+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoGiman - HelesjoReportážeKrátké zprávy, postřehy

Švédsko - Giman - Helesjo - Reportáže

Krátké zprávy, postřehy 25.8.2021

Štika 87 cm Giman 14.-24.8. 2021

První dva dny rybolovu bylo dost proměnlivé počasí. Občas sluníčko, občas přeháňky, prostě takové běžné švédské počasí. Včera odpoledne ale začalo pršet, a pršelo až dlouho do noci.
V úterý mělo pršet celý den a nakonec ani kapka, ale je byla velká oblačnost, mohlo to začít kdykoliv.

První dny to bylo rybářsky slabší. Jeden, dva záběry na loď.
Většinou jsme byli na vodě 5-7 lodí po 2 lidech a denně přišlo cca 2-5 štik. Zkoušeli jsme rákosiny i hloubky, prohazování volné vody i trolling. Na druhou stranu mezi těmi pár ulovenými štikami byly i hezké kousky: 102 cm, 101 cm, 95 cm, 88 cm, 75 cm, 73 cm a pak pár menších.

Štika 95 cm z předposledního dneStředa, třetí den chytání, byla ve znamení deště, ale já měl konečně záběr. Pod peřejí jsem na slidera dostal pár menších štik, kolem 75 cm. Včera a předevčírem jsem nechytil nic. S malymi přestávkami pršelo celý den. Za mírného mrholeni některé lodě vyjely, ale žádný velký úspěch to nebyl. Pár menších štik se chytilo, cca do 60 cm.
Večer jsem byl s kamarádem Jendou na pstruhovem jezeru, kde jsou umístěné dvě veslice. Jezero vypadalo slibně, ale k mému překvapení jsme neměli ani záběr. Vyzkoušeli jsme spoustu nástrah, ale bez účinku.

Ve čtvrtek jsme chtěli vyzkoušet rybaření za úsvitu. Nestihli jsme nastoupit ani do lodi a začalo opět pršet. Během dopoledne přestalo, ale začal foukat silný vítr, tak jsme byli nasbírat pár hřibu na sušení. Později odpoledne jsme vyrazili na vodu i přes ten vítr. Chytali jsme v průlivu mezi jezery. Tam jsme byli schováni před větrem. Aktivita ryb se trochu zvedla. Chytli jsme celkem 6 štik. Pět bylo menších, ale i ty udělaly radost a pak přišla královna štik ve velikosti 111 cm.

Kolegy rodinka na lodiV pátek a v sobotu se nic neočekávaného nestalo, počasí pokračovalo v nastoleném trendu, něco jsme pochytali, ale nic, co by stálo za zmínku.

Neděle byla předposlední den rybolovu, tak jsme vyrazili na celý den. Jeli jsme až na zadní velké jezero. Chytili jsme 7 štik, 6 jich bylo do 60 cm a jedna hezčí – 89 cm.
K večeru se uklidnil vítr, tak jsme 3 lodě ještě vyrazili na jezero před chaty. Za hodinku na vodě, každá loď chytla 3-4 štiky od 30-78cm. Ten den už to prostě vypadalo jako "taková normální švédská rybařina".

V pondělí jsme v poklidném tempu „dochytali", zabalili věci, posháněli děti po lesích, nahnali je do koupelny, aby se jich v civilizaci nebáli a psychicky se připravili na úterní návrat do vlasti.

Martin R.

Chytá celá rodina
Chytá celá rodina
Štika 111 cm
Štika 111 cm
Štika 87 cm
Štika 87 cm
Štika 111 cm
Štika 111 cm
Malý velký rybář
Malý velký rybář


