+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoLesjönReportážePostřehy, aktuality a krátké zprávy

Švédsko - Lesjön - Reportáže

Postřehy, aktuality a krátké zprávy 8.7.2020

Dneska to bude velky! Lesjon 27.6.-4.7. 2020

V Lesjonu nás přivítalo krásné počasí a kvanta komárů, ale den ode dne klesala teplota i množství komárů a taky začalo konečně trochu foukat.
Hned první den jsme jeli na horní průtočné jezero, ale byla to dost bída. Až na pár jesenů, okounů a malých štik nic. Velké štiky jako kdyby nebyly, jediná větší (90+) vystartovala pod lodí po puštěné čtyřicítce, následně sice vzala i gumu, ale nesekla se.

V pondělí jsme chytali na jezeře Lesjon hlavně okouny, což byla s ohledem na velikost (hodně jich bylo v rozpětí 30-40 cm) velká zábava. Odpoledne jsme si šli zamuškařit na řeku. Kromě pár malých potočáků jsme chytili i několik lipanů (největší měl 45 cm), jesenů, plotic a okounů.

Ve středu jsme byli prochytat jezero Bolenavattnet a rozlitinu Bolena. Zdolali jsme pár menších štik, spoustu okounů a několik jesenů. Odpoledne se znatelně ochladilo a rozfoukal se silný vítr. Ryby značně omezily chuť nechat se ulovit, což mělo jeden velmi pozitivní důsledek, konečně jdeme spát jako lidi a ne ve čtyři ráno.

Lipan z rekyNavrácení počasí do švédského normálu (trochu vítr, občas déšť, normální teploty...) nám bohužel úspěšnější lov štik nakonec nepřineslo. Zato okouni byli při chuti pořád. Na určitých místech jsme ve dvou dokázali chytit i k osmdesátce okounů během cca 3 hodin! Dokonce i se streamerem na muškařském prutu to byla výborná zábava. A okouni nebyli žádní prcci, většina z nich měla 30-35 cm. Náš letos největší z jezera Lesjon měl 43 cm. A občas se mezi okouny přimotal i slušný jesen. Jesenů je v Lesjonu překvapivě hodně a nebojí se útočit i na velké štičí gumy.

Předposlední den jsme si šli opět zamuškařit na řeku mezi horní rozlitinou a jezerem Lesjon. Na těžké nymfy v proudu nebo poblíž toho nejsilnějšího proudu brali lipani. Já jich měl za zhruba 3 hodiny 11 (15-45 cm) a o dva velké jsem přišel díky tomu, že "to vzali s proudem".
Potočáky jsme sice v řece chytili i tentokrát, ale velikost opět nic moc. Ten největší měl sotva 25 cm. Škoda, víme, že větší tam jsou. V klidnějších partiích brali i jeseni, okouni a občas se ukázala štika.

Sob na brehu jezeraPoslední den jsme strávili lovem okounů na jezeře Lesjon, objeli jsme již známá místa a celkem slušně si zachytali. Nakonec se mi podařila ještě jedna štička 84 cm, která Lubošovi ukousla okounovou nástrahu, ale štičí sestava si s ní dokázala hravě poradit.
Pak začalo to nejhorší, čeho jsme se obávali již v několikadenním předstihu... balení a úklid. I to jsem však s vypětím všech zbývajících sil zvládli a vydali se k domovu.

Za sebe mohu říct, že moje třetí návštěva Lesjonu mě utvrdila v tom, že Lesjon má své neopakovatelné kouzlo a k tomu ještě neuvěřitelné možnosti pro rybáře. Horní průtočné jezero je úžasné svými scenériemi a je to jedno z nejkrásnějších míst, kde jsem kdy rybařil. Jezero Lesjon je zase velmi dobrým lovištěm okounů. Na zarostlé rozlitině Bolena je možnost úspěšně chytat na ty nejšílenější povrchové nástrahy. Bolenavattnet bývá úspěšnější na podzim, kdy v nejhlubším místě jezera (9 m) jsou koncentrovaní okouni z celého jezera. Pstruhová jezírka v okolí jsou prostě a jednoduše krásná. A řeka mezi horní rozlitinou a jezerem Lesjon je místo, kde si dovedu představit s muškařskou výbavou strávit značnou část rybaření. Sice těžké chytání i pohyb kolem vody, ale přesně tak to má být, úlovek by prostě neměl být „zadarmo“.

