+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Soroya-LoppaReportážeAktuality, postřehy a krátké zprávy

Norsko - oblast Soroya-Loppa - Reportáže

Aktuality, postřehy a krátké zprávy 13.11.2023

Loppa - pristresek na cisteni ryb primo na moluLoppa v březnu

V sezóně 2017 bude hostům domků a apartmá Loppa v osadě Sor Tverrfjord k dispozici nové místo na čištění ryb. Dobudován byl přístřešek s filetovacími stoly a tekoucí vodou, který se nachází přímo na plovoucím molu. Mrazáky pro uložení úlovku byly přestěhovány do prostoru pod místním obchodem, kde vznikne i prostor pro uložení rybářských potřeb.
Hala pod domkem Krambua bude po rekonstrukci sloužit zřejmě jako sklad pro místní zpracovnu ryb.

A zajímá Vás, jaké bylo počátkem března na Loppě počasí? Fotografie kotviště lodí a nového přístřešku na zpracování ryb asi nepotřebuje komentář...


treska obecna - zari v kraji FinnmarkLoppa v září

Koncem září se ukázalo, že nám odpadne jedna zakázka. A tak se naše parta mohla vydat na sever Norska. Čtyři letěli do Alta a dva jsme jeli autem. Počasí bylo dobré a cestu z Trelleborgu do Alta jsme zvládli za dvacet hodin. Naložili jsme na letišti naše přátele, kteří zde již čekali a za další dvě hodiny jsme byli v Oksfjordu, odkud nám za hodinu jel trajekt do SorTverrfjord.
Možná jsme měli štěstí, ale počasí bylo super. Jenom jeden den foukal vítr a to jsme chytali ve fjordu, jinak jsme denně jezdili na oceán k Sildě a malé Loppě. Největší treska obecná 129 cm, největší keler-treska tmavá 111 cm, největší halibut 124 cm, největší okouník krásných 59 cm a kupodivu jsme nachytali i makrely. Nejvíc ryb bylo asi na hraně mezi Sildou a Loppou na hloubce od 40 do 80 m. Možná proto, že tam byly ty makrely. Velké tresky tmavé jsme nachytali ve fjordu u SorTverrfjord.
Už jsme si nemysleli, že se letos na ryby dostanem, ale září nás pozitivně překvapilo!

Martin

zdolavani halibuta
zdolavani halibuta
treska tmava - zari v kraji Finnmark
treska tmava - zari v kraji Finnmark
treska tmava - zari v kraji Finnmark
treska tmava - zari v kraji Finnmark
treska obecna - zari v kraji Finnmark
treska obecna - zari v kraji Finnmark
treska obecna - zari v kraji Finnmark
treska obecna - zari v kraji Finnmark
halibut - zari v kraji Finnmark
halibut - zari v kraji Finnmark
halibut - zari v kraji Finnmark
halibut - zari v kraji Finnmark
makrely - zari v kraji Finnmark
makrely - zari v kraji Finnmark
okounik - zari v kraji Finnmark
okounik - zari v kraji Finnmark
ranni slunce - cekani na zaber
ranni slunce - cekani na zaber



Video z červnové Loppy




cervencova treska tmava - kellerLéto 2015

V polovině června se začalo kazit počasí a prakticky každý týden přinesl nějakou radikální změnu. Jediné, co v červnu, červenci a srpnu chybělo, bylo sněžení. Ačkoli - na vrcholcích nad Sor-Tverrfjordem i nasněžilo.
Halibuti byli na každodenním seznamu úlovků od června až do září. Počet ulovených halibutů závisel spíše na umění a snaze rybářů, než na tom, zda brali nebo ne, protože byli loveni prakticky každý den. Letos v červenci vozili hosté z moře podstatně méně tresek obecných, ale zase více tresek tmavých, než tomu bývá v jiných letech.
Pokud vím, tak od července do září nikdo v Sor Tverrfjordu neulovil halibuta nad 80 kg ani tresku nad 26 kg.
Podařilo se nám k domku Haugen zakoupit další Kverno s motorem 80 HP a už se těšíme, až bude od prosince v provozu nový trajekt.

