+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAsieMaledivyMaledivyReportážeMaledivy - souhrn sezóny 2020

Maledivy - Maledivy - Reportáže

Maledivy - souhrn sezóny 2020 20.3.2020

metrovy kranas obrovsky a unaveny i stastny lovecMaledivy
1.-10. února 2020

Počátkem února vedl na Maledivách výpravu muškařů Honza Slaninka. Pro většinu hostů to byla první výprava s muškařským prutem do tropů a je celkem logické, že vzhledem k extrémně větrnému počasí nechali občas muškařské pruty odpočívat a lovili i na přívlač.
Zatímco na mušku se dařilo lovit jen nevelké kranasy modroploutvé, kanice, chňapaly a korálové rybky, na přívlač se kromě běžných kranasů podařilo ulovit hned první den i jednoho metrového. Podle výrazu lovce je zřejmé, že při fotografování jeho radost zápolila s naprostým vyčerpáním.
tunak jednobarvy - dogtooth 132 cm, cca 25 kg uloveny na poppÚlovkem výpravy byl Honzův tuňák jednobarvý-dogtooth délky 132 cm, který byl zdolán na popp. O tom, že zdolání takové ryby na přívlačový prut je na hranici možností, svědčí fakt, že i nadstandardně technicky a fyzicky zdatný rybář, jakým je Honza, nevydržel během zdolávání stát a několik minut mu nezbylo než odolávat výpadům ryby vkleče. O obrovské síle zdolané ryby svědčí koneckonců i únava patrná na fotografiích rybářovy tváře.
kranas obrovsky - GT 95 cm uloveny na privlac
kranas obrovsky - GT 95 cm uloveny na privlac
tunak jednobarvy - dogtooth 132 cm, cca 25 kg uloveny na popp
tunak jednobarvy - dogtooth 132 cm, cca 25 kg uloveny na popp
tunak jednobarvy - dogtooth 132 cm, cca 25 kg uloveny na popp
tunak jednobarvy - dogtooth 132 cm, cca 25 kg uloveny na popp
tunak jednobarvy - dogtooth 132 cm, cca 25 kg uloveny na popp
tunak jednobarvy - dogtooth 132 cm, cca 25 kg uloveny na popp
tunak jednobarvy - dogtooth 132 cm, cca 25 kg uloveny na popp
tunak jednobarvy - dogtooth 132 cm, cca 25 kg uloveny na popp


kranas modroploutvy - bluefin uloveny na jigMaledivy 24.-31. ledna 2020

Letadlo dosedá na přistávací plochu letiště v Male krátce před devátou ranní a v jedenáct už je na palubě obytné lodě pětice rybářů, kteří na Maledivách absolvují svou tropickou premiéru. Zrovna začíná pršet a zesiluje vítr. Podle předpovědi by v poledne mělo přestat pršet a vítr by měl ustávat. Ale nakonec příroda i meteorologové rozhodují jinak. Vítr zesiluje až na 45 km/h a déšť se chvílemi mění v pořádný tropický liják. Nakonec nacházíme po poledni závětří u jedné z písčin, kde kuchař může v klidu vařit a my si jít zašnorchlovat. A nejsme sami, kdo nalezl úkryt v závětří. Na písčitém dně zde leží i několik rejnoků – trnuch, mezi korály odpočívá mořská želva a samozřejmě se zde hemží hejna bodloků, chňapálků, chňapalů, chrochtalů, klipek a jiných korálových ryb a rybek...
Nikolu a Jardu dostává oběd ze spárů mořské nemoci a tak vyplouváme směrem za ostrov, kde chceme v závětří chytat na vertikální přívlač. Neujeli jsme ani 15 minut a skoro všichni tvrdě usínají – ozývá se únava z celonoční cesty letadlem a následujících několika hodin houpání na lodi. Vzhůru zůstáváme jen s personálem, Vaškem a Michalem. A to zrovna přichází záběr na Michalův wobbler Yo-Zuri délky 20 cm. Ryba se nechce odlepit ode dna, ale nakonec Michalův vytrvalý nápor nevydrží a nechá se pomalu, ale jistě dovléci k lodi. Je to krásný chňapal rudý délky 68 cm, jeden hák má v tlamě a druhý trojhák wobblera má zabodnutý v boku. Proto ten silný tah a nesnadné zdolávání.
kranas vlaknity uloveny na jigO deset minut později připlouváme na místo, kde budeme jigovat. Ve chvíli, kdy jsme navázali pruty a připravili jigy, začalo hustě pršet. Co pršet, přímo lejt. Ještě než jsem jig prvně spustil ke dnu, jsem promočený na kůži. Na první spuštění jen drbanec. Pak tři spuštění bez kontaktu. Leje už tak, že jigujeme jen z lodní zádi, alespoň částečně chráněni přesahující střechou před deštěm a větrem. Konečně první ryba, která zůstává po záseku viset na udici. Po chvilce je mezi námi nádherný kranas vláknitý – stříbrná, asi 30 cm dlouhá ryba s hřbetní a břišní ploutví protaženou do více než půl metru dlouhých vláken. Ale déšť ani vítr nepolevují a tak se rozhodujeme přírodním živlům ustoupit a míříme na kotviště. Vzhůru zůstávají jen Michal s Jardou a Zdeňkem, ostatní tvrdě usínají a k večeři je musíme budit. To už má Michal na kontě několik červenožlutých očařů a chňapalů délky 15-35 cm. Jardovi hned na první nához zabral asi rejnok nebo žralok a celkem nekompromisně přerval šňůru o nosnosti 50 kg. A pak začíná přehlídka chňapalů, chrochtalů, barakud, netopýrníků a dalších druhů ryb ulovených na jig i na kousky ryb nastražených u dna.

