+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoTjuonajokkReportážeAktuality, novinky a krátké reportáže

Švédsko - Tjuonajokk - Reportáže

Aktuality, novinky a krátké reportáže 4.10.2019

Tjuonajokk 30.6.-7.7.2020

Byl jsem v Tjuonajokk už po třetí a tentokrát jsem tam vzal své dva syny. Řekl jsem si, že bude lepší naučit je muškařit dřív, než je začnou zajímat holky a než se seznámí s alkoholem, drogami...
V Tjuonajokku jsme byli větší část týdne úplně sami, až pak příletěli na pár dní tři Švýcaři. Paní vedoucí si trhá vlasy, protože všichni turisté kvůli koronaviru úplně nesmyslně buď odřekli nebo jim zrušili letecké spojení apod.
Personál byl tedy v kempu ve výrazný přesile. Pro nás to bylo super, ale pro jejich business, to musí být těžký.
Kluci úplně nadšený, zachytali spoustu lipanů do 50 cm a muškaření je baví!
Chytali jsme hlavně lipany a dvakrát jsem vyrazili i na štiky (štiky byly 70-90 cm, ale viděli jsme v mělký vodě i větší kusy).
Pstruh žádný.
Počasí super, helikoptéra taky, jídlo nezklamalo kvalitou ani cenou. Chtěl jsem Tjuonajokk trochu podpořit, tak jsme na jídle nešetřili a když jsem pak platil, tak se mi málem zkroutila kreditka.
Vedro nebylo, ale nepršelo, hodně foukalo a díky tomu málo komárů.

Ondřej


lipani ozdobaTjuonajokk 23.-31.8.2019

Tentokrát jsme s naší výpravou do Tjuonajokk měli smůlu na počasí.
V revíru byla extrémně vysoká hladina vody a ryby moc nebraly. Znám Tjuonajokk dobře a vím, že jsme kvůli velké vodě chytali tak možná 30% potenciálu revíru.
Pršelo prý tři dny v kuse než jsme přijeli a voda byla tak 60-70 cm nad normálem. Když jsme odjížděli, tak už to bylo skoro zpátky.
Lipani brali jen, když svítilo sluníčko. Ale ani tehdy nesbírali nijak aktivně. Měli jsme tak cca 30% úlovků ve srovnání s minulými lety, denně jsem chytal jen 7-15 lipanů. Hezké momenty byly díky nestálému počasí velmi vzácné a netrvaly dlouho. Ale vše ok.
Pokoje i sociální zázemí v nové budově jsou výborné, strava stále velmi dobrá. Pro mnohé je asi zdejší restaurace uprostřed divočiny příjemným překvapením. Dříve zavazadla do helikoptéry vážili a jak měl někdo přes 20 kg, musel část nechat v hangáru. Letos hmotnost zavazadel do helikoptery vůbec neřešili.
Zdraví
Roman

Tjuonajokk koncem srpna  - pohled na kemp z helikoptery
Tjuonajokk koncem srpna - pohled na kemp z helikoptery
jezero Kaitumjaure koncem srpna
jezero Kaitumjaure koncem srpna
srpen u reky Kaitum
srpen u reky Kaitum
srpnovy lipan z Tjuonajokk
srpnovy lipan z Tjuonajokk
lodi pres jezero k perejim
lodi pres jezero k perejim
vyuka muskareni v Tjuonajokk
vyuka muskareni v Tjuonajokk
na brehu jezera Kaitumjaure
na brehu jezera Kaitumjaure
srpen u reky Kaitum
srpen u reky Kaitum
lipan z reky Kaitum
lipan z reky Kaitum
lipan z Tjuonajokk
lipan z TjuonajokkVelké štiky v Tjuonajokk
Film o lovu štik na umělou mušku v nádherné přírodě laponských hor byl natočen v revíru Tjuonajokk v červenci 2015.
Vynikající práce s kamerou ukazuje nejen zdolávání dravců, ale také útoky na nástrahy v křišťálově čisté vodě jezer Kaitumjaure a Laeffa. Niklaus Bauer a Robert Hansson prezentují zdařile své vynikající rybářské schopnosti v kulisách nedotčené severské přírody a přidávají i několik tipů jak vylepšit štikové streamery.
Délka filmu je 35 minut.
Lov lipanů v Tjuonajokk
Profesionální film o lovu lipanů v Tjuonajokk připravený v letní sezóně 2015, kterým Vás provázejí muškařští instruktoři a vazači Marc Petitjean a Daniel Bergman.
Tjuonajokk - muškaření v Laponsku
Krátký propagační klip z letního muškaření v revíru Tjuonajokk.
lipan z pereje Taivek u TjuonajokkTjuonajokk – srpen