Borek Zajíček
Rybolov na rozlitine Bolena
Rybolov na rozlitine Bolena
Hnizdo orlovcu ricnich
Hnizdo orlovcu ricnich
Jesen uloveny na 15 cm ripper
Jesen uloveny na 15 cm ripper
Horni rozlitina
Horni rozlitina
Pulnocni muskareni na rece
Pulnocni muskareni na rece
zapad slunce
zapad slunce
Krasa strida nadheru
Krasa strida nadheru
Ne vzdy to jde aneb vyroba zaclon na lodi
Ne vzdy to jde aneb vyroba zaclon na lodi
Rozlitina Bolena
Rozlitina Bolena
Sob na brehu rozlitiny
Sob na brehu rozlitiny


Štika 105 cm z Lesjon Lesjön 27.6. – 4.7. 2020

6 účastníků (3 rybáři, 2 sváteční rybáři a jeden úplný nováček), zachytali si všichni:
311 ryb
127 štik
186 okounů
6 jesenů
1 plotice (wobbler)
1 síh (podseklý)
Prochytáno hlavní jezero Lesjon, napojená jezera Bolena a Bollenvattnet, dále pstruhové jezero Lomtjarn (plné okounů), řeka nad peřejemi až k druhým peřejím, dvě malá jezera na kraji mapy (východ) a jedno malé jezero kousek na východ od našeho ubytování.
Největší štika 105 cm (žába), pak 94 cm (popper), 93 cm (žába) a 85 cm (ripper Zander pro)
Největší okoun 42 cm
Největší jesen 55 cm

Pozorování: Los, losice s mládětem, samice tetřeva, jeřábi a orlovci, v okolí prý i medvědice s 2 mláďaty

Velmi pestrý revír, který jsme zdaleka nevytěžili úplně. Velké štiky byly až na jednu chyceny v menších jezerech, stejně jako okouni, jeseni ve velké většině na řece. Převládající nástrahou byly rippery střední velikosti, já střídal prakticky všechno, takže jsem chytnul i na třpytky a woblery. Naprosto selhaly velké nástrahy 15 cm a více.

Jaroslav S.


okoun z Lesjon Lesjon 20.-27.6.2020

Tentokrát sme si štatistiku neviedli. Chytané druhy jalec, ostriež a štuka. Celú dlžku pobytu bolo extremne teplo, teploty atakovali 30 stupňov, voda v jazere 25 stupnov. Ani mráčika na oblohe. Aktivita rýb postupne klesala. UV oblečenie cez deň bola nutnosť. Dvaja rybári sme chytili cca 100 štúk, najväčšie 80, 82, 91, 92, 102 a 107 cm. Ostrieže sa dali chytiť takmer všade, najväčší 38 cm.
Prvé tri dni sa dali chytiť slušné ryby. Tak isto na tom boli aj Vaši krajania z vedlajšej chaty. Po troch dňoch keď teplota vody v jazere stúpla nad 23 stupňov už bolo veľmi ťažké presvedčiť väčšie ryby k záberu. Ich útoky na nástrahy boli velmi neochotné a slabé a väčšina sa počas zdolávania alebo pri člne vypla. Malé štuky brali aj nadalej , ale tým sme sa snažili vyhnúť .

Zážitok:
Malé medviedatá sme videli z člna na opačnom brehu nedaleko perejí na rieke nad chatami a v týchto miestach sme mali možnosť taktiež z člna sledovať ako vybehol dospelí los z lesa až k rieke, viditelne v strese, po chviľi za ním vybehlo malé mláďa losa za ktorým bežala medvedica a doháňala ho. Po chvíli ale opäť vbehli do lesa, takže ako to celé nakoniec dopadlo a či ho naozaj ulovila nevieme. My sme radšej štartovali a presunuli sa k opačnému brehu. Bohužiaľ prebehlo to velmi rýchlo a kým nás napadlo vytiahnuť a odfotiť túto udalosť bolo už neskoro. Každopádne bol to neskutočný zážitok. Cestou autom sme pak stretli losiu rodinku keď sme sa presúvali na ínú časť revíru.
Tak ako vždy sme boli spokojný.

Štefan B. a Vladimír G.
Lesjon - stika

Stika z Lesjon ulovena na privlacLesjon 19.-26.6. 2020

Teplo se podepsalo na snížené aktivitě štik (spíš očekávání byla větší co do počtu záběrů).
Okouni byli při chuti téměř vždy a všude.
Skvěle fungovaly povrchové nástrahy, záběry na ně vynahradily množství.

