+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoGiman - HelesjoReportážeKrátké zprávy, postřehy

Švédsko - Giman - Helesjo - Reportáže

Krátké zprávy, postřehy 10.9.2020

kajaky v Helesjo Helesjo, září 2015

V roce 2014 v na přelomu května a června jsem v Helesjo zažil jednu z nejlepších rybaček v životě. A když mi začátkem roku 2015 zavolal kamarád Vítek, ať mu doporučím nějakou zajímavou lokalitu v jižním Laponsku, neváhal jsem ani minutu a začal básnit o Helesjo. Nakonec Vítek vybral termín v první polovině září a nabídl mi, ať jedu také. Neváhal jsem.
Cesta do Sassnitz ubíhala podle plánu, na střeše jednoho ze dvou aut 2 rybářské kajaky, v kufru jeden nafukovací rybářský speciál, spousta rybářského harampádí, jídla, pití a 8 natěšených rybářů.
Po příjezdu jako první navazujeme pruty – jak jinak – a jdeme nahodit. Za tři hodiny mám 14 štik, sice max. 55 cm, ale vypadá to slibně. Další dny se víceméně trápíme, projíždíme všechna 4 jezera dostupná motorovou lodí (tu využíváme i pro transport kajakářů na delší vzdálenosti), občas se někomu povede pár ryb chytit, dokonce se zdolají dvě přes devadesát, ale tomu, co jsem zde loni na jaře zažil, se to nemůže rovnat ani náhodou. Problém je, že jezera jsou mnohem více zarostlá než na jaře a lov je tím pádem výrazně obtížnější. Kdyby štiky reagovaly na povrchové nástrahy, tak by to šlo, ale na povrchovky reagovaly jen trochu kolem poledne v dny, kdy svítilo slunce, jinak vůbec. A na většinu ostatních nástrah jsme tahali většinou jen kila salátu.
Pro další dny měníme s Vítkem taktiku a na doporučení pana domácího zkoušíme postupně různá jezera v celém revíru (a ten je opravdu velký). Transport kajaků je pro nás již dávno rutina a tak celá operace zabere maximálně pár minut. Zbytek rybářů je holt odsouzen k tomu, aby se naučili chytat štiky ve špenátu. Naštěstí to berou docela sportovně.
Některá jezera, která jsme vyzkoušeli, nevydala ani rybu i když vypadala úžasně. Někde jsme si královsky zachytali. Od pana domácího víme, že ryby jsou všude (a mnohdy byly i vidět), ale nepřišli jsme na to, v čem je rozdíl, že někde to jde a někde ne.
Každý den chytáme někde jinde, mnohdy na místech, kde by nebylo vůbec možné použít motor kvůli místy velmi malé hloubce a množství rostlin a klacků - i kdyby se někomu podařilo tam tu loď nějak dostat. A to se nám vyplácí, nacházíme úžasná zákoutí plná ryb (v nejproduktivnější den mám uloveno 33 štik a 31 okounů). Po průjezdu labyrintem lagunek a různých vodních rostlin jsme našli zcela nepřístupné jezero, kde v zátoce plné rybiček chytá Vítek krásnou „přesdevadesátku“. Myslím, že jsme jediní rybáři na tomto jezeře za posledních několik let.
Nakonec jsme si pro poslední tři dny vytipovali místa, kam se s kajakem vrátíme. Zbytek grupy konečně prostoupil lov na zarostlých jezerech a dokonce vytáhli metrovku. Marian předposlední den na spojnici 2. a 3. jezera chytil největší zubatou pobytu – rovných 110 cm. Já se nedostal za celou dobu přes 85 cm, ale i tak jsem spokojen a myslím, že pozitivně hodnotí celou akci i ostatní účastníci. Soudím i podle toho, že se Vítek ptal, jestli bych to nezopakoval ještě na jaře 2016. Tak uvidíme. Já myslím, že jo a jedno vím jistě – kajak jede s námi!

