+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoLesjönReportážePostřehy, aktuality a krátké zprávy

Švédsko - Lesjön - Reportáže

Postřehy, aktuality a krátké zprávy 20.6.2017

stika 109 cm ulovena nad pereji 18.cervnaLesjön 18. června 2017

V Lesjön nás přivítalo nádherné počasí.
Hned první den rybaření se vydařil. Dopoledne jsme šli muškařit na jezírka na pstruhy. Ulovil jsem jich pět a jednoho sivena, vše 40-44 cm.
Odpoledne a večer jsme si vzali loď na průtočném jezeře nad peřejí a jeli až k horní peřeji. Ze začátku to bylo marný, ale pak Dalibor ulovil štiku 109 cm, jesena 47 cm a pak začaly brát štiky. Sice jen malé ryby 50-65 cm, ale byla zábava. Na peřeji někdo ulovil padesátku lipana (1,2 kg).
Honza S.


Lesjön 3-10 června 2017

I přes velmi proměnlivé, přímo aprílové počasí, se náš pobyt v prvním červnovém týdnu vydařil. Celkem jsme ulovili cca 150 štik a 50 okounů.
Jen 3 štiky byly nad 90 cm, největší okoun měřil 43 cm, největší jesen 56 cm.
Miroslav V.

Děkujeme za skvělé zajištění cesty i pobytu. Letadlo i auto bez problémů. Pan Steiner s manželkou byli jako vždy výborní, krásné záběry a i to počasí nakonec docela vyšlo.
Děkujeme a těšíme se na příště
RH


okoun, navrat na svoboduLesjön 27.5.-3.6. 2017

Letos jsme byli v Lesjonu již po několikáté a chytání bylo výrazně složitější, než při našich dřívějších návštěvách, kdy jsme zde byli v pozdějších termínech. Navíc rybolov letos komplikovalo počasí a vítr. Některé dny vítr dokonce neumožnil vyjet na jezero Lesjön, které je přímo před chatami.

První den nám sousedi z vedlejší chaty sdělili zásadní informaci, že ryby jsou stále ještě na hloubkách, čímž nám dost usnadnili hledání. Štiky i okouny jsme chytali na hranách v hloubkách až kolem 9 metrů.

Voda byla neskutečně čistá (viditelnost do 3 m) a na mělčinách nebyla vidět ryba.

stika 101 cmDokonce i na horním průtočném jezeře jsme ryby chytali na hraně koryta a nikoliv kolem břehů, jako dříve v červnových a červencových termínech. Jediná výjimka byla oblast kolem jednoho z pravostranných přítoků, kde byla evidentně teplejší voda a bylo zde spousty rybiček.

Většinu ryb na jezerech jsme nachytali na gumy, nejvíce na rippery v přírodních barvách. Fungovala i modrá barva. Vypozorovali jsme, že na ryby platí spíše kývavý pohyb nástrah, rippery s jemným pohybem pouze ocásku ryby nechávaly poměrně klidnými.
Zkoušeli jsme i velké gumové nástrahy (přes 20 cm délky), ale nejlépe fungovaly nástrahy dlouhé kolem 15 cm... navíc to není taková dřina.
Na povrchové nástrahy jsme neudělali ani jeden záběr.

Teprve v posledních dnech pobytu začaly být vidět nové výhonky rákosí.

Celkem jsme ulovili ve čtyřech rybářích za týden pobytu cca 150 štik, největší měla 101 cm (dále 97, 95, 94, 92, 90 cm), cca 15 štik 80-90 cm a zbytek ulovených štik byl menší.

Okounů se chytilo nespočet, největší měřil 49 cm (na mlého rippera na dropshot), několik okounů délky 42 cm, jednoho 41 cm a 40 cm a mnoho okounů mezi 35-40 cm, menších tolik nebylo - nazabývali jsem se jimi.
Okouni nebyli ještě vytření.

Na průtočném jezeře se podařilo ulovit několik jesenů, největší měl kolem 50 cm.

Na řece mezi jezerem Lesjon a horním průtočným jezerem jsme chytali lipany 40-45cm (cca 5ks) a pstruhy - cca 30ks (25-40 cm). Úspěšné byly malé woblery.
Pstruhová jezera jsme tentokrát vynechali.

