+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoGiman - HelesjoReportážeKrátké zprávy, postřehy

Švédsko - Giman - Helesjo - Reportáže

Krátké zprávy, postřehy 10.9.2020

stika 99 cm Středa
28.5.2014

Od rána svítilo sluníčko, ale občas foukal celkem silný vítr. Teplota oproti minulým dnům stoupla na cca 12 stupňů ve stínu, ale na sluníčku bylo krásně teplo.
Martin se Zdeňkem jeli hned zrána na jezero L-sjon, kde strávili celý den. Martin ulovil celkem 30 štik (2x 99 cm, 88 cm, 80 cm, zbytek 40-75 cm), Zdeňek ulovil 20 štik z nichž 10 bylo přes 60 cm a největší měřila 94 cm.
Milan celý den věnoval lovu pstruhů na mušku. Na jezeře Fröstatsjarn ulovil 4 pstruhy duhové (45-50 cm), odpoledne přejel na jezero Harsjön, kde ulovil 8 pstruhů obecných velikosti 30-35 cm.
Tomáš, Honza, Filip a Borek jeli vláčet na jezero Sösjön. Tomáš ulovil jednu štiku (55 cm), Borek 2x štiku (cca 60 cm) a 2x okouna (25 a 32 cm), Filip 2x štiku (cca 50 cm), Honza 1x štiku (55 cm). Odpoledne jel Filip s Honzou na jezero H-sjon, kde ulovil 2 štiky (40-50 cm) a Honza jednu štiku cca 50 cm. Tomáš s Borkem jeli na rozlitiny nad jezerem H-sjon, kde se podařilo ulovit Borkovi 1 štiku kolem 50 cm a Tomášovi 2 štiky podobné velikosti. Borek jel ještě večer na jezero L-sjon, kde ulovil 5 štik na jerk (95 cm, 90 cm, 2x 60 cm a 40 cm). 90 cm štice čouhal z jícnu ocas cca 50 cm sestřičky.

Čtyři kolegové z domku Karlsnaset rybařili na jezeře Mackelhällsjön, kde ulovili celkem 40 štik. Téměr všechny do 65 cm, jedna 75 a největší 86 cm.

Čtvrtek
29.5.2014

pereje na rece vytekajici z jezeraPřes noc klesla teplota na dva stupně nad nulou a celé údolí nad jezery zalila mlha. Od čtyřech hodin ráno svítilo sluníčko a bylo úplně jasno, takže už v poledne byla teplota skoro 20°C. Foukal vítr okolo 4 m/s a čím více foukal, tím víc braly štiky. Teplota večer neklesla jako včera, ale bylo příjemných cca 12°C.
Bohužel je voda v jezerech pořád cca 30 cm nad stav (v řece asi 10 cm nad stav) a teče studená voda z dešťů z minulých dní, takže ryby žerou méně než na počátku našeho pobytu, než se ochladilo.

Milan a Tomáš dopoledne chvíli trolovali po jezeře a utrolovali jednu pelagickou štiku 65 cm (zelenou krásně kolem dokola, i na břiše). Pak vláčeli na přítoku cca 1 km proti proudu nad domkem. Pod peřejí spadl Tomášovi pstruh délky cca 35 cm a ulovili tam 6 štik 40-70 cm. Odpoledne pak ještě chytali na gumy (bílé, většinou Kopyto 4) a podařilo se jim uvláčet v okolí domku 9 štik délky do 70 cm.
Filipova štika 91 cm na posledni nahoz Martin a Zdeněk jeli ráno na jezero L-sjon. Cestou zkoušeli vláčet na jezírku s koupalištěm, kam si přenesli loď z jezera B-sjon. Na jezírku, však ryby vůbec nebraly, chytli jen 4 malé štiky do 40 cm.
Pak necelé 3 hodiny vláčeli na jezeře L-sjon, kde každý ulovil celkem 10 štik délky 40-80 cm (většina do 55 cm, jen 4 ryby byly 70-80 cm). Stejně jako včera se jim podařilo udržet PPRH na úrovni 3.
Honza měl dnes odpočinkový den a pouze odpoledne ladil z náplavky před saunou francouzský návazec při lovu jelců, perlínů a plotic. V podvečer pak chytal mikrookouny na mikronymfy.
Borek s Filipem byli celý den na jezeře L-sjon a zkoušeli lovit i v peřejích řeky vytékající z jezera, každý ulovil 20 štik. Většina štik byla délky 40-65 cm. Borkova největší štika dne byla dlouhá 80 cm a Filip na poslední nához výpravy zasekl a zdolal štiku délky 91 cm.
lode na prutocnem jezere v reviru Helesjo


