+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoVindelalvenReportážeKrátké zprávy a komentáře

Švédsko - Vindelalven - Reportáže

Krátké zprávy a komentáře 28.8.2023

losos uloveny na privlac - zari na VindelalvenŘeka Vindelälven
11.-18. září 2021


Sezóna lovu lososů na řece Vindelälven končí zpravidla 31.8. V letošním roce, ale také v nadcházejících letech 2022 a 2023 bylo s ohledem na rostoucí počty i velikost táhnoucích lososů místními úřady rozhodnuto, že lov lososů bude povolen až do poloviny září.
Prodloužení lososí sezóny přivítala skupina středočeských rybářů, kteří svou výpravu chtěli původně zaměřit na lov štik a okounů. Ale když byl lov lososů povolen, dohodli si na první den rybaření s místním rybářským průvodcem, který je v okolí chaty Lillsebranna seznámil s několika dobrými pooly a pomohl i s výběrem nástrah a techniky lovu lososů. Vyplatilo se.
Hned v neděli, tedy první den rybaření, se podařilo zdolat tři pěkné lososy délky 78-85 cm. Během dalších dnů ulovila trojice rybářů celkem 9 lososů, z nichž největší byli 95, 92 a 91 cm. Většina byla ulovena na plandavky v dopoledních hodinách. A protože byly všechny ulovené ryby vráceny řece, můžeme se těšit, že za rok nebo dva už budou mít tihle "králové řeky" přes metr!

Velkou radost z úlovků by mlsnějším rybářům snad mohl kazit jen fakt, že žádný z ulovených lososů nebyl menší než 75 cm, což je maximální délka uloveného lososa, kterého si rybář v řece Vindelalven smí ponechat ke konzumaci. Všechny jikrnačky a lososi délky nad 75 cm musí být v této řece puštěny na svobodu. Možná i tohle opatření pomáhá zachovat dobrou kvalitu populace lososů táhnoucích každoročně do Vindelälven. Ačkoli se do této švédské řeky žádní lososi nevysazují a všechny ryby pocházejí z přírodního výtěru, přesto mají počty lososů táhnoucích do řeky Vindelälven dlouhodobě rostoucí tendenci.


srpen na rece Vindelalven, perej Rastrandsforsen Laponsko, řeka Vindelälven
23-28 srpna 2021


Závěrem června a pak ještě jednou koncem srpna jsme se na řeku Vindelalven vypravili vyzkoušet pro nás do té doby neznámý úsek této nádherné řeky. Červnová výprava byla zaměřená na lov štik a okounů, ale hlavní cílovou rybou srpnové výpravy byl losos atlantský. Lososi táhnou do řeky Vindelälven každoročně od července do září a na rybím přechodu Norrfors u města Umea jich během každé sezóny zaznamenají kolem 10.000 kusů. 80% z nich míří na trdliště na cca 20 km dlouhém úseku řeky mezi ústím říčky Gargan a mostem na silnici E45 u Blatnicksele. A právě tam se nacházejí tři chaty, které díky spolupráci s místními rybářskými průvodci, máme k dispozici.
Už v Praze na letišti jsme se u Plzně pokorně shodli nad konstatováním, že vzhledem k našim schopnostem a omezené znalosti místních podmínek, budeme rádi, když si lososa chytne alespoň jeden z nás a ti ostatní vezmou za vděk štikami, okouny a lipany. Realita však předčila naše očekávání. Tentokrát v pozitivním slova smyslu...

ranní mlha nad rekou Vindelalven, srpenCestovali jsme v neděli večer letadlem z Prahy do Stockholmu, v autopůjčovně na letišti jsme si vyzvedli dva kombíky a vyrazili směr sever. Zatímco v červnu panovalo období severských bílých nocí a celá naše noční jízda probíhala za světla, koncem srpna byla mezi 22.00-03.00 tma jak v pytli, jen na severním horizontu se rýsoval světlejší proužek, ke kterému jsme se hodinu za hodinou nezadržitelně blížili. Po devíti hodinách pohodové jízdy, třech kafích a pár obložených houstičkách od manželky jsme byli na místě: peřeje řeky Vindelalven halila ranní mlha, ze které trčely vrcholky stromů nekonečné severské tajgy.