Borek Zajíček

devadesatka
devadesatka
pred barakem
pred barakem
pan domaci zkousi kajak
pan domaci zkousi kajak
malá stika
malá stika
trpytka-okoun-stika
trpytka-okoun-stika
presdevadesatka
presdevadesatka
tamhle tudy nekudy musime projet...
tamhle tudy nekudy musime projet...
za chvili to zacne
za chvili to zacne

labyrint, kde je motor k nicemusiven alpsky (seversky) 54 cmGiman, červenec 2015

Zatímco v červnu a počátkem července trápil rybáře na většině území Švédska déšť a vysoký stav vody v řekách, v polovině července už panovaly podmínky blízké normálu.
A jedna pozitivní zpráva - stavba větrníků nedaleko revíru Giman byla ukončena, stavební dělníci a stroje opustili kraj a k radosti rybářů i místních obyvatel nejsou větrné elektrárny od řeky ani z rybářského kempu Giman vidět.

Rybářský i lovecký život se v revíru Giman opět vrací do normálu a úlovky jsou podle ohlasů rybářů dobré:
V Giman jsme byli dva rybáři v týdnu 11-18. července 2015. Za necelých sedm dní rybaření jsme ulovili přes 100 dravých ryb:
40 štik, celou řadu okounů (největší měl 41 cm), pstruhů obecných (max.48 cm), pstruhy duhové (max.55 cm), několik sivenů alpských, jeseny a lipany. Asi nejzajímavějším úlovkem byl siven alpský 54 cm ulovený 15.7. na smáčka na jezeře Alatjarn (viz foto).

Pavel N.


metrovka z HelesjoHelesjo
6.-13.6. 2015


Týden jsme prochytávali pouze 4 průtočná jezera, na ostatní jezera už bohužel nezbyl čas. V těchto jezerech je velmi dobrá populace štik. Např. okouny které jsme také vyhledávali se najít nepodařilo. Počasí bylo na červen velmi chladné a větrné. Rákosí teprve začínalo růst a ryby se zdržovaly především na hloubce 5-15m.
Podle sdělení pana domácího, bylo toto jaro (květen) nejchladnějí od roku 1961. Vzhledem k hloubce, ve které se ryby vyskytovaly byl nejúspěšnější způsob lovu trolling.
Za 6 dnů v 6-ti rybářích se podařilo ulovit 210 štik. Z toho 35ks bylo nad 90cm a 4ks nad 100cm. Největší úlovky měřily okolo 104cm.
Ubytování velmi prostorné a plně zařízené. Snad jedinou vadou byly barvou zalepená okna (asi po posledním nátěru). Většina jich nešla otevřít a to ani v koupelně s WC.

Martin R.


kvetnova stika z HelesjoHelesjo
24.-31.5.2014


Přijali jsme nabídku od cestovní kanceláře PEPA připojit se k testovací výpravě do Švédska.
Oblast Helesjo, ve které jsme strávili překrásný týden, ať už svítilo slunce nebo pršelo a foukal vítr, nás okouzlila. Zarybněnost revíru a zejména chuť ryb na naše nástrahy byla velice dobrá, přestože velikost nebyla vždy podle našich představ. Největší štiku chytil Jindra - 111 cm a kde jinde než 100 m před chalupou.
Pstruhová "jezírka" byla pro nás velkou výzvou, přestože nejsme žádní "pstruhaři" Nakonec se nám pár menších pstruhů podařilo dostat na břeh a udělat foto, aby nám ostatní věřili. Koncem týdne jsme ulovili i trochu větší kusy - 41 cm a Honza dokonce 43 cm.
Na okouny jsme štěstí neměli. Ulovili jsme tak 3-4 okouny na osobu a den. Největší měřil 33 cm.
Při lovu štik jsme používali nástrahy do trávy, žáby a rotační třpytky, zřídka plandy a woblery.
Díky, byl to krásný rybářský týden.
Přikládám pár fotografií pro potěšení oka.
Vašek P.

stika z Helesjo
vecerni metrovka z Helesjo
pousteni metrovky na svobodu


stika 113 cm ulovena na wobbler na prutocnem jezere v HelesjoHelesjo, květen 2014 –
testovací výprava


