+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoHokensasReportážeKrátké zprávy a postřehy

Švédsko - Hokensas - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 23.9.2020

Hokensas 23.-30.9.2023

Do Švédska jezdím na ryby již zhruba 25 let. Nejvíce se mi zalíbilo v Hokensas. Tam jsem byl již snad 30x. Hokensas se stal mojí srdeční záležitostí. Jezdili jsme pravidelně na jaře (pánská výprava) a na podzim s manželkami. Ty si hlavně užívaly houbaření a sběr brusinek a borůvek. Letos jsme si zase užívali přírodu i rybolov. Tentokrát jsme nehoubařili, protože houby nerostly. Za celou dobu jsme potkali jen několik kozáků a jednoho křemenáče. To nám ale nevadilo. Loni jsme zažili houbařské žně a máme ještě nasušeno. Věnovali jsme se se ženou výhradně rybaření (i když nějaké brusinky také nasbírala). Od loňského roku ji učím rybařit a ta se do toho tak zapálila, že už jí nestačím ani v počtu nahození. Nejradši muškaří. Říká, že je to více akční než chytat na těstíčko. Letos ale moc ryby nebraly ale přesto jsme si to moc užili. Žena chytila nádherně probarveného potočáka přes 50cm. Část naší party se trhla a jela vyzkoušet něco nového přesně v našem termínu. Jeli do oblasti Harasjomala. Pravidelně jsme se informovali a pánové řekli, že se příště vrátí do Hokensas. Měli minimální úlovky a přístup k vodě tam byl velice špatný. Při zpáteční cestě žena již spřádala plány na příští rok. Ohromně si vyčistila hlavu a je zase schopná věnovat se mládeži. Je učitelkou na I stupni ZŠ... Snad se nám to opět povede.
Josef V.


Hökensas 22-31.5.2023

Už několik let mám pocit, že chytáme menší ryby a méně ryb než dřív. Nejvíce je to poznat na jezerech Sydvattnet a Nordvattnet, tam chytit rybu z bellyboatu není vůbec jednoduché. Speciální povolenku na Strandgolen podle mne není potřeba platit, ryby jsou tam převážně stejné jako v ostatních jezerech. Lepší chytání je na Prinsasjoně, L.Havsjon nebo Enesjon. Malá jezírka Tjarn a Vita Tjarn jsou prý vypytlačená od přistěhovalců a gastarbeitrů.
Řeka Tidan je zarybněná dobře, ryby jsou všude, ale není jednoduché je chytit, protože jsou dost ochytané-tlak na vodu je na řece velký.
Mně a lidem, s kterýma do Hökensas jezdím už od roku 2002, to až tak nevadí, že jsou ryby menší. Je tady krásně, příjemní lidé, krásná příroda a proto pojedem na podzim zase do Hokensas.
Petr Č.


Hokensas 20.-27.5.2023

Těžký rybolov, asi velký rybářský tlak. Celkově mám dojem,že se rybí obsádka vyprazdňuje, Tidan - horní část prakticky bez ryb. Tato skutečnost se už projevila v loňském roce,celkově lze říct,že se rybolov stává navzdory získaným zkušenostem v průběhu 25 let čím dál tím složitější. Toto může být subjektivní hodnocení, ovšem zkušenosti ostatních, se kterými jsme v průběhu pobytu hovořili, jsou podobné.

Jelikož si jedeme do Švédska hlavně odpočinout a ne provozovat "duhákodrom", lze konstatovat, že dovolená splnila naše očekávání.Stejně tak je ovšem možné říct,že nemáme iluze o tom,jak moc je revír zarybněn,tudíž víme,do čeho jdeme! :-) Srovnání, které máme za to čtvrtstoletí je trisní. To je ale i u nás...

úlovky: většinou ryby kolem 50 cm, jedna 60+ (čerstvě vysazená)
Ryby nebereme, max. jednu na večerní gril.
Martin S.


Potočák 58 cmHökensas 29.4.-6.5.2023

Jezdíme do Hökensas na pstruhy začátkem května skoro každý rok. Myslím, že proti loňsku to bylo se zarybněním slabší, ale nakonec jsme ve čtyřech ulovili celkem 85 pstruhů obecných a duhových, většina byla přes 45 cm. A to je myslím docela dobré.
Hlavně je zde pořád klid a pohoda. Proto se sem rádi vracíme.
Za mne nejkrásnější letošní úlovek byl potočák 58 cm, foto zasílám.
Karel D.


