+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAsieMaledivyMaledivyReportážeMaledivy - souhrn sezóny 2020

Maledivy - Maledivy - Reportáže

Maledivy - souhrn sezóny 2020 20.3.2020

kranas obrovsky - GT 86 cm uloveny na popp Maledivy 15.-23. ledna 2020

Tak jsme zase tady.
Pod tropickou oblohou.
Na palubě naší malé, ale útulné lodě.
Obklopeni nekonečnou modří Indického oceánu.
Ve společnosti kapitána, kuchaře a dvou lodníků, kteří jsou sice zcela jiného vyznání, z diametrálně odlišných sociálních i kulturních poměrů, ale milí, pohostinní a připravení pomoci.
Protože čas neúprosně běží a někteří s nás slaví letos kulaté, hodně kulaté narozeniny, dali jsme si sraz na lodi, kde jsme se s některými setkali poprvé před deseti lety.

Cesta probíhala podle osvědčeného schématu: v úterý 14.1. odpoledne jsme odletěli z Prahy do Emirátů, po půlnoci přestoupili na linku směřující na Maledivy a ráno 15.1. se probouzíme, když letadlo dosedá na rok od roku stále větší letiště v Male.

chnapal velky 60 cm uloveny na poppStředa
15.1.2020
O hodinu později už nás vítá kapitán Ibi, kuchař Šadíz a dva lodníci (jeden Rašíd a druhý pro změnu Šaríf). V poledne nastražujeme trolovací pruty, připravujeme pruty na povrchovou přívlač, do toho Šadíz servíruje rybu, kuře, zeleninu, špagety a chlazený meloun.
Okolo sluncem zalité modré vody atolu s prstýnky korálových útesů. Pravá lednová pohoda.
Mezi 15.00-16.00 se snažíme přesvědčit naše cestováním unavená a vánočním obžerstvím zmohutnělá těla, že je ten pravý čas chopit se těžkých vláčecích prutů a rozhýbat se v rytmu poppingu. A protože jsme se snažili, Neptun nás odměnil celou řadou záběrů, které jsme většinou (jak už to první den bývá) zmršili, ale pár rybek jsme přeci jen chytli:

vecere na palube obytne lodeJarda – 1x chňapal rudý 40 cm a 1x kranas obrovský-GT 60 cm, oba na 14 cm plastovou rybku s jednohákem (vlastně házecí kovoplastový jig) a dva neproměněné záběry. Večer na jig malý tuňák dogtooth 25 cm a malé barakudy.
Jirka J. – 1x kranas obrovský-GT 73 cm, 1x jehlice 75 cm, obě ryby na modrý jerk 15 cm
Jirka S. – 1x chňapal velký 60 cm na modrofialový popp 18 cm a dva pěkné záběry se nepodařilo proměnit
Michal – 1x kranas obrovský-GT 70 cm a 1x kranas modroploutvý-bluefin 55 cm na růžový jerk a o dvě pěkné ryby přišel, když mu na dálku zajely na mělčině do korálů.
Richard – 1x kranas obrovský GT 75 cm a dalších pět pěkných záběrů od kranasů, ale žádná ryba nezůstala na udici dlouho viset.
Zdeněk – věnoval se instruktáži

