+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoLesjönReportážePostřehy, aktuality a krátké zprávy

Švédsko - Lesjön - Reportáže

Postřehy, aktuality a krátké zprávy 12.10.2020

Lesjon 18.7.2021
Cesta do Švédska proběhla v klidu a úplně bez potíží. Po cestě nikde nepršelo, trajekt jel podle plánu, na hranicích žádné zdržení. Dorazili jsme v sobotu s milým přivítáním.
Ryby zatím žádná výhra, hodně okounů, největší zatím 39 cm. Štičky se spletly jenom tři a malé. Fungují nám zatím jen tmavé nebo matné nástrahy, všechno nápadné (bílé, žluté, červené, blýskavé) propadlo, přestože je pod mrakem.
Zkusíme to i na plavačku, ale zatím moc fouká. Steinar nám dovezl člun na jezero Bolena, které je mnohem klidnější.
Zatím spokojenost, moc děkujeme za všechno.
Petr a Šimon

okoun 39 cm z jezera LesjonLesjon
26.6.-3.7.2021

Celkem uloveno:
93 štik (max.82 cm - 2x), ryby velmi štíhlé, až na jednu z těch největších, vypasenou od pstruhů z peřejí)
174 okounů (max.43 cm, poměrně dost dalších kolem 40 cm)
3 jeseni (max.51 cm), ten největší na jerk
Kluci chtějí na příště objednat ošklivější počasí, leč vysvětlil jsem jim, že to asi nebude ani ve vaší ani v mé moci...
Jak uvádím výše: největší štika 82 (2x), největší okoun 43 (a řada kolem 40 cm) + 3 jeseni (51 největší na jerka), celkově 270 ryb (93 + 174 + 3). Já chytl na kus stejně co loni, projeli jsme toho i víc než loni, nedostali jsme se akorát do peřejí na pstruhy.
nocni panorama jezera LesjonTrochu blbý, že je letos zavřená řeka od hnízda orlovců nahoru, ale co se dá dělat. Steimar je kvůli tomu ve při s ochránci přírody. Jinak orlovec byl na hnízdě i na nejspodnějším jezeře, viděli jsme opět losa a místní sob nám chodil celkem často po silnici před autem. Počasí až moc hezké, jen jeden den bylo kvalitní štikové s deštěm, ryby nejvíc braly kolem 22.00-23.00. Jedna loď chytala víc na povrchovky (naše), druhá spíš větší nástrahy jerky, gumy, subwalky). S okouny byla větší zábava než loni, na rozdíl od štik bylo víc větších kusů.
Každopádně převládá obecná spokojenost, někteří nerybáři přechytali rybáře. Tak už to bývá.

Jarda S.

unaven bojem s rybami, pripraven na boj s komaryLesjön 20.-26.6.2021
Bohužel rybářsky tato výprava nebyla moc úspěšná. Co se týká štik, asi nejslabší za těch pět let, co do Švédska jezdíme. Pochopitelně to není výčitka, jen konstatování.....
Nebylo moc co fotit a tak ta jedna fotka, co přikládám, byla jen pro zasmání na konto letošních komárů. A komáři, ti se letos ve Švédsku opravdu urodili.
Nachytali jsme velké množství okounů, celkem tak 300, vše do 40 cm.
Štiky jsme letos měli jen malé 40-60 cm, vesměs byly hodně hubené.
Na lesních jezerech jsme ulovili asi 10 sivenů a nejméně milión komárů.
Cením si (ostatní kamarádi také), služeb, ubytování a servisu, který poskytujete.

Martin Č.

Lesjön 19.-26.6.2021
Šťuk bolo naozaj veľa kusov. Aj keď oproti 2019 tento rok boli veľkostne menšie.
Ostriežov vela cez 30 cm.
Najvačšia šťuka 116cm, 25.06.2021 na prívlač - gumenná nástraha.

Tomáš D.

pulnocni privlac v Lesjon
pulnocni privlac v Lesjon
detail jedne z mnoha stik
detail jedne z mnoha stik
letni stika z Lesjon
letni stika z Lesjon
letni stika z Lesjon
letni stika z Lesjon
privlac u pritoku
privlac u pritoku


