+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠpanělskoBaskickoReportážePostřehy, krátké zprávy a reportáže z Baskicka

Španělsko - Baskicko - Reportáže

Postřehy, krátké zprávy a reportáže z Baskicka 6.4.2022

okoun z 2.dubna2. dubna

O víkendu jsem měl volno a tak jsem v sobotu na půl dne vyrazil s rybářským kajakem na jezero. Stále je dost chladno a okouni nejsou nijak zvlášť hladoví. Chvíli jsem byl skoro hodinu bez záběru a pak jsem měl každou hodinu chytání tak 3-5 okounů mezi 35-45 cm. Spíš je to o dráždění jednotlivých velkých ryb než o chytání množství okounů z hejna, jak to bývá od května do října.
Stejně jako minulý týden jsem si i dnes chytil okouna, který atakoval délku 55 cm a protože byl před vytřením plnej jiker, možná vážil přes 3 kg (viz foto).
Okouni už se třou a jakmile bude po tření, začnou žrát. Myslím, že za týden začne pořádná chytačka.

Joseba


pulmetrovy okoun - ranni ulovek v rijnuŘíjen v Baskicku

V prvním říjnovém týdnu se počasí ustálilo a to je přesně to, co mají okouni rádi. Každé ráno je nad jezerem mlha a teplota okolo 5°C. Přes poledne se obvykle mlha rozplyne a odpoledne svítí slunce.
Okouni žerou nejvíc ráno mezi 8.00-10.00 a pak zas večer od čtyř do sedmi. Přes den chytáme většinou candáty, občas se splete nějaká ta štika a jak je vidět na fotce, tak se při chytání na jigy u dna občas chytí i parma. Ta na obrázku je druh Barbus comiza, který žije jen na Pyrenejském poloostrově. Největší okoun víkendu 10-11 října měřil 51 cm a byl uloven pod lávkou, která vede přes zátoku (viz foto).

Jairo
podzimni okoun z Baskicka - 47 cm
podzimni okoun z Baskicka - 47 cm
rijnovy candat z vodarenske prehrady v Baskicku
rijnovy candat z vodarenske prehrady v Baskicku
rijnovy okoun z Baskicka
rijnovy okoun z Baskicka
parma z vodarenske prehrady v Baskicku
parma z vodarenske prehrady v Baskicku
ranni ulovek okounu v rijnu
ranni ulovek okounu v rijnu


9.-11. září 2015

candat uloveny z rybarskeho kajakuVíkendová testovací výprava do Baskicka začala skvěle: v sedm večer jsme měli Radek, Tomáš a já sraz na pražském letišti a před jedenáctou večerní už jsme zasedli v apartmánku k parádní baskické večeři – saláty, sušené šunky, chorizo, sýry a, jak také jinak, láhev místního vína z oblasti Rioja, které se sklízí hned za kopcem.
Z rybářského hlediska jsme měli smůlu na počasí – první den se ochladilo a každou noc přecházela fronta, takže tlak skákal nahoru a dolů, což okouni zrovna moc v lásce nemají. Ale celkově jsme si ten víkend v Baskicku skvěle užili. Místní rybářský průvodce a správci revíru (Joseba, Jairro, Xavier) se o nás výborně starali. Tomáš a Radek seděli v rybářském kajaku poprvé a počáteční nedůvěru překonali asi tak po 5 vteřinách – jakmile odrazili od břehu, hned začali rejdit po jezerní hladině jak brouci vírníci. Chvílemi jsem na Tomášově tváři zahlédl výraz, který mívají děti na italském autodromu.

stika delky 98 cm, zari v BaskickuPrvní den jsme zachytali asi nejvíc ryb a největší. V následujících dnech se možná vlivem rychlých změn počasí chytalo okounů méně a už se nepovedl žádný z kategorie XXL.
Nejúspěšnější nástrahou byly 5-8 cm dlouhé těžké plandavky, resp. pilkiny a velké marmyšky (děkuji Zdeňkovi do Litoměřic) o hmotnosti 30-80 g. Okouni i candáti je často brali, když nástraha dopadla na dno. Ale zachytali jsme i na gumy a wobblery. Jediná nástraha, která nám moc nefungovala, byla rotačka. Ale na druhou stranu musím uznat, že jsme rotačkám ani nedopřáli moc času.

Po stránce rybářské, krajinářské, kulinářské i společenské to byl podařený víkend a v pondělí ráno, když jsme odjížděli na letiště, tak se nám domů vážně nechtělo...

Zde jsou naše výsledky:
okoun - jeste 2 cm mu chybi do pul metru
Pátek 9. září
Vstáváme ráno v sedm a v půl osmé už jsme u jezera, kde se v místním rybářské klubovně servíruje snídaně. Nad jezerem je mlha, teplota 8°C. Před polednem mlha mizí, svítí slunce a teplota vesele šplhá až na 24°C. Celý den mírný vítr, večer bezvětří. Tenhle denní průběh počasí je pro září a říjen prý obvyklý.