tunak jednobarvy - dogtooth 86 cm uloveny na jigČtvrtek
16.1.2020
Zas tak moc jsme toho dnes nechytli, ale hodně utrhli.
Ráno vstáváme za rozbřesku v 5.30 a trolujeme přes volný oceán do sousedního atolu. Mořský proud doprovázený asi dvoumetrovými vlnami jde proti nám a tak namísto běžné rychlosti okolo 7 uzlů se suneme vpřed rychlostí necelé 4 uzly. Trolujeme za lodí povrchové nástrahy – chobotnice. Dvě malé na tuňáky nebo dorada a dvě velké na mečouna nebo plachetníka. Snídáme okolo osmé a hned po snídani přichází záběr od plachetníka na jednu z menších chobotnic. Michal rybu asi 5 vteřin drží, ta pak vyskočí, zamává nám na rozloučenou mečem a je pryč. Pak máme ještě jeden záběr při dojezdu do sousedního atolu, ale ryba také padá.
Protože se blíží čas oběda, jdeme si zaplavat a zašnorchlovat v průlivu, kterým proudí voda z oceánu do atolu a zase zpátky. Viděli jsme žraloky útesové délky 1,5-2,5 m, bíle skvrnité rejnoky siba, hejna korálových ryb a za některými i jejich stráž – skoro metrové kanice a jen o málo menší kranasy obrovské-GT.
Po obědě se přesouváme trollingem kolem dlouhého rifu na růžek, kde se srážejí mořské proudy a kde obvykle bývají hejna tuňáků. Zrovna tu stojí loď lovců tuňáků, ze které rybáři do mořského proudu házejí kousky nasekaných rybek a za pomalu se pohybující lodí táhnou šňůru s desítkami nastražených háčků. Vidíme, jak do lodě vtahují malého plachetníka, asi desetikilového tuňáka, malé tuňáky, metrové dorado a jen o málo menší barakudu... My nic. Trolujeme wobblery i povrchové nástrahy, ale nemáme ani záběr.
jehlice 110 cm ulovena na poppObracíme loď a začínáme házet k útesu povrchové nástrahy – poppy a stickbaity. Michal, který dnes slaví padesátku, má po chvilce první rybu – chňapala rudého 60 cm. Richard, který je veteránem řady výprav do teplých moří a díky osvalení vesnického chasníka z jihočeské Bechyně háže i těžké poppy do vzdálenosti skoro 80 m, má dnes smůlu. Nahazuje krásně, popuje přímo předpisově, ale opakují se chyby v koncovce: několik parádních útoků na nástrahu sice měl, ale žádnou rybu se nedaří zaseknout. Další z jihočechů, Jirka Š., prochází na tomto výletě tropickým křestem. Už včera se docela rozházel a dnes se mu začíná dařit i docela stylově poppovat. Dva záběry kranase vycházejí sice na prázdno, ale nakonec se mu daří zaseknout a zdolat alespoň macatou jehlici délky 110 cm.
Jarda, Jirka J., a Zdeněk jsou bez záběru.
V šest večer přerušujeme popping a vyrážíme trollingem vpřed na kotviště. Potřebujeme dojet na místo ještě za světla, aby se nám snáze našla thila, u které chceme kotvit. Po chvilce má Michal záběr na fialový wobbler, rybu celkem bez potíží přitahuje blíže k lodi aniž by bylo nutné zvolnit, ale pak ryba vyskakuje opakovaně nad vody a daří se jí z háčku osvobodit. Byl to kranas duhový (rainbow runner) délky asi 60 cm.
kranas ostrovni 50 cm uloveny na jigNa kotviště dorážíme v 18.30, právě včas, abychom stihli zakotvit podle našich představ. Kotvíme na hloubce necelých 30 m, mořský proud nás drží jižně od kotvy a chytáme na parádních 45 metrech. Echolot ukazuje spousty ryb a brzy první i zasekáváme. Tuňáci jednobarví-dogtooth, kranasi velkoocí-bigeye, kranasi ostrovní, barakudy a asi i žraloci. Zdaleka ne každou zaseklou rybu se nám zdaří zdolat. Právě naopak. Skóre je jednoznačně na straně ryb. Jirka Š., který si chtěl vyzkoušet vertikální přívlač, má dva ukouslé jigy, než se mu daří zdolat první ryba – barakuda, ze které nakonec vytáhne na palubu jen půlku, protože tu druhou mu jiný dravec během zdolávání ukousl a sežral. Pak mění jigovací prut za těžký kalibr s multiplikátorem a skóre je ještě krušnější – dvě jízdy velké ryby a dva ukouslé návazce. Jarda nastražuje nejprve hlavu tuňáka a pomocí nafukovacího balónku ji pouští na hloubku asi 20 metrů. Záběr velké ryby, asi žraloka, přichází po hodině. Několikaminutová přetahovaná končí ve prospěch netvora z hlubin. Pak nastražuje Jarda hlavu z barakudy a opakuje se stejný scénář. Zdeněk na malý svítící jig 70 g tahá malé tuňáky dogtooth, kranasy velkooké a barakudy, Jirka J. kranasy velkooké, kranasa ostrovního a hezkého tuňáka jednobarvého-dogtooth 86 cm. Michal a Richard chytají převážně na kousky ryb nastražené u dna a představují ostatním několik barakud, chňapalů a chrochtalů do 2 kg a předvádějí i několik výjezdů, které končí vyprázdněním cívky a ve finále přetržením nebo ukousnutím návazce.

