+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAsieMaledivyMaledivyReportážeMaledivy - souhrn sezóny 2019

Maledivy - Maledivy - Reportáže

Maledivy - souhrn sezóny 2019 4.3.2020

kranas obrovsky - GT, 45 kg, duben 2019Maledivy 1.-12. dubna 2019

Protože na naší oblíbené lodi nebylo od ledna do března volné místo, jeli jsme nakonec až první týden v dubnu. Normálně bychom na Maledivy v dubnu nikdy nejeli, ale tak nějak nám letos nic jiného nezbylo. A vyšlo nám to!
Asi bylo letos počasí postavené na hlavu, protože v reportážích jsem četl, jak v lednu a v únoru foukal vítr (což by neměl). My se báli větru a deště a zcela nečekaně jsme měli celých deset dnů jen mírný větřík a chytat na oceánu šlo každý den. Teda, vedro mi přišlo větší než jindy, ale dalo se to vydržet.
Na trolling jsme chytali jen při přejezdech mezi lovišti. Povedlo se pár tuňáků žlutoploutvých včetně jedné ryby přes metr, samozřejmě wahoo od 90 do 120 cm a trochu netradičně jsme při trollingu uvnitř atolu chytli i kanice.

tunak zlutoploutvy - presmetrove poteseniVětšinu času jsme věnovali poppingu. Na menší poppy jsme chytali hlavně kranasy GT do 10 kg a uvnitř atolu kranasy modroploutvé, menší chňapaly do 5 kg a překvapivě i cejnovky, včetně pěkných kousků přes 60 cm.
Kranasů obrovských-GT ulovených vně atolu bylo dost, ale většinou jen běžné ryby 70-95 cm. Přes metr jsme se dostali jen třikrát. Ale u dvou ryb to stálo za to. Největší ryba byla fantastických 130 cm a na váhu mezi 42-45 kg (živá ryba nám nešla přesně zvážit, pořád se ručička váhy pohybovala) a jeden menší macek - ten měřil 118 cm (35 kg). V každém případě úžasné ryby, která se nechytají každý den.

Jigovali jsme jen hodinu až dvě každý den, ke konci pobytu pak dvě hodiny ráno a dvě hodiny i odpoledne, protože hladina oceánu byla jak rybník a šance na úlovek při poppingu i trollingu byly velmi nízké. Většinou jsme na vertikál chytali kanice, chňapaly red-snapper, pár cejnovek, kranasy velkooké, ale podařil se i pořádný žralok bělocípý, což byl na jig mazec. Měl sice jen něco málo přes půldruhého metru, ale pěkně dlouho trvalo, než se unavil a nejdřív to vůbec nevypadalo, že se nám ho podaří zdolat.

Šadiz

kranas obrovsky - GT, 45 kg, duben 2019
kranas obrovsky - GT, 45 kg, duben 2019
kranas obrovsky - GT, 118 cm, 35 kg
kranas obrovsky - GT, 118 cm, 35 kg
cejnovka 67 cm
cejnovka 67 cm
kanic uloveny u hrany koraloveho utesu
kanic uloveny u hrany koraloveho utesu
kranas obrovsky-GT
kranas obrovsky-GT
zralok belocipy uloveny na jig
zralok belocipy uloveny na jig
jig zachutnal zralokovi
jig zachutnal zralokovi
kanic uloveny na jig
kanic uloveny na jig
kanic uloveny na jig
kanic uloveny na jig
amberjack uloveny na jig
amberjack uloveny na jig
ulovky na jig - narazili jsme na hejno
ulovky na jig - narazili jsme na hejno
kanic uloveny na jig
kanic uloveny na jig
chnapal - ruby snapper
chnapal - ruby snapper
kranas obrovsky - GT, 118 cm, 35 kg
kranas obrovsky - GT, 118 cm, 35 kg
kranas obrovsky - GT, 45 kg, duben 2019
kranas obrovsky - GT, 45 kg, duben 2019


maledivske ulovky nejsou jen z moreÚnor 2019 na Maledivách

Protože se při rybaření na Maledivách zahřála v únoru celá řada českých a slovenských rybářů, neodpustím si krátké zhodnocení uplynulého měsíce.

Když jsme před více než deseti lety (bylo to v listopadu 2008) přijeli prvně vláčet na Maledivy, zdálo se, že kranasy je možné lovit u každého korálového útesu, na každé hraně hloubek. Ačkoli jsme během let zdokonalili techniku lovu těchto krásných dravců a pořídili kvalitnější vybavení pro přívlač v tropických mořích, včetně těch nejúžasnějších nástrah od výrobců z celého světa, jen s vypětím všech sil dosahujeme dnes úlovků stejné kvality a kvantity jako před lety. Přitom kranasy lovíme striktně metodou „chyť a pusť“ a dokonce ani místní komerční rybáři kranasy nijak nevyhledávají.
Proč úlovků těchto ryb lovených na přívlač není tedy v současnosti více než před léty a nejsou větší než dříve?

