+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoHokensasReportážeKrátké zprávy a postřehy

Švédsko - Hokensas - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 30.5.2019

Hokensas 28.5.-4.6.2019

Ve 4 lidech se nám podařilo vytáhnout celkem 106 ryb, z toho 54 na řece Tidan. Takže bych to považoval za velmi úspěšnou výpravu. Nejlepší ryby byly z jezera Strandgolen (jak jinak), a to jezeráci kolem 60cm a duhák 65cm, 3,25kg. Ale i na řece a dalších jezerech se povedlo ulovit krásné ryby kolem 55-59cm. Počasí také ušlo. Prostě nádherná rybářská dovolená.

Jaromír Š.
Duhák 65 cm a 3,25 kg
Duhák 65 cm a 3,25 kg
Duhák ze Strandgolen
Duhák ze Strandgolen
Duhák ze Strandgolen
Duhák ze Strandgolen
Duháci
Duháci
Klídek, pohoda...
Klídek, pohoda...


Májovka-mayfly Květen 2019 v Hokensas

Sezóna v Hokensas začíná každoročně koncem dubna a v květnu jezdí do Hokensas chytat nejvíce českých rybářů. Každý si v tomto jihošvédském revíru najde to svoje, někdo preferuje muškaření na jezerech, někdo přívlač a další třeba muškaření na řece Tidan, kde se dají ulovit pstruzi duhoví i obecní velmi slušných velikostí.
Níže naleznete krátké komentáře, postřehy a úlovky některých návštěvníků, kteří Hokensas navštívili letos v květnu.

Duhák 73 cm18.-25.5. 2019
Jezera v Hokensas nejsou jednoduchá a řeka Tidan je nádherná a umožňující vyzkoušet všechny techniky muškaření na poměrně malém prostoru.
Já jsem si ulovené ryby celý týden počítal a celkem jsem napočítal 56 ks lososovitých ryb. Ostatní účastníci nic nepočítali, ale odhadem dopadli podobně.
Nej ryba naší party byl pstruh duhový délky 73 cm ulovený na jezerní luru (olivová larva vážky) dne 22.5.2019.
Stanislav B.

17.-25.5. 2019
Ve čtyřech lidech jsme ulovili:
Pstruh duhový 85 ks
Pstruh obecný 1 ks
Největší ryba: pstruh duhový délky 74 cm na umělou mušku
Dalibor Š.

11.-18.5. 2019
V Hokensas jsme chytili převážně duháky v délkovém rozpětí 38-53 cm a povedla se jedna štika okolo 65 cm.
Martin H.

4.-11.5.2019
Za minulý týden jsem v Hokensas chytil 18 pstruhů duhových od 38 cm do 45 cm. Připadá mi, že chytám čím dál menší ryby.
Brzy na jaře se mi nejlépe chytá na položenou (plovoucí těstíčka).
Na mušku začátkem května pstruzi v Hokensas většinou moc nejdou.
V červnu a na podzim je to naopak, lepší je muška. Přívlač používám výjimečně.
Josef V.

Potočák z Tidanu
Potočák z Tidanu
Pouštění duháka
Pouštění duháka
Hokensas - májovka
Hokensas - májovka
Pstruh duhový 74 cm
Pstruh duhový 74 cm
Duhák
Duhákpstruh duhový délky 63 cm z Hokensas Hökensas 19-26 května 2018