jesen z prutocneho jezera nad perejiLesjön 12.-19. září 2020
Na Lesjon jsme přijeli večer 12.9.2020 po bezproblémovém přejezdu trajekem Gdaňsk-Nynäshamn. Po ubytování a nezbytné přípravě jsme se uložili k spánku s očekáváním, jaký bude rybolov.
Od prvního dne bylo jasné, že rybařina to tentokrát nebude jednoduchá. Já s Petrem jsme se hned ráno vypravili nad peřeje, kde jsme začali náš týden. Celý úsek řeky (tedy vlastně průtočné jezero) byl zarostlý a ryby nejevily o naše nástrahy zájem. Silný vítr a tráva trvale zamotaná v motoru nám taky moc nepomohly a vše se nějak komplikovalo. Na konci dne jsme skóre uzavírali s počtem dvanácti podměrečných štik, osmnácti okouny a devíti jeseny. Po dvanácti hodinách na vodě na místní poměry žádný zázrak. Kolegové na hlavním jezeře na tom nebyli lépe.
V průběhu týdne se situace nezlepšila. Velká část jezer a řeky byly letos v září zarostlé vodním rostlinstvem, kam se za rybami člověk nedostane a když dostane, tak hned vázne. Změny teplých a studených dnů asi také nepřispěly k nějakému zlepšení a po dva dny ještě funěl silný vítr, který vše jen ztěžoval.
Pokud jsme nějaké ryby přemluvili, bylo vše jen nad travou, která rybaření komplikovala. Dá se říct, že jsme projeli kompletně všechna místa a spotřeba benzínu jasně potvrzovala, že jsme nic neponechali náhodě.
Celkový počet ryb byl: 88 štik ( asi tak deset mírových) největší 84 cm, 96 okounů ( velikost 10–25 cm) a 13 jesenů (pár pěkných kolem 50 cm). Na tu dřinu a průměrných deset hodin denně na vodě to bylo dost slabé.
Zdraví Radek

zari na jezere LesjonLesjon 12.-15.9.2020
Cesta dobrá, 1200 km z Trellborgu jsem ujel překvapivě v pohodě.
Majitel, P. Steinar je velmi ochotný a příjemný človek, přestože angličtinou ani němčinou nevládnu, díky jeho trpělivosti jsme se na všem domluvili.
Lesjön je boží místo.
Mně tedy dost často foukal vítr, ale třeba včerejší den byl nádherný: dokonalý klid, bezvětří, ticho, kdy je slyšet jen vlastní krev v uších.
Chatička nádherná, vypadá jako nová, s kompletním vybavením.
Zajímavost: Hned první večer, kdy jsem zkoušel chvilku plavanou přímo z mola na červíky, jsem skoro vytáhl štičku, která měla ještě v tlamě malého jesena!
Petr K.

kotviste lodi - molo pred chatamiLesjon 5.-12.9.2020
Včera jsem se vrátil z Lesjonu a jsem plný dojmů. Je to krásné místo, kam se ještě určitě vypravíme.
V jednom je to ale vždy těžší a pokud máte postavu, jako já, tak i složitější.
Sledoval jsem i sousedy z okolních chat a rozhodně to množství úlovků bylo slabší, než hlásí rybáři z odobí června a července. Jedinou velkou štiku, která měla zaručeně hodně přes metr, jsem ani nestihl podebrat. Plácla sebou u lodi a byla pryč. Menší štiky okolo 60-80 cm jsem zvládal v pohodě. Okoun byl největší 45 cm, to mi udělalo fakt radost.
Projel jsem i jezera Bolena a Bolevattnet ale ani tam aktivita ryb nebyla nic moc.
Druhý den mě vzala záda, když jsem na mole spadl, a tak jsem se nakonec na výpravy k pstruhovým jezírkům ani nevydal. Zato jsem polykal brufeny a lezl do loďky jako důchodce.
Ještě perlička nakonec. Dokázal jsem se na Lesjonu „vysypat“ s člunem do vody, když jsem si drcnul o kořen stromu za plné rychlosti blízko břehu... Vypadlo mi z ruky ovládání motoru a plný plyn běžel dál. Takto se mi člun rozjel pěkně dokola, až jsme se oba krásně zavrtali pod vodu. Vše se událo naštěstí v hloubce po prsa, takže jsem zase z pod loďky vyplaval, kýblem vybral vodu z lodi ven a potom dovesloval do přístaviště. Steinerovi jsem to vše řekl a chtěl jsem mu nahradit ztracený kanystr a pro jistotu nechat zkontrolovat motor. Motor fungoval a kanystr je v podstatě nulová ztráta, takže to Steiner vyhodnotil jako zbytečné a dál to neřešil. Před odjezdem za mnou ještě Steiner přišel i s manželkou Leilou. Paní mi přinesla koláč z borůvek a znova mě ujistili, že je vše ok, ať se tím netrápím.