kranas obrovsky - GT 103 cm, 17 kgNemyslím, že by kranasů na pobřeží Malediv nějak zásadně ubývalo, ale bohužel přibývá rybářských lodí, které se zabývají sportovním rybařením. Jestliže jsme v letech 2007-2010 využívali dvě ze tří obytných lodí, které se sportovním rybařením na Maledivách zabývaly, a každá z lodí měla vlastní trasu, kterou projížděla, rozuměj vlastní loviště, kam se vracela nejvýše 1x týdně, dnes je situace jiná. Celá řada potápěčských a obytných safari-lodí, kterým se nedaří naplnit sezónu běžnými zákazníky, se snaží na svou palubu nalákat rybáře. A aby toho nebylo málo, na Maledivách s uvolněním politické situace a rozvojem drobného podnikání, vznikají na řadě ostrovů malé pensiony, které hostům nabízejí možnost rybolovu z rychlých motorových lodí. Prakticky na každém atolu se dnes pohybuje několik motorových lodí, které se zaměřují na sportovní lov ryb přívlačí nebo vertikální přívlačí. A tak zatímco dříve obytné rybářské lodě navštívily stejné loviště nějvýše jednou za týden, spíše méně často, tak rychlé motorové lodě stacionárně umístěné na jednotlivých atolech prochytávají v současnosti oblíbená loviště téměř denně. Zvláště poppy se pak dravcům rychle oposlouchají a ryby na ně reagují jen opatrně nebo vůbec, případně jsou při zvuku poppa velmi ostražité k dalším podnětům, jako je silueta lodě nebo zvuk lodního motoru.
kanic uloveny na poppNení tedy divu, že i letošní únor přál více rybářům, kteří rybařili z menších obytných lodí, rybářům, kteří používají méně známé „neoposlouchané-neokoukané“ nástrahy a zejména rybářům, kteří dohodí dál od lodě. V přelomovém týdnu leden –únor jsem si během přívlače psal počet ulovených ryb a útoků, které zaznamenali dva rybáři nahazující o cca 10-20% dál než ostatní. Jejich úspěšnost nebyla vyšší o 10-20%, ale téměř trojnásobně! Výrazně vyšší úspěšnost přívlače u dále házejících rybářů potvrdili i naši slovenští kolegové, kteří na Maledivách rybařili v druhé polovině měsíce. Protože počet motorových lodí, které se na Maledivách věnují přívlači, stále roste, je zřejmé, že házet budeme muset stále dál a dál, stále zajímavější nástrahy, které budeme muset stále lépe vodit...

kranas GT uloveny v priboji na umelou muskuRevoluční přístup k lovu kranasů zaujala posádka první únorové výpravy složená z několika veteránů minulých sezón. Honza a jeho team s sebou sice měli vláčecí vybavení a občas i poppovali, ale většinu času věnovaného aktivnímu rybaření trávili s muškařskými pruty. Lov kranasů na streamery je v každém případě „vyšší dívčí“, ale naši borci se neztratili a kromě bluefinů a malých kranasů lovených u korálových ostrovů, se jim podařilo zdolat v příboji i kranasy GT slušných velikostí nad 70 cm délky. Větší ryby okolo metru délky pak ulovili na poppy.
Kromě kranasů modroploutvých a obrovských-GT, se muškařské výpravě podařilo počátkem února ulovit na streamery i několik druhů chňapalů i kaniců a v mělčinách u jednoho ostrůvku dokonce vytouženou rybu mnoha muškařů – albulu liščí, čili bonefish.

muskareni na koralovem utesu
muskareni na koralovem utesu
kranas obrovsky GT uloveny na streamer v priboji
kranas obrovsky GT uloveny na streamer v priboji
kranas obrovsky GT 75 cm uloveny na streamer v priboji
kranas obrovsky GT 75 cm uloveny na streamer v priboji
maly kranas uloveny na musku-popp
maly kranas uloveny na musku-popp
muskareni v melcinach u pisciteho ostrova v atolu
muskareni v melcinach u pisciteho ostrova v atolu

makrela Solandrova-wahoo 128 cmLeden a únor bývají na Maledivách měsíce s nižším množstvím srážek a slabším větrem. Letos však bylo počasí až do poloviny února nezvykle větrné. V půlce února dokonce maledivská pobřežní stráž vydala zákaz potápění a vyplouvání mimo atoly. Protože silný vítr komplikoval přívlač mimo atoly, zachraňovali naši borci statečně reputaci při trollingu a večerním rybaření. Na trolling se podařilo ulovit celou řadu wahoo do 120 cm a několik exemplářů 120-136 cm.

manta ulovena pri nocnim rybolovu na polozenouVečer co večer se pak na lodní zádi konala přehlídka rybích druhů od chňapalů přes malé kranasy až po metrákové rejnoky a žraloky. Většina večer a v noci ulovených žraloků byli žraloci rezaví – chůvičky délky 150-291 cm, ale povedl se i jeden třímetrový žralo tygří. Zatímco s chůvičkami není problém pořídit foto do památníčku, žralok tygří pro fotografování nejevil pochopení a zbavit ho zaseknuté udice vyžadovalo určitou dávku energie, šikovnosti a především odvahy.
Žraloci a rejnoci se při večerním lovu na položenou loví na Maledivách běžně. Překvapením však bylo ulovení malé manty, která se mezi úlovky vyskytuje jen velmi vzácně. Předpokládáme, že při lovu na položenou zřejmě náhodou nasála nastražený kousek ryby.

kdyz je zralok rychlejsi nez rybarKdyž v druhé polovině února po několika extrémně větrných dnech přišlo pár dnů, kdy nefoukalo vůbec, tak ryby přestaly přes den žrát úplně. Chytlo se jen občas nějaké wahoo na trolling a večer pak ryby na položenou (na kousky ryb). No a pak se to po 20.únoru vše otočilo a konečně začaly brát ryby víc i na přívlač. Chytlo se pár slušných kranasů 90-103 cm. Největší GT na popp měl 103 cm, 17 kg.

Jedním ze zajímavých druhů ryb ulovených v průběhu února byla trubkotlamka. Tahle ryba připomíná tvarem těla mořskou jehlici. Na rozdíl od jehlice, jejíž čelisti jsou vyzbrojeny ostrými zuby, jsou ústa trubkotlamek ve tvaru jakési dlouhé násosky nebo chobotu.

Únorová vertikální přívlač-jigging žádné trofejní úlovky nepřinesla, ale podařilo se ulovit několik velmi chutných tuňáků jednobarvých-dogtooth a řadu bojovných kranasů i kaniců. Jak může dopadnout úlovek na vertikální přívlač, když je v průběhu zdolávání barakuda nebo žralok rychlejší než rybář, ilustruje fotografie torza chňapala „ruby snapper“.

