+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoLesjönReportážePostřehy, aktuality a krátké zprávy

Švédsko - Lesjön - Reportáže

Postřehy, aktuality a krátké zprávy 10.7.2024

Štika 100 cm+ z LesjonHelesjo a Lesjon 8.-22.6.2024

Vyzbrojeni potřebným i nepotřebným (tím hlavně) rybářským vybavením jsme vyrazili brzy ráno od Vlašimi na téměř 2000 km dlouhou cestu na sever. Díky pečlivě naplánované trase a dobré náladě stoupající s přibližujícím se cílem, proběhla cesta hladce. Při každé zastávce jsme obdivovali krásnou přírodu, která nás obklopovala, a těšili se o to více na nadcházející dny plné rybaření.

Po příjezdu do naší první cílové destinace, do domku Klokar v Helesjo, jsme byli mile přivítáni majitelem Gullikem. Dřevěný domek uprostřed lesů a hlavně na břehu jezera nám po celou dobu poskytoval dokonalé zázemí při rybaření. A příroda kolem nás byla skutečně nádherná, v okolí jezera jsme často pozorovali různé druhy divoké zvěře (losy, orly, orlovce...). A hlavně to ticho a klid byly naprosto osvěžující a přispívaly k totální relaxaci.

Okoun ulovený na přívlačHned po příjezdu jsme nevydrželi, připravili pruty, a vydali se na jezero zkusit, zda jsou ryby při chuti. Byli jsme nadšeni, když jsme během prvních pár hodin ulovili několik krásných štik a dokonce i jednu z největších ryb výpravy. Celý týden nás příjemně překvapil aktivitou velkých štik. Nejúspěšnější byly agresivní barvy, hlavně červená. Dvě ze třech největších štik se nám podařilo zdolat na Jiggar Jiggen 18cm v barvě Red Tiger. Ale i ověřené klasiky jako streamery JerkFly a nebo woblery Zalt se rozhodně nenechaly zahanbit. Největší štiky tohoto týdne měřily po 109 cm a tuto délku jsme naměřili hned 3x.

Po týdnu v Helesjo jsme naházeli všechny věci do auta (naštěstí máme obří dodávku a nebylo potřeba věci ani moc skládat) a přejeli necelých 200 km do severněji položeného revíru Lesjon na druhou etapu naší švédské výpravy.

Pozdní návrat do chatyRybaření v Lesjonu nebylo, co se velkých štik týká, tak úspěšné jako v Helesjo. Ale s okouny to bylo zase o dost lepší. Pruhované rytíře jsme chvílemi chytali i na hod a tak jsme si tuto změnu velice užili. Dva největší okouni atakovali délku 44 cm. Dali se chytat na leccos, ale mezi naše nejúspěšnější nástrahy patřily rozhodně finské woblery Nils Master a tail spinnery KOFI Good Vibe od LMAB.

Celý výlet jsme si nadmíru užili. Kombinace krásného ubytování, nádherné přírody okolo a skvělých rybářských zážitků, byla dokonalá. Čtrnáct dní bylo akorát a jsme rádi, že jsme viděli další krásný kus Švédska.

Nakonec mohu říci, že tato výprava do Švédska za lovem štik a okounů byla nezapomenutelným zážitkem pro všechnu zúčastněné. Bezproblémová cesta, krásné ubytování, úchvatná příroda a úspěšné rybaření s hezkými úlovky... prostě spokojenost. Již teď plánujeme do Švédska návrat, abychom mohli zažít podobné dobrodružství znovu.

Děkuji všem účastníkům i ck PEPA za podařenou rybářskou výpravu.