Pro zajímavost pár statistických čísel (2 lodě, 4 rybáři):

Štiky
do 60 cm: 152 ks
nad 60 cm: 17 ks (...., 84, 89, 94, 98, 98, 104, 108 cm)

Okouni
do 30 cm: 808 ks
nad 30 cm: 31 ks (max 37 cm)

Ostatní ryby (perlíni, plotice, jeseni): 32 ks

Celkem ryb: 1040 ks

Utržené nástrahy: cca 50ks
Covid: 4x negativní

Zajímavosti:
2x zlomený prut, 1x utopené brýle, (1x málem mobil), 2x dojezd s ručním pohonem (bez paliva).
Komárů nespočet.

Zdeněk P.
jesen
jesen
stika ulovena na privlac
stika ulovena na privlac
Stika
Stika
jeden z mnoha
jeden z mnoha
jedeme
jedeme
Stika z LesjonuLesjon 20.-27.7. 2019

Právě jsme se vrátili z rybaření ve Švédsku,konkrétně z jezera Lesjon.
Všechno bylo naprosto skvělé. Ani komáři,před kterými nás kdekdo varoval, neobtěžovali tak moc :-) Uvnitř stačil běžný repelent do zásuvky a na ven jsme používali místní repelent koupený v obchodě v Rosson. Jediné štípance byly první den před použitím repelentů :-)

Byli jsme dva dospělí a dva 15-ti letí kluci. Rybařili jenom synové. Celý týden byl naprosto úžasný co se počtu ulovených okounů týče, ty jsme ani nepočítali, bylo jich celkem hodně přes 200 ks. Podařilo se ulovit 2 jeseny, 2 pstruhy v peřejích a několik promarněných (spíše jen nezaseknutých) štik na žábu na hlavním jezeře. Na žábu braly dobře, několikrát jí i prokously, ale nepovedlo se zaseknout tak, aby se dala štika vytáhnout. Jen jsme je viděli na prutu a pak se po krátkém boji pustila.
Každopádně po změně nástrahy byl lov štik úspěšný, 1 x 63 cm. 1 x 73 cm, 4x menší kolem 50 cm. V půlce týdne se hodně oteplilo k 30°C a to byl kupodivu moment kdy začaly štiky a pstruzi nejvíc brát.

Okouni z jezera LesjonSteiner a Leila byli velmi příjemní, ubytování skvělé, dokonce i losí ragů jsme dostali :-)
Jediné,co bych ráda poradila těm,kteří tam též pojedou je to,že v jednom řidiči a s dvěma 15-ti letými dětmi je nutno cestu rozdělit alespoň do dvou dnů. Cestou tam jsme v podstatě vyrazili v 6.00 od trajektu a jeli nonstop (3 čůrací pauzy) do 20:30 do Lesjon. Bylo to šíleně náročný. Cestou zpět jsme raději odjeli již v pátek kolem 15.00 a dojeli ve 22:00 ke Stockholmu, tam přespali na hotelu a druhý den v cca 10:00 vyrazili směr trajekt. Bylo to tak mnohem pohodlnější a lépe zvládnutelné. Takže pokud řídí jen jeden, určitě rozdělit cestu.

Závěrem chci poděkovat CK PEPA za skvěle zorganizovanou akci a určitě se na ně při naší další výpravě opět obrátíme:-)

Helena H.


Lesjön 29.6.-6.7.2019

Tentokrát bez trofejních úlovků.
Štika 42 ks max.76 cm
Okoun 68 ks max.37 cm
Síh 2ks cca 20 cm
Vše přívlač
Zdeněk P.


Lesjon 21-28.6.2019

V chatě v kuchyni byl na magneticke liště nůž od špeku zadělaný jako prase, ale domnívám se, ze šlo o přehlédnutí při úklidu. Filtr digestoře nedržel a při vaření nešel používat, časem asi bude chtít úklid a vybavení chat víc kontrolovat po jednotlivých hostech...
Bez Raidu do zásuvky na odpuzování komárů by to letos bylo docela peklo, ale to má asi každý jinak.
Rybolov komplikoval po celý pobyt silný vítr, ale to k tomu patří.
Naše největší štika tentokrát 111 cm, největší pstruh 47 cm.
Lipani a okouni obvyklých parametrů do 45 cm.
Rybolov na horním jezeře pouze do 16 hodin. Lokalitu měl pronajatou fotograf z National Geographic. Fotil medvědy, orla a kladla se újeď.
Lesjön je stále fajn, ale už jsem tam byl mockrát a příští rok raději zas někam jinam...
Ahoj Honza


DravciLesjon 8.-15.6.2019

Revír je velmi kvalitní, obzvlášť z pohledu lovce okounů. Nestihli jsme si za ten týden ani zmapovat celý revír, takže příští rok sem pojedeme asi znovu.