Britt
cervencovy halibut ze Sor Tverrfjordu
cervencovy halibut ze Sor Tverrfjordu
halibut uloveny 200 m od kotviste lodi v Sor Tverrfjordu
halibut uloveny 200 m od kotviste lodi v Sor Tverrfjordu
letni vlkousi
letni vlkousi
pulnocni slunce nad Sildou
pulnocni slunce nad Sildou
tresky tmave ze Sor-Tverrfjordu, cervenec
tresky tmave ze Sor-Tverrfjordu, cervenec


treska obecna 131 cm, 21 kg ulovena v cervnuLoppa – rekonstrukce přístavu v Sor Tverrfjord

Trajektová společnost Boreal provozující trajekty na trase Oksfjord-SorTverrfjord-Oksfjord vydala upozornění, že v průběhu srpna bude z důvodu úpravy přístavu v Sor Tverrfjord, rušit odjezdy některých trajektů (především nedělní spoje).
Protože ke zrušení trajektové přepravy může dojít v době, kdy už budete i s automobilem v Sor-Tverrfjord a Vy pak nebudete mít možnost přepravy auta zpět do Oksfjordu, doporučujeme v srpnu raději ponechat automobily v Oksfjordu a do Sor-Tverrfjord cestovat jen se zavazadly expresní lodní dopravou - hurtigbat Loppaexpressen.

Sledujte případné úpravy jízdního řádu a výluky na webu trajektové společnosti, viz http://www.177finnmark.no/Rutetabeller/ferjer a aktuality zveřejňované na http://www.177finnmark.no/

V případě zrušení trajektu doporučujeme zvolit náhradní dopravu expresní lodí (hurtigbat Loppaexpressen), která přepravuje osoby a zavazadla (nikoli automobily). Dopravu zavazadel z přístaviště expresní lodě v Sor Tverrfjord do Vašeho domku zajistí majitel domku. informace viz http://www.177finnmark.no/Rutetabeller/baatruter

V případě urgentních dotazů kontaktujte zákaznickou linku lodní společnosti, ev. majitele Vámi pronajatého domku.


Loppa 12.-19. června

Celkem jsme ulovili:
Treska obecná nad 100 cm - 20 ks, největší 122 cm, 14 kg
Treska obecná 70-100 cm - asi 80 ks
Treska tmavá nad 100 cm - 3 ks
Treska tmavá 70-100 cm - asi 30 ks
Halibut 80-85 cm - 3 ks
Opravdovou "lahůdkou" bylo zdolávání dvou tresek tmavých (101 cm a 95 cm) najednou - na červené "papriky" při navíjení ze 160 metrů zabraly v hloubce asi 100 m...

Vladimír N.


