+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoTjuonajokkReportážeAktuality, novinky a krátké reportáže

Švédsko - Tjuonajokk - Reportáže

Aktuality, novinky a krátké reportáže 4.10.2019

srpen - stika ulovena na muskupotapeci - scitani lipanu v rece KaitumSrpen 2007
Prakticky po celý srpen bylo velmi proměnlivé počasí, což pro tento měsíc není právě obvyklé. Jeden den už to vypadalo, že začíná podzim a druhý den zase pálilo slunce a teplota překročila i 25°C. Teplota vody v kotvišti lodí se pohybovala okolo 15°C, hladina vody v řece byla normální.
Rybaření bylo vynikající a jak se zdá, proměnlivé počasí rybám nijak nevadilo.
Už 9 let se Tjuonajokk podílí na výzkumném projektu, který se mimo jiné zabývá i populací ryb v řece Kaitum. Sčítání lipanů v křišťálově čisté vodě v okolí Tjuonajokk provádějí již tradičně potápěči. V letošním roce bylo na 800 metrů dlouhém úseku peřeje Taivek registrováno celkem 4.000 lipanů. Více než 60% ryb v peřeji je delších než 40 cm a jen několik lipanů bylo kratších než 25 cm.
Věříme, že i v posledních týdnech letošní letní rybářské sezóny bude pokračovat celkem příjemné počasí a naši hosté si vychutnají skvělé rybaření.

Z Tjuonajokk zdraví
Ann-Helen a Ingemar Kristell


Červenec 2007
stika ulovena na streamer, cervenecpstruh obecny 47 cm, cervenecV závěru července jsme si užili velmi nestálého počasí. Prakticky denně se střídala jasná obloha s deštěm, obvyklá denní teplota vzduchu se pohybovala mezi 15-20°C. Teplota vody v řece dosáhla téměř 15°C a hladina vody je mírně nad normálem.
Celkově lze o rybaření říci, že se dařilo.
Štiky začínají být sice mírně letargické a berou spíše opatrně, ale přesto bylo v průběhu posledního týdne uloveno několik zubatic délky přes 100 cm.
Pstruzi nejsou nikterak aktivní nebo se na jejich lov naši zákazníci možná málo zaměřují. Největší exempláře ulovené v posledním týdnu nedosáhly ani délky 50 cm. Ale jak jsem napsal výše - možná se naši zákazníci více zaměřují na lov lipanů. A není divu: v posledním týdnu si každý z našich zákazníků-rybářů ulovil alespoň jednoho lipana délky nad 50 cm! Jak říkají vinaři: letos je dobrý ročník.
Nejdelší lipan ulovený v minulém týdnu měřil 48 cm a ulovil ho návštěvník z Dánska.
Začaly růst houby a na rašeliništích dozrály morušky. To jsou u nás v Laponsku znamení blížícího se konce léta.

Z Tjuonajokk zdraví
Ann-Helen a Ingemar Kristell


Tjuonajokk - kotviste lodiKrátký e-mail jednoho z návštěvníků revíru Tjuonajokk nepotřebuje komentář:
... počasí nám sice nepřálo, ale počasí není všechno. Bylo to super.
Nejlepší rybaření v mém životě.
S pozdravem
Viktor Janauer

