilo zdolat tři pěkné lososy délky 78-85 cm. Během dalších dnů ulovila trojice rybářů celkem 9 lososů, z nichž největší byli 95, 92 a 91 cm. Většina byla ulovena na plandavky v dopoledních hodinách. A protože byly všechny ulovené ryby vráceny řece, můžeme se těšit, že za rok nebo dva už budou mít tihle "králové řeky" přes metr!

Velkou radost z úlovků by mlsnějším rybářům snad mohl kazit jen fakt, že žádný z ulovených lososů nebyl menší než 75 cm, což je maximální délka uloveného lososa, kterého si rybář v řece Vindelalven smí ponechat ke konzumaci. Všechny jikrnačky a lososi délky nad 75 cm musí být v této řece puštěny na svobodu. Možná i tohle opatření pomáhá zachovat dobrou kvalitu populace lososů táhnoucích každoročně do Vindelälven. Ačkoli se do této švédské řeky žádní lososi nevysazují a všechny ryby pocházejí z přírodního výtěru, přesto mají počty lososů táhnoucích do řeky Vindelälven dlouhodobě rostoucí tendenci.


srpen na rece Vindelalven, perej Rastrandsforsen Laponsko, řeka Vindelälven
23-28 srpna 2021


Závěrem června a pak ještě jednou koncem srpna jsme se na řeku Vindelalven vypravili vyzkoušet pro nás do té doby neznámý úsek této nádherné řeky. Červnová výprava byla zaměřená na lov štik a okounů, ale hlavní cílovou rybou srpnové výpravy byl losos atlantský. Lososi táhnou do řeky Vindelälven každoročně od července do září a na rybím přechodu Norrfors u města Umea jich během každé sezóny zaznamenají kolem 10.000 kusů. 80% z nich míří na trdliště na cca 20 km dlouhém úseku řeky mezi ústím říčky Gargan a mostem na silnici E45 u Blatnicksele. A právě tam se nacházejí tři chaty, které díky spolupráci s místními rybářskými průvodci, máme k dispozici.
Už v Praze na letišti jsme se u Plzně pokorně shodli nad konstatováním, že vzhledem k našim schopnostem a omezené znalosti místních podmínek, budeme rádi, když si lososa chytne alespoň jeden z nás a ti ostatní vezmou za vděk štikami, okouny a lipany. Realita však předčila naše očekávání. Tentokrát v pozitivním slova smyslu...

ranní mlha nad rekou Vindelalven, srpenCestovali jsme v neděli večer letadlem z Prahy do Stockholmu, v autopůjčovně na letišti jsme si vyzvedli dva kombíky a vyrazili směr sever. Zatímco v červnu panovalo období severských bílých nocí a celá naše noční jízda probíhala za světla, koncem srpna byla mezi 22.00-03.00 tma jak v pytli, jen na severním horizontu se rýsoval světlejší proužek, ke kterému jsme se hodinu za hodinou nezadržitelně blížili. Po devíti hodinách pohodové jízdy, třech kafích a pár obložených houstičkách od manželky jsme byli na místě: peřeje řeky Vindelalven halila ranní mlha, ze které trčely vrcholky stromů nekonečné severské tajgy.

stika 108 cm, srpen na Vindelalven23.8.2021 Pondělí
Po devíti hodinách jízdy autem ze stockholmského letiště jsme v pondělí ráno dorazili k řece Vindelälven. Slunce zrovna rozpouštělo zbytky ranní mlhy, která halila celé říční údolí a na příjezdové cestě k chatě nás vítala stádečka sobů s novým parožím stále ještě obaleným v lýčí.
Zatímco trojice Radek-Filip-Pavel se ubytovala v chatě Lillsebranna a po dvouhodinovém šlofíčku vyrazila na vodu, čtveřice Filip-Luboš-Saša-Zdeněk ten šlofíček v chatě Gargon trochu protáhla a na seznámení s rybami v okolí peřeje se šlo až odpoledne.
losos atlantsky 90 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 gNaše první hodiny u vody se odehrávaly pod dozorem místních rybářských průvodců, kteří nám ukázali, kde jsou obvyklá stanoviště lososů a doporučili nám vhodné nástrahy.
Filip neztrácel čas a hned po pár minutách vláčení plandavky Abu-Toby zasekl a zdolal jikrnačku lososa atlantského délky 90 cm. Pavel, který se lososům v peřeji postavil s mušákem zdolal osm lipanů od 25 do 40 cm a Radek doplnil pět štik, z toho jednu metrovku.
Kvartet z chaty Gargon bodoval jen šesti malými štikami do 70 cm, jedním lipanem 30 cm a pstruhem 32 cm.
Celý den bylo jasno, slunečno, 15°C. Ale jak kolem osmé večer zapadlo slunce, rychle se ochladilo a když se za soumraku vracím do chaty (je 22.00 hodin), jsou jen 2°C.