David M.

jezero Lesjon
jezero Lesjon
okoun z jezera Lesjon
okoun z jezera Lesjon
jarni okouni z jezera Lesjon
jarni okouni z jezera Lesjon
okoun z jezera Lesjon
okoun z jezera Lesjon
pulnocni privlac na prutocnem jezere
pulnocni privlac na prutocnem jezere
okouni uloveni v jezere Lesjon na dropshot
okouni uloveni v jezere Lesjon na dropshot
okoun
okoun
stika
stika
jarni stika z reviru Lesjon
jarni stika z reviru Lesjon
cervnova stika z reviru Lesjon
cervnova stika z reviru Lesjon


98 cm z Lesjon Sezóna 2016 v Lesjön

Sezóna začala v Lesjön stejně jako každý rok v červnu a poslední hosté odjeli v září. Začátkem června byly štiky již vytřené a nedočkavě vyhlížely prvního rybáře.
Letošní červen byl v Lesjön úspěšný, počasí bylo vesměs velmi dobré až na pár dní s deštěm, který byl beztak potřeba, protože hladina řeky byla nižší než tou dobou běžně bývá.
Čeští rybáři, kteří byli v Lesjön druhý červnový týden revír dobře znají, byli tu po několikáté, a tak věděli „kde a jak“. Věnovali se jak přívlači, tak muškaření. Zajímavé je, že nachytali buď velké štiky (největší 106 cm) nebo naopak malé štiky do cca 60 cm. Středních štik kolem 70 cm ulovili jen několik. Těžko říci, co je toho příčinou. Možná je někdo pozval na večeři...
Muškařská sekce slavila úspěchy na řece mezi průtočným jezerem a jezerem, které je před chatami. V tomto peřejnatém úseku řeky chytili velké množství lipanů kolem 35 cm a několik kusů přes 40 cm (největší 43 cm). Velcí lipani stojí většinou v tom největším proudu (kam na ně nemohou všudypřítomné štiky), což komplikuje lov – řeka je nebroditelná, místy dost hluboká a plná velkých kamenů.
V řece je také celkem dost malých pstruhů obecných kolem 20 cm, ale povedlo se i pár pstruhů 34-38 cm. Ryby braly hlavně v nočních hodinách, často až kolem půlnoci.

stika z Lesjonu V červenci byly úlovky o něco slabší, což se dalo očekávat. Teplota vody se zvýšila a ryby byly zase o něco zkušenější... nicméně na povrchové nástrahy útočily stále, i když nástrahu dobíraly opatrněji než začátkem června. Hodně štik nástrahu sledovalo až k lodi a na poslední chvíli si útok rozmyslelo.
V druhé polovině měsíce už rostly houby a borůvky a teplota vody v jezeře umožňovala otužilejším jedincům i koupání. Někteří návštěvníci Lesjönu jako Jan s manželkou byli pozváni majitelem chat Steinerem na pozorování medvědů (Steiner vybudoval přes zimu újeď a medvědí pozorovatelnu) a skutečně medvěda viděli.

Srpen byl rybářsky slabší zvláště v první polovině, relativně vysoká teplota vody velké aktivitě ryb zrovna nenahrávala, ale zato lesy byly plné borůvek, brusinek a hub.
Na přelomu srpna a září dva čeští rybáři strávili na jezeře mnoho hodin téměř bez úspěchu i přes to, že jeden z nich je v chytání mistr, ne-li vyloženě legenda. A ani obrovská snaha místního rybářského průvodce jejich bilanci moc nevylepšila. Prostě se rybám nechtělo a s tím se nedalo nic dělat.
Tou dobou byla v Lesjön ještě jedna parta českých rybářů. Po příjezdu nedokázali první tři dny ulovit kloudnou rybu, ale čtvrtý den se vše zlomilo. Zjistili, že štiky a okouni reagují velmi dobře na povrchové nástrahy v peřeji nad jezerem i v zátokách hlavního jezera a nakonec si zachytali velmi dobře.

pstruh obecny z rekyV září začaly být ryby s ochlazující se vodou opět aktivnější a začaly se připravovat na zimu. Bylo dobré kromě povrchových nástrah vyzkoušet i plandavky a woblery, na které štiky na podzim reagují o něco lépe.
Zbyněk s kolegou chytili za 6 dní cca 30 štik o průměrné délce 70 cm, okouny kolem 30 cm a na pstruhových jezírcích v okolních lesích 5 sivenů o délce kolem 40 cm. Největší rybu ulovili 3.9. v podvečer na 18 cm potápivého woblera – zubatá měřila 98 cm.

Letošní sezóna v Lesjön je za námi, majitel chat Steiner měl vše vzorně připraveno, tak jak jsme v Lesjön již zvyklí. Jediné drobné výtky zazněly na motory na lodích na průtočném jezeře, kde jeden hůře startoval a druhý je pouze s výkonem 2,3 HP. Na druhou stranu větší nebo nové motory na tuto část revíru Steiner dát nechce, protože riziko jejich odcizení na odlehlém místě existuje i v tak bezpečné a blahobytné zemi, jakou je Švédsko.
Teď už zbývá pouze počkat, co přinese další sezóna.
stika
stika
okoun
okoun
vecer na jezere
vecer na jezere
chata v Lesjon
chata v Lesjon
zapad slunce
zapad slunce
stika
stika
stika
stika
lode na jezere pred chatami
lode na jezere pred chatamiLesjön - červen a červenec 2014