Na závěr intenzivní a velmi teplé letní sezóny v Tjuonajokk jsme si konečně 31.8. mohli vydechnout.

Jaký byl vlastně letošní rok v Tjuonajokk?
Vlastně všude v horách na severu Švédska napadlo v březnu a dubnu extrémní množství sněhu. Na některých místech byla souvislá pokrývka vyšší než 2 metry! Ještě koncem dubna se zdálo, že ten sníh snad letos vůbec neroztaje. A pak přišel květen - teplý a slunečný květen. Chytali jsme v triku a trenýrkách na dírkách - ráno mrzlo a po po umrzlé vrstvě sněhu se dalo chodit jak na lyžích, tak ve sněžnicích. Přes poledne a odpoledne stoupaly teploty na 20°C a sníh mizel přímo před očima. Tak to šlo až do června.
Tjuonajokk - vazacska polarni nocRychlý konec zimy (sníh a led roztál už koncem května), pak velmi teplý a deštivý červen a když začala rybářská sezóna, dorazila opravdová vedra, začal extrémně horký a suchý červenec. Taková byla sezóna 2014, plná extrémů. I přes obavy, které v nás vyvolávaly vysoké letní teploty, však byla rybářská sezóna velmi úspěšná a především závěrečné týdny srpna přinesly celou řadu trofejních úlovků lipanů délky nad 60 cm.

Myslím, že jsme důstojně navázali na tradice Ingemara a Ann-Helen Kristellových, od kterých jsme štafetu v Tjuonajokk převzali: zrenovovali jsme bar, úspěšně se zaběhly „vazačské bílé noci“, které jednou či dvakrát týdně pořádáme ve spolupráci s našimi průvodci i některými hosty – známými vazači mušek. Náš team posílil i nový kuchař, který pozvedl úroveň stolování o další příčku výše.
31. srpen - zavirame a tesime se na dalsi sezonu!Jestli vás zajímá, jak jsme udělali nový bar, pak vězte, že je postaven ze dřeva, které nám zůstalo po opravě přístavního mola – po těch prknech a fošnách chodili rybáři z celého světa více než 30 let!

Léto 2015 bylo pro nás první sezónou bez Ingemara a Ann-Helen. Za celý team Tjuonajokk i všechny hosty mohu s klidným svědomím prohlásit, že to byla skvělá sezóna a věřím, že i do budoucna zůstane Tjuonajokk nejlepším rybářským kempem švédského Laponska.

Děkuji všem našim zákazníkům, rybářským průvodcům a kuchařům za vydařené léto a těším se na viděnou v Tjuonajokk v další sezóně!

Per Jobs

leto v Tjuonajokk


cervenec v Tjuonajokk - pohled do udoli reky Kaitum Tjuonajokk -
červenec


Takovéhle léto ve Švédsku nepamatujeme! Slunečné počasí a vysoké teploty se v Tjuonajokk projevují pozitivně i na počtu prodaných piv a zmrzliny, kterou jsme začali dělat ze smetany a v okolní tundře rostoucích morušek...
Slunečné počasí nevadí kupodivu ani rybám. Závěr července byl poněkud netradičně ve znamení štik. Sice sem většina rybářů přijíždí na lipany a pstruhy, ale lovu extrémně aktivních štik prostě nešlo odolat. Dokonce jsme pro naši půjčovnu museli dovézt dalších pár setů (prut+naviják+šňůra) pro lov štik, jaký byl o štiky zájem.
Oproti minulé sezóně se chytá o něco více pstruhů, možná pomohlo snížení limitu povoleného ponechání lososovitých ryb na 1 rybu na rybáře a den. Mimochodem toto pravidlo už neplatí jen v Tjuonajokk, ale na celých řekách Kaitum a Kalix.

