+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Soroya-LoppaSoroya Rorbu

Norsko - oblast Soroya-Loppa - Soroya Rorbu

Poloha na severovýchodním výběžku ostrova Soroya v rybářské osadě Akkarfjord je zásadním faktem, proč tuto lokalitu volí za cíl výprav zkušení rybáři a mořeplavci. Spojení Akkarfjordu s pevninou (městem Hamerfest) zajišťuje 2x-3x denně trajekt nebo taxiboat (20 minut jízdy).

Soroya RorbuRybářům jsou v Akkarfjord k dispozici čtyři moderní domky a dvě apartmá přímo u kotviště lodí.

Obytná plocha domku pro 8 osob je 105 m2: plně vybavená kuchyně (lednice, sporák, mikrovlnka, myčka), obývací pokoj (TV) s jídelním koutem a přístupem na terasu, koupelna (sprcha a WC, pračka), umývárna s druhým WC a tři dvoulůžkové ložnice se dvěma oddělenými lůžky v každé z nich. Přízemí domku je uzpůsobeno pro pobyt tělesně postižených osob na invalidním vozíku.

Obytná plocha každého ze tří domků pro 4-6 osob je 75 m2: plně vybavená kuchyně (lednice, sporák, mikrovlnka, myčka), obývací pokoj (TV) s jídelním koutem a přístupem na terasu, koupelna (sprcha, WC a pračka) a tři dvoulůžkové ložnice.

Obytná plocha apartmá pro 4-6 osob je 88 m2: plně vybavená kuchyně (lednice, sporák, mikrovlnka, myčka), obývací pokoj (TV) s jídelním koutem a přístupem na terasu, koupelna (sprcha, WC a pračka) a tři dvoulůžkové ložnice.

Domek pro 8 osob - obývák
Domek pro 8 osob - obývák
Domek pro 8 osob - kuchyně
Domek pro 8 osob - kuchyně
Domek pro 8 osob - ložnice
Domek pro 8 osob - ložnice
Domek pro 8 osob - ložnice
Domek pro 8 osob - ložnice
Domek pro 8 osob - koupelna
Domek pro 8 osob - koupelna
Domek pro 6 osob - obývací kout
Domek pro 6 osob - obývací kout
Domek pro 6 osob - jídelní kout
Domek pro 6 osob - jídelní kout
Domek pro 6 osob - kuchyně
Domek pro 6 osob - kuchyně
Domek pro 6 osob - ložnice
Domek pro 6 osob - ložnice
Domek pro 6 osob - sprcha a WC
Domek pro 6 osob - sprcha a WC

Domky Soroya Rorbu a moloMalý obchod s kompletním sortimentem potravin a základním rybářským vybavením je 200 m od domků, velké obchody a restaurace jsou v Hammerfest (20 minut jízdy lodí nebo trajektem), letiště je v Hammerfest (5 minut taxíkem + 20 minut lodí) a v Alta (1,5 hodiny expresní osobní lodí do Hammerfest a dál 20 minut trajektem nebo lodí).

Majitelé domků jsou profesionální rybáři ochotní a schopní doporučit aktuální loviště ryb a poskytnout rady pro úspěšné rybaření na moři i v okolních jezerech. Hovoří anglicky.

Kotviště lodí - molo se nachází přímo před domky. Rybářům jsou k dispozici rovněž místnost s filetovacím stolem a tekoucí vodou, mrazáky a prostory pro uložení rybářského vybavení a oblečení.

Kasboll 660HT - ilustrační fotoMožnost pronájmu moderních a kvalitních lodí Kasboll délky 6,6-6,9 m se zastřešeným centrálním řídícím pultem, echolotem-GPS-mapovým plotrem, vysílačkou, držáky na pruty a motorem o výkonu 115 HP za 30.000 Kč/týden a
lodí Kasboll délky 7,5-7,9 m s obchozí vytápěnou kabinou, řídícím pultem, echolotem-GPS-mapovým plotrem, vysílačkou, držáky na pruty a motorem o výkonu 150 HP, resp. 200 HP za 46.000 Kč/týden.

S ohledem na bezpečnost rybářů jsou lodě vybaveny systémem pro jejich okamžitou lokalizaci.
Palivo do lodí zajišťují majitelé Soroya Rorbu.

V místě pobytu je možné zakoupit pojištění pronajatých lodí za cca 700 NOK za jednu loď / týden (spoluúčast v případě pojistné události je cca 15.000 NOK).