Holm - jezero NavarnHolm
21.-29.6.2013


Štikový revír nemohu objektivně hodnotit vzhledem k tomu že v době pobytu panovalo extrémě teplé počasí a ryby vůbec nebraly – 11 lidí týden 6× štika do 90 cm. 2 pstruhová jezera jsou při vyšším počtu osob ve skupině nedostačující ale poměrně dobře zarybněna – 20× pstruh obecný a duhový do 45cm. Vedle revíru a pstruhových jezer je 400 hektarové pstruhové jezero které je jinak přístupné pro místní – doporučuji zařadit.
Chata pro 10–12 lidí na týden má tyto nedostatky: Je potřeba dovybavit kuchyň – skleničky, prkénka, nože, hrnce atd. Chata měla v době našeho příjezdu jen jednu lednici asi tak 20 let starou, která chladila jen v jedné části bylo nám sice umožněno si přivezené potraviny uskladnit v hotelu, který ale byl v týdnu zavřený a tak jsme museli nahánět zprávce hotelu vždy když jsme pořebovali něco z mrazáku. V polovině týdne byla dodána nová lednice s mrazákem.
Holm - lod u lesniho jezeraChytali jsme jak na velkém jezeře tak i na menších jezerech z lodí. Na jezeře hned vedle chaty a pak na jezeře Navarn. Ostatní štiková jezera jsme vzhledem k teplému počasí ani nenavštívili, ale určitě si myslím, že jsou poměrně dobře zarybněna. Jezero Navarn má mnoho ostrovu a se svou délkou cca 7 Km je naprosto ideální pro lov štik a velkých pstruhů.
Lovíme na sbirulino většinou z hladiny na suchou mušku. Na jezeře Navarn se ale vyskytují u nás prakticky nechytatelné marény (nekřížené ze síhem peleděm). Po několika pokusech se nám jich několik podařilo ulovit na potápivé sbíro a nynfu lovem ze břehu ostrova. Velikost ulovených ryb byla cca 40–55 cm, několik větších kusů jsme vyhákli.

S pozdravem
Jan Bauer

Holm - jedno z lesnich jezerHolm - cervnova stikaHolm
30.5.-5.6. 2013


Letošní rybaření ve Švédsku bylo skutečně neuvěřitelné, pár fotek zasílám. Ta moje největší měla 102 cm, 7,1 kg.
My jsme chytali jen štiky a okouny (cejny, perlíny, jeseny…) na jezerech Holmsjön (štiky), Navarn (štiky), Lillsjön (štiky menší, okouni větší – 44 cm max.)
Osobně jsem se zaměřil hlavně na velké štiky, takže jsem používal nástrahy 15 a více cm. Tedy okounům jsem se až tolik nevěnoval, ale věřím, že by se jich daly nachytat hromady…

Otomar G.

Holm - stika 102 cm, 7,1 kg
Holm - jezero Navarn
Holm - brehy jezeraHolm - extremne teply a slunny kveten 2013 kódHolm 23.-30.5. 2013