chnapal - red snapper  cm uloveny na jerkJarda – večer na kousky ryb nastražené u dna zvítězily ryby 4:0 (4x vymotaná celá cívka...) a pak konečně velké ryby odjely a Jarda si ulovil pár malých chňapalů a banánových rybek.
Jirka J. – večer na jig 1x tuňák jednobarvý-dogtooth 86 cm, 3x kranas ostrovní 45-55 cm, 2x kranas velkooký 40-45 cm, 1x barakuda a na maso nastražené u dna 1x chňapal rudý 45 cm, 1x červený pruhatec 40 cm a několik banánových rybek
Jirka S. – 1x jehlice 110 cm na fialový popp 23 cm a večer na jig několik barakud a několik ukouslých jigů
Michal - 1x chňapal rudý 60 cm na růžový stickbait BF140 a několik panáků whisky jako přípitek
Richard – večer na jig 3x barakuda 50-75 cm, 1x kranas velkooký 40 cm a banánovou rybku.
Zdeněk – Přes den se věnnoval coachingu – to není to válení na gauči, ale zdokonalování a hlavně kibicování méně zkušených kolegů. Večer na jig 2x kranas velkooký 40-45 cm, 3x barakuda 40-60 cm, 1x tuňák jednobarvý-dogtooth 40 cm.

pruhatec uloveny na jigPátek
17.1.2020
Po půlnočním chytání se nám nechce moc vstávat a zdviháme kotvy až po osmé ranní. Zkoušíme trollovat po vnější hraně atolu, ale je příliš silný vítr a velké vlny. Nakonec to musíme otočit a pokorně zajíždíme do atolu. Po dvou hodinách trollingu jsme měli jen jeden planý záběr.
Pak asi dvě hodiny vláčíme v okolí korálových útesů ve vnitřní části atolu, ale jedinou odměnou je nám jeden kranas modroploutvý a několik výjezdů velkých kranasů.
Přes poledne se jedeme podívat malou motorovou lodí na dlouhý ostrov Bangladéšanů.
Odpoledne jsme chtěli jet vláčet na oceán, ale je stále čerstvý vítr a velké vlny, proto zůstáváme uvnitř atolu a vláčíme okolo prstýnků korálových útesů. Máme několik planých výjezdů kranasů, Jirkovi jeden narovnal kroužek na jerku Made in China a nakonec jedinou odpoledne zdolanou rybou je Richardův kranas-GT 60 cm.
Kotvíme u ostrova v závětří na vnější hraně atolu na hloubce asi 40 m. Většina z nás se věnuje vertikální přívlači s jigy a pilkry. Úlovky v podobě malých barakud, kranasů velkookých a chňapalů na sebe nenechají dlouho čekat.

Jarda – 0, jen jeden kranas spadnul během přívlače
Jirka J. – 1x kranas modroploutvý-bluefin 50 cm a jen kranasem narovnaný kroužek u háčku
Jirka S. – 0, jen jeden záběr
Michal - 0, tří záběry při přívlači, jinak přes den nic
Richard – 1x kranas obrovský GT 60 cm
Zdeněk – celý den ležel a léčil si virózu, kterou si pořídil asi v letadle.