Hokensas 16.-24.9.2022

Byli jsme tři a denně jsme chytili cca kolem 20-30 ryb dohromady.
Velikost ryb 50 - 65 cm.
Tomáš Ch.


Hokensas 3.-10.9.2022

Byli jsme spokojeni, služby fungovaly stejně dobře jako při minulých návštěvách Hokensas.
Jen ta rybařina zpočátku nefungovala podle našich představ, vše se změnilo až poslední dva dny, tedy úplně na poslední chvíli.
Aktivitu rybí obsádky však objednat nelze...
Libor H.


Pstruh duhový - radost z prvního švédského pstruhaHökensas 3.-11. června 2022

Tentokrát jsme jeli až v červnu a zrovna přišla ta vedra. Už bylo moc teplo a ryby nebyly tak aktivní, jak jsme si zvykli. Ve čtyřech jsme chytli pouze 25 pstruhů, což ve srovnání s minule (105ks), bylo trochu smutné.
Na Strandgolenu se mi povedlo chytit dva stejné kousky- 57cm, v dalším pstruhovém jezeře jednu chudinku hubenou štiku 65 cm, hezké chytání bylo opět na Princsjön. Syn si také ulovil svého prvního duháka na mouchu, bylo to pro něj dost těžké chytání.
Ale bylo tam krásně. Díky.
S pozdravem "Petrův zdar!"
Jaromír Š.


DuháciHökensas 21.-28. května 2022

V Hokensas bylo fajn a příští rok jedeme zase. Já měl za týden 21 pstruhů, což je takový můj standard. Většinou jsme chytali na bobiny (oranžová a černá) a to na intermídu. Přírodní barvy a vzory moc nefungovaly, a tak jsme vyučili i lokály. Souchou jsem zkoušel vždy po dešti (to se objevovalo nejvíce májovek), ale byly pouze dva záběry a to na koupališti (Lille Havsjon). Největšího pstruha (67 cm) chytil kamarád na řece, kde byly ryby letos větší průměr - kolem 50 cm.
Stradgolen byl celý náš pobyt zabukován, takže tam jsme se nedostali.
Potočáky jsme chytili tři na jezeře Sydvattnet (č.53) a byli vráceni vodě. Pustili jsme i "mořáka", tedy pstruha, který vypadal jako mořák a dokonce si z nás dělali v obchodě legraci, že sem do jezer občas mořáci táhnou.
Jinak v rybářském krámu vše při starém a chatky typu "B" jsou zrenovované a slušně zmodernizované. Čechů i lokálů bylo tentokrát dost, ale v týdnu se to dalo. Ovšem jít na řeku o víkendu, to je sebevražda. Od pátku do neděle je to tam jako na závodech, prostě hrůůůůůza.
Slávek K.


Duhák z HokensasHökensas 7.-14. května 2022

Už ani nevím po kolikáté jsme byli v Hökensas.
Tentokrát jsem ulovil 21 duháků v délce od 40 do 63 cm.
Kolegové měli 21 pstruhů, 18 pstruhů a 17 pstruhů.
Ten největší měřil 63 cm, vážil 4,5 kg, byl uloven 12.5. kolem 7.00hodiny ráno na přívlač, na švédskou plandavku.
kolegové 21, 18, 17.
Byla to docela úspěšná výprava. Myslím úlovky i počasí.
Nás střídali známí, také ve čtyřech a počty jejich úlovků pstruhů byly jen: 6, 5, 4, 2.
Karel D.


Hokensas 24.9. 2021

Letošní Hokensas je rybolov jeden z nejlepších, co jsme tu kdy měli. Každý den jsme doposud chytili nějakou větší rybu. Počasí je až na včerejší déšť perfektní.
Bohužel jen ty houby už nerostou, ale to už bychom asi chtěli moc.
Michal K.


Duhák 61 cm (3,3 kg)Hokensas 12.-19.9.2021

Tentokrát jsme se trochu sekli s termínem, běžně totiž jezdíme o 2 týdny později.
Střídavé počasí až tak moc nevadilo, ale severní vítr jo, jak foukne, tak žádný záběr u nikoho a na nic.
Něco se ale povedlo - nejlepší ryba byl duhák 61 cm a 3,3 kg.
Sergej M.