Podobně jako v Čechách a na Slovensku, dorazilo letos jaro do středního Švédska plnou parou již v březnu. Březen i duben byly teplotně nadprůměrné a srážkově podprůměrné měsíce, první polovina května byla extrémně chladná. Dalo by se říci, že rybářská sezóna začala letos ve středním Švédsku vlivem počasí o 1-2 týdny dříve (podobně jako v Čechách). Když jsme 23.5. přijeli do Hellesjo, byly břízy i ostatní stromy již plně olistěné a kvetly jabloně.
V průběhu týdne došlo k výraznému ochlazení, dorazily bouřky a přívalové deště, které zvýšily hladinu vody v jezerech o 40 cm a v závěru našeho pobytu panovalo opět krásné slunečné počasí, kdy se někteří z nás v jezeře před domkem dokonce koupali.
Z rybářského hlediska patřila výprava do Helesjo k velmi vydařeným. I přes prudké změny počasí byly štiky na systému průtočných jezer velmi aktivní a především na povrchové nástrahy jsme si parádně zachytali štiky středních i trofejních velikostí okolo 110 cm. Okouny jsme s úspěchem lovili především na menších lesních jezerech, ale jejich aktivita zjevně kolísala vlivem změn počasí. Příjemným zpestřením byl lov pstruhů na pstruhových jezerech, která nikdy nezklamala.
Přikládám krátké komentáře k revíru, nástrahám a stručný přehled úlovků v průběhu naší výpravy:

stika 99 cm24.5.2014
Od rána do odpoledne do cca 17.00 bylo jasno a slunečno, vedro a dusno (teplota 20-25°C). Pak dorazila vlna bouřek, vichr, slejvák a přes údolí přešlo i malé tornádo, které poráželo stromy a zvedalo na jezeře velké vlny.
Martin s Tomášem před odpolední bouřkou nestihli ujet. Kromě všudypřítomných blesků a slejváku se navíc zdvihl silný vítr a na jezeře se udělaly metrové vlny a tak museli čekat na lodi asi hodinu v průjezdu pod silnicí.

Borek – dopoledne a odpoledne vláčel v B-sjon a L-sjon – celkem ulovil 23 štik, z toho asi polovina do 60 cm. Největší 85 cm. Večer vláčel 20.00-22.00 do 500 m od domku – ulovil jen 3 ryby – 85 cm, 100 cm a 113 cm. Většina ryb mu spadla (většinou chytal na imitaci žáby), tu největší měl na wobbler s vrtulkami - propper.
Filip – dopoledne a odpoledne vláčel v B-sjon a L-sjon – celkem ulovil 9 štik. Večer při dvouhodinovém chytání zůstal bez ryby.
Honza - dopoledne a odpoledne vláčel v B-sjon a L-sjon – celkem ulovil asi 9 štik.
Martin – chytal na nástrahu pro méně schopné rybáře (rotačku č. 5, většinou na fluo-zelenou), dopoledne a odpoledne chytal s Tomášem v B-sjon a L-sjon – celkem 2 malé okouny a 14 štik 45-97 cm – z toho šest bylo nad 90 cm
Večer chytal na přítoku – celkem 5 štik 45-94 cm.
Milan – muškařil, resp. chytal na streamer – dopoledne a odpolednev B-sjon a L-sjon – celkem 2 malé okouny 20 a 25 cm a 11 štik 45-75 cm
Tomáš – chytal sportovně na gumu - dopoledne a odpoledne chytal s Martinem v B-sjon a L-sjon – celkem 2 malé okouny a 9 štik 40-70 cm
Večer chytal na přítoku – celkem 5 štik 40-50 cm
Zdeněk – chytal večer celkem 2,5 hodiny na přítoku – celkem 8 štik 45-75 cm

lod na prutocnem jezere u domku Klokar
stika 90 cm ulovena na rotacku na prutocnem jezere

pstruh obecny forma jezerni 44 cmHelesjo - Neděle
25.5.2014

Celý den pršelo, chvílemi mžilo. Teplota 6-12°C.
Dopoledne chytali Martin, Milan, Tomáš a Zdeněk mezi 9.00-12.00 na pstruhovém jezeře. Ulovení pstruzi obecní měřili od 28 do 44 cm, většina byla okolo 35 cm. Nejvíc pstruhů (8) ulovil Milan na mušku (přirodní vzory – nymfy jepic, vážek a pakomáři nefungovaly, téměř vše ulovil na montany). Většina uvláčených pstruhů byla na rotačky č. 2-3, ten největší pstruh byl na cikádu. Na přívlač jsme měli každý 2-3 pstruhy.
Filip, Honza a Borek chytali na přívlač na pstruhovém jezeře Harrsjon. Nejvíce pstruhů ulovil Honza na mikronymfy 5 g délky cca 2,5 cm v barvě olivově zelené.
Všichni pstruzi ve velmi dobré kondici, někteří mají i červené tečky jako potočáci, ale většina jsou čistí jezeráci s černými tečkami.

