+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Soroya-LoppaReportážeAktuality, postřehy a krátké zprávy

Norsko - oblast Soroya-Loppa - Reportáže

Aktuality, postřehy a krátké zprávy 13.11.2023

Priroda kouzli, ryby berou Loppa 9.-19.7. 2021

Ještě asi měsíc před plánovaným odjezdem nebylo ani trochu jisté, že odjedeme, ale nakonec to začalo vypadat nadějně. Koupil jsem letenky do Alty pro tři z nás a trajekt Rostock – Trelleborg pro další tři, kteří cestovali po zemi. Všichni jsme si před odjezdem, respektive před odletem, došli na test, protože covid...
Pozemní skupina vyrazila autem 7. července v poledne, letecká skupina odlétala o den později ve 14:00 a všichni jsme se nakonec úspěšně sešli 9.7. večer v Oksfjordu na trajektu, který jede do Sor-Tverrfjordu.

První halibut byl chycen z mola u domku ještě před tím, než jsme od majitelky převzali lodě. Byl to sice prcek, ale také slušná předzvěst pro dny příští. Protože cíl byl jasný: aby si každý během pobytu chytil aspoň jednoho. Čtyři účastníci doposud halibuta nikdy nechytili i přes to, že nejsou v Norsku poprvé. Tedy až na Honzu, který byl v podstatě naprostý rybářský nováček s jednodenní zkušeností z Faerských ostrovů, ale to je už zhruba 20 let zpět. Jenže Honza je šikovný a velmi zručný, chyby znovu neopakuje a učí se extrémně rychle. Už po dvou dnech chytal, jakoby to dělal léta.

Radost nerybare z prvni vetsi ryby Celkově se dá říci, co se halibutů týká, že jsme byli úspěšní. Každý nakonec svého halibuta ulovil. Karel jich dal cca čtrnáct, největší měřil 130 cm. Přema jich má asi devět, největší 115 cm (16 kg), Zbyněk přemluvil šest placáků, největší měřil 115 cm a vážil 14 kg. Štěpán zdolal přibližně dvanáct halibutů, většinou sice kolem 70 cm, ale ten největší vytažený měl lehce přes metr. Na prutu měl jednoho, který se odmítl poddat a se silou ruské ponorky prostě odjel, odhad je, že měl plus mínus 50 kg. Mission impossible na vláčecí prut do 150 g. Ani Honza nakonec neodjel s prázdnou a jednoho si ulovil, byť malého, tak 65 cm, ale na nováčka Petrova cechu, to považuji za úspěch (a také díky tomu nekazil partu halibutolovců). Já mám halibutů sedm, ale množství kompenzuji velikostí. Zvedl jsem si osobní rekord ze 120 na 133 cm (25 kg), druhý můj největší měřil 127 cm.

Dalších XX halibutů nám popadalo při zdolávání, jeden utrhl návazec s nástrahou, a dost záběrů jsme prostě nedokázali proměnit. Díky tomu, že halibuti byli velmi aktivní, nikoho ani nenapadlo nahodit kus masa nebo dokonce celou rybu jako nástrahu (což jako vedoucí výpravy kvituji). Vše jsme nachytali na středně velké gumy (kolem 15-20 cm). Expert Štěpán, který obvykle pracuje s nástrahou v rytmu oblíbených písniček a melodií, chytil minimálně polovinu placáků dokonce na menší pilkry v tmavých barvách.

Halibut, o to tu jde... Všechny halibuty jsme nachytali na relativně malých hloubkách do 30 m a nejúspěšnější místo byla celá širá plocha s písčitým dnem mezi malou Loppou a ostrovem Silda. Nedokáži říci, co zapříčinilo nadstandardní aktivitu halibutů, ale Karel našel na internetu aktuální report z jedné nedaleké destinace, kde místní průvodce napsal něco ve stylu „konečně se objevili sleďi, teď to bude masakr“ a druhý den přibyla krátká zpráva o úlovku 33 halibutů za „jednu směnu“ na průvodcované lodi. Sledě jsme neviděli, ale možná na tom něco bude, protože značná část byla ulovena na stříbrné, šedostříbrné a modré gumy. A také to může být tím, že rybářský tlak byl poslední dvě sezóny díky covidu výrazně nižší.