cervnova metrovka z LesjonČerven 2014 byl v Lesjon jiný než v předchozích letech. V řece bylo větší část měsíce o metr víc vody, nad peřejemi nebylo vidět žádné staré rákosí, voda byla až v lese a štiky zalezly někam do rozlitin a do křoví.
Pod peřejí větší část měsíce, jen malé štiky a málo, za to více okounů. Na spojnici hlavního jezera a jezer Bolena bylo štik podstatně více.
Celá řada velkých štik 100+ byla na imitace žáby nebo myši, úspěšní byli rybáři i na jerky a storm-gumy. Okouni brali týden od týdne více a v červenci pak někteří rybáři zcela přešli na lov okounů.
V červenci už se voda ustálila na normálu a štiky se ve větší míře chytaly i na řece. Výrazně přibylo úlovků okounů, včetně ryb délky 40-45 cm a jak se voda oteplovala byli stále agresivnější i jeseni. Kuriozitou bylo ulovení dvou jesenů na jeden wobbler – nejprve jedna ryba atakovala nástrahu a když pak druhý jesen chtěl tomu prvnímu „ukrást žrádlo“, tak se chytil také (viz foto níže).

Davidova cervnova metrovka z LesjonOd Davida M – třetí týden června:
Sice nás trochu trestalo počasí a stále se měnící výška hladiny vody, ale poradili jsme si poměrně dobře. Ubytování a služby majitele chaty bylo špičkové, lodě pěkné a dostačující. Povedlo se nám ve čtyřech ulovit přes 400 štik, z toho 8 přes 100 cm, největší 106 cm.
Okouny jsme ani nepočítali. Přestože jsme je nějak cíleně nelovili, tak jich bylo opravdu mnoho, největší těsně nad 40 cm.
Jesenů bylo skoro 50, největší 50 cm.
Krásné bylo chytání na pstruhových jezerech, chytili jsem jich skoro 30 pstruhů a sivenů a nejdelší měl 45cm.
Byl to moc pěkný týden v klidném prostředí, krásné krajině a ryby jsme brali hlavně jako příjemný bonus...

Lesjon - cerven
Lesjon - cerven
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
okouni uloveni v jezere Lesjon na prelomu kvetna a cervna
okouni uloveni v jezere Lesjon na prelomu kvetna a cervna
okoun - navrat na svobodu
okoun - navrat na svobodu
cervnovy okoun z Lesjon
cervnovy okoun z Lesjon
cervnova stika z Lesjon
cervnova stika z Lesjon
stihla cervnova stika z reviru Lesjon
stihla cervnova stika z reviru Lesjon
dva jeseni na jeden wobbler - cervenec
dva jeseni na jeden wobbler - cervenec


podzimni jesen, zariLesjön
10.-20.9. 2013


Oproti letnímu chytáni se v Lesjön nachytalo v září méně ryb, ale zpravidla větší velikosti.
Největší štiky byly 99 a 108 cm dlouhé. Největší jelec jesen měřil cca 50 cm a největší okoun 45 cm. Hodně štik se nám sklepalo při zdolávání a kolikrát to byly ryby kolem metru.
Nahoře v peřejích jsme ulovili štiky, siveny a lipany.
Majitel chat je super týpek, upekl nám koláč z lesních plodů – byl výborný. Chata taky super a vše proběhlo bez problémů.
V lesích hromada hub, borůvek a brusinek…

Vítek B.

podzimni okoun, zaripodzimni stika, zari
podzim - sezona houbaru


cervencova metrovka z reviru LesjonLesjön
29.6.-5.7.2013


Musím Vám za naši partičku moc poděkovat za skvělý výběr lokality, byla to jednoznačně naše nejúspěšnější výprava, co se štik týká. Především nám vyšlo počasí, každý den slunečno, téměř bezvětří, užili jsme si taky jednou chytání v tričku.
Největší ryba měřila sice „jen“ 101 (další 99,87,86,84,80…) ale za 6 dní chytání (poslední den jsme si naordinovali jen odpočinek bez rybaření a váleli jsme se u telky a pili pivo – zkazilo se počasí a začalo fičet) jsme chytli 150 štik (nad cca 60cm) a 50 okounů nad 20cm – paradoxně největší měli kolem 36cm.
A pak jsme chytili ještě 7 velkých bojovných jesenů kolem 55-60 cm. Do vytažení z vody jsme netušili jestli to není štika, jak bojovali…
Ve vedlejší chatě byli švédi a na stejných místech ulovili štiku 116. Asi měli víc štěstí nebo věděli jak…
Se štikami jsme si neskutečně užili, štičích záběrů jsme mohli mít tak 400, ale jen třetinu z nich jsme dokázali ulovit. Štiky útočily neskutečně dravě, nebylo žádnou vyjímkou, že štika vyskočila po nástraze z úkrytu třeba metrovým skokem těsně nad hladinou, často minula a útočila opakovaně (třeba 4x během jednoho náhozu) a klidně i na další dva náhozy, dokud se nepíchla.
cervencova metrovka z reviru LesjonChytali jsme na gumy a místní žáby a často jsme jim to vytáhli z tlam aniž by se píchly o háček nebo se jinak uvolnily. Některé skákaly při zdolávání a téměř všechny se při zdolávání „praly“ tak, že jsme vždy čekali podstatně větší štiku, než třeba 70 nebo 75.
Chytali jsme povětšinou ve stulíkách a na kraji rákosí, někdy štiky minuly nástrahu i o půl metru a překously šňůru před lankem a když to byl POP, zůstal na hladině :-) Souboje se štikami na 2,10 a 2,40m pruty byla nádhera – špička o 180 stupňů, drnčely brzdy navijáků, štiky jezdily pod loď a ujiížděli do stulíků… Opravdu nádherné rybaření.
Spoustu ryb jsme ani neměřili, pokud bylo možné vyprostit nástrahu mimo loď. Taky se nám stalo, že nám velká štika skočila sama do lodi, jako kdyby na nás zaútočila a chtěla nás kousnout…
Snad jedinou „nevýhodou“ byla mračna komárů, museli jsme být buď na vodě dál od břehu, v autě nebo v chatě – jinak by nás okamžitě požrali.
A když připočtu tu nádhernou přírodu, majestátného losa v rákosí na břehu, orla, který tam létal a fakt, že jsme tam nikde nikdy nikoho nepotkali, byla to jednoznačně nejúžasnější dovolená!