chnapal - ruby snapper uloveny na jigSobota
25.1.2020
Po čtyřech dnech silného větru se dnes konečně počasí umoudřilo a byl takový normální maledivský den. Polojasno až jasno, teplota 28-30°C a čerstvý větřík okolo 25 km/h.
Dopoledne jsme provedli základní kurs vertikální přívlače na hloubkách 40-80 m a ulovili jsme několik malých bonit, ostenců, kaniců, kranasů ostrovních a jednu hezkou cejnovku délky 77 cm (5,45 kg).
Při trolingu k písčině, u které jsme naplánovali oběd, byl jeden záběr na trolling, ale ryba po pár vteřinách zdolávání spadla. Šnorchlujeme u korálového útesu u písčiny, kde je plejáda korálových rybek a potkali jsme i jednu metrovou želvu.
chnapal a pruhatec - vecerni ulovkyOdpoledne jsme mezi 15.00-17.00 provedli základní kurs poppingu. Zrovna se krásně uklidnil vítr a vlnky byly jen mírné. Už při instruktážních hodech jsme měli výjezd na popp a když borci nastoupili na palubu, pár kranasů se přijelo podívat, co se to na hladině děje. Jarda popoval stylově technicky čistě, dva kranasy vydráždil k pěknému útoku, ale žádného z útočníků se bohužel nepodařilo zaseknout. Nicméně předvedl alespoň hezké divadlo. Další útok kranase na popp měl David balancující na lodní přídi. Pak už jsme museli korálové mělčiny opustit a trolovali jsme na kotviště u okraje atolu.
Kotvíme na hloubce 30 m, zrovna zapadá slunce a u dna jsou velká hejna ryb. Pomocí jigů a kousků Davidova bonita zjišťujeme, že to jsou především barakudy, malí červení chňapali a chrochtali.
cejnovka 77 cm, 5,45 kg ulovena na jigMezi 18.30 a 19.30 taháme rybu za rybou nebo spíše rybku za rybkou, pak už je záběrů méně (a také se hlásí únava).

David – na jig bonito 30 cm a na popp mu spadl kranas při záseku.
Václav – po té, co předchozí noci chytal do tří do rána, šetřil síly na večerní rybolov.
Nikola – na jig večer 2x barakuda a 1x chňapal rudý 25 cm
Michal – na jig ostenec 30 cm a na popp 1x sledovačka. Večer na maso zástup červených chňapalů a chrochtalů 25-30 cm.
Jarda – 1x chňapal ruby snapper 55 cm na jig a dvě ryby mu spadly. Na popp měl na udici dva kranasy, ale oba spadli hned po záseku.
Zdeněk – na jig 1x kranas ostrovní 45 cm, 1x kanic 30 cm a 1x cejnovka 77 cm (5,45 kg). Při poppingu se věnoval coachingu.

vertikalni privlac z obytne lode standardNeděle
26.1.2020
Protože se přesouváme k sousednímu atolu přes volný oceán, zdviháme kotvu ještě za tmy v 5.30, abychom volné moře přejeli dopoledne, než se zdvihne vítr a zvětší vlny. Plavba probíhá v pohodě, jsou táhlé oceánské vlny vysoké asi dva metry a během plavby v pohodě snídáme, aniž by nám kymácení lodi shazovalo talíře ze stolu. Bohužel za celých pět hodin jízdy nemáme ani záběr. A to za sebou trolujeme tři velké chobotnice, z toho dvě s našitým bříškem z wahoo. V jednu chvilku se u nejmenší z chobotnic sice objevila silueta velké ryby, asi mečouna, ale když si prohlídla nástrahu, zase zmizela.
Před polednem kotvíme u ostrova, kudy z atolu vytéká většina vody. Je asi hodina před vrcholem přílivu, ale voda valí ven. S ploutvemi se dá proti proudu plavat, ale je to fuška. U korálů jsou jako vždy na tomhle místě hejna banánových rybek (chňapal žlutopruhý), chrochtalů, cejnovek, ale také pár pěkných kaniců a jeden metrový žralok útesový-černocípý. Pak šnorchlujeme nad hranou, kde dno klesá z 10 m do tmavé modravé hlubiny. Tady se nám prezentuje několik metrových kaniců, ale proplul okolo nás i velký žralok, který mohl mít 3-4 metry. Vůbec si nás nevšímal a šinul si to podél hrany hloubky asi 3 metry pod hladinou.
kanic toulavy 70 cm uloveny na jigPo vynikajícím obědě trolujeme k ohybu dlouhého korálového útesu, kde se obvykle tříští mořské proudy. Hladina oceánu je sice jako rybník, ale jakmile vjíždíme do zóny mořského proudu, je vše jinak. Zdvihají se zde třímetrové krátké vlny a navíc jde proud proti nám. Po deseti minutách je jasné, že popping, který jsme zde plánovali, není v souladu s realitou. Raději měníme kurz a míříme zpět mimo dosah mořského proudu. Při nastražování velké chobotnice s našitým filetem z ryby celou sestavu něco ukouslo, asi žralok. Dojeli jsme k ostrovu M, kde jigujeme na hloubkách 40-100 m. Na každý drift máme asi záběr nebo rybu, nebo tři. Za dvě hodiny máme na 150-250 gramové jigy nachytánu hezkou plejádu kaniců 30-70 cm, barakud 45-79 cm, kranasů ostrovních 35-45 cm, kranasa modroploutvého 60 cm a jednoho kranasa obrovského-GT 72 cm. Michal nám předvedl krásné zdolávání velké ryby, ale milimetrový fluorocarbon bohužel neodolal rybím zubům (asi tuňák jednobarvý-dotooth).
kanic delky 90 cm, 12,1 kgJigujeme směrem ke kotvišti „Jurrassic Park“, kde spouštíme kotvu krátce před šestou a začíná intenzivní jigování a lov na kousky rybek. Chytáme na jigy barakudy 40-60 cm, kranase velkooké 30-50 cm a Davidovi se povedl i žralok útesový bělocípý 150 cm. Na kousky masa chytáme červené chrochtaly a očaře 25-35 cm, cejnovky 30-50 cm, Vaškovi se podařil krásný kranas indický-vláknitý délky 75 cm, žralok útesový-černocípý 110 cm a žralok rezavý-chůvička 217 cm. Vrcholem večerního chytání byl pak Michalův kanic „mramorovaný“ délky 90 cm (12 kg).
A pak přichází záběry velkých ryb a paryb, tedy žraloků. První nepřekousnutelný návazec překousl žralok Davidovi v 19.30 a pak následovaly další návazce. Ale nakonec jsme se žraloky začali srovnávat skóre. Jako první zabodovali Vašek s Niki na kousek masa nastražený na 30-liberním proutku IMAX: žralok útesový-černocípý 110 cm. Po chvíli skóŕoval i David, který žraloka útesového bělocípého zdolal na svítící jig 200 g a na závěr si ještě přisadil Václav žralokem chůvičkou 217 cm.

