Revíry - destinace ► Evropa ► Norsko ► oblast Soroya-Loppa ► Reportáže ► Aktuality, postřehy a krátké zprávy
Norsko - oblast Soroya-Loppa - Reportáže
Aktuality, postřehy a krátké zprávy 13.11.2023

Ryb jsme nachytali dost: tresky, vlkouše, tresky tmavé, halibuty, mníkovce, okouníky.
Trofejní úlovky: Treska 120 cm, 4x vlkouš 100 cm, 2x treska tmavá 110cm
Měli jsme "nedostatečné" vybavení, jinde v Norsku funkční, zde to ale velké ryby s přehledem utrhaly, ukousaly, narovnaly háky a pod.
Příště šňůry na 50-60kg, značkové karabiny, očka, háky.
Domek Oksfjord je pro rybáře úžasné místo, perfektní pan domácí.
Jan S.
Loppa - 10.-20. května 2011
Počasí skvělé, rybařina úžasná.
Největší ulovená treska obecná měřila 133 cm a vážila 26 kg (byla už vytřená).
Nejdelší halibut 110 cm.
Tresek v kategorii 80-100 cm bylo tolik, že se kvůli nim skoro nedaly chytat jiné ryby.
Chytali jsme hlavně na přívlač, nejčastěji na 20-30 metrech. Dokonce i tu největší tresku a halibuta jsme chytli na mělké vodě, kde nebylo ani 20 metrů.
Hned druhý den jsme měli nachytáno tolik, že už jsme museli vše pouštět (teda kromě ryb, které jsme si pěkně čerstvé kuchtili). Pouštěli jsme několik tresek 120-125 cm a jenom na mojí lodi jsme my tři rybáři pustili přes osmdesát tresek delších než 1 metr!
Halibuti nám ale moc nešli. Ulovili jsme sice několik kusů délky 60-90 cm, ale žádného opravdu velkého. Fakt je, že dřív, než se k nástraze mohl dostat nějaký halibut, to většinou sbalila treska. Kolegové měli vedle lodi halibuta prý přes 40 kg, ale nedostali ho do lodě...
Rezervujte mi na příští rok stejný termín, zase na 10 dní.
Antonín S.

Jaro sice vypadá jinak, alespoň tak, jak si ho představujete vy dole v centrální Evropě. Tady se jaro zatím projevuje jen stále delším dnem. Potěšitelné je, že fjord před vesnicí není zamrzlý, ale to se během března i ještě může změnit...
V minulých dnech si molo u našich domků oblíbil jeden tuleň - zasílám obrázek.
Z "jarní" Loppy zdraví
Britt a Tor

Víme, že máte v Čechách a na Slovensku zimu se spoustou sněhu a tak si alespoň můžete vyzkoušet, co to je pořádná severská zima!
Z Arctic Nusvag všem zákazníkům a příznivcům přejí veselé Vánoce
Anne-Marie a Oddvar

Musím přiznat, že před cestou jsme měli řadu pochybností.
Není to moc daleko?
Vždyť loňská Lokta byla také super a je to na půlce cesty!
Nejedeme pozdě?
Vždyť na tom severu už bude zima a nebudou tam houby!
Není to celé nesmysl?
Už tam bude tma a navíc ztratíme týden dovolené cestou a ještě nám rozmrznou úlovky!
Ale pak jsme dali na doporučení pana Edelmanna, Oksfjord prý stojí za to, tak tedy jo.
A náš poznatek? Nekecal!
Na cestu tam jsme zvolili dva noclehy, Mosjoen a Bjervik a s trajektem vlastně tři. Nakonec jsme stejně přes den skoro pořád jeli, ale všichni byli v pohodě, díky hotelům téměř žádná únava a Norsko je krásné i z auta.