Z Tjuonajokk zdraví
P. Jobs

cervencova stika z Tjuonajokk
pulnocni slunce v Tjuonajokk


Muška - CDC-indikátor pro lov lipanů v Tjuonajokk
Postup vázání mušky - CDC-indikátoru pro lov lipanů v Tjuonajokk, tak jak ji váže nestor evropských vazačů Marc Petitjean.
Vzpomínky na léto
Léto v Tjuonajokk - rybaření v kraji polárního dne
Srpen
Několik zdařilých fotografií z letní sezóny v Tjuonajokk.

lipan ve vyskoku
muskarske zatisi
pstruh - zdolavani
vecerni muskareni
muskarske zatisi


srpnovy pstruh z TjuonajokkTjuonajokk,
2.-9.8.2013


Příroda a ryby samozřejmě bez výhrad - nádhera. Ryby v místním standardu, takže 30 - 50 lipanů/den/prut - žádný problém, letos byli lipani ve větším počtu než dříve. Chytaly se ryby až k 50 cm, něco málo jsme chytli přes 50, ale ryby 45 + byly procentualně tak ke 40 % z celkového počtu.
Celkem jsem za týden rybaření v Tjuonajokk ulovil asi 200 lipanů a 30 pstruhů potočních.
Největší lipan měřil 51 cm, by uloven na mušku.

V příloze pár fotek z naší výpravy.

S pozdravem

Luděk Zdražil

rybareni v Tjuonajokk
rybareni v Tjuonajokk
pohled na Tjuonajokk a jezero Kaitumjaure z hory


pulmetrovy lipan - cervenecTjuonajokk,
červenec 2013


Po více než pěti letech hledání svého nástupce, se majitelům Tjuonajokk – manželům Kristelovým konečně podařilo najít člověka, který byl nejen schopen Tjuonajokk koupit, ale je i příslibem investic do renovace vybavení rybářské základny, má dlouholeté zkušenosti s rybářskou turistikou a sám je aktivní muškař.
Per Jobs je Švéd z ostrova Gotland, kde několik let organizuje rybářské pobyty zaměřené na lov mořských pstruhů a štik. Stávající personál Tjuonajokk zde bude pracovat ještě nejméně v roce 2013 a Tjuonajokk bude fungovat jako dříve. Pro sezónu 2014 však Per chystá několik novinek – například úpravu několika chat na dvoulůžkové chaty s kvalitnějším vybavením a postelemi, opravu sprchy, zlepšení výkonu systému ohřevu vody apod.

A jaké je letošní rybaření?
lipan Po extrémně teplém a suchém červnu se počasí počátkem sezóny pokazilo. Rybaření v první polovině července komplikoval nepříjemný vítr a mírně zvýšená hladina vody. V některých dnech byl tak silný vítr, že nebylo možné dojet s lodí přes jezero k peřeji Tjirtjam. Přesto bylo rybaření standardně velmi dobré – každý den se chytají lipani a pstruzi 45-50 cm, podařilo se ulovit několik lipanů ve velikostní třídě 53-55 cm, pár okounů délky cca 40 cm a zatím největší pstruh sezóny měřil rovných 65 cm.
reka Kaitum, kdyz se pokazi pocasi


Duben

Letní rybářská sezóna v Tjuonajokk trvá jen krátkých 8 týdnů v červenci a srpnu. V jarním období (duben-květen) je Tjuonajokk otevřen především pro skupiny nebo po předchozí dohodě.
Ale pod pojmem "jarní rybaření" si v Laponsku představují přeci jen něco jiného, než jinde v Evropě. Jaro v Tjuonajokk, to jsou sněžné skútry, lyže, vrtáky na led, marmyšky a termoska s punčem...
Přes den se teploty nezřídka vyšplhají i nad nulu, ale v noci stále mrzne. Pokud nebude abnormálně teplé jaro, tak sníh i led vydrží až do konce května.
dubnovy lov sivenu na horskem jezere
dubnovy lov sivenu na horskem jezere
duben v Tjuonajokk - lov lipanu na dirkach
duben v Tjuonajokk - lov lipanu na dirkach
duben v Tjuonajokk - priprava obeda pri rybareni na dirkach
duben v Tjuonajokk - priprava obeda pri rybareni na dirkach
duben v Tjuonajokk
duben v Tjuonajokk
duben v Tjuonajokk - lov okounu na dirkach
duben v Tjuonajokk - lov okounu na dirkach


