+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoVindelalvenReportážeKrátké zprávy a komentáře

Švédsko - Vindelalven - Reportáže

Krátké zprávy a komentáře 28.8.2023

Rybareni na ricce Gargon Vindelälven-Gargon 19.-26.8.2023

Na řeku Vindelälven jsme přijeli s cílem lovit lososy. Ale značný nadstav vody a podprůměrný letošní tah lososů nám již od počátku příliš šancí nedával. Průtok byl zhruba dvojnásobný oproti normálu a tah sotva poloviční ve srovnání s úspěšnými roky.

Hned po příjezdu jsme se šli k řece podívat a chytit si první rybu. Já šel v kraťasech a brodil jsem v crocsech, takové bylo vedro. Na mušku jsem ulovil 15 lipanů a jednoho malého potočáka. Kluci si každý také nějakou rybu ulovili. Druhý den bylo ještě krásně ale pak dva dny nepřetržitě lilo. Chodili jsme k řece vždy jen na hodinku nebo dvě a šli uschnout do chaty.

Jeden deštivý půlden jsem se Standou byl chytat na rozlitině ze člunu. Standa měl na prutě dvě solidní štiky, ale ani jednu se nepodařilo zdolat. Ta větší už byla u člunu, ale pak nástrahu ve výskoku vyklepla. Druhou (trošku menší) jsme viděli, ale spadla pár vteřin po záběru. Tipuji, že na vině byla příliš povolená brzda a zásek neseděl. Nakonec jediné dvě štiky toho dne jsem na rozlitině zdolal já, měly 96 (měřeno) a cca 90 cm (odhadem).

Okoun z rozlitiny Pak déšť vystřídalo docela příjemné počasí. Chvílemi sice lehce pršelo, ale jinak bylo polojasno až jasno. Petr nemaje broďáky chodil chytat hlavně z veslice na říčku Gargan a byl spokojen z množsvím úlovků štik, okounů a jesenů. Štiky byly sice spíše menší, největší měřila těsně pod 80 cm, ale bylo jich dost. Petr si rád zachytá bez ohledu na velikost úlovku, proto byl spokojen.

Michal důsledně zkoušel lososy a další ryby v řece na mušku (klasika i switch) i na přívlač. Kromě pár lipanů kolem 35 cm se zázrak nekonal. Navázal si i mušky přesně podle švédských lososových vzorů (fakt pěkná práce), ale sežral to nakonec vždy jen lipan. A jedno odpoledne strávil s Petrem na Gargonu lovem štik a okounů.

Já a Standa jsme chodili vždy na půlden na rozlitinu chytat okouny a štiky. Štikám se sice moc nechtělo, ale krásných okounů jsme nachytali dost, byli přesně tam, co loni. U peřeje u vtoku do rozlitiny se podařilo na hraně proudu ulovit i pár pěkných lipanů a dva menší potočáky. Druhý půlden jsme chodili chytat na Vindelälven nebo říčku Gargon. Na mušky-nymfy se v řece Vindelalven dalo ulovit spoustu lipanů, ale průměrná velikost byla znatelně menší, než vloni. Spletlo se nakonec i pár potočáků (do cca 30 cm). Lososa jsme tentokrát ani nezahlédli se otočit na hladině.

Radkuv losos-mlicak 95 cm Jediného lososa v době našeho pobytu ulovil Radek z chaty Lillsebranna (15 km od nás proti proudu) a to v podstatě náhodou. Byl zkusit ze břehu štiky pod peřejí a na plandavko-woblera od Rapaly ulovil na rozhraní proudu a tišiny samce lososa délky 95 cm. Ani lanko před nástrahou mu nevadilo... Když jsme spolu mluvili druhý den po telefonu a já se ptal jak jdou ryby, tak říkal že ani neví. Že leží v lodi, nechytá, okolní svět vlastně ani moc nevnímá a v hlavě si stále dokola přehrává svůj životní lov...

V sobotu ráno jsme zabalili věci, rozloučili jsme se s Danielem (majitel chaty a místní kapacita přes lososy) a vyrazili směr letiště Stockholm. Protože jsme nemuseli nijak pospíchat, zastavili jsme se na peřejích Mardseleforsen na řece Vindelälven níže po proudu, kde je pěší trasa přes visuté mosty nad nádhernými mohutnými peřejemi (cca hodinová procházka). Další zastávka byla v Umea v supermarketu a poslední delší zastávku jsme udělali u mostu Högakustenbron přes baltský záliv severně od Härnosändu. Krátká procházka k větrné elektrárně a večeře v místní restauraci nám dodala další síly na cestu. Ve tři ráno jsme úspěšně dorazili na letiště, vrátili auto a v 7:25 odletěli do Prahy.