cervnovy vlkous z LoppyLoppa 1.-4. června

Po úspěšné říjnové výpravě na Loppu jsem se nemohl dočkat konce května. Ale žádná hitparáda trofejí se nekonala. Zatímco v říjnu jsme o metrové tresky a ještě větší halibuty neměli nouzi, stejné loviště k nám počátkem června bylo na úlovky skoupější. Já osobně jsem se s treskou ani halibutem nedostal přes metr a celkový počet „velkých“ ryb nebyl v naší desetičlenné skupině nijak ohromující: největší treska obecná měřila 123 cm (Míša z Rokycan), celkem tresek nad 120 bylo jen 5 a asi 10 tresek mezi 110-120 cm. Drtivá většina ulovených tresek obecných byla mezi 60-80 cm. Tresky tmavé jsme chytali jen malé, na jednoskvrnku jsme nenarazili vůbec.
Lepší to bylo s halibuty – nechytli jsme sice žádné velké ryby přes 130 cm, ale na „halibutích“ místech jsme skoro vždycky nějakého „placáka“ lapli, ale většinou se jednalo o ryby délky 70-90 cm.
cervnovy vlkous z LoppyPřekvapením bylo množství lovených koček-vlkoušů. Hned první den jsme na jedné lodi ve třech ulovili 15 vlkoušů délky 60-90 cm a i v dalších dnech jsme západně od malého ostrova Loppa a na dalších kamenitých místech na hloubkách od 15 do 60 metrů lovili vlkouše ve větší míře, než bývá obvyklé.
Větší tresky obecné jsme zachytali především na hloubkách mezi 50-90 metry (na hraně mezi severním cípem Sildy a Loppy) a pár velkých tresek bylo uloveno i v okolí podmořských kopců severozápadně od Loppy na hloubce okolo 40 m.
Všichni ulovení halibuti byli na gumu nebo na rybu z hloubek 15-40 metrů, většina byla překvapivě ulovena mezi ostrůvky u vesnice Bergsfjord, vlastně jen 10 minut lodí ze Sor Tverrfjordu. Pár halibutů jsme ulovili i na západním a severním pobřeží ostrůvku Loppa.
Celkově by se dalo říci, že jsme lovili výrazně méně ryb, než bývá na Loppě obvyklé. Počasím to asi nebylo - teploty byly mezi 5-10°C, první tři dny bezvětří nebo vítr do 3 m/s a poslední 4 dny byl vítr od 3 do 8 m/s, což také nebylo nijak hrozné. Horší situace však byla s teplotou vody – v okolí Sor Tverrfjordu a Sandlandu ukazoval echolot teplotu vody 5-6°C a za teplejší vodou (6,5-7 °C) jsme museli jezdit severně a východně od Sildy nebo západně od Loppy. Ale ani tam jsme nenašli místa, kde by teplota vody byla nad 7°C, o obvycklých 9-11°C jsme si mohli nechat zdát. Příčinou nezvykle studené vody bylo bezpochyby tání sněhu a ledovců, které spustilo oteplení vzduchu a deštivé počasí v druhé polovině května.

nakladani maleho trajektuKdo pojedete na Loppu v létě 2015, rozhodně doporučuji zarezervovat si trajekt z Oksfjordu na e-mailu [email protected] (poslat jim požadavky na datum, čas, SPZ auta, počet osob a jméno řidiče). V Sor Tverrfjordu začali rozšiřovat přístaviště trajektu, kterým tam navážejí stavební materiál a skoro na každý trajekt nakládají náklaďák, návěs s materiálem nebo stavební stroje, což zabere podstatnou část kapacity nákladní plochy trajektu. Stavba bude trvat až do listopadu a výsledkem má být delší molo vhodné pro větší trajekt, který bude jezdit mezi Oksfjordem a Sor Tverrfjordem snad od prosince. Výměna plavidel proběhne i na trase mezi Oksfjordem a Hasvikem. Nově mají začít osoby i náklad přepravovat trajekty s pohonem na kapalný zemní plyn. Celá ta sranda s výměnou trajektů a úpravou přístavů vyjde na 70 milionů NOK. Ale plynu mají Norci dost, tak se jim to asi vyplatí…

treska obecna 120 cm, kvetenZdeněk Edelmann


Loppa - Sor Tverrfjord 15.-23.5.

Na Loppě jako vždy ryb víc než dost. Povedly se především tresky, mníkovci a vlkouši. Halibuti snad příště.

Tomáš B.


Loppa - Sor Tverrfjord 12.-22.5.

Ulovili jsme větší množství tresek obecných a vlkoušů do jednoho metru.
Halibuty pouze dva 80 cm.
Několik tresek přes metr, největší 131 cm 21 kg - foto posílám

Ivo S.

treska obecna 120 cm, kveten
treska obecna 120 cm, kveten
vlkousi, mnikovci, tresky - jako na prehlidce
vlkousi, mnikovci, tresky - jako na prehlidce
nenazranost
nenazranost
full house
full house
severska pulnoc v kvetnu
severska pulnoc v kvetnu


Loppa - Sor Tverrfjord pocatkem prosinceProsinec

Zdá se, že v celé Evropě letos zima dorazí později. I u nás daleko nad polárním kruhem vlastně zima ještě ani nezačala.
Za pár dní budou Vánoce a sníh leží jen na horách. Okolo fjordu v Sor Tverrfjord se sníh se zatím nedrží.
Dny jsou velmi krátké a světlo přes den slabé. Za to v noci, když se vyjasní, tak nám krásně svítí polární záře.