První den to byl propadák, téměř bez ryb.
Ale pak to začalo!!! Druhý a třetí den jsme byli v rybářském ráji. Metrová treska byla zcela běžným úlovkem a ta Petrova 134 cm 22,5 kg to už je prostě paráda. Vláďův halibut 140 cm byl v lodi do půl hodiny, ale ten Fandův 150 cm a 46 kg to byla tedy jízda! Kdybych na vlastní oči neviděl, jak po prvním, neúspěšném gafování odmotal přes zataženou brzdu 160 metrů, tak to budu brát za rybářskou latinu.
Další den trošku foukalo, proto jsme zůstali ve fjordu a jako když utne - bez ryb. A tak to bylo až do konce. Ve fjordu nic, na pomezí fjordu a moře byli na hloubce lumbové a pak už rybářský ráj.
No a potom cesta Švédskem zpět s jedním noclehem v hotelu a druhým na trajektu.
Chata výborná, příroda krásná, i když drsná, počasí slunečné, tma tam ještě nebyla, cesta v pohodě žádný z nás šesti nezaznamenal problém a Honzovo Viano jenom tak strašilo. Úlovky nerozmrzly a rybolov jako ze snu, takže na mě slibovanou koupel v moři (když se nic nechytí) opět nedošlo.
Co dodat? Jo abych nepřechválil, v Oksfjordu nerostou houby!
Díky za doporučení pane Edelmanne!
Josef Ž

Zdravíme ze severu!
Sezóna ještě není na konci a nám je zcela jasné, že investicí do nových lodí jsme udělali obrovský skok kupředu. Nejvíce se rychlé a větší lodě projevily na úlovcích našich hostů a sezóna 2010 je zatím nejlepší sezónou za posledních 10 let - z velké části právě díky novým lodím.
Když bych měl vyhodnotit nejzajímavější úlovky letošního léta, pak mezi ně určite patří:
Největšího halibuta ulovil Lars ze Švédska - 79 kilo, 182 cm (ten halibut, Lars je trochu menší).
Stefan z Německa zdolal o něco menšího halibuta - "jenom" 64 kilo, 168 cm.
Celkem jsem letos na vlastní oči u našich hostů viděl 18 ulovených halibutů, ale bylo jich mnohem více.
Největší treska sezóny vážila 23 kg, ulovil ji pan Stanislav z Polska.
Největší treska tmavá letošní sezóny vážila 13 kg, ulovil ji Torsten z Německa.
Prosezónu 2011 rozšíříme a lépe vybavíme prostory v domku na čištění ryb a postavíme rovněž sušárnu na rybářské oblečení - ta nám v letošním deštivém létě chyběla.
Připojuji ještě sérii obrázků.
Z Arctic Nuvsvag zdraví
Oddvar
















Konečně je v plném provozu nové kotviště lodí u apartmá i zastřešené místo na čištění ryb v hale pod domkem s apartmá.
Místo na čištění ryb je dostatečně prostorné, zatím ještě nebyl uloven tak velký halibut, který by se sem nevešel...


Ahoj Zdenku,
Tak jsme se vrátili z Loppy a nakonec to bylo super. Velké tresky tedy nic moc, ale super halibuti a pak najeli na poslední tři dny až skoro před chalupu metrový keleři a to byla na vláčku paráda. Fotečky pošlu až to dám nějak dohromady.
Díky, Ota
Loppa 13.-22.7. 2010
Ahoj!
Zasílám čerstvé info z Loppy:
Tak první den jsme jestě zavadili o zbytky velkých tresek a kelerů, ale od té doby tady nikde není skoro ani treska. Tedy krom těch ve fjordu kolem max 80cm. Počasí dobré bez velkých větrů tak se dá jezdit kam chceš.
Jiné je to ale z halibutama: máme 140, 130, 115, 110, 100 a dost dalších do metru ale je to kolikrát čekačka dvě-tři hodky bez záběru. Ale pak je to super!Dneska si dáváme pauzu. To každodenní čekání na záběr unavuje. A tak se věnujeme rodinám. Máme tady 4 děti od 9 měsíců po 4 roky a ženský který nám tady vařej, takže ALL-INCLUSIVE!
Včera jsme byli na výletu v Hammerfestu. Je to paráda, když ti loď jede staví přímo před barákem.
To je zatím asi všechno. ozvu se ještě před koncem pobytu tak snad se nám ty tresky ještě vrátěj. Takhle málo tresek jsem ještě ve Finmarku ještě nezažil. Tak se to snad obrátí. Ještě, že tu máme ty halibuty a vlkouše.
Zatím ahoj,
Ota
Ps: Jinak je to tady ale tradičně skvělý, lodě, ubytování vstřícnost majitelů a hlavně jsme na dovolený takže super relax.
Jo ještě jedna novinka:
Před apartmánem přímo u kuchárny je už hotové nové molo pro lodě.