Matěj Novák, Přívlač Vlašim
www.privlacvlasim.cz
Větrný den a štika 109 cm z Helesjo
Větrný den a štika 109 cm z Helesjo
Štika 109 cm ulovená na velkou gumu
Štika 109 cm ulovená na velkou gumu
Jesen ulovený při chytání okounů
Jesen ulovený při chytání okounů
109 cm štika z Helesjo
109 cm štika z Helesjo
Okoun z Lesjonu - večerní rybolov
Okoun z Lesjonu - večerní rybolovLesjon 15.-22.6.2024

Když v rychlosti shrnu naši výpravu do Lesjonu, tak vše probíhalo dle našich představ, jen velikostně jsme se nedostali se štikou přes 85 cm. Bylo to ale spíše naším zkoumáním a poznáváním pro nás nového revíru než zarybněním, neb okolní chaty byly úspěšnější. Nemalé množství záběrů zůstalo také nevyužito, ale to je spíše o našem umění. Ve třech jsme nachytali cca 60 štik většinou do 60cm, velké množství okounů a malého lipana.
Každopádně revír je to krásný, příroda nádherná a správce revíru velmi ochotný a sdílný. Jak jsem napsal již na počátku, vše se vydařilo dle představ.

Petr Š.


Metrovka z LesjonuLesjon 8.-15.7.2023

Rybářskou dovolenou v Lesjonu ve Švédsku jsme si opravdu užili.
Byli jsme celkem 4 rybáři: já, táta, brácha a náš kamarád.
Vše proběhlo naprosto hladce, za celou dobu nebyl s čímkoliv sebemenší problém.

Podařilo se nám zdolat velké množství štik jak na jezeře Lesjon, tak na horním průtočném jezeře.
Největší štiky měřily: 110, 104, 99, 95, 94 cm.

Dobře fungovaly povrchové nástrahy, hlavně typu „walk the dog“ a žáby.

Jakub Š.

Pěkná štika z jezera Lesjon
Pěkná štika z jezera Lesjon
Pouštění metrovky
Pouštění metrovky
Dlouhá, ale hubená...
Dlouhá, ale hubená...
Nejúspěšnější nástraha
Nejúspěšnější nástraha
Noční výjezd na jezero
Noční výjezd na jezeroLesjon 1.-8.7.2023

Lesjön je skvělá lokalita na chytání okounů a štik. Okouni se dají chytat snad i na prázdný háček. U štik je to o něco těžší, ale přesto jich bylo dost. Největši 98cm. Okounů ve čtyřech lidech řekněme 300ks, největší 42cm a nespočet spadlých. Ubytování skvělé a správce výborný chlapík...

Zdeněk H.


Krásná mikroštika ulovená na poppLesjon 10.-17.6.2023

Nový správce Johann byl velice ochotný, příjemný a přátelský kovboj.
Voda měla na začátku 12,5- 13,5°C, na konci 19-20,5°C. Bylo teplo, lehký vítr, poslední 2 dny až moc teplo a bezvětří – ryby trochu přestávaly reagovat ale to přikládám kombinaci čisté vody a hladině jako sklo. Chytali jsme většinou na mělčinách 0,7-1,0m a na jejich hranách, zkoušel jsem i hloubky 2-6 metrů, ale tam v podstatě bez záběru. Největšího okouna ale chytli kluci na 8 metrech v dolní části. Průtočná jezera byla téměř bez záběrů – voda byla znatelně chladnější. Zákaz vjezdu byl až na rovince před hnízdištěm orlovců a uzavřené pro chytání byly i některé zátoky. Povrchovky fungovaly dobře, popy, žáby... a i na kačeny se něco chytilo, dokonce i ryby přes 90cm.
Ty barvy!Byli jsme na jezeře, kde je k dispozici veslice, tam si kolega zaokounoval – asi 75kousků za cca 4hodiny, já se věnoval více štikám, přišly ale jen 2 (76 a 95cm).
Na přítoku pod peřejemi jsme uspěšní nebyli po celý týden, myslím že to bylo teplotou vody a (ne)kumštem.
Příroda byla ve srovnání s předchozími roky ještě tak o 2-3týdny opožděná, teprve začínaly vylézat z vody trávy a rákosí.
Překvapivé pro mě bylo na hlavním jezeře (oproti dřívějším letům), že většinou byl na fleku jeden dva záběry a dál nic. Kromě pár míst s okouny, kde se jich dalo chytit více, se jednalo o jednotlivé záběrty na daném místě. Nevím čím to mohlo být, ale jako by byly rybo rozjeté všude, ale nikde jich nebylo více pohromadě.
Celkově proběhlo vše v pohodě, počasí bylo luxusní, cesta úmorná, ale i to k tomu patří a myslím že všichni si to užili.

