+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoVindelalvenReportážeKrátké zprávy a komentáře

Švédsko - Vindelalven - Reportáže

Krátké zprávy a komentáře 6.9.2021

srpen na rece Vindelalven, perej Rastrandsforsen Laponsko, řeka Vindelälven
23-28 srpna 2021


Závěrem června a pak ještě jednou koncem srpna jsme se na řeku Vindelalven vypravili vyzkoušet pro nás do té doby neznámý úsek této nádherné řeky. Červnová výprava byla zaměřená na lov štik a okounů, ale hlavní cílovou rybou srpnové výpravy byl losos atlantský. Lososi táhnou do řeky Vindelälven každoročně od července do září a na rybím přechodu Norrfors u města Umea jich během každé sezóny zaznamenají kolem 10.000 kusů. 80% z nich míří na trdliště na cca 20 km dlouhém úseku řeky mezi ústím říčky Gargan a mostem na silnici E45 u Blatnicksele. A právě tam se nacházejí tři chaty, které díky spolupráci s místními rybářskými průvodci, máme k dispozici.
Už v Praze na letišti jsme se u Plzně pokorně shodli nad konstatováním, že vzhledem k našim schopnostem a omezené znalosti místních podmínek, budeme rádi, když si lososa chytne alespoň jeden z nás a ti ostatní vezmou za vděk štikami, okouny a lipany. Realita však předčila naše očekávání. Tentokrát v pozitivním slova smyslu...

ranní mlha nad rekou Vindelalven, srpenCestovali jsme v neděli večer letadlem z Prahy do Stockholmu, v autopůjčovně na letišti jsme si vyzvedli dva kombíky a vyrazili směr sever. Zatímco v červnu panovalo období severských bílých nocí a celá naše noční jízda probíhala za světla, koncem srpna byla mezi 22.00-03.00 tma jak v pytli, jen na severním horizontu se rýsoval světlejší proužek, ke kterému jsme se hodinu za hodinou nezadržitelně blížili. Po devíti hodinách pohodové jízdy, třech kafích a pár obložených houstičkách od manželky jsme byli na místě: peřeje řeky Vindelalven halila ranní mlha, ze které trčely vrcholky stromů nekonečné severské tajgy.

stika 108 cm, srpen na Vindelalven23.8.2021 Pondělí
Po devíti hodinách jízdy autem ze stockholmského letiště jsme v pondělí ráno dorazili k řece Vindelälven. Slunce zrovna rozpouštělo zbytky ranní mlhy, která halila celé říční údolí a na příjezdové cestě k chatě nás vítala stádečka sobů s novým parožím stále ještě obaleným v lýčí.
Zatímco trojice Radek-Filip-Pavel se ubytovala v chatě Lillsebranna a po dvouhodinovém šlofíčku vyrazila na vodu, čtveřice Filip-Luboš-Saša-Zdeněk ten šlofíček v chatě Gargon trochu protáhla a na seznámení s rybami v okolí peřeje se šlo až odpoledne.
losos atlantsky 90 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 gNaše první hodiny u vody se odehrávaly pod dozorem místních rybářských průvodců, kteří nám ukázali, kde jsou obvyklá stanoviště lososů a doporučili nám vhodné nástrahy.
Filip neztrácel čas a hned po pár minutách vláčení plandavky Abu-Toby zasekl a zdolal jikrnačku lososa atlantského délky 90 cm. Pavel, který se lososům v peřeji postavil s mušákem zdolal osm lipanů od 25 do 40 cm a Radek doplnil pět štik, z toho jednu metrovku.
Kvartet z chaty Gargon bodoval jen šesti malými štikami do 70 cm, jedním lipanem 30 cm a pstruhem 32 cm.
Celý den bylo jasno, slunečno, 15°C. Ale jak kolem osmé večer zapadlo slunce, rychle se ochladilo a když se za soumraku vracím do chaty (je 22.00 hodin), jsou jen 2°C.

Team Lillsebranna
Pavel-muška – 3x lipan do 40 cm
Filip - 1x losos 90 cm, 2x lipan
Radek – 5x štika 108 cm a malé, 3x lipan

Team Gargon
Filip M.- 3x štika 60-65 cm
Luboš – 3x štika 60-65 cm, 1x pstruh obecný 30 cm
Saša – 0
Zdeněk – 1x lipan 35 cm na lososí mušku