Team Lillsebranna
Pavel-muška – 3x lipan do 40 cm
Filip - 1x losos 90 cm, 2x lipan
Radek – 5x štika 108 cm a malé, 3x lipan

Team Gargon
Filip M.- 3x štika 60-65 cm
Luboš – 3x štika 60-65 cm, 1x pstruh obecný 30 cm
Saša – 0
Zdeněk – 1x lipan 35 cm na lososí mušku

ranni privlac v pereji Rastrandsforsen24.8.2021 úterý
Podle předpovědi se mělo během dne zatáhnout a odpoledne začít vytrvale pršet. Vstali jsme proto ráno už v 6.00, abychom využili hezkého počasí. Přivítala nás mlha, jinovatka a 0°C. Slunce už vystoupalo nad vrcholky stromů a začalo mlhu rychle rozpouštět. Asi tři hodiny se věnujeme lovu lososů v peřeji u chaty Gargon, ale odměnou nám jsou jen dva malí okouni (přívlač) a na mušku jeden 40-centimetrový lipan.
srpnova stika 110 cm z reky Vindelalven ulovena na plandavkuV poledne jedou Luboš s Filipem vláčet na říčku Gargon a Saša se Zdeňkem jedou zkusit štiky na rozlitinu na řece Vindelalven asi 5 km od chaty. Start na rozlitině je velmi slibný: hned na druhý nához plandavky zasekávám a po cca 15 minutách urputného boje v porostech hustého rdesna zdolávám štiku délky 110 cm. Ryba je ve skvělé kondici, pěkně vykrmená a předvádí několik výskoků a dlouhých výpadů během kterých nabaluje na šňůru celé trsy rdesna a vodních travin.
Na rozhraní říčního koryta, velkých balvanů a rdesnem zarostlých zátok se nám podařilo ulovit 5 okounů délky 30-39 cm a později u jedné z peřejí na plandavku okouna 40 cm. V peřeji ulovil Saša na jerk-slider pstruha 45 cm a Zdeněk po chvilce na plandavku jeho menšího bratříčka 40 cm. Oba pstruzi byli čistě jezerní formy s velkými černými tečkami.
sob na pasece za chatouZkoušeli jsme lovit štiky na mělčině pod peřejí, kde jsme bodovali v červnu, ale na tomhle lovišti bylo málo vody, protože v řece je hladina o 50 cm níže než koncem června. Nicméně o 300 m dál po proudu jsme našli místo, kde na dvoumetrové hloubce porost trávy vyplňoval plochu skoro hektar a z jedné strany jej obtékal silný proud. A tady štiky byly. Během půl hodiny jsme zde ulovili štiky 70 cm (Zdeněk), 85 cm a 105 cm (Saša). Další dvě ryby nám spadly. Tou dobou už však drobně, ale vytrvale prší a do toho fouká silný vítr. Ochlazuje se na necelých 10°C a počasí nás nutí k ústupu. S prokřehlými prsty zkoušíme ještě prohazovat porosty rdesna v zátoce u kotviště lodi, ale dostavuje se únava. Na chvíli nás ještě nakopnul útok hodně velké štiky na hladinový jerk těsně u lodě. Bohužel na jerku už v té chvíli viselo asi 10 kg trávy a štika nevěděla, jak se k jerku dostat. Na zlomek vteřiny stála pod hladinou a pak zmizela. Podle střízlivého odhadu měla tak 120 cm.
srpnovy okoun z reky VindelalvenV šest večer vítězí zima a hlad, končíme s rybařením a jedeme do chaty, kde nás čekají Filip s Lubošem. Během odpolední seance na říčce Gargon ulovili 8 štik do 65 cm a tucet okounů do 25 cm. Filip pak okolo chaty nasbíral křemenáče a pánvička už je v permanenci...
Team Lillsebranna
Pavel-muška – 7x lipan do 40 cm
Filip – 3x pstruh 25-30 cm, 3x štika do 60 cm
Radek – 2x štika do 60 cm, 1x okoun 25 cm