statistika za 5 rybářů:
Štiky: celkem 188ks z toho do 60cm 158ks, 60-70cm 10ks, 70-80cm 10ks, 80-90cm 4ks, 90-100cm 6ks (max 99cm)
Okouni: celkem 459ks, z toho do 30cm 428ks, 30-40cm 30ks, nad 40cm 1ks (43cm)
1x síh severní maréna
7x jelec jesen (max 55cm)
1x duhák z jezera Lesjon (kousek od hráze)

Zdeněk P.
Okoun ulovený na gumu
Okoun ulovený na gumu
Okouní double
Okouní double
Jesen ulovený při chytání okounů
Jesen ulovený při chytání okounů
Horní rozlitina - tady hnízdí orlovci
Horní rozlitina - tady hnízdí orlovci
Slušná štika z Lesjonu
Slušná štika z Lesjonu
Ta už je lepší!
Ta už je lepší!
Radost z pěkné ryby (99 cm)
Radost z pěkné ryby (99 cm)
Štika z jezera Lesjon
Štika z jezera Lesjon
Na horní rozlitině
Na horní rozlitině
Malý okoun ulovený na popp
Malý okoun ulovený na poppLes(jon)Lesjon 3.-10.6.2023

V Lesjonu vše funguje skvěle, nový správce je šikovný a stará se. Týden který jsme vybrali byl bohužel velmi studený a na řece velká a velmi rychlá voda. Koncem týdne už se stav blížil normálu, přesto se nezvedla ryba a nic nelítalo. Chytil jsem na řece menší lipany na nymfu. Lesní pstruhová jezírka mají menší ryby, než zde bylo obvyklé, takže to spadlo z 50+ na současných 30+. Chytali jsme na mokro, sbírání pouze ojediněle a to až o půlnoci, hmyz nebyl vidět.
Co se týče štik, tak těch je dost ve velikosti kolem 65 - 70 cm. Na velkém jezeře jsem měl na prutě velkou štiku, ovšem zásek neseděl (trávový wobler s jednohákem) tak jsem o ní přišel. Moc se se mnou nebavila a ani jsem ji neviděl. Okouni většina kolem 30+ i menší, jeden 40. Zvíkováci jezdili na rozlitinu Bolena a tam si dobře zachytali, dokonce měli jednu 104 cm a 85 cm štiku. Jinak většina 50+ a potom dost těch kolem 60. My jsme to tam vynechali, bylo by nás tam už moc.
Horní jezero tam co jsou dvě lodě, štiky zase do 70 cm. Nahoru se nesmí, orlovci tam mají mladé a tak revír končí ramenem u pravého břehu. Bohužel jsme se v tom ramínku sešli 4 lodě. Někdo tam pronajímá nebo je to jeho rodina (nevím) dvě lodě - je to chata na levém břehu asi v jedné třetině jezera odzdola a vede k ní cesta. Stáli tam auta.
Navštívili jsme i horní jezero s veslicí a správce nám půjčil elektropohon. Zde to bylo oproti minule kritické, záběry od štik cca 30cm a za celý den 4 záběry od štik okolo 65 a pouze jedna zdolaná. Štik je tam asi méně a v tuto dobu byly uprostřed rákosu a to ještě pouze v přední části jezera. Možná sehrálo roli to počasí, na tomto jezírku jsme začínali ve vaťákách, v silném větru a zima nám ochromila i ruce. V týdnu před námi tam sněžilo, Zvíkováci někde u dolního jezera našli odhrnutý sníh. Asi to bylo prudké ochlazení a také to zvedlo tu řeku.
Prostě to nejde z důvodu nepřízně počasí hodnotit, věřím, že jak se oteplí a třeba po bouřce se objeví i velké štiky. Na povrchové nástrahy bez jediného záběru.
My jsme ovšem spokojení, dobrá parta ze Zvíkovákama, žádné problémy a smažená štika s bramborovým salátem to završila.