ranni privlac v pereji Rastrandsforsen24.8.2021 úterý
Podle předpovědi se mělo během dne zatáhnout a odpoledne začít vytrvale pršet. Vstali jsme proto ráno už v 6.00, abychom využili hezkého počasí. Přivítala nás mlha, jinovatka a 0°C. Slunce už vystoupalo nad vrcholky stromů a začalo mlhu rychle rozpouštět. Asi tři hodiny se věnujeme lovu lososů v peřeji u chaty Gargon, ale odměnou nám jsou jen dva malí okouni (přívlač) a na mušku jeden 40-centimetrový lipan.
srpnova stika 110 cm z reky Vindelalven ulovena na plandavkuV poledne jedou Luboš s Filipem vláčet na říčku Gargon a Saša se Zdeňkem jedou zkusit štiky na rozlitinu na řece Vindelalven asi 5 km od chaty. Start na rozlitině je velmi slibný: hned na druhý nához plandavky zasekávám a po cca 15 minutách urputného boje v porostech hustého rdesna zdolávám štiku délky 110 cm. Ryba je ve skvělé kondici, pěkně vykrmená a předvádí několik výskoků a dlouhých výpadů během kterých nabaluje na šňůru celé trsy rdesna a vodních travin.
Na rozhraní říčního koryta, velkých balvanů a rdesnem zarostlých zátok se nám podařilo ulovit 5 okounů délky 30-39 cm a později u jedné z peřejí na plandavku okouna 40 cm. V peřeji ulovil Saša na jerk-slider pstruha 45 cm a Zdeněk po chvilce na plandavku jeho menšího bratříčka 40 cm. Oba pstruzi byli čistě jezerní formy s velkými černými tečkami.
sob na pasece za chatouZkoušeli jsme lovit štiky na mělčině pod peřejí, kde jsme bodovali v červnu, ale na tomhle lovišti bylo málo vody, protože v řece je hladina o 50 cm níže než koncem června. Nicméně o 300 m dál po proudu jsme našli místo, kde na dvoumetrové hloubce porost trávy vyplňoval plochu skoro hektar a z jedné strany jej obtékal silný proud. A tady štiky byly. Během půl hodiny jsme zde ulovili štiky 70 cm (Zdeněk), 85 cm a 105 cm (Saša). Další dvě ryby nám spadly. Tou dobou už však drobně, ale vytrvale prší a do toho fouká silný vítr. Ochlazuje se na necelých 10°C a počasí nás nutí k ústupu. S prokřehlými prsty zkoušíme ještě prohazovat porosty rdesna v zátoce u kotviště lodi, ale dostavuje se únava. Na chvíli nás ještě nakopnul útok hodně velké štiky na hladinový jerk těsně u lodě. Bohužel na jerku už v té chvíli viselo asi 10 kg trávy a štika nevěděla, jak se k jerku dostat. Na zlomek vteřiny stála pod hladinou a pak zmizela. Podle střízlivého odhadu měla tak 120 cm.
srpnovy okoun z reky VindelalvenV šest večer vítězí zima a hlad, končíme s rybařením a jedeme do chaty, kde nás čekají Filip s Lubošem. Během odpolední seance na říčce Gargon ulovili 8 štik do 65 cm a tucet okounů do 25 cm. Filip pak okolo chaty nasbíral křemenáče a pánvička už je v permanenci...
Team Lillsebranna
Pavel-muška – 7x lipan do 40 cm
Filip – 3x pstruh 25-30 cm, 3x štika do 60 cm
Radek – 2x štika do 60 cm, 1x okoun 25 cm

Team Gargon
Filip M.- 2x štika 55-60 cm a 2x okoun 20 cm a 32 cm
Luboš – 6x štika 50-65 cm, 6x okoun 20-31 cm
Saša – 3x štika 65 cm, 83 cm a 105 cm (na Salmo Slider 10 cm), okoun 35 cm na rotačku, pstruh obecný 45 cm na wobbler, lipan 40 cm na rotačku
Zdeněk – 2x štika 75 cm a 110 cm (na modrou plandu ABU Atom 18 g), 6x okoun 30-39 cm a pstruh 40 cm (skoro všechno na tu modrou plandu)

srpnova stika 115 cm ulovena na jerk25.8.2021 středa
Celý den bylo zataženo a větrno. Celou noc a dopoledne pršelo, odpoledne bylo už bez deště, ale v nárazech byl vítr na hranici vichřice a z lodě šlo chytat jen těžko. Teplota celý den zůstala na nepříjemných 8°C.
Ráno a dopoledne jsme v peřeji u Gargonu zkoušeli lososy. Filipovi hned ráno zabral losos cca 90 cm, ale ve výskoku spadnul. Jediným úspěchem dnešního dne bylo Lobošových a Filipových pár štik do 60 cm a okounů do 35 cm, Sašův koš plný křemenáčů a pytel brusinek. Já měl dnes čistou nulu.
Naši kolegové v chatě Lillsebranna také neměli žádné žně, ale na jezírku za cestou ulovili pár okounů do 35 cm, 9 štik do 80 cm a Radek trumfoval parádní štikou 115 cm (na malý 7 cm Salmo Slider – „karkulka“ neboli redhead).
sauna na brehu ricky GarganNepřízni počasí vzdorujeme večer ve vytopené sauně a po celém dnu v dešti, zimě a větru je sauna s následnou koupelí v řece paráda!

Team Lillsebranna
Pavel-muška – 3x štika
Filip – 5x štika 50-80 cm, 5x okoun do 35 cm
Radek – 5x štika 115 cm (na Salmo Slider redhead 7 cm) a ostatní do 70 cm, 5x okoun do 25 cm

Team Gargon
Filip M.- 1x štika 60 cm, 2x okoun 30 cm a ráno vypnul lososa cca 90 cm
Luboš – 1x štika 50 cm a 1x okoun 25 cm
Saša – 2x okoun 25 cm a 35 cm, 2 kg brusinek a plná taška křemenáčů.
Zdeněk – 0, celý den muškařil a ani prd