zdolavani kranase delky 73 cmSobota
18.1.2020
Celou noc foukal silný vítr a tak, ačkoli jsme stáli v závětří za ostrovem, rozvlněné moře s naší lodí vytrvale pohupovalo a dřevěná paluba svým vrzáním úspěšně sekundovala pochrupování rybářů.
Vstáváme po sedmé ranní, po té, co nás kuchař přeskupováním nádobí v kuchyni přesvědčil, že už je čas.
makrela Solandrova-wahoo 118 cmDopoledne trolujeme na závětrné oceánské straně atolu. Na jednom místě jsme viděli zalovit plachetníky, ale jinak se nic nedělo, nebyla vidět žádná hejna rybek nebo tuňáků. Během tří hodin trolingu jsme postupně ulovili tři makrely Solandrovy-wahoo 105 cm, 110 cm a 118 cm. Všechny tři byly na fialový wobbler 20 cm Yo-zuri. Na jiné wobblery ani na povrchové nástrahy-chobotnice jsme záběr neměli. Pak zkoušíme 20 minut jigovat u policejního ostrova. Jirka ulovil kranase 40 cm, ale jinak jsme neměli ani záběr.
chnapal velky 80 cm uloveny na jigŠnorchlujeme před obědem u ostrůvku, kde maledivský profesor oceánologie provozoval terénní stanici. Viděli jsme několik rejnoků, želvu, skoro metrového tuňáka dogtooth...
Odpoledne se přesouváme vnitřní částí atolu proti větru. Vytrvalý vítr od západu udělal i uvnitř atolu nepříjemné, krátké, ale asi metrové vlny. Ustát se to na palubě při poppingu dá, ale chvílemi je to pro otrlé. U každého korálového útesu uvnitř atolu máme 3-5 záběrů a 1-2 ulovené kranase-GT 73-95 cm.
Kotvíme chráněni před větrem východní hranou atolu a mezi 6.30-8.00 chytáme na jigy rybu za rybou. Jirka měl mezi 6.30-7.00 šest ryb – chňapala 80 cm, kranase-GT 55 a 60 cm, kanice... A několik ryb neotočil.
kranas obrovsky - GT 80 cm uloveny na poppPo chvilce propadají kouzlu večerního, či spíše nočního jiggingu všichni, včetně mne, takže další úlovky už nezapíšu, chci si taky zachytat.

Jarda – jen večer ryby na maso na položenou.
Jirka J. – na popp jen tři výjezdy, přes den na jig 1x kranas 40 cm. Večer na jig malé kanice, 2x kranas-GT 55 cm a 60 cm, chňapal velký 80 cm... celkem za půl hodiny šest ryb. Dál nepíšu, jdu chytat.
Jirka S. – 1x kranas obrovský-GT 73 cm a bonito 35 cm – na fialový popp. Večer na jig kranas obrovský-GT 60 cm...
Michal - 1x kranas obrovský-GT 74 cm na popp a několik planých útoků a 3x makrela Solandrova-wahoo 105 cm, 110 cm a 118 cm.
Richard – 1x kranas obrovský-GT 95 cm-12 kg a před tím další dva výjezdy od velkých kranasů.
Zdeněk - léčil si virózu, kterou si pořídil asi v letadle.

kranasi obrovsti-GT 95 cm (12 kg) a 74 cm Neděle
19.1.2020
Jarda s Jirkou J. se vzbudili už okolo šesté ranní a večerním velmi úspěšném jiggingu šli jigovat z lodní zádi. Během necelé hodiny rybaření, které ukončili ostatní účastníci výpravy skákáním do vody a plaváním okolo lodě, ulovili pět kranasů obrovských-GT 50-60 cm a jednoho velkého kranase šestipruhého délky 84 cm.
Po snídani vyplouváme na oceán zkusit popping. Fouká jen mírný vítr a metrové vlny jsou pravidelné. Hned po výjezdy na oceán máme jednoho kranase-GT 71 cm a asi půltuctu výjezdů, ale pak se k větru přidává proudu a vlny začínají být nepříjemně lámavé, takže se vracíme zpět do vnitřní části atolu. Tam poppujeme okolo korálových útesů, u každého máme 1-3 záběry, ale nejvýše jednu ulovenou rybu.
bonito 70 cm ulovene na wobbler-trollingKdyž přejíždíme na oběd k písčině máme na trolling (na chobotničku) nejprve jehlici a pak na fialový wobbler Rapala Magnum 18 cm parádní bonito délky 70 cm.
Šnorchlujeme u písčiny severně od ostrova Bangladéšanů, kde bývají v mělčině mezi korály malí žraloci útesoví. Ale je velmi silný odliv a mělčina je cela na suchu. Šnorchlujeme tedy při hraně kanálu, který zrovna proudí voda z oceánu do atolu. Pozorujeme spousty papouščích ryb-ploskozubců, jednoho žraloka černocípého cca 120-130 cm, metrovou želvu a na hloubce okolo 10 m i hezké korály.
Po obědě jedeme chytat na poppy opět ve vnitřní části atolu. Cestou narážíme na hejno bonit a na povrchovou nástrahu se nám daří ulovit jedno pěkné délky 66 cm. U každé z korálových útesů máme pak na poppy a jerky 1-2 záběry a občas i nějakého uloveného kranase, u posledního útesu dva GT.
Kotvíme na thile, kde jsme druhý večer pobytu měli velké množství záběrů a výjezdů se spoustou ukousnutých jigů a návazců. Netrvá dlouho a Michal tahá první barakudu délky 70 cm... A pak už je to jako před třemi dny: na jednu vytaženou rybku (barakudu 40-60 cm, kranase velkookého 40-50 cm nebo kanice či chňapala okolo 30 cm) jsou dvě velké ryby, které se nedaří otočit a buď ukousnou jig nebo vytočí celou zásobu šňůry v cívce a pak něco praskne. Takhle to jde až do deváté večerní. Pak barakudy zmizí, chytáme jednoho kranase velkookého za druhým a občas na maso nastražené u dna vezme něco, co se nám vůbec nedaří otočit.