Revír Hökensas je z hlediska polohy a prostředí nádherným místem. Klid a pohoda u jezer je balzámem na běžným denním režimem pocuchané nervy. To je fakt. Z hlediska počtu ulovených ryb se však nejedná o žádnou hitparádu. Nicméně to, že se na místo pravidelně vracím, svědčí o tom, že kladné stránky převažují.
Podmínky rybolovu byly letos negativně ovlivněny extrémními teplotami, ale i tak se nám podařilo pár opravdu pěkných ryb ulovit. Ve třech jsme ulovili celkem 49 ryb. Mezi převažujícími duháky bylo i pár potočáků. Nejzajímavější úlovky byly pstruzi duhoví 65 cm, 64 cm, 63 cm, 61 cm a lín 50 cm ulovený na mušku (lurku).
Byli jsme jeden den i na Tidanu. Na řece nás překvapilo, že jsme nenarazili na malé ryby, kterých jsme při minulých návštěvách chytali, třeba hned u výtoku ze sádek nebo pod splavem, poměrně velké množství. No a těch velkých bylo letos málo a rybářů hodně. Já si ale nestěžuji, mám to tam prostě rád a určitě se tam brzy zase vrátím.
Kempem by občas mohl v parných a suchých dnech projet kropící vůz, protože řidiči vesměs jezdí po prašných cestách jako hovada. No a co mne nejvíce zarazilo, že po víkendu zůstaly celý týden nevyvezené přeplněné nádoby na odpad a zůstaly v takovém stavu až do našeho odjezdu. Teploty přes den dosahovaly až 27°C!
Dalibor Š.
duhak 61 cm z jezera Enesjon
duhak 61 cm z jezera Enesjon
idyla na jezere
idyla na jezere
duhak z Hokensas
duhak z Hokensas
lin uloveny na musku
lin uloveny na musku
duhak 63 cm z Hokensas
duhak 63 cm z Hokensas
unorovy duhak z HokensasZimní Hökensas

Zatímco u nás doma je zima jak má být, v jižní polovině Švédska zatím ještě jezera pořádně nezamrzla. Každoročně vyrážíme na dírky do Hokensas, ale jestli se ve Švédsku neochladí, tak letošek asi budeme muset vynechat.
Už loni v únoru nás počasí v Hökensas dost potrápilo a tak vím, co říkám: když jsme tam 6.2. dorazili, bylo +8°C, po sněhu ani stopy a v rybářském obchodě o ledu na jezerech nikdo moc mluvit ani nechtěl. Prodavač jen pokrčil rameny a dodal "buďte hodně opatrní"!
Nebýt letité znalosti revíru asi bychom chodili jen na "houby". Našel jsem pár kousků ledu, kde se dalo zavrtat, ale i to bylo dost na hraně a bez záběrů. Nakonec jsme však slušné místo našli a na plácku 50x50m za 3 dny pár rybek dostali.
V půlce týdne napadlo přes noc asi 20cm sněhu a trochu přituhlo, což situaci spíš zhoršilo, protože člověk na jezerech nevěděl už vůbec kam šlape. Navíc jsme nebydleli v kempu, ale na statku uprostřed lesů, k němu jen štěrkové cesty a ty k prohrnutí pluhem přicházejí na řadu až jako poslední. K jezerům to bylo asi 18km, byla to po ránu hodně dobrodružná cesta. V tu dobu se nedaleko jela Švédská WRC rallye, připadal jsem si trochu jak Ogier, který chudák všem ostatním závodníkům vymetal stopu.
trikilovy duhak z HokensasMěl jsem v paměti jedno místo, které svou orientací na světovou stranu dávalo určité naděje k možnosti zavrtání. Tři dny chytání na jednom místě nás už moc nebavilo, navíc záběrů bylo čím dál tím méně. A světe div se, nové místo se ukázalo jako dobrá volba. Opět šlo jen o kru cca 200x50m, ale už při vrtání "sondy" bylo jasné, že to přinese úspěch. Bělča nelenila a do zkušební ďoury nahodila snad dřív, než jsem stačil pár metrů poodejít. Co víc, než stačila změřit hloubku, měla na háčku pstruha a po dalších asi 10 minutách tahala už třetí rybu. Všechno duháci kolem 50 cm. Zatím co si ona chytala, já vyvrtal asi dalších 8 děr a na všech to šlo stejně, ryba za rybou, nikdy jsem tam nic podobného nezažil. Dělal jsem si čárky do sněhu, ale po 2 hodinách to byla už jen nečitelná čmáranice v rozbředlém sněhu. Počítám, že jsme za 4 hodiny ulovili kolem 20 duháků a největší nádherně stavěný mlíčák měl rovný 3 kila! Posílám i nějaké foto.
Teď sleduji zprávy o počasí z Hökensas, vrtáky i pimpladla připravený a čekám až na severu začne pořádně mrznout...