Náš slovenský kolega Peter, který má na Maledivách za sebou již desátou sezónu, hodnotí letošní druhou polovinu února takto:
Tohtoročné Maldivy sú podľa mňa, čo sa týka lovu rýb cez deň na popping a jigging hlboko pod priemerom. Boli dni, keď sa na popping a jigging chytila za celý deň 1-2 ryby. Bez ryby na prívlač sme neboli ani raz, ale v každej skupine bol jeden klient, ktorý nechytil ani 1 rybu na popping. Bolo to z časti ich neznalosťou a predovšetkým menšou intenzitou hádzania. Ja som si odmakal každú zastávku pri rífe, i napriek tomu som za dva týždne chytil dohromady 14 rýb na popping, čo je žalostne málo. Najväčšie GT malo v prvej skupine 103 cm a 17 kg, v druhej skupine bol najväčší kranas-GT 101 cm, cca 15 kg (váženie elektronickou váhou na kufri). Na prívlač najväčší chňapal Red Snapper 72 cm a kanic 75 cm.
Na trolling najväčšie wahoo 136 cm (nevážené, zožrané) a druhé 130 cm a 13 kg na vaaahuuuu.
V každej skupine sa chytil žralok chúva, ktorá stojí za zmienku 254 cm a 291 cm. Najväčší zubatý žralok, ktorého sme vytiahli na palubu, mal 211 cm. Ale vo vode som odcvikol žraloka tigrieho cca 280-300 cm. Išiel z neho strach. Háčik mal v kútiku papule, ale nejavil záujem o spoluprácu.
Mali sme posledné dni úplné bezvetrie a slnko svietilo ako besné. Vzduch sa nehýbal ani pri plavbe, bolo na skapanie.
Kapitán a kuchár super, pomocníci milí, ale keďže sme na lodi mali wifi, toto sa nám stalo dvojsečnou zbraňou. Boli sme síce online, ale všeci sa stále hrali s mobilom.
Pokrok nezastavíš...

kranas obrovsky - GT 99 cm (15,5 kg) uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 99 cm (15,5 kg) uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 103 cm, 17 kg
kranas obrovsky - GT 103 cm, 17 kg
kranasi lovi casto v hejnu
kranasi lovi casto v hejnu
zejmena mali kranasi lovi casto v hejnech
zejmena mali kranasi lovi casto v hejnech
kranas obrovsky - GT, metrovka ulovena na popp
kranas obrovsky - GT, metrovka ulovena na popp
kanic uloveny na popp
kanic uloveny na popp
chnapal velky
chnapal velky
kranas obrovsky - GT uloveny na popp
kranas obrovsky - GT uloveny na popp
kranas uloveny na privlac - popp
kranas uloveny na privlac - popp
trubkotlamka ulovena na privlac
trubkotlamka ulovena na privlac
zralok rezavy - chuvicka (nurse shark) 250 cm
zralok rezavy - chuvicka (nurse shark) 250 cm
kanic uloveny pri lovu na polozenou
kanic uloveny pri lovu na polozenou
manta ulovena na polozenou
manta ulovena na polozenou
manta ulovena pri nocnim rybolovu na polozenou
manta ulovena pri nocnim rybolovu na polozenou
tunak jednobarvy-dogtooth uloveny pri vecernim rybolovu
tunak jednobarvy-dogtooth uloveny pri vecernim rybolovu
rejnok-trnucha uloveny pri rannim lovu na polozenou
rejnok-trnucha uloveny pri rannim lovu na polozenou
makrela Solandrova-wahoo 136 cm
makrela Solandrova-wahoo 136 cm
makrela Solandrova - wahoo ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo 130 cm ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo 130 cm ulovena na trolling
delfini zvedave doprovazejici nasi lod
delfini zvedave doprovazejici nasi lod


kranasi obrovsti-GT 91 cm a 92 cm (9,4 kg a 11,2 kg)Maledivy 28.1.-5.2.2019

Na malé lodi Standard se nás sešlo šest: Libuše-nerybářka a pět rybářů, z toho tři (Míra, Jindra a Martin) jsou v teplých mořích úplní nováčci. Ale i nováčci se po pár dnech rybaření začínají otrkávat a jejich nohy si zvykají na pohupování paluby, hmotnost vláčecích prutů a nástrah.
Po celou dobu našeho devítidenního rybářského putování po atolech Malediv nás tentokrát provázelo velmi větrné počasí, které v kombinaci se silnými proudy vytvářelo na oceánu nepříjemně nepravidelné vlny. Polovinu výpravy jsme tedy museli lovit uvnitř atolů a jen ve dvou dnech či spíše půldnech jsme rybařili na oceánu, to když se vítr utišil na méně než 20 km/h a hladina oceánu umožňovala plavbu i rybaření. O aktuální síle mořského proudění svědčí fakt, že první dva dny jsme se cestou na loviště potýkali s tak silným protiproudem, že cesta, která jindy trvá 6 hodin trollingu, nám tentokrát zabrala skoro 10 hodin a museli jsme si ji rozložit do dvou dnů.