kranas vlaknity 75 cmDavid – na jig ostenec-triggerfish 20 cm, kanic 48 cm, 3x barakuda 45-70 cm, večer na jig 3x kranas velkooký 40-45 cm, žralok útesový bělocípý 150 cm a na plavačku „na balónek“ lovil, či spíše krmil žraloky.
Václav – na jig kranas obrovský-GT 72 cm a barakudy. Večer na maso nastražené u dna kranas indický-vláknitý 75 cm, žralok útesový-černocípý 110 cm, žralok rezavý-chůvička 217 cm a několik barakud, chrochtalů, chňapalů okolo 30 cm.
Nikola – večer na kousky ryb očař 30 cm, chrochtali červení 25-35 cm a samozřejmě barakudy
Michal – na jig 3x barakuda 45-79 cm, 1x kranas ostrovní 45 cm, 1x kranas velkooký 30 cm, 1x kranas modroploutvý 60 cm. Večer na jig kranas velkooký 30 cm a na kousky ryb barakudy, cejnovka žlutopyská 60 cm a kanic „mramorovaný“ 90 cm (12,1 kg).
Jarda – na jig 2x barakuda 45-60 cm
Zdeněk – na jig 1x barakuda 50 cm, 1x kranas ostrovní 45 cm a kanic 70 cm (4,5 kg). + 1x ukousnutý jig
cejnovka zlutopyska ulovena na polozenou
cejnovka zlutopyska ulovena na polozenou
barakuda ulovena na jig
barakuda ulovena na jig
vecerni ulovek na polozenou
vecerni ulovek na polozenou
chrochtal 58 cm uloveny na kousek ryby nastrazeny u dna
chrochtal 58 cm uloveny na kousek ryby nastrazeny u dna
pruhatec uloveny na kousek masa nastrazeny u dna
pruhatec uloveny na kousek masa nastrazeny u dna
nocni zdolavani kanice
nocni zdolavani kanice
kanic delky 90 cm, 12,1 kg uloveny na kus ryby nastrazeny u dna
kanic delky 90 cm, 12,1 kg uloveny na kus ryby nastrazeny u dna
kranas velkooky uloveny na jig
kranas velkooky uloveny na jig
netopyrnik uloveny na kousek ryby nastrazeny u dna
netopyrnik uloveny na kousek ryby nastrazeny u dna
maly zralok uloveny na kousek ryby nastrazeny u dna
maly zralok uloveny na kousek ryby nastrazeny u dna
zralok utesovy - belocipy 150 cm uloveny na kus ryby nastrazeny ve sloupci
zralok utesovy - belocipy 150 cm uloveny na kus ryby nastrazeny ve sloupci
zralok utesovy - cernocipy 110 cm uloveny na kus ryby nastrazeny ve sloupci
zralok utesovy - cernocipy 110 cm uloveny na kus ryby nastrazeny ve sloupci
zralok rezavy - chuvicka (nurse shark) 155 cm
zralok rezavy - chuvicka (nurse shark) 155 cm
a tak to dopada, kdyz je zralok silnejsi
a tak to dopada, kdyz je zralok silnejsi
kanic uloveny pri nocnim lovu na polozenou
kanic uloveny pri nocnim lovu na polozenou