Hladina jezera byla extrémně nízko (Švédové čekali přívalové deště s pustili přehrady na minimum, aby pak do Švédska dorazilo extrémně suché a slunečné počasí a ty deště spadly u nás doma v Čechách...).
Hlavní průtočné jezero přímo před chatou super i když oproti normálu chyběl asi 1,5 m vody. Ovšem další lesní jezera krásná, ale naprosto bez úlovků a dost daleko od chaty cca 15-25 km. Tak jsme nakonec většinou chytali na jezeře přímo před chatou.
Celkem uloveno (4 rybáři):
120 štik. Pouze 2 pod 50 cm. 31 štik mezi 71-80 cm, 8 nad 80 cm, největší 97.
9 jesenů okolo 45 cm
13 okounů 25-30 cm
Zpočátku jsme se soustředili na okolní jezera (i dle doporučení správce revíru). Ale rákosové mělčiny, hlubší místa ani vyloženě hlubiny nám nepřinesly jediný úspěch. Kam se štiky poděly jsme nezjistili. Pouze na Hassjönu jsem po nasazení menšího twistra ulovil několik vychrtlých okounků. Na jezeru Navarn, mimochodem velmi krásné jezero, jsme ztrávili asi 5 hodin bez kontaktu s rybou, na Hassjönu jsme byli 2x tak po 3 hodinách.
Na Holmsjönu jsme chytali převážně za břehu, což umožnil nízký stav vody. Výhodou bylo použití broďáků, ovšem nej štiku chytil kamarád pár metrů od břehu obutý v botaskách. Vzhledem k množství štik se nedal předpokládat výskyt jiných ryb krom pár odvážných jesenů snažících se nakrmit právě štičími jikrami.
Byl jsem předloni v Albackenu kde jsme udělali podobnou zkušenost-průtočné jezero dobrý, okolní plesa marnost nad marnost. Že by jarní slunce ryby tak totálně umrtvilo?
Další věc byla ta, že se nám po počátečním neúspěchu nechtělo znovu absolvovat 30 km (tam a zpět) po rozbité cestě(spíš pro offroad) na jezero Navarn. Na další jezera to bylo ještě dál.
Trofejní rybu se mi sice opět chytit nepodařilo, ale lov na velkém jezeře, kde je mnohem víc ryb než rybářů (u nás v Čechách bohužel přesně naopak), v přírodě s minimem lidí, silnic, ohrad, hausbótů atd... vynahradí přeci jen náročné cestování. Doufám, že mi okolnosti umožní podobný výlet i napřesrok.

S pozdravem
Jan Stehlík


stika 112 cmGiman 8.-18.9.2012
Co se množství úlovků týče, byla tato výprava pro nás podprůměrná. Zase na druhou stranu se povedlo chytit několik trofejních ryb.
Pravděpodobně jsme nechytli idelání termín, štiky nebyly už v rákosí. Na volné vodě a na větších hloubkách se nám velmi obtížně dařilo nějakou přesvědčit k záběru. Byly i dva dny po sobě, kdy 7 rybářů nechytlo ani jednu štiku.
Celkově jsme ulovili max. 13 štik na osobu/10 dnů, resp. min. 3 štiky na osobu/10dnů.
Náladu však zlepšili okouni o hmotnosti cca 1kg (40-45cm).
Největší štiky byly:
112 cm, 10kg, gumová rybka na okouny, vláčení po dně, uloveno 16.9.2012.
107cm, 9kg, wobler 12cm, troling 1m pod hladinou, uloveno 13.9.2012.
2x štika 97cm, wobler, troling
Podařilo se nám ulovit celou řadu okounů 40-45cm, cca 1kg na gumové nástrahy vláčené u dna.

Martin R.
okouni 40-45 cm, zari
stika 109 cm


Rybářské léto v revíru Giman
Nádherné fotografie z letní výpravy do revíru Giman prezentuje na svých stránkách Libor Jabůrek.