28.1.
Pondělí
V devět ráno přistáváme v Male, kde nás vítá standardních 30°C a zpráva, že naše obytná loď se zpozdila při rybaření s předchozí skupinou a dorazí až odpoledne. Abychom nemuseli čekat, je pro nás připravena rychlá motorová loď s kabinou a s ní jedeme asi 40 km od Male. Nejprve se jdeme koupat a přivítat se s korálovými rybkami. V okolí korálů defilují hejna bodloků, klipek a chňápálků, potkáváme i několik pruhovaných chrochtalů, skalárám podobné netopýrníky, skupinky malých kranasů modroploutvých a prohlídnout si nás přijely i sépie, želva a metrový žralok.
Po druhé odpolední navazujeme poppy a jedeme ladit formu do okolí korálových thil uvnitř atolu. Protože kromě mne a Jirky jsou ostatní, co se teplých moří týče, nepopsaným listem, pojímáme první hodiny rybaření jako seznámení s poppingem – novou technikou lovu. Ačkoli Male-atol nepatří ke snadným lovištím kranasů a ryby jsou zde dost „ochytané“, nováčci se celkem rychle dostávají do formy a brzy jim poppy létají do slušné vzdálenosti a na hladině pracují, jak mají. Jindrovo snažení je odměněno nejprve půlmetrovým kranasem modroploutvým a po chvilce ještě pětikilovým kranasem obrovským-GT. O dva větší kranasy bohužel i s poppy přicházíme v korálech, kam se jim podařilo uprchnout. Kromě ulovených kranasů nám ještě několik ryb spadlo a zaseknout se nepodařilo metrového žraloka, který na jeden z poppů statečně dorážel.
Slunce už zapadá, když přijíždíme do přístavní laguny několik kilometrů od Male, kde na nás čeká naše obytná loď s posádkou.
Krátce po večeři všichni usínají a jediné známky života jeví vrčící generátor.

kanic mesicni 67 cm uloveny na jerk29.1.
Úterý
Venku je ještě úplná tma, když zvedáme kotvy a opouštíme Male-atol. Během přesunu na loviště zkoušíme trolovat, ale jediným úlovkem po třech hodinách jízdy je tříkilový tuňák jednobarvý (dogtooth), který zabral na Mirkův wobbler X-Rap délky 14 cm.
Dopoledne pak věnujeme poppingu na vnější hraně malého korálového atolu. Silný mořský proud vytváří na hladině krátké ostré vlny, ve kterých se na palubě dá jen stěží stát. A když sotva držíme na pohupující se hladině rovnováhu, zbývá už na rybaření málo energie. Přesto asi dvě hodiny statečně bojujeme, ale jediným úlovkem je šedesáticentimetrový kanic měsíční, který zabral na modrý jerk BF 14cm.
Na polední šnorchlování a oběd nás vlny zahánějí do vnitřní části atolu, ale hned po jídle vyplouváme na oceán a snažíme se přejet na čtyři hodiny plavby vzdálený atol, což nám silný protiproud nedovoluje. Suneme se proti proudu hlemýždí rychlostí pěti kilometrů za hodinu a v podvečer raději měníme plán a kotvíme u ostrůvku, který poskytuje ochranu před vlnami i sílícím proudem.
Ještě před zakotvením a večerním rybařením asi hodinu poppujeme, ale máme jen několik planých záběrů.
kranas ostrovni prekousnuty zralokem behem zdolavaniKrátce před západem slunce kotvíme a pak začíná večerní rybaření na jigy a na položenou. Na jigy lovíme malé barakudy, malé kranasy velkooké a podařil se i jeden kranas ostrovní, ale do lodi jsme ho vytáhli jen půlku, tu druhou si z kranasa ukousnul žralok. Na kousky masa nastražené u dna chytáme červené chňapaly 15-35 cm, cejnovky 20-40 cm a Jirka se chvíli přetahoval s rejnokem, než mu zajel do korálů a přetrhnul udici.

Zdeněk – na popp 1x kranas měsíční 67 cm, na jig 5x barakuda 40-50 cm, 5x kranas velkooký 15-30 cm a 1x polovina kranasa ostrovního 25 cm (ta polovina).
Míra – na trolling 1x tuňák jednobarvý (dogtooth) 60 cm a 1x tuňák albacore-skipjack 50 cm a večer na maso asi pět červených chňapalů 10-30 cm a cejnovku 35 cm
Jirka – na trolling 1x tuňák albacore-skipjack 50 cm a večer na maso dva červené chňapaly 15 a 20 cm
Jindra – na popping a trolling ani záběr, večer na položenou na kousky ryb 5x chňapal červený 15-35 cm
Martin – na popping ani záběr, večer na položenou na kousky ryb 5x chňapal červený 15-30 cm a pruhovaní chrochtali (banánové rybičky)

kranasi delky 65 cm - modroploutvy a obrovsky30.1.
Středa
Ráno jsme mezi 5.30-9.00 trollovali na volném oceánu mezi atoly. Za celou dobu jsme se jednou potkali se stádem delfínů a při dojezdu k atolu jsme ulovili malé bonito, jinak nic. Dopolední popping sice nebyl bez záběru a chvílemi nám za nástrahami na každý 2-3 hod vyjela ryba včetně metrové barakudy a o něco většího žraloka, ale ve finále jsme upopovali jen po jednom kranasovi modroploutvém, obrovském-GT a chňapalovi-red snapper, vše 60-66 cm.
Odpoledne jsme při přejezdu mezi thilami ulovili na trolling jedno pěkné wahoo 121 cm a v podvečer se trochu zlepšila aktivita mezi kranasy na korálových útesech, ale žádná hitparáda to nebyla. Každá ryba byla poctivě vyházená.
Večer kotvíme na vnější hraně atolu a chytáme na vertikální přívlač a na položenou.

makrela Solandrova - wahoo 121 cmZdeněk – na přívlač 2x kranas obrovský-GT 60 a 65 cm, 1x kranas modroploutvý-bluefin 55 cm, 1x chňapal rudý-red snapper 66 cm (vše na modré jerky). Večer na jig kranasi velkoocí 15-30 cm, 1x chňapal „ruby snapper“ 45 cm
Míra – 1x cejnovka 50 cm na jerk a 1x kranas modroploutvý 65 cm na popp a několik záběrů včetně jedné metrové barakudy a žraloka cca 120 cm. Na trolling 1x bonito 45 cm a večer na jig barakudu 40 cm, kranase velkookého 30 cm a na položenou malé chňapaly červené, žluté...
Jirka – na přívlač-popp 1x bonito 55 cm a večer na položenou malé chňapaly.
Martin – večer na položenou na kousek masa 1x lodivod-štítovec 80 cm.
Jindra – na popp jedna ryba spadla, na trolling 1x makrela Solandrova-wahoo 121 cm (na povrchovou nástrahu-chobotnici s našitým bříškem z wahoo). Večer na položenou jen malé chňapaly.