stika 108 cm, srpen na Vindelalven23.8.2021 Pondělí
Po devíti hodinách jízdy autem ze stockholmského letiště jsme v pondělí ráno dorazili k řece Vindelälven. Slunce zrovna rozpouštělo zbytky ranní mlhy, která halila celé říční údolí a na příjezdové cestě k chatě nás vítala stádečka sobů s novým parožím stále ještě obaleným v lýčí.
Zatímco trojice Radek-Filip-Pavel se ubytovala v chatě Lillsebranna a po dvouhodinovém šlofíčku vyrazila na vodu, čtveřice Filip-Luboš-Saša-Zdeněk ten šlofíček v chatě Gargon trochu protáhla a na seznámení s rybami v okolí peřeje se šlo až odpoledne.
losos atlantsky 90 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 gNaše první hodiny u vody se odehrávaly pod dozorem místních rybářských průvodců, kteří nám ukázali, kde jsou obvyklá stanoviště lososů a doporučili nám vhodné nástrahy.
Filip neztrácel čas a hned po pár minutách vláčení plandavky Abu-Toby zasekl a zdolal jikrnačku lososa atlantského délky 90 cm. Pavel, který se lososům v peřeji postavil s mušákem zdolal osm lipanů od 25 do 40 cm a Radek doplnil pět štik, z toho jednu metrovku.
Kvartet z chaty Gargon bodoval jen šesti malými štikami do 70 cm, jedním lipanem 30 cm a pstruhem 32 cm.
Celý den bylo jasno, slunečno, 15°C. Ale jak kolem osmé večer zapadlo slunce, rychle se ochladilo a když se za soumraku vracím do chaty (je 22.00 hodin), jsou jen 2°C.

Team Lillsebranna
Pavel-muška – 3x lipan do 40 cm
Filip - 1x losos 90 cm, 2x lipan
Radek – 5x štika 108 cm a malé, 3x lipan

Team Gargon
Filip M.- 3x štika 60-65 cm
Luboš – 3x štika 60-65 cm, 1x pstruh obecný 30 cm
Saša – 0
Zdeněk – 1x lipan 35 cm na lososí mušku

ranni privlac v pereji Rastrandsforsen24.8.2021 úterý
Podle předpovědi se mělo během dne zatáhnout a odpoledne začít vytrvale pršet. Vstali jsme proto ráno už v 6.00, abychom využili hezkého počasí. Přivítala nás mlha, jinovatka a 0°C. Slunce už vystoupalo nad vrcholky stromů a začalo mlhu rychle rozpouštět. Asi tři hodiny se věnujeme lovu lososů v peřeji u chaty Gargon, ale odměnou nám jsou jen dva malí okouni (přívlač) a na mušku jeden 40-centimetrový lipan.
srpnova stika 110 cm z reky Vindelalven ulovena na plandavkuV poledne jedou Luboš s Filipem vláčet na říčku Gargon a Saša se Zdeňkem jedou zkusit štiky na rozlitinu na řece Vindelalven asi 5 km od chaty. Start na rozlitině je velmi slibný: hned na druhý nához plandavky zasekávám a po cca 15 minutách urputného boje v porostech hustého rdesna zdolávám štiku délky 110 cm. Ryba je ve skvělé kondici, pěkně vykrmená a předvádí několik výskoků a dlouhých výpadů během kterých nabaluje na šňůru celé trsy rdesna a vodních travin.
Na rozhraní říčního koryta, velkých balvanů a rdesnem zarostlých zátok se nám podařilo ulovit 5 okounů délky 30-39 cm a později u jedné z peřejí na plandavku okouna 40 cm. V peřeji ulovil Saša na jerk-slider pstruha 45 cm a Zdeněk po chvilce na plandavku jeho menšího bratříčka 40 cm. Oba pstruzi byli čistě jezerní formy s velkými černými tečkami.
sob na pasece za chatouZkoušeli jsme lovit štiky na mělčině pod peřejí, kde jsme bodovali v červnu, ale na tomhle lovišti bylo málo vody, protože v řece je hladina o 50 cm níže než koncem června. Nicméně o 300 m dál po proudu jsme našli místo, kde na dvoumetrové hloubce porost trávy vyplňoval plochu skoro hektar a z jedné strany jej obtékal silný proud. A tady štiky byly. Během půl hodiny jsme zde ulovili štiky 70 cm (Zdeněk), 85 cm a 105 cm (Saša). Další dvě ryby nám spadly. Tou dobou už však drobně, ale vytrvale prší a do toho fouká silný vítr. Ochlazuje se na necelých 10°C a počasí nás nutí k ústupu. S prokřehlými prsty zkoušíme ještě prohazovat porosty rdesna v zátoce u kotviště lodi, ale dostavuje se únava. Na chvíli nás ještě nakopnul útok hodně velké štiky na hladinový jerk těsně u lodě. Bohužel na jerku už v té chvíli viselo asi 10 kg trávy a štika nevěděla, jak se k jerku dostat. Na zlomek vteřiny stála pod hladinou a pak zmizela. Podle střízlivého odhadu měla tak 120 cm.
srpnovy okoun z reky VindelalvenV šest večer vítězí zima a hlad, končíme s rybařením a jedeme do chaty, kde nás čekají Filip s Lubošem. Během odpolední seance na říčce Gargon ulovili 8 štik do 65 cm a tucet okounů do 25 cm. Filip pak okolo chaty nasbíral křemenáče a pánvička už je v permanenci...
Team Lillsebranna
Pavel-muška – 7x lipan do 40 cm
Filip – 3x pstruh 25-30 cm, 3x štika do 60 cm
Radek – 2x štika do 60 cm, 1x okoun 25 cm