Helesjo - letni poledne na jezereHelesjo 1-10 srpna 2021

Byla to naše tuším už čtvrtá výprava do Helesjo. Před pár lety jsme začínali (asi jako většina zdejších „štamgastů“) jezdit do Helesjo v červnu, ale protože se zabýváme i muškaření, v posledních dvou letech jsme jeli na přelomu července a srpna. Samozřejmě jsme chytali i štiky, na které je Helesjo výborný revír, ale poněkud více času jsme věnovali právě muškaření, zejména lovu lipanů a pstruhů.
pstruh z ricky pod jezery v reviru HelesjoNej pstruh byl bez pár centimetrů 60 cm a lipani byli 46 cm, 45 cm, 44 cm a 42cm, chyceni byli na výtoku ze spodního jezera (Lungsjon). Ten největší pstruh byl na francouzskou nymfu, páčil jsem ho z vody tak 10 minut. Jelikož odtud mám už pár pěkných potočáků na přívlač, tak jsem letos zkusil prvně mouchu, celkově jsem letos s muškařením začal. Jako koncový vlasec na ujímák jsem nasadil raději 0,20 mm Stroft, jelikož vím, že se tam může zavadit o krásné ryby a ejhle, povedlo se. Ani moje nej-ryba zájezdu (štika přes metr) se tomu pstruhovi letos nevyrovnala.
Na říčce nad domkem Klokar (nad ubytováním) jsme letos nechytli nic pěkného, pouze pár menších potočáků. Jakoby se ti lipani, co tam bývali, vypařili. Ale spíše si myslím, že se o to postaraly štiky.
Helesjo - srpnovy lipan z ricky pod jezeryTaké nás letos správce revíru Gullik poprosil, jestli když chytneme u toho jezu, resp. peřeje nad lávkou nějakou štiku, jestli bychom ji nehodili do jezera nad peřejí nebo dolů pod peřeje. Tak jsme to 4x splnili, jednu 91 cm a tři štiky mezi 70-78 cm jsme odtud vyndali a dali jinam.
Přítelkyně je vášnivá rybářka a Švédsko si zamilovala úplně. To je na těch fotkách ostatně dobře vidět.
Každopádně se tam příští rok chystáme zase na 14 dní chytání, opět Helesjo. Vím, že by bylo na čase změnit revír, ale nemáme to tam prochytáno za ty roky tolik, jak bychom chtěli a stále je co objevovat.
S majitelem domku už jsme docela přátelé, občas si vyměníme i pár mailů. Letos jsem mu dovezl domácí klobásy. Asi mu opravdu chutnaly, dokonce mne při odjezdu požádal, jestli bych zase za rok mohl něco dovézt. To samozřejmě potěší a s radostí to pro něj opět udělám.

Tomáš G.

Helesjo - rybarsky kajak na jezere
Helesjo - rybarsky kajak na jezere
srpnova stika z Helesjo
srpnova stika z Helesjo
srpnova stika z reviru Helesjo
srpnova stika z reviru Helesjo
srpnova stika z ricky pod jezery v reviru Helesjo
srpnova stika z ricky pod jezery v reviru Helesjo
letni bourka na ricce pod jezery v Helesjo
letni bourka na ricce pod jezery v Helesjo
lipan z ricky pod jezery
lipan z ricky pod jezery
lipan z ricky pod jezery
lipan z ricky pod jezery
srpnovy pstruh z ricky pod jezery v reviru Helesjo
srpnovy pstruh z ricky pod jezery v reviru Helesjo
letni lipan z Helesjo
letni lipan z Helesjo
zapad slunce nad jezerem v Helesjo
zapad slunce nad jezerem v Helesjo


Giman - na jezeřeGiman 10.-17.7. 2021

Sezóna podle všech byla slabší, tudíž se nepodařily žádné trofejní ulovky, ale i tak ryby braly jen s přestávkou okolo poledne. Určitě bych doporučil rybaření večer.

celkem jsme ve třech rybářích ulovili:
100 štik nejvíce v rozmezí 65-75cm největší kousek byl 82 cm
Okounů nepočitatelně, povedl se nám 1 krásný 38cm

Tomáš F.


Helesjo 3-9 července 2021

Bylo hodně teplo, ale nakonec jsme docela zachytali.
Byli jsme s tátou a se synem tři rybáři a celkem jsme ulovili: štika-82ks délka=96cm, 95cm, 86cm, 85cm, 82cm (ostatní kolem 50cm až 70cm).