cervenec - relax na snehovem poli cestou k jezeru6. - 13.7. 2012
Zdravím z Bruntálu!

Právě jsme se vrátili s Ondrou z Tjuonajokku.
Počasí nám vyšlo perfektní. Pršelo mírně jen jeden den. Teplota přes den byla kolem 20°C - ideální k vodě.
Hladina řeky byla vlivem opožděného tání sněhu cca půl metru nad normálem, ale postupně opadávala.
Denně jsme chytali v průměru tak kolem 30 ryb, z toho 99% lipanů (40-50 cm -
největší 52 cm).
Nebyl, ale problém za odpoledne nachytat i přes 50 ryb.
pstruh obecny jezerni formaKdyž to tak sečtu, tak vysloveně rybařině jsme se věnovali tak první 2-3 dny, zbytek týdne jsme pojali spíše rekreačně, napůl turisticky a napůl rybářsky. Chodili jsme chytat i na okolní jezera v tundře (obrázek Ondry, jak se chladí na sněhu, když se zapotil v broďákách) a užívali jsme si nádhernou arktickou přírodu. Ten pstruh je z jezera ke kterému jsme šli 3,5 hodiny!
Štiku jsem chytil omylem hned první den u tábora na malý streamer - měla 90 cm.
Pak už jsme štiky chytat nezkoušeli, protože když jsme na ně chtěli jít, tak v zátočině někdo už chytal.

S Ondrou jsme se shodli, že výlet se povedl a že určitě někam opět vyrazíme.
Posílám pár fotek co fotil Ondra.

Děkujeme za hezký výlet a skvělou rybařinu

Pavel K.


lipani - srpnovi padesatnici30.7. - 9.8. 2010
V Tjuonajokk to bylo bezva.
Lipani 40 - 55 cm.
No uvidíme příští rok...
Mám z Tjuonajokku natočené DVD, pošlu ho.

Ahoj
Ivoš

Lipan z Tjuonajokk2010 - rok velkých lipanů

Jak nám slibovali staří rybáři a jak správně předpověděli i vědci, kteří se zabývají výzkumem ryb v Laponsku, rok 2010 je opravdu rokem velkých lipanů.
Populace lipana procházejí v přírodě čtyř- až šesti-letými cykly. V sezóně na závěr každého cyklu se loví velcí lipani, pak se v následující sezóně skokově průměrná velikost lipanů zmenší a během dalších let lipani opět "rostou" až se na závěr tohoto populačního cyklu okruh uzavře. Nu a rok 2010 je evidentně tím rokem "velkých lipanů". Mnoho našich hostů ještě nevidělo tak velké lipany, jací se letos chytají. Nejen u nás v Tjuonajokk, ale i v okolních revírech na severu Skandinávie se letos loví relativně velcí lipani.
Zatím největšího lipana letošní sezóny v Tjuonajokk ulovil Ove Renkse ze Stockholmu - jeho trofejní ryba měřila plných 65 cm!
Během první poloviny července byli rovněž pstruzi velmi aktivní a máme nahlášeno několik desítek pstruhů délky 45-65 cm.
Tradičně byl začátek sezóny dobrý i co se lovu štik týče. V zátoce při ústí potoka Laeffajokk bylo uloveno několik štik délky okolo 1 metru.