A těmito slovy hodnotil první návštěvu Tjuonajokk pan Doležal (7.-14.7.):
"Hodně se střídalo počasí. Ještě když jsme přiletěli, tak jsme věděli, že je léto, ale hned druhý den jsme si připadali jako v září nebo v říjnu. Bylo vesměs zataženo, občas pršelo a tu a tam do toho zasvítilo sluníčko.
No a když po dešti svítilo sluníčko, tak se líhly májovky a takové malé mušky - něco jako muchničky a to pak byla hladina v peřeji Kukak samá ryba. Lipani sbírali jako šílení, ale když žraly ty malé mušky, tak se nám nepodařilo najít žádnou naší mušku, kterou by ryby braly. Jinak jsme ale na suché žluté májovky i na nymfy, goldheady a streamery ulovili spousty lipanů, vesměs od 35 do 45 cm. Největší lipani a pstruzi měli 47 cm.
Řeka byla zvednutá a bylo nutné brodit opatrně. Silný proud hodně strhával - naštěstí ryby braly blízko břehů, takže to nebyl žádný problém.
Nejvíc ryb jsme nachytali na Taiveku a Kukaku. Na Tjirtjamu jsme byli jen jednou, brali tam vesměs malí lipani. Jeden den jsme muškařili i na jezeře Laeffa. Štik jsme v mělkých zátokách viděli spousty, některé měly i k metru. Ty velký vůbec nežraly - házeli jsme jim to až k hubě, ale marně. Chytili jsme každý několik štik od 60 do 75 cm a jedna velká nám upadla - ta kupodivu nevzala streamer, ale blešivce.
Jedno odpoledne chytali kluci na klasickou českou numfu. Švédově na druhé straně peřeje nevěřili vlastním očím, kolik ryb se dá z jednoho místa za chvilku vytáhnout. Nebyl problém chytit přes sto ryb za odpoledne...
Když pominu tu úžasnou rybařinu, tak polívka s tetřívčími klobáskami, řízečky ze soba a z losa podávané v místní restauraci, to byl výtvor, za který by se nemuseli stydět ani v Alcronu..."

rybar na brehu KaitumjaureUž v průběhu prvních dvou týdnů letošní sezóny byla v Tjuonajokk ulovena celá řada ryb z kategorie "nej, nej, nej...".
Však také počasí rybolovu přálo: první týden bylo slunečno a denní teploty se vyšplhaly až na 20-27°C. Druhý týden bylo sice často zataženo, občas pršelo a teploty klesly na 8-13°C, nicméně v pátek se opět oteplilo na 20°C.
Teplota vody se pohybovala mezi 8-12°C, což odpovídá obvyklému průměru.
V polovině července začal vlivem oteplení tát sníh v nejvyšších polohách hor a hladina řeky se mírně zvedla.
Počátek sezóny bývá často ve znamení "štičí horečky". Nejinak tomu bylo i letos - štik byla ulovena celá řada a jeden ze "štamgastů" Jean-Francois Michel ulovil na mušku štiku 112 cm.
Zatím největší ulovený pstruh letošní sezóny vážil něco přes 2 kg a byl po zdolání puštěn na svobodu.
Lipani jsou rovněž při chuti - denně jsou hlášeny úlovky lipanů v kategorii 45–50 cm.
Během týdne snad dozrají i plody ostružiníků morušek a to už bude u nás v Laponsku to pravé léto...

Z Tjuonajokk zdraví
Ann-Helen a Ingemar Kristell


lipan z reky KaitumTjuonajokk - krajinaSrpen-září 2006
Zpráva z Tjuonajokk
Jedním slovem skvelé!
Byl sice znacný pokles vody díky dlouhodobe peknému pocasí (asi o 1 metr), ale aspon nebyli komári. Nekteré zátoky, treba ústí potoka Leffa neexistovaly. Stiky a okouni v Kaitumu byli v hloubkách a úplne imunní k nástrahám. Chytly se vsehovsudy tri stiky, ale zato brali na velké voblery nádherní velcí pstruzi jak potocáci, tak jezeráci. Dva kluci se na ne zamerili a chytali jich i 20 denne. Dalsí dva kluci chytali na lehkou prívlac - 2-3 rotacky lipany a jejich úspechy snad nesly ani zpocítat.
pod hladinou...muskarske zatisiJá jsem chytal ortodoxne na suchou. První den jsem nemohl najít mouchu, tak jsem chytil jen 5 lipanu, ale druhý den jsem oproti zdejsí tradici a zvyklostem navázal muchnicku z CDC na hácku 20-22!!! A nestacil jsem se
divit. V klidných pasázích perejí Kukkak a Sircam jsem chytil i 20 lipanu za
hodinu. Snad ani jeden nemel pod 40 cm. Bohuzel jsem mel techto musek jen pár
a za tri dny bylo po nich.
Sli jsme tedy na jezero Leffa pobavit se na okounech. Na strímra a potápivou jsem za odpoledne nachytal asi 50 okounu, bohuzel vsechny jak pres kopírák do 35 cm. Martin, který se mnou vlácel z lodi se neuveritelne bavil jak mu ti okouni zrali pod lodí v cisté vode twistra. Neuveritelný zázitek.
pstruh z reky Kaitumhelikoptera - doprava do TjuonajokkPoslední den jsme meli odpocinkový v pereji Daivek a uzívali si pozdního léta v Laponsku.
Celý zázitek umocnila záverecná vecere v místní restauraci prolozená sirokým sortimentem kvalitních vín.
Pri odjezdu, kdyz nás odvázely dve helikoptéry a letely podél celé reky, meli jsme skoro slzy na krajícku.
Urcite se sem zase vrátíme.

