+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAsieRuskoKamčatkaReportážeRybářský ráj v severním Pacifiku

Na protest proti vstupu ruských okupačních vojsk na území Ukrajiny rušíme všechny zájezdy a výpravy do Ruska.

Našim demokraticky a protiputinovsky smýšlejícím partnerům i zákazníkům se omlouváme, ale za stávající situace je absolutní bojkot turistiky do Ruské Federace jedinou možnou reakcí.

Rusko - Kamčatka - Reportáže

Rybářský ráj v severním Pacifiku 8.1.2006

sopka OpalaZápadní Kanada a Aljaška jsou bezpochyby velmi kvalitními lovišti pacifických lososů. Každoročně je navštěvují desetitisíce evropských a amerických rybářů a další statisíce by je navštívit chtěly. Nejoblíbenější a nejsnáze dostupná severoamerická loviště lososovitých ryb jsou rybáři nezřídka doslova okupována a orgány ochrany přírody vynakládají nemalé prostředky na záchranu a udržení populace pacifických lososů v mnoha řekách. V severním Pacifiku se však před několika lety otevřely rybářům brány nového, téměř liduprázdného rybářského ráje – Kamčatky.

Kamčatka leží jen tři hodiny letu z USA a Japonska a tak není divu, že se američtí a japonští rybáři stali průkopníky sportovního rybaření v této odlehlé, ale nádherné části světa.
K návštěvě kamčatského poloostrova dnes není potřeba žádné zvláštní povolení, jako tomu bylo před několika lety a mezi rybáři, kteří míří na Kamčatku, se objevili i rybáři z České republiky. Na následujících řádcích se pokusíme nabídnout základní informace o současnosti sportovního rybaření na kamčatském poloostrově.

Druhy ryb, rybářská sezóna.
Většina rybářů přijíždí na Kamčatku lovit lososy, ale nejvýše ceněných sportovním úlovkem jsou pstruzi duhoví – mikiža a především pak tažná forma duháka – sjomga. Kromě těchto druhů ryb se v kamčatských řekách a jezerech loví i tři druhy sivena a lipani.

Losos královský – čavyča. Největší z tichomořských lososů dorůstá zpravidla hmotnosti 10-30 kg. Do kamčatských řek táhne čavyča v červnu-červenci, tedy v období, kdy je na většině řek zvýšená hladina vody vlivem tání sněhu. Lov ryb na udici bývá tajícími sněhy značně komplikován a nezřídka zcela znemožněn, proto se sportovní rybáři návštěvě Kamčatky v první polovině léta zpravidla vyhýbají. Na západním pobřeží Kamčatky je však několik řek, které vzhledem k charakteru povodí nabízejí dobré rybaření již od konce června. Bohužel jsou tyto řeky dostupné pouze helikoptérou a jejich návštěva se díky nákladné dopravě výrazně prodraží...
Losos nerka vstupuje do řek v druhé polovině července a nepatří mezi časté úlovky. Jen zřídka dorůstá hmotnosti nad 4 kg. Maso nerky je kulináři ze všech lososů ceněno nejvýše. Podobně jako losos sima nemá pro sportovní rybolov velký význam.
Losos psí – keta a losos gorbuša některé řeky koncem července a v srpnu doslova zaplavují. Jejich počty bývají ohromující. Tyto druhy lososů se však na udici loví jen výjimečně – vůči nabízeným nástrahám zůstávají zpravidla apatičtí. Jejich početnost a neochota přijímat nástrahy nezřídka způsobuje, že počet ryb podseknutých převyšuje počet regulérně ulovených. Z tohoto důvodu se sportovní rybáři lovu kety a gorbuši spíše vyhýbají.
Losos stříbrný – kisuč se v kamčatských řekách objevuje již v srpnu a tah těchto velmi bojovných ryb pokračuje až do října. Patří mezi druhy lososů, které na nabízené nástrahy reagují zpravidla velmi agresivně. Dorůstá běžně hmotnosti 4-5 kg, vzácněji 7 kg. Losos stříbrný je z hlediska sportovního rybolovu nejdůležitějším druhem lososa Kamčatky.
Pstruh duhový vytváří, podobně jako v Severní Americe, dvě formy – sladkovodní, tzv. mikiža a tažnou, tzv. sjomga. Kamčatští duháci jsou neuvěřitelně bojovné ryby a patří mezi vysoce ceněné trofeje. Především američtí a japonští rybáři nezřídka zcela ignorují přítomnost lososů v kamčatských řekách a veškeré své snažení a um soustřeďují právě na lov pstruhů duhových. Průměrná velikost lovených ryb se pohybuje okolo 50 cm (1,5-2 kg), tažná forma může však dosáhnout hmotnosti nad 10 kg.
Siven malma (Dolly Varden) je nejčastěji loveným druhem sivena v kamčatských řekách. Vytváří sladkovodní i tažnou formu, nezřídka je způsobem života těsně spojen s rozmnožovacím cyklem lososů - podstatnou část potravy těchto ryb tvoří lososí jikry. Jen zřídka se loví exempláře o hmotnosti nad 2 kg, ale díky početnosti i atraktivnímu vzhledu patří mezi oblíbené úlovky.
Siven alpský (severský). Tento druh sivena žije rovněž v severní Evropě a v některých alpských jezerech. Na Kamčatce je rozšířen pouze ostrůvkovitě v několika jezerech a význam pro sportovní rybolov nemá.
Siven východosibiřský – kundža dorůstá často mohutných rozměrů – každoročně jsou loveni jedinci délky nad 1 m o hmotnosti přes 10 kg. V kamčatských řekách žije tažná forma této ryby. Zpravidla se neloví ve větším množství, ale existují informace o pravidelném výskytu velkých exemplářů v některých řekách.
Lipani žijí v některých jihokamčatských řekách, ale netěší se výraznějšímu zájmu rybářů.