Ze zasněženého Liberce zdraví David Č.

unorova obleva v Hokensas
unorova obleva v Hokensas
trikilovy duhak z Hokensas
trikilovy duhak z Hokensas
unorovy duhak z Hokensas
unorovy duhak z Hokensas
sticka z Hokensas
sticka z Hokensas
chumelenice na mirne zamrzlem jezere v Hokensas
chumelenice na mirne zamrzlem jezere v Hokensas


kvetnovy duhak z Hokensas Květen a červen

Počty ulovených pstruhů dobré, ale to počasí... Stejně jako v celém Švédsku i v Hökensas počasí letos v květnu a počátkem června rybáře zlobilo. A nejen rybáře. Zatímco v dubnu dosahovaly denní teploty až 20°C, od května do poloviny června se většinou střídaly větrné dny s denními teplotami okolo 10°C. Počátkem května překvapil rybáře dokonce i sníh, který přes noc napadl.

2-9 května
Ve čtyřech lidech jsme za týden měli uloveno 95 pstruhů (80 PD + 15 obecňáků)
Nejdelší pstruh duhový měřil 51 cm.
Vše krásné, zdravé ryby - štíhlé s dorostlými ploutvemi!
pstruh duhovy 70 cm, 4,3 kg z jezera StrandgolenV kempu v Hökensas bylo sice trochu "přečechováno", ale byli to všechno vláčkaři, takže u muškařských jezer jsme byli sami.
Při příjezdu nás překvapila souvislá sněhová pokrývka. Sníh ale do druhého dne zmizel.
Dalibor Š.

23. - 30.5.
Pstruhů jsme k naší radosti tentokrát ulovili hodně.
Nejlepší ryba, jaká se nám povedla, byl duhák 70 cm a 4,3 kg ulovený na umělou mušku-luru na jezeře Strangolen
Michal H.

kvetnovi duhaci z Hokensas23.-30.5.
Chatky v Hokensas byly od našeho posledního pobytu zrekonstruovány, musím velice pochválit matrace na spaní. Naopak už by mohla být wifi zdarma.
Úlovky: pstruh duhový - 17 ulovených a dalších 31 kontaktů (utrhlo, spadlo, netrefilo apod.)
Vyloženě trofejní úlovek nebyl, největší 51 cm, všechno chyceno na mušky (suché, lury, pakomáry apod.)
Jaromír Š.

kveten v Hokensas30.5.-8.6.
V pěti lidech jsme na jezerech měli celkem 120-130 pstruhů. Jeden den jsme ve dvou muškařili na jezeře Kvarkasjon, kde jsme měli celkem 13 pstruhů obecných – dva byli 45-50 cm, ostatní 30-40 cm.
Dvakrát jsme byli na Tidanu. Krásné chytání – za dva dny ve dvou jsme měli skoro 60 ryb, z toho asi 15 duháků a potočáků okolo 50 cm, ostatní okolo 40 cm.
Trofejní úlovek letos nebyl, ale potočáci z Tidanu okolo 50 cm jsou nádherný.
Překvapením na jezeře Sydvattnet byla štika 70 cm chycená na pakomára a 40 cm okoun z Nordvattnet, také na mušku.
Ryby mi připadají rok od roku v průměru menší. Ale když berou jako letos, tak mi to ani nevadí. S ubytováním i rybařením v Hökensas jsme spokojeni i když je od rok od roku dražší...
Petr, Úvaly

6.-13.6.
Celkem jsme za šest dní rybaření ulovili 23 pstruhů duhových délky 36-53 cm. Ten největší byl uloven na přívlač. Největší ulovený pstruh obecný měřil 39 cm.
Jitka Z.

kvetnovy vecer na jezere Enesjon


sedesaticentimetrovy duhak, lednovy ulovekHokensas
26.1.-1.2.