Když jsme opět po dvou letech vyjeli z trajektu na molo, čekalo nás milé překvapení. Přijeli jsme totiž večerním trajektem o den dříve a byli dopředu smířeni, že strávíme noc v „bydlíku“, kterým přicestovala polovina naší minivýpravy. Milé překvapení spočívalo v tom, že parta rybářů, kterou jsme zde střídali, opustila Loppu o den dříve a my se tak, po domluvě s paní majitelkou, mohli vyspat pohodlně v postelích.
Letos jsme si dali předem určitá předsevzetí, že nebudeme nijak chrtit, že to celé pojmeme jako klidnou dovolenou, se spoustou dobrého jídla, pití a dobré nálady. Na ryby jsme pak skutečně jezdili důsledně podle přílivu, což pak znamenalo pozdní návraty okolo půlnoci, následnou přípravu jídla a dlouhé posezení u sklenky dobrého moku. Do postele jsme se tak dostávali okolo třetí hodiny ranní.
Cestou z letiště jsem dostal zprávu od Saši o neutěšeném braní ryb na Soroyi.. To nás trochu rozhodilo, ale počasí bylo nádherné, tak jsme v pondělí vyrazili na vodu plni optimismu. Saša nám referoval i nadále o pokračování nevalných úlovků, tak jsme byli zvědaví, jak to bude vypadat s našimi úlovky. Naštěstí jsme se brzy uklidnili, netrvalo dlouho a na našem kontě bylo pár větších tresek. Zaslal jsem Sašovi povzbuzující SMS o treskách 120cm. Pak jsem v sundu mezi Ostrovem Loppa a jižním ostrůvkem uvázl s obřím, téměř půlmetrovým twistrem, o kterém kamarádi tvrdili, že s ním vyděsím ryby široko daleko. Bylo mi líto ho hned při jeho prvním nasazení utrhnout, tak jsem ho zkoušel vyprostit tahem ze všech světových stran. Když se zdálo, že je s ním amen, namotal jsem šňůru na násadu gafu a snažil se to utrhnout. K mému údivu jsem tam dole ucítil mocné zapumpování a vázka se rozjela. Zdolávání na přívlačovém prutu se Stradicem 8000 bylo dlouhé a čekal jsem nějakou skutečně velkou rybu. Nakonec jsem vylovil tresku 126cm, která měla přívěsnou papriku zapíchnutou ve hřbetní ploutvi. Můžu se jenom dohadovat, co se tam dole stalo. Domnívám se, že treska jela okolo a při mém poškubávání se jí háček velké papriky zasekl do hřbetu a následně mi pak vyprostila uvázlý twistr. Každopádně se mi tak twistr šťastně vrátil. Ludva pak zdolal také jednu stošestadvacítku, která byla ale ještě o dost mohutnější, než ta moje.

Přestože jsme byli letos vybaveni a připraveni na opravdu velké ryby, nějaká skutečně trofejní ryba nepřicházela. Zejména halibuti se nám vyhýbali. Určitě k tomu přispěl fakt, že nás rybařina „na těžko“ brzy přestala bavit a především jsme se bavili vláčením. Také jsme se převážně pohybovali na hloubkách okolo 30-40m a často zajížděli i na mělčiny, kde se mi také podařilo na plandavku chytit i jednoho mořského pstruha.
Ryb jsme nachytali opravdu velkou spoustu, několikrát se stalo, že jsme raději ujeli od prostřeného stolu, protože jsme byli docela orvaní z té věčné přetahované. Halibuty jsme nakonec chytili jenom tři, největšího 108cm, paradoxně na přívlač s malými pilkiny. A aby byl kalich hořkosti vypit až do dna, Jirkovi to jeden „placák“ utrhnul, když kamarádovi v rozhodující chvíli selhala brzda navijáku.
Poslední den jsem byl jediný, kdo ještě nepřišel do kontaktu s halibutem. Zkusil jsem tedy zajet na hloubku 100m blízko Soroyi. Na „podkovu“ 400g jsem nastražil kilového kelera a při driftování očekával záběr halibuta. Záběr přišel, ale byla to opět „jenom“ treska.Sice pěkná, ale přece jenom jsem čekal nějakého toho placatce.
Nakonec jsem se dočkal zajímavého úlovku, podařilo se mi totiž chytit a zdolat racka. Když jsem se snažil ho vyprostit, neměl pro moje počínání vůbec pochopení a pěkně mě při tom rafnul do ruky. Myslel jsem,že se jedná o bůhvíjak zvláštní úlovek, proto mě překvapil Franta Hanák, který o kus výše zkompletoval celou severskou trojku, vč. papuchalka a buřňáčka.
Co říci závěrem? I když jsme z domova odjížděli s vyššími očekáváními, zejména co se halibutů týče, nakonec jsme byli všichni navýsost spokojeni. Počasí nám vyšlo a pobyt v krásné přírodě nás opět nadchnul.
M.K.

