+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoGiman - HelesjoReportážeKrátké zprávy, postřehy

Švédsko - Giman - Helesjo - Reportáže

Krátké zprávy, postřehy 29.6.2023

Podzimní štika 100+ z Helesjo Helesjo 23.-30.9.2023

Štik uloveno přes 100ks na loď, těch větších (95-101cm) uloveno 8ks celkem.

Největší okoun měl 45cm, okounů uloveno nepočítaně.

Nejvíce času jsme strávili na čtvrtém jezeře, bylo jednak nejhezčí a svým profilem i nejzajímavější. První jezero bylo také dobré, 3 velké štiky jsou z něho, zde jsme každý den začínali a skoro vždy i končili. Na 2. a 3. to bylo slabší, ale i tak se tam nějaká 70 píchla.

Gulášek od Gullika byl luxusní a sauna na břehu... prostě sen!

Petr K.


Švédsko - Giman 11-24 srpna 2023

V tomto revíru u řeky Giman jsme už dříve byli, pořád je tu hezky a vše funguje, jak má.
Rybářsky to však tentokrát bylo slabší. Štik jsme chytli cca 70 ks od 55 do 106 cm, převládaly štiky kolem 65 cm, těch bylo asi 90%. Okounů tentokrát jen 8 ks, od 20 cm do 35 cm. Největší štika měla 106 cm, ulovena 14.8. na přívlač na hloubce, největší okoun měřil 35 cm, zabral na menší wobler. Ulovit se mi podařilo tři jelce jeseny kolem 25 cm. Chytil jsem je na malé rotační třpytky na jezeře Alan před chatou.
Na Gimanu jsem již po čvrté a tolik vody v řece i v jezerech tu nikdy nebylo. Hladina jezera Alan byla cca 0,5,m nad normál, peřeje byly slyšet až do chaty.
Nejvíce ryb se chytlo na prvním jezeře, v řece byl silný proud a chytat se moc nedalo.
První dva dny byly velice deštivé a chladné, ale od třetího dne panovaly teploty cca 20-25°C a do konce pobytu ani nezapršelo a hladiny jezer byly jako rybník. Není tedy divu, že záběry byly velmi opatrné a vše na hloubce, mělčiny a rákosiny vůbec nic.
My jsme i vášniví houbaři. A tady s houbami není problém, takovou nadílku jsem tu ještě neviděl.
Pár dní bylo tak teplých že se celá osádka chaty koupala v jezeře.

Radek S.


Štika cca 70 cm z Giman Švédsko-Giman 14-25 července 2023

Děkujeme za zorganizování výpravy do švédského revíru Giman.
Dovolená se líbila. Cesta autem na sever Švédska je teda úmorná, ale stálo to za to. Kluci, kterým jsem tuto dovolenou sliboval několik let, byli nadšeni. V Giman se líbilo i manželce, která jako nerybářka chytila stejně druhů ryb jako my a dokonce se jí dařilo s francouzským návazcem lovit v peřejích lipany.
Červenec není úplně nej pro lov velkých štik a tak ulovení větších štik nebylo vůbec jednoduché. V rákosí byla poschovávána jen štíhlata a ty jsme lovit nechtěli. Větší štiky byly na hloubkách a bylo obtížné je zvednout, natož přimět k záběru. Během rybolovu na průtočných jezerech a rozlitinách řeky Giman jsme vyzkoušeli snad všechny nástrahy a to i ty, o kterých jsem netušil, že je mám. Nejvíc štik 60-80 cm jsme ulovili na woblery rapala jointed, nils master a slider.
Okouny jsme na Alanu chytali jen malé. Větších nad 35 se povedlo jen pár. Skvěle jsme si zachytali na lesním jezeru s obsádkou okounů, kdy jsme ulovili 20 okounů 35-40 cm a spousty menších.
Na lesních jezerech s obsádkou pstruha a sivena jsme již tak úspěšní nebyli. Podařilo se nám za dvě výpravy ulovit jen pár menších pstruhů, několik sivenů kolem 40 cm a ze čtyř velkých sivenů přes 60 cm jsme zdolali jen jednoho.
V peřejích řeky Giman jsme lovili lipany ve velikostech 30-40 cm, okouny a jen asi pět pstruhů okolo 35 cm.
Žádnou přesnou statistiku úlovků jsme si nevedli a já osobně jsem většinu ryb ani neměřil. Zhruba jsme ulovili:
Štiky asi 20 kusů 60-80 cm, nej štika 81 cm
Okouni asi 25 ks 35-40 cm
Pstruzi 15-20 ks 25-40 cm
Siveni 5 ks kolem 40 cm a jeden velký ulovený 20.7. na rotačku 67 cm
Lipani 15-20 ks, většinou 30-40 cm, nej lipan 41 cm
Několik jesenů, nej 43 cm
Revír se nám líbil ohromně. Krásná příroda a velká rozmanitost. Střídali jsme lov štik na průtočných jezerech s muškařením v peřejích či lovem sivenů, pstruhů a okounů na lesních jezerech. Jsem rád, že jsme jeli na 10 dní a ani tak se nedá tento revír prochytat.
Hezký zbytek léta přejí