Hökensas 15.-24. července 2021

Ve Švédsku bylo nádherně, já to tam prostě miluju.
S rybama na jezerech to pro nás bylo těžké - já jsem z boatu nic nechytil, kluci něco, ale také žádné velké počty. Teda na větších jezerech, ale zase pěkné ryby. Já jsem chytil dva krásné duháky na Tjarnu. Možná, že v chytání na jezerech jsme vypadli z formy - holt netrénujeme. Byli tam Brňáci a na Sydvatnetu ve třech za odpoledne chytili 10 ryb - to jsme my nechytli za celý týden.
Zachránila nás řeka - tam jsme si zachytali krásně. Jen taková drobná výtka - do řeky tentokrát vysazovali i velmi malé ryby, často se chytla ryba pod 40, dokonce i 30 cm, běžně 40-45 cm, maximálně kolem 50 cm. Jen jsme řešili, že podle jejich regulí v angličtině se má na řece Tidan ryba (teda duhák) chytit a zabít - a nepouštět? Takhle by šel občas člověk se třema pstruhama za 30 minut domů (to bych jim trochu vytknul...).
Mirek


Lín 53 cm ze SydvattnetHokensas 8.-18.6.2021

Letos nebylo tolik úlovků jako dříve, neblahý vliv mělo určitě slunečné počasí a vysoká teplota vody jak na jezerech, tak na řece. Příště to bude určitě lepší.

Nic vyloženě trofejního jsme nechytili, za zmínku stojí duhák 67 cm z jezera a potočák 54 cm z řeky Tidan. Zajímavý byl také úlovek 53 cm dlouhého lína na jezeře Sydvattnet, který vzal rychle stahovanou mouchu (montana).

Petr Č.

Potočák z TidanuHokensas
červenec-září 2020


Letošní rok se nejen v Hokensas moc nevyvedl. Velká část rybářů každoročně mířících za lovem pstruhů na jezerech v Hokensas se ze strachu před koronavirem cesty raději zřekla, někteří přesunuli své výpravy na podzim nebo na další rok. Ale jsou i tací, kteří nehodlají svoje zvyky měnit, a rybářská sezóna bez Hokensas, by pro ně nebyla úplná. Ti do Hokensas normálně jeli, třeba později, než plánovali, ale jeli.
V květnu a červnu, kdy byly zmatky největší, byli v Hokensas především návštěvníci z okolí, ale později se revír vrátil k víceméně běžnému režimu.
Rybaření v červenci a srpnu jako obvykle komplikovaly vysoké teploty. Ryby nebyly příliš aktivní, ale kdo vydržel, ten se úlovku dočkal. Koncem srpna se teplota začala snižovat a začátkem září byla již na rozumných hodnotách, což se projevilo i na úlovcích.

15.9.2020
Zdravím ze slunečného a anticovidového Hokensasu. Přivítal nás sice déšť, ale náladu vylepšily už v sobotu odpoledne nádherné úlovky. Dá se říci, že berou jen velké ryby. Prostě Hokensas nemá chybu.
Zdeněk Š.

12.-15.9.2020
Jsme nesmírně rádi, že jsme vůbec tady.
Co se týká lovu, tak ryby jsou letos větší a není snadné je ulovit, přesto si myslím, že se nám docela daří.
Zatím lovíme na Tidanu a máme řadu pstruhů duhových i obecných přes 50 cm. Jezero máme rezervované na čtvrtek, od místních máme zprávy, že to tam moc nebere, ale to nám tvrdili i o Tidanu...
Jinak už se příroda začíná krásně barvit, takže naše nadšení je tím znásobené.
Standa B.

5.-12.9.2020
Počasí celkem šlo, jeden den pršelo ale ne moc.
Zkoušeli jsme vláčení a mouchu. Moucha převažovala.
Kombinace jezera a dvakrát řeka Tidan. Na Tidanu byl absolutní přetlak rybářů. Pravda zvolili jsme nešťastný termín. Celý čtvrtek a pátek odpoledne. Pokud by tomu bylo tak i v budoucnu už tam o víkendu nikdy nepůjdu. Kolega Roman byl úspěšný. Měl celkem asi 10 vytažených ryb. Jen duháky. Jsem nemehlo a proto jsem měl jen jeden záběr a ten mi urazil duhák v uzlu.
Na jezerech jsem tak přišel o spoustu velkych ryb.
Strandgölen - foukal vitr 8m/s a uvnitř v kotli jezera se točil. Takže nějaké stavění se po větru moc neplatilo. Nějaké záběry jsme měli ale ryba jen jedna.
Prinsasjoarna - asi nejlepší jezero. Zde jsme nachytali valnou část ryb, duháky i potočáky.