srpnovy losos 83 cm uloveny na 28 g plandavku ABU-Toby26.8. čtvrtek
Celý den bylo zataženo, oblačno, ale už nepršelo ani nefoukal silný vítr jako včera, jen takový mírný větřík. Odpoledne se teplota z 8°C zvedla na 12°C, aby večer rychle klesla na 5°C.
Zatímco naši přátelé v chatě Lillsebranna měli po včerejší oslavě 115-ky slabší den s několika lipany do 35 cm, pár okouny do 42 cm a hromadou štik, jenže malých, nám se zadařilo.
srpnovy losos 64 cm uloveny na plandavku 28 g ABU-TobyÚspěšný den zahájil Filip lososem 64 cm (uloven na plandu ABU-Toby 28 g měděné barvy s proužky), pak se k němu přidal Saša ještě větším lososem délky 83 cm (také na tmavou 28 g plandu ABU-Toby), takže, když jsem jim oznámil ulovení mého lososa 79 cm (na plandu Vibrax-Bluefox 28 g měděné barvy), nijak jsem je tím neohromil.
Zachytali jsme i hromádku okounů 30-39 cm, pár lipanů do 35 cm a každý několik štik do 80 cm. Saša se pokusil trumfovat štikou 103 cm (na Salmo Slider 10 cm), ale přebil jsem ho štikou 112 cm (ulovena na modrou na plandavku ABU-Atom 18 g). Musím říci, že štiky jsou v neuvěřitelné kondici. srpnovy losos 79 cm uloveny na plandavku BlueFox-Vibrax 28 gZatímco lososa jsem dopoledne (pravda, na prut 20-50 g a šňůru nosnosti 20 kg) zdolal v peřeji během pěti minut, štika mne pořádně potrápila – několikrát podnikla výpad přes brzdu, předvedla sérii výskoků na hladině, opakovaně se snažila zavrtat do trav... No prostě měl jsem s ní 20 minut co dělat (zdoláváno na prut 14-28 g, šňůra nosnosti 8 kg a koncový návazec z fluorcarbonu nosnosti 5 kg).
Tohle byl den, kterých rybář za svůj život obvykle moc nemá – ryby prostě žraly, podmínky byly příznivé a úlovek lososa atlantského je vždy sváteční záležitost.

stika 112 cm ulovena na modrou plandavku ABU-Atom 18 gTeam Lillsebranna
Pavel-muška – 30x lipan do 30 cm
Filip – 2x lipan, 1x štika, 5x okoun
Radek – 20x štika do 70 cm, 4x okoun 25-42 cm

Team Gargon
Filip M.- 1x losos 64 cm mlíčák na plandavku Abu Toby 28 g měděné barvy, 1x okoun 35 cm a 1x pstruh obecný 40 cm.
Luboš – 8x štika 30-80 cm, 5x okoun 25-39 cm, 2x pstruh 25 cm a 30 cm
Saša – 1x losos 83 cm jikrnačka na plandavku Abu Toby 28 g měděné barvy, 3x štika 103 cm, 83 cm a 60 cm (vše na Salmo Slider 10 cm)
Zdeněk – 1x losos 79 cm mlíčák na plandavku Bluefox-Vibrax 28 g měděné barvy, 8x štika 112 cm, 80 cm a zbytek 40-65 cm, 7x okoun 25-37 cm a 1x lipan 35 cm. Všechno na plandavky 18-28 g délky cca 8-10 cm.

srpnovy okoun 36 cm z reky Vindelalven
srpnovy okoun 36 cm z reky Vindelalven
okoun z reky Vindelalven, srpen
okoun z reky Vindelalven, srpen
okoun 39 cm uloveny na gumu-nymfu
okoun 39 cm uloveny na gumu-nymfu
okoun 39 cm, srpen na rece Vindelalven
okoun 39 cm, srpen na rece Vindelalven
okoun 37 cm uloveny na plandavku
okoun 37 cm uloveny na plandavku
stika 115 cm ulovena na Salmo Slider 10 cm, srpen v Lillsebranna
stika 115 cm ulovena na Salmo Slider 10 cm, srpen v Lillsebranna
stika 112 cm ulovena na modrou plandavku ABU-Atom 18 g
stika 112 cm ulovena na modrou plandavku ABU-Atom 18 g
stika 110 cm ulovena na plandavku na rece Vindelalven, srpen
stika 110 cm ulovena na plandavku na rece Vindelalven, srpen
stika 103 cm, srpen na rece Vindelalven
stika 103 cm, srpen na rece Vindelalven
pstruh obecny 35 cm uloveny nahodne pri lovu lososu
pstruh obecny 35 cm uloveny nahodne pri lovu lososu

srpen na Vindelalven - okoun 37 cm uloveny na plandavku27.8.2021 pátek
Přes noc ze čtvrtka na pátek se vyjasnilo a v pátek ráno bylo venku krásných 0°C a nad řekou hustá mlha. Slnce rozpustilo mlhu kolem deváté a pak nám připeklo naše uši a nosy. Odpoledne bylo parádních 18°C, dali jsme saunu, koupali se v řece a před půlnocí nás na obloze překvapila polární záře.
S rybama to bylo horší. Hned ráno měl Luboš smůlu, když nad peřejí Rostrandsforsen vypnul lososa cca 70-90 cm. Zabral mu na wobbler na začátku silného proudu, rozjel se, párkrát udělal obrátku a pak se vypnul. Později jsme nad touhle peřejí na plandavky a gumy ulovili pár okounů 25-35 cm, jednu malou a jednu 80-ticentimetrovou štiku.
losos 89 cm z pereje u domku Lillsebranna, uloveny na jerk Salmo Slider 10 cmSaša s Filipem zachytali štiky na rozlitině pod Torviksforsen – většina byla malých kolem 50-70 cm, jedna měla pěkných 103 cm. Filipovi vzala velká štika na rozhraní mezi travami zarostlou mělčinou a 6 m hlubokým korytem. Nepodařilo se ji ani zdvihnout ode dna. Spokojeně si jezdila tam a zpět na hloubce a pak se jí podařilo zbavit nástrahy. Ani odpoledne to za plného slunce a bezvětří nebylo lepší. Chytli jsme pár malých štiček a okounů do 37 cm a to bylo vše.
To trio v chatě Lillsebranna zase skórovalo: tentokrát Radek lososem délky 89 cm uloveným na jerk Salmo Slider (10 cm v barvách plotice) a srpnovy okoun 48 cmFilip D. okounem 48 cm uloveným na malém a velmi zarostlém jezeře na druhé straně cesty k chatě
+ k tomu nějaké malé štiky do 70 cm a okouni do 35 cm a Pavel na mouchu přidal 15 lipanů do 35 cm.
Byl to krásný letní den a polární záři, která se před půlnocí objevila na obloze, jsme náležitě oslavili.