Hlaváčovi

Rybaření na jednom z lesních jezírek
Rybaření na jednom z lesních jezírek
Okoun z rozlitiny
Okoun z rozlitiny
Lipan z peřejí
Lipan z peřejí
Giman - rybaření z lodě
Giman - rybaření z lodě
Siven z lesního jezera
Siven z lesního jezera
Štika ulovená na přívlač
Štika ulovená na přívlač
Giman-okoun
Giman-okoun
Štika ve výskoku
Štika ve výskoku
Giman - rybaření v peřeji
Giman - rybaření v peřeji
Siven z lesního jezera
Siven z lesního jezeraŠtika 76 cm z Helesjo Helesjo 1.-8.7.2023

Vsechno probehlo jak melo, na jednicku. V prvni rade domek a pan domaci opet v pohode a v naprostem poradku. Snad jen jedna z lodi byla strasne vratka a spatne fungovalo razeni, ale to jsme pochopitelne zvladli :-)

Rybolov byl letos trosku jiny. Nebylo uloveno tolik ryby, jak jsme zvykli, ale za prve jsme jeli docela pozde a za druhe to teple pocasi rybolovu asi taky nepridalo.

Ja jsem letos vzal na ryby poprve meho mladsiho syna, ktery se s vláčením v podstate seznamoval, a proto jsme take nezajizdeli do moc zarostlych brehu a davali jsme vetsi pozor na nastrahy a udice. Jeden z dalsich duvodu, proc jsme letos chytili o neco min.

Kluci na druhe lodi se toho nebali a na vysledku to bylo znat. Pochytali hodne stik i okounu, ale vetsinou to byly mensi kousky.
Objevily se i nejake 60-tky, ale bylo jich tentokrat opravdu mene. Okouni to same, docela dost, ale hlavne mali.
Co se tyka vetsich ryb, tak prikladam fotky. Vsechny byly vraceny vode :-)
Jinak revir ale v zadnem pripade nezklamal. Mame ho vsichni jako jeden z nejlepsich a vrele doporucujeme.

Petr J.

Helesjo - okoun
Helesjo - okoun
Helesjo - pstruh ze pstruhového jezera
Helesjo - pstruh ze pstruhového jezera
Štika cca 80 cm
Štika cca 80 cm
Štika 76 cm
Štika 76 cm
Helesjo - okoun
Helesjo - okounŠtika 94 cm z Giman Giman 5.-9.7.2023

Cestou do Norska jsme si udělali třídenní rybaření v Giman. Hezky se nám tím cesta do Norska rozdělila a vůbec nám nepřipadala tak dlouhá.
V Giman jsme si zachytali okouny (spíše menší, větší byl jen jeden) a štiky. Největší štika měřila 94 cm. Po třech dnech chytání jsme vše zabalili a pokračovali na sever.

Josef Č.