Team Gargon
Filip M.- 2x štika 55-60 cm a 2x okoun 20 cm a 32 cm
Luboš – 6x štika 50-65 cm, 6x okoun 20-31 cm
Saša – 3x štika 65 cm, 83 cm a 105 cm (na Salmo Slider 10 cm), okoun 35 cm na rotačku, pstruh obecný 45 cm na wobbler, lipan 40 cm na rotačku
Zdeněk – 2x štika 75 cm a 110 cm (na modrou plandu ABU Atom 18 g), 6x okoun 30-39 cm a pstruh 40 cm (skoro všechno na tu modrou plandu)

srpnova stika 115 cm ulovena na jerk25.8.2021 středa
Celý den bylo zataženo a větrno. Celou noc a dopoledne pršelo, odpoledne bylo už bez deště, ale v nárazech byl vítr na hranici vichřice a z lodě šlo chytat jen těžko. Teplota celý den zůstala na nepříjemných 8°C.
Ráno a dopoledne jsme v peřeji u Gargonu zkoušeli lososy. Filipovi hned ráno zabral losos cca 90 cm, ale ve výskoku spadnul. Jediným úspěchem dnešního dne bylo Lobošových a Filipových pár štik do 60 cm a okounů do 35 cm, Sašův koš plný křemenáčů a pytel brusinek. Já měl dnes čistou nulu.
Naši kolegové v chatě Lillsebranna také neměli žádné žně, ale na jezírku za cestou ulovili pár okounů do 35 cm, 9 štik do 80 cm a Radek trumfoval parádní štikou 115 cm (na malý 7 cm Salmo Slider – „karkulka“ neboli redhead).
sauna na brehu ricky GarganNepřízni počasí vzdorujeme večer ve vytopené sauně a po celém dnu v dešti, zimě a větru je sauna s následnou koupelí v řece paráda!

Team Lillsebranna
Pavel-muška – 3x štika
Filip – 5x štika 50-80 cm, 5x okoun do 35 cm
Radek – 5x štika 115 cm (na Salmo Slider redhead 7 cm) a ostatní do 70 cm, 5x okoun do 25 cm

Team Gargon
Filip M.- 1x štika 60 cm, 2x okoun 30 cm a ráno vypnul lososa cca 90 cm
Luboš – 1x štika 50 cm a 1x okoun 25 cm
Saša – 2x okoun 25 cm a 35 cm, 2 kg brusinek a plná taška křemenáčů.
Zdeněk – 0, celý den muškařil a ani prd