Jan W.


Lodě na horní rozlitiněLesjon 3.-10.6.2023

Zájezd se nám vydařil, vše fungovalo jak mělo...
Z pohledu úlovků se jednalo o podprůměrnou výpravu. Chytaly se hlavně malé štiky do 50 cm, k těm větším úlovkům patřily štiky 85, 99 a jedna i 107 cm. Bylo hodně větrné počasí, což stěžovalo přesuny po jezeře nebo do revíru Bolena a dále.
Celkově jsme nabyli dojem, že příroda nebo spíše jaro bylo o cca 14 dnů opožděno, protože zpočátku našeho pobytu nebylo po rašícím zeleném rákosí ani památky. Výhodou větrného počasí bylo, že nežrali komáři, nevýhodou, že nežraly ani ryby... Horní průtočné jezero bylo zčásti uzavřeno, kvůli hnízdícímu orlovci říčnímu. Co se týče lesních jezírek, mušku neumím, tedy jsem je nenavštěvoval.

Milan K.


Lesjön 27.5.-3.6.2023

Na přelomu května a června jsme byli v Lesjonu tam bylo ještě celkem chladno. Ryba na jezeře byla, ale vůbec ne na místech, kde obvykle. V lesních jezírkách byli krásní okouni a tak jsme si vždy spravili chuť.
I řeka dala několik štik, vše do 80 cm.

Míla M.


Lesjon - okoun 47 cm z lesního jezeraLesjon 27.5.-3.6.2023

Naší letošní 14denní výpravu na sever jsme zahájili 27. května v lokalitě Lesjön. Týdenní pobyt nám trochu kazilo chladné a větrné počasí. Dlouhá švédská zima se projevila i na aktivitě štik. Většina ulovených ryb byla do 60 cm. V 9 rybářích bylo za týden uloveno jen 20 štik nad 80 cm, největší 101(nezdravě hubená s velkou hlavou). Snažili jsme se projet i okolní jezera, ale situace byla všude stejná, prostě jsme tam byli brzo. Stav vody na řece byl asi o 1 m vyšší, a tak po otevření pstruhové sezony 1.6. se očekávaní tečkovaní bojovníci lovili jen zřídka (3-4 pstruzi na rybáře za den, velikost okolo 30 cm), Davidovi se podařilo přesvědčit krásného lipana 38 cm.
Nový správce, byl naprosto pohodový mladý chlapík, který byl vždy k dostižení a s černým sombrerem (které nesundal z hlavy) se nedal přehlédnout.
Lesjon - lipan z řekyNové spolehlivé motory na prostorných lodích zajišťovaly pohodový rybolov, ale jen když nefoukalo (v nárazech až 60 km/hod), to jsme pak rychle opouštěli před vlnami hlavní plochu jezera. Pokud jsme potkali rybáře, tak jen trolling na hloubkách a také bez větších úspěchů. Asi si umíte představit to příjemné večerní posezení u roztopených krbových kamen. Nejkrásnější rybou výprava se tak stal okoun 47cm, kterého ulovil Flóra ze břehu na jednom z okolních jezer.
Po týdnu jsme tak natěšeně opouštěli Lesjön a přes Östersund, kde jsme dokoupili „zaručené“ nástrahy ve velice dobře vybaveném krámku na vláčení, jsme se přesunuli do Hellesjo. Ale ne všichni, část skupiny jela do Helesjo a část do Sundholmen.