Rybolov na Loppě?
Tady bych dal ještě lepší ohodnocení než 1. Už jsem byl na rybách v Norsku mnohokrát ale to co letos jsem ještě nezažil.Moc Vám děkuji.
Jen kdyby to nebylo tak daleko.
Nikomu Loppu nedoporučím,ještě by obsadili termíny v příštích letech a na mě by nezbylo. Už dáváme dohromady partu na rok 2012.
Množství úlovků? treska obecná:do 1m moc a potom: 2x111, 117, 127, 2x129.
Váženy jen největší: 17 kg, 2x20 kg.
Vlkouš:od 60 do 80 cm cca 30 ks.
Mníkovec:od 60 do 90 cm cca 50 ks.
Halibut 4 ks do 12 kg.
Treska jednoskvrná: cca 25 ks, max. do 6 kg!
ďas mořský:1 ks 10 kg, bohužel neměřen, mořská voda nám sežrala metr.cca1 m.
Vše na pilkr 1 kg
Josef Novotný


Jestli máte někdo problém s tím, že Vám manželka nevěří, že jezdíte do Norska jenom na ryby, pak doporučuji prezentovat tuto fotografii z místních novin, na které jsou matky roku 2010 z ostrova Soroya.
Po důkladnějším prostudování fotografie musí být každému jasné, že dopustit se v severním Norsku nevěry, není snadné.
Za povšimnutí však stojí přibližně stejné stáří letos nově narozených dětí. Že by důsledek každoročně v červenci pořádaného festivalu a rybářských závodů?

Deset rybářů za 8 dní rybaření ulovilo 32 halibutů, největší 58 kg, 53 kg, 36 kg, 25 kg... Tresek jsme ulovili stovky, největší 135 cm, 125 cm, 117 cm... Překvapením pro nás byly na místní poměry slušné úlovky tresek tmavých, největší měřily 106 cm, 104 cm...

Fouká vítr od severovýchodu a na moři jsou téměř dvoumetrové vlny.
Zkoušíme štěstí v okolí Ovre Djupskolt, ale ve vlnách je to spíše boj s mořskou nemocí. Do přístavu se vracíme po třech hodinách rybařeníi. Ulovili jsme pár vlkoušů a tresek obecných do 80 cm, chytil jsem i malého, asi šedesáticentimetrového halibuta.
1.7.
Naprosto klidné moře, pod mrakem.
Dvě lodě (já s Vaškem a Franta se Sašou) jedeme ráno na Kveitegrund, kde rybaříme asi 4 hodiny. Franta chytil jednu tresku obecnou 118 cm a vypnul velkou rybu, která mu šla přes brzdu. Jinak skoro nic, pár tresek jednoskvrnných a tresek obecných. A to jsme se nikterak neflákali a vyzkoušeli jsme pilkery, jigy a jigheady různých barev a velikostí. Ale když nežerou, tak nežerou.
Pavel z třetí lodě chytl jednu metrovou tresku, ale to bylo vše a posádka čtvrté lodě (VIPA Team Fladen) ulovila v zátoce u Breivikbotn pár metrových tresek obecných, nějaké tresky jednoskvrnné a vlkouše 50-70 cm.