Veselé Vánoce přeje z Loppy
Britt

Loppa v prosinci - polarni zare nad Sor Tverrfjord



rijen ve Finnmarce - treska obecna 117 cm ulovena na gumu 12 cm na hloubce 50 mLoppa
2.-5. října


Počátkem října jsme se s Borkem mohli na vlastní kůži přesvědčit, že i podzimní rybaření na severu Norska může probíhat za téměř letních podmínek.
Protože jsme museli překontrolovat některé nové rybářské chaty v kraji Finnmark a jedna z nich byla právě na Loppě, rozhodli jsme se, že si pracovní pobyt v Norsku o pár dní prodloužíme a strávíme víkend v Sor-Tverrfjord. Předpověď počasí na www.yr.no byla tak pozitivní, že jsme jí nechtěli ani věřit - tím spíš, že tou dobou už v Čechách bylo sychravo a často pršelo. Pro jistotu jsme si s sebou na cestu do Norska přibalili k běžnému vybavení i rukavice, zimní spodky a Borek zakoupil speciální rybářské holínky do arktických podmínek.
Ale předpověď nelhala – za čtyři dny našeho pobytu v Sor Tverrfjord pršelo asi hodinu, vítr foukal jen jednou odpoledne, denní teploty se pohybovaly mezi 10-15°C, v noci svítila na nebi polární záře a ryby žraly!

rijen na Loppe - halibut 157 cm uloveny na jig-gumu 15 cm na hloubce 40 mChytali jsme především tresky obecné, drtivá většina byla mezi 60-80 cm, asi 5 ryb okolo metru a jedna treska ulovená na přívlač jižně od ostrůvku Loppa měla 117 cm. Naplnit ulovenými treskami ne bednu, ale celou loď by asi nebyl problém.
Štěstí jsme měli na halibuty: během čtvrteční večerní rybářské dvouhodinovky jsem na hloubce okolo 40 m ulovil dva metrové (do 112 cm), v pátek jsem v Bergsfjordu východně od ostrova Silda na hloubce 35-45 m dostal halibutka 80 cm a jednoho parádního placáka 157 cm (49 kg). V sobotu 4.10. jsme chytali západně od ostrůvku Loppa, kde Borek ulovil na vláčák tři halibuty 65-93 cm a já dva osmdesáticentimetrové. Všichni halibuti byli uloveni na hloubce mezi 35-45 m v okolí skalnatých výběžků ostrovů, na místech, kde vzniká silné proudění a na dně vybíhá podmořský hřbet obklopený hloubkou. Já jsem měl všechny halibuty na 15 cm dlouhou gumu - jig od firmy Storm o hmotnosti 240 g. Osvědčila se barva gumy zlatohnědá (jako treska obecná) i modrobílá (jako treska jednoskvrnná). Borek ulovil halibuty na vláčák – na černobílou gumu od Relaxu délky cca 12 cm na hlavičce 50 g a na malý stříbrnozelený pilkin.
Když jsme zastavili na hloubce okolo 100 m, tak jsme chytli i pár tresek tmavých (20-50 cm), ale po pravdě řečeno se nám nechtělo pilkrovat na větší hloubce ani pumpovat kelírky z hlubin a tak jsme se místům s malými kelery raději vyhýbali a na větší jsme nenarazili.
Každý den jsme ulovili i několik mníkovců délky 50-90 cm, Borek se první dva dny (proti své vůli) na jejich lov vyloženě specializoval – mníkovci ho prostě mají rádi.
Neulovili jsme ani jednu tresku jednoskvrnnou, ani jednoho jednoho vlkouše (ale nechytali jsme na maso) a nevěnovali jsme se ani vetším hloubkám, kde je šance na okouníky.