Štika z Helesjo Helesjo 17.-24.6. 2023

Musím říct, že Helesjo se vydařilo na výbornou. Chtěli jsme chytat velké štiky a chytali jsme. Když to řeknu v číslech... 110, 106, 98, 98, 96, 94, 90cm... odhadem kolem dvaceti až třiceti štik mezi 70 a 90 centimetry. Celkem myslím kolem 250 štik za výpravu (čtyři rybáři). Skvělé chytání v travách.
Chytání okounů bylo slabší, ale po pravdě, soustředili jsme se spíš na štiky. S pstruhy to nebylo valné, několik pstruhů kolem 45cm, dost malých. Kolega, vášnivý muškař nachytal pěkné lipany kolem 40 cm na odtoku z jezera.
Pokud budu srovnávat Helesjo, kde jsme byli porvé, a Giman, kam jezdíme pravidelně, tak Helesjo je jednoznačně nejlepší štikový revír z námi dosud navštívených. Giman je slabší na štiky, lepší na okouny (i velké) a pstruhy. V Giman je větší rozmanitost chytání různých druhů ryb a lepší možnosti chytání na řece v proudu, což některé z nás (včetně mne) hodně baví. Ale v podstatě tyto revíry nejde úplně srovnávat, každý má něco do sebe a to je na tom to skvělé.
Takže celkově Helesjo na výbornou a předpokládám, že se v budoucnu určitě vrátíme. Termín jsme chytli tak tak, už byla vysoká tráva a voda nezvykle teplá. Myslíme, že následující týden už byl na chytání výrazně těžší, ale je to možná náš dojem.

Martin Č.

Přesmetrovka z Helesjo
Přesmetrovka z Helesjo
Okoun
Okoun
Malý nenasyta
Malý nenasyta
Pstroužek z pstruhového jezera
Pstroužek z pstruhového jezera
Jeden z mnoha krásných švédských západu slunce
Jeden z mnoha krásných švédských západu slunceHelesjo 17.-24. června 2023

V šesti rybářích jsme nakonec ulovili 529 štik, okouny jsme nepočítali.
Největší štiky byly: Štiky 107, 2x103, 101, 99, 2x 98, 97, 94, 99, 90 cm.
Hezky jsme si zachytali!

Petr F.

Přesmetrovka ze druhého jezera
Přesmetrovka ze druhého jezera
Štika 100+ z Helesjo
Štika 100+ z Helesjo
Devadesátka z Helesjo
Devadesátka z Helesjo
Velká štika z revíru Helesjo
Velká štika z revíru Helesjo
Štika z prvního jezera
Štika z prvního jezeraŠtika 112 cm z HelesjoHelesjo-Karlsnaset 10.-17.6.2023

Tesně před odjezdem jsem „hltal“ čerstvé zprávy od ostatních, co a jak v Helesjo. V podstatě jste psali, že vše je jako vždy u ryb ovlivněno počasím, takže pokud ještě 14 dní před naším příjezdem prý v Helesjo byla sněhová přeháňka, tak v den našeho příjezdu (10.6.) bylo již přes 20°C a den ode dne teplota stoupala až k 27°C. Tyto teploty samozřejmě asi ovlivnily i aktivitu ryb, ale zejména pro nás to byl trochu šok. V polovině týdne jsme proto náš režim rybolovu upravili na brzký ranní lov, návrat na barák, oběd, odpočinek a druhá směna večerní od cca 18-23 hodin.
A teď k rybám a rybolovu: Celkem jsme chytli cca 150 kusů štik a cca 40 okounů. Většina štik byla ve velikostech 50-70 cm (kolikrát bohužel i menší), ale povedly se i štiky pěkné: 2 x 112 cm, 1 x 100 cm a 3 x 98 cm. Většina okounů byla v rozpětí 30-35 cm, několik kusů kolem 40 cm, největší měl 47 cm.
Dvakrát jsme se byli podívat a zachytat na pstruhových jezerech, ale výsledky byly slabé. Ovlivněno dle nás jasným a příliš teplým počasím, takže pár potočáků kolem 30 cm, pár duháků a jeden siven 45 cm.
K nástrahám: minulý rok byly úspěšné velké nástrahy (gumy všech typů) ve velikostech 20-25 cm, letos však byly největší štiky (2x112 cm) chyceny na pomalu vedené nástrahy ve velikosti cca 10 cm bílé barvy z „Lidlu“!.
Jako perlička: poté co jsem informoval kolegu Pavla, že týden před námi tam byl Borek a pěkně si zachytal štiky na mušák, tak nelenil a jedno odpoledne to také vyzkoušel a poprvé v životě chytil cca 50 cm štiku na mušák! Blahopřejeme!
Kvalita ubytování a péče ubytovatele na standardní (tj. dobré) úrovni, lodě plně vyhovující s velmi nízkou spotřebou (za týden za dvě lodě celkem jsme zaplatili 1600 Kč za benzín).
Již se těšíme na další výpravu do Švédska!

Vladimír B.