Josef Č.

jezero Lesjon pocatkem zari
jezero Lesjon pocatkem zari
usti pereje do jezera Lesjon
usti pereje do jezera Lesjon
zari na jezere Lesjon
zari na jezere Lesjon
jesen z prutocneho jezera nad pereji
jesen z prutocneho jezera nad pereji
stika z prutocneho jezera nad pereji
stika z prutocneho jezera nad pereji


Dneska to bude velky! Lesjon 27.6.-4.7. 2020

V Lesjonu nás přivítalo krásné počasí a kvanta komárů, ale den ode dne klesala teplota i množství komárů a taky začalo konečně trochu foukat.
Hned první den jsme jeli na horní průtočné jezero, ale byla to dost bída. Až na pár jesenů, okounů a malých štik nic. Velké štiky jako kdyby nebyly, jediná větší (90+) vystartovala pod lodí po puštěné čtyřicítce, následně sice vzala i gumu, ale nesekla se.

V pondělí jsme chytali na jezeře Lesjon hlavně okouny, což byla s ohledem na velikost (hodně jich bylo v rozpětí 30-40 cm) velká zábava. Odpoledne jsme si šli zamuškařit na řeku. Kromě pár malých potočáků jsme chytili i několik lipanů (největší měl 45 cm), jesenů, plotic a okounů.

Ve středu jsme byli prochytat jezero Bolenavattnet a rozlitinu Bolena. Zdolali jsme pár menších štik, spoustu okounů a několik jesenů. Odpoledne se znatelně ochladilo a rozfoukal se silný vítr. Ryby značně omezily chuť nechat se ulovit, což mělo jeden velmi pozitivní důsledek, konečně jdeme spát jako lidi a ne ve čtyři ráno.

Lipan z rekyNavrácení počasí do švédského normálu (trochu vítr, občas déšť, normální teploty...) nám bohužel úspěšnější lov štik nakonec nepřineslo. Zato okouni byli při chuti pořád. Na určitých místech jsme ve dvou dokázali chytit i k osmdesátce okounů během cca 3 hodin! Dokonce i se streamerem na muškařském prutu to byla výborná zábava. A okouni nebyli žádní prcci, většina z nich měla 30-35 cm. Náš letos největší z jezera Lesjon měl 43 cm. A občas se mezi okouny přimotal i slušný jesen. Jesenů je v Lesjonu překvapivě hodně a nebojí se útočit i na velké štičí gumy.

Předposlední den jsme si šli opět zamuškařit na řeku mezi horní rozlitinou a jezerem Lesjon. Na těžké nymfy v proudu nebo poblíž toho nejsilnějšího proudu brali lipani. Já jich měl za zhruba 3 hodiny 11 (15-45 cm) a o dva velké jsem přišel díky tomu, že "to vzali s proudem".
Potočáky jsme sice v řece chytili i tentokrát, ale velikost opět nic moc. Ten největší měl sotva 25 cm. Škoda, víme, že větší tam jsou. V klidnějších partiích brali i jeseni, okouni a občas se ukázala štika.

Sob na brehu jezeraPoslední den jsme strávili lovem okounů na jezeře Lesjon, objeli jsme již známá místa a celkem slušně si zachytali. Nakonec se mi podařila ještě jedna štička 84 cm, která Lubošovi ukousla okounovou nástrahu, ale štičí sestava si s ní dokázala hravě poradit.
Pak začalo to nejhorší, čeho jsme se obávali již v několikadenním předstihu... balení a úklid. I to jsem však s vypětím všech zbývajících sil zvládli a vydali se k domovu.

Za sebe mohu říct, že moje třetí návštěva Lesjonu mě utvrdila v tom, že Lesjon má své neopakovatelné kouzlo a k tomu ještě neuvěřitelné možnosti pro rybáře. Horní průtočné jezero je úžasné svými scenériemi a je to jedno z nejkrásnějších míst, kde jsem kdy rybařil. Jezero Lesjon je zase velmi dobrým lovištěm okounů. Na zarostlé rozlitině Bolena je možnost úspěšně chytat na ty nejšílenější povrchové nástrahy. Bolenavattnet bývá úspěšnější na podzim, kdy v nejhlubším místě jezera (9 m) jsou koncentrovaní okouni z celého jezera. Pstruhová jezírka v okolí jsou prostě a jednoduše krásná. A řeka mezi horní rozlitinou a jezerem Lesjon je místo, kde si dovedu představit s muškařskou výbavou strávit značnou část rybaření. Sice těžké chytání i pohyb kolem vody, ale přesně tak to má být, úlovek by prostě neměl být „zadarmo“.