Ve švédském revíru Hokensas začala letos zima po dlouhém váhání až v polovině ledna.
Výprava, která přijela do Hokensas 26.1., dorazila do zelených lesů, kde nebylo po sněhu téměř ani památky a na jezerech byl čirý, ale dostatečně silný led. Sněhová nadílka však záhy dorazila.
Po dvou dnech nepříliš úspěšného rybaření na čirém ledu, kdy ryby rybáře velmi dobře vidí, začal konečně padat sníh. Napadlo krásných 15 cm prašanu a pstruzi začali brát.
V atmosféře pravé severské zimy (ale při mírných teplotách okolo 0°C) se na dírkách podařilo ulovit celou řadu pstruhů včetně jednoho krasavce délky 65 cm.
Cesty k jezerům jsou dobře sjízdné, jezera bezpečně zamrzlá a na rybáře čekají v únoru dobré podmínky.

leden 2014 - chata u jezera
leden 2014 - chata u jezera
leden 2014 - chata u jezera
leden 2014 - chata u jezera
leden 2014 - cerstve uloveny duhak
leden 2014 - cerstve uloveny duhak
leden 2014 - duhak - mlicak
leden 2014 - duhak - mlicak
leden 2014 - duhak
leden 2014 - duhak


podzimni pohoda v HokensasHokensas 12.-19.10.

Patříme s rodinou v Hökensas ke stálým hostům. Letos v říjnu jsme zde byli jen se synem a naše podzimní výprava se opravdu vyvedla. Přálo nám počasí i ryby. Bylo sice chladno, ale vesměs jasno.
Za šest dní muškaření jsme ulovili celkem 30 pstruhů délky 40-58 cm a patřili jsme k těm úspěšnějším rybářům v Hökensas.
Jak jsme si všimli, mnozí místní rybáři, se kterými jsme se potkávali, chytali na příliš velké mušky a nezřídka svým pohybem na břehu i ve vodě ryby plašili.
Přitom bylo zřejmé, že záběrů se dalo dosáhnout jen při absolutně nenápadném pohybu po břehu, brození vůbec nepřipadalo v úvahu! Chytali jsme pouze ze břehu a to na místech, kde porost umožňoval nahodit alespoň 15-20 metrů.
Obecně platilo, že ryby braly jen malé mušky (délka do 1 cm), především velmi pomalu vedené pakomáry, pupy a bobby. My jsme používali převážně olivově-šedé vzory, ale nachytat se dalo i s malými muškami petrých barev.
Protože ryby byly opatrné, používali jsme koncový návazec 0,16-0,18 mm.
V porovnání s květnovými a červnovými výpravami byly ryby opatrnější a přednost dávaly malým a pomalu vedeným muškám, nicméně to bylo velmi hezké - technické chytání. A jako bonus - u vody nebyli skoro žádní lidé.

Tomáš V.


Hokensas 26.5.-2.6.

Jezdím na revír Hokensas pravidelně a sleduji stále se zmenšující počet a velikost chytaných ryb. Zcela jistě na tom mají zásluhu i kolegové masaři z Čech a Slovenska, kteří rybu chytit umí, ale na rozdíl o Švédů, kteří si vezmou rybu a jdou si ji domů sníst, se klidně chlubí ža ryby byly sice malé, ale každý si jich 10 hned první den zmasil. Bohužel někteří Švédové se to pomalu učí také.
Jediné co se dá vytknout ubytování v Hokensas, je prodej karty na wi-fi, která je v horní části u chatek dostupná intenzivním běháním kolem chat a naháněním IP adresy. Připojení 1-2x za den je extra úspěch.
Letos byly ryby menší, ale přičítám to počasí, dlouhé zimě a malým přírůstkům a také výše uvedenému nešvaru masívního přesunu ryb z vody do mrazáku. Bohužel nám nestíhají dorůstat. Žádné trofejní )lovky jsme letos neměli, ale někteří "kolegové" se na nástěnce chlubí několikakilovými pstruhy, přestože jsme jejich úlovky viděli, a měl-li by dosáhnout některý pstruh uvedené hmotnosti, musel by být z olova. Bohužel se tak zcela zkresluje statistika revíru nejen pro návštěvníky ale i pro vlastní hospodáře.