kanic 48 cm uloveny na jigPondělí
27.1.2020
Po intenzivním nočním rybaření, které jsme zcela unaveni ukončili krátce po půlnoci, se nám moc vstávat nechtělo. Snídáme v 7.30 a v 8.00 vyrážíme trollovat k výběžku korálového útesu, kde se střetávají mořské proudy. Během dvou hodin projížíme pásy naprosto klidné hladiny i pásy dvoumetrových vln způsobených mořským prouděním. Jde silný proud od severu, proto po dvou hodinách trollingu, kdy jsme měli jediný planý záběr otáčíme kormidlo a pomalu si to šineme k jihu a vláčíme poppy a jerky na oceánské straně korálového útesu. Asi kilometr se nic neděje a pak přichází kilometrový úsek, kdy z hladiny pozoruji, že skoro za každým nahozeným poppem vyráží nějaká ryba. David na lodní přídi má několik infarktových záběrů při dotahování nástrahy k lodi, až konečně zdolá krásného kranase cca 90 cm. V té chvíli však lodníci podebírají Nikole zdolaného chňapala 56 cm, a když přichází na řadu Davidův kranas, tak jim padá do vody a je fuč. Pak se na palubu podívají v rychlém sledu kranasi-GT 74 cm a 75 cm a po chvíli ještě cejnovka žlutopyská 60 cm. Protože to máme na polední kotviště ještě kus cesty, musíme bohužel přerušil popping a trolujíce wobblery a povrchové nástrahy vyrážíme směrem k průlivu, u kterého plánujeme kotvit. Oceán je klidný, vane jen mírný větřík cca 5-10 km od východu. Dvakrát máme záběr plachetníka na chobotnici. V jednu chvíli stihnul ochutnat velkou Vaškovu chobotnici i malou chobotničku na bonita a ten druhý jen praštil mečem do malé fialové chobotničky. Pak máme pár záběrů na wobblery a celou řadu útoků malých ryb (asi barakudy nebo kranasi duhoví) na malé chobotníce, ale žádná ryba nezůstává viset. V průlivu do atolu potkáváme asi stohlavé hejno delfínů. Chvíli si obhlížejí naši loď a plavou u lodní přídě a pak mizí směrem k oceánu.
Přes poledne stojíme u ostrova Bangladéšanů. Část se jde podívat, jak lodník Rašíd čiperně šplhá do korun palem pro kokosové ořechy a část se věnuje šnorchlování u hezkých korálů.
kranas obrovsky - GT 93 cm, 11,5 kgPo čtvrté odpolední jedeme chvíli poppovat podél oceánské strany atolu. Máme na prutu celkem 7 ryb, ale zdolat se daří jen tři – kranasy obrovské-GT 75 cm a 93 cm (11,8 kg) a chňapala rudého 60 cm. V půl šesté se otáčíme a trolingem se přesouváme zpět do vnitřní části atolu. Máme dva záběry. Jedna ryba padá a na wobbler 20 cm zdolává Jarda makrelu Solandrovu-wahoo 98 cm.
Krátce po šesté kotvíme na zcela klidné hladině atolu na hloubce 30 m, asi 400 m od dlouhého ostrova Bangladéšanů. Okolo lodi se nám hned po setmění shromáždili delfíni a mařili veškeré rybaření až do 22. hodiny.
chnapal velky a kranas obrovsky-GTPak Vašek s Niki prolomili smůlu pomocí systémku na sledě, kterým ulovili kranasy velkooké a po té, co okolo lodě proplul pod lodí asi čtyřmetrový žralok a delfíni zmizeli, začali brát kranasi velkoocí i na malé poppy a jerky vláčené z lodní přídě.

David – 2x kranas obrovský-GT 75 cm a velký kranas cca 90 cm spadnul při podebírání do lodi, 1x chňapal rudý (red snapper) 60 cm, vše na fialový popp 20 cm a 5x kranas spadnul při nebo po záseku. 1x kranas duhový (rainbowrunner) 53 cm na trolling.
Václav – 1x zlomený poppovací prut při náhozu
Nikola – 1x cejnovka žlutopyská 60 cm, 1x chňapal rudý 56 cm a 1x kranas obrovský-GT 73 cm, vše za kuchařovy asistence na oranžový jerk 15 cm
Michal – přes den bezrybka – kochal se výhledy z lodní střechy.
Jarda – 1x kranas obrovský-GT 93 cm (11,8 kg) na fialový popp 20 cm a 1x makrela Solandrova-wahoo 98 cm na hnědozelený wobbler.
Zdeněk – 1x kranas obrovský-GT 74 cm na jerk a 5x kranas spadnul během zdolávání (vše na jerk).

makrela Solandrova - wahoo 105 cm ulovena na trollingÚterý
28.1.2020
Po snídani trolujeme z atolu ven na oceán a podél korálového útesu míříme na úsek pobřeží, kde budeme vláčet. Hned po výjezdu na oceán zdolává Michal wahoo 105 cm (na wobbler 20 cm Magnum). Pak máme několik útoků barakud a kranasů duhových na povrchové nástrahy-chobotnice, ale žádná z ryb nezůstává viset na háčku.
Pak vláčíme poppy a jerky na oceánské straně atolu od místa, kam jsme dopoppovali včera až na roh atolu, se srážejí mořské proudy. Záběrů je chvílemi tolik, že zdoláváme i 2-3 ryby současně, ale pak je třeba 20 minut, kdy nemáme žádný záběr. David s Jardou zdolávají kranasa modroploutvého 58 cm a celkem pět kranasů obrovských-GT 100 cm (13,2 kg), 90 cm (10,5 kg) a ostatní 60-75 cm. Malá Nikola zdolává z lodní zádi s kuchařovou asistencí chňapala velkého 55 cm. Měli jsme i útok žraloka cca 130 cm na popp, viděli jsme velkou, nejméně metrovou mořskou želvu a několik delfínů.
barakuda, kterou neco vetsiho prekouslo pri zdolavaniPo dvou hodinách přívlače se vracíme zpět k průlivu, kterým jsme ráno vyplouvali na oceán. Cestou máme na trollované wobblery a povrchové nástrahy několik záběrů, ale žádnou zdolanou rybu.
Před obědem šnorchlujeme u písčiny (želva, muréna, rejnok a spousty bodloků, chňapalů, klipek, bičovců, chňapálků, ploskozubců...)
Koupání se nám trochu protáhlo a tak obědváme až po třetí hodině a pak vyplouváme na oceán směrem k resortu. Během trolingu máme dvakrát rybu na wobbleru, ale žádnou se nedaří dotáhnout až k lodi. Mezi 17.00-18.00 chytáme na poppy na oceánské straně atolu. Záběrů jsme měli každý alespoň pět, opakovaně byly i sériové ataky na popp až k lodi, ale zdá se, že některé ryby poppy spíše vyhánějí, nejméně dvakrát jsme viděli, že kranas do poppa udeřil ocasní ploutví. Jarda s Davidem zvyšují své skóre každý o dva kranasy 60-70 cm (vše na poppy délky 20 cm).
zralok rezavy - chuvicka (nurse shark) 250 cmKrátce po západu slunce kotvíme v atolu u resortu na hloubce 35 m, v místech, kde se střetávají mořské proudy ze dvou průlivů. Ještě se nesetmělo a Jarda vypáčil na jig kranase indického-vláknitého 75 cm a brzy následují na jig i na položenou barakudy, lodivodi, kranasi velkoocí, bílý chrochtal 58 cm, žraloci rezaví-chůvička 250 cm, 230 cm... Tu poslední chůvičku, která měřila poctivé tři metry a Vašek ji zdolal krátce před půlnocí už jsme na palubu netahali a vypnuli ji ve vodě. Většina z nás jde spát krátce po dvanácté. Jen Vašek s Niki prohánějí barakudy, lodivody, chňapaly a kranásky až do dvou do rána.