Team Gargon
Filip M.- 2x štika 55-60 cm a 2x okoun 20 cm a 32 cm
Luboš – 6x štika 50-65 cm, 6x okoun 20-31 cm
Saša – 3x štika 65 cm, 83 cm a 105 cm (na Salmo Slider 10 cm), okoun 35 cm na rotačku, pstruh obecný 45 cm na wobbler, lipan 40 cm na rotačku
Zdeněk – 2x štika 75 cm a 110 cm (na modrou plandu ABU Atom 18 g), 6x okoun 30-39 cm a pstruh 40 cm (skoro všechno na tu modrou plandu)

srpnova stika 115 cm ulovena na jerk25.8.2021 středa
Celý den bylo zataženo a větrno. Celou noc a dopoledne pršelo, odpoledne bylo už bez deště, ale v nárazech byl vítr na hranici vichřice a z lodě šlo chytat jen těžko. Teplota celý den zůstala na nepříjemných 8°C.
Ráno a dopoledne jsme v peřeji u Gargonu zkoušeli lososy. Filipovi hned ráno zabral losos cca 90 cm, ale ve výskoku spadnul. Jediným úspěchem dnešního dne bylo Lobošových a Filipových pár štik do 60 cm a okounů do 35 cm, Sašův koš plný křemenáčů a pytel brusinek. Já měl dnes čistou nulu.
Naši kolegové v chatě Lillsebranna také neměli žádné žně, ale na jezírku za cestou ulovili pár okounů do 35 cm, 9 štik do 80 cm a Radek trumfoval parádní štikou 115 cm (na malý 7 cm Salmo Slider – „karkulka“ neboli redhead).
sauna na brehu ricky GarganNepřízni počasí vzdorujeme večer ve vytopené sauně a po celém dnu v dešti, zimě a větru je sauna s následnou koupelí v řece paráda!

Team Lillsebranna
Pavel-muška – 3x štika
Filip – 5x štika 50-80 cm, 5x okoun do 35 cm
Radek – 5x štika 115 cm (na Salmo Slider redhead 7 cm) a ostatní do 70 cm, 5x okoun do 25 cm

Team Gargon
Filip M.- 1x štika 60 cm, 2x okoun 30 cm a ráno vypnul lososa cca 90 cm
Luboš – 1x štika 50 cm a 1x okoun 25 cm
Saša – 2x okoun 25 cm a 35 cm, 2 kg brusinek a plná taška křemenáčů.
Zdeněk – 0, celý den muškařil a ani prd