S pozdravem Jirí Naus

Srpen 2006
lipan z pereje TaivekPotapeci scitaji lipany v rece KaitumPravé letní počasí - tak charakterizují hosté revíru Tjuonajokk první dva týdny srpna. Slunečné počasí a teploty dosahující až 28 stupňů Celsia začínají však dělat vrásky na čele správci revíru. Za posledních 20 dní pršelo jen jeden jediný den a jestli nezačne pršet, může mít klesající hladina vody v řece Kaitum negativní vliv na rybářskou úspěšnost. Teplota vody v kotvišti lodí u sauny dosahuje až 17 stupňů - to je na horské jezero nad polárním kruhem opravdu výjimečné...
Zatím si tedy hosté Tjuonajokk užívají nádherného počasí a skvělé rybařiny. Pstruzi sice nejsou příliš aktivní, ale lipanů a štik se loví víc než dost. Nejdelší pstruh minulého týdne měřil 53 cm a nejdelší lipan 51 cm. Martin Westrin ulovil a pustil na svobodu minulý týden 198 lipanů. Siveni příliš neberou, ale za poslední týden evidujeme několik kousků délky okolo 40 cm.

Již 8 let spolupracuje revír Tjuonajokk s výzkumným ústavem ichthyologickým. Výzkumný projekt jehož součástí je i sčítání lipanů potapěči nám letos prozradil, že v 800 metrů dlouhé peřeji Taivek „bydlí" více než 4.000 lipanů o průměrné délce 40 cm!

V příštích týdnech očekáváme zvýšenou aktivitu pstruhů a snad i úlovky táhnoucích jezerních pstruhů.
Dobrý lov přejí
Ann-Helen and Ingemar Kristell

Červenec 2006
stika 100 cm, cervenec 2006Lipan 52 cm, cervenec 2006Máme za sebou první tři týdny letní rybářské sezóny 2006. Chytilo se spousta hezkých ryb, ačkoli počasí rybářům příliš nepřeje. Ti, kdo milují slunce a teplo, si letos ve švédském Laponsku přijdou na své. Každý den nám teplota vystoupí nad 25 stupňů Celsia a i voda má více než 15 stupňů. Slunečné počasí bohužel přineslo i silný vítr, který v letošním roce nepřináší déšť a tak je hladina vody koncem července pod normálem. Doufáme, že během několika dní začne pršet a potoky, jezera i řeka budou opět zásobena dostatečným množstvím vody.
Ale zpátky k rybám. Začneme pro Tjuonajokk poněkud méně typickou rybou: největší úlovek štiky zaznamenal Dietmar Jansen - 115 cm. V jezeře Laeffa a u některých přítoků bylo dále uloveno několik štik délky 100 - 109 cm. A to nemluvím o těch, které překously nebo přetrhly návazec...
Siven 45 cm, cervenec 2006Pan Tage Jonsson ulovil pstruha 80 cm. Tenhle úlovek je na švédské poměry opravdu rekordní rybou. Ale i další velcí pstruzi budili respekt: 66 a 63 cm také není málo.
Především počátkem sezóny byli loveni velcí lipani. Zatím největším lipanem sezóny byl 58 cm krasavec ulovený panem Kennet Pettersson. Za ním pak následovaly ryby 58 a 53 cm.
Siven je v letním obdobím těžkým oříškem. Ačkoli v našich vodách žijí ryby o hmotnosti nad 2 kg, zatím byl největším sivenem července 2006 úlovek pana Fredrika Lamberta délky 45 cm.

Sumasumárum: užili jsme si hezkého počasí, ale je na čase, aby trochu zapršelo, aby i úroda brusinek, morušek a hub potěšila naše srdce...

Ze slunného Laponska zdraví
Ann-Helen and Ingemar Kristell