Nakonec jsme si pobyt i rybaření užili, chyběl jenom nějaký úlovek, na který nelze zapomenout.
Děkuji pánové, i bez lososa to byla nakonec moc hezká výprava!

Borek Zajíček

Standa - lovec okounu
Standa - lovec okounu
Sobi
Sobi
Místní okouni jsou krásní
Místní okouni jsou krásní
Štika 96 cm z rozlitiny
Štika 96 cm z rozlitiny
Duha nad rozlitinou
Duha nad rozlitinouLosos 88 cm ulovený na plandavkuVindelalven - Gargon 4.-11.9.2022

Voda v řece byla při našem příjezdu již skoro na normálu a nám se podařilo ulovit tři lososy.
Jednoho samce délky 88 cm na plandavku, jikrnačku délky 85 cm na wobler a jednoho malého.
Další tři lososi, které jsme měli na prutu, se s náma úplně odmítli bavit...

Na říční rozlitině jsme chytali okouny (největší 42 cm) a štiky (největší 100 cm) i když najít je nebylo snadné. Čekali jsme je na úplně jiných místech, než nakonec byli.

Všude bylo neuvěřitelné množství hub, brusinek a borůvek.

Ačkoliv to na počet ryb nebylo úplně vydařené, my jsme si to nadmíru užili. Bylo to tam opravdu luxusní.
Je to krásný revír a to jsme ho ani celej nestihli vyzkoušet.

Průvodce Daniel je taky super chlap. Už přemýšlíme, že bychom to tam příští rok zas zopakovali.

Jiří Z.
Losos 85 cm - jikrnačka ulovená na wobler
Losos 85 cm - jikrnačka ulovená na wobler
Štika 100 cm z říční rozlitiny
Štika 100 cm z říční rozlitiny
Borůvky a brusinky
Borůvky a brusinky
Houby byly všude
Houby byly všude
Řeka Vindelalven
Řeka VindelalvenSíh ulovený na gumu na říční rozlitině Vindelälven 21.8.-4.9.2022

Letošní výprava za lososy řeky Vindelälven dopadla naprosto jinak, než jsme plánovali. Někteří z nás si představovali hromady lososů, jak se perou o naše nástrahy. Realita však byla jiná.
Letos do řeky natáhlo jen cca 3.000 lososů a to je méně než třetina loňského nebo předloňského počtu.

Díky vydatným dešťům na hranicích s Norskem se řeka před naším příjezdem navíc zvedla o metr, což znamená skoro trojnásobný průtok. Do toho bylo pořád jasno a slunce svítilo. Místa, která byla v loňském roce na lososy úspěšná, byla díky průtoku zcela nedostupná. Přesto jsme to zkoušeli. Chodili jsme házet do peřejí každý den, ale po pár dnech spíš už jen s cílem chytat lipany a pstruhy. Za první týden jsme lososa ani nezahlédli. V peřejích jsme ulovili celkem dost lipanů (do 40 cm) a pár krásných potočáků do 55 cm. Jarda si zde chytil prvního lipana v životě a zvýšil osobáček potočáka.

Peřej na řecePři chytání na rozlitině mezi peřejemi se podařilo ulovit několik štik spíše menších velikostí a relativně dost krásně zbarvených okounů. Někteří měřili i přes 40 cm (nej 45 cm, Jarda). Do lodi se podíval i jeden cca 60 cm síh, který vzal ze dna malou okounovou gumu.

Kdyby Štěpán poslední den nechytil štiku 110 cm, asi bych ani nevěřil, že tam taková ryba je. Tolik hodů, tolik vyzkoušených nástrah, hloubky, mělčiny, kamenité dno, bahno, tráva... nic nepřinášelo úspěch. A když, tak to byla malá štika kolem 50 cm nebo okoun.
Jediného lososa jsem nakonec ulovil já, dokonce na umělou mušku. Měřil neuvěřitelných 7 cm (sedm centimetrů!) a vzal nymfu při chytání lipanů. Za úspěch to ale nepovažuji.

Celkem jsme ve čtyřech rybářích ulovili 147 ryb za týden (Jarda dělal vzorně statistiku): 57 štik, 32 okounů, 11 pstruhů obecných, 44 lipanů, 1 lososa (strdlici), jednoho síha a jednoho proudníka.

