+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoLesjönReportážePostřehy, aktuality a krátké zprávy

Švédsko - Lesjön - Reportáže

Postřehy, aktuality a krátké zprávy 13.7.2022

Stika z Lesjon ulovena na privlacLesjon 19.-26.6. 2020

Teplo se podepsalo na snížené aktivitě štik (spíš očekávání byla větší co do počtu záběrů).
Okouni byli při chuti téměř vždy a všude.
Skvěle fungovaly povrchové nástrahy, záběry na ně vynahradily množství.

Pro zajímavost pár statistických čísel (2 lodě, 4 rybáři):

Štiky
do 60 cm: 152 ks
nad 60 cm: 17 ks (...., 84, 89, 94, 98, 98, 104, 108 cm)

Okouni
do 30 cm: 808 ks
nad 30 cm: 31 ks (max 37 cm)

Ostatní ryby (perlíni, plotice, jeseni): 32 ks

Celkem ryb: 1040 ks

Utržené nástrahy: cca 50ks
Covid: 4x negativní

Zajímavosti:
2x zlomený prut, 1x utopené brýle, (1x málem mobil), 2x dojezd s ručním pohonem (bez paliva).
Komárů nespočet.

Zdeněk P.
jesen
jesen
stika ulovena na privlac
stika ulovena na privlac
Stika
Stika
jeden z mnoha
jeden z mnoha
jedeme
jedeme
Stika z LesjonuLesjon 20.-27.7. 2019

Právě jsme se vrátili z rybaření ve Švédsku,konkrétně z jezera Lesjon.
Všechno bylo naprosto skvělé. Ani komáři,před kterými nás kdekdo varoval, neobtěžovali tak moc :-) Uvnitř stačil běžný repelent do zásuvky a na ven jsme používali místní repelent koupený v obchodě v Rosson. Jediné štípance byly první den před použitím repelentů :-)

Byli jsme dva dospělí a dva 15-ti letí kluci. Rybařili jenom synové. Celý týden byl naprosto úžasný co se počtu ulovených okounů týče, ty jsme ani nepočítali, bylo jich celkem hodně přes 200 ks. Podařilo se ulovit 2 jeseny, 2 pstruhy v peřejích a několik promarněných (spíše jen nezaseknutých) štik na žábu na hlavním jezeře. Na žábu braly dobře, několikrát jí i prokously, ale nepovedlo se zaseknout tak, aby se dala štika vytáhnout. Jen jsme je viděli na prutu a pak se po krátkém boji pustila.
Každopádně po změně nástrahy byl lov štik úspěšný, 1 x 63 cm. 1 x 73 cm, 4x menší kolem 50 cm. V půlce týdne se hodně oteplilo k 30°C a to byl kupodivu moment kdy začaly štiky a pstruzi nejvíc brát.

Okouni z jezera LesjonSteiner a Leila byli velmi příjemní, ubytování skvělé, dokonce i losí ragů jsme dostali :-)
Jediné,co bych ráda poradila těm,kteří tam též pojedou je to,že v jednom řidiči a s dvěma 15-ti letými dětmi je nutno cestu rozdělit alespoň do dvou dnů. Cestou tam jsme v podstatě vyrazili v 6.00 od trajektu a jeli nonstop (3 čůrací pauzy) do 20:30 do Lesjon. Bylo to šíleně náročný. Cestou zpět jsme raději odjeli již v pátek kolem 15.00 a dojeli ve 22:00 ke Stockholmu, tam přespali na hotelu a druhý den v cca 10:00 vyrazili směr trajekt. Bylo to tak mnohem pohodlnější a lépe zvládnutelné. Takže pokud řídí jen jeden, určitě rozdělit cestu.

Závěrem chci poděkovat CK PEPA za skvěle zorganizovanou akci a určitě se na ně při naší další výpravě opět obrátíme:-)

Helena H.


Lesjön 29.6.-6.7.2019

Tentokrát bez trofejních úlovků.
Štika 42 ks max.76 cm
Okoun 68 ks max.37 cm
Síh 2ks cca 20 cm
Vše přívlač
Zdeněk P.