Okounů bylo ke stovce, ti největší byli 37 cm a 35 cm. Většina okounů byli spíše menší kolem 20-25 cm. Větší okouni byli pouze na jezerech Mackelhällsjön a Bjürjön.
Pstruh obecný byl jeden jediný.
Největší štiky byly na přívlač: 96 cm, 6,5 kg dne 5.7., nástraha: zelená guma (imitace okouna) a 95 cm, 6 kg, ulovena 8.7. na zelený spinnerbait

Tomáš Z.


Giman 5.-9.7.2021

Cesta do Švédska byla zcela bez problémů, kromě pasu nechtel nikdo nic a i v hotelích v Malmö i Uppsale to bylo jako za steych času (roušky tady nenosí nikdo a jediným omezením jsou rozestupy ve frontě).
Je dost teplo, kolem 25 st, zítra má být ještě o 2 stupně víc. V sobotu a neděli má pršet a od pondělí zase takhle. Vysloveně tropy to nejsou, i když na ryby existuje i lepší počasí.
Štiky jdou na poppy i smáčky, tak slušný průměr, okounů je mnoho, ale žádného nad 40 cm zatím nemáme. Pstruzi na jezerech 2,3,4 i 10 velmi střídavě, jednou 10 za 2 hodiny, jindy jeden na dva rybáře za celý večer. Zažili jsme tady i lepší rybareni, ale pořád dobrý.

Celkově za těch 9 dní máme cca 320 dravců, u štiky jsme se dostali jen na 92 cm, u okouna na lepších 44 cm.
Větší pstruzi byli kolem 40 cm, nic zásadního (ale bylo jich dost), plus pár sivenů a výjimečně jesen jako vždy.
Počasí bylo složitější. Na místní poměry hodně teplo. Ten poslední den už vedro kolem 28°C, ale ryby jsme chytali i tak.
Po vynechaném loňsku dobrý.

Pavel a Pavel N.


pred pulnoci na jezereHelesjo 25.6.-3.7.2021

Vrátili sme sa zo švédského Karlsnaset. Bolo moc teplo, voda cez 20°C, šťúk sme pochytali moc, ale malé aj keď nepochybujem o tom, že sú tam obrovské, ktoré sa nám aj ukázali. Bolo moc teplo a my sa máme na čo aspoň vyhovárať, keď už chytať nevieme!
Každopádne sa jedná o krásny revír, kde je mnoho rýb. Aj keď patrím k ročníkom, ktorých v škole učili "poručíme vetru dažďu" aj tu sme sa presvedčili, že nás učili mnoho blbostí.
Potešilo nás, že keď majiteľ Sten zistil, že odpadkový mech na vnútornosti z rýb je stále prázdny, nazval nás "gentlemanmi" Uznajte nie je to krásny pocit? Už dnes viem, že sa tam raz vrátim a potom šťuky uvidia.
Záverom: krásna príroda, skvelí majitelia a mnoho rýb.

Viliam H.


Konečně zase na rybách! Helesjo 12.-16.6.2021

Cesta do Helesjo proběhla bez komplikaci na hranicích. Pouze v Trelleborgu na výjezdu se ptali kam a proč cestujeme, jinak nás nikdo nikde nestavěl. Švédské dálnice téměř prázdné, ale to bylo hlavně díky nočnímu přejezdu.
Předání chaty a lodí proběhlo v pohodě. Voda má cca 15 až 17°C, počasí se od soboty střídá od slunečna po déšť, teploty kolem 15°C, většinou je pod mrakem. V pondělí a úterý docela silně foukalo kolem 8-10m/s, navečer se to trochu uklidnilo. Středeční ráno bylo kolem 7°C.

Štiky zatím docela berou, okouni ale velmi málo, a když tak až na vyjímky pouze pidivelikosti do 15cm, pár jich bylo přes 30 a jeden měl 46 cm. Povrchové nástrahy fungují, záběrů ale díky silnému větru moc není. Ryby jsou většinou u rákosí, něco máme ale i z volné vody.