Večer lovil Milan štiky na streamer v okruhu do 500 m od domku Klokar – během 2 hodin rybaření ulovil celkem 7 štik – pět malých do 60 cm, a dvě velké 93 a 96 cm. Všechny ryby byly blízko břehu na hloubce do 1,5 metru.
Filip, Honza, Borek a Tomáš chytali večer 18.00-21.30 na přívlač na pstruhovém jezeře Harrsjon. Celkem ulovili asi 50 pstruhů obecných délky 30-38 cm.

Čtyři kolegové z domku Karlsnaset rybařili na jezeře Macklehalsjon, kde ulovili celkem 90 štik. Jedna měla 90 cm, zbytek okolo 60 cm.

stika 79 cm a okoun 40 cm z jezera Bjursjon Pondělí
26.5.2014

Od rána do poledne pršelo, odpoledne se začala oblačnost protrhávat a večer se vyjasňovalo. Teplota 6-8°C. Oproti předchozím dnům se výrazně ochladilo. Ještě včera jsme po sauna plavali v jezeře a dnes jsme na lodi klepali kosu oblečení...

Dopoledne jsme byli nakoupit a po obědě jsme vyrazili opět na vodu. Martin, Tomáš a Zdeněk na lesní jezero Bjursjon na okouny a štiky, ostatní jeli na pstruhy.

Martin – 17 štik 40-90 cm a 17 okounů 15-30 cm + jeden 45 cm – většina na rotačky na jezeře Bjursjon
Tomáš – 5 štik 40-75 cm a 17 okounů 15-30 cm – vše na gumy na jezeře Bjursjon
Zdeněk – 4 štiky 40-65 cm a 15 okounů 15-30 cm + 2x 40 cm – vše na gumy na jezeře Bjursjon

pstruh duhovy 43 cmMilan – na jezeře Frostastjarn ulovil za cca 5 hodin muškaření celkem 4 duháky 43-48 cm. Pro nahazování musel zabrodit (břehy jsou zalesňené), časté byly vázky na potopených kmenech. Vše ulovil na suchou šňůru na lury tažené pod hladinou.
Honza – 2x duhák 40 a44 cm na jezeře Frostastjarn
Borek – 6x duhák 40-47 cm na jezeře Frostastjarn
Filip chytal jen štiky do 65 cm v okolí chaty.

Čtyři kolegové z domku Karlsnaset rybařili na jezeře Sosjon, kde ulovili celkem 35 štik. Asi polovina byla do 65 cm a ostatní 65-85 cm.

lov stik na ricce Kvarnan u vytoku z jezera Úterý
27.5.2014

Dopoledne bylo oblačno a dokonce spadlo pár kapek, celý den foukal studený vítr. Teplota během dopoledne nepřesáhla 10 stupňů, odpoledne se trochu oteplilo a čas od času vykouklo i sluníčko.

Martin rybařil celý den na jezeře H-sjon a ulovil celkem 46 štik z nichž 30 bylo do 50 cm a největší ulovená štika měřila 85 cm.
Zdeněk s Milanem strávili celý den na jezeře Bjursjön s cílem ulovit velké okouny, výsledek byl 4x štika do 55 cm a 5x okoun o velikosti cca 25 cm na přívlač (Zdeněk) a 10x okoun do 30 cm na mušku (Milan)
Filip, Borek, Honza a Tomáš rybařili dopoledne na jezírku Fröstastsjarn s výsledkem 3x pstruh duhový na mušku (Honza), 1x pstruh duhový na mušku a 1x na přívlač (Filip), 2x pstruh duhový na přívlač (Borek). Všichni pstruzi m2řili 45-50 cm. Tomášovi se na tomto jezeru nedařilo. Kolem oběda se tato skupinka přesunula na jezero Harsjön, kde bylo uloveno každým z rybářů 3-5 pstruhů obecných během cca hodiny. Odpoledne chytali na jezeře H-sjon, kde Tomáš ulovil 7 štik délky 40-95 cm, Filip 4 štiky 40-50 cm, Borek vysílením usnul již v 19 hodin.

