+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Soroya-LoppaReportážeAktuality, postřehy a krátké zprávy

Norsko - oblast Soroya-Loppa - Reportáže

Aktuality, postřehy a krátké zprávy 5.11.2021

treska obecna 115 cm, zari na LoppeLoppa,
září


Září patří mezi našimi hosty k méně oblíbeným měsícům. Zvláštní. Od května do srpna je v Sor-Tverrfjordu plno a pak příjde září a hostů rychle ubývá.
Přitom právě v září u nás bývá stavilnější počasí než v květnu nebo dubnu. Letos bylo dokonce lepší počasí v září než v červnu! Já vím, že už není vidět celou noc, ale den je pořád dost dlouhý a vidět je přinejmenším od 7.00 do 19.00 hodin, což je času na rybaření až dost...
Navíc mají podzimní tresky mnohem pevnější a podle mne lepší strukturu masa, než ty ulovené na jaře (to jen poznámka nás, co tresky jíme třikrát do týdne...).

V každém případě i když rezervace na září nevypadaly dobře (za to od května do července bylo obsazeno už rok dopředu), tak jsme letos měli nakonec až do 15. září plno. V první půlce září byla ulovena celá řada tresek délky nad 110 cm a překvapivě přivezli naši hosté množství ulovených halibutů v druhé polovině září. Největší podzimní halibut (alespoň, co jsem já sám viděl) vážil 74 kg a byl uloven 23. září. Treska na obrázku měřila 115 cm a byla ulovena 8. září.

Ze SorTverrfjord zdraví
Thomas


treska obecna 133 cm ulovena na pilkr SolvkrokkenLoppa – SorTverrfjord
11. – 21.6.


Co dodat, zde jsou ty největší ryby z celého Norska. Tresky obecné, mé oblíbené jednoskvrné a halíci. Mníci a kočky nás moc nezajímají.
Počet? Nejde spočítat…
Délka lovených ryb? Kolem metru obecné, jednoskvrné kolem 60–70cm.
Největší ryba: treska obecná 133cm, neváženo, 17.6.2013, švédský pilkr Solvkroken, pilkrování.
Martin Novák
cestou na vrcholek nad fjordem
cestou na vrcholek nad fjordem


treska obecna 130 cm, 22 kg ulovena na pilker 26.6.Loppa - Nusvag
20.-27.6.


Najvacsia treska 130 cm, 22 kg bola ulovena 26.6.213 na sved. pilker a pekny okounik-oztriez 55 cm, 4,5 kg uloveny 24.6.2013 na pilker.

Branislav P.


Loppa – SorTverrfjord
11.-18.6.


Letos nás do Sor Tverrfjord jelo celkem šest.
Halibutů tentokrát celkem 6 ks, největší 105 cm.
Treska obecná - asi 30 ks nad nad 1m délky.
Největší treska obecná měřila 134 cm, vážila 22 kg a byla ulovena 15.6.2013, na jighead při spouštění v hloubce cca 50 m.

Vladimír N.


Loppa 11.-21.6.

Právě jsem se vrátil ze skupinou ze Sor-Tverfjord, nádherné počasí – od 15 do 25 C, sice jeden den pršelo, ale překrásná příroda, dobré lodě, obecňačky pouze do 100 cm, halibutů ve skupině pouze několik do 90 cm, ale přes to si myslím že vydařený zájezd, který se líbil všem účastníkům.

Obecňačky obecně převyšovaly kondici ryb ze středního Norska. Problémem je poměrně velká vzdálenost k ostrovu Loppa – skoro hodina jízdy lodí – kde bylo nejvíce velkých tresek, kupodivu do hloubky od 7 do 15 m a pár menších halibutů.

S pozdravem
Novák F.


Treska obecna 137 cm, 26 kg, ulovena u Loppy 5.6., lovec Tomas Nakladal Loppa – SorTverrfjord
1.-11.6.


Bohužel jsme měli tropické počasí s teplotami kolem 30 stupňů. Na ryby to ideální nebylo, ale skvělé na opalování.

Největší treska obecná měřila 137 cm, hmotnost 26 kg, ulovena 5.6.2013 na nerezový pilkr 800 g.