Lesjon 21-28.6.2019

V chatě v kuchyni byl na magneticke liště nůž od špeku zadělaný jako prase, ale domnívám se, ze šlo o přehlédnutí při úklidu. Filtr digestoře nedržel a při vaření nešel používat, časem asi bude chtít úklid a vybavení chat víc kontrolovat po jednotlivých hostech...
Bez Raidu do zásuvky na odpuzování komárů by to letos bylo docela peklo, ale to má asi každý jinak.
Rybolov komplikoval po celý pobyt silný vítr, ale to k tomu patří.
Naše největší štika tentokrát 111 cm, největší pstruh 47 cm.
Lipani a okouni obvyklých parametrů do 45 cm.
Rybolov na horním jezeře pouze do 16 hodin. Lokalitu měl pronajatou fotograf z National Geographic. Fotil medvědy, orla a kladla se újeď.
Lesjön je stále fajn, ale už jsem tam byl mockrát a příští rok raději zas někam jinam...
Ahoj Honza


DravciLesjon 8.-15.6.2019

Revír je velmi kvalitní, obzvlášť z pohledu lovce okounů. Nestihli jsme si za ten týden ani zmapovat celý revír, takže příští rok sem pojedeme asi znovu.

Většinu času jsme strávili na hlavním jezeře na mělčinách. Hned první den jsme vyjeli k peřejím u přítoku, ale bez ryby (pouze urvané nástrahy), tak už jsme tam pak ani nejeli. Jeden den jsme projeli jezero Bolena za cestou (bez kontaktu s rybou- pouze pár urvaných nástrah) kanál do třetího a to třetí jezero (Bolenavattnet), tam jsme čapli jednu štiku 96 cm a jednu 85cm u rákosí.

Na lesních jezírkách jsme nakonec nebyli. K chytání podle Steinara bylo jen jedno se štikami, na ostatních prý pouze malí pstroužci. Nějak jsme to všechno nestíhali. Dokonce nám Steinar ukazoval že můžeme ještě do jezera na SZ propojené s hlavním jezerem průplavem. Tam jsme taky nedojeli...

okoun z lesjonNejsilnější zážitky máme asi z lovu na popy, srkačky okounů, to byla nádhera. Byly okamžiky kdy to šlo na hod. Já na popíky předtím nikdy nic nechytl, takže to bylo super. Kluci si užili krásné záběry na umělé myšky a kačenky.

Po zkušenostech z Alandu to bylo odlišné chytání hlavně díky mělčinám a chtělo to i jiné typy nástrah, lehčí jiggy (ty jsem moc neměl). Na 3 a více metrech jsme rybu neměli, mimo okouna 42 co mi vdechl 5“ kopyto.

Ve 4 rybářích jsme ulovili 4x štiku kolem 85 cm, 1x 96cm, cca 3x 80cm, většina byla do 60 cm. Počasí (během pobytu klesla teplota vody ze 17°C až na 13 °C) a (ne)znalost revíru udělaly své. Navíc jsme nebyli moc vybaveni nástrahami do vyloženě mělké vody.

Okouni super, odhad je 70-100 ks/osobu, největší měřil 42 cm, většina byla nad 25-30 cm.
Jediná drobná připomínka je k organizaci přístupu na horní průtočné jezero, kde jsou jen dvě lodě - majitel to nechává na návštěvnících ať se domluví mezi sebou. Bylo by asi vhodnější kdyby existoval pro všechny nějaký rozpis - ať se ví kdo kdy tam je nebo není a tedy kdy je volno.

Když to shrnu – krásné místo, malý počet rybářů , příjemný majitel. A ještě spoustu míst k objevování.
Určitě se tam snad příští rok zase podíváme. Přes léto musíme doladit, kdo a kdy.

Zdeněk P.

Stika z Lesjon
Stika z Lesjon
Stika z Lesjon
Stika z Lesjon
stika
stika
Stika z Lesjon
Stika z Lesjon
Stika z Lesjon
Stika z Lesjon
okoun
okoun
okoun
okoun
okoun
okoun
okoun
okoun
okoun
okoun
Stici dorost
Stici dorost
jesen z Lesjonu
jesen z Lesjonu
stici double
stici double
Sobi
Sobi
cervanky
cervanky


Západ slunce nad LesjonemLesjon 8.-15. června 2019

Byli jsme s kolegou na stejném místě a ve stejné chatě již potřetí a musím konstatovat, že je to pro nás mimořádně pěkná dovolená.
Místo je opravdu moc pěkné a ryb je dostatek, takže si každý rybář musí přijít na své, pokud to není cvok, který není bez štiky přes metr spokojený.