Karel K.


zdolavani duhaka dirkou v leduHokensas 9.-16.února 2013
Únorová výprava za pstruhy do Hokensas opět proběhla v pohodě!
Led byl pořádně silný - měl cca 30cm!
Chytalo nás 5 a uloveno bylo celkem 44 pstruhů, největší 63cm.
Oproti lednové výpravě bylo méně záběrů, ale větší úlovky.
Ve velikostním rozmezí 55 - 63 cm jsme ulovili 19 pstruhů, tedy skoro polovina ulovených ryb byla větších než 55 cm!

Teď už se ale těšíme na jaro.
Na dírky zase až za rok!
Emil Korecký


Hökensas 14.1.
Už od pátku mrzne. Led je v naprostém pořádku, bez problémů se dostaneme kamkoliv. Tloušťka ledu cca 15 cm.
Ryby jsou ode dneška aktivnější. Za 5 hodin uloveno 16 pstruhů!

Z arktického Hokensas zdraví
Emil K.


silvestrovske rybareni - pstruh obecny z TidanuSilvestrovské rybaření 28.12.2012 - 4.1.2013

Posílám slíbené obrázky z letošního Hokensas, včetně některých úlovků. Chytali jsme hlavně na Lille Havsjon a Nordvattnet (toto jezero bylo na množství záběrů výrazně lepší) a také 2 dny na řece Tidan. Tady nás překvapili potočáci, které jsme chytili tři.
Kromě prvních 2 dnů bylo nad nulou, ale zase celkem slunečno a téměř bez srážek. Snímky pořízené 3.1. dokumentují hezky oblevu a odtávání okrajů jezer z posledního dne rybolovu. Na dírkách jsme ale dochytali až do konce.

S pozdravem
Pavel N.

silvestrovske rybareni - zdolavani duhaka
silvestrovske rybareni - zdolavani duhaka
silvestrovske rybareni - pstruh duhovy
silvestrovske rybareni - pstruh duhovy
silvestrovske rybareni - pstruh duhovy
silvestrovske rybareni - pstruh duhovy
silvestrovske rybareni - chaty v zime
silvestrovske rybareni - chaty v zime
silvestrovske rybareni - pstruh obecny z Tidanu
silvestrovske rybareni - pstruh obecny z Tidanu
silvestrovske rybareni - pstruh obecny z Tidanu
silvestrovske rybareni - pstruh obecny z Tidanu
silvestrovske rybareni - odpoledne na jezere
silvestrovske rybareni - odpoledne na jezere
silvestrovske rybareni - poledne na zamrzlem jezere
silvestrovske rybareni - poledne na zamrzlem jezere
silvestrovske rybareni - reka Tidan
silvestrovske rybareni - reka Tidan
silvestrovske rybareni - reka Tidan
silvestrovske rybareni - reka Tidan
silvestrovske rybareni - pstruh duhovy
silvestrovske rybareni - pstruh duhovy
silvestrovske rybareni - pstruh duhovy
silvestrovske rybareni - pstruh duhovy
silvestrovske rybareni - tani ledu pri obleve
silvestrovske rybareni - tani ledu pri obleve
silvestrovske rybareni - reka Tidan
silvestrovske rybareni - reka Tidan
silvestrovske rybareni - pstruh obecny z reky Tidan
silvestrovske rybareni - pstruh obecny z reky Tidan