kanic 78 cm uloveny na ruzovy jerk delky 14 cm31.1.
Čtvrtek
Ten vítr se nás nějak nehodlá pustit. Celý den foukalo od východu 20-30 km/h, tedy stejně jako včera a předpověď na zítřek také neslibuje žádnou změnu.
Chtěli jsme vláčet na oceánské straně atolu, ale to vzhledem k větru a vlnám nebylo možné. Dotrolovali jsme asi do třetiny úseku, kde jsme chtěli vláčet a když jsme viděli velikost vln, které se stále zvětšovaly, rozhodli jsme se pro ústup do vnitřní části atolu. Cestou jsme však narazili na hejno tuňáků žlutoploutvých, kolem kterého jsme udělali tři kolečka, než nám tuňáky rozehnali delfíni. Celkem jsme tuňáků žlutoploutvých 60-62 cm ulovili šest a dvě bonita. Při přesunu vnitřní částí atolu jsme na trolling ulovili několik bonit.
Před obědem se jedeme loďkou podívat na ostrov. Náš bangladéšský lodník Rašíd znaleckým okem našel správně nazrálé kokosy, jako Tarzan vyšplhal do koruny palmy a za chvíli jsme měli na zemi pytel zelených kokosů.
Po výborném obědě jsme zkoušeli vyjet na oceán, ale vlny nás opět zahnaly zpět. V kanálu, kterým proudí voda z atolu do oceánu byly vlny snesitelné a podařilo se nám tam ulovit kranase GT 70 cm a krásného kanice 78 cm. Výjezdů ryb jsme tam měli hned několik, ale bohužel se opět objevili delfíni a ryby zmizely. Mezi 17.00-18.00 vláčíme poppy a jerky v okolí thil ve vnitřní části atolu, máme několik záběrů, ale na palubu lodi se podíval jen jeden kranas 76 cm a jehlice 80 cm.
Je už po západu slunce, když konečně kotvíme poblíž korálového útesu na hloubce 30 m a začíná večerní přehlídka chňapalů, cejnovek, štítovců, barakud...

cejnovka - vecerni ulovekZdeněk – na přívlač 1x kranas obrovský-GT 70 cm, 1x kanic 78 cm a 1x jehlice 80 cm (vše na růžový jerk BF 14cm). Na trolling 1x tuňák žlutoploutvý 62 cm (na povrchovou chobotnici). Večer na jig nic.
Míra – na přívlač jen jeden záběr. Na trolling 2x tuňák žlutoploutvý 61 a 62 cm, 1x bonito 40 cm (vše na Rapala X-rap 14 cm). Večer na položenou malí chňapali, lodivodi-štítovci 50-80 cm a cejnovky 30-35 cm
Martin – na přívlač nic, na trolling za dopoledne 2x tuňák žlutoploutvý 60 cm a 2x bonito 40 a 50 cm (na wobbler Rapala magnum 14 cm)
Jindra – na přívlač 1x kranas obrovský-GT 76 cm, na trolling nic a večer na položenou jen plané záběry.
Jirka – na přívlač 2 kranasi spadli. Na trolling 1x tuňák žlutoploutvý 62 cm na povrchovou chobotnici.

obed na palube lode kategorie STANDARD1.2.2019
Pátek
Ráno to okolo osmé vypadalo, že vítr a vlny budou na hranici únosnosti. Necelou hodinu jsme se tedy houpali na vlnách a vláčeli na vnější straně atolu (1x kranas 74 cm a 1x kanic 80 cm). Pak už však vlny byly příliš velké a zahnaly nás zpět do atolu. Dotrolovali jsme k ostrůvku (cestou jsme lapli dvě nástražní bonita) a po osvěžující koupeli a šnorchlování jsme se přesunuli do kapitánovi vesnice.
Zatímco jsme vyrazili na prohlídku vesnice, nového fotbalového hřiště s umělým povrchem a nákup žraločích zubů, mušliček, loděnek a jiných suvenýrů, naši lodníci doplnili zásoby vody a nafty.
Odpoledne stále foukalo cca 25 km/h od severovýchodu a na hladině byly vlny, proto míříme do vnitřní části atolu, kde asi hodinu vláčíme v okolí thil. Aktivita ryb s nastupujícím večerem evidentně roste. Zdolat se nám podařilo půlmetrové bonito a v jednu chvíli naráz dva kranasy obrovské-GT 91 cm a 92 cm. Centimetrový rozdíl sice nevypadá nijak zásadně, ale ten menší měl „jen“ 9,4 kg a ten větší 11,2 kg.
V půl sedmé, když zapadá slunce, kotvíme na vnější-závětrné straně atolu na hloubce 50 m. Netrvá dlouho a začíná večerní přehlídka úlovků. Na vertikální přívlač lovíme kranasy velkooké 40-61 cm, kranasy ostrovní 25-40 cm a barakudy 40-70 cm. Na položenou berou žlutí a červení chňapali a později přichází záběry i na větší nastražené kusy masa a první záběry žraloků. Na palubu se podíval pod Jindrovým vedením jeden z nich – žralok rezavý-chůvička délky 262 cm.