Kasboll 7,5 m s kabinou
Kasboll 7,5 m s kabinou
Kasboll 7,5 m s kabinou
Kasboll 7,5 m s kabinou
Kasboll 6,6 m se zastřešeným centrálním řídícím pultem
Kasboll 6,6 m se zastřešeným centrálním řídícím pultem
Kasboll 6,6 m se zastřešeným centrálním řídícím pultem
Kasboll 6,6 m se zastřešeným centrálním řídícím pultem
Kotviště-molo v Soroya Rorbu
Kotviště-molo v Soroya Rorbu

Kasboll 7,5 m s kabinou - ilustrační fotoRybářská sezóna začíná na ostrově Soroya v březnu a trvá do poloviny října. Důležitou výhodou přístavu Akkarfjord a nejbližších lovišť je fakt, že jsou od severu a západu chráněny před větrem a vlnami. Do značné míry je možné v Akkarfjordu a Soroysundu rybařit i za větru a zhoršeného počasí. V případě dobrého počasí jsou pak samozřejmě k dispozici nesčetná loviště na oceánu a při severním pobřeží ostrova Soroya.
Návštěvníci Akkarfjord oceňují rovněž polohu okolních lovišť trofejních ryb. Není nutné jezdit daleko ani rybařit na extrémních hloubkách - jen několik minut jízdy z přístaviště jsou vynikající místa, mnohá z nich jen na hloubce 20-50 metrů.

Pobřeží ostrova Soroya je významným lovištěm trofejních tresek obecných, ale loví se zde i velké tresky tmavé, jednoskvrnné, vlkouši a halibuti (ti především od června do října).
treska obecna - leto v kraji FinnmarkZdejší populace tresek obecných se skládá z arktických oceánských tresek (skrei), které se u pobřeží ostrova vyskytují od března do dubna i z tresek, kteří žijí celý rok na pobřeží.
Z dalších druhů ryb je zde možné lovit i okouníky včetně trofejních kusů a výjimečně i vlkouše skvrnité.

Při lovu trofejních tresek se nejčastěji používá montáže pilkrů 200-700 g s 1-2 návazci (úhoříci-gummimack). Lovci halibutů dávají přednost jigům 200-400 g (loviště jsou zpravidla na hloubkách do 60 m, často v místech, kde vzniká silné proudění) a jako nástrahy používají buď twistery-rippery 14-20 cm nebo tresky tmavé o hmotnosti 0,5-1 kg.

halibut 125 cm - Finnmark, kvetenPobyt na ostrově Soroya doporučujeme zkušenějším rybářům, kteří mají s mořským rybařením v Norsku praxi, znají své možnosti, touží po trofejních úlovcích a mají zkušenosti s řízením lodí na oceánu.

Na ostrově Soroya je celá řada jezer a jezírek s populací pstruhů a sivenů. Loví se nejčastěji na přívlač nebo umělou mušku, úlovky dosahují obvykle hmotnosti 0,5-3 kg, ale každoročně se podaří ulovit i pstruhy o hmotnosti okolo 5 kg. Týdenní povolenka na jezera stojí cca 500 NOK.

S trochou štěstí se na moři můžete setkat s tuleni, vzácněji s velrybami a kosatkami. Na pobřežních útesech se nachází několik hnízdišť racků, alkounů a papuchalků.

treska jednoskvrnna - leto v kraji FinnmarkSpojení z Hammerfestu do Akkarfjord zajišťuje buď lodní taxi pro nejvýše 6-10 osob (15 minut jízdy, cca 1.500 NOK za jednu cestu) nebo 2x-3x denně trajekt Hammerfest-Akkarfjord (30 minut plavby, možnost přepravy nejvýše čtyř aut, nakládka obvykle přístavním jeřábem)(trasa 380 Soroysundexpressen), případně expresní osobní loď z Alta nebo Hasvik (1,5 hodiny plavby) (trasa 380 Soroysundexpressen)

Dopravu lodním taxi z přístavu Hammerfest do Akkarfjord a zpět je možné zajistit za cca 3.000 NOK a dopravu lodním taxi z přístavu u letiště Alta do Akkarfjord a zpět je možné zajistit za cca 15.000 NOK - uvedené ceny jsou za skupinu 4-10 osob za obě cesty a závisí na volné kapacitě dopravní společnosti.

Týdenní pronájem domku/apartmá pro 4-6 osob v sezóně 2024: 49.000 Kč
Výše uvedená cena je platná při obsazení domku/apartmá nejvýše čtyřmi osobami. V případě obsazení vyšším počtem osob činí příplatek za každou další osobu 3.000 Kč na týden.

Týdenní pronájem domku pro 8 osob v sezóně 2024: 58.000 Kč

V případě prodloužení pobytu na dobu delší než týden je za každý další den účtován příplatek 14% z ceny týdenního pronájmu.

Ke každému pronájmu domku/apartmá je nutné připočíst poplatek za závěrečný úklid ve výši 5.000 Kč.

Zapůjčení ložního prádla a ručníků je vždy v ceně pronájmu.


Příliv a odliv na pobřeží ostrova Soroya