S halíky to moc slavné nebylo. Nám se podařilo asi 5 kusů, jen jeden stál trošku za to, 117 cm. Jinak kluci od vedle chytli za Loppou trošku většího, 130 cm. Na celé slavné halibut road jsme se plácali třeba 5 hodinek a ani záběr, mimo nějaké kočky.

Tomáš N.

Treska obecna 137 cm, 26 kg, ulovena u Loppy 5.6., lovec Tomas Nakladal
pisecna plaz mezi Sor Tverrfjord a Sandland, cervenhalibut 25.5., kraj FinnmarkNusvag 25. května

Tento halibut o hmotnosti přes 30 kg byl uloven západně od ostrova Silda 25.5.Loppa 14.-24. května

Stejně jako v minulých letech jsme i letos zamířili do Sor Tverfjordu do domku Storhaug. Úlovky dobré. Asi se sem ještě budeme muset vrátit...
Množství úlovků:
2x halibut – 124 cm, 1x halibut – 112 cm,
1x treska – 124 cm, 2x treska – 117 cm, 5x treska – 100–107 cm
vlkouš – 88 cm
Celkem uloveno 10 halibutů, tresky, vlkouše a mníky jsme nepočítali.

Halibut-124 cm-24kg byl uloven na pilkr, halibut-124 cm-23kg na přívlač.
Treska-124 cm- 17kg- byla ulovena na rybu – při zdolávání jednoskvrnky cca 60 cm ji tento „parník“ zhltnul jako malinu.

Petr K.


vlkousi uloveni harpunamiNusvag 10.-25. května

Od 10. do 25. května bylo v Arctic Nusvag velmi živo.
Kromě „normálních“ rybářů, kteří lovili především tresky obecné do 20 kg a halibuty (zatím největší v letošní sezóně vážil 46 kg), zde pobývala i skupina ukrajinských potápěčů. Ti se zabývali lovem s harpunou a mezi jejich úlovky byli především vlkouši. Jak je vidět na fotu, počasí nebylo právě jarní - ačkoli, jde o to, co si člověk představuje pod pojmem jaro...
Mimochodem: tuhle veselou partu ukrajinských potápěčů jsme v loňském roce v únoru potkali při rybaření na Andamanech – tam se pro změnu potápěli ve vodách, kde je zakázáno se i koupat – přemnožili se tam totiž krokodýli mořští a těm bestiím lidé opravdu chutnají…


treska obecna 124 cm - duben v kraji FinnmarkLoppa 23.-30. duben

Zasílám informaci ze zasněženoslunné Loppy – termín 23. 4. – 30. 4. 2013.

Musím podotknout, že počasí jsme měli naprosto luxusní, každý den se dalo vyjet na otevřené moře. Přestože jsme chytali ryby přes metr délky i ve fjordu, tak asi nejlepší loviště byl šelf před Sildou, kde nám 70-ti metrová hloubka připravila mnoho krásných soubojů s velkými rybami.

Duben - molo v Sor-TverrfjorduNaše úlovky:
Tresek obecných – spousty od 70 – 100 cm, denně několik přes 1 m
Vlkoušů – 20 ks, největší 85 cm
Okouník – 1 ks

Největší ryba výpravy byla treska obecná – 124 cm, 19 kg.

Ubytování, lodě, filetárna, majitelé – vše super.

Na hranicích jsme celníky ani nezahlédli.

Zdraví
David K.

treska obecna - duben v kraji Finnmarkhalibut z kraje FinnmarkLoppa, srpen 2012

...tak je tady zase 21 srpen. Minulou středu jsem se vrátil z devítidenního pobytu na Loppě, kde jsem byl s partou prima plzeňáků. Přestože se mi do Norska tentokrát vůbec nechtělo (znáš to – hodně práce, ale odměna v nedohlednu), tak pobyt předčil mé očekávání.
Ta Loppa je skutečně rájem halibutů. Mně se podařil halibut 120 cm s váhou 15.5 kg, ale ve druhé lodi měli halibuta 170 cm a 70 kg! V mražáku pak byla hlava halibuta 91 kg - to už bylo "zvíře"!!
Bylo nádherné počasí, cesta bez celníků, žádný úraz a hlavně kvalitní ubytování a výborné lodě!! Co víc se přát. Napsal bych ti o Loppě článek, ale tohle místo žádnou reklamu nepotřebuje a čím méně lidí o něm bude vědět, tím lépe...