Díky
Petr H.


20. června 2013, Lesjon
Ve čtvrtek 20. června byla v průtočných rozlitinách nad peřejí ulovena zatím nejdelší štika sezóny. Měřila 120 cm a k překvapení všech ji neulovil nikdo z věhlasných rybářů, ale partnerka jednoho z rybářů…
Ryba byla ulovena z lodě, fotografována a měřena ve vodě a po uvolnění háčku puštěna zpět na svobodu.


stika ulovena na jerkLesjon 8.-15.6. 2013

Byli jsme dva rybáři a celkem jsme za týden chytili cca 200ks krásných ryb s tím, že absolutní většinu jsme chytli od soboty do úterý (114 štik a všechny nad 80 cm). Potom se změnilo počasí a úlovky výrazně poklesly.

Štika celkem 133 kusů, největší 80,81,82,82,83,84,88,88,90,95,95 a 100cm a minimálně 10 dalších mezi 70 a 80 cm.
Okoun celkem cca 50 až 60 ks mezi 25-40 cm.
Jelec jesen 7ks.

Absolutní většinu ryb jsme nachytali na Lesjon - cestou od chat k peřejím a na spojnici jezer Bolena.
V rozlitinách nad peřejí jsme byli pouze ve středu, kdy ryby přestaly brát a chytili jsme pouze 6 menších štik.

Ještě k majiteli chat. Přijeli jsme o den dříve a majitel nás velmi ochotně ubytoval a odmítl jakoukoli finanční kompenzaci. Stejně tak nám o půlnoci dovezl novou kotvu, když jsme starou museli pod peřejí odříznout a opět odmítl její úhradu a to nemluvím o benzínu volně k dispozici. Myslím, že trochu jižnějí bychom za tyto položky zaplatili. Doufejme, že jeho ochoty a dobroty nebudou jiní rybáři zneužívat...

A pro úplné dokreslení: cestou domů jsem v Hokensas jsem chytil 3 duháky 55, 57 a 50 a kolega 45 cm.

Takže velká spokojenost.

Zdraví
Pavel Sedláček

rybarska chata na brehu jezera GrosonTestovací výprava 29.5. – 3.6. 2013

Středa 29.5.
Jasno, slunečno, teploty přes den 18-24°C ve stínu, v jednu ráno bylo 12°C. Ryby braly především dopoledne a pak až večer po 20.00 hodině.

Honza, Ondřej a Zdeněk
Mezi 12.00-16.00 rybaření na jezeře Grössjön. Na jezeře byl čerstvý vítr a driftovací kotva zůstala bohužel zapomenutá v chatě. S ohledem na jasné slunečné počasí nebyli na programu velcí pstruzi a lipani, kterými je tohle jezero pověstné, ale nejprve se trojice asi 2 hodiny snažila lovit štiky a okouny při západním břehu jezera – 2x štika 50 a 60 cm a pět okounů 25-35 cm. Pak bezůspěšný trolling do jihovýchodní části jezera, kde jsou krásné zátoky – bez záběru. Teprve na hraně porostu rákosí ulovili během necelé hodiny množství okounů – celkem asi 20 ks, vše 30-38 cm. Okouni byli na hloubce 2-3 metry a brali na rotačky (č. 3 zlatá), gumy a na plandavku do trav barvy zelenozlaté.
lipan 40 cm z pereje BrattforsMezi 18.00-22.00 rybaření v peřeji Brattfors.
Slunečné počasí nebylo úplně ideální a ryby braly především pozdě večer. Rojily se velké májové jepice (cca 3 cm na délku), malé jepky a chrostíci. Na suchou brali jen malí lipánci do 20 cm, ale nic nesbíralo. Na streamery, nymfy a jigy jsme ulovili každý přes 10 lipanů délky 15-40 cm a celkem 6 pstruhů obecných. Větší lipani se chytali u výtoku z jezera Mardsjön (střední velikost 30-35 cm) a největšího lipana 40 cm chytil Honza v proudu pod mostem přes peřej. Pstruzi měli 20-28 cm. Všechny ryby byly ve skvělé kondici.