Krásný okoun z řeky VindelalvenViděli jsme soby, hejna bernešek, orlovce, potáplice, jeřáby, bobry, norka a několik lišek. Los ani medvěd se na nás tentokrát nepřišli podívat.

V neděli 28.8. přišlo střídání rybářů. První skupina byla odvezena na letiště a nová vzápětí přiletěla. 800 km na letiště a ještě ten samý den 800 km zpět k řece, jen ne do chaty Gargon, ale do chaty Sandsele.
Voda v řece sice každým dnem klesala, ale pořád měla viditelný nadstav. A stále bylo převážně jasno. První den s novou skupinou proběhl guiding s profesionálním rybářským průvodcem. Ten nám ukázal místa na lososy trochu výše proti proudu řeky, než jsem strávil předchozí týden.

Noví rybáři byli natěšení a v plném zápalu. Hlavně Standa, který se během první hodiny nahánění lososů dokázal komplet vykoupat. Když jsem ho viděl, jak běhá vodou, aby našel to správné místo na nához, byla to jen otázka času.

Chytání lipanů na francouzskou nymfuUž v průběhu průvodcování jsme viděli 3x lososa, jak se otočil na hladině. Pak jsme na tom stejném místě viděli to samé ještě několikrát v následujících dnech. Jediného lososa měl nakonec na prutu Luděk. Bohužel vybavení nevydželo a losos nebyl zdolán. Další záběr už nepřišel, i když jsme objížděním lososích peřejí strávili každý den dopoledne nebo odpoledne. Ve druhé části dne jsme vždy šli chytat lipany do peřejí nebo štiky a okouny z lodi na rozlitině mezi peřejemi. Okouni a štiky brali ještě hůře, než první týden. Nepovedla se dokonce ani jedna štika přes 75 cm.

Za těch 14 dní sice voda v řece výrazně klesla, ale během našeho pobytu se na normální stav nedostala, při našem odjezdu byla pořád přibližně 25 cm nad normálem.

Světlé okamžiky jsme zažili až na jednom menším zarostlém jezeře, kde jsme chytili hodně krásných okounů a pár štik do 70 cm. Jenže to jezero je celkem malé a nedá se na něj chodit chytat každý den.
Nakonec to bylo krásných 14 dní, jen o lososech to úplně nebylo. Zato brusinek, borůvek a švédského babího léta jsme si užili ažaž.

Borek Zajíček

Jardův okoun z rozlitiny
Jardův okoun z rozlitiny
Pstruh cca 50 cm ulovený na přívlač
Pstruh cca 50 cm ulovený na přívlač
postruh obecný cca 45 cm ulovený na přívlač
postruh obecný cca 45 cm ulovený na přívlač
Jardův první lipan
Jardův první lipan
Potočák 45 cm ulovený při pokusu ulovit lososa
Potočák 45 cm ulovený při pokusu ulovit lososa
Okoun ze zarostlého jezera
Okoun ze zarostlého jezera
Standa pár minut před koupelí
Standa pár minut před koupelí
Okoun 40 cm ulovený na popp
Okoun 40 cm ulovený na popp
Okoun z jezera
Okoun z jezera
Sob na druhém břehu
Sob na druhém břehusrpnova 40-ka okoun z reky VindelalvenSandsele, Vindelälven
18.–27.8.2022


Cestovali jsme přes Polsko, trajektem Gdaňsk- Nynäshamn a pak 900 km na místo. Cesta v pohodě, na trajektu jsme se vyspali, najedli a pak už po známé silnici přes Stockholm-Sundsval-Umea k řece.
Z ubytování v chatě Sandsele jsme měli trochu obavy. Už nám není dvacet a jsme prostě zvyklí na elektřinu a teplou vodu bez starostí. Vše ale fungovalo bez větších problémů. Solární panel zvládal světlo v chatách, sauně i dobíjení telefonu bez problémů. Po zatopení v sauně byla krásně teplá voda a ruční sprcha na baterii byla super překvapení.
Jediný zádrhel jsme měli s motorem na lodi. Jeden den oprava se zavzdušňováním a jeden den se startérem motoru (startovací mechanizmus tažné šňůry). Domácí naštěstí rychle opravil.