Srdečně zdraví
Vašek L.


halibut 171 cm, 71 kg - Loppa v srpnu, foto Milan WISOLoppa 3.-13.8.

... po deseti dnech rybaření se dnes vrátila letecky první část sedmičlenné výpravy Plzeňáků (a jednoho Pražáka) na Loppu v termínu 3.-13.08.2012.
Ryby braly po celou dobu, i když začátek byl lepší. Postupně se vyjasňovalo a začal foukat severák. Poslední dva dny bylo zase klasicke deštivé severské počasí s příjemným západním větrem.
Celkem jsme chytili 17 halibutů nad 80 cm. Největšího dostal Jarda Holub jr., ryba vážila 71 kg a měřila 171 cm. Chytali se krásní okouníci, pěkné kočky, tresky tmavé, prostě rybařina jak má být. Největší treska obecná "bábuška" měla 17,5 kg.
Chytali jsem prevazne na pomyslne spojnici spicka poloostrova Loppa-"Ptaci ostruvky"-spicka Sildy smerem od volneho more. I kdyz jsme chytili i 3 halibuty pred vyjezdem z pristavu Sandland.
Posledni 2 dny jsem uz chytal jen na ripper 35 cm / 450 gr. a mel jsem tam velkeho halibuta, ale diky vaze nastrahy se pri jednom obratu vypnul.
Na vsechny gumy jsem dal vsem trojhaky. Byly uspesne modely Savage Cutbait Hering 20 a 25 cm v barve duhak, ale hlavne jsme chytali na gumy od Roy Polinski: http://www.royber.com/ Ma velice propracovany system 2 trojhacku, z nich zadni se po zaberu vytrhne z gumy. Navic jsou trojhacky ze spodu, coz je na halibuta nejlepsi. Jsou to zatim nejlepsi nastrahy na trhu a v podstate nejsou drahe - kvalita Made in Germany, zadna Cina. Svým tvarem jsou dobře "sežratelné" i pro menší ryby - na velikost 25 cm jsme dostali lumba 35 cm....

Ahoj
Milan W.


vlkous, srpen v kraji Finnmark, foto Milan WISOokounici, srpen v kraji Finnmark, foto Milan WISO


halibut, srpen v kraji Finnmark, foto Milan WISOLoppa 17.-27.7.
Zdravím,
letošní Loppa se nám opět vyvedla. Pomineme-li únavnou a dlouhou cestu auty, nejvíc nám tentokrát náladu pokazili norští celníci. Množství podpůrných nápojů se nám po jejich akci smrsklo na neúnosné minimum a k tomu ještě mastná pokuta. Ještě že Britta dokázala z Hammerfestu opatřit náhradní dodávku vína (ale za jakou cenu!).

Letos jsme zažili mokrou variantu norského počasí. Nepršelo jenom chvílemi!Slunce jsme za celou dobu uviděli jenom párkrát. Braní ryb bylo ale za větrného a deštivého počasí výrazně lepší, takže o úlovky nebyla žádná nouze.

Přijeli jsme s vidinou úlovku větších halibutů, čemuž ale zřejmě tak úplně neodpovídal termín. Od začátku jsme tedy prioritně usilovali o úlovek placatců. O tresky jsme snažili pouze okrajově. Už vůbec jsme neusilovali o úlovky vlkoušů nebo mníkovců.
Halibutů jsme v naší čtyřčlenné skupině chytli celkem 10, z toho ale jenom 6 kusů bylo nad 85 cm. Největší měřili 114, 112, 109 cm. Několikrát jsme měli na
prutech něco opravdu většího, ale rybám se podařilo během zdolávání z háčků osvobodit. Největší adrenalin asi zažil Jiří, který měl na prutu nějaký tank. Chytal na gumu, napodobující platýze, s jedním velkým hákem. Po nějaké době, kdy jeho parťák na lodi Zdeněk už připravoval do pohotovostního stavu harpunu, se však ryba vypnula. Škoda! Na zdolání a následné vtažení velkého halibuta do lodi jsme byli totiž náležitě připraveni a také vybaveni nejrůznějšími typy gafů, smyček a harpun.