Martin a Tomáš
Mezi 11.00-17.00 vláčeli při ústí peřeje do jezera Lesjön, asi 10 minut jízdy lodí od chat. Většinou nevláčeli z lodě, ale ze břehu a nahazovali přímo do peřeje a do vracáku. Štiky byly evidentně zcela neochytané a útočily na nástrahy velmi agresivně. Ryby byly velmi bojovné, některé během zdolávání i 4x vyskočily a šly přes brzdu, což se obvykle nestává... Rozhodně jedny z nejbojovnějších štik, se kterými jsme se kdy setkali (možná i proto, že pod peřejí je velmi prokysličená voda).
Celkem ulovili 27 štik (z toho 4 pod 50 cm, ostatní 65-75 cm) a 7 okounů 35-39 cm. Skoro všechny štiky byly ulovené na gumy (rippery i twistery) délky 12-17 cm, nejvíc se zdálo že se štikám líbila barva žlutá a zelená. Několik štik bylo uloveno na rotačku a wobbler.
Večer mezi 21.00-24.00 jel Martin ještě vláčet do zátoky, ze které je vidět na peřej. V zátoce je hloubka od 0,5 do 1 m a byla plná rybiček. Štiky byly až ve břehu nebo u pařezů a padlých stromů, který je tam požehnaně. Za necelé 3 hodiny chytání ulovil celkem 19 štik (10 malých jen 40-50 cm, 7 mezi 50-60 cm a dvě velké - 100 cm, 85 cm) a 11 okounů délky 20-30 cm. Tu metrovou štiku zdolával Martin déle než půl hodiny, byla velmi, velmi bojovná. Většinu ryb ulovil na rotačky č. 3-5 a na wobblery délky 7-10 cm.

Láďa, Pavel a Radek
Mezi 11.00-16.00 vláčeli na průtočném jezeře nad peřejí v úseku od peřeje asi 4 km proti proudu (k velkému ostrovu). Na celém úseku je jezero nebo řeka velmi mělká, většinou okolo 1 m. Štiky nebyly v hlavním toku, ale v bočních zátokách, které byly plné rybiček a asi tam byla i teplejší voda. V podstatě skoro všechny štiky ulovili na dvou místech.
Celkem ulovili přes 20 štik, z čehož jen 4 byly pod 60 cm. Největší štiky byly 102, 101, 97, 95, 96, 96, 90 a 85 cm. Většinu ryb ulovili na jerky, wobblery a gumy.
Protože bylo celý den vedro, tak si Pavel sundal boty a chytal v lodi bos. Při vypínání jedné ryby se štika mrskla, spadla do lodě a Pavlovi hák z jerka prošil skrz naskrz ukazováček na noze. Jeho přátelé rybu drželi, aby se nemrskala, ale protože byl háček kvalitní a s mořskou úpravou, nešel mu zamáčknout protihrot a teplve po delší době se háček podařilo přeštípnout a Pavla osvobodit.
Večer mezi 21.00-23.00 chytala posádka pod peřejí, kde ulovili celkem 12 okounů délky 20-30 cm a 6 štik délky 50-80 cm.


jelec jesen 40 cm uloveny na privlacČtvrtek 30. 5. 2013
Jasno, slunečno, teploty ve stinu přes den 19-26°C a přes noc okolo 9°C (nad jezery ležela v jednu ráno místy mlha).