zralok rezavy - chuvicka (nurse shark) 262 cmZdeněk – na přívlač 1x kranas obrovský-GT 91 cm, 9,4 kg, kanic 80 cm a tři ryby spadly hned po záseku (vše na růžový jerk Tropic). Večer na jig barakudy 40-70 cm, kranasi ostrovní okolo 30 cm a kranasi velkoocí 30-40 cm
Míra - na přívlač 1x kranas obrovský-GT 74 cm a několik výjezdů a planých záběrů (na popp StrikePro). Na trolling 1x bonito a 1x kanic měsíční 45 cm (na Rapala X-rap 14 cm). Večer na položenou chňapali-banánové rybičky a na jig kranas velkooký 61 cm.
Jindra - na přívlač 1x kranas obrovský-GT 92 cm, 11,2 kg a několik ryb spadlo krátce po záseku (na popp 14 cm). Večer na položenou (na mrtvou banánovou rybičku) žralok rezavý – chůvička 262 cm.
Martin – prý se nemám ptát...
Jirka – na přívlač (modrý jerk 17 cm) 1x bonito 45 cm a večer na jig kranasi velkoocí 30-50 cm.

cerstve kokosy z ostrova Bangladesanu2.2.2019
Sobota
Ráno v 7.00 vyrážíme po zcela klidné hladině oceánu k vnější hraně atolu. Jsou jen nízké a táhlé oceánské vlny a teprve, když vjíždíme do mořského proudu, tak se začínají vlny zvětšovat. Vítr je mírný, do 15 km/h. Během ranní hodiny trollingu jsme měli jen dva potahy a Míra ulovil barakudu. Ráno jsme viděli odpočívat na hladině dvoumetrového plachetníka, ale jen líně sledoval loď a o nástrahy nejevil zájem.
Mezi 9.00-11.00 vláčíme poppy a jerky na vnější hraně atolu. Hned na první dva hody jsme měli záběry, ale ryby spadly a pak se nám podařilo ulovit celkem jen dva kranasy. Každý z nás měl několik záběrů, ale ryby padají. V jednu chvíli přímo pod lodí projel plachetník, ale naše nástrahy ho nechaly chladným. Ve chvíli, kdy se objevila hejna delfínů, záběry přestaly úplně. Delfíni jsou sice hezká stvoření, ale dnes se jich kolem nás pohybovala obrovská hejna desítek, možná stovek jedinců... Když před obědem trollujeme do místa poledního šnorchlování, máme konečně záběr od nějaké velké ryby na chobotnici a po chvíli zabral Martinovi na wobbler plachetník. Obě ryby však krátce po záseku padají.
Před obědem šnorchlujeme u písčiny nedaleko tyče. Opět zde vidíme albuly-bonefish a vidlatky (permit). Na hloubce okolo 4 m jsme u korálových útesů objevili i dva žraloky rezavé-chůvičky, kteří spali u dna. Ani taháním za ocas jsem je neprobral, jen se ukryli blíže ke korálům. Kromě spousty korálových rybek jsme zde pozorovali a fotili i dva rejnoky a osmdesáticentimetrovou želvu.
ostrov v atoluPo obědě se těšíme na podvečerní přívlač, která byla v předchozích dnech vždy úspěšnější než dopolední rybaření, ale realita je tentokrát jiná. Stále sice fouká jen mírný vítr, ale na naší části pobřeží se zrovna potkaly dva proudy, které klidnou hladinu oceánu změnily ve změť nepravidelných vln s hřebeny bílých čepic, na kterých se loď kymácí, na palubě padají židle, skleničky, převrátil se stůl... Nic z toho nám však nebrání vláčet z paluby, ale v kombinaci s hejny delfínů to není úplně ideální směs. Za hodinu podvečerní přívlače jsme měli celkem šest záběrů, ale žádnou zdolanou rybu.
Kotvíme až za šera ve vnitřní části atolu u ostrova Bangladéšanů na hloubce 20-35 m. Na jigy lovíme jednoho kranase velkookého za druhým, podařilo se i několik barakud a na položenou chytáme kromě kranasů velkookých i pěkné 40-centimetrové cejnovky, které budou zítra k obědu.
Po včerejší noční oslavě uloveného žraloka a dnešní přívlači jsme všichni pořádně unavení a po desáté se jeden po druhém vytrácíme do kajut.

chnapal - red snapper 66 cm uloveny na privlacZdeněk – na přívlač 1x kranas obrovský-GT 82 cm, 2x jehlice cca 80 cm a 5 ryb spadlo po záseku.
Na trolling na chobotnici za celý den ani záběr. Večer na jig asi 10 kranasů velkookých 35-45 cm.
Míra – na přívlač mu ryby padaly. Na trolling 1x barakuda 80 cm. Večer na položenou na kousky ryb kranas velkooký 45 cm a cejnovka 40 cm.
Jindra – na přívlač 1x kranas obrovský-GT 60 cm a pár ryb spadlo. Na trolling hezký záběr na chobotnici s našitým filátkem z tuňáka, ale ryba pár vteřin po záseku spadla (asi plachetník nebo wahoo).
Martin – na trolling hezký záběr od plachetníka na wobbler (modrá makrela Rapala Magnum 18 cm). Bohužel se po několika vteřinách zdolávání narovnal háček
Jirka – na přívlač jen dva záběry. Na trolling nic a večer na jig 5x kranas velkooký 35-45 cm.