srpnovy losos 83 cm uloveny na 28 g plandavku ABU-Toby26.8. čtvrtek
Celý den bylo zataženo, oblačno, ale už nepršelo ani nefoukal silný vítr jako včera, jen takový mírný větřík. Odpoledne se teplota z 8°C zvedla na 12°C, aby večer rychle klesla na 5°C.
Zatímco naši přátelé v chatě Lillsebranna měli po včerejší oslavě 115-ky slabší den s několika lipany do 35 cm, pár okouny do 42 cm a hromadou štik, jenže malých, nám se zadařilo.
srpnovy losos 64 cm uloveny na plandavku 28 g ABU-TobyÚspěšný den zahájil Filip lososem 64 cm (uloven na plandu ABU-Toby 28 g měděné barvy s proužky), pak se k němu přidal Saša ještě větším lososem délky 83 cm (také na tmavou 28 g plandu ABU-Toby), takže, když jsem jim oznámil ulovení mého lososa 79 cm (na plandu Vibrax-Bluefox 28 g měděné barvy), nijak jsem je tím neohromil.
Zachytali jsme i hromádku okounů 30-39 cm, pár lipanů do 35 cm a každý několik štik do 80 cm. Saša se pokusil trumfovat štikou 103 cm (na Salmo Slider 10 cm), ale přebil jsem ho štikou 112 cm (ulovena na modrou na plandavku ABU-Atom 18 g). Musím říci, že štiky jsou v neuvěřitelné kondici. srpnovy losos 79 cm uloveny na plandavku BlueFox-Vibrax 28 gZatímco lososa jsem dopoledne (pravda, na prut 20-50 g a šňůru nosnosti 20 kg) zdolal v peřeji během pěti minut, štika mne pořádně potrápila – několikrát podnikla výpad přes brzdu, předvedla sérii výskoků na hladině, opakovaně se snažila zavrtat do trav... No prostě měl jsem s ní 20 minut co dělat (zdoláváno na prut 14-28 g, šňůra nosnosti 8 kg a koncový návazec z fluorcarbonu nosnosti 5 kg).
Tohle byl den, kterých rybář za svůj život obvykle moc nemá – ryby prostě žraly, podmínky byly příznivé a úlovek lososa atlantského je vždy sváteční záležitost.

stika 112 cm ulovena na modrou plandavku ABU-Atom 18 gTeam Lillsebranna
Pavel-muška – 30x lipan do 30 cm
Filip – 2x lipan, 1x štika, 5x okoun
Radek – 20x štika do 70 cm, 4x okoun 25-42 cm

Team Gargon
Filip M.- 1x losos 64 cm mlíčák na plandavku Abu Toby 28 g měděné barvy, 1x okoun 35 cm a 1x pstruh obecný 40 cm.
Luboš – 8x štika 30-80 cm, 5x okoun 25-39 cm, 2x pstruh 25 cm a 30 cm
Saša – 1x losos 83 cm jikrnačka na plandavku Abu Toby 28 g měděné barvy, 3x štika 103 cm, 83 cm a 60 cm (vše na Salmo Slider 10 cm)
Zdeněk – 1x losos 79 cm mlíčák na plandavku Bluefox-Matrixx 28 g měděné barvy, 8x štika: 112 cm, 80 cm a zbytek 40-65 cm, 7x okoun 25-37 cm a 1x lipan 35 cm. Všechno na plandavky 18-28 g délky cca 8-10 cm.

srpnovy okoun 36 cm z reky Vindelalven
srpnovy okoun 36 cm z reky Vindelalven
okoun z reky Vindelalven, srpen
okoun z reky Vindelalven, srpen
okoun 39 cm uloveny na gumu-nymfu
okoun 39 cm uloveny na gumu-nymfu
okoun 39 cm, srpen na rece Vindelalven
okoun 39 cm, srpen na rece Vindelalven
okoun 37 cm uloveny na plandavku
okoun 37 cm uloveny na plandavku
stika 115 cm ulovena na Salmo Slider 10 cm, srpen v Lillsebranna
stika 115 cm ulovena na Salmo Slider 10 cm, srpen v Lillsebranna
stika 112 cm ulovena na modrou plandavku ABU-Atom 18 g
stika 112 cm ulovena na modrou plandavku ABU-Atom 18 g
stika 110 cm ulovena na plandavku na rece Vindelalven, srpen
stika 110 cm ulovena na plandavku na rece Vindelalven, srpen
stika 103 cm, srpen na rece Vindelalven
stika 103 cm, srpen na rece Vindelalven
pstruh obecny 35 cm uloveny nahodne pri lovu lososu
pstruh obecny 35 cm uloveny nahodne pri lovu lososu