Dalo by se říci, že kdekoli jsme zastavili západně nebo jižně od ostrůvku Loppa a severovýchodně od ostrova Silda, prakticky na všech místech, byla výborná rybařina. Drtivou většinu času jsme chytali na hloubkách 25-50 m. Dobře jsme zachytali i na hranách skalnatých výběžků a mělčin 20-40 m severně od osady Bergsfjord. Vlastně jediný prostor, kde se nám nedařilo, byly podmořské hory východně od Sildy.

Na vodě jsme byli jediní rybáři široko daleko, což nám za stávajícího hezkého počasí a skvělé rybařiny připadalo neuvěřitelné. Za tři dny trávené na vodě jsme nepotkali žádné sportovní rybáře, pouze jednou jsme u ostrůvku Loppa potkali kutr z ostrova Soroya, který zde kladl šňůry na halibuty.

rijen ve Finnmarce - poledne v Sor-Tverrfjord, LoppaNěkolikrát mne napadlo, že takhle krásné počasí jsme na Loppě neměli snad ani v červnu nebo v červenci, kdy sem obvykle jezdívám. Každé ráno mne budilo svítání ještě před šestou ranní, přes den vystoupala teplota nad 10°C a při rybaření musím na sluníčku odkládat svršky a chytám jen v triku a kalhotech od overalu. Stmívá se po sedmé hodině, ale i pak je večer příjemné sedět na terase a koukat na fjord a o něco později v noci i na polární záři, která se objevuje po 21. hodině.

Příští rok jsem se na Loppu chystal tradičně v červnu, ale nevím, zda to pod dojmem minulého víkendu ještě nepřehodnotím a nevyrazím koncem září nebo v říjnu...

Zdeněk Edelmann

rijen na Loppe - 6.00 rano, svitani nad osadou Sor-Tverrfjord
rijen na Loppe - 7.00 rano, privlac u ostrova Silda
rijnove poledne v Sor-Tverrfjord
rijnove poledne v Sor-Tverrfjord
pobrezi poloostrova Loppa v rijnu
pobrezi poloostrova Loppa v rijnu
severni pobrezi poloostrova Loppa v rijnu
severni pobrezi poloostrova Loppa v rijnu
osada Sor-Tverrfjord a Bergfjord v rijnu
osada Sor-Tverrfjord a Bergfjord v rijnu
Sor-Tverrfjord a Bergfjord v rijnu
Sor-Tverrfjord a Bergfjord v rijnu
rijnova treska obecna - metrovka
rijnova treska obecna - metrovka
rijen na Loppe - treska obecna
rijen na Loppe - treska obecna
rijen na Loppe - treska obecna
rijen na Loppe - treska obecna
rijnova treska obecna - metrovka
rijnova treska obecna - metrovka
zdolavani tresky u ostrova Loppa - rijen
zdolavani tresky u ostrova Loppa - rijen
rijen na Loppe - vychod slunce
rijen na Loppe - vychod slunce
halibut delky 90 cm, rijen na Loppe
halibut delky 90 cm, rijen na Loppe
halibut delky 93 cm, rijen na Loppe
halibut delky 93 cm, rijen na Loppe
rijen na Loppe - zdolavani halibuta
rijen na Loppe - zdolavani halibuta
rijen na Loppe - zdolavani halibuta
rijen na Loppe - zdolavani halibuta
halibut 157 cm, 49 kg uloveny na jig 3. rijna
halibut 157 cm, 49 kg uloveny na jig 3. rijna
halibut 157 cm, 49 kg uloveny na jig 3. rijna
halibut 157 cm, 49 kg uloveny na jig 3. rijna
halibuti 85 cm a 157 cm, 3. rijna
halibuti 85 cm a 157 cm, 3. rijna
halibut 112 cm uloveny na jig 2. rijna
halibut 112 cm uloveny na jig 2. rijna
rijen na Loppe - poledni privlac
rijen na Loppe - poledni privlac


cervencova treska tmava 112 cmLoppa
25.7.-3.8.