zralok utesovy - belocipy 105 cm uloveny na ruzovy jerk3.2.2019
Neděle
V sedm ráno vyplouváme na oceán. Protože dopoledne má být vítr jen do 15 km/h a odpoledne má zesílit na 25 km/h chceme ráno vláčet, dokud bude moře klidné a pak budeme případně trollovat. Ráno je sice slabý vítr, ale u naší části atolu na sebe zrovna narážejí dva mořské proudy a vytvářejí nepříjemné, asi dvoumetrové vlny. Nedá se nic dělat, přesouváme se „trollmo“ o 10 km dále do míst, kde jsou vlny menší. Ne, že by panovaly úplně ideální podmínky, ale vlny narážejí do zádě naší lodě, takže se to při troše snahy a sebezapření dá na palubě ustát a s trochou opatrnosti se dají vláčet poppy a jerky. Hned na prvních 200 metrech máme výjezd skoro na každý nához a na palubu naší lodě se podíval jeden žralok útesový-bělocípý 105 cm, dvě barakudy a kranas-GT. Pak následuje asi 4 km dlouhý hluchý úsek, kde máme jen občasné výjezdy a několik ryb nám spadlo. A pak zase přichází velmi úrodný kilometr, kde zdoláváme tři kranasy 65 cm-99 cm (15,5 kg) a celá řada ryb nám padá po záseku nebo se je ani nepodaří zaseknout. Relativně vysoký počet nezaseknutých nebo špatně zaseknutých ryb bych připsal asi na účet velkých vln, při kterých dá dost práce udržet se na palubě. Natož k tomu ještě vláčet... Na hladině pozorujeme dnes množství želv délky 70-110 cm a za celý den jsme nepotkali jediného delfína (zatímco včera jich zde byly spousty).
Ve dvě odpoledne si jdeme zaplavat na oceánské straně atolu v místech, kde jsou menší vlny a dokonce se nám zde daří zakotvit loď. Kotvíme na hloubce asi 15 m, je zde krásně průzračná voda, množství korálových ryb slušných velikostí, u korálu jsme objevili i spícího žraloka-chůvičku délky asi 2,5 m. Zatímco se koupeme a relaxujeme po dopolední přívlači, připravil kuchař opět skvělý oběd. S plnými žaludky vyrážíme před čtvrtou odpolední zase vláčet. Aktivita ryb se s nastupujícím večerem zvyšuje a my lovíme kranasy obrovské-GT 65 cm-93 cm (10,5 kg) a kranasy modroploutvé 64 a 65 cm.
letajici ryba, ktera pristala v noci na palubeNa thile uprostřed hlavního vjezdu do atolu kotvíme už za tmy, krátce před sedmou. Stojíme přímo na hraně, kde hloubka padá z 25 m na 50 m. Na jigy lovíme především barakudy 40-80 cm a kranasy velkooké 35-50 cm, na položenou berou zase více červení chňapali (30-64 cm), chňapali velcí (50 cm) a barakudy (40-60 cm). Na palubě lodě nám přistála i jedna sépie a několik létajících ryb, které se snažily spasit útěkem před lovícími dravci, ale do cesty se jim postavila naše loď.
Po večeři přichází na řadu natírání bolavých zad, ramen a loktů Voltarenem, Ibalginem...

kranas obrovsky - GT 99 cm (15,5 kg) uloveny na poppZdeněk – na přívlač 3x kranas obrovský-GT 65 cm, 85 cm a 93 cm (10,5 kg), 1x žralok bělocípý-whitetip 105 cm a 1x barakuda 75 cm – vše na růžový jerk 15 cm, jen ten největší kranas na fialový popp 20 cm. Tři ryby spadly při zdolávání a sledovaček nejméně 20.
Večer na jig barakudy kolem 40 cm a kranasi velkoocí 35-45 cm.
Míra – na přívlač 1x kranas modroploutvý-bluefin 64 cm a 6 ryb mu spadlo nebo bylo utrženo...
Večer na jig chňapal velký 50 cm, barakudy 50-80 cm, kranasi velkoocí 35-50 cm a jeden kranas obrovský-GT 63 cm.
Jindra – na přívlač barakuda 75 cm, 3x kranas obrovský-GT 68 cm, 65 cm a 99 cm (15,5 kg) a asi 5 ryb se nepodařilo zaseknout nebo spadlo. Sledovaček nepočítaně.
Večer na položenou na kousky ryb chňapal velký 50 cm a barakudy 40-50 cm.
Martin – nevláčel. Na trolling 1x malý kanic žlutoploutvý 30 cm.
Večer na položenou na kousky ryb chňapal rudý-red snapper 64 cm a barakudy 40-60 cm.
Jirka – na přívlač 1x kranas modroploutvý-bluefin 65 cm a kranas obrovský-GT 65 cm
Večer na jig červení chňapali, barakudy 40-82 cm a kranasi velkoocí 35-45 cm

kranas modroploutvy - bluefin 65 cm uloveny na privlac4.2.2019
Pondělí
Zítra večer nám letí letadlo zpět do Evropy a tak se dnes přesouváme do Male-atolu. Po desáté ranní má zesilovat vítr na 35 km/h, proto vyplouváme na oceán ještě za tmy, už v 5.30. Na oceánu mezi atoly je navíc velmi silný proud, který směřuje proti větru, takže zde vznikají krátké a nepříjemné vlny. V jednu chvíli během plavby prasklo vlečné lano, na kterém za sebou táhneme pětimetrovou motorovou loď. Ta se nám samozřejmě zamotala do trollovaných nástrah, ale po desetiminutové operaci na rozvlněném oceánu je problém vyřešen. O hodinu později máme nedaleko ostrova záběr mečouna na jednu z povrchových nástrah-chobotnic. Bohužel se rybu nepodařilo zaseknout a ta mizí v oceánu i s filátkem, které jsme k chobotnici našili. Po celou dobu přejezdu volného oceánu pozorujeme hejna létajících ryb. Asi 10 km od atolu ulovil Jirka na plastovou chobotničku malé dorado.
makrela Solandrova - wahoo 125 cm ulovena na trollingV poledne přijíždíme do Male atolu a jdeme se koupat, šnorchlovat v okolí písčiny a obědvat.
V 15.00 zdviháme kotvu a trolujeme k nejbližší thile, kde plánujeme vláčet. Cestou k thile vzalo Martinův wobbler-makrelu pěkně baculaté wahoo 125 cm (10,5 kg). Vláčíme poppy a jerky okolo tří thil – na první ulovil Jindra kranase-GT 65 cm, na druhé se na Jirkův popp pověsil chňapal jen o málo větší než nástraha a na třetí Zdeněk ulovil na popp tuňáka jednobarvého-dogtooth 74 cm.
Za šera kotvíme na oceánské straně atolu na hloubce okolo 35 m a lovíme zde na jigy a na položenou barakudy, kranasy velkooké a tuňáky jednobarvé-dogtooth. Vše ale v menších velikostech okolo 40-50 cm.