Okoun 46 cm z HelesjeZatím (tedy za 4 dny chytání od soboty do středy) jsme v sedmi rybářích chytili asi 200 štik, z toho 70-80 cm asi 10 ks, nad 81-90 cm 10 ks a pak 95, 98, 101 a 113 cm. Nějaké pěkné ryby dojely k lodi za nástrahou, pár nám jich taky spadlo před lodí, jedna metrovka nám vyskočila z podběráku. Musíme koupit větší. Ta 101 cm byla kuriozní a neskutečný zážitek jelikož sebrala zdolávanou čtyricítku (vzala ji jako profesorka přesně v půli těla z výskoku asi metr před lodí) a pustila ji po dalších deseti minutách zdolávání až v podběráku.

Měli jsme i jednu zaseklou "180tku" na poppa - kolega si zasekl háček do dlaně při vyprošťování malé kudly. Prostě podcenění vyprošťování. Zákrok v nemocnici dopadl na výbornou, pacient přežil, ruka je celá a kolega opět chytá.
Jinak je vše na pohodu a užíváme si rybařinu a atmosféru severu.
Pár fotek posílám...

Zdeněk P.

štika délky 113 cm
štika délky 113 cm
štika z Helesje
štika z Helesje
štika z Helesje
štika z Helesje
štika z Helesje
štika z Helesje
štika z Helesje
štika z Helesje
Kdo je větší predátor?
Kdo je větší predátor?
Štička z Helesje
Štička z Helesje
Štika z Helesje
Štika z Helesje
Je po dešti...
Je po dešti...
Je tu krásně!
Je tu krásně!


Helesjo 12.-17.6.2021

Zatím to jde skvěle! Přijeli jsme do Klokaru v sobotu. Hned v neděli jsme měli štiky 94 cm, pak 83 cm a 84 cm a ty ostatní menší. V pondělí byla štika 105 cm.
A pak v následujících dnech další 105-ka, 2x 99 cm, 94 cm, 84 cm a hodně těch menších.
Malý pstruh 20 cm se povedl spíše náhodou na rotačku dole na jezeře u výtoku. Největší okoun zatím 39 cm a spousta dalších menších.
Štiky po prvních třech dnech trochu ubraly na záběrech, ale od středy nám přijde, že zase začaly ty větší přes 90 (hlavně kolem 20.-21. hodiny večer). Jedna 105 cm byla po 23. hodině, to je tady ještě pořád vidět.
Hodně se tu mění počasí jak na houpačce. Zítra, v pátek, náš čeká poslední den, který bude deštivý. Tak ještě uvidíme co z toho vyždímáme. První 2-3 dny jsme zápasili s větrem, ale už je to dobré.
Všichni spokojení, takže paráda. Fotky pošlu.
Zdeněk D.

siven alpsky - seversky, uloveny na privlac v lesnim jezirkuGiman 5.-12.6.2021

Po krásném rybářském týdnu stráveném v Sundholmen jsme se přesunuli více na sever k řece Giman.
Byla sobota 5.6.2021, krásný slunečný den. Klíče od chaty byly v obálce na recepci, ubytovali jsme se v prostorné chatě se 3 ložnicemi a vyrazili na ryby. Po návratu byly naše pocity trochu smíšené, chytili jsme jen pár menších ryb. V sousedních dvou chatách byli také Češi, co sem jezdí dlouho, a revír dobře znají. Radili, že za větší rybou se musí po proudu, asi tak půl hodiny lodí.
Druhý den jsme vyrazili na pstruhová jezera, poctivě jsme obešli 2 jezera, ale až na pár malých okounků a jednu štiku nic. Při cestě ke třetímu jezeru nás překvapily popadané stromy přes cestu, dalo se to objet z druhé strany (cca 20km zajížďka) a vzhledem k tomu, že jsme neměli pilu ani sekyru se to nabízelo. Ale Tom vytáhl z rybářského cajku švýcarský nožík s pilkou délky tak 12 cm a to byla výzva. Se slovy: „Přece to nevzdáme“, jsme si tím nožem prořezali cestu (20 kmenů, největší měl průměr asi 25 cm v místě řezu). Jó máte pravdu, jsme trochu....
uvolneni cesty pomoci kapesniho nozeU třetího jezera měl Míla silný záběr, ale po chvilce zdolávání rostliny velkou rybu osvobodily. Další den se na stejném místě podařilo Jindrovi zdolat sivena 59 cm a ostatní nachytali pár menších pstruhů. U dalších dvou jezer to bylo zase velmi slabé a tak jsme se vrátili, tam kde záběry byly. A opět přišel siven, tentokrát 51 cm a zase Jindrovi.
Ještě se vrátím ke štikám na průtočném jezeře. Ve spodní části jsme si s Tomem slušně zarybařili, za 9 hodin 35 ryb. Přes 90cm jsme se však nedostali.