Tresek obecných jsme chytali také dost. Na jídlo jsme si ale vzali jenom pár menších, ty velké jsme pouštěli, většinou ještě ve vodě. Pár jich určitě atakovalo hranici 120 cm.

Větší keleři se nám celou dobu vyhýbali, ale poslední den jsme ve fjordu u ledovce zažili pravé orgie! V hloubce mezi 75 a 110 m jsme na pilkry tahali nádherné ryby. Většina kelerů byla okolo 80 - 90 cm, ale Ludva dostal dva
dost přes 110 cm. Často jsme tyhle ryby chytali po dvou najednou, a to potom byla pěkná dřina, zejména pro mne, který jediný neměl elektriku. Ta dřina trvala dost dlouho a kdybychom všechny chycené ryby vzali, asi by se Kvaerno s námi potopilo.
Jako pokaždé, jsme sebou vezli muškařnuí, že vyzkoušíme pstruhy na některém
jezeru. Ale ani letos jsme se k tomu neodhodlali a tak náčiní zůstalo nevybaleno.
vlkous, srpen v kraji Finnmark, foto Milan WISO
S pozdravem
MK

Ad norští celníci:
Chování norských celníků na hranicích je čím dál agresivnější.
Zákazníkům, kteří byli Norsku koncem července, dokonce přeřízli každý bochník chleba, jestli v něm nejsou cigarety a otevřeli jim každou PET-ku, jestli v ní není rum nebo vodka. Nic nenašli, ale byl to pro klienty nepříjemný zážitek a více než hodinové zdržení.
Na druhou stranu se norským celníkům moc nedivím - jejich reakce je úměrná
pašeráckému tlaku, kterého se mnozí turisté a rybáři dopouštějí (a zde nejde o pár lahví vína, které návštěvníci Norska sami vypijí, ale spíše o cigarety a alkohol, který se v Norsku stává předmětem šmeliny...).


Loppa 14.-24.7.
... po návratu z dovolené totálně nestíhám natož poslat zprávu o naší výpravě do Norska.
Za posledních 7 let to byla nejlepší výprava do Norska. Ubytování, filetárna, apartmán, lokalita, přístup personálu vše super.
Loď s kabinou měla sice větší spotřebu, ale její stabilita a možnost schovat se do kajuty, to byla bomba.
Ryb jsme nachytali plno, což jsme završili poslední den, kdy jsme na přívlač chytili tresek nepočítaně a 11 halibutů do 1 metru délky (vše vráceno bez poškození vodě). Kolegovi zničil karabinu možná i ten trofejní dvanáctý but.
Počasí také vyšlo až na 2 dny s vydatnými přeháňkami, které jsme díky lodi s kabinou v pohodě přečkali.

S pozdravem
JZ


Loppa 29.6.-10.7.
Vše probíhalo dle plánu, jen nám majitel apartmá Sandland neumožnil vlastní úklid a museli jsme závěrečný úklid apartmá zaplatit - 1.200 NOK...
Na ryby paráda, super "nej" halibutí revír. Bylo nás 6 a celkem jsme na dvou lodích ulovili 60 halibutů. Většinou to byla halibutí mateřská školka, ale pár slušných se taky povedlo. Největší halibuti byli: 36 kg, 30 kg, 18 kg, 17 kg, 16 kg, 12 kg a 10 halibutů okolo 10-11 kg.

Z Plzně zdraví
Petr Š.


halibut 120 cm uloveny na jig s gumovou rybouLoppa 12.-22.6.
Nové lodě Dolmoy, které jsou v Sor Tverrfjord, jsou opravdu vynikající.
Za devět dní rybaření ve vodách okolo Loppy jsme na naší lodi ulovili:
7 halibutů od 80 cm do 120 cm
mnoho tresek obecných 80 - 125 cm
velké kelery přes 1 metr
tresky jednoskvrné
okouníky
mníkovce

Největší ulovené ryby naší výpravy byly:
halibut 120cm, 19kg - uloven na jig s 20 cm gumovou rybou
treska tmavá-keler 115 cm - uloven na přívlač, zdoláván 35 minut
treska obecná 125 cm

Pavel Š., Ústí n.L.