kranas obrovsky - GT 90 cm uloveny na poppDavid – 4x kranas obrovský-GT 60-90 cm, 1x kranas modroploutvý-bluefin 58 cm, vše na fialový popp 20 cm Strike Pro. Večer na jig kranasi velkoocí 30-40 cm.
Václav – večer na masíčko ze zakotvené lodě lodivod 75 cm, chrochtal 58 cm, žralok černocípý 60 cm, 2x žralok rezavý-chůvička 250 cm a 3 metry.
Nikola – 1x chňapal velký 55 cm na oranžový jerk 15 cm. Večer na masíčko barakudy do 90 cm, lodivodi, malí chňapali...
Michal – 1x makrela Solandrova-wahoo 105 cm na wobbler 20 cm (Magnum firetiger).
Jarda – 5x kranas obrovský-GT 60, 70, 75, 74 a 100 cm (13,2 kg), vše na fialový popp 20 cm YoZuri
A večer na jig 1x kranas indický-vláknitý 75 cm, žralok rezavý-chůvička 230 cm.
Zdeněk – 0 Sice pět ryb zaseklých, ale všechny spadly + nejméně 10 neproměněných útoků – asi volšové ruce nebo co...

cejnovka 77 cm ulovena na jigStředa
29.1.2020
Stejně jako předchozí tři dny opět krásný slunečný den a sem tam mráček, mírný vítr od východu cca 10 km/hodinu, teplota 28-30°C. Vlnky tak akorát, aby nebyl úplný olej. Prostě ideální podmínky pro rybaření.
Dopoledne chytáme na poppy a jerky okolo útesů ve vnitřní části atolu směrem ke kapitánově vesnici. U každého útesu máme 3-5 záběrů kranasů. Ryby jsou velmi aktivní, prakticky pořád někdo zdolává rybu nebo má záběr nebo sledovačku. Chytli jsme 5 kranasů 92 cm, 80 cm, 68 cm, 74 cm a 75 cm.
pred obedem koupel prijemne osveziPřed polednem doplňujeme nádrže s vodou a procházíme se v kapitánově vesnici. Rozvody vody, které pokládali před týdnem už jsou hotové, citróny dozrávají, v třídírně odpadu zrovna pálí papír a listí, sluneční elektrárna vyrábí kilowaty o stošest a svinčík za přístavem zatím nikdo neuklidil. Takže vše v pořádku. V poledne se přesouváme k sousednímu ostrovu, kde šnorchlujeme na oceánské straně. Viděli jsme želvu, dva žraloky 100-150 cm a metrovou mantu, která odpočívala v proláklině u břehu. Po hodince šnorchlování, plavání a skákání do vody z lodní paluby nám hezky vytrávilo a po obědě si jdeme dát dvacet, které se mění v šedesát...
zralok utesovy - belocipy 112 cmOdpoledne, či spíše podvečer věnujeme vertikální přívlači na hloubkách 50-100 m. Je pouze mírný proud a tak jigujeme s nástrahami 150-200 g. Daří se nám ulovit chňapaly „ruby snapper“ 40-55 cm, tuňáky jednobarvé-dogtooth 55-65 cm a dva žraloky útesové bělocípé 112 cm a 150 cm. Ten větší žralok vzal Zdeňkovi v hloubce 50 metrů rybu, kterou zdolával ze 150 metrů. Pak s rybou odjel na stometrovou hloubku, tam spolu chvíli bojovali a pak po cca 15 minutách byl vysílený žralok dotažen k lodi, kde se nám podařilo uvolnit mu háček a pustit ho na svobodu. Krásné zdolávání nám předvedl Michal, kterému v polovině sloupce zabral asi tuňák. Po záseku vytočil více než 50 m šňůry a pak se mu podařilo ukousnout háček.
zralok rezavy - chuvicka (nurse shark) 230 cmKrátce před západem slunce kotvíme u ostrova M a jigujeme ze zakotvené lodě na hloubce 40-45 metrů. Jarda vyjigoval tři krásné cejnovky 65-72 cm, pak následuje série barakud, kanic měsíční... Když se budí Vašek a David, kteří většinu dne po nočním lovu a zdolávání žraloků prospali, nastupuje trio lovců na položenou Vašek-Nikola-David a brzy defilují na lodní zádi drobní kanici, chňapali, chrochtali, oranžové cejnovky, očaři, žralůčci... Okolo lodi nám loví tuňáci dogtooth, které se Jarda pokouší lovit na jerk, ale po té, co mu jeden z jerků dravec ukousl, věnuje se také poněkud levnějšímu lovu na položenou. Večerní rybaření nám zpestřují hejnka olihní přilákaná světlem a občas se u lodní zádi mihne i manta.