Team Lillsebranna
Pavel-muška – 15x lipan, 1x štika
Filip – 3x štika do 70 cm, 9x okoun 30-48 cm
Radek – 1x losos 89 cm na wobbler (Salmo Slider 10 cm), 2x okoun

Team Gargon
Filip M.- 12x štika 103 cm a ostatní 40-70 cm + jedna obrovská štika mu spadla, 5x okoun 30-35 cm, 1x lipan 35 cm
Luboš – 5x okoun 25-37 cm a ráno mu spadl losos cca 70-90 cm
Saša – 6x štika 45-70 cm, 1x pstruh obecný 35 cm
Zdeněk – 1x štika 80 cm, 2x okoun 30-35 cm, 1x lipan 30 cm

ranni privlac nad pereji Rastransforsen28.8.2021 sobota
Sobota byl závěrečný den našeho rybaření. Letadlo domů nám sice letí až v neděli večer, ale na letiště to máme autem 9 hodin a tak v neděli ráno jen zabalíme a pak posvištíme přes hory a doly na jih do Stockholmu.
Byl to den jak vymalovaný: bezvětří, ráno zase skoro nula, mlha nad řekou, která se po osmé rozpustila a slunce pražilo celý den. Brusinky dozrávaly, křemenáčům se červenaly klobouky v mechu, voda lákala ke koupání, ale ryby nežraly.
Budha v řece VindelalvenPár štik do 70 cm a okounů do 30 cm jsme sice ulovili, Filipovi M. překousla návazec obrovská štika na stejném místě jako včera a Filip D. skóroval lososem 68 cm, který zabral na plandavku ABU-Toby 28 g na peřeji pod chatou Lillsebranna, ale to bylo vše. Celkově bylo záběrů velmi málo a bylo jasné, že ta rychlá změna počasí, ostré slunce a úplné bezvětří se rybám moc nezamlouvají.
znaveny lovec lososu pri odpocinku po dobrem obedeTaké se dostavuje únava. Usilovně muškařícího Pavla chytla záda a polyká brufeny jak lentilky. Po obědě jeden po druhém na hodinku-dvě odpadáme. Saša usnul se strnulým výrazem ve tváři a v pozici, kdy jen chrápání uklidnilo naše obavy a bylo přesvědčivou známkou života.
Odpoledne bylo takové vedro, že Filip oslavil ulovení lososa koupelí v řece, kde se na šutru uprostřed zátoky pokoušel o ekumenický kontakt s bohy (viz foto). Jenže bohové ho asi neposlouchali nebo jim jeho přání stran ještě větších štik a lososů byla putna. Ten den už se žádná překvapení nekonala. Slunce zářilo z jasně modré oblohy, hladina v říčních zátokách byla jako zrcadlo a my mohli z lodě sledovat, jak se naše nástrahy proplétají mezi porosty rdesna na čtyřmetrové hloubce. Jenže v téhle čisté vodě a klidné hladině nás stejně dobře viděli i štiky a okouni a do útoků na naše nástrahy se jim nechtělo. Nebo prostě nežrali.
losos 68 cm uloveny na plandavkuAle podtrženo sečteno zase krásný letní den, a kdyby mi někdo řekl, že mohu zpátky do práce až za týden, s radostí bych tu na řece Vindelalven ještě nejméně týden zůstal.

Team Lillsebranna
Pavel-muška – 7x štika do 70 cm
Filip – 1x losos 68 cm na plandavku ABU-Toby, 2x lipan, 1x štika 60 cm,
Radek – 1x štika 50 cm

Team Gargon
Filip M.- 2x štika 45-50 cm, 2x okoun 30-33 cm a velká štika mu překousla návazec
Luboš – 1x štika 60 cm a 1x okoun 30 cm
Saša – 3x štika 55-80 cm
Zdeněk –1x okoun 25 cm

Přes všechna očekávání a obvyklé zkušenosti jsme při téhle výpravě přišli o minimum nástrah. Já jsem například za celý týden utrhnul jen jeden jediný jig s gumou a lankem. Jinak vezu krabičky nástrah domů stejně plné, jako při odjezdu.