Radek s Pavlem vyráželi na ryby už ráno okolo třetí a v osm nás budí s radostnou zprávou – halibut 136 cm, 36,4 kg ulovený na Runningen na pilkr Solvkrokken.
Vstáváme tedy optimisticky naladěni a jedeme přes Ryggen na Sildboen. Moře je jako rybník. Dnes začínají dvoudenní rybářské závody a v okolí je několik kutrů s účastníky soutěže. Aktivita ryb je však velmi slabá a jen občas vytahujeme malého mnikovce, půlmetrovou tresku jednoskvrnnou, Saša chytl jednu metrovou tresku a já dvě o něco menší. Hezké ryby, ale bylo jich zatraceně málo a na každý záběr jsme se opravdu nadřeli. Do přístavu se vracíme až večer.
Radkova loď přivezla také jen pár tresek obecných (okolo 80-90 cm), tmavých (do 80 cm) a okouníky.
VIPA team se rovněž vrátil sice s bednou ryb, ale žádný velký kousek mezi úlovky nebyl.
V průběhu závodu bylo uloveno jen deset tresek obecných o hmotnosti nad 10 kg, největší 25 a 22 kg. Největší treska tmavá 7 kg a největší halibut jen 4 kg. Nejúspěšnější rybář ulovil jen 80 kg ryb. Ve srovnání s jinými lety, kdy se chytalo i přes 200 kg na osobu a den, je to slabota. Ryby prostě neberou.
3.7.
Vyrážíme na ranní přiliv v šest. Moře je klidné, ale ryby naprosto tragicky neberou. Objeli jsme Kveitegrund, Runningen a Breidgrund, ale o žádnou větší rybu jsme nezavadili.
U nás na lodi jen pár tresek tmavých okolo 50-60 cm, na Sašově lodi pár mníkovců, čtyřiceticentimetrový okouník a několik tresek tmavých. Ani jedna treska obecná! Teprve na mělčinách u Breidgrundu se chytlo pár malých tresek obecných.
Kladenská posádka-VIPA Team usilovně rybařila celý den, dojeli skoro až k Loppě, ale žádnou větší rybu rovněž neulovili. Nežerou...

Švédi ze sousední rybářské základny, kteří se zaměřují na lov halibutů, chytli dnes osm placatců od 80 do 125 cm (dva měli okolo 22 kg). Ale na 24 usilovně rybařících lidí to není nijak velký úspěch...
V průběhu druhého dne závodu bylo rybaření ještě slabší. Největší ulovené tresky měly jen 16 a 15 kg.

Když mne ráno v pět po necelých čtyřech hodinách spánku Saša budí, moc se mi z postele nechce.
Jedeme dvě lodě na sever na Sildboen. Je polojasno, bezvětří a oceán je klidný jako rybník. Na Sildboenu najíždíme k dvacetimetrovým mělčinám obklopeným hloubkou okolo šedesáti metrů. Přímo nad jednou z mělčin létá hejno racků a brzy zjišťujeme důvod – loví zde velká hejna tresek tmavých. Brzy na stříbřité pilkiny (cca 60-100 g) taháme první „kelery“. Zatímco na naší lodi se nám daří ulovit jen pár ryb do 80 cm, Saša s Frantou na druhé lodi tahají rybu za rybou a mezi úlovky ryb 70-90 cm jsou i mackové 104 a 106 cm. Viděli jsme jednu asi šestimetrovou velrybu.
Zkoušíme pak i podmořské hory (40 m) na hraně, kde hloubka padá pod 200 m. Občas vytáhneme mníkovce, malou tresku obecnou okolo 60 cm a chytli jsme pár vlkoušů do 70 cm. Ale záběrů je jen velmi málo. Ze zoufalství najíždíme i na hloubky okolo 300 m, ze kterých se do 150 m zvedají podmořské hory. Tady jsme chytli několik okouníků do 40 cm, pár malých tresek obecných a samozřejmě mníkovce – ti nechybí nikde... Okolo poledne se rozhodujeme pro návrat. Cestou se zastavujeme na Ryggenu, kde se však také žádné překvapení nekoná.

VIPA Team se dnes na pár desítek minut strefil do slušných tresek a přivezli ryby 80-110 cm. Švédští rybáři byli na Storegrunnen na halibutech, ale přivezli jen několik hezkých tresek do 125 cm.
5.7. – konečně začaly žrát!
Ráno je mlha, že by se dala krájet. Pofukuje mírný západní vítr. Po několika dnech severovýchodního větru a bezvětří (což zde pro ryby je obvykle špatné), je to potěšitelná změna.
Nejprve chytáme na hraně mělčin u Fossbakkenu na přívlač tresky tmavé (50-80 cm) a pak se přesouváme dál na západ na Runningen. Chytáme na jigheady a jigy u podmořských hor na hloubkách 60-80 m, ale jen občas vytahujeme tresku obecnou 60-80 cm.