chnapal a kranas oceansky-amberjack 75 cmDavid – 2x kranas obrovský-GT 73 cm a 80 cm na popp. Večer na jig loví barakudy.
Václav – Přes den dospával včerejší zápasy se žraloky a večer na maso chytal barakudy, drobné chňapaly a žraloky.
Nikola – Přes den dospávala včerejší zápasy se žraloky a večer na maso chytala malé barakudy žraloky, červené cejnovky a chňapaly...
Michal – Dopoledne odpočíval po nočním lovu. Odpoledne mu na jig utekla velká ryba (asi tuňák dogtooth), která vytočila cca 50 m šňůry a pak ukousla z jigu háček. Večer na maso barakudy a oranžovo červené cejnovky 20-30 cm a malé chňapaly okolo 30 cm.
Jarda – 2x kranas obrovský-GT 75 cm a 70 cm. Odpoledne na jig 3x cejnovka 65 cm-72 cm, 1x kanic měsíční 40 cm, 3x barakuda 40-50 cm a 1x žralok útesový-bělocípý 112 cm. Večer za tmy na jerk několik útoků velkých ryb (asi tuňák dogtooth), jedna z nich ukousla jerk z milimetrového flurocarbonu.
Zdeněk – 1x kranas obrovský-GT 92 cm a 3 ryby spadly po pár minutách zdolávání. Odpoledne na jig 1x chňapal ruby snapper 50 cm, 1x tuňák jednobarvý-dogtooth 60 cm a 1x žralok útesový-bělocípý 150 cm.

chnapal - red snapper  cm uloveny na jerkČtvrtek
30.1.2020
Ve tři ráno zdviháme kotvu a vyrážíme na pětihodinovou plavbu přes otevřený oceán. Až do 9.00 má být jen mírný vítr do 15 km/h, který pak má zesílit na téměř dvojnásobek. Chceme tedy přeplout přes úsek volného moře dříve, než vítr zesílí. V 5.45 začíná svítat a nastražujeme za jedoucí lodí pět povrchových nástrah-chobotnic. Ale až do 8.30, kdy přijíždíme k atolu, nemáme ani záběr. Oceán byl po celou doby plavby klidný, vlny do metru a za atolem je moře jako rybník. Snídáme vynikající pomazánku z tuňáka s cibulí a kokosem, vajíčka se zeleninkou, fazole v tomatě s tuňákem, párečky... Po vydatné snídani chytáme na vertikální přívlač s jigy 150-250 g na hloubkách 50-120 m na oceánské straně malého atolu. Záběrů není moc, ale úlovky za to stojí, po dvou hodinách máme uloveny 4 kranase oceánské-amberjack 55-90 cm, chňapala 60 cm a tuňáka jednobarvého-dogtooth 82 cm. Z toho dva amberjacky 60 cm a 90 cm chytil Michal současně na jeden jig!
kranasi oceansti-amberjack 60 cm a 80 cm uloveni naraz na jeden jigV poledne si jdeme zaplavat na oceánské straně atolu. Plaveme z lodě, která kotví na hloubce 4 metry na korálovou hranu, kde je 0,5-1 m vody. V mělké vodě, kde se lámou vlny je množství korálových ryb, ale narazili jsme zde i na tlupu asi sedmi metrových kranasů obrovských-GT, se kterými v mělké vodě brousil třímetrový žralok rezavý-chůvička. Po chvilce jsme potkali ještě jednoho velkého kranase, který měl možná 110 cm a o pár metrů dál dvě chůvičky 1,5-2 metry. Přímo pod lodí jsme pak viděli murénu, které si do díry mezi korály zatáhla páteř z našeho vyfiletovaného tuňáka.
tunak jednobarvy - dogtooth 81 cm uloveny na jigPo skvělém obědě – sashimi z čerstvě uloveného tuňáka, ryba v těstíčku, mírně pikantní těstoviny a salát jsme si dali hodinku spánku a mezi 16.00-17.30 vláčíme poppy a jerky v průlivu spojujícím atol a oceánem. Místy teče voda průlivem jako řeka. Měli jsme celkem asi pět záběrů a jen jednu ulovenou rybu – kranase modroploutvého 60 cm.
Kotvíme uvnitř atolu na okraji proudu na hloubce cca 40 m. Hned po zakotvení berou na jigy malé barakudy a později chytáme na kousky ryb nastražené u dna chňapaly a chrochtaly 25-62 cm, kranasy velkooké 30-40 cm a 2,5 m dlouhý žralok rezavý-chůvička se nechal Jardou dotáhnout až k lodi, aby mu zde zlomil prut.