Postřehy:
Je docela velký úbytek vody tak 0,5m od srpna. Voda byla ze začátku ještě teplá ale pak už to šlo.

Duhák z jezeraA teď to zásadní, vždy ráno jsme nacházeli množství vnitřností z vykuchaných ryb poházené u břehu v trávě. Jak na Strandgölen tak na Prinsas. Vždy večer tam jezdí partičky balkánců a pánů z blízkého a středního východu, svolávají se telefonama kde zrovna jsou. Už jim nestačí chytat na milion prutů na bubliny na žlutých jezerech. Jezdí i na zmíněná dvě jezera.
Jedna příhoda, kterou jsme zažili s kolegou Romanen. Prinsasjoarna, po 19 hodině už bylo špatně vidět. Dávám pruty do držáku na autě a přijíždí Toyota Corolla combi, švédská značka. Z něj vystupují dva chlápci, zapalují si cigára sednou si na stůl pod přístřeškem, někam volají říkají kde jsou a neopomenou k tomu přidat vagón nadávek v srbochorvatštině. Rozumím jim skoro všechno, protože jsem s podobnými bydlel přes dva roky. V tom přichází Roman a říká, ti jdou na tuty pytlačit. Říkám koukej teď je na..ru. Sundavám prut z držáku a jdu se zabrodit hned na první brod od nich. Znechuceně típli cigára a po pěti minutách odjeli. Zabalili jsme to i my a Roman říká, vsaď se že jeli na Strandgölen. Zadem jsme zajeli na Strandgölen a bingo, dole u přístřešku stálo auto a mělo rozsvícená světla. Máme baterku, opravdu výkonou, kterou kdybych zasvítil do očí, tak vypálím bosenský znak do rohovky. Po našem šajnu baterkou zhasli světla ale stáli stále na místě. Tak jsme začali sestupovat lesem ze stráně směrem k nim. Když viděli že se světla přibližují tak nastartovali a ujeli. Pak to objeli okolo nás a zmizeli v lese v zákazu vjezdu.
Výsledek? Oba Tjarny jsou již nyní bez ryb. Protože se dají snáze prochytat.
Hlavní denní základnou těchto odborníků na skandinávské sociální dávky jsou jezera Göl a to naproti němu přes cestu.
Karel J.

Duhák ulovený na umělou mušku26.8.-5.9.2020
Ve čtyřech jsme chytli za 9 dnů asi sto deset ryb většinou pstruh duhový a tři potočáky. A pak taky pár okounů a dvě plotice na bobinu.
Voda byla na místní poměry dost teplá tak aktivita ryb slabá, proto úlovků nebylo tolik jako jindy, ale v takovém prostředí to ani nevadí, příště to bude zase lepší.
Největší duhák byl ze Strandgolen - 66 cm, největší potočák myslím Sydvattnet - 52 cm a okoun lehce přes třícet. Vše na mušky.
Petr Č.

15.-22.8.2020
Letošní rybářský Hokensas nepatřil k těm lepším, protože aktivita ryb, vzhledem vysokým teplotám - až 29°C vzduch, voda 24°C, byla mizerná.
Trofejní jezero Strangolen bylo úplně "mrtvý" - od 5 do 22 hod bez záběru. Nějaké ryby jsme chytili pouze z boatu ale i při tomto způsobu lovu jsem měl 2 dny bez záběru.
Samozřejmě jsme vyzkoušeli všechny možné mouchy, zonkery, streamery, bobiny...
Josef S.