Počasí bylo v první polovině července velmi proměnlivé - od slunečných dní až po deštivé a větrné. Takové typické severské počasí... Zatím máme spíše chladné léto s denními teplotami 15-17°C a v noci se ochlazuje na 7°C. Teplota vody se pohybuje od 10 do 13°C. Díky občasným dešťům je stále relativně vysoká hladina vody, což se projevuje pozitivně hlavně na úlovcích pstruhů.

pstruh obecny 65 cm, cervenecZ říše velkých lipanů zdraví
Ann-Helen a Ingemar KristellZáří 2009
Letní sezóna je u konce a přišel pravý čas na bilancování.

Úlovky lipanů byly stejně jako v předchozích letech dobré, průměrná velikost lipanů se pohybovala těsně nad hranicí 40 cm, což je nejvíce za posledních 5 let. Nejdelšího lipana sezóny (63 cm) ulovil švýcarský muškař Thomas Schulthess.
Rovněž úlovky pstruhé byly dobré, korunované několika pstruhy délky 70 cm.
Stejně jako v roce 2008 bylo i letos v řece Kaitum u Tjuonajokk uloveno několik lososů.
Nejdelší štiku sezóny (115 cm) ulovil Mikael Johansson ze Švédska.

Protože celé léto bylo velmi suché, pohybovala se hladina řeky mírně pod normálem.

Děkujeme tímto našim klientům i obchodním partnerům za vydařenou letní sezónu a těšíme se na další spolupráci v roce 2010.

Z podzimního Tjuonajokk zdraví
Ann-Helen and Ingemar Kristellpulnocni lipan1. - 20. červenec 2009
První tři týdny letošní letní rybářské sezóny jsou za námi. Počasí bylo velmi proměnlivé - někdy slunečno a teplo, jindy déšť a občas i silný vítr. Denní teplota vzduchu kolísala od 7 do 25°C, teplota vody se pohybovala mezi 8-13°C.
První týden sezóny byla relativně nízká hladina vody v řece Kaitum, ale po několika deštích se hladina vody v řece vrátila k normálu.
Rybaření bylo skvělé. Registrujeme celou řadu lipanů ve velikostní kategorii 48-58 cm a dost bylo i štik 75-95 cm.
Nejúspěšnějším muškařem sezóny je zatím Thomas Schulthess ze Švýcar, který v Kaitum ulovil malého lososa a zatím největšího lipana roku - 62 cm.
Zdá se, že lipani mají v letošním roce všeobecně velmi slušnou délku a hmotnost.

Z letního Tjuonajokk zdraví
Ann-Helen and Ingemar Kristell


pstruh obecnyDuben 2009
Ptáme se Ingemara - majitele a manažera rybářského revíru a kempu Tjuonajokk.

Jaká byla letošní zima v Laponsku?
Neřekl bych, že byla - zima pořád v Laponsku je! Množství sněhu bylo jako za starých časů a ještě dnes ho leží okolo nejméně 60 cm.
Ale i k nám dorazily sluneční paprsky a přes den je obvykle příjemných 0-10°C a jaro je opravdu za dveřmi.

Jaká byla zimní sezóna lovu na dírkách?
My na dírkách v Tjuonajokk moc nechytáme. Na řece praktickujeme "chyť a pusť", což se se zimním rybařením moc neslučuje, protože ryba vytažená z vody na silný mráz je v podstatě okamžitě poškozená a její puštění je vyloučeno.
Ale na horských jezerech v okolí jsme si před týdnem hezky zachytali siveny.

lipanJsou v Tjuonajokk na rok 2009 nějaké novinky?
Nic, čeho by si naši hosté všimli. Snažíme se spíše nabízet stálou kvalitu služeb, klid a pohodu.
Na sezónu 2010 plánujeme výstavbu zaměřenou na zlepšení infrastruktury, ale zatím je vše ve stádiu plánování a příprav.

Co si myslíte o populaci ryb v revíru? Přibývá ryb nebo spíše ubývá?
Od roku 1995 probíhá v Tjuonajokk a okolních vodách každé léto projekt Švédského rybářského institutu, který přináší spíše pozitivní zprávy.
Na 800 metrech peřejí žije údajně okolo 4000 lipanů. Zdejší populace je zdravá a dokud bude množství návštěvníků revíru omezeno, jako je tomu doposud, bude Tjuonajokk patřit k nejlepším lipanovým revírům na světě.