Borek Zajíček
Rybolov na rozlitine Bolena
Rybolov na rozlitine Bolena
Hnizdo orlovcu ricnich
Hnizdo orlovcu ricnich
Jesen uloveny na 15 cm ripper
Jesen uloveny na 15 cm ripper
Horni rozlitina
Horni rozlitina
Pulnocni muskareni na rece
Pulnocni muskareni na rece
zapad slunce
zapad slunce
Krasa strida nadheru
Krasa strida nadheru
Ne vzdy to jde aneb vyroba zaclon na lodi
Ne vzdy to jde aneb vyroba zaclon na lodi
Rozlitina Bolena
Rozlitina Bolena
Sob na brehu rozlitiny
Sob na brehu rozlitiny


Štika 105 cm z Lesjon Lesjön 27.6. – 4.7. 2020

6 účastníků (3 rybáři, 2 sváteční rybáři a jeden úplný nováček), zachytali si všichni:
311 ryb
127 štik
186 okounů
6 jesenů
1 plotice (wobbler)
1 síh (podseklý)
Prochytáno hlavní jezero Lesjon, napojená jezera Bolena a Bollenvattnet, dále pstruhové jezero Lomtjarn (plné okounů), řeka nad peřejemi až k druhým peřejím, dvě malá jezera na kraji mapy (východ) a jedno malé jezero kousek na východ od našeho ubytování.
Největší štika 105 cm (žába), pak 94 cm (popper), 93 cm (žába) a 85 cm (ripper Zander pro)
Největší okoun 42 cm
Největší jesen 55 cm

Pozorování: Los, losice s mládětem, samice tetřeva, jeřábi a orlovci, v okolí prý i medvědice s 2 mláďaty

Velmi pestrý revír, který jsme zdaleka nevytěžili úplně. Velké štiky byly až na jednu chyceny v menších jezerech, stejně jako okouni, jeseni ve velké většině na řece. Převládající nástrahou byly rippery střední velikosti, já střídal prakticky všechno, takže jsem chytnul i na třpytky a woblery. Naprosto selhaly velké nástrahy 15 cm a více.

Jaroslav S.


okoun z Lesjon Lesjon 20.-27.6.2020

Tentokrát sme si štatistiku neviedli. Chytané druhy jalec, ostriež a štuka. Celú dlžku pobytu bolo extremne teplo, teploty atakovali 30 stupňov, voda v jazere 25 stupnov. Ani mráčika na oblohe. Aktivita rýb postupne klesala. UV oblečenie cez deň bola nutnosť. Dvaja rybári sme chytili cca 100 štúk, najväčšie 80, 82, 91, 92, 102 a 107 cm. Ostrieže sa dali chytiť takmer všade, najväčší 38 cm.
Prvé tri dni sa dali chytiť slušné ryby. Tak isto na tom boli aj Vaši krajania z vedlajšej chaty. Po troch dňoch keď teplota vody v jazere stúpla nad 23 stupňov už bolo veľmi ťažké presvedčiť väčšie ryby k záberu. Ich útoky na nástrahy boli velmi neochotné a slabé a väčšina sa počas zdolávania alebo pri člne vypla. Malé štuky brali aj nadalej , ale tým sme sa snažili vyhnúť .

Zážitok:
Malé medviedatá sme videli z člna na opačnom brehu nedaleko perejí na rieke nad chatami a v týchto miestach sme mali možnosť taktiež z člna sledovať ako vybehol dospelí los z lesa až k rieke, viditelne v strese, po chviľi za ním vybehlo malé mláďa losa za ktorým bežala medvedica a doháňala ho. Po chvíli ale opäť vbehli do lesa, takže ako to celé nakoniec dopadlo a či ho naozaj ulovila nevieme. My sme radšej štartovali a presunuli sa k opačnému brehu. Bohužiaľ prebehlo to velmi rýchlo a kým nás napadlo vytiahnuť a odfotiť túto udalosť bolo už neskoro. Každopádne bol to neskutočný zážitok. Cestou autom sme pak stretli losiu rodinku keď sme sa presúvali na ínú časť revíru.
Tak ako vždy sme boli spokojný.

Štefan B. a Vladimír G.
Lesjon - stika

Stika z Lesjon ulovena na privlacLesjon 19.-26.6. 2020

Teplo se podepsalo na snížené aktivitě štik (spíš očekávání byla větší co do počtu záběrů).
Okouni byli při chuti téměř vždy a všude.
Skvěle fungovaly povrchové nástrahy, záběry na ně vynahradily množství.