kranas obrovsky - GT 80 cm uloveny na poppJarda – ráno na jig kranas šestipruthý 84 cm a 2x kranas obrovský-GT 60 cm
Jirka J. – na popp jen záběr, ale ryba spadla z malého háčku..., na trolling krásné velké bonito, rovných 70 cm (na fialový wobbler Rappala magnum) a večer plejáda utržených ryb na maso, které nešly zastavit.
Jirka S. – 1x kranas obrovský-GT 70 cm na fialový popp a na trolling 1x jehlice 102 cm a 1x velké bonito 66 cm (oba na povrchovou nástrahu, modrofialovou chobotnici) a večer na jig barakudy a kranasi velkoocí.
Michal – 2x kranas obrovský-GT 70 a 73 cm na jerk a večer na jig barakudy a kranasi velkoocí.
Richard – léčil si bolavé rameno a chytal jen půl dne: 1x kranas modroploutvý-bluefin 60 cm na oranžový jerk a večer na maso pár utržených nebo ukousnutých žraloků.
Zdeněk – 2x kranas obrovský-GT 71 a 80 cm na černorůžový popp a večer na jig 5x kranas velkooký a 3x barakuda.

kranas obrovsky - GT 86 cm uloveny na poppPondělí
20.1.2020
V noci přišel tropický liják, takže jsme částečně doplnili zásobu užitkové vody, ale protože máme nádrže na vodu prázdné, zdviháme ráno už před 7.00 kotvu a jedeme do kapitánovy vesnice dotankovat vodu. Cestou do vsi asi hodinu trolujeme za lodí wobblery a povrchové chobotnice, ale máme jen pár planých záběrů od barakud.
Ve vsi stojíme a tankujeme vodu asi půldruhé hodiny – snídáme, pak jdeme na procházku (ve vsi zrovna předělávají rozvody vody). Po desáté vyrážíme napříč atolem, protože odpoledne by se měl utišit vítr a chceme zkusit vláčet na vnější – oceánské straně atolu.
Šnorchlujeme a obědváme u ostrova Bangladéšanů a ve 14.00 zkoušíme vyjet na oceán. Ale vlny jsou stále velké a vítr nevypadá, že by se chtěl uklidnit, takže se po pár minutách pokorně vracíme do bezpečí atolu a vydáváme se vláčet okolo útesů uvnitř atolu. Ale i zde je silný vítr a místy více než metrové vlny. Záběry jsou jen sporadické. Jirka S. si zvyšuje svůj nováčkovský poppovací rekord kranase na hezkých 86 cm, Michal přidává jednoho bluefina a Jarda malého chňapala. Další tři pěkní kranasi nám spadli během zdolávání a to je za 3 hodiny usilovného poppingu vše.
Ještě před šestou kotvíme v relativním závětří u ostrova M. Zatímco kuchař kouzlí další dávku salátů, rýže a ryb na tři orientální způsoby, věnujeme se vertikální přívlači. Nejprve nám audienci poskytl uvítací výbor barakud (mínus tři jigy), pak přichází pár tuňáků dogtooth 45-64 cm, jeden ruby snapper 55 cm a později po osmé kranasi velkoocí okolo 40 cm a půlmetroví kranasi ostrovní. Jardovi standardně žraloci ukousli několikrát udici s nastraženou hlavou z tuňáka, ale nakonec si Jarda jednoho malého žraloka chytil na lehký jigový proutek. V osvětleném prostoru za lodí se shromažďuje hodně planktonu, do kterého najíždějí lovit olihně, drobné rybky a později po deváté i metrové manty. Chvílemi se za lodí prohání i sedm mant zároveň. Evidentně se nejen krmí, ale vzájemně se honí a hrají si. A tak nám vesele ubíhá večer až do desáté večer, kdy začínám usínat nad hrnkem čokolády.