pousteni metrovky do reky VindelalvenRyby:
Hned ráno po nočním příjezdu jsme vyrazili na ryby. Krásná řeka s neuvěřitelně čistou vodou nám ale nedala nic zadarmo.
První den jsme měli tři štiky a Petr přidal pstruha a pět okounů. Já jsem byl bez ryby.
Další den stoupla voda zhruba o 30 cm a další dny o dalších asi deset. Voda byla ale stále neuvěřitelně čistá a bylo hodně teplo. Přes den více než 20 stupňů a v noci 9 – 12.
Ryby jsme hledali jen velice těžce. Každý den byly „schované“ jinde. Nejvíce se ale dařilo nad vodními travinami na hranách proudu a v zátokách, kde byla teplejší voda.
Když druhý den chytil Jirka štiku 105 cm, zdálo se, že bude lépe. Nebylo.
Trápení pokračovalo i další dny ale každý den přece jen „něco“ přišlo. Celkově byl problém s tím, že bylo hodně vody, tak dvojnásobek normálu, co bylo loni. Někdy klesla voda za noc o 20 cm a pak zase další den šla o 30 cm nahoru... Nejvíc nám to šlo, když byl vítr - to loď v tý čistý vodě ryby asi neviděj. Když bylo jasno a bezvětří, tak to byla tragédie.
Celkem jsme chytili 95 štik, 68 okounů, 4 pstruhy a 9 lipanů.
Většina štik byla mezi 60–80 cm. Tři štiky přes metr: 102, 103 a 105 cm.
srpnovy okoun z reky VindelalvenVelikost okounů byla na naše poměry opravdu nadstandardní. Naprostá většina měla více než 30 cm, více než dvacet mělo nad 40 cm. Dva jsme si udělali osobní rekord okounem 46 cm. Petr chytal na smáčky se schovaným háčkem přímo v těch travách a já chytal na normální gumy na rozhraní trav a volné vody. Okouni a občas i nějaká štika stáli zřejmě v těch travách, protože tam v těch 60-120 cm vody bylo krásně vidět na dno. Nikde si žádnou rybu neviděl a najedou záběr a byl tam okoun, který musel být schovaný v té trávě!
Z loňska jsem byl samozřejmě nažhaven na lososy. Ale letos losos ani jeden! Na místech, kde jsem loni viděl, že se zvedlo nebo vyskočilo dohromady snad 10 ryb jsem letos neviděl žádného.
Myslím, že jsme nakonec byli všichni s celkovým počtem 176 ks chycených ryb spokojeni. A ti z nás, co jim losos stále „chybí“, si do Švédska budou muset zajet za rok.

Radek


Vindelalven-Lillsebranna 20-27 srpna 2022

Máme Švédsko rádi a tak nám zase tak moc nevadilo, že vlivem předchozích dešťů teklo v řece víc vody, než bylo zdrávo.
Bohužel z důvodů vysoké hladiny a slabého tahu, to s lososy bylo špatné. V době naší návštěvy bylo v řece jen 30% loňských počtů lososů (loni cca 10.000 kusů, letos slabých 3.000). Nakonec se nám podařili dva malí lososi 55-60 cm.
Ale zase jsme nachytali mnoho štik, denně každý tak 10-15 kousků. Největší měřená štika měla 95 cm.
Parádní byli krásně zbarvení okouni.
Na mušku jsme chytali jen menší lipany a pstruhy.

Petr P.

srpnovy okoun ze Sandsele, reka Vindelalven
srpnovy okoun ze Sandsele, reka Vindelalven
srpnova metrovka z Vindelalven, Sandsele
srpnova metrovka z Vindelalven, Sandsele
zdolana metrovka ulovena na wobler Salmo
zdolana metrovka ulovena na wobler Salmo
srpnova metrovka z Vindelalven, Sandsele
srpnova metrovka z Vindelalven, Sandsele
letni okoun ze Sandsele
letni okoun ze Sandsele
srpnova metrovka z Vindelalven, Sandsele
srpnova metrovka z Vindelalven, Sandsele
okoun z reky Vindelalven, srpen
okoun z reky Vindelalven, srpen
okoun z reky Vindelalven, srpen
okoun z reky Vindelalven, srpen
srpnovy den na Garganu, pritok Vindelalven
srpnovy den na Garganu, pritok Vindelalven
pozdni vecer na Garganu, pritok Vindelalven
pozdni vecer na Garganu, pritok Vindelalven