S treskami to tak slavné nebylo. Ani na tutových flecích západně od ostrova Loppa to nebylo takové, jako při mých předchozích návštěvách této destinace. Sice jsme nakonec pár hezkých tresek obecných ulovili (do 115 cm), ale byla to větší dřina, než je zde obvyklé. Obecňaček 70-90 cm bylo dost. Velké kelery jsme vůbec nenašli, největší ulovený keler měl sotva 75 cm. Zato vlkoušů jsme ulovili asi 10 a všechno ryby k metru. A to jsme se o ně vůbec nesnažili. Brali pilkry i gumy.

Losos gorbusa v Norsku - nasledek ruskeho experimentu Musím říci, že Loppa opět nezklamala a i přes to, že jsme poslední tři dny většinu času seděli v domku a koukali jak venku prší a fouká (až 20 m/s), jsme spokojeni. Nachytáno máme. Krátké chvíle, kdy se dá vylézt z baráku ven, vyplňujeme chytáním v místní říčce, kam akorát táhnou lososi gorbuša. Ano, je to pacifický losos, který by tu vůbec neměl být, ale v rámci ruského nezodpovědného experimentu v dobách minulých, kdy byl uměle vysazen do řek na poloostrově Kola, se šíří a táhne i do některých norských řek. Místní to moc neřeší, hlavně, že je chutný. S každým přílivem se lososi gorbuša natáhnou do řeky a pokračují proti proudu, aby se vytřeli. Nejsou to žádní obři, mají do 60 cm. Dají se chytat jak na přívlač (plandavka, rotačka), tak na umělou mušku (malé streamery, lury). Červená barva výrazně zvyšuje úspěšnost nástrahy.

Teď už zbývá jen zabalit, uklidit a vyrazit na cestu do matičky stověžaté. Trajekt nám z Loppy jede v pondělí 19.7. v 6:30 a na cestu se fakt netěšíme…

Z Loppy zdraví
Borek Zajíček
Prvni placak vypravy
Prvni placak vypravy
Honzuv prvni halibut
Honzuv prvni halibut
Zbynkuv prvni halibut
Zbynkuv prvni halibut
Karel a halibut cca 95 cm
Karel a halibut cca 95 cm
Stepan, halibut cca 85 cm
Stepan, halibut cca 85 cm
Borek, halibut 88 cm
Borek, halibut 88 cm
Zbynek a halibut 115cm (14 kg)
Zbynek a halibut 115cm (14 kg)
Borek - halibut 133 cm (25 kg)
Borek - halibut 133 cm (25 kg)
Stepan a Karel, halibut a treska obecna
Stepan a Karel, halibut a treska obecna
Karel s vlkousem
Karel s vlkousem
Prema a treska "pres metr"
Prema a treska "pres metr"
Zbynek a treska metr+
Zbynek a treska metr+
Honza s peknou treskou
Honza s peknou treskou
Karel se slusnou obecnackou
Karel se slusnou obecnackou
Losos gorbusa z usti reky
Losos gorbusa z usti reky

Starici v akci
Starici v akci
Starici bez akce
Starici bez akce
Posadka Karel - Prema - Stepan
Posadka Karel - Prema - Stepan
Idyla u Sildy
Idyla u Sildy
Jedine spojeni s civilizaci
Jedine spojeni s civilizaci
Krasa strida nadheru - severní cip Sildy
Krasa strida nadheru - severní cip Sildy
Krasa strida nadheru - pruliv u Sandlandu
Krasa strida nadheru - pruliv u Sandlandu
Krasa strida nadheru
Krasa strida nadheru
Sobi na zahrade
Sobi na zahrade
Sobi na zahrade
Sobi na zahrade



Loppa 24.8.-3.9. 2018

Loppa v záříJako obvykle mi dovolte pár slov k zájezdu. Ubytování a počasí bylo perfektní; moře až na jeden den klidné a vstřícné. Horší to bylo s rybolovem.
Projezdili jsme všechna notoricky známá a dříve úspěšná místa, ale byl to zápas s náhodou. Větší tresky obecné nebyly k mání; halibuta jsme zahlédli jednoho malého, když lovil kelery v Bergenfjordu.
Na pláních mezi Sildou a Loppou jsme chytali vcelku trofejní vlkouše a mníkovce, ale tresky obecné, které tady dříve proplouvaly v hejnech, se nekonaly. Pokud jsme chytli nějakou větší (kolem 80 cm), tak to byl nějaký osamělý tulák. Zato se zdálo, že moře je plné kelerů a tudíž by mělo být pěkně úživné. K mému úžasu kolegové lovili na lehkou přívlač makrely na otevřeném moři! Zdá se, že na velkých hloubkách (kolem 200 m) lze ulovit pěkné okouníky,ale chce to trošku štěstí.