kranas modroploutvy - bluefin uloveny na jerkJarda – 1x chňapal rudý 40 cm na oranžový jerk 12 cm a večer na jig jednu barakudu 40-60 cm za druhou, pár ukousnutých udic a 1x kranas ostrovní 50 cm
Jirka J. – 1x bonito 55 cm na trolling (fialový wobbler Rapala Magnum) a večer na jig barakudy a tuňák jednobarvý-dogtooth 60 cm
Jirka S. – na popp 1x kranas obrovský-GT 86 cm a dva pěkní kranasi mu spadli chvíli po záseku. Večer na jig barakudy a kranas ostrovní 50 cm
Michal - 1x kranas modroploutvý-bluefin 50 cm na růžový jerk BF140 a večer na jig barakudy, 2x tuňák jednobarvý-dogtooth 45 cm a 63 cm a ruby snapper 55 cm
Richard – na přívlač na stickbait bez záběru. Večer barakudy a kranas ostrovní 50 cm.
Zdeněk – na přívlač na popp bez záběru. Večer mezi 18.00-21.00 7x barakuda 40-60 cm, 1x kranas ostrovní 50 cm a 1x kranas velkooký 40 cm

kanic zlutoploutvy 48 cm uloveny na jerkÚterý
21.1.2020
Jsme dohodnuti, že s ohledem na předpověď počasí, která hlásí zesílení větru okolo deváté ranní, se budeme snažit přeplout přes oceán v časných ranních hodinách. Je před námi 4-6 hodin plavby po otevřeném moři a tak kapitán zdvihá kotvu již ve tři ráno. Oceán je klidný, táhlé třímetrové vlny posílené proudem jdou z boku a loď si to vesele šine rychlostí asi 15 km/h. V půl šesté se na obzoru objevují první náznaky svítání a v šest nastražuji za lodí čtyři pruty na trolling. Jak svítá a v půl sedmé vychází slunce, zesiluje vítr. Táhlé vlny se začínají lámat a všude kolem se začínají dělat vlnám pěnové čepice. Plavba je čím dál tím méně pohodlná. Nejprve padají židle, pak hrnky od kávy, které kdosi zapomněl na stole, pak se dává do pohybu i jídelní stůl. A když padá ze stojanu plná varná konvice a vesele poskakuje po schodech do podpalubí, začínají se budit i rybáři. V devět hodin se konečně dostáváme za malý atol, který nám poskytuje ochranu před vlnami. Tady máme konečně první dva záběry, ale obě ryby (asi bonita nebo malé barakudy) po chviličce padají.
kranas modroploutvy - bluefin 72 cm uloveny na poppPo snídani vláčíme v průlivech, kterými voda proudí do/z atolu North Male. Fouká sice silný vítr, ale v průlivech se chytat dá, protože se zde nevytvářejí velké vlny. Místy máme na každý druhý hod výjezd nebo záběr. Zrovna vrcholí příliv a ryby jsou velmi aktivní. Většinou se jedná o menší ryby – kranasi modroploutví 50-70 cm, kanici a chňapali 30-50 cm a mezi nimi občas nějaký ten kranas-GT 60-80 cm. Hezké chytání, jen ten vítr je protivný.
kanic toulavy a kanic mesicni uloveni na poppPřed obědem šnorchlujeme u písčiny nedaleko resortu Lux. Po obědě si dáváme hodinku na lůžku a pak vláčíme poppy a jerky okolo korálových útesů uvnitř atolu. Vítr zesílil na 35-40 km/h, což je sice fajn, že nám není vedro, ale nahazování a vedení nástrah v tomhle větru je docela fuška. Jirka S. se dostal do formy a díky hezkým, dlouhým hodům má tolik záběrů jako my ostatní dohromady a během hodiny nám předvádí pěknou sérii dvou kranasů-GT 65 a 86 cm a kanice (coraltrout) 68 cm. Přívlač v tom vichru je však velmi vysilující a po páté už musíme jet na kotviště u písčiny, kde jsme před několika lety po celodenním zdolávání fotili mečouna. Kotvíme na hloubce 35 metrů a začíná standardní večerní lov barakud, kranasů...