pritok do jezera L-sjon
stika 99 cm Středa
28.5.2014

Od rána svítilo sluníčko, ale občas foukal celkem silný vítr. Teplota oproti minulým dnům stoupla na cca 12 stupňů ve stínu, ale na sluníčku bylo krásně teplo.
Martin se Zdeňkem jeli hned zrána na jezero L-sjon, kde strávili celý den. Martin ulovil celkem 30 štik (2x 99 cm, 88 cm, 80 cm, zbytek 40-75 cm), Zdeňek ulovil 20 štik z nichž 10 bylo přes 60 cm a největší měřila 94 cm.
Milan celý den věnoval lovu pstruhů na mušku. Na jezeře Fröstatsjarn ulovil 4 pstruhy duhové (45-50 cm), odpoledne přejel na jezero Harsjön, kde ulovil 8 pstruhů obecných velikosti 30-35 cm.
Tomáš, Honza, Filip a Borek jeli vláčet na jezero Sösjön. Tomáš ulovil jednu štiku (55 cm), Borek 2x štiku (cca 60 cm) a 2x okouna (25 a 32 cm), Filip 2x štiku (cca 50 cm), Honza 1x štiku (55 cm). Odpoledne jel Filip s Honzou na jezero H-sjon, kde ulovil 2 štiky (40-50 cm) a Honza jednu štiku cca 50 cm. Tomáš s Borkem jeli na rozlitiny nad jezerem H-sjon, kde se podařilo ulovit Borkovi 1 štiku kolem 50 cm a Tomášovi 2 štiky podobné velikosti. Borek jel ještě večer na jezero L-sjon, kde ulovil 5 štik na jerk (95 cm, 90 cm, 2x 60 cm a 40 cm). 90 cm štice čouhal z jícnu ocas cca 50 cm sestřičky.

Čtyři kolegové z domku Karlsnaset rybařili na jezeře Mackelhällsjön, kde ulovili celkem 40 štik. Téměr všechny do 65 cm, jedna 75 a největší 86 cm.

Čtvrtek
29.5.2014

pereje na rece vytekajici z jezeraPřes noc klesla teplota na dva stupně nad nulou a celé údolí nad jezery zalila mlha. Od čtyřech hodin ráno svítilo sluníčko a bylo úplně jasno, takže už v poledne byla teplota skoro 20°C. Foukal vítr okolo 4 m/s a čím více foukal, tím víc braly štiky. Teplota večer neklesla jako včera, ale bylo příjemných cca 12°C.
Bohužel je voda v jezerech pořád cca 30 cm nad stav (v řece asi 10 cm nad stav) a teče studená voda z dešťů z minulých dní, takže ryby žerou méně než na počátku našeho pobytu, než se ochladilo.

Milan a Tomáš dopoledne chvíli trolovali po jezeře a utrolovali jednu pelagickou štiku 65 cm (zelenou krásně kolem dokola, i na břiše). Pak vláčeli na přítoku cca 1 km proti proudu nad domkem. Pod peřejí spadl Tomášovi pstruh délky cca 35 cm a ulovili tam 6 štik 40-70 cm. Odpoledne pak ještě chytali na gumy (bílé, většinou Kopyto 4) a podařilo se jim uvláčet v okolí domku 9 štik délky do 70 cm.
Filipova štika 91 cm na posledni nahoz Martin a Zdeněk jeli ráno na jezero L-sjon. Cestou zkoušeli vláčet na jezírku s koupalištěm, kam si přenesli loď z jezera B-sjon. Na jezírku, však ryby vůbec nebraly, chytli jen 4 malé štiky do 40 cm.
Pak necelé 3 hodiny vláčeli na jezeře L-sjon, kde každý ulovil celkem 10 štik délky 40-80 cm (většina do 55 cm, jen 4 ryby byly 70-80 cm). Stejně jako včera se jim podařilo udržet PPRH na úrovni 3.
Honza měl dnes odpočinkový den a pouze odpoledne ladil z náplavky před saunou francouzský návazec při lovu jelců, perlínů a plotic. V podvečer pak chytal mikrookouny na mikronymfy.
Borek s Filipem byli celý den na jezeře L-sjon a zkoušeli lovit i v peřejích řeky vytékající z jezera, každý ulovil 20 štik. Většina štik byla délky 40-65 cm. Borkova největší štika dne byla dlouhá 80 cm a Filip na poslední nához výpravy zasekl a zdolal štiku délky 91 cm.
lode na prutocnem jezere v reviru Helesjo