Loppa byla zatím nejlepší místo, kde jsem na moři rybařil. Krásná příroda, množství ryb ve velikostech o kterých si teď nechám každou noc zdát...
Tresky obecné byly od 60 do 115 cm (my to neměříme, jen koukáme na tu krásu), celkem cca 100 ks.
Halibutů jsme ulovili 8 ks cca 85 - 110 cm.
Vlkoušů bylo celkem 25 ks do 90 cm.
Mníkovců-lumbů nepočítaně a překvapivě jsme i tady na dalekém severu ulovili i jednu makrelu!
Za našeho pobytu Němci z Loppy ulovili halibuta 170 cm (65 kg) a Angličané 200 m od přístavu halibuta 180 cm (74 kg).

Radek B.

cervencovy vlkous z Loppy
cervencovi halibuti z Loppy


halibut 35 kgLoppa,
červen


V okolí poloostrova Loppa v kraji Finnmark jsou výborná loviště trofejních tresek a halibutů a hojně se zde loví i další druhy ryb.
Skupina ze severních Čech hlasí nasledující úlovky:
Během našeho 10ti denního pobytu na přelomu června a července jsme ve 4 lidech ulovili 6 halibutů, tresek obecných nespočetně - největší 126 cm, několik vlkoušů (cca 16 ks), 8 ks velkých tresek tmavých přes 1 metr a další 70-80cm, několik okouníků, menší tresky jednoskvrné a nespočet mníkovců.

Jeden z největších v červnu prokazatelně ulovených halibutů v Norsku měřil 143 cm a vážil 35 kg. Šťastný lovec z Brna se jmenuje Milan Zajíc. Gratulujeme.

červnové trofejní úlovky:
Vlkouš obecný 95 cm, uloven 2. 6. 2014
Halibut 143 cm, 35 kg, uloven 3.6. 2014
Halibut 143 cm/36 kg - pilker 500g + úhořík, uloven 18.6.
Treska obecná 140 cm/25 kg - jig-head 400g, ulovena 16.6.
Treska obecná 126 cm na bílý pilkr 500 gr (ryba vrácena vodě)
Treska obecná 120 cm, 19 kg 3.6. 2014
Treska tmavá 115 cm 28.6.2014 na žlutý pilkr 500 gr (ryba vrácena vodě)


Loppa 15-22 červen
Na Loppě jsme nebyli prvně a letos nám připravila opět skvělé úlovky:
Treska obecná (100-140 cm) - 12 ks
Treska obecná (70 - 100 cm ) - nekonečné množství
Treska tmavá (80 - 90 cm) - 6 ks
Halibut (100-143 cm) - 3 ks
Halibut (80-100 cm) - 6 ks

Největší úlovky:
Halibut 143 cm/35 kg - pilker 500g + červená paprika-úhořík
Halibut 130 cm/20 kg - jig-head 400g
Treska obecná 140 cm/25 kg - jig-head 400g

Vladimír N.


okounik 4,5 kg, cervenLoppa 10-17.6.
Rybacka super len pocasie nam neprialo vietor, dazd, krupy, sneh...
Isto len pre skusenych rybarov.
Ulovky: 10 tresek ob. cez 1 meter, treska ob. 125 cm 14kg, 120cm 13 kg
Vlkouse, miene, ostrieze a 4 male halibuty do 8kg.
Branislav P. a Juraj P.


Loppa 6.-13.6.
Po zkušenostech z roku 2013 jsme věděli do čeho jedeme.
Až na množství úlovků bylo vše výborné. Počasí umožňovalo být na moři 12 až 15 hodin denně.
Zkoušeli jsme vláčení i pilkrování. Úspěšnější bylo pilkrování na hloubkách kolem 40 m. Za pobyt jsme utrhli pouze asi 30 nástrah.
Nejčastější lovená ryba byla treska obecná (50-80 cm), ale chytili jsme i řádku vlkoušů a mníků. Kupodivu jsme chytili i makrely, což je takto na severu poměrně neobvyklý úlovek.
Nejzajímavější úlovek byl mořský ďas (108 cm a 15 kg) ulovený 10.června v hloubce 28 m na pilkr.
Zpáteční cesta nám trvala 37 hodin a 32 minut včetně trajektů.
Stanislav B.