Suma sumárum tipoval bych, že se moře o dva, tři stupně oteplilo a velké tresky mohou být na moři či dále na severu.
Pravidelně a denně pochytávaný Sandland může překvapit, nicméně zkusili jsme všechno na různých hloubkách, ale zřejmě jsme byli ve špatnou dobu na špatném místě, halibutům se z vody nechtělo. Počítal jsem, že tam tak osm lodí denně krouží, v to nepočítám místní profesionály. Zdá se mi, že situace
oproti roku 2004, kdy jsme tu byli poprvé a našli rybářský ráj, změnila (ostatně jako na mnoha revírech).
Uvažovali jsme, zda by nešlo pronajmout větší rybářskou loď,s níž by nebyla obava vyjet dále na moře, pokud by se ukázalo, že tam velké ryby ještě bývají.
Nicméně bez ohledu na výsledek rybolovu, Finmarka má svoje kouzlo a já jsem do ní permanentně zamilovaný.

Jiří R.



srpnova treska z kraje FinnmarkLoppa 11.-22. srpna 2017

Konečne je tu august. Deň kedy šiesti kamaráti nasadáme do auta a pred nami je 3 500 kilometrov smer Norsko-Finnmark a Loppa. Cesta nám ubieha rýchlo aj vďaka „podpichovačkám“, ktorá loď bude úspešnejšia. Loppu poznáme a vieme, že je krásna a bohatá na ryby, ale nič nikomu nedaruje len tak.
Konečne sme dorazili do Sor-Tverrfjordu. Rybárske srdcia sa nám silnejšie rozbúšili hneď po príjazde, keď sme v riečke pri trajekte zbadali tiene. Žeby tiahli lososy? Dobre vedieť, dúfame že na ne bude čas. Privítanie s majiteľkou, ktorá nám odovzdá chatu a lode a konečne sa ide na ryby. Akosi sme zabudli na únavu. Dohoda kapitánov lodí je jasná, dnes ideme loviť len na chvíľu, uloviť niečo na večeru. Pri druhom spustení nástrahy som zahlásil „mám tam zrejme halibuta“. Aj tak bolo, na začiatok fajn - 13,80 kg. Náš nováčik Peter, ktorý neveril čo sme mu o Loppe hovorili, sa tak dostáva do obrazu. Druhý člen našej lode, Rudo, ktorý už jednu Loppu absolvoval si povzdychol, že aj on už chce chytiť svojho prvého halíka.

losos gorbusa - pink salmon uloveny koncem srpna v ricce u Sor TverrfjordPočasie sme mali premenlivé, jeden deň pekne, druhý deň vietor 8 až 10 m/s, aj preto sme si kúpili povolenky na rieku. Tu nám Peter predviedol svoje rybárske umenie, keď ulovil pstruhov, sivoňov a lososov gorbuša* o váhe 1 až 3 kg.
Celkovo sme chytili 15 ks lososových rýb z čoho bolo asi 8 ks lososa gorbuša. Väčšie hejná týchto rýb sme nevideli. Ulovené boli v časi riečky pod prvým jazerom (parkoviskom). Reagovali len na kriklavo oranžové malé plandavky. Uhynuté ryby sme nevideli. V ústi riečky do mora sme videli ryby aj do dĺžky jedného metra (lososi atlantští), ale tie na nič nereagovali.

srpnovy okounik z LoppyKeď sa čas umúdril, išli sme na more. Pochytali sme tresky obyčajne 8 až 16 kg v hojnom počte.
Potom prišiel čas halibutov. V jednom dni sa mi podarilo chytiť dvoch halibutov 21 a 22 kg.
Ďalší deň som si vylepšil „osobáčik“, keď som dostal do lode halibuta 139 cm a 33 kg.
Prišiel rad aj na Ruda, ktorého prvý halibut mal 120 cm a 19,5 kg. Ani Peter nezaostal a chytil svojho prvého 85 cm.