Giman - pereje na rece
Giman 16.-23.6.2012
Letos jsme po osmé v řadě navštívili Švédsko a vybrali si středisko Giman, kde už jsme byli v r.2010. Opět jsme se přesvědčili, že naše rozhodnutí na švédský rybolov s cestovní kanceláří PEPA bylo velice správné. Vyřízení všech potřebných náležitostí pro partu 18 rybářů určitě dalo zabrat. CK vše vyřídila k naší velké spokojenosti a patří ji za to náš veliký dík. Totéž platí i lidech kteří se starali o nás po příjezdu na Giman, a to jmenovitě paní Marie a její otec, který nám rozvezl lodě kam jsme si určili. Musím říci že i naše druhá návštěva této lokality proběhla po organizačních věcech velmi zdárně.
Co se týče počasí, musíme všichni co jsme tam byli, být spokojeni, protože prožít dovolenou v nádherné přírodě v tak krásném počasí je prostě relax. Měli jsme pouze jeden chladnější den s trochou deště, ale to je snad skoro normální že se nemůže člověk slunit celý týden. Teplota byla skoro každý den okolo 25°C.
Giman - jezero pod perejemiJinak k úlovkům, také si nemůžeme naříkat. Chytilo se dost štik, nějaký okounek a ještě další druhy (jesen, plotice, cejn, lipan, pstruh). Nejdelší štiku chytil nejstarší 83-letý účastník naší výpravy a o 1cm tak vyhrál před dalším naším rybářem. Takže i na délky a počty ryb jsme moc spokojeni.
Ještě jednou děkujeme za obstarání všech dokumentů na cestu a musím napsat, že už se těšíme na spolupráci při zajišťování našeho zájezdu v roce 2013.
Celkem jsme v průměru na jednoho rybáře za 6 dní rybolovu ulovili každý 30 štik od 50 cm do 80 cm.
Největší štika měřila 90 cm, byla ulovena 21.6.2012 na wobler a největší okoun měřil rovných 50 cm, byl uloven 19.6.2012 na wobler.

Jan B. a Jaryn H.


vecer na brehu jezera Giman 26.5.-2.6 2012
...Rád bych vám poděkoval za pohodově strávenou dovolenou ve Švédsku, Giman.
Přijeli jsme spokojeni, nadšeni z kempu, vstřícností provozovatele (Anny),
okolní přírody, průměrně spokojeni s rybolovem a trochu zmrzlí - při odjezdu 2.6.2012 byly 2°C a padal sníh s deštěm...
Vstřícnost provozovatelů kempu, byla fantastická. Anna byla k dispozici a vše, co jsme potřebovali s námi rozebrala, doporučila.
Lodě byly na svých místech a v dostatečném počtu.
Vyzkoušeli jsme 4 jezera v revíru a ve 4 rybářích jsme za týden ulovili 25 štik od 45 cm do 85 cm, 18 pstruhů nebo sivenů od 20 do 48 cm a jen jednoho okouna 38 cm. Za týden jsme ve 4 lidech strávili s prutem v ruce 168 hodin. Rybu jsme tedy chytili každé 4 hodiny.
Štiky byly dobře živené. nástrahy velmi často jen sledovaly až k lodi a nedobíraly. Pstruzi na jednom jezeře malí a hubení, na jiném jezeře zase velmi vykrmení.
Naše největší úlovky byly: štika 85 cm, wobler, přívlač ve 20:00 večer,
pstruh obecný 48 cm na gumu - přívlač v pravé poledne, okoun 38 cm na wobler - přívlač ve 21:00 večer.
Tedy z rybářského hlediska žádná velká sláva, ale s ohledem na extrémní počasí (prudké ochlazení s teplotami 0-10°C) to byl vlastně úspěch.

Když to vyjde, rád bych tam za 2-3 roky vyrazil s dětmi a ženou.

S přáním pěkného dne
Petr S.


stikaGiman 11.-18. června 2011
Pohodová rybařina a vydařené počasí.
Byli jsme celkem 4 rybáři a ulovili jsme několik desítek štik (možná i přes 50), cca 200 okounů a několik jesenů.
Největší štiky byly mezi 80-90 cm.
Jeseni do 45 cm a okouni do 35cm.
Vše na klasickou přívlač - rotačka, popper a další.

Tomáš H.
cervnova pulnoc na jezere

3.-11. června 2011
Za týden pobytu jsme ulovili celkem asi 30 štik. Největší štiky měřily 90cm. Ne tedy trofejní ryby, ale pěkná přivlač
Mezi zajímavé úlovky bych rozhodně počítal velké jeseny, které jsme chytali na privlac - na wobblera i trpytku; největší měřili kolem 60 cm.

Štěpán A.

