+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoKultsjonRybolov

Švédsko - Kultsjon - Rybolov

Kultsjon-ricka FiskonbackenKultsjon - ciste vodni toky v horske tundreRybářský revír
Všechny části revíru leží v horské údolní tajze, které dominují okolní vrcholky hor. Většina porostu je tvořena břízou a smrkem.
Ve zdejší lesotundře a tundře se můžete setkat s losy, soby, medvědy, bělokury a tetřevy. Hnízdí zde i orel skalní, orel královský a sovice sněžná.
Celý zdejší kraj je v letním období jen málo navštěvován, působí mírně ospale.
Nejsou zde téměř žádné značené turistické cesty, při pěších výletech do okolí je nezbytně nutná dobrá orientace v terénu pomocí mapy, dobrou službu může prokázat kompas (zvláště za mlhy nebo špatného počasí).

Vepsalven je říčka, na které je povolen výhradně lov ryb na umělou mušku. Loví se zde pouze pstruzi.

Řeku Ransaran proslavily především úlovky velkých sivenů, zatímco velcí pstruzi bývají loveni spíše v technicky velmi náročných pasážích horního toku řeky Saxan.

Kultsjon-ricka SaxanMezi švédskými pstruhaři se velké vážnosti těší říčka Ovre Fiskonbacken - asi 4,5 km dlouhý úsek je otevřen pro lov pstruhů na umělou mušku. Rybaří se zde metodou „chyť a pusť". Testovací odlov v roce 2002 přinesl neuvěřitelné výsledky: 4 rybáři za dva dny rybolovu ulovili na 60 pstruhů, z toho 12 přes 50 cm. Na úsek je vydáváno omezené množství licencí.

Mezi dobré pstruhové vody patří rovněž říčky Kultsjoan, Satsan a Marsan v okolí Saxnas. Pro některé úseky řek je vydáváno jen omezené množství povolenek.

Dáváte-li přednost naprosté samotě, nabízí se možnost výletu helikoptérou do odlehlých částí hor s následným lovem pstruhů a sivenů na menších jezerech.

Informace o průtoku vody ve švédských řekách jsou k dispozici on-line. K dispozici jsou informace o aktuálním průtoku v posledních dnech i nejmenší/největší/průměrný průtok k dnešnímu datu za posledních několik let. Hodnotám v revíru Kultsjön-Saxnäs odpovídají kontrolní stanoviště Kultsjöan a Ransaran na řece Aseleälven.

Kultsjon - pstruzi v kristalove ciste receDruhy ryb
Pstruh, siven a lipan. Rekordní úlovky: pstruh - 5 kg, siven - 3 kg, lipan - 1,5 kg. Na jezeře Vatjom a ve stejnojmenné říčce se vyskytují rovněž okouni.

Rybářská sezóna
Červenec a srpen. Počátkem letní sezóny probíhá v revíru zpravidla masové rojení májových jepic.
Lov ryb na řekách je zakázán od 15. září.

Způsoby rybolovu
Muškaření a přívlač.

Doporučené vybavení
Muškaření - jednoruční pruty délky 9-10 stop se šňůrou WF 5 - 7, naviják s 50 m backingu, koncový návazec 0,14 - 0,25 mm.
Přívlač - pruty délky cca 2,7 m s vrhací zátěží 5 - 28 g, vlasec 0,18 - 0,25 mm nebo fireline 0,12 mm. Rotačky č. 2-3, malé plandavky, peříčka a wobblery.

Kultsjon - siven alpsky z horskeho jezeraSlužby pro rybáře
K dispozici je rybářský průvodce, půjčovna lodí, miniprodejna rybářských potřeb.

Náš názor
Jeden z nejkrásněji položených horských rybářských revírů Skandinávie. Výborné chytání pstruhů a lipanů na místech dále od vesnic. Vřele doporučujeme lov lipanů a pstruhů na muškařských úsecích řek.
Vynikající místo pro rodinnou dovolenou, máte-li rádi nespoutanou horskou přírodu.
Rybolov s průvodci na exkluzivních úsecích řek (Fiskonbacken, Vepsalven, Ransaran, Ovre Vojman) je kombinací skvělého rybaření na exkluzivních vodách, kvalitních služeb průvodců a odpovídající ceny.