Kto tvrdí, že na Loppe je málo rýb tak sa hlboko mýli. Loppa bola a je perfektná destinácia, je to pravý sever so všetkým čo k tomu patrí. Určite sa sem znova vrátime.

S pozdravom,
Viliam Horniš

*Lososi gorbuša (pink salmon) patří mezi pacifické druhy lososů, jsou původní v řekách Aljašky, Kanady, Kamčatky a Dálného východu. Rusové je v šedesátých letech vysadili do některých řek poloostrova Kola, odkud se bohužel rozšířili i do Norska. Jedná se o nepůvodní druh, který svým zavlečením může v budoucnu narušit rovnováhu původních ekosystémů.

halibut 139 cm, srpen v kraji Finnmark
halibut 139 cm, srpen v kraji Finnmark
treska obecna, srpen v kraji Finnmark
treska obecna, srpen v kraji Finnmark
okounik, srpen v kraji Finnmark
okounik, srpen v kraji Finnmark
mlicak lososa gorbusa, srpen v kraji Finnmark
mlicak lososa gorbusa, srpen v kraji Finnmark
jikrnacka lososa gorbusa, srpen v kraji Finnmark
jikrnacka lososa gorbusa, srpen v kraji Finnmark


Loppa - pristresek na cisteni ryb primo na moluLoppa v březnu

V sezóně 2017 bude hostům domků a apartmá Loppa v osadě Sor Tverrfjord k dispozici nové místo na čištění ryb. Dobudován byl přístřešek s filetovacími stoly a tekoucí vodou, který se nachází přímo na plovoucím molu. Mrazáky pro uložení úlovku byly přestěhovány do prostoru pod místním obchodem, kde vznikne i prostor pro uložení rybářských potřeb.
Hala pod domkem Krambua bude po rekonstrukci sloužit zřejmě jako sklad pro místní zpracovnu ryb.

A zajímá Vás, jaké bylo počátkem března na Loppě počasí? Fotografie kotviště lodí a nového přístřešku na zpracování ryb asi nepotřebuje komentář...


treska obecna - zari v kraji FinnmarkLoppa v září

Koncem září se ukázalo, že nám odpadne jedna zakázka. A tak se naše parta mohla vydat na sever Norska. Čtyři letěli do Alta a dva jsme jeli autem. Počasí bylo dobré a cestu z Trelleborgu do Alta jsme zvládli za dvacet hodin. Naložili jsme na letišti naše přátele, kteří zde již čekali a za další dvě hodiny jsme byli v Oksfjordu, odkud nám za hodinu jel trajekt do SorTverrfjord.
Možná jsme měli štěstí, ale počasí bylo super. Jenom jeden den foukal vítr a to jsme chytali ve fjordu, jinak jsme denně jezdili na oceán k Sildě a malé Loppě. Největší treska obecná 129 cm, největší keler-treska tmavá 111 cm, největší halibut 124 cm, největší okouník krásných 59 cm a kupodivu jsme nachytali i makrely. Nejvíc ryb bylo asi na hraně mezi Sildou a Loppou na hloubce od 40 do 80 m. Možná proto, že tam byly ty makrely. Velké tresky tmavé jsme nachytali ve fjordu u SorTverrfjord.
Už jsme si nemysleli, že se letos na ryby dostanem, ale září nás pozitivně překvapilo!

Martin

zdolavani halibuta
zdolavani halibuta
treska tmava - zari v kraji Finnmark
treska tmava - zari v kraji Finnmark
treska tmava - zari v kraji Finnmark
treska tmava - zari v kraji Finnmark
treska obecna - zari v kraji Finnmark
treska obecna - zari v kraji Finnmark
treska obecna - zari v kraji Finnmark
treska obecna - zari v kraji Finnmark
halibut - zari v kraji Finnmark
halibut - zari v kraji Finnmark
halibut - zari v kraji Finnmark
halibut - zari v kraji Finnmark
makrely - zari v kraji Finnmark
makrely - zari v kraji Finnmark
okounik - zari v kraji Finnmark
okounik - zari v kraji Finnmark
ranni slunce - cekani na zaber
ranni slunce - cekani na zaber