Naše největší štiky byly letos 96 cm, ulovena 11.6. a štika délky 97 cm, ulovena 12.6., obě na přívlač.

Správce je opravdu velmi vstřícný a dá se s ním domluvit téměř cokoli.
Snad jen ta vzdálenost je trochu nepříjemnost, ale nic nebývá úplně dokonalé.

Miloslav K.Okoun 45 cmHelesjo a Lesjon 18.5.-1.6.2019

Letos jsme v rámci výpravy zkombinovali dvě destinace, kde jsme již v minulosti na rybách byli.
V 10 lidech šlo o celkem velkolepou akci, která se povedla.

Celkem jsme v 10 lidech ulovili:

750x štika
180x pstruh
35x okoun


Top úlovky:

Štika 2x 109, 106, 105, 2x102, 101, 2x100 cm.
Pstruh 52 cm
Okoun 45 cm


Václav P.

Lesjön 1-8 června 2019

Na jezeře před chatami jsme zachytali jen běžné štičky v délkách od 30 do 60 cm a denně asi 4 štiky 70 až 80 cm.
Měli jsme 2 metrovky a několik ataků od větších štik na horním průtočném jezeře.
V peřejích několik lipanů na nymfy poslední den, když trochu klesla voda. Voda v řece byla většinu našeho pobytu po silných deštích metr nad normálem a tedy nechytatelná. Největší lipani byli 42 cm.
Chodili jsme muškařit na lesní jezírko, největší potočák tam měl 50 cm.
Myslím, že na velkém jezeře je těch štik i malých méně než dříve a na Boleně nejsou téměř vůbec. Tam jich přitom bývalo nejvíc. Nebo jestli to bylo tou vysokou vodou? Chytání velkých štik bylo během našeho pobytu možné jenom na horním průtočném jezeře a to večer po každodenní bouřce, jinak nebyly aktivní a při velké vodě jsou asi hluboko v podrostu v mělké vodě. Při poklesu hladiny se vrátí do řeky. Mezi zaplavenou trávou a keři se dalo chytat pouze na hladinové nástrahy a jednoháčkové woblery do trav. Rybářům, kteří přijedou v půlce června trochu závidím, snad jim už klesne a ohřeje se voda a budou sbírat lipani.
Zvednul jsem nad peřejí lipana určitě nad 45, ale jak jsem to vytahovat z té hloubky tak mi vzal přívěsek a šel z nymfou až na hladinu, kde to pustil. Vůbec jsem o něm nevěděl, až jsem ho viděl na hladině. Takže tam slušní lipani určitě jsou.
Zkusili jsme i okouny, většina do 30 cm, dva přes 40.
Celkově to bylo fajn, od pana domácího jsme ještě dostali vynikající večeři z losa, něco mezi gulášem a svíčkovou s mrkvičkou na skus, mistrovské jídlo.
Děkuji za fajn zážitek, vždycky se to nemusí podařit na 100%

Zdraví
Honza W.

Duha nad jezerem.


Červen v Lesjön
Honza s potočákem 60 cm a 2,3 kg Lesjön v první polovině června 2018

První letošní rybáři přijeli do Lesjonu 3. června. Hned následující den došlo k ochlazení na maximálně 10-12°C a začal foukat silný vítr. Chvílemi se nedalo ani odrazit lodí od mola. Zbytek týdne byli rybáři odkázaní na rybaření na závětrných místech, kde zase nebyly velké ryby.
Ve finále ulovili ve čtyřech rybářích cca 120 štik (do 85 cm, značná část byla do 50 cm délky), přibližně 80 okounů do 40 cm délky a 3 jeseny do cca 50 cm.

Ve druhém týdnu dorazila do Lesjonu skupina Honzy S., která zde byla již potřetí. Celou dobu měli slušné-polojasné počasí s teplotami kolem 20°C. Značnou část týdne věnovali lovu ryb na řece, kde na mušku i přívlač lovili okouny, pstruhy a lipany. Většina ryb byla běžné velikosti, ale Honzovi se povedl i krásný potočák délky 60 cm (cca 2,3 kg) na vzor mušky od Marcuse, místního znalce a průvodce, se kterým se seznámil loni.
Večer obvykle jezdili na lesní jezírka, kde je lov extrémně náročný díky nutnosti dlouhých náhozů a velmi čisté vody. Honza si vyladil na tento lov speciální přívlačovou sestavu, která mu umožnila velmi dlouhé náhozy i s relativně lehkou nástrahou a hlavně mu umožnila dobře detekovat záběry v propadu i při větru. Díky tomu se mu podařilo ulovit potočáky 45 a 49 cm a několik sivenů.
Kumpáni na jezírcích obvykle jen paběrkovali, brzy je to přestalo bavit, a jeli domu. Nicméně plánují na rok 2019 další, již čtvrtou, návštěvu tohoto úžasného švédského revíru.