Jepice - majovka, foto Henrik Larsson26.5.-1.6. 2012
Dobrý den,
letošní Hökensas byl hodně o počasí. Prudké ochlazení uprostřed týdne s aktivitou ryb řádně zahýbalo. Zažili jsme ale jeden den na jezeře Enesjön, kdy se ryby doslova pod hladinou cpaly stoupajícími larvami malých černých jepiček a to i na „dostřel“, takže jsme si užili i pěkných záběrů a jízd na mušky přírodních vzorů. Zajímavé bylo, že to byly starší adaptované ryby. Štíhlé s dorostlými ploutvemi, tedy žádná prasátka. Bohužel to ale netrvalo dlouho.
Májovky se také lokálně líhly, ale pstruhy to nechávalo naprosto netečné. Kolikrát jsme májovku pozorovali, jak rozbaluje a vysouší křídla a opakovaně padá na vodu. Na nymfy májovek jsme vlastně také pár ryb ulovili, ale nejvíc jich bylo na lury a na bobiny.
Ve skupině 4 rybářů jsme měli na jezerech dohromady cca 60 ryb.
Já měl za týden 21 duháků na jezerech ( velikost max.54 cm) a 21 duháků a obecňáků na řece Tidan.
Ranni mlha nad rickou TidanTrofejní úlovky nebyly, ale na řece Tidan jsou nádherní potočáci, nedostali jsme se však přes 50 cm.
U těch potočáků na Tidanu nevím zda se jednalo o vysazené nebo přírodní ryby, ale byly nádherné a vlastně všechny jsem měl z proudů na nymfičky s tungstenovou hlavou 4 mm.
V porovnání s ostatními výpravami z ČR jsme si asi více užívali dovolené, protože u vody jsme byli vždy cca od 7 do 11,30 a v podvečer tak na 2-max.3 hodinky, zatímco někteří vyrazili ráno a vraceli se před půlnocí.
Myslím, že se nám to po všech stránkách vydařilo a udělali jsme i dobrý skutek, když jsme našli u jezera dva docela drahé mušáky a vyhledali jejich majitele, který ani nevěděl, že je tam nechal. Podle značky na prutu jsme poznali, že prut vyvazoval Jindra Běhounek a že zřejmě patří některému kolegovi z ČR. No a bylo to tak.

Zdraví
Dalibor Š.

hezky duhak z Hokensas, foto Henrik Larsson
26.-31. května 2012
Letošní Hokensas upřímně řečeno: žádná sláva. Myslím, že to bylo ovlivněno zejména obrovskými výkyvy počasí v rámci našeho týdenního pobytu. První den chytání (neděle 27.5.) bylo teplo kolem 22°C a v půlce týdne jsme ráno škrabali námrazu z okna auta. Od úterý nás provázel velmi silný vítr a vytrvalý déšť během dne.
Ryby moc nebraly (2 – 3 záběry za den) a když už, tak úspěšní byly pakomáři (olivoví, černí) nebo montany na čerstvěji nasazené ryby. První den jsme na Enesjonu trefili večer líhnutí májovek, to ale bylo ještě teplo. Se změnou počasí v dalších dnech byl s májovkami ámen.
Byli jsme se podívat i na Tidanu. Dá se pěkně zachytat, pokud ovšem člověku nevadí že chytá čertvě nasypané ryby a že je tam lidí jako na Václaváku...

S pozdravem
Martin K.


12.-19. května 2012
Po týdnu pohody a rybaření v Hokensas jsme zase zpátky v realitě.
Ve čtyřech jsme ulovili celkem cca 50 pstruhů duhových, 1x pstruha obecného a 3 štiky - velikost kolem 50 cm.
Překvapily nás častější kontroly na jezerech.
Kolegové měli problém s katamarány (ponton-boaty). Protože je katamarán poháněn vesly, není považován za belly-boat, ale za loď a používání vlastních lodí je v Hokensas zakázáno.

Jiří K.