Saša zůstává s Frantou u hejna tresek tmavých a za dvě hodiny vláčení mají každý asi dvacet pěkných „kelerů“ 65-90 cm.
V přístavu se potkáváme s Radkovou posádkou, která právě odjíždí na vodu a chvíli po nás se s bedýnkou tresek 60-90 cm vrací i VIPA Team Fladen.
Z Loppy nám pan kolega Kopic hlásí po dvou hodinách chytání tresky 120 a 110 cm - letos nám to asi, co se úlovků týče, pěkně natřou...
Brzy po návratu do chaty usínám a budí mne Vašek, který připravil nádherně vonící večeři: na plech rozložil plátky slaniny, na ně na kolečka nakrájenou cibuli. Na cibuli rozložil na kousky nakrájené nakořeněné filety z tresky a to celé překryl vrstvou strouhaných solených brambor. Povrch brambor pak vydatně potřel olivovým olejem. Plech pak vložil do trouby a celé k naší nesmírné spokojenosti servíroval. Ryby zapečené se slaninou a strouhanými bramborami voněly tak, že i Radkova posádka, která se vrátila z ryb, neodolala a vše, co na plechu zbylo, během pár minut vyčistila. Ale to jsme již rozlévali přípitek k Radkově ulovené trofejní rybě – tresce obecné 135 cm (22,75 kg), kterou ulovil v lokalitě Runningen, na hloubce cca 80 m, na giant jighead s nastraženou treskou tmavou.


Pavlův úlovek z ptačí říše hodnotil Radek takto: Kotrč (Pavlova přezdívka) teprve v lodi zjistil, že má na vláčáku poškozené koncové očko. Zkoušel pak chytat s Aťou kellery na jig, zatímco já jsem vláčel pilkin, ale nešlo jim to. Já chytal rybu za rybou. Tak jsem mu svůj vláčák na chvilku půjčil. Nahodil poprvé, nic. Nahodil podruhé, zase nic. „Musíš se do toho pořádně opřít, ať dohodíš až do hejna“, radil jsem Pavlovi. Ten se do prutu opravdu pořádně opřel a hvíííízd – pilkin letěl vzduchem jak raketa. Náhle se vlasec přestal z navijáku odvíjet a pilkin na hladinu nedopadl! Tedy alespoň ne tam, kde jsme jeho přistání čekali. Na hladinu se sneslo jen několik pírek a nad vodou se chvíli třepotal navztekaný racek, kterého pilker zasáhl v letu. S nadávkami pak racek odletěl někam dál od naší lodě, aby si nevysloužil další dávku. Pavel překvapeně za mého nadávání smotal přetrženou šňůru. Byl to můj jediný stříbrný pilkin, který jsem si vzal a Kotrč mi ho urval o racka!



Budíme se všichni již okolo třetí ranní a společně snídáme. VIPA Team vyráží na vodu za sílícího větru a klesající oblačnosti ve čtyři. My ostatní hodnotíme zhoršení počasí a sílící vítr negativně a rozhodujeme se počkat hodinu, jak se vítr a očekávané vlny vyvinou. Po hodině je situace stejná, ale v šest se již vítr uklidnil a lze čekat, že se brzy zklidní i rozbouřené moře. Vyrážíme.
Jedeme nejprve k hejnům tresek tmavých na Fossbakken a pak driftujeme unášeni proudem směrem k severu, až na Ovre Djupskolt. Občas chytnem nějakou tresku obecnou 60-80 cm nebo mníkovce (30-60 cm), ale záběry jsou ojedinělé. Hladina se uklidňuje a dvoumetrové vlny se snižují. Když se v 11.00 vracím s Vaškem do přístavu, je už oceán zase jako rybník. Saša s Frantou si jedou ještě spravit chuť přívlačí na tresky tmavé.
Radek s Kotrčem a Aťou přivezli večer jednu tresku obecnou 125 cm.
Večer si povídám se švédskými kolegy, kteří se zaměřují na lov halibutů. Dnes sice zrovna žádného velkého halibuta nechytili, ale za to přivezli okouníka 4,5 kg. Na zítřek nám doporučují zkusit halibuty na severu ostrova v Ofjordu nebo vyjet na ryby na druhou stranu – k Loppě.