Způsoby rybolovu
Příznivci přívlače a muškaři jsou mezi návštěvníky Kamčatky zastoupeni přibližně stejným dílem. Muškaření se však těší rostoucí popularitě.
Doporučené vybavení pro přívlač: pruty délky okolo 2,7 m, vrhací zátěž 30g. Při lovu lososů královských a na velkých řekách najde uplatnění i těžší kalibr (vrhací zátěž 40-100 g). Jako nástrahy najdou uplatnění především rotačky a plandavky, ale úspěšné mohou být i twistery.
Doporučené vybavení pro muškaření. Plánujeme-li lov pstruhů a sivenů, vystačíme s jednoručními pruty délky cca 9 stop třídy 6-8 AFTMA. Při lovu lososů se doporučují pruty delší (9,9 – 11 stop) třídy 8-11 AFTMA. Zatímco lososi se zdržují více u dna, často v silném proudu, kam nám nástrahu dopraví nejsnáze potápivá šňůra, pstruhy a siveny je možné nezřídka lovit i na „suchou„.

Rybářské předpisy
Zatímco místní obyvatelé nepotřebují pro lov některých ryb žádné povolení, cizinci se bez povolenky neobejdou. Povolenku je možné zajistit prostřednictvím „Sevvostrybvod" , tel: (415-2)119036, častěji však veškeré doklady k rybolovu obstarávají ruští partneři, kteří návštěvy revírů zajišťují. Cena povolenky se pohybuje okolo 300 Kč / den. Povolenky jsou vydávány pouze na určité řeky - při zakoupení povolenky musí rybář sdělit na jaké řece bude rybařit. Na některé revíry je počet vydávaných povolenek výrazně omezen. Sportovní rybáři smí na Kamčatce lovit pouze na jednoháčky bez protihrotu! Většina druhů ryb se loví metodou „chyť a pusť„, pro lov lososů královských a „sjomgy" je nutné zvláštní povolení. Tato omezení se návštěvníkům mohou zdát poněkud přehnaná vzhledem k početnosti ryb ve zdejších vodách i s ohledem na kvanta úlovků zdejších komerčních rybářů a pytláků. Takové jsou však předpisy a jejich respektování je nezbytně nutné. Rybářská stráž je na aktraktivních řekách dobře organizována a i když o objektivitě a neúplatnosti jejích členů je možné diskutovat, zahraniční a tedy „bohatý„ turista představuje vždy lákavou kořist a není radno vystavovat se případnému postihu.
S ohledem na pytláctví je nutné upozornit na důležitý fakt. Nelegální lov lososů a prodej kaviáru je pro mnoho obyvatel Kamčatky zásadním zdrojem příjmů. Řeky dostupné po silnicích a cestách, jsou pod velkým rybářským tlakem a počet ryb v nich každoročně klesá. Proto většina sportovních rybářů používá k dopravě na loviště helikoptéru nebo nafukovací lodě-rafty. Rybaření v odlehlých částech země za doprovodu místních průvodců má ještě jednu výhodu – sportovní rybáři jsou uchráněni od důsledků případných střetů mezi pytláky a rybářskou stráží (a nejedná se vždy o střety slovní...).

Doprava, ubytování
Kamčatka je jednou z nejodlehlejších částí planety a doba letu z Prahy se pohybuje okolo 12 hodin. Některé kamčatské řeky jsou dostupné automobilem nebo autobusem, ale k dopravě na většinu z nich je nutné použít helikoptéru. Použití helikoptéry však výrazně prodražuje pobyt (hodina letu stojí okolo 900 USD). Vzhledem k druhům lovených ryb a charakteru rybaření je vhodné často měnit loviště. Pohodlný pohyb po řekách a snadný výběr lovišť nabízejí nafukovací lodě-rafty. Většina rybářů, kteří míří na Kamčatku využívá s oblibou tohoto druhu dopravy. Časté změny lovišť znamenají rovněž mobilní charakter rybářského tábora. Ubytování je zpravidla zajištěno ve stanech a o pohodlí rybářů se starají profesionální rybářští průvodci a kuchaři. Úroveň služeb všech řádně registrovaných cestovních agentur a průvodců na Kamčatce je velmi vysoká. Není divu – většinu klientely tvoří nároční zákazníci, převážně Američané, Japonci a Britové.
Kamčatka patří v rámci Ruska mezi oblasti s velmi nízkou kriminalitou. Žije zde totiž necelých 300.000 obyvatel a je těžké zde něco utajit... Přesto však je nutné návštěvníky poloostrova varovat před reálným nebezpečím, které je dobré nepodceňovat. Nebezpeční mohou být rybářům zdejší medvědi. Jsou o málo větší než jejich severoamerický příbuzný – grizzly a velmi početní (především v okolí rybnatých řek). Lidí se medvědi zpravidla bojí, ale často jejich přítomnost prostě ignorují. Doporučujeme proto dodržovat rady místních průvodců, zbytečně medvědy nedráždit a dodržovat si od nich dostatečný odstup. Místa je na Kamčatce dost pro oba – medvěda i rybáře.

Zamíříte-li na Kamčatku, pak vězte, že by byla velká škoda věnovat se zde jen rybaření. Příroda Kamčatky, především pak její liduprázdné hory a sopky si rozhodně zaslouží návštěvu. Zatím je většina této části naší planety člověkem nedotčená, ale počty turistů, kteří sem každoročně míří rychle rostou a kdo ví, co bude za několik let...

Reportáž sepsal Zdeněk Edelmann, 8.1.2006