stika 110 cm, srpen na rece VindelalvenVindelalven-Gargan 21-27 srpna 2022

Letošní výprava na sever Švédska měla být hlavně o lososech, ale realita byla jiná. Prakticky celý srpen na horách, kde Vindelalven pramení, pořád pršelo a tak v řece teklo 2x víc vody než by mělo. Chytat v těch peřejích skoro nešlo. Navíc podle údajů na rybím přechodu sice do první půlky srpna byl normální tah lososů, ale pak táhnout přestali. Když jsme my chytali na Vindelalven, tak bylo na horním a středním toku jen cca 3000 lososů (oproti 10.000 kusů v loňském nebo předloňském roce). No, prostě na lososa jsme si nešáhli.
srpnovy okoun z reky Vindelalven
Tak jsme chytali v peřejích lipany a pstruhy a na průtočných jezerech a na Garganu štiky a okouny. Náš mladej si chyt životní štiku 110 cm a okouny přes 40 cm, což bylo skvělý. Na rozlitině mezi peřejema, kde jsme měli loď, jsme strávili většinu, ale měli jsme relativně málo záběrů, kolikrát jen pár záběrů za půl dne. Některý dny, když trochu foukalo, to docela šlo, ale když se pak udělalo bezvětří a nebe bylo bez mráčku, tak to bylo fakt hodně těžký chytání.

Nejlepší úlovky naší čtveřice byly:
štika 110 cm (Štěpán)
okoun 45 cm (Jarda)
potočák 55 cm (Borek)
síh cca 60 cm (Borek)

Radek D.

stika 105 cm z ricky Gargan, srpenVindelalven a Gargan 13-20 srpna 2022

Tak letos losos jen jeden záběr, který měl kamarád Martin na 3. náhod, ale spadl mu po 5 sekundách. Pak už nic i když jsme chytali usilovně, často i do 22 hod.
Povedli se nějací pstruzi a celkem dost lipanů do 40 cm.

Na říčce Gargan letos mraky malých štik do 65 cm na velkého poppera, jedna nezdolaná cca metrovka a Pavlovi se tam povedla pěkná štika 106 cm, velmi dobře vypasená. Ta říčka je dost úživná, samí šneci atd.
No a můj krokodýl, se kterým mám nevyřízené účty pod ostrovem na řece Vindelalven? Dvakrát na tom místě moc foukal vítr, takže rychlý drift… špatný. Třetí pokus byly podmínky ideální, ale štěstí stálo na straně Martina, které mu jsem místo ukázal. Chytil zde 95, 97 a 105 cm. I když žádná z nich nebyla ten krokouš, se kterým jsem tam prohrál minule. Já na rozlitině "jen" 97 a 99 cm.

Zdraví Filip a parta


peřeje na Vindelalven za vysokeho stavu vodyVindelalven 7-17 srpna 2022

Zatím je to rybářsky dost bída. V řece je hladina podle všeho o 50 cm výše, než by měla být, dokonce i před chatou Lillsebranna je dost proud. A aby toho nebylo málo, tak se pořád střídá počasí - jasno, pak zase dešťové přeháňky, občas vítr. Počasí jak na houpačce rybám určitě moc dobře nedělá.
Okouni neberou vůbec a štiky chytáme vesměs malé kolem 50-60 cm, největší zatím máme 88 cm. Spíše se jedná o náhodné a jednotlivé úlovky. Jednu štiku jsme brali na jídlo, byla úplně prázdná. Malých lipanů se dá nachytat hodně (jdou na mouchu i na přívlač) a mají kolem 25 cm, největšího máme na mouchu 45 cm. Nad peřejí pod chatou se mi povedl jeden pěkný pstruh přes 40 cm, jinak chytáme jen malé.
S lososy to bude letos asi těžké: my zatím 0. Ptali jsme se průvodce Daniela a hovořili jsme i s jedním z místních borců a oba se shodují, že lososů je zatím tady v okolí málo. Objeli jsme i peřeje od Gargnasu až po Blattnicksele a nikde nejsou žádní místní rybáři. U peřejí jsou připravé i lodě s motory, ale rybáři zatím nikde. Teprve včera nám náš domácí říkal, že viděl před Lillsebrannou lososa, jak se vyhoupl nad hladinu. Mysleli jsme si, že nás chce tak nějak utěšit nebo motivovat, ale dneska ráno viděl kolega před naší chatou taky vyskočit lososa a já po chvilce zahlédl evidentně jiného, jak se vyhoupl v proudu. To nám samozřejmě vlilo naději do žil. Máme ještě tři dny...

Karel J.