Úlovky zapisovali Radek a Zdeněk, volantem kroutili Filip, Luboš, Radek a Zdeněk, ryby chytali Filip D, Filip M, Luboš, Pavel, Radek, Saša a Zdeněk.

losos 89 cm uloveny na jerk Salmo Slider 10 cm, srpen
losos 89 cm uloveny na jerk Salmo Slider 10 cm, srpen
pousteni lososa na svobodu
pousteni lososa na svobodu
losos 68 cm uloveny na plandavku ABU-Toby, srpen
losos 68 cm uloveny na plandavku ABU-Toby, srpen
losos 79 cm uloveny na plandavku Bluefox-Vibrax 28 g, srpen
losos 79 cm uloveny na plandavku Bluefox-Vibrax 28 g, srpen
losos 64 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Troviksforsen
losos 64 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Troviksforsen
losos 64 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Troviksforsen
losos 64 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Troviksforsen
losos 83 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Torviksforsen
losos 83 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Torviksforsen
losos 90 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen v Lillsebranna
losos 90 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen v Lillsebranna
lov lososu na privlac v pereji Rastrandsforsen
lov lososu na privlac v pereji Rastrandsforsen
lov lososu na wobblery tazene za veslici-halling pod pereji Rastrandsforsen
lov lososu na wobblery tazene za veslici-halling pod pereji Rastrandsforsen
srpnove rano, lov lososu na privlac v pereji Rastrandsforsen
srpnove rano, lov lososu na privlac v pereji Rastrandsforsen
rano nad pereji na rece Vindelalven
rano nad pereji na rece Vindelalven
veslice pro lov lososu na rece Vindelalven
veslice pro lov lososu na rece Vindelalven
koncem srpna je na brezich Vindelalven spousta boruvek a brusinek
koncem srpna je na brezich Vindelalven spousta boruvek a brusinek
srpnova privlac nad pereji Rastrandsforsen
srpnova privlac nad pereji Rastrandsforsen


stika 102 cm ulovena na prutocnem jezereVindelalven – Gargon
21-26 června 2021


Závěrem června jsme se na severošvédský revír Gargon u řeky Vindelalven vypravili vyzkoušet pro nás do té doby neznámý úsek řeky a také překontrolovat chatu Gargon, kterou zdejší rybářský průvodce a výborný muškař Daniel koupil v loňském roce. Během podzimu a zimy Daniel chatu zrenovoval, nainstaloval solární panel, který je zdrojem energie pro ledničku, osvětlení a dobíječku telefonů a dal také do kupy saunu vedle chaty.
Cestovali jsme v neděli 20.6. večer letadlem z Prahy do Stockholmu, ve 20.00 jsme si na letišti vyzvedli Superba v kombíku, naplnili na maximum zavazadlový prostor a vyrazili směr sever.
Na předměstí Uppsala jsme dokoupili něco potravin a občerstvení na cestu, což byla naše jediná delší pauza a pak jsme devět hodin jeli a jeli a jeli... Skoro celou noc hustě pršelo, což na dlouhou cestu není úplně ideální, ale Superb se všemi asistenčními prvky poslušně chroupal stovky kilometrů a teprve po šesté ranní si řekl o doplnění nafty. A to už jsme byli v Laponsku, za námi bylo město Umea i pobřežní magistrála E4 a před nám údolí řeky Vindelalven a s ním nekonečná severská tajga.

stika 98 cm z ricky Gargan, cerven Pondělí 21.6.2021
V Gargnas jsme byli v sedm ráno, Danielův kamarád nás dle dohody čekal před supermarketem Ica a dovedl nás po lesní cestě na místo, kde na břehu ležely dvě lodě a druhé straně říčky Gargon už byla vidět naše chata. Hustě pršelo a po dlouhé cestě jsme byli dost unaveni. Není divu, že jsme pobyt zahájili osvěžujícím spánkem.
Odpoledne nám Daniel předal povolenky a kromě dvou lodí u chaty nám vysvětlil, kudy vede pěšinka k řece a u kterých dalších jezer si můžeme půjčit jeho lodě. Když popsal, kde všude můžeme rybařit, bylo nám jasné, že to v těch příštích šesti dnech nemůžeme stihnout prochytat.
Toho večera jsme vyrazili jen na říčku Gargon v nejbližším okolí chaty, tedy asi 2 km proti proudu do okolí silničního mostu, který zde Gargon kříží. Pršet už přestalo, vykouklo slunce a komáři si na nás brousili sosáky. Většinu ryb jsme nachytali nad proudným úsekem říčky asi 300 m nad mostem, tedy v místech, kde dříve stával starý silniční most. Pár štik 40-60 cm jsme chytli na hladinové nástrahy, většinu pak na twistery a plandavky na hloubce 1-3 m.
Saša – 8x štika, největší 98 cm, 93 cm a ostatní 30-50 cm
Zdeněk – 3x štika 30-50 cm a 7x okoun 10-20 cm
Martin 2x štika 30 a 65 cm a 10x okoun 15-35 cm
Tomáš 2x štika 45 cm a 65 cm, 7x okoun 10-25 cm a 1x plotice 12 cm na twister

stika 90 cm z jezera Hemsjon u Gargnas Úterý 22.6.2021
Jasno, slunečno, přes poledne vítr kolem 20 km/h, odpoledne bezvětší a chvílemi přes 25°C. Fakt vedro.
V plánu jsme měli, že nejprve pojedeme obě lodě od chat proti proudu říčky až k obci Gargnas (cca 6 km), pak budeme chytat na jezeře Hemsjon u Gargnas a odpoledne se jedna loď vrátí do chaty a druhá posádka lodě zůstane u Gargnas a loď tam pak nechá ukotvenou. Jenže v okolí Gargnas a na jezeře Hamsjon se nám rybářsky nikterak nevedlo (první dvě hodiny jsme zde byli úplně bez záběru) a tak jsme se odpoledne pomalu prochytali z Gargnas až zpátky do chaty.
Saša – 7x štika 40-65 cm, 2x okoun 10 a 20 cm a 1x jesen 40 cm na rotačku
Zdeněk – 6x štika, největší 90 cm a ostatní malé 30-55 cm, 10x okoun 12-16 cm a 1x jesen 45 cm na plandavku
Martin – 4x štika 35-60 cm, 6x okoun 12-20 cm a spálená pleška
Tomáš – 1x štika 45 cm, 12x okoun 12-25 cm