Helesjo - okoun
Helesjo - okoun
Helesjo - štika cca 70 cm
Helesjo - štika cca 70 cm
Helesjo - metrovka
Helesjo - metrovka
Helesjo - štika 90-100 cm
Helesjo - štika 90-100 cm
Potok v revíru Helesjo
Potok v revíru HelesjoŠvédsko-Helesjo 10-17 června 2023

Vše bylo o.k. Měli jsme celý týden krásné počasí, 24-27 stupňů, skoro jasno, beze srážek - měli jsme štěstí.
Štik i okounů slušné množství. Největší štika 107 cm, 10 štik bylo mezi 90-100 cm, a asi 10 okounů bylo mírně nad 40 cm.
Celkově moc velká spokojenost.

František F.


Štika 103 cm z Giman Giman 10.-17. června 2023

Ve 4 rybářích zdoláno:
Štiky byly většinou od 50cm do 70cm, těch bylo asi 30 kusů, jen pár větších.
Okouni byli vesměs od 20 do 35 cm, asi 40 kusů.
Jeseni byli přes 40 cm: asi 10 kusů

NEJ úlovky:
Štika 103 cm, nastraha 10cm žlutá nymfa
Okoun 40 cm, nástraha guma 7cm přírodní

Radek M.


Švédsko, Giman 10-17 června 2023

Nám se nedařilo. V naší chatě se chytla jen jedna štika ve velikosti 75 cm, jinak ostatní byly menší.
V sousední chatě byla druhá parta z ČR, kteří měli jednu štiku přes metr (snad 103 cm), jednu „osmdesátku“ a jinak opět samé malé. Měli s sebou i podvodní kameru, ryby velké viděli, ale byly apatické.
Když jsem hovořil s jedním místním Švédem, říkal, že tam před naším příjezdem panoval 3 týdny poměrně silný vítr a chladné počasí. V „našem“ týdnu naprosté bezvětří a teploty 20–27 °C.
Takže jsme si užívali krásného počasí a přírody.

Zdeněk S.


Štika 101 cm z revíru Helesjo Helesjo 3.-10.6.2023

Sten nás přivítal s úsměvem a informací, že výprava před námi nebyla rybářsky moc úspěšná (asi měli podobné počasí jako my v Lesjonu). Po přivítacím drinku a poháru točeného piva (měli jsme výročí, byli jsme v Karlsnäset již podesáté) nám sdělil, že v prostoru mezi 3 a 4 průtočným jezerem se pohybuje medvědice se dvěma malými chlupáči. V těchto místech jsme je spatřili i loni.

Po ubytování a pozdním obědě, jsme po 17 hod vyrazili na vodu. Ve dvou jsme do večera ulovili 10 štik, největší 93 cm. Ostatní šli na pstruhy a taky si dobře zachytali. Měli jsme rezervovanou jen jednu loď a tak jsme druhý den (v neděli) jeli ve třech na celý den. Oběd jsme si ohřáli u rybářského přístřešku „pod kotvou“ a pokračovali dolů. Opět nepříjemně foukalo, uklidnilo se to až navečer. Ve třech rybářích uloveno celkem 62 štik, největší 97 a 101 cm.

Štika 101 - pouštění na svoboduV pondělí jsme zkusili pstruhová jezera a opět byli spokojeni. Ve třech rybářích uloveno 32 pstruhů a 3 siveni, ale jen 3 ryby nad 40 cm, ostatní mezi 25-35cm.

V úterý jsme šli pěšky k jezírku, které na mapě nemělo označení. Ale náš „průzkumný rybolov“ jsme zakončili bez záběru. Upocení a poštípaní jsme se vrátili na oběd. Odpoledne jsme si ve dvou na lodi spravili chuť. Za 5 hodin uloveno 42 štik. Můj hodinový průměr byl 5 a jednalo se o ryby 60-85 cm. Byl to koncert!

Středa byl volnější den, neboť jsme, jako již tradičně, prorazili u auta pneumatiku. A tak se jelo opět do Östersundu navštívit pneuservis a samozřejmě rybářský obchod. David měl nafukovací kajak a zkusil sjet potok Soan, ale poradil jsem mu špatnou část potoka. Začínal na jezeře a končil u boudy za můstkem. Když přenášel sedmou bobří hráz, tak to vzdal a zajeli jsme pro něj autem. Ulovil tam jen pár menších štik.