Loppa 12.6.
Zdravím z Loppy!
Loppa je opět perfektní a ryby tu jsou.

Pro ostatní rybáře: hranice Finsko-Norsko opět velká kontrola, za kterou by se nestyděli ani celníci z dob minulých. Alkohol jsme naštěstí vezli v limitu.

S pozdravem
Pavel Š.


treska tmava, kraj FinnmarkLoppa 1.-8.6.
Na Loppě nás tentokrát bylo šest.
Celkem jsme ulovili 10 halibutů, největší byl 127cm/20 kg pak 103 cm/9 kg, ostatní 65-90 cm.
Treska obecná - 12 ks přes 100 cm, největší 124 cm/18 kg, hodně tresek 70-100 cm.
Treska tmavá - 20 kusů délky 70-90 cm
Vlkouš jen jeden - 80 cm.
A pak samozřejmě tresky jednoskvrnné, mníkovci...
Halibut 127 cm, 20 kg byl uloven 2.6.2012, na hloubce 50 m při vytahování pilkeru 500 g se systémkem se dvěma červenými paprikami záběr přišel v hlloubce asi 10 m.
Treska obecná 124 cm/ 18 kg byla ulovena 7.6.2012, u dna na hloubce 60 m, na 500 g pilker.
Tím jsme naše halibutí prokletí konečně prolomili!
Celkově bych ještě chtěl dodat, že lokalita Loppa patří k těm nejlepším, které jsme zatím navštívili a to jak po rybářské stránce, tak svojí částečně skrytou polohou s možností vyjet na otevřené moře.
Osobně jsem byl unešen z lodí Dolmoy s kabinou a motorem 115 HP - to je absolutní bomba a dává to tomu našemu koníčku úplně jiný nádech - na lodi je pohoda a je rychlá a tím není problém např. přesun 20 km. Tak takhle je to podle mých představ, děkuji za hezkou dovolenou.

Vladimír N., Teplice


treska obecna - Finnmark v kvetnuLoppa 25.-31.5.
Takovéhle počasí jsme si nezasloužili! Při odletu z Oslo bylo 20°C a po přistání v Tromso 2°C! Vichr, sníh, déšť - někdy na střídačku, jindy vše najednou. Jeden den jsme na vodu nevyjeli, ale jinak jsme s počasím úspěšně bojovali.
Špatné počasí nám vynahradila úžasná rybařina.
Chytali jsme jen od Sor Tverrfjord směrem dovnitř do fjordu, protože s ohledem na počasí se nám nechtělo riskovat výjezdy na oceán a hlavně: velké ryby byly ve fjordu.
Největší treska obecná rovných 140 cm a tresek mezi 120-130 cm jsme ulovili asi deset! Metrovek spousty, to jsme nepočítali. Skoro vše jsme ulovili na stříbrné pilkry "svenske pilk" o hmotnosti 500-750 g, manželky chytaly se stříbrnými pilkery 150-300 g.
Tresky jsme chytali na hloubce 70-100 metrů ve vnitřní části fjordu. Naši kolegové, kteří jezdili na oceán, neměli úlovky o nic větší, spíše menší ryby.
Jednou jsme měli na prutě velkého halibuta (u ostrůvku jižně od Sildy, kde proudí voda, asi 1 km od kotviště lodí). Bohužel byl silnější než jsme čekali a přetrhl při zdolávání šňůru.
Z oceánu vozili kolegové halibuty, ale jen do 120 cm.
Němci, kteří byli v sousední chatě, chytli přímo z mola v Sor Tverrfjordu halibuta 80 kg! Zasekla ho manželka jednoho z rybářů při přívlači na gumu z mola a pak ho zdolávali z lodě.
Fotografie pošlu.
Asi na Loppu pojedeme znovu.

Samuel M.