srpnovy losos 83 cm uloveny na 28 g plandavku ABU-Toby26.8. čtvrtek
Celý den bylo zataženo, oblačno, ale už nepršelo ani nefoukal silný vítr jako včera, jen takový mírný větřík. Odpoledne se teplota z 8°C zvedla na 12°C, aby večer rychle klesla na 5°C.
Zatímco naši přátelé v chatě Lillsebranna měli po včerejší oslavě 115-ky slabší den s několika lipany do 35 cm, pár okouny do 42 cm a hromadou štik, jenže malých, nám se zadařilo.
srpnovy losos 64 cm uloveny na plandavku 28 g ABU-TobyÚspěšný den zahájil Filip lososem 64 cm (uloven na plandu ABU-Toby 28 g měděné barvy s proužky), pak se k němu přidal Saša ještě větším lososem délky 83 cm (také na tmavou 28 g plandu ABU-Toby), takže, když jsem jim oznámil ulovení mého lososa 79 cm (na plandu Vibrax-Bluefox 28 g měděné barvy), nijak jsem je tím neohromil.
Zachytali jsme i hromádku okounů 30-39 cm, pár lipanů do 35 cm a každý několik štik do 80 cm. Saša se pokusil trumfovat štikou 103 cm (na Salmo Slider 10 cm), ale přebil jsem ho štikou 112 cm (ulovena na modrou na plandavku ABU-Atom 18 g). Musím říci, že štiky jsou v neuvěřitelné kondici. srpnovy losos 79 cm uloveny na plandavku BlueFox-Vibrax 28 gZatímco lososa jsem dopoledne (pravda, na prut 20-50 g a šňůru nosnosti 20 kg) zdolal v peřeji během pěti minut, štika mne pořádně potrápila – několikrát podnikla výpad přes brzdu, předvedla sérii výskoků na hladině, opakovaně se snažila zavrtat do trav... No prostě měl jsem s ní 20 minut co dělat (zdoláváno na prut 14-28 g, šňůra nosnosti 8 kg a koncový návazec z fluorcarbonu nosnosti 5 kg).
Tohle byl den, kterých rybář za svůj život obvykle moc nemá – ryby prostě žraly, podmínky byly příznivé a úlovek lososa atlantského je vždy sváteční záležitost.

stika 112 cm ulovena na modrou plandavku ABU-Atom 18 gTeam Lillsebranna
Pavel-muška – 30x lipan do 30 cm
Filip – 2x lipan, 1x štika, 5x okoun
Radek – 20x štika do 70 cm, 4x okoun 25-42 cm

Team Gargon
Filip M.- 1x losos 64 cm mlíčák na plandavku Abu Toby 28 g měděné barvy, 1x okoun 35 cm a 1x pstruh obecný 40 cm.
Luboš – 8x štika 30-80 cm, 5x okoun 25-39 cm, 2x pstruh 25 cm a 30 cm
Saša – 1x losos 83 cm jikrnačka na plandavku Abu Toby 28 g měděné barvy, 3x štika 103 cm, 83 cm a 60 cm (vše na Salmo Slider 10 cm)
Zdeněk – 1x losos 79 cm mlíčák na plandavku Bluefox-Matrixx 28 g měděné barvy, 8x štika: 112 cm, 80 cm a zbytek 40-65 cm, 7x okoun 25-37 cm a 1x lipan 35 cm. Všechno na plandavky 18-28 g délky cca 8-10 cm.

srpnovy okoun 36 cm z reky Vindelalven
srpnovy okoun 36 cm z reky Vindelalven
okoun z reky Vindelalven, srpen
okoun z reky Vindelalven, srpen
okoun 39 cm uloveny na gumu-nymfu
okoun 39 cm uloveny na gumu-nymfu
okoun 39 cm, srpen na rece Vindelalven
okoun 39 cm, srpen na rece Vindelalven
okoun 37 cm uloveny na plandavku
okoun 37 cm uloveny na plandavku
stika 115 cm ulovena na Salmo Slider 10 cm, srpen v Lillsebranna
stika 115 cm ulovena na Salmo Slider 10 cm, srpen v Lillsebranna
stika 112 cm ulovena na modrou plandavku ABU-Atom 18 g
stika 112 cm ulovena na modrou plandavku ABU-Atom 18 g
stika 110 cm ulovena na plandavku na rece Vindelalven, srpen
stika 110 cm ulovena na plandavku na rece Vindelalven, srpen
stika 103 cm, srpen na rece Vindelalven
stika 103 cm, srpen na rece Vindelalven
pstruh obecny 35 cm uloveny nahodne pri lovu lososu
pstruh obecny 35 cm uloveny nahodne pri lovu lososu