Pro zajímavost pár statistických čísel (2 lodě, 4 rybáři):

Štiky
do 60 cm: 152 ks
nad 60 cm: 17 ks (...., 84, 89, 94, 98, 98, 104, 108 cm)

Okouni
do 30 cm: 808 ks
nad 30 cm: 31 ks (max 37 cm)

Ostatní ryby (perlíni, plotice, jeseni): 32 ks

Celkem ryb: 1040 ks

Utržené nástrahy: cca 50ks
Covid: 4x negativní

Zajímavosti:
2x zlomený prut, 1x utopené brýle, (1x málem mobil), 2x dojezd s ručním pohonem (bez paliva).
Komárů nespočet.

Zdeněk P.
jesen
jesen
stika ulovena na privlac
stika ulovena na privlac
Stika
Stika
jeden z mnoha
jeden z mnoha
jedeme
jedeme
Stika z LesjonuLesjon 20.-27.7. 2019

Právě jsme se vrátili z rybaření ve Švédsku,konkrétně z jezera Lesjon.
Všechno bylo naprosto skvělé. Ani komáři,před kterými nás kdekdo varoval, neobtěžovali tak moc :-) Uvnitř stačil běžný repelent do zásuvky a na ven jsme používali místní repelent koupený v obchodě v Rosson. Jediné štípance byly první den před použitím repelentů :-)

Byli jsme dva dospělí a dva 15-ti letí kluci. Rybařili jenom synové. Celý týden byl naprosto úžasný co se počtu ulovených okounů týče, ty jsme ani nepočítali, bylo jich celkem hodně přes 200 ks. Podařilo se ulovit 2 jeseny, 2 pstruhy v peřejích a několik promarněných (spíše jen nezaseknutých) štik na žábu na hlavním jezeře. Na žábu braly dobře, několikrát jí i prokously, ale nepovedlo se zaseknout tak, aby se dala štika vytáhnout. Jen jsme je viděli na prutu a pak se po krátkém boji pustila.
Každopádně po změně nástrahy byl lov štik úspěšný, 1 x 63 cm. 1 x 73 cm, 4x menší kolem 50 cm. V půlce týdne se hodně oteplilo k 30°C a to byl kupodivu moment kdy začaly štiky a pstruzi nejvíc brát.

Okouni z jezera LesjonSteiner a Leila byli velmi příjemní, ubytování skvělé, dokonce i losí ragů jsme dostali :-)
Jediné,co bych ráda poradila těm,kteří tam též pojedou je to,že v jednom řidiči a s dvěma 15-ti letými dětmi je nutno cestu rozdělit alespoň do dvou dnů. Cestou tam jsme v podstatě vyrazili v 6.00 od trajektu a jeli nonstop (3 čůrací pauzy) do 20:30 do Lesjon. Bylo to šíleně náročný. Cestou zpět jsme raději odjeli již v pátek kolem 15.00 a dojeli ve 22:00 ke Stockholmu, tam přespali na hotelu a druhý den v cca 10:00 vyrazili směr trajekt. Bylo to tak mnohem pohodlnější a lépe zvládnutelné. Takže pokud řídí jen jeden, určitě rozdělit cestu.

Závěrem chci poděkovat CK PEPA za skvěle zorganizovanou akci a určitě se na ně při naší další výpravě opět obrátíme:-)

Helena H.


Lesjön 29.6.-6.7.2019

Tentokrát bez trofejních úlovků.
Štika 42 ks max.76 cm
Okoun 68 ks max.37 cm
Síh 2ks cca 20 cm
Vše přívlač
Zdeněk P.


Lesjon 21-28.6.2019

V chatě v kuchyni byl na magneticke liště nůž od špeku zadělaný jako prase, ale domnívám se, ze šlo o přehlédnutí při úklidu. Filtr digestoře nedržel a při vaření nešel používat, časem asi bude chtít úklid a vybavení chat víc kontrolovat po jednotlivých hostech...
Bez Raidu do zásuvky na odpuzování komárů by to letos bylo docela peklo, ale to má asi každý jinak.
Rybolov komplikoval po celý pobyt silný vítr, ale to k tomu patří.
Naše největší štika tentokrát 111 cm, největší pstruh 47 cm.
Lipani a okouni obvyklých parametrů do 45 cm.
Rybolov na horním jezeře pouze do 16 hodin. Lokalitu měl pronajatou fotograf z National Geographic. Fotil medvědy, orla a kladla se újeď.
Lesjön je stále fajn, ale už jsem tam byl mockrát a příští rok raději zas někam jinam...
Ahoj Honza