vecere na palube obytne lodeDavid – 1x kranas oceánský-amberjack 55 cm na jig 200 g. Na popp jen jeden záběr. Večer na jig jen barakudy 40-50 cm.
Václav – 1x chňapal (podobný jako chňapal velký, ale žlutý okraj hřbetní ploutve) 60 cm na jig ze 100 m. Na popp jen jeden záběr. Večer na kousky masa malí chňapali a jeden zlomený prut IMAX 50 lbs (asi o žraloka).
Nikola – chytala až večer – 4x barakuda 40-50 cm a kranasi velkoocí 30-40 cm.
Michal – 2x současně kranas oceánský-amberjack 90 cm a 60 cm na jeden jig. Večer na maso nastražené u dna bílý chrochtal 62 cm.
Jarda – jen večer 1x žralok rezavý-chůvička 2,5 m, který při osvobozování u lodě zlomil prut.
Zdeněk – na jig 1x kranas oceánský-amberjack 75 cm a 1x tuňák jednobarvý-dogtooth 82 cm.
Na popp 1x kranas modroploutvý 60 cm a jeden kranas spadl.

tunak jednobarvy - dogtooth 87 cm uloveny na jigPátek
31.1.2020
Počasí nám tento týden opravdu přeje. Dnes bylo opět krásně jasno, chvílemi oblačno. Ráno jen 26°C a čerstvý vítr, přes den necelých 30°C a vítr se postupně tišil z cca 20 km/h na 10 km/h.
Po snídani jedeme vláčet okolo thily v průlivu spojujícím atol s oceánem. Z lodní paluby vidíme v čisté vodě okolo thily obrovská hejna žlutých banánových rybek i hejna desítek, možná stovek malých kranasů modroploutvých.
chnapal - red snapper 69 cm uloveny na poppAsi hodinu vláčíme poppy a jerky, měli jsme šest záběrů, ale žádnou zdolanou rybu. Krásný záběr měl David, kterému na popp zaútočili tuňáci (odhadem 70-100 cm) a zároveň mu na popp vystartoval žralok, který popp uchvátil, David zasekl a následovala zběsilá jízda přes brzdu. Žralok vytočil více než 30 m šňůry a pak o korály přetrhl udici.
Mezi 10.00-12.30 se věnujeme vertikální přívlači na oceánské straně atolu na hloubkách 50-120 m. Na jigy 150-300 g jsme ulovili přes deset ryb – tuňáky jednobarvé-dogtooth 81-87 cm, kranasy GT 60-65 cm, kranasy ostrovní 45-50 cm, kranasy oceánské-amberjack 65-75 cm, kanice 30-59 cm a chňapaly 40-55 cm.
Niki zdolava zralok, kuchar ji jistiŠnorchlujeme a obědváme u korálového útesu uvnitř atolu nedaleko Rithi-Rha, kde za odlivu část korálů trčí nad vodu. Porosty korálů jsou zde hezky živé a v mělké vodě, kde je jen 0,5-1 m vody jsme narazili na skupinu pěti žraloků rezavých-chůviček, které cosi žraly ze dna, obracely korály a ryly ve dnu. Okolo chůviček kroužil asi tucet metrových kranasů a o něco menších bluefinů, kteří těm chůvičkám evidentně užírali něco z jejich hostiny. K chůvičkám i kranasům jsme se přiblížili na 1-2 metry, ale pak chůvičky i kranasi prchli.
Po obědě a odpoledním spánku jedeme nejprve jigovat. Pár set metrů od lodi nám opakovaně lovili metroví tuňáci. Zkoušeli jsme je lovit na popp, ale bez úspěchu. Za to na jig jsme si ulovili tuňáka dogtooth 82 cm, kranase oceánské-amberjacky okolo 70 cm, chňapaly 40-50 cm, malé kanice a několik ryb (kranasů) nám při zdolávání ukousli nebo překousli žraloci. Všeobecná únava po sedmi dnech rybaření už se na nás všech projevuje a s nadcházejícím večerem polevujeme ve snažení. zralok rezavy - chuvicka (nurse shark) 155 cmCestou na kotviště se na 20 minut zastavujeme vláčet u korálového útesu, ale měli jsme jen dva plané útoky na popp. Pak asi 15 minut trolujeme k písčině, kde budeme nocovat. Když už se chystáme smotat nastražené udice, přicházejí záběry na oba nastražené wobblery. Z jednoho wobblera ryba padá a na druhém vytahujeme tuňáka jednobarvého-dogtooth 70 cm.
Na kotvišti už pomalu balíme své rybářské vybavení a v akci necháváme jen tři pruty nastražené na kousky masa. Úlovky na sebe nenechají dlouho čekat: drobní kanici a chňapali, banánové rybičky a čtyři žraloci rezavi-chůvičky délky 1-2 metry, které se nám daří vypnout u lodě, aniž je musíme brát na palubu. Hezký závěr výpravy. Zítra máme před sebou ještě ranní koupání a šnorchlování, pak 3-4 hodiny rybaření, krátkou návštěvu města Male a večer odlétáme zpět domů, za zimou...

zdolavany kranas po utoku zralokaDavid – na jig 2x tuňák jednobarvý-dogtooth 82 cm a 87 cm, 1x chňapal velký 50 cm, 1x kanic žlutoploutvý 59 cm, 1x kranas oceánský-amberjack 65 cm, 1x žralokem překouslý kranas GT a 1x ukouslý jig žralokem, když vzal zdolávanou rybu.
Na popp měl na prutu 5x rybu, ale vše spadlo a jedna ryba byl žralok po útoku tuňáků a ten celou udici utrhl.
Václav – na jig 2x utržený, resp. ukouslý jig a 1x zlomený prut o rybu. Večer na maso nastražené u dna 4x kanic 20-40 cm.
Nikola – chytala až večer – banánové rybičky, malé kanice a žraloka rezavého-chůvičku 155 cm.
Michal – na jig 1x kranas ostrovní 50 cm a 2x utržená udice – asi tuňák. Večer na maso u dna žralok rezavý-chůvička 120 cm.
Jarda – na jig 1x kranas oceánský-amberjack 65 cm, 1x kranas ostrovní 45 cm, 1x chňapal velký 50 cm, 2x malý kanic 30-45 cm, 1x během zdolávání žralokem překouslý kranas-GT
Večer na maso 2x žralok rezavý-chůvička 1 m a 1,4 m.
Zdeněk – na jig 1x tuňák jednobarvý-dogtooth 81 cm, 1x chňapal velký 40 cm, 1x kanic 30 cm, 2x kranas oceánský-amberjack 65 cm a 75 cm, 1x ostenec-triggerfish 20 cm a 2x žralokem ukouslý jig, když mu žralok vzal zdolávanou rybu. Na popp měl na prutu 2x rybu, ale obě spadly.