tunak jednobarvy - dogtooth 74 cm uloveny na privlac-poppZdeněk – na přívlač 1x tuňák jednobarvý-dogtooth 74 cm (na fialový popp 20 cm) a večer na jig kranasi velkoocí.
Míra – večer na jig tuňák jednobarvý-dogtooth 55 cm, kranasi velkoocí 30-40 cm, barakudy 40-60 cm.
Jindra – na přívlač 1x kranas obrovský-GT 65 cm (na popp 14 cm). Na trolling záběr mečouna, ale spadl dříve než se podařilo jej zaseknout (vzal povrchové dráždidlo – chobotnici s našitým filátkem)
Martin – nevláčel. Na trolling makrela Solandrova-wahoo 125 cm (10,5 kg) – na modrou makrelu-Rapala Magnum 18 cm.
Jirka – na přívlač chňapal rudý cca 30 cm (stejně velký jako popp). Na trolling 1x dorado 60 cm na chobotnici. Večer na jig kranasi velkoocí 30-40 cm a barakudy 40-60 cm.

chnapal velky 67 cm uloveny na trolling5.2.2019
Úterý
Závěrečný den naší výpravy vstáváme za východu slunce, krátce po šesté. Stejně jako v předchozích dnech má být slunečno a 30°C. A samozřejmě čerstvý vítr, který bude v odpoledních hodinách zesilovat. Ale to už nám asi bude jedno, protože budeme v Male, resp. na cestě směr letiště.
Ale ráno a dopoledne si ještě užíváme rybaření a pohodu na lodi. Vláčíme u thil uvnitř atolu a na vnější hraně. Hned na první zastávce má Jindra krásný útok velkého kranase a později přicházejí další a další, včetně útoků žraloků útesových na naše poppy. U jedné z thil potkáváme i skupinu asi osmi mant. Některé mají rozpětí okolo 4 metrů. Krásná podívaná. Pozorujeme i lovící plachetníky, máme další záběry a útoky na nástrahy, ale jediný, kdo nakonec dopoledne ulovil rybu, byl Martin, který na trolovaný wobbler ulovil chňapala velkého délky 67 cm.
V poledne se koupeme a šnorchlujeme u korálového útesu a krátce po obědě, tedy ve 14.30 kotvíme v letištní zátoce u Male. Taxíkem pak jedeme přes nový most do Male, kde navštěvujeme tržiště a nakupujeme tuňáka, tropické ovoce a jiné suvenýry. S námahou pak odchytáváme taxíka pro cestu zpět na ostrov Hulhumale, dobalujeme zavazadla a v 18.30 jsme na letišti. O dvě hodiny později startujeme a tropický ráj mizí kdesi v temnotě dole pod námi. Před námi je osm hodin letu do sněhem zasypané Evropy.

Úlovky přeměřoval a každodenně zapisoval Zdeněk

ranni vertikalni privlac - jigging
ranni vertikalni privlac - jigging
kanic a kranasi GT 78 cm a 85 cm uloveni soucasne na privlac
kanic a kranasi GT 78 cm a 85 cm uloveni soucasne na privlac
kranas modroploutvy - bluefin 65 cm uloveny na privlac
kranas modroploutvy - bluefin 65 cm uloveny na privlac
chnapal - red snapper 66 cm uloveny na privlac
chnapal - red snapper 66 cm uloveny na privlac
makrela Solandrova - wahoo 125 cm ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo 125 cm ulovena na trolling
kranas obrovsky - GT 99 cm (15,5 kg) uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 99 cm (15,5 kg) uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 93 cm (10,5 kg) uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 93 cm (10,5 kg) uloveny na popp
kranasi obrovsti-GT 91 cm a 92 cm (9,4 kg a 11,2 kg)
kranasi obrovsti-GT 91 cm a 92 cm (9,4 kg a 11,2 kg)
tunak jednobarvy - dogtooth 74 cm uloveny na privlac-popp
tunak jednobarvy - dogtooth 74 cm uloveny na privlac-popp
kanic 80 cm uloveny na privlac - ruzovy jerk delky 14 cm
kanic 80 cm uloveny na privlac - ruzovy jerk delky 14 cm
kanic 79 cm uloveny na privlac
kanic 79 cm uloveny na privlac
barakuda 75 cm ulovena na privlac - na modry jerk 14 cm
barakuda 75 cm ulovena na privlac - na modry jerk 14 cm
zralok utesovy - belocipy 105 cm uloveny na ruzovy jerk
zralok utesovy - belocipy 105 cm uloveny na ruzovy jerk
makrela Solandrova - wahoo 121 cm ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo 121 cm ulovena na trolling
retro TOKOZ - cejnovka ulovena prutem "zlute Lipno"
retro TOKOZ - cejnovka ulovena prutem "zlute Lipno"
zralok rezavy - chuvicka (nurse shark) 262 cm
zralok rezavy - chuvicka (nurse shark) 262 cm
chnapal - red snapper 65 cm uloveny na polozenou - na kus ryby
chnapal - red snapper 65 cm uloveny na polozenou - na kus ryby
letajici ryba, ktera pristala v noci na palube
letajici ryba, ktera pristala v noci na palube
stitovec lodivod uloveny vecer na polozenou
stitovec lodivod uloveny vecer na polozenou
zvedame kotvu
zvedame kotvu
ostrov v atolu
ostrov v atolu
snidane na lodi kategorie STANDARD
snidane na lodi kategorie STANDARD
na ostrovech se dodnes rucne stavi drevene lode
na ostrovech se dodnes rucne stavi drevene lode
i na odlehlych ostrovech muze prekvapit hriste s umelym povrchem
i na odlehlych ostrovech muze prekvapit hriste s umelym povrchem
rybi trh v Male
rybi trh v Male