srpen na Vindelalven - okoun 37 cm uloveny na plandavku27.8.2021 pátek
Přes noc ze čtvrtka na pátek se vyjasnilo a v pátek ráno bylo venku krásných 0°C a nad řekou hustá mlha. Slunce rozpustilo mlhu kolem deváté a pak nám připeklo naše uši a nosy. Odpoledne bylo parádních 18°C, dali jsme saunu, koupali se v řece a před půlnocí nás na obloze překvapila polární záře.
S rybama to bylo horší. Hned ráno měl Luboš smůlu, když nad peřejí Rostrandsforsen vypnul lososa cca 70-90 cm. Zabral mu na wobbler na začátku silného proudu, rozjel se, párkrát udělal obrátku a pak se vypnul. Později jsme nad touhle peřejí na plandavky a gumy ulovili pár okounů 25-35 cm, jednu malou a jednu 80-ticentimetrovou štiku.
losos 89 cm z pereje u domku Lillsebranna, uloveny na jerk Salmo Slider 10 cmSaša s Filipem zachytali štiky na rozlitině pod Torviksforsen – většina byla malých kolem 50-70 cm, jedna měla pěkných 103 cm. Filipovi vzala velká štika na rozhraní mezi travami zarostlou mělčinou a 6 m hlubokým korytem. Nepodařilo se ji ani zdvihnout ode dna. Spokojeně si jezdila tam a zpět na hloubce a pak se jí podařilo zbavit nástrahy. Ani odpoledne to za plného slunce a bezvětří nebylo lepší. Chytli jsme pár malých štiček a okounů do 37 cm a to bylo vše.
To trio v chatě Lillsebranna zase skórovalo: tentokrát Radek lososem délky 89 cm uloveným na jerk Salmo Slider (10 cm v barvách plotice) a srpnovy okoun 48 cmFilip D. okounem 48 cm uloveným na malém a velmi zarostlém jezeře na druhé straně cesty k chatě
+ k tomu nějaké malé štiky do 70 cm a okouni do 35 cm a Pavel na mouchu přidal 15 lipanů do 35 cm.
Byl to krásný letní den a polární záři, která se před půlnocí objevila na obloze, jsme náležitě oslavili.

Team Lillsebranna
Pavel-muška – 15x lipan, 1x štika
Filip – 3x štika do 70 cm, 9x okoun 30-48 cm
Radek – 1x losos 89 cm na wobbler (Salmo Slider 10 cm), 2x okoun

Team Gargon
Filip M.- 12x štika 103 cm a ostatní 40-70 cm + jedna obrovská štika mu spadla, 5x okoun 30-35 cm, 1x lipan 35 cm
Luboš – 5x okoun 25-37 cm a ráno mu spadl losos cca 70-90 cm
Saša – 6x štika 45-70 cm, 1x pstruh obecný 35 cm
Zdeněk – 1x štika 80 cm, 2x okoun 30-35 cm, 1x lipan 30 cm