Statistika úlovků: štikám jsme se věnovali 4 dny (2 rybáři), celkem uloveno 68 štik.
štiky do 60 cm - 28 ks
štiky 60-70 cm - 25 ks
štiky 70-80 cm - 12 ks
štiky nad 80 cm - 3 ks
okoun do 35 cm - 16 ks
pstruh do 40 cm - 7 ks
siven - 3 ks (59 cm, 51 cm a jeden menší)

Přesto, že úlovky nebyly vždycky podle našich představ, je to krásný a veliký revír, stálo za to se tam podívat.

Vašek P.

tak tohle byla vyzva - stromy pres cestu k jezeru
tak tohle byla vyzva - stromy pres cestu k jezeru
odklizeni polomu pomoci kapesniho noze
odklizeni polomu pomoci kapesniho noze
51 cm siven z lesniho jezirka
51 cm siven z lesniho jezirka
u jezera
u jezera
breh jednoho z jezer
breh jednoho z jezer

siven z lesniho jezirka uloveny na privlac
Giman 12-19 června 2021

V Giman jako vždy vše fungovalo. Došlo ke změně hranic revíru - povolenka na peřeje proti proudu řeky nad jezerem Alan je zvlášť, ale tam my stejně nejezdíme. Povedl se trofejní siven na jednom malém lesním jezírku a pak samozřejmě okouni, štiky...
Zdeněk S.

Giman 5-12 června 2021

Díky očkování a tomu certifikátu z UZIS už jsme jeli do Švédska jen s antigenním testem, který jsme si udělali ráno před odjezdem a nikdo po nás nic jiného nechtěl a už jsme se pak nikde nemuseli testovat. Nakonec to bylo v pohodě, jako vždycky.
Vody bylo v řece pořád hodně, ve středu ještě navíc pršelo, takže se průtok ještě zvýšil. Hodně pršelo i z pátku na sobotu, ale to už jsme ráno odjížděli, jinak slunečno se střídalo s mraky a občasným drobným deštěm, ale dobrý. Švédi už se vesele koupou, ale rybám to nevadí.
Chytali jsme dost okouny-největší 41 cm, perlíny-největší taky 41 cm, podařil se omylem jedem potočák, štik bylo hodně, nejvíce 60-70 cm. Největší štiky se podařily 80 cm, 90 cm a 120 cm - tu jsem chytila já, takže královna lovu. Bohužel není vyfocená - ve středu strašně pršelo a tak jsme si nevzali ani foťák. Zdolávala jsem jí 30 minut, pak si jí vzal Mirek a když jsme jí chtěli u břehu přesně změřit, tak nám utekla. Ty největší štiky byly ve středu, když pršelo a byla bouřka, to byl mazec. Chytali jsme na rotačky (zlatá, stříbrná vel.2), gumy 15 cm, popy 10-12cm, stříbrná, zelená a největší úspěch 12-15 cm slider Salmo černo-šedá,modrá. Tak to jsou v rychlosti základní informace. Bylo to bezva, tak snad zase někdy hurá na ryby.