Video z červnové Loppy




cervencova treska tmava - kellerLéto 2015

V polovině června se začalo kazit počasí a prakticky každý týden přinesl nějakou radikální změnu. Jediné, co v červnu, červenci a srpnu chybělo, bylo sněžení. Ačkoli - na vrcholcích nad Sor-Tverrfjordem i nasněžilo.
Halibuti byli na každodenním seznamu úlovků od června až do září. Počet ulovených halibutů závisel spíše na umění a snaze rybářů, než na tom, zda brali nebo ne, protože byli loveni prakticky každý den. Letos v červenci vozili hosté z moře podstatně méně tresek obecných, ale zase více tresek tmavých, než tomu bývá v jiných letech.
Pokud vím, tak od července do září nikdo v Sor Tverrfjordu neulovil halibuta nad 80 kg ani tresku nad 26 kg.
Podařilo se nám k domku Haugen zakoupit další Kverno s motorem 80 HP a už se těšíme, až bude od prosince v provozu nový trajekt.

Britt
cervencovy halibut ze Sor Tverrfjordu
cervencovy halibut ze Sor Tverrfjordu
halibut uloveny 200 m od kotviste lodi v Sor Tverrfjordu
halibut uloveny 200 m od kotviste lodi v Sor Tverrfjordu
letni vlkousi
letni vlkousi
pulnocni slunce nad Sildou
pulnocni slunce nad Sildou
tresky tmave ze Sor-Tverrfjordu, cervenec
tresky tmave ze Sor-Tverrfjordu, cervenec


treska obecna 131 cm, 21 kg ulovena v cervnuLoppa – rekonstrukce přístavu v Sor Tverrfjord

Trajektová společnost Boreal provozující trajekty na trase Oksfjord-SorTverrfjord-Oksfjord vydala upozornění, že v průběhu srpna bude z důvodu úpravy přístavu v Sor Tverrfjord, rušit odjezdy některých trajektů (především nedělní spoje).
Protože ke zrušení trajektové přepravy může dojít v době, kdy už budete i s automobilem v Sor-Tverrfjord a Vy pak nebudete mít možnost přepravy auta zpět do Oksfjordu, doporučujeme v srpnu raději ponechat automobily v Oksfjordu a do Sor-Tverrfjord cestovat jen se zavazadly expresní lodní dopravou - hurtigbat Loppaexpressen.

Sledujte případné úpravy jízdního řádu a výluky na webu trajektové společnosti, viz http://www.177finnmark.no/Rutetabeller/ferjer a aktuality zveřejňované na http://www.177finnmark.no/

V případě zrušení trajektu doporučujeme zvolit náhradní dopravu expresní lodí (hurtigbat Loppaexpressen), která přepravuje osoby a zavazadla (nikoli automobily). Dopravu zavazadel z přístaviště expresní lodě v Sor Tverrfjord do Vašeho domku zajistí majitel domku. informace viz http://www.177finnmark.no/Rutetabeller/baatruter

V případě urgentních dotazů kontaktujte zákaznickou linku lodní společnosti, ev. majitele Vámi pronajatého domku.


Loppa 12.-19. června

Celkem jsme ulovili:
Treska obecná nad 100 cm - 20 ks, největší 122 cm, 14 kg
Treska obecná 70-100 cm - asi 80 ks
Treska tmavá nad 100 cm - 3 ks
Treska tmavá 70-100 cm - asi 30 ks
Halibut 80-85 cm - 3 ks
Opravdovou "lahůdkou" bylo zdolávání dvou tresek tmavých (101 cm a 95 cm) najednou - na červené "papriky" při navíjení ze 160 metrů zabraly v hloubce asi 100 m...

Vladimír N.