Radek – 2x okoun 20-25 cm, 2x candát 30-40 cm, 3x štika 50-80 cm
Tomáš – 3x okoun 20-30 cm, 2x candát 20-30 cm, 1x štika 60 cm
Zdeněk – 4x okoun 48 cm, 25 cm, 20 cm a 15 cm, 2x candát 25 a 35 cm, 2x štika 50 a 98 cm

Sobota 10. září
Změnilo se počasí. V noci bylo zataženo, ráno je sice řídká mlha, le rychle se rozpadá. Teplota mezi 10-20°C. Přes den mírný vítr, večer úplné bezvětří. Dopoledne jsme chytali až u lávky pro pěší na druhém konci jezera – jeli jsme tam na kajacích asi 35 minut, zpátky jsme se masňácky nechali odtáhnout motorovou lodí.

Radek – 3x okoun 20-25 cm, 3x candát 20-50 cm, 2x štika 50 a 93 cm
Tomáš – 3x okoun 20-30 cm, 3x candát 20-40 cm, 2x štika 45 a 68 cm
Zdeněk – 3x okoun 20-39 cm, 2x candát 25 a 50 cm, 2x štika 45 a 70 cm

podzimni okoun uloveny z rybarskeho kajakuNeděle 11. září
V noci trochu pršelo. Zatáhlo se a ráno nebyla mlha.
Celý den bylo střídavě oblačno - polojasno, chvílemi zataženo, pak zase jasno. Okolo poledne foukal silný vítr, ale rybařit se okolo ostrovů dalo v pohodě. Večer se zase vítr utišil, vyjasnilo se - pohoda...
Teplota přes den 10-17°C.
Zatímco první dva dny jsem chytal v tričku, košili a v trenýrkách nebo jen v lehkých kalhotech, dnes odpoledne jsem na sebe natáhnul i nepromokavé kalhoty a vzal jsem si větrovku.
Poznámka pro příště: láhev vína je lepší dopít po večeři než po obědě - když sytý a mírně ovíněný rybář usíná v kajaku, mohl by z něj vypadnout...

Radek – 4x okoun 20-40 cm, 4x candát 50-70 cm, 2x štika 30 a 55 cm
Tomáš – 5x okoun 15-35 cm, 3x candát 20-40 cm, 3x štika 60-70 cm
Zdeněk – 3x okoun 15-20 cm, 2x candát 20 a 35 cm a štika 40 cm (chytal jen dopoledne).

prehradni jezero v Baskicku
prehradni jezero v Baskicku
prehradni jezero v Baskicku
prehradni jezero v Baskicku
prehradni jezero v Baskicku
prehradni jezero v Baskicku
prehradni jezero v Baskicku
prehradni jezero v Baskicku
prehradni jezero v Baskicku
prehradni jezero v Baskicku


lov okounu z rybarskeho kajaku v Baskicku Srpen – okouní jezero jak má být

Škoda, že takovéto podmínky nemáme v čechách…. Teď jsem měl možnost navštívit domácí jezero mého španělnského kamaráda Joseby. Na tomhle jezeře jsem zažil naprosto neuvěřitelnou chytačku, jak po stránce množství a velikosti lovených ryb tak po stránce stylu lovu a těžko popsatelné krásy tohoto jezera. Na jezeře se smí lovit pouze z rybářských kajaků a certifikovaných malých plavidel bez motoru. Místňáci si dost zakládají na zachování kvalit tohoto jezera, žádné masaření známé z jiných lokalit ve španělsku. Časté kontroly registrací lodí a povolenek a instruktáže o chování k rybám a ošetření před puštěním… tomu říkám správný přístup!

zdolavani z rybarskeho kajaku v BaskickuNa tomto jezeře najdete všemožné typy fleků, dominují ale stromy a zatopené domy v různých hloubkách od 1 do 20 metrů.
Asi nejlepší montáží pro mě byl texas rig, hlavně proto, že se dá snadno měnit chytlavost montáže, stačí mít připravené nástrahy na streamerových háčcích a na offsetových.
První den jsme tak objížděli jezero a já nevěřil vlastním očím, na echolotu se rýsovaly opravdu zajímavé fleky, stromy různých velikostí, pláže s rozesetými kameny, skalnaté hrany, zatopené vesnice… prostě ráj pro dravé ryby.

Taková běžná velikost okouna je cca 40 cm a jsou jich tam davy.

srpnovy okoun z BaskickaNej ryba prvního dne měřila 48 cm do véčka ocasní ploutve, tedy těsně nad 50 cm měřeno po našem - takové XLko tohoto jezera. Josebův rekord je ale 54 cm...
Lov velkých okounů v zatopených lesích z kajaku je úplná bomba, sílu mají enormní a leckdy se povede i slušná štika.

V dalších dnech jsem zažil naprosto neuvěřitelnou rybařinu, a to dle místňáků to ještě úplně nebralo.
V nejlepší den jsem těch XL okounů okolo 50 cm měl čtyři nebo pět. Plus sem tam candát nebo štika. Věřím, že až se sem příště vrátím, tak pár dnů strávím i hledáním velkých candátů, také tu jsou k mání.

Jan Liska
www.kayakfishing.cz