Martin a Tomáš
Dopoledne od 9.00 do 12.00 vláčeli pod peřejí u chat a v zátoce, ale ulovili celkem jen 5 štik (jedna 75 cm a ostatní 50-60 cm), dva třiceticentimetrové okouny a jednoho 40-ticentimetrového jesena.
Večer od 17.00 do 0.30 chytali na jezeře Grössjön. Byl jen velmi mírný vítr a když sbírali lipani, bylo jejich sbírání vidět v okolí balvanů vyčuhujících nad hladinu v severozápadní části jezera. V jihovýchodní části jezera u rákosí opět velmi dobrý lov okounů – za hodinu chytání asi 20 ks od 25 do 40 cm. lipan 42 cm z jezera GrossjonNa rozdíl od včerejšího rybaření se v rákosině lovily i štiky. Nejprve Tomáš při chybném hodu příliš hluboko do rákosí vytáhl asi 70-ku a pak mu za plandavkou-travnatkou vyjela obrovská ryba, která před sebou v mělké vodě tlačila vlnu a dojela až k lodi, kde se nad hladinu vyhoupla její ocasní ploutev. Ta štika mohla mít metr i mnohem víc. Bohužel nástrahu nevzala a nevzala ani žádnou další nabízenou nástrahu. Za to jsme v jejím okolí ulovili 6 dalších malých štik od 30 do 50 cm. Během večerního trollingu v jižní části jezera jsme ulovili jednu štiku 70 cm a okouna 35 cm. pstruh obecny 52 cm z jezera GrossjonU balvanů v severozápadní části jezera byly mezi 22.00-23.00 na rotačku uloveny tři štiky 55-65 cm , jeden lipan 45 cm na mušku (černou larvu vážky) a dva lipani 42 a 35 cm na rotačku č. 3.
Mezi 23.00-01.00 zkoušela posádka lovit pstruhy na trolling (podle údajů správce revíru se v jezeře Grössjön loví pstruzi o hmotnosti až 6 kg (80 cm) a lipani do 1,5 kg (50 cm). Trollovali jsme wobblery a plandavky v západní polovině jezera kde se nacházejí nejhlubší pasáže (až 48 m).
Celkem bylo na udici 8 pstruhů, ale kromě jednoho se všem podařilo nástrahu vyklepat při zdolávání, většinou krátce po záběru. Chybou bylo používání šňůry, která nepruží a usnadňuje rybám únik a dalším problémem byly malé háčky – pstruzi brali nejvíce na malé wobblery délky 5-7 cm imitující pstruhy nebo střevle a na těchto wobblerech jsou velmi malé háčky. Příště by to chtělo vyměnit háčky za větší. Jediný zdolaný pstruh měřil 52 cm a byl to hezky stavěný vysoký jezerák. Byl s jedním lipanem jedinou rybou, kterou jsme během týdenního pobytu v Lesjon vzali, a na másle byl výborný.

cerven v LesjonLáďa, Pavel a Radek
Dopoledne a odpoledne rybařili na jezeře Bodumssjön, což všichni svorně hodnotili jako velké trápení. Po cca 7 hodinách ulovili náhodně jen 4 malé štiky a jednu metrovku, kterou viděli a házeli jí nástrahy tak dlouho, až jednu skutečně vzala. Vzhledem k faktu, že na jezeře jsou i místa hluboká přes 20 m byly ryby nejspíše zajeté na hloubce.
Když pak po neúspěšném rybaření na Bodumssjön chytali večer štiky v zátokách u našich chat, ulovili během dvou hodin přes 20 štik, které byly večer při západu slunce velmi agresivní a nezřídka útočily na nástrahy opakovaně, dokud se je nepodařilo zaseknout. Především lov na poppy, hladinové wobblery a jerky a peříčka byl velmi efektivní a vzhledem k útokům ryb na hladině i velmi zábavný.

v Lesjon jsou idealni podminky pro lov stik z rybarskych kajakuHonza a Ondra
Celý den rybařili na jezeře u chat. Dopoledne pod peřejí a ve vedlejší zátoce a odpoledne-večer mezi 17.00-22.00 v zátokách u severního a západního břehu jezera.
Dopoledne měli celkem 23 štik a 8 okounů
Odpoledne-večer celkem 19 štik a 6 okounů.

Borek a Honza
Chytali z kajaků na přívlač a na streamery nad peřejí. Skvěle si zachytali štiky a jeseny. Největší štiky měly 102 a 80 cm a celkem jich ulovili asi 50. Jeseni měli od 30 do 60 cm a ulovili jich asi 30. Kupodivu neulovili nad peřejí žádné větší okouny.
V peřeji zkoušeli chytat jen přes poledne, když pražilo slunce a byli bez záběru.


okoun 38 cmPátek 31.5.2013
Jasno a slunečno, přes poledne mírná oblačnost. Teploty ve stínu přes den 19-26°C a přes noc okolo 10°C.

Martin a Tomáš
Dopoledne mezi 9.00 – 12.00 rybařili za jasného počasí na jezeře Bodum severně od ostrova Brusön, v místech, kde je dno velmi členité a hloubka kolísá mezi 1-12 metry. Každý měli jednu štiku (60 a 65 cm) a jednoho jesena délky okolo 40 cm. Jeden jesen vzal na gumu a jeden na wobbler. Bylo ale strašné vedro a slunce nemilosrdně pálilo a tak rybaření trochu předčasně vzdali.
Večer rybařili v průtočných jezerech nad peřejí mezi 19.00-01.00. Štiky krásně žraly, nejvíce okolo 23.00 hodiny. Celkem ulovili 30 štik, největší 90 cm, pak 4 mezi 80-85 cm, 20 štik mezi 60-70 cm a jen asi 5 štik pod 50 cm + 2 malé okouny okolo 20 cm a jednoho jesena 45 cm. Štiky opravdu velmi aktivně žraly. Honzovi se povedlo pod horní peřejí jednu utrhnout i s twisterem a Tomáš mu ji i s twisterem za 5 minut chytil. Nejvíce štik ulovili na hladinový, resp. velmi pomalu potápivý několikadílný wobler savage nebo izumi.

okoun Honza a Ondra
Dopoledne mezi 9.00 – 12.00 rybařili za jasného počasí na jezeře Bodum severně od ostrova Brusön, v místech, kde je dno velmi členité a hloubka kolísá mezi 1-12 metry. Se štikou se vůbec nepotkali. Ulovili jen dva okouny okolo 20 cm a měli každý na prutě jesena okolo půl metru, ale oba jeseni si nástrahu během zdolávání vyklepali.