7.7. – halibutí orgie!
Vstáváme ráno v šest. Moře je jako rybník a mezi mraky vykukuje sluníčko. Snídáme, připravujeme si svačinky a vyrážíme do 15 km vzdáleného Ofjordu. Po klidné hladině se jedé nádherně a za půl hodiny jsme na místě.
Nejprve chytáme ve vnitřní části fjordu na mělčinách mezi 15-30 metry. Všude jsou spousty malých tresek tmavých, jednoskvrnných a obecných. Pořád nám něco bere, ale jsou to jen malé ryby do 60 cm. Pak zkoušíme trolling. Taháme za lodí jigheady a jigy, ale bez úspěchu.
Přesouváme se tedy na větší hloubku okolo 30 m, kde voda proudí. Drift nás unáší rychlostí okolo 2 km / h a co chvíli máme záběr. Během hodiny jsme zdolali asi deset tresek obecných 60-90 cm, pár tresek jednoskvrnných, mníkovce a jednoho halibuta 55 cm.
Okolo poledne se přesouváme ke skalnatému poloostrovu, před kterým je podmořská hora a velmi zajímavý zlom hloubek, který mi připomíná oblíbené loviště u ostrova Silda. Velmi rychlý drift nás unáší k západu rychlostí asi 3 km / h a umožňuje nám prochytávat hloubky mezi 20-40 metry. Už při prvním driftu si do skóre připisujeme tři metrové tresky a jednoho halibuta 80 cm. Franta se Sašlou, kteří za námi přijíždějí, brzdy zdolávají prvního halibuta. Bušení rybího ocasu do dna hliníkové lodi po chvíli prozrazuje, že byl halibut zdolán. Váha později ukáže 22,7 kg, 125 cm. O hodinu později zdolává Franta dalšího dvacetikilového halibuta, kterého pouští na svobodu. Nám se v příštích dvou hodinách halibuti vyhýbají, ale připisujeme si na konto několik vlkoušů do 60 cm a deset tresek délky 100-108 cm. Ryby berou jak divé a my systematicky driftujeme okolo poloostrova, takže brzy o brazovka navigace vypadá jak letecký snímek nádraží.


To už jsme ale fyzicky úplně vyřízení a vyrážíme k domovu.


Úlovek našich kolegů jsme řádně oslavili, ale už okolo půlnoci jdeme spát – zítra je před námi poslední den rybaření, plánujeme vstávat už na šestou a budeme potřebovat dostatek sil ke zdolávání dalších halibutů!

Ráno mne Saša musí budit třikrát. Tak urvanej jako dneska jsem byl naposledy na bramborové brigádě vedené proslulým budějickým učitelem Buštou. Nakonec se mi daří půlitrem čaje unavené tělo nastartovat. Je opět jasno, fouká jen mírný větřík a cestu do Ofjordu urážíme rychlostí přes 30 km/hodinu za necelých 40 minut.

Začínáme rybařit v okolí poloostrova, kde jsme včera ulovili 7 halibutů. V okolí se pohybují velká hejna racků, buřňáčků, papuchalků a alkounů. Vjíždíme opatrně do hejna lovících ptáků a spouštíme ke dnu na hloubku 35 metrů jigheady, magická oka od Hakumy i jigy od firmy Storm. Ihned přicházejí první záběry. U dna jsou obrovská hejna tresek 80-110 cm, které nás během příští půl hodiny plně zaměstnávají. Při vypínání na hladině vyplivnou zdolané tresky občas ještě nestrávenou potravu – asi 15 cm dlouhé štíhlé rybky, huňáčky severní. Přítomnost hejn těchto rybek je zřejmě příčinou koncentrace tresek i ostatních dravců na mělčinách.