cervnovy vlkous z LoppyLoppa 1.-4. června

Po úspěšné říjnové výpravě na Loppu jsem se nemohl dočkat konce května. Ale žádná hitparáda trofejí se nekonala. Zatímco v říjnu jsme o metrové tresky a ještě větší halibuty neměli nouzi, stejné loviště k nám počátkem června bylo na úlovky skoupější. Já osobně jsem se s treskou ani halibutem nedostal přes metr a celkový počet „velkých“ ryb nebyl v naší desetičlenné skupině nijak ohromující: největší treska obecná měřila 123 cm (Míša z Rokycan), celkem tresek nad 120 bylo jen 5 a asi 10 tresek mezi 110-120 cm. Drtivá většina ulovených tresek obecných byla mezi 60-80 cm. Tresky tmavé jsme chytali jen malé, na jednoskvrnku jsme nenarazili vůbec.
Lepší to bylo s halibuty – nechytli jsme sice žádné velké ryby přes 130 cm, ale na „halibutích“ místech jsme skoro vždycky nějakého „placáka“ lapli, ale většinou se jednalo o ryby délky 70-90 cm.
cervnovy vlkous z LoppyPřekvapením bylo množství lovených koček-vlkoušů. Hned první den jsme na jedné lodi ve třech ulovili 15 vlkoušů délky 60-90 cm a i v dalších dnech jsme západně od malého ostrova Loppa a na dalších kamenitých místech na hloubkách od 15 do 60 metrů lovili vlkouše ve větší míře, než bývá obvyklé.
Větší tresky obecné jsme zachytali především na hloubkách mezi 50-90 metry (na hraně mezi severním cípem Sildy a Loppy) a pár velkých tresek bylo uloveno i v okolí podmořských kopců severozápadně od Loppy na hloubce okolo 40 m.
Všichni ulovení halibuti byli na gumu nebo na rybu z hloubek 15-40 metrů, většina byla překvapivě ulovena mezi ostrůvky u vesnice Bergsfjord, vlastně jen 10 minut lodí ze Sor Tverrfjordu. Pár halibutů jsme ulovili i na západním a severním pobřeží ostrůvku Loppa.
Celkově by se dalo říci, že jsme lovili výrazně méně ryb, než bývá na Loppě obvyklé. Počasím to asi nebylo - teploty byly mezi 5-10°C, první tři dny bezvětří nebo vítr do 3 m/s a poslední 4 dny byl vítr od 3 do 8 m/s, což také nebylo nijak hrozné. Horší situace však byla s teplotou vody – v okolí Sor Tverrfjordu a Sandlandu ukazoval echolot teplotu vody 5-6°C a za teplejší vodou (6,5-7 °C) jsme museli jezdit severně a východně od Sildy nebo západně od Loppy. Ale ani tam jsme nenašli místa, kde by teplota vody byla nad 7°C, o obvycklých 9-11°C jsme si mohli nechat zdát. Příčinou nezvykle studené vody bylo bezpochyby tání sněhu a ledovců, které spustilo oteplení vzduchu a deštivé počasí v druhé polovině května.

nakladani maleho trajektuKdo pojedete na Loppu v létě 2015, rozhodně doporučuji zarezervovat si trajekt z Oksfjordu na e-mailu [email protected] (poslat jim požadavky na datum, čas, SPZ auta, počet osob a jméno řidiče). V Sor Tverrfjordu začali rozšiřovat přístaviště trajektu, kterým tam navážejí stavební materiál a skoro na každý trajekt nakládají náklaďák, návěs s materiálem nebo stavební stroje, což zabere podstatnou část kapacity nákladní plochy trajektu. Stavba bude trvat až do listopadu a výsledkem má být delší molo vhodné pro větší trajekt, který bude jezdit mezi Oksfjordem a Sor Tverrfjordem snad od prosince. Výměna plavidel proběhne i na trase mezi Oksfjordem a Hasvikem. Nově mají začít osoby i náklad přepravovat trajekty s pohonem na kapalný zemní plyn. Celá ta sranda s výměnou trajektů a úpravou přístavů vyjde na 70 milionů NOK. Ale plynu mají Norci dost, tak se jim to asi vyplatí…

treska obecna 120 cm, kvetenZdeněk Edelmann


Loppa - Sor Tverrfjord 15.-23.5.

Na Loppě jako vždy ryb víc než dost. Povedly se především tresky, mníkovci a vlkouši. Halibuti snad příště.

Tomáš B.


Loppa - Sor Tverrfjord 12.-22.5.

Ulovili jsme větší množství tresek obecných a vlkoušů do jednoho metru.
Halibuty pouze dva 80 cm.
Několik tresek přes metr, největší 131 cm 21 kg - foto posílám

Ivo S.

treska obecna 120 cm, kveten
treska obecna 120 cm, kveten
vlkousi, mnikovci, tresky - jako na prehlidce
vlkousi, mnikovci, tresky - jako na prehlidce
nenazranost
nenazranost
full house
full house
severska pulnoc v kvetnu
severska pulnoc v kvetnu