Láďa, Pavel a Radek
Od 10.00 do 17.00 i přes polední vedro usilovně vláčeli na jezeře Lesjön, spojnici Bolena až do jezera Bollungsjon. Ale ryby nešly a za poctivých 7 hodin chytání ulovili jen 9 štik (tři mezi 80-85 cm a šest malých do 60 cm). Podařilo se i několik okounů , ale jen malých.
Večer mezi 19.00 až 01.00 chytali na průtočných jezerech nad peřejí. Celkem vytáhli jen 15 štik, většina byla 60-75 cm, jedna byla 85 cm. Záběrů však měli mnohem více. Pavel, který vláčel imitaci žáby, měl asi 40 záběrů od štik, ale zdolal jich jen 8 - ryby jakoby nástrahu spíše zaháněly než na ni útočily. Nejvíce záběrů bylo na povrchové nástrahy vláčené travou a u stulíků.

pstruh obecny z jezera TrolltjarnOndra a Zdeněk
Večer mezi 20.00-23.00 rybaření na jezeře Bavattnet z veslice. Bohužel si nevzali driftovací kotvu, takže první dvě hodiny se potýkali s mírným větrem. Celkem ulovili dva melé okouny okolo 20 cm a 22 štik, ale vše malé ryby jen 40-60 cm a jedna 68 cm. V jezeře velmi čistá voda a určitě zde budou i velké ryby, ale nepodařila se žádná. Podle správce revíru zde měl ulovené štiky 115 a 109 cm.
Mezi 23.30-0.30 rybaření na pstruhových jezerech Blatjarnarna (Elissjon). Během hodiny chytání měl Zdeněk na mušák (larva vážky) pět pstruhů obecných od 30 do 45 cm a Ondra na vláčák na twister dva pstruhy 20 a 40 cm a dva malé okouny. Zkoušel i rotačky, ale pstruzi je jen sledovali, ale neútočili na ně.

jelec jesen uloveny na twisterSobota 1.6.2013
Ráno jasno a slunečno, v poledne se zatáhlo a přišla bouřka. Celé odpoledne přecházely bouřkové fronty a chvílemi pršelo.

Martin a Ondra
Od 17.00 do 23.00 procházeli peřej od místa, kde jsou lodě až do jezera a došli pěšky až do chaty.
Celkem ulovili jednoho malého pstruha, 9 jesenů délky 30-50 cm a 18 štik (z toho 2x 85 cm, 4x 70-75 cm a ostatní okolo 55 cm).

Zdeněk a Tomáš
Od 17.00 do 01.00 rybaření v rozlitinách nad peřejí. Tomáš vláčel a Zdeněk s mušákem streamroval.
zdolavani stiky na prutocnem jezere pod perejiCelkem ulovili 14 štik – z toho dvě třetiny Tomáš. Největší byly 75 cm (3 kusy), ostatní byly okolo 60 cm. Několikrát na nástrahu v mělké vodě zaútočila i větší ryba okolo 80-90 cm, ale nástrahy nedobíraly. Rybařili jsme podstatnou část v extrémně mělkých vodách do 30 cm, kde bylo hodně ryb, ale nástrahy (především imitaci žáby) spíše vyháněly než že by na ni útočily. Jejich chování nám připadalo, že jako-by ochraňují své stanoviště nebo trdliště (?), ale tření zde probíhalo už v polovině května, takže se spíše jednalo o jakýsi projev agresivity.
Obdivuhodná byla extrémní bojovnost a rychlost zdejších štik. Několikrát jsem si nebyl jistý, zda mám na prutu štiku nebo pstruha. Jednou mi zdolávaná štika dlouhá asi 60 cm přetrhla návazec-vlasec o průměru 0,33 mm a jednou mi při zdolávání zvláště vzpurné štiky prasklo lanko.
Velmi produktivní bylo rybaření na horním okraji rozlitin pod peřejí u Advokatstugy a v mělkých zarostlých zátokách u přítoků. Nejvíce záběrů bylo na imitaci žáby a hodně ryb měl Tomáš i na gumové rybičky.