ranni privlac nad pereji Rastransforsen28.8.2021 sobota
Sobota byl závěrečný den našeho rybaření. Letadlo domů nám sice letí až v neděli večer, ale na letiště to máme autem 9 hodin a tak v neděli ráno jen zabalíme a pak posvištíme přes hory a doly na jih do Stockholmu.
Byl to den jak vymalovaný: bezvětří, ráno zase skoro nula, mlha nad řekou, která se po osmé rozpustila a slunce pražilo celý den. Brusinky dozrávaly, křemenáčům se červenaly klobouky v mechu, voda lákala ke koupání, ale ryby nežraly.
Budha v řece VindelalvenPár štik do 70 cm a okounů do 30 cm jsme sice ulovili, Filipovi M. překousla návazec obrovská štika na stejném místě jako včera a Filip D. skóroval lososem 68 cm, který zabral na plandavku ABU-Toby 28 g na peřeji pod chatou Lillsebranna, ale to bylo vše. Celkově bylo záběrů velmi málo a bylo jasné, že ta rychlá změna počasí, ostré slunce a úplné bezvětří se rybám moc nezamlouvají.
znaveny lovec lososu pri odpocinku po dobrem obedeTaké se dostavuje únava. Usilovně muškařícího Pavla chytla záda a polyká brufeny jak lentilky. Po obědě jeden po druhém na hodinku-dvě odpadáme. Saša usnul se strnulým výrazem ve tváři a v pozici, kdy jen chrápání uklidnilo naše obavy a bylo přesvědčivou známkou života.
Odpoledne bylo takové vedro, že Filip oslavil ulovení lososa koupelí v řece, kde se na šutru uprostřed zátoky pokoušel o ekumenický kontakt s bohy (viz foto). Jenže bohové ho asi neposlouchali nebo jim jeho přání stran ještě větších štik a lososů byla putna. Ten den už se žádná překvapení nekonala. Slunce zářilo z jasně modré oblohy, hladina v říčních zátokách byla jako zrcadlo a my mohli z lodě sledovat, jak se naše nástrahy proplétají mezi porosty rdesna na čtyřmetrové hloubce. Jenže v téhle čisté vodě a klidné hladině nás stejně dobře viděli i štiky a okouni a do útoků na naše nástrahy se jim nechtělo. Nebo prostě nežrali.
losos 68 cm uloveny na plandavkuAle podtrženo sečteno zase krásný letní den, a kdyby mi někdo řekl, že mohu zpátky do práce až za týden, s radostí bych tu na řece Vindelalven ještě nejméně týden zůstal.

Team Lillsebranna
Pavel-muška – 7x štika do 70 cm
Filip – 1x losos 68 cm na plandavku ABU-Toby, 2x lipan, 1x štika 60 cm,
Radek – 1x štika 50 cm

Team Gargon
Filip M.- 2x štika 45-50 cm, 2x okoun 30-33 cm a velká štika mu překousla návazec
Luboš – 1x štika 60 cm a 1x okoun 30 cm
Saša – 3x štika 55-80 cm
Zdeněk –1x okoun 25 cm

Přes všechna očekávání a obvyklé zkušenosti jsme při téhle výpravě přišli o minimum nástrah. Já jsem například za celý týden utrhnul jen jeden jediný jig s gumou a lankem. Jinak vezu krabičky nástrah domů stejně plné, jako při odjezdu.

Úlovky zapisovali Radek a Zdeněk, volantem kroutili Filip, Luboš, Radek a Zdeněk, ryby chytali Filip D, Filip M, Luboš, Pavel, Radek, Saša a Zdeněk.

losos 89 cm uloveny na jerk Salmo Slider 10 cm, srpen
losos 89 cm uloveny na jerk Salmo Slider 10 cm, srpen
pousteni lososa na svobodu
pousteni lososa na svobodu
losos 68 cm uloveny na plandavku ABU-Toby, srpen
losos 68 cm uloveny na plandavku ABU-Toby, srpen
losos 79 cm uloveny na plandavku Bluefox-Vibrax 28 g, srpen
losos 79 cm uloveny na plandavku Bluefox-Vibrax 28 g, srpen
losos 64 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Troviksforsen
losos 64 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Troviksforsen
losos 64 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Troviksforsen
losos 64 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Troviksforsen
losos 83 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Torviksforsen
losos 83 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen, Torviksforsen
losos 90 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen v Lillsebranna
losos 90 cm uloveny na plandavku ABU-Toby 28 g, srpen v Lillsebranna
lov lososu na privlac v pereji Rastrandsforsen
lov lososu na privlac v pereji Rastrandsforsen
lov lososu na wobblery tazene za veslici-halling pod pereji Rastrandsforsen
lov lososu na wobblery tazene za veslici-halling pod pereji Rastrandsforsen
srpnove rano, lov lososu na privlac v pereji Rastrandsforsen
srpnove rano, lov lososu na privlac v pereji Rastrandsforsen
rano nad pereji na rece Vindelalven
rano nad pereji na rece Vindelalven
veslice pro lov lososu na rece Vindelalven
veslice pro lov lososu na rece Vindelalven
koncem srpna je na brezich Vindelalven spousta boruvek a brusinek
koncem srpna je na brezich Vindelalven spousta boruvek a brusinek
srpnova privlac nad pereji Rastrandsforsen
srpnova privlac nad pereji Rastrandsforsen