Vašek P.


Jesen z LesjonuLesjon 16.-30.7.2022

Rodinná dovolená ve Švédsku se vydařila, počasí přálo a ryby docela spolupracovaly, takže jsme i něco chytili.

Štika: 30 ks, vel. 45-100 cm
Okoun: cca 250 ks, vel. 10-40 cm
Jelec jesen: 10 ks, vel. 10-40 cm

Největší štika měřila 100 cm a byla ulovena 22. července na přívlač na hladinovou nástrahu imitující malou žábu.

TOP okoun měl 40 cm, uloven 22.7. na gumovou nymfu.

Helena H.

Lesjon - okoun
Lesjon - okoun
Štika z jezera Lesjon
Štika z jezera Lesjon
Štika z horní rozlitiny
Štika z horní rozlitiny
Lesjon - horní rozlitina
Lesjon - horní rozlitina
Západ slunce nad jezerem Lesjon
Západ slunce nad jezerem LesjonPůlnoční slunce a půlnoční koupel v jezeře LesjonLesjon 25.6.-2.7.2022

Chytali jsme hlavně okouny, štiky a jeseny na hlavním jezeře a na horním průtočném jezeře.

Zkoušeli jsme chytat i pstruhy a lipany na řece mezi jezerem Lesjon a horním průtočným jezerem, ale nebrali. Pravděpodobně bylo na lipany a pstruhy příliš teplo.
Zato na koupání v jezeře bylo počasí přímo dokonalé, čehož jsme hojně využívali.

Byl jsem v Lesjonu již podruhé a musím říci, že atmosféra tohoto místa je opravdu nezapomenutelná!

Petr K.

Štika z Lesjon
Štika z Lesjon
Jesen
Jesen
Skoro půlnoc, jdeme na ně!
Skoro půlnoc, jdeme na ně!
Malá ryba, taky ryba!
Malá ryba, taky ryba!
Lesjon - po koupání
Lesjon - po koupáníŘeka mezi jezerem Lesjon a horní rozlitinouLesjon 4.-11.6.2022
Bylo nás 6 účastníků (3 rybáři a 3 sváteční rybáři), rybu chytli všichni.

uloveno celkem: 197 ryb (114 štik, 66 okounů, 2 jeseni, 2 plotice, 5 pstruhů obecných a 8 sivenů amerických)

Prochytáno hlavní jezero Lesjon, napojené jezero Bolena a po břehu část Bolenvattnetu, dále dvě pstruhová jezera (pstruzi, siveni a okouni), řeka nad peřejemi před hnízdem orlovců říčních včetně dlouhého bočního ramene, peřeje samotné k hlavnímu jezeru, tři další jezera a jedno malé jezero kousek na východ od našeho ubytování.

Největší štiky: 98 cm (kachnička), 91 cm (wobler), 85 cm (wobler), 84 cm (swimbait SG okoun 17,5 cm), 78 cm (popp)
Největší okoun 38 cm
Největší jesen 49 cm
Největší siven 40 cm

Okouni bývají v Lesjon krásně zbarveníPozorování: Medvěd (u mostu přes spojnici jezer Lesjon a Bolena), sobi, samice tetřívka, jeřábi, orlovci a husy bernešky.

Letos jsme prochytali všechny části revíru, takže jsme se dostali i na pstruhy a siveny. Štiky v hlavním jezeře nebyly vytřené, voda byla velmi vysoko a chladnější. Větší štiky se chytily v menších jezerech, a pstruzi se siveny v řece, peřejích a jezírcích.
Okounů bylo letos o několik řádů méně, překvapily dravé plotice ulovené na woblera a jeseni na větší gumy.
Letos bylo díky situaci méně ryb na povrchové nástrahy a když, tak spíš na kachničky než na žáby. Většina ryb se chytala na gumy a woblery 8 - 15 cm, tu a tam to vzalo i na větší swimbait, lososovité ryby většinou na třpytky.
Setřepaná štika 120+ a pozorován úspěšný útok na dospělou kachnu od ryby podobné velikosti.
Ze zvěře vynikl probíhající medvěd, stádečko sobů u silnice, hejna jeřábů a bernešek a tu a tam prolétající orlovec.