chnapal - red snapper  cm uloveny na poppSobota
1.2.2020
Ráno v sedm si jdu zašnorchlovat okolo korálového útesu před kotvištěm naší lodi. Většina posádky ještě spí, když se nořím do kouzelného světa korálových rybek, útesových žraloků, rejnoků a mořských želv. Mám štěstí, že voda je i v blízkosti písčiny a korálového útesu zrovna křišťálově čistá a viditelnost je asi nejlepší možná. Krásné ranní rozloučení s mořem.
Když se vracím na palubu, servíruje už kuchař snídani a na vlastní melodii si prozpěvuje nově naučená hesla „Jedeme bomby, jedeme bomby kurva!“ nebo také „Ryba na háčku, ryba v pí... Hezky česky!“
Po snídani míříme k Male a cestou vláčíme v okolí korálových útesů. U každého máme 1-2 útoky kranase nebo chňapala a v jednom případě i žraloka. Ryby jsou však opatrné a jediná, která Davidův popp dobrala, byl baculatý červený chňapal délky 69 cm.
Po poledni kotvíme v zátoce u Hulhumale a po obědě jedeme dvěma taxíky do centra. Navštěvujeme rybí tržnici, zeleninový a ovocnářský trh, obchody se suvenýry a v 16.00 nastupujeme v centru na lodní taxi, které nás veze zpět na palubu naší obytné lodě. Rychlá sprcha, rozloučení s posádkou a jedeme na letiště, odkud po osmé večerní odlétáme zpět do Evropy.

Úlovky zapisoval Zdeněk
snidane na palube obytne lode
snidane na palube obytne lode
obed na palube obytne lode
obed na palube obytne lode
cejnovka 65 cm ulovena na jig
cejnovka 65 cm ulovena na jig
chnapal - ruby snapper uloveny na jig
chnapal - ruby snapper uloveny na jig
chnapal - red snapper 68 cm uloveny na wobbler
chnapal - red snapper 68 cm uloveny na wobbler
jigging - vertikalni privlac z obytne lode
jigging - vertikalni privlac z obytne lode
cejnovka 77 cm, 5,45 kg ulovena na jig
cejnovka 77 cm, 5,45 kg ulovena na jig
kanic uloveny na jig
kanic uloveny na jig
kanic toulavy 70 cm uloveny na jig
kanic toulavy 70 cm uloveny na jig
kanic zlutoploutvy 59 cm uloveny na jig
kanic zlutoploutvy 59 cm uloveny na jig
kranas vlaknity 75 cm uloveny na jig
kranas vlaknity 75 cm uloveny na jig
kranas modroploutvy - bluefin 60 cm uloveny na jig
kranas modroploutvy - bluefin 60 cm uloveny na jig
dva kranasi oceansti - amberjack 60 a 80 cm uloveni soucasne na jeden jig
dva kranasi oceansti - amberjack 60 a 80 cm uloveni soucasne na jeden jig
chnapal a kranas oceansky-amberjack 75 cm
chnapal a kranas oceansky-amberjack 75 cm
kranas oceansky-amberjack 75 cm uloveny na jig
kranas oceansky-amberjack 75 cm uloveny na jig
kranas ostrovni 50 cm uloveny na jig
kranas ostrovni 50 cm uloveny na jig
kranas vlaknity uloveny na jig
kranas vlaknity uloveny na jig
kranasi ostrovni a oceansky a kanic uloveni soucasne na jig
kranasi ostrovni a oceansky a kanic uloveni soucasne na jig
tunak jednobarvy - dogtooth 82 cm uloveny na jig
tunak jednobarvy - dogtooth 82 cm uloveny na jig
tunak jednobarvy - dogtooth 82 cm uloveny na jig
tunak jednobarvy - dogtooth 82 cm uloveny na jig
tunak jednobarvy - dogtooth 87 cm uloveny na jig
tunak jednobarvy - dogtooth 87 cm uloveny na jig
zralok utesovy - belocipy 112 cm uloveny na jig
zralok utesovy - belocipy 112 cm uloveny na jig
metrove wahoo - makrela Solandrova ulovena na trolling
metrove wahoo - makrela Solandrova ulovena na trolling
kranas duhovy - rainbow runner uloveny na trolling
kranas duhovy - rainbow runner uloveny na trolling
kranas obrovsky - GT 90 cm uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 90 cm uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 93 cm (11,8 kg) uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 93 cm (11,8 kg) uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 100 cm (13,2 kg) uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 100 cm (13,2 kg) uloveny na popp
chnapal - red snapper  60 cm uloveny na popp
chnapal - red snapper 60 cm uloveny na popp
chnapal - red snapper  69 cm uloveny na popp
chnapal - red snapper 69 cm uloveny na popp
Maledivy - raj tropickych ostrovu
Maledivy - raj tropickych ostrovu