25.7.-8.8. 2020
Ryby nebyly moc aktivní. Neustálé změny počasí. Na třpytku spíše náhodné záběry. Na mušku jsem chytal výhradně na zonkerové streamery a lury. Hodně mi jich spadlo nebo mi utrhly mouchu. Vždy moje chyba. Ale jinak fajn.
Celkem jsem ulovil asi 20 pstruhů duhových délky 50-70 cm. Převládali 55+.
Pokud se dá hovořit o trofejním úlovku tak to byl samec duháka 71 cm / 4 kg, ulovený 30.7. krátce po 19:00 na 3 cm černý zonkerový streamer.
Karel J.

Duhák z Tidanu
Duhák z Tidanu
Duhák z jezera
Duhák z jezera
Potočák z Tidanu
Potočák z Tidanu
Tidan - zdolávání
Tidan - zdolávání
Duhák 66 cm ze Strangolen
Duhák 66 cm ze Strangolen
Duhák z Hokensas
Duhák z Hokensas
řeka Tidan
řeka Tidan
Krása v rozpuku
Krása v rozpuku
Západ nad jezerem
Západ nad jezerem
Ráno na rybách
Ráno na rybách
Muskař v akci
Muskař v akci
Krásné zákoutí
Krásné zákoutí
Ráno u jezera
Ráno u jezera
Muskař ve vodě
Muskař ve vodě
Jaký si to uděláš, takový to máš!
Jaký si to uděláš, takový to máš!Hokensas 28.5.-4.6.2019

Ve 4 lidech se nám podařilo vytáhnout celkem 106 ryb, z toho 54 na řece Tidan. Takže bych to považoval za velmi úspěšnou výpravu. Nejlepší ryby byly z jezera Strandgolen (jak jinak), a to jezeráci kolem 60cm a duhák 65cm, 3,25kg. Ale i na řece a dalších jezerech se povedlo ulovit krásné ryby kolem 55-59cm. Počasí také ušlo. Prostě nádherná rybářská dovolená.

Jaromír Š.
Duhák 65 cm a 3,25 kg
Duhák 65 cm a 3,25 kg
Duhák ze Strandgolen
Duhák ze Strandgolen
Duhák ze Strandgolen
Duhák ze Strandgolen
Duháci
Duháci
Klídek, pohoda...
Klídek, pohoda...


Májovka-mayfly Květen 2019 v Hokensas

Sezóna v Hokensas začíná každoročně koncem dubna a v květnu jezdí do Hokensas chytat nejvíce českých rybářů. Každý si v tomto jihošvédském revíru najde to svoje, někdo preferuje muškaření na jezerech, někdo přívlač a další třeba muškaření na řece Tidan, kde se dají ulovit pstruzi duhoví i obecní velmi slušných velikostí.
Níže naleznete krátké komentáře, postřehy a úlovky některých návštěvníků, kteří Hokensas navštívili letos v květnu.

Duhák 73 cm18.-25.5. 2019
Jezera v Hokensas nejsou jednoduchá a řeka Tidan je nádherná a umožňující vyzkoušet všechny techniky muškaření na poměrně malém prostoru.
Já jsem si ulovené ryby celý týden počítal a celkem jsem napočítal 56 ks lososovitých ryb. Ostatní účastníci nic nepočítali, ale odhadem dopadli podobně.
Nej ryba naší party byl pstruh duhový délky 73 cm ulovený na jezerní luru (olivová larva vážky) dne 22.5.2019.
Stanislav B.

17.-25.5. 2019
Ve čtyřech lidech jsme ulovili:
Pstruh duhový 85 ks
Pstruh obecný 1 ks
Největší ryba: pstruh duhový délky 74 cm na umělou mušku
Dalibor Š.

11.-18.5. 2019
V Hokensas jsme chytili převážně duháky v délkovém rozpětí 38-53 cm a povedla se jedna štika okolo 65 cm.
Martin H.

4.-11.5.2019
Za minulý týden jsem v Hokensas chytil 18 pstruhů duhových od 38 cm do 45 cm. Připadá mi, že chytám čím dál menší ryby.
Brzy na jaře se mi nejlépe chytá na položenou (plovoucí těstíčka).
Na mušku začátkem května pstruzi v Hokensas většinou moc nejdou.
V červnu a na podzim je to naopak, lepší je muška. Přívlač používám výjimečně.
Josef V.

Potočák z Tidanu
Potočák z Tidanu
Pouštění duháka
Pouštění duháka
Hokensas - májovka
Hokensas - májovka
Pstruh duhový 74 cm
Pstruh duhový 74 cm
Duhák
Duhák