Většinu času jsme strávili na hlavním jezeře na mělčinách. Hned první den jsme vyjeli k peřejím u přítoku, ale bez ryby (pouze urvané nástrahy), tak už jsme tam pak ani nejeli. Jeden den jsme projeli jezero Bolena za cestou (bez kontaktu s rybou- pouze pár urvaných nástrah) kanál do třetího a to třetí jezero (Bolenavattnet), tam jsme čapli jednu štiku 96 cm a jednu 85cm u rákosí.

Na lesních jezírkách jsme nakonec nebyli. K chytání podle Steinara bylo jen jedno se štikami, na ostatních prý pouze malí pstroužci. Nějak jsme to všechno nestíhali. Dokonce nám Steinar ukazoval že můžeme ještě do jezera na SZ propojené s hlavním jezerem průplavem. Tam jsme taky nedojeli...

okoun z lesjonNejsilnější zážitky máme asi z lovu na popy, srkačky okounů, to byla nádhera. Byly okamžiky kdy to šlo na hod. Já na popíky předtím nikdy nic nechytl, takže to bylo super. Kluci si užili krásné záběry na umělé myšky a kačenky.

Po zkušenostech z Alandu to bylo odlišné chytání hlavně díky mělčinám a chtělo to i jiné typy nástrah, lehčí jiggy (ty jsem moc neměl). Na 3 a více metrech jsme rybu neměli, mimo okouna 42 co mi vdechl 5“ kopyto.

Ve 4 rybářích jsme ulovili 4x štiku kolem 85 cm, 1x 96cm, cca 3x 80cm, většina byla do 60 cm. Počasí (během pobytu klesla teplota vody ze 17°C až na 13 °C) a (ne)znalost revíru udělaly své. Navíc jsme nebyli moc vybaveni nástrahami do vyloženě mělké vody.

Okouni super, odhad je 70-100 ks/osobu, největší měřil 42 cm, většina byla nad 25-30 cm.
Jediná drobná připomínka je k organizaci přístupu na horní průtočné jezero, kde jsou jen dvě lodě - majitel to nechává na návštěvnících ať se domluví mezi sebou. Bylo by asi vhodnější kdyby existoval pro všechny nějaký rozpis - ať se ví kdo kdy tam je nebo není a tedy kdy je volno.

Když to shrnu – krásné místo, malý počet rybářů , příjemný majitel. A ještě spoustu míst k objevování.
Určitě se tam snad příští rok zase podíváme. Přes léto musíme doladit, kdo a kdy.

Zdeněk P.

Stika z Lesjon
Stika z Lesjon
Stika z Lesjon
Stika z Lesjon
stika
stika
Stika z Lesjon
Stika z Lesjon
Stika z Lesjon
Stika z Lesjon
okoun
okoun
okoun
okoun
okoun
okoun
okoun
okoun
okoun
okoun
Stici dorost
Stici dorost
jesen z Lesjonu
jesen z Lesjonu
stici double
stici double
Sobi
Sobi
cervanky
cervanky


Západ slunce nad LesjonemLesjon 8.-15. června 2019

Byli jsme s kolegou na stejném místě a ve stejné chatě již potřetí a musím konstatovat, že je to pro nás mimořádně pěkná dovolená.
Místo je opravdu moc pěkné a ryb je dostatek, takže si každý rybář musí přijít na své, pokud to není cvok, který není bez štiky přes metr spokojený.

Naše největší štiky byly letos 96 cm, ulovena 11.6. a štika délky 97 cm, ulovena 12.6., obě na přívlač.

Správce je opravdu velmi vstřícný a dá se s ním domluvit téměř cokoli.
Snad jen ta vzdálenost je trochu nepříjemnost, ale nic nebývá úplně dokonalé.

Miloslav K.Okoun 45 cmHelesjo a Lesjon 18.5.-1.6.2019

Letos jsme v rámci výpravy zkombinovali dvě destinace, kde jsme již v minulosti na rybách byli.
V 10 lidech šlo o celkem velkolepou akci, která se povedla.