jezero Bolenavattnet
jezero Bolenavattnet
pstruh obecný 60 cm
pstruh obecný 60 cm
lesní jezírko
lesní jezírko
jezero Lesjon-mapa hloubek
jezero Lesjon-mapa hloubekLesjon v zari - okounZáří 2017 v Lesjön 8. - 15.9.

Když jsem na začátku léta přemýšlel, kam se podívat na nějaké zajímavé podzimní rybaření, padla volba na revír Lesjön. Především rozhodly dobré reference z reportáží, ale také informace rybářů, kteří tento revír navštívili.
Předpověď počasí nebyla zrovna příznivá. Celý týden má pršet a tato předpověď se naplnila mírou vrchovatou včetně cesty. Tolik vody jsme neviděli spadnout už dlouho.
Po příjezdu na místo byla první otázka kde, jak a na co chytat. Kolegové byli zaskočeni informací, že pokud chceme chytat okouny, na které jsme se těšili, jsou v hloubce 6 až 10 m, což se nám tak docela nepotvrdilo.
Ranní příchod na molo druhý den našeho pobytu nás trochu překvapil. Pod molem ve vodě leželo asi sto vyfiletovaných okouních zbytků. V čisté vodě nic moc pohled.
stika 110 cm, zari v LesjonCelé rybaření bylo velkým trápením. Každý den jsme vyráželi na jinou stranu jezera až po přehradní hráz. Tam, kde jeden den ryba byla, druhý den nebylo nic. Na hloubkách jsme nechytili vůbec nic, přes zkoušení všech možných technik. Nejvíce se osvědčilo chytání na okraji rákosí a travních ok v mělčích částech jezera. Dobrými místy byly i břehy přehrady, kde byla nějaká vegetace.
Prostředí bylo nádherné, ubytování bez chyby, a když jsme dostali od domácího ochutnávku losího masa (něco na způsob naší svíčkové) tak to nemělo chybu.
Ryb jsme však moc nenachytali. Náhodný úlovek jedné štiky 110 cm na úseku mezi jezerem a peřejemi a jedné 102 cm, chycené na přehradě, nebylo nic moc. Bez záběru jsme byli někdy i tři až čtyři hodiny a to je při intenzivním házení depresívní.
Okouny jsme nachytali jen malé a málo. Radost jsem měl z tří velkých jelců, největší 50 cm.
Celkem jsme nachytali 115 štik ( většinou 50 – 60 cm ), 72 okounů ( největší 37 cm, většinou 15 – 20 cm), 4 jelci (45 – 50 cm).

Radek Ž.

Lesjon v zari - stickaLesjön 9-16 září
V Lesjön jsme si zachytali štiky, okouny a jeseny.
Největší námi ulovená štika měřila rovných 100 cm a byla ulovena 10.9. na přívlač, na plandavku.
Matěj K.

Lesjön 26.8.-2.9.
Celkem jsme ulovili 90 ryb. Nejvíce bylo uloveno malých štik, dále okouni a několik cejnů.
Největší štika měla 87 cm a největší okoun 43 cm.
Větších ryb jsme se nedočkali, ale za to jsme zaučili další tři rybáře a doufám, že jim jejich nadšení přeroste stejně jako u nás ve vášeň z rybolovu.
Zbyněk H.

pulmetrovy jesen uloveny na twister
pulmetrovy jesen uloveny na twister
okoun - zari v Lesjon
okoun - zari v Lesjon
stika 102 cm, zari v Lesjon
stika 102 cm, zari v Lesjon
metrovka z Lesjon - zari
metrovka z Lesjon - zari
stika 110 cm, zari v Lesjon
stika 110 cm, zari v Lesjon


stika 109 cm ulovena nad pereji 18.cervnaLesjön 18. června 2017

V Lesjön nás přivítalo nádherné počasí.
Hned první den rybaření se vydařil. Dopoledne jsme šli muškařit na jezírka na pstruhy. Ulovil jsem jich pět a jednoho sivena, vše 40-44 cm.
Odpoledne a večer jsme si vzali loď na průtočném jezeře nad peřejí a jeli až k horní peřeji. Ze začátku to bylo marný, ale pak Dalibor ulovil štiku 109 cm, jesena 47 cm a pak začaly brát štiky. Sice jen malé ryby 50-65 cm, ale byla zábava. Na peřeji někdo ulovil padesátku lipana (1,2 kg).
Honza S.