Irena a Mirek K.

na jezere Alan
na jezere Alan
pulnoc pred chatou v Albacken
pulnoc pred chatou v Albacken
paradni siven z lesniho jezirka
paradni siven z lesniho jezirka
okoun z Giman
okoun z Giman
zatisi na brehu jezera
zatisi na brehu jezera

Švédsko - Giman 3-10 června 2021

V Gimanu jsme se měli dobře. Majitelka Marie vstřícná. Ubytování dle představ, kuchyňka mohla být lépe vybavená (myčka, nože). Loď výborná, fungl nová. Místo krásné. Rybaření dobré, nalovili jsme 58 štik včetně jedné tlusté čtrnáctikilové metračky.
Oproti minulým letům jsou peřeje a průtočná jezera proti proudu uzavřená, stejně tak jako oblast za železným mostem, čímž se oblast dosažitelná na lodi z kempu výrazně omezila. Ale s převozem lodě pod peřeje problém nebyl.
Velká škoda také byla, že jsme si dopředu neobjednali “pstruhové jezírko poslední záchrany”, které bylo plně obsazené.
Slunce a bezvětří naše úlovky výrazně zredukovaly, ale jakmile se zatáhlo, tak jsme poslední odpoledne za deště vytáhli 16 štik. Potěšila také přítomnost perlínů. Okouni vesměs malí.
Celkové hodnocení velice dobré. Děkujeme.
Jakub K.

stika 114 cm ulovena 30.5. Helesjo 3.6. 2021

V neděli, tedy první den naší výpravy, ještě doznívalo chladnější jarní počasí a pak začal foukat vítr a vypuklo léto. Od pondělí foukal každý den tak silný vítr, že jsme na jezerech museli hledat závětří nebo chytat na kotvě, případně jezdit na ryby až večer, kdy se vítr zatím vždycky uklidnil.
Teplota vody v jezerech byla minulý týden 10°C a dnes už dosahovala teplota pod hladinou 15°C. V pondělí a úterý ještě štiky jakž-takž žraly, ale od včerejška, kdy se severozápadní vítr úplně otočil na jižní, je všude mrtvo. Dokonce na echolotu nebo v mělčinách i pouhým okem vidíme ležet štiky u dna, ale i když jim házíme různobarevné lahůdky přímo před tlamu, tak je to nezajímá. Kromě nedělní štiky 114 cm máme zatím z větších ryb jen 4 kousky 88-89 cm.
Okouny jsme chytli jen na pár místech a jen malé do 25 cm.
Na spodním jezeře se ve starých rákosinách třou cejni, některý i hrubě přes 50 cm.
Kolegové v nedalekém revíru Lesjön prý dnes pozorovali medvědy, my zatím viděli jen losí krávu se dvěma telaty a několikrát se před námi drze producíroval bobr.
Chceme dnes a zítra zkusit i pstruhy, uvidíme, jestli v peřejích nebo na jezerech budeme mít trochu štěstí. Odpoledne je kolem 24°C a začíná se objevovat více hmyzu, tak snad to pstruhy postrčí k nějaké aktivitě.

Ze Švédska zdraví
Radek
Štika cca 80 cm
Štika cca 80 cm
Osmdesátka z Helesje
Osmdesátka z Helesje
Západ slunce
Západ slunce
Helesjo - břeh jezera
Helesjo - břeh jezera
Pstruhové jezero v lesích u Helesje
Pstruhové jezero v lesích u Helesje


29.5.-5.6. 2021: Květnové zahájení sezóny lovu štik v Helesjo

Konečně i do Švédska dorazilo jaro a konečně byla zrušena pětidenní karanténa po návratu ze Švédska do Čech.
V posledním květnovém týdnu ulovil Lukáš se skupinou pěti přátel v revíru Helesjo 20 štik délky nad 90 cm, 6 nad metr a nejdelší měřila 105 cm. V porovnání s roky 2015 a 2016 bylo letošní chytání něco úplně jiného. Při návštěvě v roce 2015 a 2016 měla voda koncem května 5-6 stupňů, pršelo a byla zima. Na chytání to bylo rozhodně mnohem lepší než letos, kdy měla voda 10-11 stupňů a bylo krásné počasí. I tak se podařilo chytit hezké ryby, ale zdaleka ne tolik velkých jako v letech minulých. Naopak v jezerech se objevilo veliké množství malých štik, kterých bývalo dříve méně.
Povedli se i parádní okouni, největší měl 46 cm.

Lukáš Z.