Štika 97 cm z HelesjoČtvrtek, ve dvou na lodi tentokrát s Radkem. Celý den na jezeře a návrat až v půl 10 večer. Vítr se konečně uklidnil, teplota šla nahoru, do toho sluníčko a pár kapek deště. Většina štik byla ulovena na volné vodě na rotačky, ale nejkrásnější záběry přicházely na žáby v začínajícím rákosí. Většina ryb měla 45-60cm, ale povedly se i 95 a 96cm. Celkem ve dvou rybářích uloveno 56 štik.

Pátek, poslední den, jsme pro rybolov zvolili štikové jezero č.13 na okraji našeho revíru. Krásný slunečný den, bezvětří, čistá voda a tak jsme si prohlíželi ryby, které se na nás přijely podívat, když se zavřenou tlamou kontrolovaly chod našich nástrah. Prostě nebraly. Za celý den jsem ulovil jen 8 štik, Jarda 12, ale celkem hezké ryby okolo 70 cm, největší 87 cm.

Výprava do Hellesjo se podařila, tento týden byl rybářsky nadprůměrný, jen škoda, že se nepodařilo zdolat nějaký kapitální úlovek, bohužel jsme ho ani neviděli (ale jsou tam). Okouni uloveni jen zřídka do 35 cm, asi proto že nevozíme echoloty a na hloubkách jsme nelovili. Pstruhů a sivenů bylo uloveno okolo 100ks, z toho 17 ks přes 40 cm, největší 55 cm. Vzhledem k tomu, že jsme se na lodi střídali a nelovil jsem štiky každý den, bylo ve dvou rybářích uloveno za 5 dní celkem 175 štik, největší 93, 95, 96, 97 a 101 cm. Na zimu a studenej vítr jsme už zapomněli a ještě v autě při návratu padali první návrhy. Kam příště?

Vašek P.


Report Helesjo 3. – 10. červen 2023

6 účastníků z domku Klockar (1 profi rybář, 3 rybáři, 2 sváteční rybáři, rybu chytili všichni)
251 ryb
146 štik
17 okounů
50 pstruhů potočních (45 z jezera, 5 z řeky)
11 lipanů podhorních (vše na mušku)
2 cejni (na přívlač)
2 proudníci
Plotice a oukleje (nepočítaně)

Prochytána čtyři hlavní průtočná jezera + zběžně výtok z posledního jezera a vstupní kanál u prvního jezera a řeka Kvarnar nad ním. Dále jsme proházeli dvě pstruhová jezírka a jedno vzdálenější štikovo-okounové.
Největší štiky 95 cm (guma 15 cm), 2x 93 cm (wobler 15 cm), 90 cm (guma 12 cm)
Největší okoun 44 cm
Největší pstruh 56 cm
Největší lipan 46 cm?
Pozorování: Losi (2 u Stockholmu), jeřábi (hodně) samice tetřívka, bernešky, králík, a dále sedmihlásek hajní a pěnice slavíková (poslechem).

Do Helesjo jsme se vrátili po třech letech strávených na sousedním Lesjonu. Letos jsme prochytali i částí revíru, kde jsme v období 2017-2019 často ani nebyli a to i díky rozšíření flotily plavidel o dva rybářské kajaky (spíš ale jeden kajak a jedna nafukovací matračka). Hlavní rybou byla štika, kde jsme sice nezaznamenali žádnou metrovku, ale 4 ryby měly 90+, kolem deseti bylo 80+ a samozřejmě spousta menších. Méně početněji se vyskytoval okoun, přesto jsme zaznamenali 2 exempláře 40+. Potěšilo i 50 pstruhů potočních včetně dvakrát vylepšeného osobáku pro našeho průvodce, který měl „na svědomí“ i všechny chycené lipany. Raritou byl cejn na 15 cm wobler. Jako obvykle zkraje června se chytilo málo ryb na povrchové nástrahy (štiky zdaleka nebyly všechny v rákosí), převážná část ryb byla na gumy 10-15 cm, pstruzi hodně na menší woblery a samozřejmě na mušku. Autor reportu byl unesen ze své premiéry v kajaku, takže ho z míry nevyvedl ani fakt, že první ryba byl cejn, ani poznámky o jakési matračce. Největší štika byla navíc chycena právě z nafukovacího kajaku.

Z místní fauny jsme zaznamenali dva losy cestou zpět takřka u Stockholmu, dále hodně jeřábů a bernešek, jednu samici tetřívka a drobné pěvce.

Na závěr musím vyzdvihnout souhru a atmosféru mezi všemi „účastníky zájezdu“, i přesto, že se mezi sebou zdaleka zkraje všichni neznali.
Jarda S.