Mořský proud směřuje stále k severu, ale okolo poledne by se měl otočit k západu – tehdy by aktivita ryb měla dosáhnout vrcholu. Daří se nám najít zónu, kde se tříští dva proudy – teoreticky velmi slibné místo pro lov platýsů. Bolí mne z vertikální přívlače třistagramovým jigheadem záda i ruce a tak přecházím na jemnější cajk. Spouštím ke dnu 150 g „magické oko“ s černobílou gumovou rybou. Tuhle nástrahu můj 175-gramový Balzer navržený Volkrem Dapozem zvládá celkem dobře.



Stejný zážitek nám líčí Radek, který za námi přijíždí asi po hodině – jemu halibut vyjel po zdolávané tresce.
Společně pak prochytáváme hranu hloubek, ale kromě několika metrových tresek a jednoho 70-centimetrového halibuta, kterého ulovil Václav, se žádné větší překvapení už nekoná.

Vašek už je unavený a uchytaný, prut odložil do držáku a užívá si výhledy na malebné okolí i na hejna sviňuch, která nás celé odpoledne provázejí. Únava doléhá i na mne a vodím nástrahu spíše ze setrvačnosti. Když mi na udici uvízne menší ryba, nechám ji chvíli, jestli se nezbaví háčku sama a když ne, pak ji pomalu dovedu k lodi a pustím. Z mé letargie mne okolo páté vytrhl agresivní záběr asi pět metrů nade dnem, následovaný dlouhým únikem. Vláčák se ohýbá k maximu a z multiplikátoru mizí rychle více než 20 metrů šňůry. Není pochyb – Svatý Petr mi dopřál dalšího halibuta. A opravdu. Po čtvrt hodině vylovuji ocasní smyčkou 90-centimetrového halibuta, kterého po uvolnění háčku pouštím zpět na svobodu.

Na základnu se vracíme před sedmou večerní. Všichni už jsou zpět, myjí lodě, uklízejí ve filetárně a začínají balit.
Ráno v pět odjíždíme – někteří z nás na místní letiště, ostatní čekají skoro dva dny cesty domů autem. Dlouhá cesta na pobřeží severonorského kraje Finnmark však nikoho z nás ani v budoucnu neodradí – zdejší příroda i rybařina mají neopakovatelné kouzlo.
Loppa 5.-13. 6. 2010
Měli jsme smůlu na počasí - na moři byly až na jeden jediný den pořád velké vlny a tak jsme se na otevřený oceán dostali jen jeden den. A ten den jsme chytli největší tresku - 123 cm. Ale i tak jsme si skvěle zachytali. Kupodivu jsme velké ryby nechytali na rozhraní fjordů a oceánu, ale přímu uvnitř ve fjordu.
Tresek kolem 100-110 cm bylo fůra.
Pár dní šli i velcí keleři, největší měl 103 cm.
Naprostá bomba byli vlkouši u ostrova Silda - na jeden drift jsme chytli až 14 vlkoušů. Největší měl 113 cm, fotku pošlu.
Výborně jsme chytali přímo z mola. Před námi tam byli nějací Němci a prasata házeli vykuchané ryby z mola přímo do vody. Na ty zbytky se samozřejmě natáhlo spousta krabů a chytali jsme tam i malé kočky-vlkouše. Jednou takhle chytám ty malý vlkouše na pilkin házený z mola a táhnu něco divnýho - zamotal se mi do šňůry velkej kamčatskej krab. Nevěděli jsme jak ho zabít - nakonec jsme ho vzali sekyrou vejpůl a to masíčko z noh bylo vynikající.
S náma tam byli Poláci, který šli vysloveně po halibutech. Denně přivezli alespoň jednoho halibuta, ale malý - do 8 kg. Nám se povedlo také pár halibutů, ale největší měl jen cca 80 cm (5 kg).
V září jedu na Loppu znova a už se těším.
Vlasta K.
Soroya 4.-12. 6. 2010
Letos nám počasí nepřálo. Z celého týdne jen tři dny byly v pohodě a z těch jsme bohužel půl dne ztratili rybařením na kutru Bratholmen. Tenhle kutr to nebyl dobrý nápad - kapitán měl trochu technické problémy s motorem a když nás pak vozil po "svých místech", nachytali jsme výrazně méně, než při rybaření z našich motorových lodí Kverno.
Měli jsme celou řadu tresek přes metr, ale nic kapitálního. Halibuti jen dva do metru.
Jiří T.