+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoTjuonajokkReportážeAktuality, novinky a krátké reportáže

Švédsko - Tjuonajokk - Reportáže

Aktuality, novinky a krátké reportáže 4.10.2019

lipan z reky KaitumTjuonajokk - krajinaSrpen-září 2006
Zpráva z Tjuonajokk
Jedním slovem skvelé!
Byl sice znacný pokles vody díky dlouhodobe peknému pocasí (asi o 1 metr), ale aspon nebyli komári. Nekteré zátoky, treba ústí potoka Leffa neexistovaly. Stiky a okouni v Kaitumu byli v hloubkách a úplne imunní k nástrahám. Chytly se vsehovsudy tri stiky, ale zato brali na velké voblery nádherní velcí pstruzi jak potocáci, tak jezeráci. Dva kluci se na ne zamerili a chytali jich i 20 denne. Dalsí dva kluci chytali na lehkou prívlac - 2-3 rotacky lipany a jejich úspechy snad nesly ani zpocítat.
pod hladinou...muskarske zatisiJá jsem chytal ortodoxne na suchou. První den jsem nemohl najít mouchu, tak jsem chytil jen 5 lipanu, ale druhý den jsem oproti zdejsí tradici a zvyklostem navázal muchnicku z CDC na hácku 20-22!!! A nestacil jsem se
divit. V klidných pasázích perejí Kukkak a Sircam jsem chytil i 20 lipanu za
hodinu. Snad ani jeden nemel pod 40 cm. Bohuzel jsem mel techto musek jen pár
a za tri dny bylo po nich.
Sli jsme tedy na jezero Leffa pobavit se na okounech. Na strímra a potápivou jsem za odpoledne nachytal asi 50 okounu, bohuzel vsechny jak pres kopírák do 35 cm. Martin, který se mnou vlácel z lodi se neuveritelne bavil jak mu ti okouni zrali pod lodí v cisté vode twistra. Neuveritelný zázitek.
pstruh z reky Kaitumhelikoptera - doprava do TjuonajokkPoslední den jsme meli odpocinkový v pereji Daivek a uzívali si pozdního léta v Laponsku.
Celý zázitek umocnila záverecná vecere v místní restauraci prolozená sirokým sortimentem kvalitních vín.
Pri odjezdu, kdyz nás odvázely dve helikoptéry a letely podél celé reky, meli jsme skoro slzy na krajícku.
Urcite se sem zase vrátíme.

S pozdravem Jirí Naus

Srpen 2006
lipan z pereje TaivekPotapeci scitaji lipany v rece KaitumPravé letní počasí - tak charakterizují hosté revíru Tjuonajokk první dva týdny srpna. Slunečné počasí a teploty dosahující až 28 stupňů Celsia začínají však dělat vrásky na čele správci revíru. Za posledních 20 dní pršelo jen jeden jediný den a jestli nezačne pršet, může mít klesající hladina vody v řece Kaitum negativní vliv na rybářskou úspěšnost. Teplota vody v kotvišti lodí u sauny dosahuje až 17 stupňů - to je na horské jezero nad polárním kruhem opravdu výjimečné...
Zatím si tedy hosté Tjuonajokk užívají nádherného počasí a skvělé rybařiny. Pstruzi sice nejsou příliš aktivní, ale lipanů a štik se loví víc než dost. Nejdelší pstruh minulého týdne měřil 53 cm a nejdelší lipan 51 cm. Martin Westrin ulovil a pustil na svobodu minulý týden 198 lipanů. Siveni příliš neberou, ale za poslední týden evidujeme několik kousků délky okolo 40 cm.

Již 8 let spolupracuje revír Tjuonajokk s výzkumným ústavem ichthyologickým. Výzkumný projekt jehož součástí je i sčítání lipanů potapěči nám letos prozradil, že v 800 metrů dlouhé peřeji Taivek „bydlí" více než 4.000 lipanů o průměrné délce 40 cm!

V příštích týdnech očekáváme zvýšenou aktivitu pstruhů a snad i úlovky táhnoucích jezerních pstruhů.
Dobrý lov přejí
Ann-Helen and Ingemar Kristell

Červenec 2006
stika 100 cm, cervenec 2006Lipan 52 cm, cervenec 2006Máme za sebou první tři týdny letní rybářské sezóny 2006. Chytilo se spousta hezkých ryb, ačkoli počasí rybářům příliš nepřeje. Ti, kdo milují slunce a teplo, si letos ve švédském Laponsku přijdou na své. Každý den nám teplota vystoupí nad 25 stupňů Celsia a i voda má více než 15 stupňů. Slunečné počasí bohužel přineslo i silný vítr, který v letošním roce nepřináší déšť a tak je hladina vody koncem července pod normálem. Doufáme, že během několika dní začne pršet a potoky, jezera i řeka budou opět zásobena dostatečným množstvím vody.
Ale zpátky k rybám. Začneme pro Tjuonajokk poněkud méně typickou rybou: největší úlovek štiky zaznamenal Dietmar Jansen - 115 cm. V jezeře Laeffa a u některých přítoků bylo dále uloveno několik štik délky 100 - 109 cm. A to nemluvím o těch, které překously nebo přetrhly návazec...
Siven 45 cm, cervenec 2006Pan Tage Jonsson ulovil pstruha 80 cm. Tenhle úlovek je na švédské poměry opravdu rekordní rybou. Ale i další velcí pstruzi budili respekt: 66 a 63 cm také není málo.
Především počátkem sezóny byli loveni velcí lipani. Zatím největším lipanem sezóny byl 58 cm krasavec ulovený panem Kennet Pettersson. Za ním pak následovaly ryby 58 a 53 cm.
Siven je v letním obdobím těžkým oříškem. Ačkoli v našich vodách žijí ryby o hmotnosti nad 2 kg, zatím byl největším sivenem července 2006 úlovek pana Fredrika Lamberta délky 45 cm.

Sumasumárum: užili jsme si hezkého počasí, ale je na čase, aby trochu zapršelo, aby i úroda brusinek, morušek a hub potěšila naše srdce...

Ze slunného Laponska zdraví
Ann-Helen and Ingemar Kristell