Brezen - lov sivenu a pstruhu na dirkach5.-12. března 2011
Jen málokdo se odváží vyrazit za zimním rybolovem na sever a jen málokdo zamíří dál, než ke Stockholmu.
Manželé Šimkovi, kteří patří ke stálým hostům revíru Giman, neodolali vyprávění majitelů revíru o nádherném zimním rybaření a počátkem března se vydali na cestu.
Překvapily je především čisté a bez problémů sjízdné silnice, slunečné počasí, prohrnuté lesní cesty k jezerům a především dobré úlovky sivenů a pstruhů na jezerech pana Karlssona.
Najdou se v Čechách další příznivci rybolovu na dírkách, jízdy na sněžném skůtru i atmosféry pravé severské zimy?

Brezen - lov sivenu na dirkach


Srpen 2010
Dobrý deň,
chcem Vám poďakovať za vaše úsilie a keď si budeme budúci rok objednávať pobyt v Albackene kempu, určite využijeme vašej ponuky na sprostredkovanie povolenia na zmienený revír Idsjostrommen...
Moc sa nám pačila dovolenka s vašou cestovnou kanceláriou a môžme
len doporučiť ostatným známym priateľom...
S pozdravom
Ladislav Rebro

19.6.-26.6.2010
Úlovky byly velmi vydřené. Každý jsme rybařili (vláčeli) okolo pěti hodin denně a chytli jsme v průměru jen 2 ryby za den. Nejdelší štika měřila 110 cm, největší okoun 38 cm.
Muškaři by si v našem termínu asi zachytali líp, ale přívlač byla dřina - teplota vody byla jen 13°C a ryby líné...
Personál kempu příjemný a vstřícný, příroda pěkná - jako všude ve Švédsku.
Jinak vše OK.
Jarda Janovský


stika z Giman27.6.-4.7.2009
Dobrý den,

posílám pár fotek z Albacken. Počasí bylo úplně skvělé - jasno, teploty mezi 25 a 29 st.
Oba jsme si zachytali na přívlač dobře, chytili cca 220 ryb - 7 druhů (štika max 85 cm + 76 cm přímo v peřejích, okoun max 37 cm, potočák max 46 cm, duhák max 50 cm, jesen max 46 cm, siven a lipan). Nešlo sice o kapitální kusy, ale rybařina byla velmi pestrá a ryby krásné.

S pozdravem
Pavel Novanský


stika 127 cm, cerven30.5.-6.6. 2009
Dobrý den!
Začátkem června jsem byl s partou kamarádů na rybačce v oblasti Giman. Překrásná příroda, pestrost úlovků byla dokonalá. Líbila se nám možnost střídat vyhrazená místa, kde jsme mohli chytat.
Posílám foto největšího úlovku jaký se mi povedl - štika 127cm.
45 minut odolávala a já se k ní snažil chovat tak jak si tento důstojný kousek zaslouží. Po 30ti minutách, když jsem jí poprvé viděl nad vodou jsem strachy chtěl zahodit prut. Vzhledem tomu, že bylo vedro a ryby nešly, jsme nebyli nijak zvlášť vybaveni a na vodě jsme jen odpočívali. Chytali jsme na troling a já lenivěl - odmotal více 200 m... To ale byla rybařina a nezapomenutelný zážitek.
Letos na Vaší radu posouváme termín a já si pojedu zavzpomínat na nezapomenutelný zážitek.

Roman Abraham


muskareni z belly-boatu7.-14.6.2008
Nepočítaně okounů, hodně štik a nádherná příroda - to je náš pocit, který si odvážíme z Giman.
Majitelé kempu jsou naprosto super lidi, kteří nám ve všem vyšli vstříc.
Jediné, co nám kazilo krásnou dovolenou bylo chování dvou manželských párů-rybářů, kteří zřejmě neznali metr a party rybářů z jižních Čech, která naplnila mrzáky k prasknutí. K jejich úklidu na písečné pláži a molu po kuchání a čištění ryb se radši nebudu vyjadřovat. Tenhle typ "turistů" délá ostudu nám všem.
S pozdravem
P. Maršálek

31.5.-7.6.2008
Bylo to bezva. Ubytování perfektní.
Rybačka: okouni 45 - 48cm, štiky do 80cm, lipani a pstruh do 45cm.
Velké plotice a jelci - kolem 50 cm. Počasí - celej tejden 25°C ani mrak - jen slunce a ani kapka deště...
Dík
David Ryba