Lesjön 3-10 června 2017

I přes velmi proměnlivé, přímo aprílové počasí, se náš pobyt v prvním červnovém týdnu vydařil. Celkem jsme ulovili cca 150 štik a 50 okounů.
Jen 3 štiky byly nad 90 cm, největší okoun měřil 43 cm, největší jesen 56 cm.
Miroslav V.

Děkujeme za skvělé zajištění cesty i pobytu. Letadlo i auto bez problémů. Pan Steiner s manželkou byli jako vždy výborní, krásné záběry a i to počasí nakonec docela vyšlo.
Děkujeme a těšíme se na příště
RH


okoun, navrat na svoboduLesjön 27.5.-3.6. 2017

Letos jsme byli v Lesjonu již po několikáté a chytání bylo výrazně složitější, než při našich dřívějších návštěvách, kdy jsme zde byli v pozdějších termínech. Navíc rybolov letos komplikovalo počasí a vítr. Některé dny vítr dokonce neumožnil vyjet na jezero Lesjön, které je přímo před chatami.

První den nám sousedi z vedlejší chaty sdělili zásadní informaci, že ryby jsou stále ještě na hloubkách, čímž nám dost usnadnili hledání. Štiky i okouny jsme chytali na hranách v hloubkách až kolem 9 metrů.

Voda byla neskutečně čistá (viditelnost do 3 m) a na mělčinách nebyla vidět ryba.

stika 101 cmDokonce i na horním průtočném jezeře jsme ryby chytali na hraně koryta a nikoliv kolem břehů, jako dříve v červnových a červencových termínech. Jediná výjimka byla oblast kolem jednoho z pravostranných přítoků, kde byla evidentně teplejší voda a bylo zde spousty rybiček.

Většinu ryb na jezerech jsme nachytali na gumy, nejvíce na rippery v přírodních barvách. Fungovala i modrá barva. Vypozorovali jsme, že na ryby platí spíše kývavý pohyb nástrah, rippery s jemným pohybem pouze ocásku ryby nechávaly poměrně klidnými.
Zkoušeli jsme i velké gumové nástrahy (přes 20 cm délky), ale nejlépe fungovaly nástrahy dlouhé kolem 15 cm... navíc to není taková dřina.
Na povrchové nástrahy jsme neudělali ani jeden záběr.

Teprve v posledních dnech pobytu začaly být vidět nové výhonky rákosí.

Celkem jsme ulovili ve čtyřech rybářích za týden pobytu cca 150 štik, největší měla 101 cm (dále 97, 95, 94, 92, 90 cm), cca 15 štik 80-90 cm a zbytek ulovených štik byl menší.

Okounů se chytilo nespočet, největší měřil 49 cm (na mlého rippera na dropshot), několik okounů délky 42 cm, jednoho 41 cm a 40 cm a mnoho okounů mezi 35-40 cm, menších tolik nebylo - nazabývali jsem se jimi.
Okouni nebyli ještě vytření.

Na průtočném jezeře se podařilo ulovit několik jesenů, největší měl kolem 50 cm.

Na řece mezi jezerem Lesjon a horním průtočným jezerem jsme chytali lipany 40-45cm (cca 5ks) a pstruhy - cca 30ks (25-40 cm). Úspěšné byly malé woblery.
Pstruhová jezera jsme tentokrát vynechali.

David M.

jezero Lesjon
jezero Lesjon
okoun z jezera Lesjon
okoun z jezera Lesjon
jarni okouni z jezera Lesjon
jarni okouni z jezera Lesjon
okoun z jezera Lesjon
okoun z jezera Lesjon
pulnocni privlac na prutocnem jezere
pulnocni privlac na prutocnem jezere
okouni uloveni v jezere Lesjon na dropshot
okouni uloveni v jezere Lesjon na dropshot
okoun
okoun
stika
stika
jarni stika z reviru Lesjon
jarni stika z reviru Lesjon
cervnova stika z reviru Lesjon
cervnova stika z reviru Lesjon