Celkem jsme v 10 lidech ulovili:

750x štika
180x pstruh
35x okoun


Top úlovky:

Štika 2x 109, 106, 105, 2x102, 101, 2x100 cm.
Pstruh 52 cm
Okoun 45 cm


Václav P.

Lesjön 1-8 června 2019

Na jezeře před chatami jsme zachytali jen běžné štičky v délkách od 30 do 60 cm a denně asi 4 štiky 70 až 80 cm.
Měli jsme 2 metrovky a několik ataků od větších štik na horním průtočném jezeře.
V peřejích několik lipanů na nymfy poslední den, když trochu klesla voda. Voda v řece byla většinu našeho pobytu po silných deštích metr nad normálem a tedy nechytatelná. Největší lipani byli 42 cm.
Chodili jsme muškařit na lesní jezírko, největší potočák tam měl 50 cm.
Myslím, že na velkém jezeře je těch štik i malých méně než dříve a na Boleně nejsou téměř vůbec. Tam jich přitom bývalo nejvíc. Nebo jestli to bylo tou vysokou vodou? Chytání velkých štik bylo během našeho pobytu možné jenom na horním průtočném jezeře a to večer po každodenní bouřce, jinak nebyly aktivní a při velké vodě jsou asi hluboko v podrostu v mělké vodě. Při poklesu hladiny se vrátí do řeky. Mezi zaplavenou trávou a keři se dalo chytat pouze na hladinové nástrahy a jednoháčkové woblery do trav. Rybářům, kteří přijedou v půlce června trochu závidím, snad jim už klesne a ohřeje se voda a budou sbírat lipani.
Zvednul jsem nad peřejí lipana určitě nad 45, ale jak jsem to vytahovat z té hloubky tak mi vzal přívěsek a šel z nymfou až na hladinu, kde to pustil. Vůbec jsem o něm nevěděl, až jsem ho viděl na hladině. Takže tam slušní lipani určitě jsou.
Zkusili jsme i okouny, většina do 30 cm, dva přes 40.
Celkově to bylo fajn, od pana domácího jsme ještě dostali vynikající večeři z losa, něco mezi gulášem a svíčkovou s mrkvičkou na skus, mistrovské jídlo.
Děkuji za fajn zážitek, vždycky se to nemusí podařit na 100%

Zdraví
Honza W.

Duha nad jezerem.

Honza s potočákem 60 cm a 2,3 kg Lesjön v první polovině června 2018

První letošní rybáři přijeli do Lesjonu 3. června. Hned následující den došlo k ochlazení na maximálně 10-12°C a začal foukat silný vítr. Chvílemi se nedalo ani odrazit lodí od mola. Zbytek týdne byli rybáři odkázaní na rybaření na závětrných místech, kde zase nebyly velké ryby.
Ve finále ulovili ve čtyřech rybářích cca 120 štik (do 85 cm, značná část byla do 50 cm délky), přibližně 80 okounů do 40 cm délky a 3 jeseny do cca 50 cm.

Ve druhém týdnu dorazila do Lesjonu skupina Honzy S., která zde byla již potřetí. Celou dobu měli slušné-polojasné počasí s teplotami kolem 20°C. Značnou část týdne věnovali lovu ryb na řece, kde na mušku i přívlač lovili okouny, pstruhy a lipany. Většina ryb byla běžné velikosti, ale Honzovi se povedl i krásný potočák délky 60 cm (cca 2,3 kg) na vzor mušky od Marcuse, místního znalce a průvodce, se kterým se seznámil loni.
Večer obvykle jezdili na lesní jezírka, kde je lov extrémně náročný díky nutnosti dlouhých náhozů a velmi čisté vody. Honza si vyladil na tento lov speciální přívlačovou sestavu, která mu umožnila velmi dlouhé náhozy i s relativně lehkou nástrahou a hlavně mu umožnila dobře detekovat záběry v propadu i při větru. Díky tomu se mu podařilo ulovit potočáky 45 a 49 cm a několik sivenů.
Kumpáni na jezírcích obvykle jen paběrkovali, brzy je to přestalo bavit, a jeli domu. Nicméně plánují na rok 2019 další, již čtvrtou, návštěvu tohoto úžasného švédského revíru.

jezero Bolenavattnet
jezero Bolenavattnet
pstruh obecný 60 cm
pstruh obecný 60 cm
lesní jezírko
lesní jezírko
jezero Lesjon-mapa hloubek
jezero Lesjon-mapa hloubek