srpen na Vindelalven - okoun 37 cm uloveny na plandavku27.8.2021 pátek
Přes noc ze čtvrtka na pátek se vyjasnilo a v pátek ráno bylo venku krásných 0°C a nad řekou hustá mlha. Slunce rozpustilo mlhu kolem deváté a pak nám připeklo naše uši a nosy. Odpoledne bylo parádních 18°C, dali jsme saunu, koupali se v řece a před půlnocí nás na obloze překvapila polární záře.
S rybama to bylo horší. Hned ráno měl Luboš smůlu, když nad peřejí Rostrandsforsen vypnul lososa cca 70-90 cm. Zabral mu na wobbler na začátku silného proudu, rozjel se, párkrát udělal obrátku a pak se vypnul. Později jsme nad touhle peřejí na plandavky a gumy ulovili pár okounů 25-35 cm, jednu malou a jednu 80-ticentimetrovou štiku.
losos 89 cm z pereje u domku Lillsebranna, uloveny na jerk Salmo Slider 10 cmSaša s Filipem zachytali štiky na rozlitině pod Torviksforsen – většina byla malých kolem 50-70 cm, jedna měla pěkných 103 cm. Filipovi vzala velká štika na rozhraní mezi travami zarostlou mělčinou a 6 m hlubokým korytem. Nepodařilo se ji ani zdvihnout ode dna. Spokojeně si jezdila tam a zpět na hloubce a pak se jí podařilo zbavit nástrahy. Ani odpoledne to za plného slunce a bezvětří nebylo lepší. Chytli jsme pár malých štiček a okounů do 37 cm a to bylo vše.
To trio v chatě Lillsebranna zase skórovalo: tentokrát Radek lososem délky 89 cm uloveným na jerk Salmo Slider (10 cm v barvách plotice) a srpnovy okoun 48 cmFilip D. okounem 48 cm uloveným na malém a velmi zarostlém jezeře na druhé straně cesty k chatě
+ k tomu nějaké malé štiky do 70 cm a okouni do 35 cm a Pavel na mouchu přidal 15 lipanů do 35 cm.
Byl to krásný letní den a polární záři, která se před půlnocí objevila na obloze, jsme náležitě oslavili.

Team Lillsebranna
Pavel-muška – 15x lipan, 1x štika
Filip – 3x štika do 70 cm, 9x okoun 30-48 cm
Radek – 1x losos 89 cm na wobbler (Salmo Slider 10 cm), 2x okoun

Team Gargon
Filip M.- 12x štika 103 cm a ostatní 40-70 cm + jedna obrovská štika mu spadla, 5x okoun 30-35 cm, 1x lipan 35 cm
Luboš – 5x okoun 25-37 cm a ráno mu spadl losos cca 70-90 cm
Saša – 6x štika 45-70 cm, 1x pstruh obecný 35 cm
Zdeněk – 1x štika 80 cm, 2x okoun 30-35 cm, 1x lipan 30 cm