priprava lodi u jezera AbmotrasketStředa 23.6.2021
Jasno, slunečno a bezvětří. Odpoledne bylo brutální vedro, dokonce i ve stínu u řeky ukázal teploměr 28°C.
Někteří z nás (Saša s Martinem) si ráno zašli na tříhodinovou procházku vláčet pod peřej asi 300 m od chaty. A ráno jim tam ryby docela šly: Saša měl v proudu těsně pod peřejí štiky 75 cm a 80 cm, dva okouny 32 cm a lipana 28 cm, většina byla na rotačku, štiky na wobbler. Martin měl jednu štiku 80 cm. Na břehu řeky našel Martin zdechlinu soba, částečně už sežranou od medvěda nebo rosomáka.
okoun 37 cm z jezera AbmotrasketJá s Tomášem jsem moudře vyhodnotili, že do toho slunečního úpalu chytat nepůjdem (ono tady na severu vychází slunce už před třetí ráno a od šesti už smaží jako u nás v poledne...) a raději se budeme koncentrovat na skvělé výkony při odpoledním a večerním lovu.
Odpoledne jsme do našeho kombíka naložili dva elektromotory a dvě baterie a jeli jsme přes les k cca 25 km vzdálenému jezeru Ambotrasket, kde nás na břehu čekaly dva gumáky- něco jako Zodiac, ale s pevnou hliníkovou podlážkou. Cestou jsme potkali jednoho soba a na lesní cestě pěkně tlustou asi 70 cm dlouhou zmiji. Na břehu jezera nás v totálním bezvětří a odpoledním vedru čekala asi miliarda komárů, kteří nám „zpříjemňovali“ montáž motorů na lodě. Na jezerní hladinu jsme vyrazili kolem třetí, ale bylo takové vedro, absolutní bezvětří a slunce se tak opíralo do zrcadlové hladiny extrémně čistého jezera, že jsme rybaření vyhodnotili jako beznadějné.
vecerni lov okounu na jezere Já a Saša jsme se rozhodli vyčkat, dokud se slunce alespoň krapet neskloní k západu. Zamířili jsme ke břehu, našli jsme si pěkný rovný plácek ve stínu borovic (vyplašili jsme tam parádního kohouta tetřeva hlušce) a dali jsme si dvě hodiny spánku. Ale večer 20.00-22.00 to byl místy mazec – když jsme našli hejno okounů, bylo to: co nához to ryba nebo alespoň záběr. No prostě parádní večer. Nejlepší to bylo v té části u výtoku z jezera, která je vlastně téměř oddělená od hlavního jezera.
okoun 41 cm z jezera AbmotrasketTomáš s Martinem jsou krapet jiného názoru – neohlídali si kapacitu baterky a elektromotor večer před desátou přestal spolupracovat, resp. se marně dožadoval energie a tak hoši poslední hodinku na jezeře trávili veslováním. A zrovna se trochu rozfoukal vítr a jako na potvoru proti nim...
Večerní úlovky na Abmotrasket byly:
Saša – 6x štika 65-85 cm, 7x okoun 30-41 cm, většina na rotačku, štiky na wobblery a jerky, dvě štiky na hladinovky
Zdeněk – 1x štika 65 cm a 10x okoun 30-29 cm. Vše na plandavku a na twister, drtivá většina okounů byla 37-39 cm. Jeden z okounů mne málem připravil o prut: fotil jsem Sašova okouna a svůj prut s cca 1 m vytažené šňůry jsem položil přes bort. Twister tak byl asi 30 cm pod hladinou. A najednou Saša křičí: „Prut, prut!“. No, chytil jsem ho na poslední chvíli. I s okounem 37 cm.
Martin – 1x štika 55 cm
Tomáš – 1x štika 55 cm, 7x okoun 15-35 cm (většina 30-35 cm).

kamenite brehy jezera Abmotrasket
kamenite brehy jezera Abmotrasket
vecer na jezere Abmotrasket
vecer na jezere Abmotrasket
vecerni lov okounu na jezere
vecerni lov okounu na jezere
okoun 39 cm z jezera Abmotrasket
okoun 39 cm z jezera Abmotrasket
okoun 37 cm z jezera Abmotrasket
okoun 37 cm z jezera Abmotrasket

stika 96 cm ulovena pod pereji Rastrandsforsen Čtvrtek 24.6.2021
Pořád jasno, slunečno, odpoledne vedro.
Naplánovali jsme si celý den na domácí vodě, tedy na řece Vindelalven pod peřejí Rostrandsforsen, kde je úsek dlouhý asi 700 m dobře přístupný z našeho břehu. Chytali jsme jen v nízkých holinkách nebo v normálních botách, protože řeka je v této roční době natolik plná vody, že brodit mezi velkými balvany nemá smysl – zabrodit dál než cca 2 m od břehu stejně není možné. Ale faktem je, že v tom proudu mezi balvany je docela vysoká úmrtnost nástrah ve vázkách. Ale s tím se holt nic nenadělá...
Byli jsme chytat pár hodin dopoledne a přes poledne.
stika 85 cm ulovena pod pereji RastrandsforsenOdpoledne jsme si pak roztopili saunu, ohřáli si tam vodu na umytí a saunovali jsme se a koupali v řece. Voda v řece má asi 25°C, takže to byl skvělý relax. A přes poledne a odpoledne nebyli u řeky ani komáři. Ti se nejvíc mobilizují večer mezi 20.00-23.00. Když se pak přes půlnoc ochladí (teplota klesla třeba až na 12°C), tak dají zase pokoj.
Zejména večer byl u řeky moc fajn. Viděli jsme losa, který zabrodil do řeky z našeho břehu a pak přeplaval na druhou stranu.
Saša – 3x okoun 25-30 cm (hodně pauzíroval)
Zdeněk – 1x štika 85 cm a 10x utržená guma
Martin – 1x štika 96 cm a 10x okoun 30-35 cm
Tomáš – 2x štika 75 cm a 80 cm

pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen - veslice pod soutokem s Gargan
pereje Rastrandsforsen - veslice pod soutokem s Gargan
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen
vecerni rybareni pod pereji Rastrandsforsen
vecerni rybareni pod pereji Rastrandsforsen
vecerni rybareni pod pereji Rastrandsforsen
vecerni rybareni pod pereji Rastrandsforsen
srpnove rano v pereji Rastrandsforsen
srpnove rano v pereji Rastrandsforsen
srpnove rano nad pereji Rastrandsforsen
srpnove rano nad pereji Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen v srpnu
pereje Rastrandsforsen v srpnu
rozlitina nad pereji Rastrandsforsen
rozlitina nad pereji Rastrandsforsen
pereje Rastrandsforsen od usti ricky Gargan
pereje Rastrandsforsen od usti ricky Gargan
mapka okoli pereje Rastransforsen
mapka okoli pereje Rastransforsen
mapka reviru Gargnas-Rastrand
mapka reviru Gargnas-Rastrand

stika 102 cm pousteni na svoboduPátek 25.6.2021
Konečně přišla změna počasí, zatáhlo se, chvílemi drobně, ale hustě pršelo, foukal jen mírný větřík. Chvílemi byla nízká oblačnost.
Protože nám Daniel nechal jednu gumovou loď s hliníkovým dnem asi 4 km od chaty, na rozlitině Kallbackselet (nad peřejí proti proudu od chaty), rozhodli jsme se tam odvézt jeden z našich motorů a vyzkoušet rybaření na této rozlitině a pod peřejí Torviksforsen. A dobře jsme udělali. Ačkoli je v řece pořád asi 50 cm vody nad běžný stav (a to v předchozích dnech klesala hladina Vindelalven o 10 cm denně!), je voda v řece absolutně čistá. I při vysokém stavu vody se totiž voda v průtočných jezerech stihne krásně odsedimentovat a pročistit.
stika 93 cm z prutocneho jezera pod TorviksforsenStředem rozlitiny Kallbackselet, kterou proti proudu ohraničuje peřej Torviksforsen a dole po proudu silniční most se vlastně všude táhne zóna mírně proudící vody. Ze břehu má člověk pocit, že se dívá na jezero s několika ostrovy, ale v korytě je docela služný proud, se kterým si však náš nadupaný dvoukoňový motor hravě poradil. Nejhlubší místa jsou v rozlitině na korytě za dvěma ostrovy, tam je hlouka kolem 8-10 metrů (a tam se také krásně líhly velké jepice – májovky, které sbírali nejen okouni, ale i velcí síhové). Místy jsou však v rozlitině i mělčiny kolem metru a všude jsou balvany, na kterých se dá krásně zničit motor, takže je nutné, aby jeden člen posádky pořád hlídal situaci před přídí. Naštěstí je voda v řece krásně čistá, takže jsou mělčiny a kameny dobře vidět.
K rozlitině jsme jeli chytat já se Sašou ráno a dopoledne a pod vlivem úspěchů jsme tam nakonec po poledni dostali i Martina s Tomášem, ale těm se tam moc nedařilo, což mohlo být tím, že se zase začalo měnit počasí a oni tam také moc dlouho nevydrželi.
stika 107 cm ulovena na jerk Salmo SliderNa rozlitině Kallbackselet jsme chytali menší štiky ve spodní části v okolí ostrovů, pak jsme se potkali s velkými štikami a pěknými okouny v zátokách při severním břehu, ale nejlíp jsme si zachytali na okrajích peřeje, zejména při dojezdu peřeje Torviksforsen a vpravo od dojezdu peřeje. Tam je zvlněné dno, resp. byla tam hloubka 1,5-4 metry, místy ze dna rostou vodní rostliny, resp. trávy. Prakticky všude v těch kytkách na hloubce 2-3 m jsme si dobře zachytali. Přímo v peřeji spadl ve výskoku Sašovi pstruh odhadem 65-70 cm, kterýmu zabral na 12 cm Salmo Slider a chytli jsme tam pár lipanů 30-40 cm a malých pstruhů kolem 25 cm. Večer jsme na ryby nešli – já potřeboval zajet do sousedního revíru navštívit naše kolegy a Saša si dal pauzu.
Saša – 5x štika, vše na potápivý Salmo Slider-plotice 10-12 cm: 102 cm, 102 cm, 100 cm, 85 cm a 65 cm, 2x lipan 38 cm a 40 cm a 1x spadlý pstruhu 65-70 cm.
Zdeněk – 7x štika 93 cm, 91 cm, 91 cm, 90 cm, 88 cm, 55 cm a 30 cm, 11x okoun 32-39 cm (většina kolem 35 cm), 1x lipan 34 cm a 2x pstruh 25 cm. Vše uloveno na plandavku 26 g BlueFox
Martin – 1x štika 70 cm, 1x pstruh 25 cm a 2x lipan 40 cm a 43 cm
Tomáš – 1x okoun 37 cm