stika 102 cm ulovena na musku-streamer na prutocnem jezereHonza
Od 17.00 do 24.00 chytal na streamer (bětšinou bunny-bugs) v rozlitinách, resp. v průtočném jezeře nad peřejí.
Celkem ulovil 9 štik, vše vesměs 60-70 cm a jedna přes metr.
Štiku délky 102 cm zdolal na streamer bunny bugs-králík na šestkovém muškařském prutu. Všechny ryby, které jsme chytali v okolí peřejí, byly extrémně bojovné a tahle štika nebyla výjimkou. Za rychlost výpadů a houževnatost s jakou odolávala, by se nemusel stydět ani pětikilový pstruh.
Krátce před zdoláním téhle ryby měl na prutu asi pět minut štiku délky 90 cm, na kterou mu během zdolávání zaútočila o něco menší, asi osmdesáticentimetrová štika a držela ji v tlamě napříč jako-by to byla kilová plotice! V tažné vodě se nakonec oběma bojujícím štikám po několika dalších minutách podařilo přetrhnout Honzův návazec (fluorcarbon 0,25 mm).

stika 102 cm ulovena na musku-pusteni na svoboduLáďa, Pavel a Radek
Odpoledne-večer štikové jezero Bävattnet a pstruhová jezírka.
Na pstruhových jezírkách ulovili na přívlač celkem 8 pstruhů obecných. Většina byla 25-35 cm, dva byli přes 40 cm.
Na Bävattnet ulovili z veslice celkem 15 štik, ale všechny byly malé (do 75 cm).


stika 75 cm ulovena v perejiNeděle 2.6.2013
Polojasno, denní teploty 15-23°C. V noci se pak zatáhlo a byla bouřka.

Honza, Martin a Tomáš
Od 14.00 do 22.00 rybařili na jezeře Lesjön, ve spojnici Bolena a v jezeře Bollungsjön. Cesta od chat až do jezera Bollungsjon jim lodí trvala necelých 40 minut.
Celkem měli 32 štik, z toho byly jen 2 přes 75 cm (85 cm a 80 cm), 5 štik 60-70 cm a 25 malých štik do 60 cm. Okounů ulovili asi 30, ale všechny do 20 cm. Velká část štik byla na povrchové nástrahy a na rotačky. Všechny ryby byly ve břehu do metru vody nebo na okrajích zátok. Velkou rybu viděli hned za začátkem Boleny, ale povrchovou nástrahu jen vyháněla ani jednou se do ní nezakousla.

pstruh obecny z jezera ElistjarnLáďa, Pavel a Radek
Odpoledne chytali asi hodinu na pstruhovém, resp. sivenovém jezírku Rudtjärn (Trolltjärn). Nachytali hromádku malých okounů a 6 pstruhů 25-35 cm.
Večer chytali v průtočných rozlitinách nad peřejí, kde celkem ulovili 20 štik, 4 jeseny délky 50-60 cm a jednoho okouna 38 cm. Největší štiky byly 95, 92, 87, 85, 84, 83, 81 cm, ostatní byly 40-60 cm. Štiky byly skoro všechny ulovené na povrchové nástrahy a některé na gumy. Jeseni byli většinou na twistery, ale vzali i ripper 10 cm.

Ondra
Odpoledne byl s Radkem na pstruhách, kde ulovil 4 malé pstruhy obecné okolo 30 cm.
Večer šel pěšky chytat na přívlač ze břehu pod peřejí. Ulovil 3 štiky: 100 cm, 70 cm a 61 cm.


pstruh obecny z jezera RudtjarnPondělí 3.6.2013
V noci přišla bouřka a zatáhlo se. Teplota klesla na 12-15°C, začal foukat západní vítr.

Honza, Martin a Tomáš
13.00-18.00 vláčeli na pstruhových a sivenových jezírcích Blatjarn, Elistjarn a Trolltjarn.
Celkem ulovili 15 pstruhů a 2 siveny. Největší pstruzi měli 47 a 3x 46 cm, siveni byli 42 a 43 cm. Dále chytili hromadu malých okounků vesměs do 15 cm.
Většina ryb byla ulovena na rychle tažené rotačky nebo plandavky, několik pstruhů a okounků bylo uloveno i na twistery a malé ripper délky do 8 cm.

Ondra a Radek vláčeli 13.00-19.00 na pstruhových a sivenových jezírcích.
Celkem ulovili 8 pstruhů a dva siveny. Vše od 30 do 48 cm.

okoun 42 cmMartin a Zdeněk si večer před odjezdem zajeli lodí na dvě hodiny zavláčet ke vtoku peřeje do jezera.
Celkem ulovili 11 štik (90, 88, 87 cm a zbytek 60-70 cm) a 8 okounů (největší 42, 37 a 36 cm). Vše bylo uloveno na gumy – zelenobílý a červenobílý twister/ripper délky 8-12 cm.

V 1.00 ráno jsme se rozloučili s našimi hostiteli, naložili věci do aut, v 7.00 jsme auta vrátili v půjčovně na stockholmském letišti a krátce po poledni už byli někteří z nás v práci, jiní se vydali odstraňovat škody způsobené povodní.


Klip z červnové výpravy příznivců lovu ryb z kajaků do revíru Lesjon