kanic uloveny na jerkJarda – 2x kanic měsíční 30-50 cm, 1x kanic žlutoploutvý 48 cm, vše na oranžový jerk 14 cm a spousty sledovaček – oranžový jerk se rybám evidentně líbil, ale zase ne tak moc, aby ho všechny chtěly sežrat...
Jirka J. – 3x kranas modroploutvý-bluefin 50-68 cm, vše na popp 16 cm a tři další ryby spadly, sledovaček nejméně deset.
Jirka S. – 3x kranas obrovský-GT 60-86 cm a 1x kanic (coral trout) 68 cm, vše na fialový popp 20 cm
Michal – 2x kanic měsíční 30-45 cm, 1x černý kanic 30 cm a dva kranasi mu spadli při zdolávání.
Richard – 1x kranas modroploutvý – bluefin 72 cm na popp 23 cm a čtyři pěkné ryby mu spadly hned po záseku.
Zdeněk - 1x kranas obrovský GT 80 cm.

kranas obrovsky - GT uloveny na poppStředa
22.1.2020
Zase krásný slunečný den, ale zase celý den východní vichr 25-40 km/h. Je docela těžké najít i uvnitř atolu místa, kde se dá dobře najet s lodí a zároveň vláčet okolo korálových útesů. Jakmile rybář neháže po větru, tak je nahazování i vedení nástrahy velký problém a to jsme nasadili ty nejtěžší poppy a jerky. Tomu odpovídá i počet ryb, který nám dnes spadl. Já měl dopoledne na prutu 4 ryby a vytáhl jsem jen jednu, ty ostatní po chviličce spadly, protože jsem je díky volné šňůře nedokázal pořádně zaseknout. Michal i Jirka na tom byli stejně a Richar dopadl 4:0 ve prospěch ryb...
Dopoledne chytáme na poppy okolo korálových útesů ve vnitřní části atolu mezi písčinou, kde jsme nocovali a písčinou s korálovým útesem ve tvaru motýla. Šnorchlujeme u korálového útesu ve tvaru motýla, ale pod hladinou je relativně špatná viditelnost – vlny zdvihají z mělčiny písek, který vodu kalí. Ryb bylo vidět hodně, také 2x rejnok-trnucha a podařilo se nám chytit do ruky asi desetikilovou želvu.
tunak jednobarvy - dogtooth 119 cm, 16,5 kg uloveny na jerkOdpoledne mezi 15.00-17.30 zkoušíme jigovat, ale v průlivu to nejde, protože tam jsou na přímém větru moc velké vlny a v závětří za Rithi-Rha zase neberou ryby. Měli jsme jen pár záběrů od menších ryb u dna a Jirka ulovil jedno bonito. Protože jsou velké vlny, kde jsme obědvali a chytáme na hloubce kolem 25 m.