stika 97 cm ulovena pod pereji na prutocnem jezereSobota 26.6.2021
Zase se vyjasnilo a zase slunečno a odpoledne vedro kolem 25°C. Protože nám zítra večer letí ze Stockholmu letadlo zpátky do Prahy a v neděli ráno musíme opustit chatu a vydat se na cestu, rozhodli jsme se, že si uděláme pořádný oběd, trochu se předbalíme, pak se zajedem podívat na muškařský úsek říčky Gargon, který je asi 15 km od naší chaty a teprve večer pojedeme na ryby. Z předchozích dnů máme všichni docela opálené-spálené krky a uši a tak se nám na silné polední slunce nechce. A tak dopoledne se Saša s Martinem a Tomem šli projít s prutem kolem peřeje pod chatou, já jsem vařil a pak jsem se byl vykoupat v řece.
Také se za námi zastavil Daniel, který vypravoval o srpnovém lovu lososů i o jeho kariéře muškaře, který to ze samoty u řeky dotáhl až do švédského národního repre-teamu.
stika 107 cm ulovena na prutocnem jezere pod perejiNo prostě den uběhl a najednou bylo pět odpoledne. Chvíli nám zabrala návštěva supermarketu v Gargnas a prohlídka muškařského a vláčecího úseku na horním Garganu a nakonec jsme se Sašou dorazili k loďce u rozlitiny Kallbackselet až po osmé večer. Chytali jsme jen dvě hodiny, ale byl to mazec: Saša parádní, krásně rostlou a po celém těle typickým štičím vzorem vybarvenou štiku 107 cm a já 97 cm, 95 cm a 75 cm, jednoho okouna 36 cm + něco nám spadlo.
Bylo to nádherné finále ve večerním slunci, nad řekou létal orlovec a později večer přeletovaly sluky.
Vrátili jsme se do chaty až po jedenácté večer, tam už čekala večeře a Tomáš s Martinem, kteří už byli skoro zabalení, vzali si od nás auto a vyrazili na Kallbackselet. V noci se ale ochladilo na cca 10°C, chytli jen jednoho pěkného okouna, pak Tomáš vodil kolem lodě metrovku, ale při podebírání se něco zvrtlo a ryba byla fuč.

pulnocni metrovka ulovena pod perejiV pět ráno se Tomáš s Martinem vrátili z ryb, hodinku si zdřímli a mezi 6.00-7.00 snídáme, balíme a nakládáme auto. Aby to s tím nakládáním auta nebylo jednoduché, tak zase začalo pršet a tak při stěhování věcí z chaty do lodě, lodí přes zátoku a pak do auta je všechno zase pěkně mokré.
Po sedmé vyrážíme zpět na jih: nejprve údolím řeky Vindelalven směrem na Vindeln a pak přes kopce na pobřeží u Ornskoldsviku a dál po E4 přes Sundsvall a Gävle na letiště Arlanda. Cestou zastavujeme na odpočívadlech s výhledem na jezera a užíváme si krásný slunečný den, který se z toho pošmourného rána nakonec vyklubal.
stika 98 cm ulovena pod pereji na prutocnem jezere Známe tuhle štreku švédským pobřežím jako své vlastní boty a tak posloucháme hudbu, koukáme do kraje, občas stavíme na kávičku nebo svačinku. Na předměstí Uppsaly klasicky nakupujeme v supermarketu švédské dobroty, které se u nás nedají běžně koupit, v sousední pizzerii si u Íránců dáváme tradiční velký švédský kebab rulle. Cesta ubíhá, nekonečné lesy postupně stále častěji střídají pastviny a políčka, až nakonec pole převlédnou a už tu jsou nákupní zóny a logistická centra a pak stockholmské letiště, vráce auta a dvouhodinový let zpátky do Čech.
Byl to krásný relax v chajdě na říčním ostrově. Bez elektriky a tekoucí vody, za to se zpěvem ptáků každé ráno, s hučením peřeje za lesíkem a s rybami, které se občas nechaly i chytit.

Úlovky zapisoval Zdeněk, volantem kroutili Martin a Zdeněk, ryby chytali Martin, Saša, Tomáš a Zdeněk.
A všechny nás šéfoval a bavil Tomáš.

prutocne jezero mezi perejemi reky Vindelalven
prutocne jezero mezi perejemi reky Vindelalven
prutocne jezero mezi perejemi reky Vindelalven
prutocne jezero mezi perejemi reky Vindelalven
stika 102 cm z prutocneho jezera, cerven
stika 102 cm z prutocneho jezera, cerven
okoun 39 cm z prutocneho jezera, cerven
okoun 39 cm z prutocneho jezera, cerven
lipan 38 cm uloveny na privlac na okraji pereje
lipan 38 cm uloveny na privlac na okraji pereje
stika 95 cm z prutocneho jezera, cerven
stika 95 cm z prutocneho jezera, cerven
stika 102 cm z prutocneho jezera, cerven
stika 102 cm z prutocneho jezera, cerven
stika 93 cm z prutocneho jezera pod Torviksforsen
stika 93 cm z prutocneho jezera pod Torviksforsen
metrovka z prutocne laguny na rece Vindelalven pod pereji Torvikforsen
metrovka z prutocne laguny na rece Vindelalven pod pereji Torvikforsen
metrovka z prutocneho jezera
metrovka z prutocneho jezera