ranni privlac nad pereji Rastransforsen28.8.2021 sobota
Sobota byl závěrečný den našeho rybaření. Letadlo domů nám sice letí až v neděli večer, ale na letiště to máme autem 9 hodin a tak v neděli ráno jen zabalíme a pak posvištíme přes hory a doly na jih do Stockholmu.
Byl to den jak vymalovaný: bezvětří, ráno zase skoro nula, mlha nad řekou, která se po osmé rozpustila a slunce pražilo celý den. Brusinky dozrávaly, křemenáčům se červenaly klobouky v mechu, voda lákala ke koupání, ale ryby nežraly.
Budha v řece VindelalvenPár štik do 70 cm a okounů do 30 cm jsme sice ulovili, Filipovi M. překousla návazec obrovská štika na stejném místě jako včera a Filip D. skóroval lososem 68 cm, který zabral na plandavku ABU-Toby 28 g na peřeji pod chatou Lillsebranna, ale to bylo vše. Celkově bylo záběrů velmi málo a bylo jasné, že ta rychlá změna počasí, ostré slunce a úplné bezvětří se rybám moc nezamlouvají.
znaveny lovec lososu pri odpocinku po dobrem obedeTaké se dostavuje únava. Usilovně muškařícího Pavla chytla záda a polyká brufeny jak lentilky. Po obědě jeden po druhém na hodinku-dvě odpadáme. Saša usnul se strnulým výrazem ve tváři a v pozici, kdy jen chrápání uklidnilo naše obavy a bylo přesvědčivou známkou života.
Odpoledne bylo takové vedro, že Filip oslavil ulovení lososa koupelí v řece, kde se na šutru uprostřed zátoky pokoušel o ekumenický kontakt s bohy (viz foto). Jenže bohové ho asi neposlouchali nebo jim jeho přání stran ještě větších štik a lososů byla putna. Ten den už se žádná překvapení nekonala. Slunce zářilo z jasně modré oblohy, hladina v říčních zátokách byla jako zrcadlo a my mohli z lodě sledovat, jak se naše nástrahy proplétají mezi porosty rdesna na čtyřmetrové hloubce. Jenže v téhle čisté vodě a klidné hladině nás stejně dobře viděli i štiky a okouni a do útoků na naše nástrahy se jim nechtělo. Nebo prostě nežrali.
losos 68 cm uloveny na plandavkuAle podtrženo sečteno zase krásný letní den, a kdyby mi někdo řekl, že mohu zpátky do práce až za týden, s radostí bych tu na řece Vindelalven ještě nejméně týden zůstal.

Team Lillsebranna
Pavel-muška – 7x štika do 70 cm
Filip – 1x losos 68 cm na plandavku ABU-Toby, 2x lipan, 1x štika 60 cm,
Radek – 1x štika 50 cm

Team Gargon
Filip M.- 2x štika 45-50 cm, 2x okoun 30-33 cm a velká štika mu překousla návazec
Luboš – 1x štika 60 cm a 1x okoun 30 cm
Saša – 3x štika 55-80 cm
Zdeněk –1x okoun 25 cm

Přes všechna očekávání a obvyklé zkušenosti jsme při téhle výpravě přišli o minimum nástrah. Já jsem například za celý týden utrhnul jen jeden jediný jig s gumou a lankem. Jinak vezu krabičky nástrah domů stejně plné, jako při odjezdu.

Úlovky zapisovali Radek a Zdeněk, volantem kroutili Filip, Luboš, Radek a Zdeněk, ryby chytali Filip D, Filip M, Luboš, Pavel, Radek, Saša a Zdeněk.

losos 89 cm uloveny na jerk Salmo Slider 10 cm, srpen
losos 89 cm uloveny na jerk Salmo Slider 10 cm, srpen
pousteni lososa na svobodu
pousteni lososa na svobodu
losos 68 cm uloveny na plandavku ABU-Toby, srpen
losos 68 cm uloveny na plandavku ABU-Toby, srpen
losos 79 cm uloveny na plandavku Bluefox-Vibrax 28 g, srpen
losos 79 cm uloveny na plandavku Bluefox-Vibrax 28 g, srpen
losos 64 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Troviksforsen
losos 64 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Troviksforsen
losos 64 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Troviksforsen
losos 64 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Troviksforsen
losos 83 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Torviksforsen
losos 83 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Torviksforsen
losos 90 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen v Lillsebranna
losos 90 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen v Lillsebranna
lov lososu na privlac v pereji Rastrandsforsen
lov lososu na privlac v pereji Rastrandsforsen
lov lososu na wobblery tazene za veslici-halling pod pereji Rastrandsforsen
lov lososu na wobblery tazene za veslici-halling pod pereji Rastrandsforsen
srpnove rano, lov lososu na privlac v pereji Rastrandsforsen
srpnove rano, lov lososu na privlac v pereji Rastrandsforsen
rano nad pereji na rece Vindelalven
rano nad pereji na rece Vindelalven
veslice pro lov lososu na rece Vindelalven
veslice pro lov lososu na rece Vindelalven
koncem srpna je na brezich Vindelalven spousta boruvek a brusinek
koncem srpna je na brezich Vindelalven spousta boruvek a brusinek
srpnova privlac nad pereji Rastrandsforsen
srpnova privlac nad pereji Rastrandsforsen