Jarda – 2x kanic černý 30-35 cm a kanic měsíční 50 cm na oranžový jerk 14 cm a tři ryby mu spadly.
Jirka J. – na popp jen pár záběrů, ale vše spadlo. Přes den na jig 1x bonito 31 cm a 1x chňapal 25 cm. Večer na jig 1x chňapal 35 cm.
Jirka S. – na popp jen pár záběrů, ale vše spadlo. Na trolling 1x kranas obrovský-GT 68 cm (na povrchovou nástrahu-chobotnici).
Michal - na popp jen pár záběrů, ale vše spadlo.
Richard – 1x kranas obrovský GT 65 cm na popp a další čtyři ryby mu spadly po záseku, který se nepovedl.
Zdeněk – 1x tuňák jednobarvý-dogtooth 119 cm (16,5 kg) na 20 cm stickbait Sebile 200 g. A čtyři ryby mi spadly – v tom silném větru se nedařilo zaseknout.

kanic toulavy - coraltrout 68 cm uloveny na poppČtvrtek
23.1.2020
Závěrečný den první letošní výpravy jsme zahájili šnorchlováním u korálového útesu. Pak jsme vyrazili vláčet, ale sílící vítr nám jakékoli rybaření v podstatě znemožňoval. V poryvech dosahoval rychlosti přes 60 km/h, hladinu rozbrázdily krátké nepravidelné vlny s bílými chocholy a my byli rádi, že jsme alespoň třikrát na pár minut našli mezi útesy plochu, kde nebyly vlny příliš velké a zároveň tam šlo nahazovat alespoň částečně po větru. Nicméně vítr byl takový, že i když se podařilo dobře nahodit, vést aktivně nástrahu v těch vlnách bylo značně problematické. Po hodině chytání měli jen tři záběry. Protože už jsme v myšlenkách stejně na cestě domů, dáváme kapitánovi povel, aby vyrazil do Male.
Ve městě navštěvujeme tržnici, kde nakupujeme tuňáky žlutoploutvé (4 USD/kg tuňáka v celku + 2 USD za vyfiletování), pak obrazíme několik obchodů se suvenýry a po návratu na palubu lodě zbývá tak akorát čas na zabalení kufrů a odjezd na letiště, odkud nám v devět večer odlétá letadlo zpět domů...

chnapal velky 60 cm uloveny na jerk
chnapal velky 60 cm uloveny na jerk
chnapal velky 80 cm uloveny na jig
chnapal velky 80 cm uloveny na jig
kanic zlutoploutvy 48 cm uloveny na jerk
kanic zlutoploutvy 48 cm uloveny na jerk
kanic uloveny na jerk
kanic uloveny na jerk
kanic toulavy - coraltrout 68 cm uloveny na popp
kanic toulavy - coraltrout 68 cm uloveny na popp
kranasi modroploutvy - bluefin 72 cm a GT uloveni na popp
kranasi modroploutvy - bluefin 72 cm a GT uloveni na popp
kranas obrovsky - GT 73 cm uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 73 cm uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 86 cm uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 86 cm uloveny na popp
kranasi obrovsti - GT 70 cm
kranasi obrovsti - GT 70 cm
kranasi obrovsti - GT 70 cm
kranasi obrovsti - GT 70 cm
kranasi obrovsti-GT 95 cm (12 kg) a 74 cm
kranasi obrovsti-GT 95 cm (12 kg) a 74 cm
kranas ostrovni 50 cm uloveny na jig
kranas ostrovni 50 cm uloveny na jig
chnapal - ruby snapper uloveny na jig
chnapal - ruby snapper uloveny na jig
zralucek uloveny na polozenou
zralucek uloveny na polozenou
tunak jednobarvy - dogtooth 86 cm uloveny na jig
tunak jednobarvy - dogtooth 86 cm uloveny na jig
tunak jednobarvy - dogtooth 119 cm, 16,5 kg uloveny na jerk
tunak jednobarvy - dogtooth 119 cm, 16,5 kg uloveny na jerk
tunak nepravy - bonito 66 cm
tunak nepravy - bonito 66 cm
tunak nepravy - bonito 70 cm, uloveny na wobbler-trolling
tunak nepravy - bonito 70 cm, uloveny na wobbler-trolling
jehlice 110 cm ulovena na popp
jehlice 110 cm ulovena na popp
pristav v rybarske vesnici
pristav v rybarske vesnici