Jarda S.

Sobi
Sobi
Pstruh z lesního jezera
Pstruh z lesního jezera
Jesen
Jesen
Západ slunce nad jezerem
Západ slunce nad jezerem
Molo v Lesjon
Molo v Lesjon


Štika 90 cm z průtočného jezera. Ulovena na imitaci žáby.Lesjön 4.-11. června 2022
Vzhledem ke kolísání hladiny (deště a tání sněhu na horním toku) s následným přítokem studené vody do jezer, byla aktivita ryb o něco slabší, než by mohla být.

Nepočítali jsme jednotlivé ulovené ryby, odhadem jsme ale ve dvou rybářích za 6 dnů rybaření měli celkem cca 30 štik, 30 okounů, 3 siveny a 8 jesenů.

Největší štika měřila 90 cm.
Ulovena byla ve středu 8.6. na horním průtočném jezeře na "žabičku" (povrchová nástraha - imitace žáby).

Jiří D.

Lesjon 18.7.2021
Cesta do Švédska proběhla v klidu a úplně bez potíží. Po cestě nikde nepršelo, trajekt jel podle plánu, na hranicích žádné zdržení. Dorazili jsme v sobotu s milým přivítáním.
Ryby zatím žádná výhra, hodně okounů, největší zatím 39 cm. Štičky se spletly jenom tři a malé. Fungují nám zatím jen tmavé nebo matné nástrahy, všechno nápadné (bílé, žluté, červené, blýskavé) propadlo, přestože je pod mrakem.
Zkusíme to i na plavačku, ale zatím moc fouká. Steinar nám dovezl člun na jezero Bolena, které je mnohem klidnější.
Zatím spokojenost, moc děkujeme za všechno.
Petr a Šimon

okoun 39 cm z jezera LesjonLesjon
26.6.-3.7.2021

Celkem uloveno:
93 štik (max.82 cm - 2x), ryby velmi štíhlé, až na jednu z těch největších, vypasenou od pstruhů z peřejí)
174 okounů (max.43 cm, poměrně dost dalších kolem 40 cm)
3 jeseni (max.51 cm), ten největší na jerk
Kluci chtějí na příště objednat ošklivější počasí, leč vysvětlil jsem jim, že to asi nebude ani ve vaší ani v mé moci...
Jak uvádím výše: největší štika 82 (2x), největší okoun 43 (a řada kolem 40 cm) + 3 jeseni (51 největší na jerka), celkově 270 ryb (93 + 174 + 3). Já chytl na kus stejně co loni, projeli jsme toho i víc než loni, nedostali jsme se akorát do peřejí na pstruhy.
nocni panorama jezera LesjonTrochu blbý, že je letos zavřená řeka od hnízda orlovců nahoru, ale co se dá dělat. Steimar je kvůli tomu ve při s ochránci přírody. Jinak orlovec byl na hnízdě i na nejspodnějším jezeře, viděli jsme opět losa a místní sob nám chodil celkem často po silnici před autem. Počasí až moc hezké, jen jeden den bylo kvalitní štikové s deštěm, ryby nejvíc braly kolem 22.00-23.00. Jedna loď chytala víc na povrchovky (naše), druhá spíš větší nástrahy jerky, gumy, subwalky). S okouny byla větší zábava než loni, na rozdíl od štik bylo víc větších kusů.
Každopádně převládá obecná spokojenost, někteří nerybáři přechytali rybáře. Tak už to bývá.

Jarda S.